WIJZE Gemeente Tilburg wil kwaliteit handhaven bij uitvoering WMO d ier UZ Weinig veranderingen bij hulp in huishouden; voorzieningen gehandicapten blijven hetzelfde Loket Z COLOFON I I Een nieuwjaar... Nieuwjaarsbijeenkomst voor veteranen Opfriscursus Verkeer voor ouderen Gezellig 's middags naar de film Cursus toetsen met klavar Mode en rikken in St. Anna Prijzen voor Tilburgse vrijwilligers I kheden. overgang jeldic ww. vidotilburg .nl Olaf Schultz van Thebe Thuiszorg aan het werk bij een cliënt. FOTO: PETER LIGTENBERG »n Miles Petra Jansen an 'Echo een (£2007 www.loketz.nl 24 uur per dag t/m vrijdag Loket Z Tilburg-West Loket Z Oud-Noord Loket Z Oud-Zuid t/m vrijdag welzijn, maaltijdenvoorzieningen, Abdijlaan 21 9mber 2007 les.nl en een 007 isen iedereen elukkig en rspoedig uwjaar fever ing, iszorg ze voor lucatie spirerend r toe spen en u. Voor ivies en tar. Met Koerier )ten het taan en i 2007. Gecontracteerde thuiszorgorganisaties: Thebe Thuiszorg: tel. 0900-8806 (10 cent per minuut), e-mail info@thebe.nl, website www.thebe.nl. Huispitaal: tel. (013) 4628730, e-mail info@huispitaal.nl, website www.huispitaal.nl. ActiefZorg: tel. (0416) 673113, e-mail info@actiefzorg.nl, website www.actiefzorg.nl. Conventus: tel. (013) 5323953,e-mail info@conventus.org. Evean: tel. 0900-9897 (10 cent per minuuut), e-mail info@evean.nl, website www.evean.nl. CCC Zorg Midden-Brabant: tel: (013) 5820020, e-mail middenbrabant@ccczorg.nl, website www.ccczorg.nl. ma. en dl. 13 tot 16 uur wo. en do. 9 tot 12 uur 13-5802888 /w.de-muze.nl geweldig ibod vanaf 007 van internet. In de volgen- jmt een artikel over Share- zorg, bete- Internet: antwoorden op de meest gestelde vragen Loket Z Udenhout (alleen informatie) 0900-123 13 13 (10 cent p/m) Wijkcentrum ‘t Sant Beneluxlaan 74 MFA De Poorten Hasseltstraat 194 't Middelpunt Pastoor Vroomansstraat 13 Spijkerbeemden Don Sartostraat 4 maandag t/m vrijdag 9 tot 17 uur maand? 14 tot 1 maandag t/m vrijdag 13 tot 16 uur deze p leeft de ïdereen zond en 2007 Loket Z Zuid (alleen informatie) Loket Z Berkel-Enschot (alleen informatie) op spe- I dag- orgers jrking. 1UCATIE 1 ■s Montagnes dag t/m vrijdag 17 uur pagina deze b OBT-biblio- ma., di., vr. 9 tot 12 uur do. 13 tot 16 uur maandag t/n 9 tot 17 uur maandag t/n 9 tot 12 uur I sprt De Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting i, Vincentiusstraat 102,5038 SR tel. 013-5839999. can gestuurd worden naar: Senio- /ijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 3 DB Tilburg; e-mail seniorenwij- zer@twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even I weken om 12 uur. populaire i n ter inza- I In de tweewekelijkse bijdrage van de bibliotheek op keer eens een ander aanbod. Want naast boeken he theek nog veel meer. Wat dacht u van. ...tijdschriften? Het aanbod tijdschriften is enorm, een aantal p tijdschriften en 'specials' is te leen; de nieuwste uitgaven liggen ge in de bibliotheek. ...cd’s? Die zijn overal te leen. De uitgebreide muziekafdeling in biblio theek Koningsplein heeft cd's, bladmuziek, maar ook muziek-dvd's, zoals De mooiste zeemansliedjes en Marco Borsato's Symphonica in rosso. ...cd-roms? Een familiestamboom uitpluizen gaat handig met Familie stamboom plus; foto's bewerken kan makkelijk met Adobe Photoshop elements 4.0. ...dvd's? Zoals voor de kleinkinderen de tv-serie Jezus Josefine. ...luisterhoeken? Voor spanning en sensatie luisteren naar In de ban van de ring van J.R.R. Tolkien. ...digitale bestanden? Alle tests van de Consumentenbond vanaf 1998 zijn in de bieb in het bestand Consumentengids te vinden. Een artikel uit de krant terugzoeken kan in de Krantenbank. In alle vestigingen gratis te bekijken. ...Cursushuis? Diverse nieuwe cursussen starten in januari. Zoals Filoso fie, vakantiecursussen Engels, Frans, Italiaans en Spaans, en de cursus Model boetseren. Het nieuwe extra aanbod staat in de cursusgids die in de bibliotheek verkrijgbaar is. ...uit met je biebpas? Maar liefst €4,- korting op de het concert Breder dan klassiek van Cross-over Amsterdam Sinfonietta en Chick Corea, vrijdag 12 januari in Concertzaal Tilburg. Nog meer acties staan in de sf ciale folder. ...de bibliotheek zelf? Lekker een krantje lezen, de maandelijkse tentoon stelling bekijken, een van de medewerkers om tips of advies vragen, of gewoon lekker snuffelen... De OBT-medewerkers wensen u een bijzonder gelukkig, gezond en infor matief jaar toe! De afdeling Midden-Brabant van de Bond van Wapenbroeders houdt op dinsdag 9 januari van 14 tot 16 uur een nieuwjaarsreceptie in wijkcentrum 't Kivietslaer (Reinevaarstraat 55). Ook de partners van de veteranen zijn zeer welkom. De wapenbroeders uit Tilburg e.o. ontmoeten elkaar daar elke tweede dinsdag van de maand. Meer informatie: voorzitter Jan Schrijver (tel. (013) 5345985) of secretaris Gerard Beerens (tel. (013) 5455828). De afgelopen jaren is er veel veranderd in het verkeer. Automobilisten, fiet sers en andere verkeersdeelnemers zoals voetgangers en gebruikers van rolstoelen en scootmobielen hebben te maken met nieuwe verkeerssitua ties, rotondes, belijning, verkeersborden. Op initiatief van KBO-Reeshof I en de Twern wordt daarom in januari en februari twee maal een opfriscur- sus Verkeer voor ouderen gegeven. In drie dagdelen scherpt een voor- I lichter van Veilig Verkeer Nederland de kennis van de deelnemers over het verkeer anno 2007 aan. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. De eerste cursus is op de dinsdagen 16, 23 en 30 januari van 13.30 tot 15.30 uur. De tweede cursus vindt plaats op I de donderdagen 1, 8 en 15 februari van 10.00 tot 12.00 uur. Plaats: wijk- centrum Heyhoef, Kerkenbosplaats 1Opgave en meer informatie: Marjo- I lein de Graaff, ouderenwerker van de Twern, tel. (013) 5728383. Op 1 januari is de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) ingevoerd. In deze wet zijn de Welzijnswet, Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) en het onderdeel huis houdelijke hulp uit de AWBZ ondergebracht. De gemeenten voeren de WMO uit. Goede informatie, advies en hulp over zorg en welzijn zijn ook een vereiste uit de WMO; in de gemeente Tilburg gaat het nieuwe Loket Z dat doen met een aantal vestigingen, een tele foondienst en een website. In de praktijk betekent het dat mensen die vanaf nu een aan vraag willen doen voor huishoudelijke hulp of voorzieningen uit de oude WVG - zoals rol stoelen, scootmobielen en de Deeltaxi - moeten aankloppen bij Loket Z. op informatie en iet de bedoeling dat hét centrale informatiepunt voor wonen, welzijn en inkomensondersteuning. Dit kent dat de ouderenadviseurs nu ook via Loket Z bereikbaar zijn, naast hun gebruikelijke ‘□reekuren. loketten zitten op een aantal locaties in de stad en in Berkel-Enschot en Udenhout (zie kader). Iedereen kan bij Loket Z terecht voor informatie en advies over thuiszorg, woning aanpassingen, seniorenwoningen, zorgcentra, ialtijdenvoorzieningen, financiële ondersteuning, persoonlijke begeleiding, besteding, ondersteuning van mantelzor en vervoer voor mensen met een beperking. Verder helpen de medewerkers van de loket- ten bij het invullen van formulieren, en geven _J ze informatie over cursussen, vrijwilligerswerk Telefoon: eenvoudige vragen of een afspraak voor huisbezoek Maandagmiddag 15 januari kunnen 50-plussers naar de derde Cineplus- I voorstelling van het Midi Theater op de Heuvel: dan vertoont Midi om 14.30 uur de prachtige film Ladies In Lavender. Het is 1936 en in Cornwall luisteren de bejaarde zussen Janet (Maggie Smith) en Ursula Widdington (Judi Dench) naar de verontrustende berich ten op de radio over de gespannen situatie op het Europese vasteland. I Maar van enige andere opwindende gebeurtenissen is er in het leven van de twee zussen niet echt sprake. Het leven kabbelt voort tot ze na een I stormachtige nacht op het strand het aangespoeld lichaam van een jon- j geman vinden. Voor de film kunnen bezoekers gebruik maken van het Koffie Plusarran- I gement: koffie met iets lekkers voor €1,-. Kaartjes kosten €5,- en zijn vanaf 14.00 uur te koop aan de kassa van Midi. Reserveren is ook moge- lijk: tel. (013) 5422822 (14.30-16.30 uur en 20.00-22.00 uur) of via www.belbios.nl. Op maandag 12 februari is Walk the Line te zien, op 12 maart Pride Pre- judice, en op 16 april Zwartboek. huishoudelijke hulp I alleen iets op afstand: WMO betaald e Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Aan de Loket Z Alle Informatiewinkels van De Twern zijn sinds I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in 2 januari omgebouwd tot Loket Z. Loket Z is rv» Tin-izhét centrale informatieount voor wonen, zoro. Zorgcentrum De Eikelaar Slimstraat 40 i parlement hebben de individuele lijke hulp kan inkopen. Het voordeel van een bij het uitvoeren van de WMO PGB is dat je zelf bepaalt wie je inhuurt voor :~2 hulp en wanneer deze komt. Die hulp kan dus imeentan dichter bij de bevol- een professionele kracht van een thuiszorgor- 1 een ministerie en daardoor ganisatie zijn, maar ook een familielid of een kennis. Een nadeel bij het PGB is dat de hulpvrager alles zelf moet regelen. Dus zelf alles uitzoe- -- JBrhandelen en zelf voor vervan ging zorgen als dat nodig is. Bovendien moet hij of zij de gemeente laten zien dat het geld op de juiste manier gebruikt is. Dat betekent: het bijhouden van een administratie. Daarvoor is overigens hulp beschikbaar die ook gratis kan zijn. Kijk voor meer informatie hierover op is een aantal www.persaldo.nl of www.svb.nl. In de nabije u—toekomst besteedt de Seniorenwijzer uitge- jn, waardoor veel mensen daar breider aandacht aan het PGB. een andere h niet alleen naar de Inloop mantelzorgers over 'vreemde' naasten Honderdduizenden Nederlanders hebben dagelijks te maken met mensen met een psychiatrische aandoening. Hoe ga je om met een naaste die psychiatrisch patiënt is? Hoe vreemd is die ander? Dat is het thema van de inloop voor mantelzorgers die de Stichting Mantelzorg Midden-Brabant en het ouderenwerk van de Twern op 10 januari organiseren. Cindy op den Buijs en Co Wildeboerschut hebben als medewerkers van de afdeling Preventie van GGZ ervaring met dit onderwerp en verzorgen het inhoude lijk deel van de inloop en geven tips. Alleen al hierover praten doet veel mantelzorgers goed. Naast dit inhoudelijke thema is er tijd en ruimte om elkaar te ontmoeten. I De inloop is op woensdag 10 januari van 13.30 tot 15.30 uur in wijkcen- trum 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). De toegang is gratis. Korter of lan ger binnenlopen kan tijdens de hele inloop. Voor de vijfde keer organiseert de muziekschool Factorium Tilburg voor senioren een cursus toetsinstrumenten met gebruik van de klavarnotatie, I opnieuw in samenwerking met de Klavar Vereniging Nederland. De cursus gaat uit van de klavarnotatie (Klavarskribo) die het lezen van bladmuziek, in het bijzonder voor ouderen, zeer toegankelijk maakt. In een cursus van tien lessen van 60 minuten op de vrijdagavond raken de deel nemers thuis op hun instrument en leren ze een aantal melodieën spelen op keyboard, piano of elektronisch orgel. De hele cursus kost 85 euro, inclusief lesmateriaal. Op 12 januari is er van 19 tot 20 uur een introductieavond, waarop belang stellenden zich voor de cursus kunnen inschrijven. Deze introductie vindt plaats op het adres van Factorium: Kapelaan Poellplein 3 in Tilburg. Meer informatie: www.factoriumtilburg.nl: cursusaanbod/muziekschool/korte cursussen; telefoon: 535 40 55 In de Frater Mattheushof 1 aan de Capucijnenstraat is op dinsdag 9 januari een modeshow. Aanvang 14 uur; entree en een kopje koffie of thee zijn gratis. Op dezelfde plek is er op de donderdagen van 18 januari tot en met 22 februari om 14 uur een rikconcours. Inleg €2,50; steeds leuke prijzen. Van elke deelnemer worden de vier dagen met de meeste punten meegere kend; de laatste keer is er een extra prijs. Op vrijdagavond 27 april vindt tijdens het jaarlijkse vrijwilligersevenement de uitreiking plaats van de Tilburgse Stimuleringsprijzen Vrijwilligerswerk 2006 (voor zowel een organisatie als een individuele vrijwilliger). De orga nisatie van de uitreiking ligt in handen van stichting Contour. Thebe stelt het prijzengeld beschikbaar en het Brabants Dagblad zorgt voor een grote presentatie van alle genomineerden. Voordrachten voor organisaties of individuele vrijwilligers die voor één van de prijzen in aanmerking zouden komen, kunnen tot en met 5 februari 2007, voorzien van toelichting, gestuurd worden naar: Contour, t.a.v. Susan van Schijndel, St. Annaplein 21, 5038 TV Tilburg. Faxen (013 - 5431815) of e- mailen (sschijndel@contourtilburg.nl) kan ook. Een deskundige jury zal uit de inzendingen vijf organisaties en vijf vrijwilligers nomineren, waarop iede re inwoner van de gemeente Tilburg daarna kan stemmen. Regering en gemeenten I enige vrijheid gegeven. De gedachte daarach ter is dat de gemeentan dichter bij de bevol king staan dan beter weten wat nodig is en sneller kunnen hel pen. Daarom pakt de WMO niet overal hetzelfde uit. Zo stijgt voor klanten in Tilburg de eigen bij- ken, zelf onder drage niet in 2007. Verder heeft de gemeente ging zorgen als ervoor gezorgd dat bestaande klanten dezelf de persoon als hulp in de huishouding kunnen houden. Vier van de zes organisaties die de huishoudelijke zorg in de regio gaan verlenen, waren namelijk al actief in Tilburg. In andere delen van Nederland is êer. aantal thuiszorginstellingen verdrongen door schoon- waarschijnlijk een andere hulp krijgen. Tilburg heeft echter niet alleen naar de prijs, maar ook Nieuwe indicatie naar de kwaliteit van de organisaties gekeken. In 2007 blijft de eigen bijdrage voor huishoude- Zo hebben de zes instellingen moeten vastleg- lijke hulp in de gemeente Tilburg gelijk. Ook het gen dat zij niet alleen maar schoonmaakwerk aantal uren hulp blijft hetzelfde, zolang de indi- doen, maar daarbij personeel inzetten dat catie geldig is. Daarna bepaalt het Centrum andere problemen van de cliënten signaleert Indicatiestelling Zorg (CIZ) opnieuw hoeveel en doorgeeft. Wanneer bijvoorbeeld bij de toe- hulp nodig is. wijzing van huishoudelijke hulp (de indicatie) De huidige indicatie voor hulp in het huishou- blijkt dat iemand psychische problemen heeft, den is maximaal een jaar na invoering van de moet de zorgaanbieder personeel inzetten dat WMO geldig. Ook al is er in 2006 bijvoorbeeld met deze problematiek kan omgaan. Verder een indicatie tot 2010 afgegeven, dan eindigt moeten de thuiszorgorganisaties signalen van deze toch op 31 december 2007. Dit is name- nieuwe problemen natuurlijk doorgeven aan lijk onderdeel van de overgangsregeling van deskundige hulpverleners. de WMO. De gemeente gaat dit jaar de indicatie opnieuw Zes organisaties bekijken. Maar ook dat heeft nauwelijks gevol- Voor mensen die in 2006 al een indicatie voor gen voor de zorg die mensen krijgen. De voor hadden, verandert er waarden blijven hetzelfde: aanvragen worden de hulp wordt nu uit de dus niet strenger beoordeeld. en niet meer uit de Algemene Wie dit jaar een (nieuwe) indicatie krijgt, mag - /AiiiB-n a™ vervolgens zelf kiezen met welke.organisatie betaling van de eigen bijdrage verandert niets; hij of zij in zee gaat. Wie het moeilijk vindt om het Centraal Administratiekantoor stuurt de een keus te maken uit het aanbod, kan daarbij rekening. hulp krijgen van bijvoorbeeld een medewerker Wie in 2007 voor het eerst hulp bij het huis- van Loket Z, een ouderenadviseur of mantel- houden nodig heeft, doet een aanvraag via zorgconsulent. Loket Z. Net als voorheen wordt dan het Cen trum Indicatiestelling Zorg (CIZ) ingeschakeld Mantelzorgers om te beoordelen óf en hoeveel hulp nodig is. De gemeenten moeten door de WMO ook De huishoudelijke hulp wordt verleend door meer steun gaan geven aan mantelzorgers: en andere activiteiten, een van de zes thuiszorgorganisaties, waar- mensen die een familielid, vriend of buur ver- Voorlopig ligt de nadruk mee de gemeente een contract heeft afgeslo- zorgen. De gemeente Tilburg heeft als uit- advies. In de toekomst is h« ten (telefoonnummers en e-mailadressen gangspunt dat mantelzorg een aanvulling moet burgers ook meteen aanvraagformulieren in staan onder dit artikel). Zoals gezegd zijn vier zijn op professionele zorg en niet andersom. kunnen vullen; bij het loket in de wijk t Zand in van deze instellingen al langer actief in Tilburg: Ook moet er voor gewaakt worden dat de man- Tilburg begint daarmee nu een proef. Op 1 Thebe, haar dochteronderneming Huispitaal, telzorger niet overbelast raakt. De mantelzor- januari 2009 moeten de loketten allemaal zo r>ö,Q ger kan zelf aangeven hoeveel zorg hij of zij op werken. zich kan en wil nemen als aanvul de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer-Verheijen, André Coenen, Riek Flipse-Tiemens, I 1 Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind-redacteur), Lieke Luijbregts, Loes Mertens-Vermeer, Debby Struijk-Buite- laar, Mat de Vries. Redactie?'1°- de Twern, Tilburg; Kopij k£ - renwijz* I 5003 W( Behalve loketten in gebouwen is er ook een telefoonnummer waar iedereen terecht kan voor eenvoudige persoonlijke vragen of een afspraak voor een huisbezoek. Verder staan de meest gestelde vragen op een website van de gemeente: www.loketz.nl. op professionele zorg en niet andersom. igen al langer actief in Tilburg: Ook moet er voor gewaakt worden dat de man- Tilbt chteronderneming Huispitaal, telzorger niet overbelast raakt. De mantelzor- janu ActiefZorg en Conventus. Deze laatste instel- ger kan zelf aangeven hoeveel zorg hij of zij op ling, voortgekomen uit de Tilburgse klooster- zich kan en wil nemen als aanvulling op de pro- bejaardenoorden, werkt voor de huishoude- fessionele zorg. Maar vaak loopt dat toch uit de lijke hulp samen met de zorgcentra van stich- hand. Een van de middelen om overbelasting ting De Wever, zorgcentrum Tilburg-Zuid en bij mantelzorgers te voorkomen, is Share thuiszorgorganisatie De Zorgverlener. De twee Care: mantelzorgers die samen een goede nieuwe thuiszorgorganisaties in Tilburg zijn informele zorgorganisatie opzetten en onder- CCC Zorg en Evean Thuiszorg. houden met behulp v de Seniorenwijzer kor Persoonsgebonden budget Care. Thuiszorgorganisaties die geen contract met Een andere, nieuwe ondersteuning voor man de gemeente hebben, kunnen hun klanten in telzorgers is dat het in bepaalde gevallen de meeste gevallen toch blijven bedienen door mogelijk wordt een losse woonunit in de tuin te samen te werken met een van de zes instellin- laten plaatsen, zodat mensen gelijkvloers kun- gen die wel een contract hebben. Ook is het nen slapen en douchen. Dat maakt het voor mogelijk dat deze cliënten de organisatie inhu- mantelzorgers gemakkelijker om voor hun ren met een persoonsgebonden budget (PGB) zieke of gehandicapte familielid te zorgen, en zo hun oude hulp houden. Verder blijft de gemeente net als voorheen De gemeente geeft de klant met het PGB een subsidies geven aan de instanties die mantel- geldbedrag, waarmee hij of zij zelf huishoude- zorgers ondersteunen: de Twern, stichting Mantelzorg Midden-Brabant en Contour.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 13