WIJZE m tl Persoonsgebonden Budget (PGB) betekent vrijheid én verantwoordelijkheid Hulp bij PGB-administratie 'Michelinsterren' voor zorginstellingen COLOFON tens.nl I II 'Nu kan ik ook iets anders doen, zoals een keertje naar bulten' DONDERDAG 1 FEBRUARI 2007 - PAGINA 9 i 1 FEBRUARI 2007 - PAGm DE TILBURGSE KOERIER levaarstraat 55). Binnenlopen kan de hele Anneke van Lith en Marion, een van haar huishoudelijke hulpen. FOTO: PETER LIGTENBERG Zorg nodig? met minder sterren meer zakgeld M. de U Het woord is aan jvrager werkgever en personeel zoeken, die zonder sterren voor ouderen met alleen AOW. in van studievereniging Sed Vitae t Samenleving en solidariteit als p woensdag 14 februa- Hoefstraat 175. Er zijn Voor verzorging en verpleging: Aanvraag door patient of huisarts bij CIZ. Na indicatie keuze uit: hoop dat ik mijn PGB kan houden zoals het nu is, want voor mij is het ideaal!" 4 1Zorg in streeks 2. PGB: Zor anc Duik eens in. oude boeken De avonturen van Winnetou en Old Shatterhand; veel ouderen kennen ze vast nog veldt worder in natura: zorg recht- ks via thuiszorgorganisatie jrg door familie of idere particulier, etc. weten welke zorgverleners betaald worden. Daarom moet de werkgever rijk en de zorgverlener een sr van de belasting het Adr salarisadministratie in aanmerking Sah In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over aller lei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail: seniorenwijzer@twern.nl o.v.v. brief. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. ang 10 uur. 14 februari PGB tussen de 2500 en 5000 euro moet nu een keer per jaar verant woording worden afgelegd. Boven de 5000 euro moet dat elk half jaar. Ook hiervoor stuurt het Zorgkantoor automatisch een standaardformulier thuis. Petra Jansen urgse z van de u dezer*1 rileum d< en Irste, i reken, is gratis toegankelijk.! rdt ook nu de gebruike- kop snert geserveerd, iformatie over SoWlw gstelleden terecht ’.blaasorke.stsowhé De vraag rijst wel of het aantal ster ren ook invloed gaat hebben op de prijs die betaald moet worden voor Suikerziekte Suikerziekte (diabetes) komt steeds meer voor en kan ernstige gevolgen hebben. Door goede en tijdige behandeling kunnen de risico's voorko men of beperkt worden. Er zijn komende tijd twee voorlichtingsbijeen komsten over suikerziekte. Zo is er op vrijdag 2 februari van 15.00 tot 16.30 uur een voorlich- tingsmiddag over diabetes in zorgcentrum Reyshoeve (Gendringen- laan 15) voor ouderen uit de Reeshof Voor Antilliaanse Tllburgers geeft wijkverpleegkundige Ine Bertens op vrijdag 9 februari van 13.00 tot 15.30 uur informatie in wijkcentrum De Ypelaer in Tilburg-Noord (Corellistraat 10). Er is ook gelegenheid voor persoonlijke vragen over suikerziekte, een bloedtest op suiker en om risi co op suikerziekte na te gaan. Toegang, test en een kopje koffie/ thee met iets lekkers zijn gratis. Toneelgroep zoekt mannen Toneelgroep Nooitgedacht zoekt leuke 50-plus mannen uit de Reeshof die zin hebben om toneel te spelen. Ervaring is niet vereist. De repetities starten in februari. Informatie: Riet van Berkel, tel. 5715806. Samenleving en solidariteit De eerste van de drie voorjaarslezinger van Seniorenacademie Brabant heeft onderwerp. Psycholoog dr. Jo Garis belicht dit thema vanuit een etholo gische invalshoek, d.w.z. vanuit de studie naar dier- en mensgedrag. Hoe ziet bijvoorbeeld leidinggeven eruit bij een kudde en bij onze familie: de apen? De lezing met discussie op 9 februari in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2) duurt van 14 tot circa 16 uur. Toegang 5,-; voor Sed Vitaeleden 2,50. Contract Een PGB heeft grote voordelen. Zo kun je dus zelf kiezen wie je als hulp verlener in huis wilt hebben, bijvoor beeld een buurvrouw, dochter of een andere bekende. Veel mensen vin den het prettig om een vaste hulp in huis te hebben. Maar een PGB betekent ook een hoop extra verantwoordelijkheid. Zo weldige ambiance zot -i zanger Twan Lij le hit Puur op M middag op. Venn n de Prins van li met zijn gew/1 waarop is gewerkt. Sinds kort zijn de regels voor de ver antwoording wat versoepeld. Voor de eerste 2500 euro van het PGB hoeft de werkgever niks naar het Zorgkantoor te sturen; dit heet het vrij besteedbaar bedrag. Bij een Informatie: Servicecentrum PGB van de Sociale Verzekeringsbank (SVB): tel. 030-2648200, e-mail: servicecentrumpgb@svb.nl, website: www.svb.nl Per Saldo, belangenvereniging voor mensen met een PGB: tel. 0900- 7424857 (20 cpm), ma t/m vr 9.30-12.00 uur en 13.30-16.30 uur; e-mail info@pgb.nl; website www.pgb.nl. Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ): Postbus 9082, 5000 HB Til burg; tel. 013-5952020 (werkdagen). Loket Z voor Tilburgers met vragen over wonen, zorg welzijn en inko mensondersteuning: tel. 0900-1231313 (10 cpm), ma t/m vr 9.00-17.00 uur; e-mail loketz@tilburg.nl; website www.loketz.nl. den vooraf elke maand de loonbe lasting, de premies voor volksver licht tamelijk zekeringen en de inkomensafhan kelijke bijdrage voor de Zorgverze- keringswet (ZVW) ingehouden op het loon van de zorgverlener en meteen afgedragen aan de "-'--'■“dienst. Dit doet de SVB jer volledig ook maandelijks, als zij de admi- werkgever is. Daarvoor moet de nistratie verzorgt. meer dan twee Per Saldo, de belangenvereniging •bij de zorgvrager voor iedereen met een PGB, doet ®n administratie maar geeft wel ormatie en advies. fresgegevens van SVB en Per ildo staan onderaan het artikel. deze voorstellingen i aan de kassa van C«j i Jan van Besouw, Ut ’ssenstraat 1 te Goiri eserve ren: 013-534341 wruren of via websi <esouw.nl Inhouden belasting De zorgvrager/werkgever kan voor de Belastingdienst twee soorten arbeidsrelaties hebben met de zorg vrager. Meestal moet de werkgever zorgen voor inhouding en afdracht van loonbelasting, sociale premies en een bijdrage voor de Zorgverze- keringswet (ZVW). Maar als de zorg vrager zijn of haar partner, een inwo nend familielid, of de curator inhuurt, is die inhouding niet nodig. Dat is ook het geval als de zorg verleend wordt door een (thuiszorg)instelling, of door een erkende freelancer of ondernemer. Een uitzondering bij de inhouding van belasting en premie maakt de Belastingdienst ook voor zorgverleners die niet meer dan twee dagen per week voor de zorg vrager werken. Bij al deze uitzonde ringen moeten de zorgverleners Verantwoording deze zaken met de Belastingdienst Niet alleen aan de Belastingdienst, afhandelen. maar ook aan het Zorgkantoor moe- De Belastingdienst wil natuurlijk wel ten de meeste mensen met een PGB verantwoording afleggen. Het gemeente willen namelijk elk jaar per zorgverlener een weten dat dit geld besteed wordt aan opgaafformulier van de belasting datgene waar «het voor bedoeld is: invullen. Ook hierbij verleent het zorg. Daarom moet de zorgvrager Zorgkantoor service door een stan- bijvoorbeeld regelmatig declaraties daardformulier toe te zenden. ondertekenen met de dagen en uren Voor hulp bij het huishouden: Aanvraag bij Loket Z. Indicatie door CIZ. Na indicatie keuze uit: ben je als zorg\ moet je zelf beoordelen en aannemen. Ook afspraken maken met de huishoud hulp of zorgverlener, het bijhouden van een administratie (zie kadei) en zelf uitbetalen horen erbij. Zorgvrager en zorgverlener(s) maken een contract over het type zorg en de te betalen prijs. Als er meerdere zorgverleners zijn, tekent de cliënt met elk van die zorgverle ners een contract. Voor zulke contracten hoeft niet iedereen steeds opnieuw het wiel uit te vinden: het Zorgkantoor stuurt een set modelovereenkomsten toe, zodra het PGB is toegekend. Ze zijn ook te verkrijgen bij de Sociale Ver zekeringsbank (SVB); telefoonnum mer en website van de SVB staan onderaan dit artikel. Inloop mantelzorgers over beroerte De maandelijkse inloopbijeenkomst voor mantelzorgers in Tilburg-West op woensdag 14 februari heeft de beroerte als onderwerp: het belang van het snel herkennen van een beroerte, hoe adequaat te handelen en over mogelijke gevolgen voor de patiënt, de partner en de rest van de familie. Er is volop gelegenheid om vragen te stellen en om met andere mantel zorgers te praten. De inloop op 14 februari is van 13.30 tot 16.00 uur in wijkcentrum t Kievitslaer (Reine'. CC',. u.:!: tijd; de toegang is gratis. Vrijheid. Dat is kort geze PGB betekent voor Ar Lith (78) uit Tilburg, spasticiteit, zit daardoor in een rol stoel en praat moeilijk als gevt van haar ziekte. Ze heeft een P( voor huishoudelijke hulp, waarvan ze drie hulpen betaalt. "Ik vind het handig om meerdere hulpen te hebben; als er dan eens eentje ziek is of op t van de anderen invallen." De drie men met de salarisadministratie er gaat gebeuren nu de gemeente hulpen werken samen ongeveer van het PGB. Een van haar hulpen verantwoordelijk is voor het PGB 12 uur in de week. "Een hulp van regelt alles voor haar en is daar voor de huishoudelijke hulp. "De een thuiszorgorganisatie is aan ongeveer een uurtje per maand onzekerheid maakt mensen zoveel regels gebonden", vertelt mee kwijt. Maar ze zit in een een- onrustig. Straks wordt er opnieuw mevrouw Van Lith. Ze mogen niet voudige situatie, geeft mevrouw geïndiceerd en dan moeten we zomaar een stukje met me gaan Van Lith toe: "Omdat ik alleen huis- maar afwachten wat er gebeurt. Ik wandelen, boodschappen mogen houdelijke hulp heb; de andere h->-*»-«- ze alleen in de buurt doen en de zorg krijg doordat ik in een Focus- zc ramen lappen mogen ze ook maar woning woon. En mijn huishoude- j wel, zeker de mannen. En de boeken van Cissy van Marx- ;n nog steeds gelezen: Joop ter Heul en Marijke... Oudere vrouwen weten het vast nog wel: middelbare school, vriendje, getrouwd, kinderen. Zulke boeken weer eens ter hand nemen? Een bezoek aan de bibliotheek is het waard: deze juweeltjes zijn er nog. Han B. Aalberse trok met zijn boek Bob en Daphne in zijn tijd al veel nieuwsgierige lezers. Toen - rond 1955 - was het pikant, nu verbloost geen enkele brugklasser ervan. In dit boek ontdekken enkele opgroeien de kinderen velerlei erotische spelletjes. Een passage: "Hij deed het eerst heel, heel rustig en toch met geladen hartstocht en zij was eerst heel stilletjes en passief. Het duurde eeuwen voor dat broekje uitging, maar toen was zij ook helemaal veranderd. en daarna de ontzettend stormachtige finale, ingeluid door het wegvliegende hemdje, een finale vol wilde exclamaties en bronstige geluiden... Een heel ander genre is Onder moeders vleugels van L. Alcott; een vro lijk Amerikaans gezinsverhaal waarin de vier zeer verschillende zusjes March toch eendrachtig hun moeder helpen, terwijl vader in de Burger oorlog strijdt. Het verhaal werd geschreven in 1868. Onder de oorspron kelijke titel Little Women is het boek verfilmd; de dvd daarvan is ook in de bibliotheek te leen. Nog zo'n traditionele titel is De doopkaars van M. Everma. Dit verhaal gaat over een zeer katholiek gezin in de jaren dertig, waarin het zoontje blind wordt geboren. Een stukje uit dit boek: "Vader zit diep vooroverge bogen, het hoofd steunt in de handen. Hij weet niet hoe lang hij zo geze ten heeft, maar als hij opstaat is de kamer schemerig donker. Met een vermoeid gebaar strijkt hij door het haar. Met grote ogen ziet hij rond. Wat is dit voor een kamer? "Josje is blind - zal alles nooit zien" kreunt hij. Wankelend gaat hij de kamer uit. Zuster staat op t punt naar boven te gaan en ziet vader komen. Ze schrikt van zijn schichtige ogen. "Mijnheer, fluistert ze, "als u 'ns naar de kerk ging." Boeken van vroeger, ze zijn er nog. Vraag er naar in de bibliotheek! 1. Zorg in natura: zorg recht streeks via thuiszorgorganisatie 2. PGB: Zorg door familie of andere particulier, etc. Gezellige activiteiten In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) vinden activiteiten plaats die ook toegankelijk zijn voor ouderen uit de Reeshof. Woensdag 7 februari draait vanaf 19.30 uur de humoristische film Ellis in Glamour land met Linda de Mol. Donderdag 8 februari wordt er van 10 tot 12 uur onder- en nachtmode verkocht. De cafémiddag is op vrijdag 9 februari van 15.00 tot-16.30 uur. Kaarten a €1,- voor de filmavond en het Seni orencafé zijn vanaf een week voor de activiteit te koop bij de receptie van Reyshoeve. In ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 7 febru ari een bingo. Een kaart voor tien ronden kost 3,50; aanvar Liefhebbers van rikken en jokeren kunnen er op woensdag 1 terecht, ook vanaf 10 uur. Deelname kost€ 1,-. Werkgroep 55+ van De Baselaer organiseert op ri een carnavalsmiddag in dit wijkcentrum aan de F optredens van het Brabant Duo en tonpraoter Wil Kuijpers. De middag duurt van 14.00 tot 16.30 uur. Entree: in de voorverkoop 2,-, aan de zaal 2,50 (incl. kopje koffie/thee). De kunst van het ouder worden De balans opmaken van het verleden en de toekomst met zelfvertrouwen tegemoet zien. Soms valt dat niet mee, zeker als je je somber voelt of een dierbare hebt verloren. Als steuntje in de rug organiseert GGZ Midden- Brabant dit voorjaar in Tilburg twee cursussen voor 55-plussers. Beide cursussen beslaan twaalf bijeenkomsten van twee uur en kosten 25,-; eerst is er een kennismakingsgesprek. In Op zoek naar zin komen fragmenten uit het eigen levensverhaal in beeld door te lezen, vertellen, schrijven, voorlezen en werken met kleur, geur en beelden. De deelnemers delen met de anderen natuurlijk alleen de verhalen die ze kwijt willen. Deze cursus is op donderdag van 10 tot 12 uur en start op 15 maart. Verlies ...en dan verder ïs bedoeld voor 55-plussers die langer dan een half jaar geleden een dierbare hebben verloren. Stilgestaan wordt bij het afscheid, de moeilijke en mooie momenten. Ook kijken de cursisten naar de toekomst, zonder de dierbare. Deze cursus is op woensdag van 15 tot 17 uur en begint op 4 april. Aanmelden en meer informatie: het secretariaat van de afdeling Preven tie van GGZ Midden-Brabant, tel. (013) 5808480. Vrijwilligers huisbezoek 75-jorigen De gemeente Tilburg wil graag weten hoe het met de ouderen gaat en of ze vragen hebben over wonen, welzijn, financiën, gezondheid en zorg. Daarom gaan speciaal opgeleide vrijwilligers van het Ouderenwerk van de Twern elk jaar - als de ouderen dit op prijs stellen - op huisbezoek bij Tilburgers die dan 75 jaar worden. Voor dit project zoekt de Twern een aantal nieuwe vrijwilligers. Vooraf krij gen ze een scholing van een aantal dagdelen. Tijdens het huisbezoek geven ze informatie en vragen ze naar de wensen en behoeften van de 75-jarigen op bovengenoemde terreinen. De vrijwilligers maken ook korte rapportages van elk huisbezoek. Ze krijgen een onkostenvergoeding voor elk afgelegd bezoek. Wie geïnteresseerd is in het welzijn van ouderen en in dit project, kan voor meer informatie contact opnemen met Thomas Polimé of Rita Burka (bij voorkeur op dinsdagochtend, woensdag of donderdagmiddag) bij de Twern, tel. (013) 5839999; e-mail thomaspolime@twern.nl of ritabur- ka@twern.nl. De Seniorenwijzer verschijnt I eenmaal in de twee weken in I De Tllburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer-Ver- heijen, André Coenen, Riek I Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, I Petra Jansen, Karei Luiijf (eind-1 I redacteur), Lieke Luijbregts, I Loes Mertens-Vermeer, Debby 1 I Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. I Redactieadres: Seniorenwij- I zer, Stichting de Twern, I 1 Vincentiusstraat 102, 5038 SR I Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden 1 I naar: Seniorenwijzer, p/a de I 1 Twern, Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; e-mail seniorenwij-1 zer@twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de I even weken om 12 uur. Indicatie Wie voor het eerst thuiszorg of hulp bij het huishouden wil hebben, moet eerst een indicatie hebben van het Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ). Bij die aanvraag kun je al aangeven of je zorg in natura van een thuiszor- ginstelling wilt. Krijg je die zorg, dan doet het Centraal Administratiekan toor (CAK) van het Zorgkantoor de financiële afwikkeling. Wie een PGB wil, kan dat ook al op bij de aanvraag voor indicatie ver melden. Het Zorgkantoor stelt de hoogte van het PGB vast voor een bepaalde periode; de eigen bijdrage zit daarin al verrekend. Het toege kende bedrag wordt op de rekening van de aanvrager gestort. Voor de huishoudelijke hulp uit de WMO geldt dat het Zorgkantoor ver antwoordelijk is zolang de indicatie nog geldig is. Als er in de loop van dit jaar een nieuwe indicatie nodig is, beoordeelt de gemeente ook de aanvraag van het PGB en de hoog te van het bedrag. Volgens de wet moeten alle langlopende indicaties voor het eind van dit jaar opnieuw worden bekeken. •zegd wat het eens in de zes weken. De hulpen lijke hulpen werken allen maximaal Anneke van die ik nu heb, gaan met me naar op twee dagdelen per week, dus er Ze lijdt aan buiten; dat vind ik heel belangrijk! hoeven geen belastingen en pre- In de zomer gaan we bijvoorbeeld mies te worden ingehouden." svolg wel eens naar de Loonse en Dru- "Als ik eens een vraag of een pro- PGB nense Duinen. Dat kan omdat we bleem heb, kan ik altijd terecht bij goed met de uurlonen omgaan en Per Saldo, waar ik lid van ben. Die flexibel zijn." belangenvereniging betekent heel veel voor mij, omdat ze -kijkt naar Ideaal wat de mensen nodig hebben." vakantie is, kan een Anneke van Lith heeft geen proble- Ze maakt zich wel zorgen over wat men met de salarisadministratie er gaat gebeuren nu de c veer van het PGB. Een van haar hulpen verantwoordelijk is voor van regelt alles voor haar en is daar aan -ongeveer een uurtje mee kwijt. Maar ze zit ge« Van Lith toe: "Omdat il Als mensen al klagen over de zor- gen eerst 1795 betalen en zelf ambiance en keuken, ginstelling waar ze verblijven, is het een vragenlijst invullen; naar aan- bijna altijd over het tekort aan licha- leiding daarvan kwam een inspec- melijke zorg en dat er geen tijd is teur op afspraak op bezoek, dus voor aandacht. Vooral deze zaken niet onverwacht en onbevooroor- verblijf in zo'n instelling. Houd je bepalen de kwaliteit van de zorg en deeld. De criteria waarop werd die zou overal 6 sterren moeten zijn, beoordeeld zijn Nu zijn er instellingen gekeurd op v"'*~**",‘l k gastvrijheidszorg. Het moet niet ZORGinstellingen ging. drage betalen? Privatiseren van dit nog gekker worden. De term klinkt Uit het resultaat bij de Tllburgse onderdeel van de AWBZ is mis- commercieel en is het ook, want instellingen die er zoveel geld voor schien de volgende stap: sterrenin- het idee is afkomstig uit de horeca, over hadden om mee te doen, leren stellingen voor rijke ouderen naast Om mee te mogen doen aan de we dat hoe nieuwer het tehuis, hoe verkiezing tot restaurant met 12, 3 groter het aantal sterren. Dat is niet of 4 sterren moesten de instellin- vreemd als het gaat om zaken als i de horeca niet over? Of moeten we straks in een vreemd, terwijl het hier toch over '4-sterrenhuis een extra eigen bij- ZORGinstellingen ''i~- o,;. jltaat Hoewel de PGB-gebruiker alle te komen heet opting-in. Dan wor- benodigde formulieren thuisge- stuurd krijgt, lijkt de administratie op het eerste ge; ingewikkeld. Onder bepaalde voorwaarden is gratis hulp moge lijk. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) doet gratis de salarisadmi- Belastingdienst, nistratie als de zorgvrage- -o'lodlg ~'L’--i-ihi— werkgever is. Daarvoor- zorgverlener op dagen per week-t werkqn, ook al is dat maar enkele uren per dag. Een andere manier om voor gratis De bekendste manier om thuiszorg te krijgen is rechtstreeks van een thuiszorgorganisatie. Deze vorm van zorg heeft zowel voordelen als nadelen. De cliënt zelf hoeft weinig te regelen, maar de hulp en/of zorg gebeurt op wisselende tijdstippen; bovendien komen voor verschil lende vormen van zorg ook vaak verschillende mensen in huis. Wie liever onafhankelijk is, kan zijn zorg helemaal zelf regelen met een Persoonsgebonden Budget (PGB). Na de indicatie van de zorg die je nodig hebt, kun je met dat geldbedrag zelf zorg en begeleiding zelf inkopen, bijvoorbeeld bij een buurvrouw of goede kennis. Dat betekent dat je zelf met haar of hem afspreekt waar en wanneer je de benodig de zorg krijgt. Dat klinkt heel mooi, maar een PGB betekent naast die vrijheid ook een grotere verantwoordelijkheid. foto: marsel loerw» Een pQg |<an aangevraagd worden voor verschillende soorten zorg I (zorgfuncties) die betaald worden uit I? de Algemene Wet Bijzondere Ziekte- 4 kosten (AWBZ): persoonlijke verzor- jj ging, verpleging, ondersteunende J en activerende begeleiding en kort- t durende opvang buitenshuis. Hulp in I het huishouden is per 1 januari 2007 overgegaan van de AWBZ naar de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Dat bete kent dat je voor een PGB voor huis houdelijke hulp nu moet aankloppen bij de gemeente. J Een PGB kan gebruikt worden in plaats van of naast zorg door een ij thuiszorgorganisatie, ook wel zorg in J natura genoemd. Het is dus mogelijk 4 de ene soort zorg met een PGB te regelen en de andere in natura.. Zo kan iemand er bijvoorbeeld voor kie zen om verpleegkundige zorg in itoDi natura te laten verzor9en door een hat.ni. I thuiszorginstelling en een PGB aan te vragen voor persoonlijke verzor ging. Wie voor een PGB kiest, zit er niet aan vast. Je kunt dit gemakkelijk omzetten in zorg in natura. Hiervoor is geen nieuwe indicatie nodig. >What nri

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 9