E [2 slile w F \AA Beslist de moeite waard DONDERDAG 2 NOVEMBER 2006 - PAGINA 13 12 NOVEMBER 2006-PAGINA t! Raadswerk Eerste begrotingsbehandeling van nieuwe raad Tilburgers willen' ro) ziet er als volgt uit: dus 2,79 we niet rondkomen' -1,0 15,8 -8,7 Dp TUburasp Gpmppnfprtmd gemeente Tilburg stijging in Maandelijkse rubriek van de gemeenteraad van Tilburg 2 november 2006 Spoorzone. Van enslotte valt het IpETILBURGSE KOERIER Joost Möller (VVD): 'Dit is drijfzand en niet wat de Marcel Degen (AB): 'Goede balans tussen vangnet en hangmat' Johan van den Hout (SP): 'Begroting is oude wijn in nieuwe zakken' Nell Schoenmakers (TSP): 'Van dit armoedebeleid kunnen Driek van Griensven (PvdA): 'Armoede met zelfde élan aanpakken als gratis bus' Ruud van Esch (D66): 'Meer lef nodig voor echte verschuivingen' oet als wethouder ocent van het volgens mij nog Jat is niet zo spec- eel veroorzaakt id jaar komt vooral Uitgave: Realisatie: Fotografie: Raadsgriffie gemeente Tilburg Communicatieadviesbureau Mercuur Gemeente Tilburg, Joop Wever, Beeldveld i vooral te ïze begroti Maar dat :n van de jgramma ten groot ontvan®»11 jnk er al joen. Daar zou je n aan de amateur- >ed let Loes Dielissen (TVP): 'Het geld beter besteden door naar je burgers te luisteren' :n actie or t er een go, Dat is de i ben we ooi trucs heb- iet kunnen p maandag 6 en dinsdag begroting voor 2007 en de j voorstel van het college van burgemeester en wet! openbaar. Op 6 november i 7 november om 14.00 uur in de itstreeks luisteren naar de raads- jndernemen. ?oed initia- nieuwe >k financieel hetgeen we in de :och een compleet etje een teerder- aunten terug uit jur en de wi. nog maar het bij het maken I 7 november a.s. behandelt de raad de ‘jaren daarna. De begroting is nu nog een an burgemeester en wethouders. Over dat voorstel leest u meer op de gemeentepagina hiernaast. srgie te stoppen. De be; nbities. Maar het mag i geld taken, die dicht t echt invloed op d _i_nnen jn J, iviaai wie voorstellen Maarten van den Tillaart (CDA): 'Nog steeds veel te weinig geld voor wegenonderhoud' tn geld voor tunst of wat )us hoeft van ons echt niet. Besteed dat tijd rijden en vaker. De 4,5 miljt Dan weet de TVP wel betere bes igde trottoirs, waar 7 euroton per "jke accommodaties n willen wij tren, dat de thuis Schot voor de boeg van alle fracties lingen mee kunnen doen. Natuur veel dichter bij de inwoners var gemeente van Essent ontvar it college? Dat besteelt zijn eigen burgers en stopt 1 kan beter naar de vele mensen in Tilburg die de ein< effectiever dan het armoedebeleid. Daar hebben we nu ineens haast mee terwijl i e bijzondere bijstand. Een stad die dichtslibt, een wethouder die in China een janboel van maken. Een Cityring aanleggen terwijl je niet eens weet of de rit straks het verkeer wel aankunnen. Ik kan me niet voorstellen dat de inwoners van deze stad op dit bele. te wachten. Hadden ze daar maar aan gedacht toen ze op 7 maart in het stemhokje stonden.’ jemenswaardige jndenbelasting en oename van de jn uit om strenger Is op het gebied van a zelfde bedrag gaat del. De kosten die n fietsenstallingen 1 tot een tariefsver- bedrag moeten tad is omgeven door I ;tad en landelijk gebit louden, liefst same® investeringen. De raadsdebatten over de begroting zijn uiteraard begint de raadsvergadering om 17.00 uur en op 7 raadzaal van het stadhuis (stadskantoor 1). Recht debatten kan via www.tilburg.nl/raad. Hans Smolders (LST): 'Dit krijg je er dus van' 1y\ it krijg je er dus van als je CDA en PvdA stemt met de gemeenteraadsverkiezingen. Een begroting die is gebaseerd op pure geldverkwisting en uitgaat van verkeerde keuzes. Dit college en de partijen die het collegebeleid ondersteunen, gooien het geld over de balk. Ze wilden nota bene 6 ton besteden aan een kunstwerk in de nieuwe parkeergarage onder het Pieter Vreedeplein. Doordat ik aan de bel heb getrokken, kunnen ze dat geld nu besparen. Sowieso wordt er veel teveel geld aan kunst en cultuursubsidies uitgegeven, meer dan 10 miljo zoveel andere dingen mee kunnen doen. Natuurlijk moet er geld naar cultuur, maar geef dat dan kunst. Die staat veel dichter bij de inwoners van de stad. Diezelfde inwoners zouden mee moeten profiteren van het dividend dat de gemeente van Essent ontvangt. Ze hebben daar immers met hun energienota zelf aan mee betaald. Wat doet dit college? Dat besteelt zijn eigen burgers en stopt het geld in de pot voor grote prestigepro jecten. Dat geld kan beter naar de vele mensen in Tilburg die de eindjes niet of nauwelijks aan elkaar kunnen knopen. Dat is effectiever dan het armoedebeleid. Daar hebben we nu ineens haast mee terwijl we al jarenlang geld overhouden van de bijzondere bijstand. Een stad die dichtslibt, een wethouder die in China zit terwijl haar verkeersambtenaren er een janboel van maken. Een Cityring aanleggen terwijl je niet eens weet of de ringbanen leid zitten wordt de eerste van deze raad. Sinds de gemeente- t afgelopen voorjaar zit er immers een nieuwe raad. De ‘n veranderd. Verder zitten er nu 10 fracties in de raad >en uit de raad die het college ondersteunen, vormen jben een soort beleidsakkoord geformuleerd voor de tg te vinden in de begroting met moedebeleid, het scheppen van Marjo Frenk (Groenlinks): 'En nu het milieu nog' et is nog niet eerder voorgekomen dat al in _'J/ het eerste jaar na de verkiezingen zoveel van de afspraken concreet handen en voeten krijgen. Met deze begroting hebben we de garantie dat het meeste wat we als coalitiepartners voor ogen hebben, ook daadwerkelijk wordt gerealiseerd. Het college verdient daarvoor een groot compliment, in het nieuwe beleid vallen natuurlijk vooral zaken op als de bestrijding van de armoede, het scheppen van meer banen en het gratis openbaar vervoer. Maar wat ons betreft mogen ook de 3 miljoen euro die naar de Groene Mal gaan, in de schijnwerpers. Een fors bedrag voor de waardevolle natuur die onze stad omringt, dat is een extra vermelding waard. En dat in een tijd waarin zaken als groen, milieu en duurzame energie weinig populair meer lijken. Dat moet wat ons betreft anders. Ook pleiten we voor ecologie IN de stad. Moties en amendementen De begrotingsbehandeling begint de eerste door alle fracties en een reactie daarop v« verschillende onderwerpen aan de orde. e zijn tevreden over de vertaling van het ABC in de begroting. Een aantal zaken komt nu echt C in beweging. Zoals de promotie van de stad. En de armoedebestrijding. Daar verdient het niet- gebruik van voorzieningen de grootste aandacht. Je moet mensen bereiken die het echt nodig hebben. We kunnen niet voor de zoveelste keer geld overhouden. Voor het wegenonderhoud wordt nog steeds te weinig geld uitgetrokken. Vraag het de Tilburger, die ergert zich groen en geel. We zullen voorstellen om extra dividend van Intergas aan te wenden zodat we niet weer op de minimum variant uitkomen. Het is maar goed dat de raad vorig jaar op aangeven van ons 2 miljoen extra in het pnderhpud I van de ringbanen heeft gestopt. We rekenen opnieuw op draagvlak voor onze voorstellen. Extra geld moet er ook naar de woonzorg servicezones. Daar stopt het college wel 2 ton meer in maar dat gaat voor driekwart op aan personeel. Sowieso moeten we goed in de gaten I houden wat bepaalde activiteiten daadwerkelijk opleveren. Meer personeel is okay. Maar je moet ook je terugverdien effecten willen halen. De stadswachten professiona liseren, moet leiden tot minder verloedering en dus tot lagere onderhoudskosten. De ■Actie Stofkam moet niet alleen voordelig uitpakken voor burgers omdat de regelgeving Eenvoudiger wordt. Maar als organisatie zul je er ook minder werk aan hebben. Dus niet nu veel mensen erbij en straks weer moeten krimpen. De meerjaren tekorten worden E beperkt door gebruik te maken van meevallers. Maar we kunnen beter structureel ruimte maken en hou den in de begroting. Dan kun je tegenvallers opvangen en heb je reserve voor nieuwe zaken.” De begrotingsbehandeling F- raadsverkiezingen van het E politieke verhoudingen zijn in plaats van 9. De partijen p samen de coalitie en hebt f komende jaren: het ABC. Veel van dat ABC is terug als opvallende onderwerpen onder meer het arme E nieuwe banen en het gratis openbaar vervoer. Iedereen wil groen wonen. Daar is meer aandacht én meer geld voor nodig. We maken ons wereldwijd wel druk over het klimaat maar dan moeten we daar in onze stad ook concreet iets aan blijven doen. Twee jaar geleden werden onze voorstellen om in Tilburg de luchtkwaliteit te verbeteren, door de raad omarmd. Er ligt een goe luchtbeleidsplan met maatregelen en de aandacht hiervoor mag nit wegzakken. We komen opnieuw met een aanvullend voorstel in die richting. Geld is er ook nodig voor maatregelen op het gebied van energiebesparing. Wij zullen voor stellen om een aanzienlijk deel van de opbrengsten van Kabelcom van Essent, als die uitgekeerd gaan worden, in duurzame ener; ting voor 2007 zit vol aml nog iets completer.” dag met de a van het college. D De raad kan bes e kunt zien dat er een links college aan het bewind is met de PvdA als grootste partij. De parkeertarieven gaan fors omhoog. Er is geer het goed onderhouden van wegen en trottoirs, maar wel voor kt daarvoor door moet gaan. 55 plussers gratis in de bus hoeft van ons echt niet. Besteed dat geld liever aan goed openbaar vervoer, dus bussen die op tijd rijden en vaker. De 4,5 miljoen die in 2006 over is wil het college in de reserves stoppen. Dan weet de TVP wel betere bestedingen. Zoals het herstellen van door boomwortels beschadigde trottoirs, waar 7 euroton per jaar voor nodig is. Sportverenigingen kunnen de kosten van de gemeentelijke accommodaties nauwelijks meer opbrengen. Die huursommen moeten met 10% omlaag. Verder willen wij 1 miljoen euro extra reserveren voor de WMO. Zo kunnen wij in Tilburg garanderen, dat de thuiszorg voor ouderen, chronisch zieken en gehandicapten goed geregeld wordt. Geld voor armoedebestrijding is er vol doende maar het moet beter verdeeld worden en terecht komen bij mensen, die het echt nodig hebben. Van AOW alleen, eventueel aangevuld met een klein pensioentje, kun je echt niet rondko men. Maar het allerbelangrijkste is, dat er beter gecommuniceerd wordt. Vragen niet afdoen met ‘daar is geen geld voor’, maar eerlijk zeggen waar het op staat. Zo willen wij meer invloed van burgers op zaken, die dicht bij huis spelen. Door hiervoor 1 miljoen euro uit te trekken geef je mensen ook echt invloed op de onderhoudswerkzaamheden in hun straat of buurt. Gelukkig zit ten er ook goede plannen in de begroting. Zoals de minischouwburg in de Reeshof en het nieuwe dierenasiel. Maar die voorstellen komen dan ook uit ons eigen verkiezingsprogramma.’’ \*H) et ABC zit duidelijk in de nieuwe begroting. De PvdA ziet veel van zijn verkiezingsproj terug. Vooral het gratis openbaar vervoer is et succes. Ons idee werd destijds met scepsis ontvangen. Tijdens de onderhandelingen over het ABC klonk er al een voorzichtig applaus. Nu is iedereen enthousiast. Het col lege heeft dit onderwerp voortvarend aangepakt. Ik reken op een zelfde élan bij het armoedebeleid. ‘Armoede de stad uit’, staat in dat zelfde ABC. In het verlengde daarvan ligt het scheppen van meer banen. Die zijn keihard nodig. Ook het bedrijfsleven moet meedoen. De begroting ziet er goed uit, toch hebben we nog wat noten te kraken. Het extra geld voor sport bijvoorbeeld. Dat is nu verdeeld over 4 jaar, in totaal 8 ton. Wij willen daar meer tempo mee maken. Dus het naar voren halen en kijken wat er de komende 2 jaar Voorproefje In deze extra aflevering van Raadswerk laten alle raadsfracties de lezer al in grote lijnen weten hoe ze tegen de voorstellen van het college aankijken. Ze geven min of meer een voorproefje van de reacties waar ze volgende week mee komen. Op donderdag 16 november is Raadswerk weer gewijd aan de begroting. Dan leest u over de belangrijkste commentaren en besluiten. Onderwijl kunt u de debatten bijhouden in de plaatselijke pers. op onderdelen te wijzigen. Dit gebeurt door middel van amendementen die in meerderheid moeten worden aangenomen. De raad kan ook opdrachten meegeven aan het college. Dat gebeurt in de vorm van moties. Uiteindelijk geeft de raad al dan niet zijn goedkeuring aan de begroting. Die vormt dan voor 2007 een belang rijk beleidskader en werkt door tot en met 2010. coop van de TWM het leven te roe- lige investeringen, zou je onder meer Het college komt jgen niets of amper het minimumloon toeg. Zoals het :n plan dat we a ok in meerjarig taar me niet blind op de woonlasten loet je ook de jaren :n dan ook niet voor om de tekorten die 1 Een tekort van een erantwoord. Zeker j 1 voor staat.” e zou toch zeggen dat er bij de laatste raadsverkiezingen iets Ij is veranderd in de politieke machtsverhoudingen in Tilburg. Dat de PvdA het meer voor het zeggen zou hebben. Maar daar vind je in de begroting niets van terug. Als je die van 2006 er naast legt, zie je dat er niet veel nieuws onder de zon is. Vooral oude wijn in nieuwe zakken. Het armoedebeleid is een uitzondering. Maar we vrezen dat hiervan niet veel terechtkomt. Dat het bij een berg papier blijft en er extra ambtenaren komen die weer onderzoek gaan doen. Dus gaat het geld niet naar de armen zelf. Bovendien is het geld op de begroting voor het armoedebeleid niet structureel. Wij zullen voorstellen om met het geld dat de verkc oplevert, een fonds voor de armoedebestrijding in pen. Net zoiets als de spaarpot voor grootschalig Armoede is immers ook een immens project. Die zc kunnen bestrijden door meer banen te scheppen, i wel met plannen daarvoor. Maar die mensen krijge1 meer dan hun uitkering. Je zult ze tenminste moeten betalen en zinvol werk bieden. Dat is er genoe onderhoud in wijken en buurten. Dat staat ook in eer eerder hebben gemaakt om meer mensen aan het werk te krijgen. We gaan dat plan nu indienen als alternatief. Gek eigenlijk. Het college spreekt over een solide begroting, zonder schulden. Maar we stikken met die armoede, het gebrek aan werk maar ook het tekort aan goedkope woningen in onze maatschappelijke schuld aan de stad.” mogelijk is. Waar we ook mee zitten, is de spaarpot voor grote projecten. Daar stoppen we het geld in dat we over houden. De afspraak is dat de helft van wat we sparen naar de Cityring gaat en de andere helft naar overige projecten. Dat zijn wat ons betreft onder meer het behoud van de Sacramentskerk, een nieuwe VMBO school in de Reeshof en het behoud van het cultureel erfgoed in de Spoorzone. Van die afspraak wijkt het college bewust af. Ter ons tegen hoe het college omgaat met de intentie uit het ABC om de communicatie met burgers op een vernieuwende manier aan te pakken. Er komen wel meer ambte naren voor communicatie maar dat is dan meer van hetzelfde Terwijl het juist zit in een andere manier van werken.” eze begroting is vooral veel van hetzelfde van f jj] vorige raadsperiode hebben gezien. Terwijl er toe andere raad zit. Er heeft na de raadsverkiezingen zo’n beet politieke aardverschuiving plaatsgehad. Met een linkse me heid en een sterke PvdA. Daarentegen geeft de begroting geen grote verschuivingen te zien. Het is best goed dat het ABC nu voor een groot deel zijn vertaalslag krijgt. We zien ook de aandachtspunten terug uit ons verkiezingsprogramma: onderwijs, economie, cultuur en de wijken en buurten. Maar waar het college voor kiest, vinden wij begin. D66 wil verder gaan en meer lef aan de dag leggen van keuzes. Onder meer door in het onderwijs de leerachterstanden steviger aan te pakken en Tilburg als onderwijsstad neer te zetten. Het college kiest nu teveel een voorzichtige koers. Of gaat zelfs de verkeerde kant op. Bijvoorbeeld met de ontwikkeling van Oud Noord. Dat dreigt met de huidige ruimtelijke ontwikkelingen een ‘slaap stads deel’ te worden. Met alleen maar woningen en verkeersluwe gebieden. Waarom daar niet de oude glorie herstellen van kleine ondernemingen, winkels en andere bedrijvigheid? Meer dynamiek dus. Dat is ook goed voor de veiligheid. Voor het armoedebeleid staat onvoldoende geld op de begroting. Het geld moet vooral naar groepen in de samenleving die tussen wal en schip geraakt zijn. Zoals AOW’ers die in de bijstand zitten. Dat is beter dan weer extra geld uitgeven aan meer ambtenaren. Nieuwe zaken aanpak ken wil nog niet zeggen datje meer mensen nodig hebt. Voor mij is niet duidelijk waarom er 40 ambtenaren bij moeten. Je kunt toch ook binnen je organisatie met taken schuiven." e begroting toont l de komende jaren enorme tekorten. Door éénmalige mee- I vallers van Essent en j Intergas is voor 2006 een mlljoenentekort afgewend. Boekhoudkundige i ben het meerjarig tekort nit wegwerken. Tilburg komt de komende jaren zo’n 10 miljoen tekort. De financi ële toekomst van Tilburg berust dan ook op drijfzand. De inwoners van TilÖurg betalen straks de rekening. Er wordt geen rekening gehouden met wat Tilburgers écht willen. Zoals huizen met een tuin in plaats van al die appartementen. Tilburgers willen schone en goed onder houden straten. Het wegenonderhoud is gewoon een ramp en je staat overal in de file. Vanuit de Reeshof is het ‘s mor gens onmogelijk om binnen 45 minuten in het centrum te komen. Het oplossen van knelpunten wordt maar uitgesteld en wegenonderhoud wordt ondoordacht uitgevoerd. Tilburgers vinden veiligheid een belangrijk thema. De WD stoort zich er aan dat het college veiligheid en overlast niet serieus neemt. Een recent rapport over de veiligheid in Tilburg bevestigt dit klip en klaar. Tilburgers wil len een stad waar voldoende en aantrek kelijk werk is. Het gaat nu goed met de economie. Als zich nu een hoofdkantoor van een toonaangevend bedrijf in Tilburg zon willen vestigen, hebben we geen kwalitatief hoogwaardige locatie in de aanbieding. De parkeertarieven worden onnodig verhoogd en ingezet om de hob by's van dit college te betalen. Samen met het “rondjes rijden” op de cityring en de overlast van werkzaamheden wordt er alles aan gedaan om de Tilburgers uit de binnenstad weg te jagen. Het verslechtert het vestigingsklimaat voor leuke winkels, daardoor neemt de aantrekkelijkheid af en de spiraal naar beneden is gevonden/ eel van wat in de begroting staat, doet ons deugd, f yis ook logisch. De begroting staat vooral in het teker vertaalslag van het ABC. En daarin zaten heel wat elementen uit ons verkiezingsprogramma. We zijn vooral te spreken over het sociale gezicht dat het college met deze begroting toont. De aandacht voor het armoedebeleid en het accent op de werkgelegen heid zijn daar treffende voorbeelden van. Wij zeggen altijd ‘creëer een vangnet voor wie het nodig hebben maar geef ze geen hangmat’. Die balans vinden we terug in de begroting. Ook sterk vinden we de aandacht voor het openbaar vervoer en de fietser. Wel moet ons voorstel om voor de eenheidsprijs van 1,50 de bus te kunnen pakken, hoever je afstand ook is, nog verwerkt worden. Dit vooral vanuit milieuoogpunt. Voor de duurzaamste stad van Nederland mag het trouwens niet zo zijn, dat je van plan bent je klimaatbeleid te heroverwegen als er geen externe geldbronnen zijn. Je moet als gemeente ook zelf doen, wat je belangrijk vindt. Ook de wijken en buurten komen te weinig uit de verf. Óp buurtsport moet meer worden ingezet in een hoger tempo. Dat geldt ook voor het jonge renwerk: meer geld is er nodig voor bijv, ruimere openingstijden van de wijkcentra. De doelstellingen moeten op Veel plaatsen concreter geformuleerd worden. Dan kan de raad het college ook beter controleren. Wanneer je strakker begroot, zul je ook zien dat er minder geld overblijft, want II jaarlijks een miljoenenoverschot in je huishoud- *"**<^u boekje lijkt leuk, maar bewijst dat je ten onrechte geld op de plank laat liggen. komst vindt Hugo het lehalve in allerlei ie komende jaren ook itten inmiddels in verwachten dat het veren in de groei van k, het beste middel algemene beschouwingen De tweede dag komen de ..esluiten om de begroting at al in de eerste begroting na de raadsverkiezingen zoveel afspraken uit het ABC hun beslag krijgen, is prima. Er wordt de komende jaren veel van het voorgenomen beleid gerealiseerd. Goed nieuws is ook dat de woonlasten opnieuw omlaag gaan. Toch zit aan al die plannen een grote ‘maar’. Dat is het armoedebe leid. We hebben met elkaar afgesproken dat we de armoede in Tilburg stevig gaan aanpakken. Maar dat lukt niet met het geld dat nu op de begroting staat. Daar kunnen we niet van rondkomen. Laat staan dat de mensen om wie het gaat, er van rond kuhnen komen. Die komen zo’n honderd euro per maand tekort. Het enige wat echt helpt, is toch een categorale regeling in het leven roepen, bijvoorbeeld een participatiesubsidie voor 65 plussers. Natuurlijk helpen andere maat regelen mee om de armoede te lijf te gaan. Zoals het scheppen van meer banen. Maar vergeet niet dat ook veel werkende mensen op het bestaansminimum leven. Ook het gratis openbaar vervoer voor 55 plussers is een steun in de rug. Maar wat heb je daar aan als je geen geld hebt om echt volwaardig mee te doen in de samenleving? We zouden als raad moeten durven afspreken dat aan het einde van deze periode, dus in 2009, de voedselbank verleden tijd is. Behalve de aanpak van de armoede vinden we ook de veiligheid heel belangrijk. Dat heeft nog steeds een hoge prioriteit maar ik vrees dat we geld tekort komen. Vooral voor de veiligheid in wijken en buurten. En daar moeten onze burgers het juist van hebben. De begroting is financieel netjes afgetimmerd maar we zullen hier en daar nog moeten schuiven.”

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2006 | | pagina 13