8© WIJZE dat is mijn grootste wens 'Een kapelleke voor de buurt, 'Mariëngaarde weer open' 'EN 83 jarige An Schilder zet zich in voor ouderen Sacramentsparochie Ma Vo korting! COLOFON Glas-in-lood en Gezandstraald glas euw, volgens uw of ons ontwerp. Reparatie, restauratie, advies ilasbewerkingsBedrijf Brabant apt. Hatterasstraat 10 - Tilburg el. 013-5325110 - www.gbb.nl De eindjes aan elkaar knopen Vallen voorkomen Inloopavond mantelzorgers over beroerte Ontspanning Nieuwe brochure Seniorenacademie Consultatiebureaus Thebe voor senioren Help, ik ben besmet! Herderkoor zoekt nieuwe leden Gratis deeltaxi DONDERDAG 23 NOVEMBER 2006 - PAGINA 11 An Schilder schenkt koffie in voor bezoeksters van de inloop van de Sacramentsparochie. FOTO: PETER LIGTENBERG r.nl rug en zitgede euro. Tel. 01 Te koop gevraagd Restauraties Karei Luiijf ïlijke prijzen magaz. voorraad !005 en 2006 van Sanijura, Hoesch, Zilleroy Boch enz., antie. bel)bader\_-^^ uneskk ssen- iterdag een j noot liefde ren die zorg nodig hebben, moeten er aparte wooncomplexer EVR. r lullen, kleinmeub eren 06-22651201 i opzoeken na zijn overlijden. jaar kwam het moment waar- ik tegen haar heb gezegd dat ze „U alleen moest blijven. We waren er allebei aan toe om daarover te gegeven moment in leren kennen met wie ze heel gelukkig is. En ik ook." died en de Blaak moeten twee woonzorgservicecentra komen, “orgvlied, dat nu gesloten is, zou weer tie kunnen krijgen. Dat is een van de troof in deze twee geleden verloor ze een van haar zes kinderen aan kanker, vier jaar gele- verlies ilijken met zegt ze. In Zor Zorgct open r >elan rommelmarkt- einmeubels en jarige leeftijd stierf hij aan kanker en liet mijn schoondochter en hun twee kinderen achter. Een geweldige schoondochter, trouwens. Steevast Wanneer ze begint te praten zou je bleef ze me minstens elke twee niet zeggen dat ze al zo oud is. Op weken r de levensvreugde die An Schilder Na vijf jj niet oe tilburgse koerier servicecentrum worden en door een basis van interviews door mensen verbouwing kan het weer de functie die hun taal van zorgcentrum krijgen. Als het weer bewoond wordt, is het ook ger*1’"'1 als uitgiftepunt voor hulpmiddel» dienstverlening, zorg, welzijn en par- centrum nodig, zo luidt het advies, I ticipatie. Een extra werkgroep voer- omdat de Baroniebaan een grote hin- J-..u Mf -- -- RAS DESIGN, nu tot korting, verkoop van leding- sieraden horloges. Elke ig van 09.30-17.30 Pand Brocante, osscheweg 32a Berkel- tischot Het Ouderenwerk van de Twern organiseert vrijdag 1 december in wijkcentrum De Ypelaer (Correllistrapt 10) een voorlichtingsmiddag voor ouderen die moeite hebben om de eindjes aan elkaar te knopen. Herma O'Prinsen van de Unit Ouderenzorg (gemeente Til burg) geeft dan uitleg over gemeentelijke financiële regelingen en toeslagen voor ouderen. Tijd: 14.00 tot 15.30 uur. Toegang en een kopje koffie of thee zijn gratis. Abusievelijk stond in de vorige Senio- renwijzer een verkeerde datum. Huishouden Ze begint meteen met twee ingrij pende gebeurtenissen: zeven jaar OTAN FAUTEUILL inker riet met armleunin- :n en groot ecrukleurig issen in rug en zitgedeel- 90,- euro. Tel. 013- 131989. enepidemie te volksgezond- en over de bestrijding en de sociaal-eco- epidemie. de wijk er terecht moeten kunnen bij den. Daarnaast zou de gemeente een ouderenadviseur en een loket het opplussen van eigen woningen ganisatori- kunnen subsidiëren, evenals het iet bij het aanleggen van domotica, elektroni- Kapelleke De bel gaat en een buurvrouw staat voor de deur. "An, het waxinelichtje voor het Mariabeeld in de venster bank is uitgegaan, denk je erom dat je het weer aansteekt?" "Heel harte lijk bedankt, ik zal het meteen weer aandoen", belooft An. Met een brede glimlach vervolgt ze haar ver haal. "Kijk, dat bedoel ik nou. De mensen hier zijn zo betrokken met elkaar. Ze weten dat ik voor deze en gene lichtjes opsteek wanneer ze dat aan me vragen: voor iemand die Voorkomen dat je valt, bijvoorbeeld over een losliggend kleed: dat is het onderwerp van een voorlichtingsbijeenkomst in zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) op vrijdag 24 november. Fysiothe rapeut Gerard Elzerman en verpleegkundige Maria van den Oetelaar geven praktische tips. Senioren uit de Reeshof zijn welkom vanaf 14.30 uur; de bijeenkomst duurt van 15.00 tot 16.30 uur. De entree is gratis. Het herkennen van een beroerte: dat is het thema van de inloop avond voor mantelzorgers die de Stichting Mantelzorg Midden-Bra- bant en het Ouderenwerk van de Twern op dinsdag 28 november organiseren in de Reeshof. De inloopavond, die elke laatste dinsdag van de maand plaatsvindt, is van 19.30 tot 21.30 uur in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1). Na een inleiding door verpleegkundig docent Joke Brekelmans is er gelegenheid om vragen stellen. Daar naast kunnen mantelzorgers ervaringen uitwisselen over de zorg die ze geven aan iemand in hun directe omgeving. E KOOP GEVRAAGD irceel bosgrond met huis- bungalow of sta-caravan et of zonder eigen grond, eeft u iets dan kunt u mij :llen, tel. 06-21264527 meestal van afvalmateriaal, leuke presentjes voor de gasten van de inloop. Dan merk je dat het vaak de heel kleine dingen zijn die het doen." An wil met haar wervende verhaal over de inloop ook mensen van bui ten de parochie bereiken. "Niet alleen verdriet, maar ook vreugde en gezelligheid kun je met elkaar delen. Steun, vertrouwen, luisterend oor en een vrolijke zijn voor ons ouderen, naast I en genegenheid, het medicijn waar we behoefte aan hebben: zo kan oud worden toch mooi zijn!" Vrijdag 24 november is er weer een dansavond voor 40-plussers in wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan 74). Aanvang 20 uur; entree 1 ,- Het ouderentrefpunt daar organiseert op woensdag 29 november een sinterklaasviering met bingo. Entree 1,-; vooraf aanmelden bij het wijkcentrum. De biljartvereniging van wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) houdt op zondag 26 november van 10.00 tot 15.30 uur een rommel markt. Ook zijn nieuwe leden welkom bij de club die speelt op maan dag en vrijdag van 9 tot 12 uur. Werkgroep 55+ De Baselaer organiseert op vrijdag 15 december een gezellige kerstmiddag in dit wijkcentrum aan de Hoefstraat 175. Van 14.00 tot 17.30 uur kunnen de bezoekers genieten van stemmi ge muziek, een kerstgedicht en een koffietafel. Entree 3,-. Aanmel den kan tot 9 december bij De Baselaer, tel. (013) 5435909. 800 op, arn te kunnen laten wonen. In verschil- kingsopbouw de komende tien jaar de ouderen zijn als er bovendien in "sR lende werkgroepen deden ze aanbe- sterk groeien. Zorgvlied en de Blaak Zorgvlied en de Blaak elk twee steun- I velingen over wonen en veiligheid, hebben allebei een woonzorgservice- punten komen. Een elektrokar zou den dienstverlening, zorg, welzijn en par- centrum nodig, zo luidt het advies, voor vervoer naar centra en steun- J is nu 60- onderzoek uit naar hoe de twee wij- plusser. In de Blaak zijn dat er bijna de Blaak kan een nieuw woonzorg- ligt, ouderen zo lang mogelijk zelfstandig Seniorenacademie Brabant heeft de cursusbrochure voor de eerste helft van 2007 uitgebracht. Naast de vertrouwde cursussen op het gebied van bijvoorbeeld kunst en cultuur, filosofie, psychologie en muziek, worden voor het eerst twee wintercursussen georganiseerd waarin het eiland Sicilië en Afrika centraal staan. Ook zijn er actuele thema's als het pensioenstelsel en de rol van mensenrechten in de internationale ontwikkelingen. Geïnteresseerden kunnen de brochure vinden in de bibliotheek of aanvragen via info@hovobrabant.nl of tel. 013-4668119. Inschrijven voor de cursussen kan tot 5 januari. de enquêtes urt onder de Marok- dernis vormt tussen de twee wijken. De werkgroepen I kaanse en Turkse ouderen in het zui- De twee centra moeten ruimte heb- dat er nu in de twe delijk deel van Zorgvlied. ter. voer o!!or!o: ont~oo •voringe? Thebe start is deze maand ook in Tilburg en Berkel-Enschot begon nen met consultatiebureaus voor senioren. Deze maken gebruik van hetzelfde concept als dat voor zuigelingen en kinderen. Senioren kunnen er kosteloos terecht voor voorlichting over veilig, gezond en zelfstandig thuis wonen. Ook kunnen 55-plussers er advies krijgen bij problemen met wonen, veiligheid, zorg en welzijn. Natuurlijk verrich ten de medewerkers tests, zoals het meten van het gewicht, het opnemen van de bloeddruk en het controleren van bloedsuiker- en cholesterolgehalte. De consultatiebureaus zijn vooral gericht op het zoveel mogelijk voorkomen van problemen. Speciaal geschoolde wijkverpleegkundi gen proberen in een persoonlijk gesprek deze potentiële problemen op te sporen. De nieuwe Tilburgse bureaus zijn gevestigd in de Thebe-wijkgebouwen in Zuid (Lanciersstraat 45), Noord (Franz Lisztstraat 8) en West (Roelof Kranenburgplein 52). Dat in Berkel- Enschot bevindt zich in het wijkgebouw aan de Abdijlaan 21Ieder een ouder dan 55 jaar kan contact opnemen met Thebe voor een afspraak: tel. 0900-8806 0,10 p/m, 24 uur per dag, ook in het weekend). uitstraalt, zal menige leeftijdsgenoot jaloers zijn. Ze zet meteen koffie en waarschuwt dat ze wat slecht hoort. Tsja, de ouderdom komt met gebre- beginnen. Op i ken, hè. Ik heb wel een gehoorappa- heeft ze een mar raat, maar dat werkt toch niet hele- v' maal zoals ik zou willen." Wanneer An is tijdens de jaren waarin haar de koffie pruttelt en de koektrommel op tafel staat, gebaart ze dat ze klaar is om haar verhaal te doen. Dit jaar is het vijftig jaar geleden dat in Nederland een polio-epidemie heerste. Het Tilburgse Elisabeth Ziekenhuis speelde daarin een rol als centrale medische opvang voor Zuid-Nederland. Ook werd reva lidatiecentrum Charlotte Oord toen opgericht. In de bibliotheek is van alles te vinden over ernstige ziekten als cholera, pest en lepra (vroe ger laserije genoemd), onder meer over hoe deze verweven zijn in ons taalgebruik. Mensen zijn 'gepokt en gemazeld', of roepen in het verkeer "Krijg de tering/typhusl". Annet Mooij schreef Van pest tot aids vijf eeuwen besmettelijke ziekten in Amsterdam. De historische betekenis van infectieziekten en aan de hand van de-grote volksziekten worden veranderingen in 500 jaar bestrijding en preventie van besmettelijke ziekten belicht. Guy De la Bédoyère maakte een geïllustreerde uitgave getiteld: Het eerste poliovaccin. Met o.a.wat is polio, de ontwikkeling van het poli- ovaccin door Jonas Salk, en polio nu. Een uitgave van het Prinses Beatrix Fonds over alle aspecten van poliomyelitis anterior is: Polio de wereld uit. Met ziekte, gevolgen, postpolio syndroom, poliovirus, verspreiding en bestrijding vroeger, nu en in de toekomst. Charlotte Oord en verder...; kinderrevalidatie en onderwijs in de Til burgse bossen 1956 - 1997. Geschiedenis van 40 jaar Charlotte Oord, verschenen bij het opheffen ervan op 1 januari 1998. Het kin- op in het nieuwe revalidatiecentrum Met veel persoonlijke herinneringen kinderen opgroeiden voornamelijk met het huishouden en de opvoe ding bezig geweest. "Pas toen de jongste de deur uit was, ben ik me actief gaan inzetten voor de paro chie", zegt ze en ze neemt een slok koffie. "Ik had nooit tijd voor andere dingen. Wat wil je ook met zes kin deren?" Het Herderkoor is op zoek naar nieuwe leden, mannen en vrouwen in alle toonaarden. Dit gezellige koor repeteert op donderdag van 14.45 tot 16.30 uur in de Goede Herderzaal (Isidorusstraat 6). Infor matie: Will van Grinsven, tel. 013-4671073. 3 NOVEMBER 2006 - PAGINA 10 Sinds vorige week is de proef met gratis openbaar vervoer voor 55- plussers uitgebreid met de Deeltaxi. Er zijn ongeveer zevenduizend 55-plussers met een WVG-Deeltaxipas die van de gratis Deeltaxi in Tilburg en Goirle gebruik kunnen maken. Ook de sociaal begeleider van de pashouder rijdt gratis mee. De proef loopt tot en met 30 juni 2007. Eenzaam Over de inloop van de parochie raakt An niet uitgepraat. "Oud wor den is mooi, maar oud zijn is soms minder fraai. Veel ouderen zijn een zaam. Ze moeten over een hoge drempel om zich ergens toe te zet ten, om in een gezelschap een praatje te maken. De inloop van de Sacramentsparochie is er nu juist om je verhaal kwijt te kunnen. Eens in de twee weken komen we bij elkaar in de pastorie voor een bab bel en daar kijkt iedereen naar uit. Maar helaas wordt het clubje kleiner, het hoort helaas bij het ouder wor den." Ze drinkt het laatste beetje al bijna koud geworden koffie op. "In de aanloop naar verschillende feestdagen in het jaar maak ik, voor vervoer naar centra en steun- blemen. M( punten kunnen zorgen. ren dreic° De werkgroepen constateren ook raken, s« /ee wijken te weinig ben voor allerlei activiteiten, ontmoe- woningen zijn voor ouderen die ting, een dagopvang met activiteiten- slecht ter been zijn. Er zouden vijftig Loket begeleiding en een bank- en post- tot zeventig levensloopbestendige de wijk. Ji Ongeveer een kwart van de 4000 agenschap. Ook zouden senioren uit woningen bijgebouwd moeten wor- derrevalidatiecentrum ging toen bij het St. Elisabeth ziekenhuis, en foto's. Ook is in de bieb een rapport te vinden over de pokker Tilburg in 1951. Dit is een gezamenlijke publicatie van y heidsautoriteiten en virologer nomïsche gevolgen van de e een operatie moet ondergaan of voor een kindje dat in het ziekenhuis ligt. Bij gebrek aan een klein kapel leke in onze wijk, steek ik sinds ruim een jaar de kaarsjes aan. Er is gewoon behoefte aan. We hebben al een plekje en het hoeft niet veel ruimte in beslag te nemen. Ik heb al genoeg aan een paar vierkante meter." "Ik heb er officieel een aanvraag voor ingediend", vervolgt ze, "maar ik word van het kastje naar de muur gestuurd. Eerst door de voorzitter van Verrijk je Wijk hier en daarna ook nog eens door wethouder Gon Mevis. Die stuurde een kaartje met 'Nog bedankt voor de uitgebreide brief waaruit veel betrokkenheid blijkt', maar verder heb ik er niets meer van gehoord. Dat is toch geen antwoord op mijn verzoek?" Ze loopt naar het beeldje met een nieuw waxinelichtje en strijkt een lucifer af. "En ik ga door met mijn actie totdat we hier een kapelleke hebben. Zolang dat er nog niet is, brand ik een kaarsje voor de men sen die mij daarom vragen." Debby Struijk Een kaarsje brandt voor het Mari- abeeldje in de vensterbank. Zodra het uitgaat en An Schilder (83) het den overleed haar man. "Het nog niet heeft opgemerkt, trekt van je kind is niet te vergelijk: iemand uit de buurt aan de bel om welk ander verlies dan ook", - haar te waarschuwen. Dat de "Er sterft ook iets in jezelf. Het is een buurt meeleeft met de oude en pijn die nooit overgaat. Het overlij- sociaal zeer actieve vrouw lijdt den van mijn man greep me ook erg geen twijfel. Dat An Schilder met aan, maar anders. Hij had al een iedereen om haar heen het beste paar keer een hersenbloeding voorheeft, evenmin. Zo zet ze zich gehad en ik was er min of meer op met ziel en zaligheid al jaren in voorbereid dat hij op een dag wel voor de inloop voor ouderen van eens niet meer onder ons zou kun de Sacramentsparochie. En sinds nen zijn. Daar leef je stukje bij beetje ruim een jaar maakt ze zich sterk naar toe, of je wil of niet. Onze zoon voor een 'kapelleke' in de wijk zat in de bloei van zijn leven. Op 49- waarvoor ze al menige handteke- hii ning van buurtgenoten heeft opgehaald. voor administratieve en org< sche hulp. Daarnaast is he woonzorgservicecentrum mogelijk sche voorzieningen in huis, alle vormen van zorg aan te vragen. >rgvlied en de Blaak moeten twee woonzorgservicecentra komen. Het centrum dient bovendien nacht- Isolement gcentrum Mariëngaarde in Zorgvlied, dat nu gesloten is, zou weer en noodopvang te bieden en moet 24 Voor Turkse en Marokkaanse oude- De Seniorenwijzer verschijnt open moeten gaan en die functie kunnen krijgen. Dat is een van de uur Per dag als uitvalsbasis dienen ren die zorg nodig hebben, moeten I eenmaal in de twee weken in belangrijkste aanbevelingen uit het project Ouderenproof in deze twee voor een mobiel hulpteam. er aparte wooncomplexen komen, is De Tilburgse Koerier. wijken. Het rapport is vorige week donderdag overhandigd aan wet- Mariëngaarde moet dus woonzorg- de aanbeveling. Die is gedaan op Redactie: Isabella de Boer-Ver- houder Els Aarts, die onder meer ouderenbeleid en zorg in haar porte- servicecentrum worden en door een basis van interviews door mensen heijen André Coenen, Riek feuille heeft. Een verankeringscommissie uit de wijken gaat volgen wat verbouwing kan het weer de functie die hun taal spreken. Uit de mter- Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, I de gemeente met de aanbevelingen doet. van zorgcentrum knjgen. Als het weer views bhjtt dat de Marokkaanse Petra Jansen Karei Luiiif (eind- bewoond wordt, is het ook geschikt ouderen de wjjk prettig vinden, I redacteur) Lieke Luijbreqts I Zo'n veertig ouderen voerden het bewoners van Zorgvlied is nu 60- als uitgiftepunt voor hulpmiddelen. In omdat hij in de buurt va het centrum Loes Merténs-Vermeer Debbv onderzoek uit naar hoe de twee wij- plusser. In de Blaak zijn dat er bijna de Blaak kan een nieuw woonzorg- ligt, er winkels zijn en er voldoende I y I l/on aannanact mnatan uunntan r>m «HA r>r> in tntaal RWXT uiiilrhaumnorc CArvirAAAntri lm aehm iwd WArrlfin hii Ópenbaar VetVOer |S. Van de Turkse geënquêteerden zou bijna de helft liefst in de buurt van hun kinderen gaan wonen, in Tilburg-Noord. Beide groepen hebben wel taalpro- ‘1et name de Turkse oude- jigen in een isolement te stellen de onderzoekers. Daarom zou de gemeente extra aan dacht moeten besteden aan voorzie ningen voor allochtone ouderen in houder Els feuille heeft. Een verankeringscommissie i de gemeente met de aanbevelingen doet. Yiek^e1 Luijbregts I Zo'n veertig ouderen voerden het bewoners van Zorgvlied Loes Mertens-Vermeer, Debby I onderzoek uit naar hoe de twee wii- nlus^r m rto Rlaak ziin r I Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. ke" aangepast moeten worden .Redactieadres: Seniorenwij- r qnn mnno70 ctar I zer, Stichting de Twern Vmcentiusstraat 102, 5038 J I Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden I naar: Seniorenwijzer, p/a de I Twern, Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; e-mail seniorenwij- zer@twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de I ^even weken om 12 uur. in totaal 6500 wijkbewoners, servicecentrum gebouwd worden bij fat aantal zal gezien de bevol- de basisschool. Ideaal zou volgens

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2006 | | pagina 11