8© J ZE W I Lezen verruimt n je blik!’ OF Leesclub Afscheid van Kruikenmarkt E- IET IG E Boeken lezen en erover praten kweekt begrip en brengt verrijking Adviseren over dienstverlening de Twern unoAi Ontspanning Nieuw eetpunt in Hoogvenne Aan ouderen computerles geven Een roman voor u... Inloop muntelzorgers overPGB Pensioen Op Komst Test rijvaardigheid Vrijwilligers Gesproken Koerier gezocht Kruikentoernooi Showdown Tilburg Tips DE TILBURGSE koerier DONDERDAG 31 AUGUSTUS 2006 - PAGINA 13 FOTO: PETER LIGTENBERG eigen levensgeschiedenis te verruimen." r maand' Debby Struijk nog plaats is voor een nieuw lid. tel. 013-4648510. FOTO: KAREL LUIUF RTING COLOFON Mening bijstellen "Door het lezen van een boek en er L ^elkaar over te f i afen in een ruimer Zo is ze ook roman Het jriet de j water redenen voor de keuzes die mensen maken. Nu wil ik weten welke drijfve ren mensen binnen hun bestaan vrijetijdskoopman, die 32 jaar voor de technische dienst van de PTT het spoor kwam, missen. Want het me eigenlijk om!" o mij in het leven van drie oen na de dood van hun het nieuwe levensland- uit het leven van heden- g met Jo voorver- r op enthousiaste manier waarmee ze haar meest ft, spreekt Marianne 3 KAN AFWIJKEN VAN STANDAARD- boek iedereen op een bef stip gelezen moet hebt kun je bij boekbespreking houden en er daarna met het groepje over dis- zelf cussiëren. Let er wel op dat het behulpzaam zijn, bijvoorbeeld door leesclubje niet te groot wordt. Je kunt ook in je omgeving informe- hebben, wat hen heeft gemaakt tot wat ze geworden zijn. Het lezen van boeken helpt die complexe ontwikke lingen scherper voor ogen te krijgen." In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) is er op zondag 3 sep tember van 14 tot 18 uur een dansmiddag met dj Cees. Entree gratis. Op donderdag 7 september kunnen kaarters er vanaf 14 uur rikken, jokeren of hoogjassen. Kosten 1,20, inclusief een kopje koffie/thee. Rikken en jokeren kan op woensdag 6 september in ouderentref punt ‘t Sant (Beneluxlaan 74). Kosten 1,-; leuke prijsjes. Aanvang 10 uur. Woensdag 13 september is er vanaf 10 uur een bingo-ochtend. Kosten: 3,50 voor een kaart voor tien ronden, inclusief een kopje kof fie of thee. Werkgroep 55+ De Baselaer organiseert dinsdag 12 september in het wijkcentrum aan de Hoefstraat 175 een muzikale middag Hoogendoorn. Tijd: 14 tot 16 uur. Entree: €2,- 1,75 in de v koop). Op vrijdag 1 september gaat in buurthuis Hoogvenne (Kazernehof 76) een nieuw eetpunt voor ouderen uit die wijk open. Om 16 uur is de offi ciële opening met een hapje en een drankje. Om 17 uur wordt een gra tis maaltijd geserveerd voor degenen die zich ingeschreven hebben. Daarna is het eetpunt elke werkdag van 17 uur tot 19 uur open. Wie er wil eten, moet zich vooraf inschrijven bij het beheer van buurthuis Hoog venne en vooraf betalen. Per maaltijd kunnen ongeveer zestien perso nen aanschuiven. Mocht de belangstelling groter zijn, dan kan dat aan tal verhoogd worden. Ook bestaat de mogelijkheid dat het eetpunt zeven dagen per week open gaat. De maaltijden, gemaakt door Stich ting de Runne, kosten 5,50, inclusief voor- en nagerecht. Meer infor matie: ouderenwerker Edwin Franken, buurthuis Hoogvenne, tel. 013 - 5422730 of 06-42428199. Steeds meer ouderen willen met de computer leren omgaan. Daarom organiseert de Twern in wijkcentrum 1 Sant computercursussen voor beginners, maar ook vervolgcursussen over Word, Excel en internet. Om aan zoveel mogelijk ouderen les te kunnen geven zijn er meer vrij willigers nodig. Van hen wordt verwacht dat ze een of meerdere dagde len 's morgens of 's middags de cursus mede verzorgen. Ze hoeven geen pc-bolleboos te zijn, maar moeten natuurlijk wel over de basis kennis beschikken en het leuk vinden om deze over te dragen. Er is goed lesmateriaal beschikbaar. Interesse? Bel Peter Kouwenberg van wijkcentrum 1 Sant, tel: 4671926. Zappen Inde huiskamer van haar sfeervolle woning aan de Goirkestraat liggen diverse romans op de grond. Van zeer recente titels tot jarenoude uit gaven, bedoeld om voorbeelden te De Twern zoekt ouderen die willen meedenken en meepraten over haar dienstverlening. Het gaat om mensen die zelf ervaring hebben met een ouderenadviseur of bijvoorbeeld een wijkcentrum, ouderenwerker, opbouwwerker, Informatiewinkel of ondersteunende begeleiding. Maar ook welkom zijn senioren die andere ouderen kennen die gebruik maken van een of meer diensten van de Twern. De Twern wil de advie zen van deze cliënten gebruiken om haar dienstverlening te verbeteren. igswereld elpt je om je eigen kinderen beter te begrijpen. Aan de andere kant ben ik ook benieuwd hoe het verder zal gaan, aal aan. Hoe die jongeren, wanneer ze oude - worden, tegen dezelfde dingen aan De Seniorenwijzer verschijnt I eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. Redactie: André Coenen, Riek I Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, 1 Petra Jansen, Karei Luiijf (eind-1 facteur), Loes Mertens-Ver- B meer, Denise van de Pas, I Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwij- zer, Stichting de Twern, I Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tlbuig; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de I Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwij- I zer@twern.nl. "Naarmate ik ouder word, merk ik dat ik meer behoefte heb om te weten en te voelen hoe anderen - ieder op haar of zijn eigen wijze - de dingen beleven die ik ook meemaak en meegemaakt heb." Die moge lijkheid vindt Marianne Zantkuijl (54), fanatiek lezer, met name in romans. Ze wil leeftijdgenoten en ouderen van harte aanbevelen (meer) te gaan lezen.Niet alleen omdat het prettig is om je te verlie- zullen kijken. Of ze - net als ik - ook zen in een mooi verhaal, maar juist ook om je blik op de wereld en je genuanceerder zullen worden." Meteen pakt Marianne het volgende boek: De Asielzoeker van Arnon erg. "Kijk, dit is van een heel imy Wier- andere orde. Het verhaal heeft een n ik jon- filosofische grondslag, maar is tege- heel sprin- lijkertijd met veel humor gecchrcv?" Grunberg benadert het onderwerp anders.” Het lezen van zo’n boek kan er toe leiden dat je veel meer van de problematiek rond asielzoe- geven bij haar uitleg. Ze pakt Joe Grunber jrenommeerde Speedboot van auteur Tommy Wier- andere i het lijf inga op. "Zijn stijl noem gensachtig: korte zinnen, gerig, al zappend ga je door het ver- s veel directer 'olitiek correct was toen ik lidmaatschap van twee leesclubs en dezelfde leeftijd had. Je proeft de kers begrijpt en je je mening bijstelt, ronnlmatin havnaL oon hodanrlaonco tiiHcnciaot Cr rlar»lz+ Mnrinnnn Sfeer van herkenning Een leesclubje is niet alleen fijn om met elkaar over bepaalde onderwer pen te praten, maar biedt volgens Marianne ook een veilige en warme omgeving voor mensen die een zaam zijn, een dierbare hebben ver loren of angst hebben voor het onbekende. "Wanneer je ouder wordt, word je banger, verlies je spi rit. Hoe kun je nu dat gevoel van geluk proberen vast te houden? Gewoon: door erover te praten. Door een specifiek boek als uit gangspunt te nemen, kan een sfeer van herkenning ontstaan. En door er samen over te praten, kun je elkaar op nieuwe gedachten brengen. Je blik verbreden." "De bibliotheek is er voor u!" Dat geldt ook bij romans die met name interessant zijn voor ouder wordende mensen. Hieronder enkele sug gesties, deze keer allemaal van vrouwelijke auteurs. Lucy Woolley duikt in haar boek Vertrouw op mensen van middelbare leeftijd. Zij ontdekke vader dat hij nog een vierde kind had. Renate Dorrestein bedacht de spraakmakende titel Mijn zoon heeft een seksleven en ik lees mijn moeder Roodkapje voor. In dit boek wordt een bijna vijftigjarige vrouw erg op de proef gesteld als ze naast de proble men met haar puberkinderen en haar menopauze ook nog de zorg krijgt voor haar dementerende moeder. Heleen Crul schreef De wereld van Heleen; schap van de babyboomer. Zij schetst hierin i daagse vijftigplussers. Te laat voorde lobelia's is een van de boeken van Marjan Berk. Ze ver haalt over de belevenissen van drie oudere vrouwen die besluiten te gaan samenwonen. De laatste schrijfster, Erica James, laat in haar boek Verborgen talent een groep cursisten zien. De groep leert op een schrijfcursus niet alleen veel over schrijftechnieken, maar ook over zichzelf. De medewerkers van de OBT-bibliotheken helpen u graag verder bij een keuze maken uit het enorme aanbod. Ook kunt u thuis kijken op www.obtmb.nl onder 'virtuele leesclub' of onder 'collectie'. Op donderdag 14 september is er tussen 13.30 en 15.30 uur een inloop voor mantelzorgers in wijkcentrum De Spijkerbeemden (Don Sarto- straat 4). De toegang is gratis. Jan ter Meer van belangenvereniging Per Saldo (vereniging van budgethouders) geeft er informatie over het Persoonsgebonden Budget (PGB). Met een PGB kan een (ouder van) gehandicapte of chronisch zieke zelf bepalen hoe, waar en wanneer zorg en hulp gegeven wordt. De ANBO organiseert in Tilburg de workshops Pensioen Op Komst. Deze vinden plaats op dinsdagen 26 september, 3 en 10 oktobër, van 19.00 tot 21.30 uur. De afsluiting is op 17 oktober, zowel 's middags als 's avonds. In de bijeenkomsten komen onder andere aan de orde: finan ciële zaken rond AOW en pensioen, afscheid nemen van betaald werk, zingeving, en (her)verdeling van taken in en rondom huis. Een notaris licht testamenten en erfrecht toe. Deelname koste 65 per individu of 100 per (echt)paar. Opgave via de werkgever is mogelijk. Als er tien deelnemers uit één wijk zijn, worden de workshops daar gegeven. Folders over de cursus: ANBO Brabant, tel. 013-5802296, e-mail pen- sioenopkomst@anbobrabant.nl. AUGUSTUS 2006-paq|NA1, Met de Broemtest, gemaakt door 3VO in samenwerking met ANWB en Bpvag, kunnen 50-plussers nagaan hoe hun rijgedrag is. Dat gebeurt in de eigen auto met een rij-instructeur als passagier. Andere programma onderdelen zijn een oog - en gehoortest en een theorieles, ook verzorgd door vakkundige krachten. De test is vrijblijvend en heeft geen gevolgen voor het rijbewijs. De volgende Broemtest in de gemeente Tilburg is op maandag 23 okto ber in en bij zalencentrum De Druiventros (Bosscheweg 11, Berkel- Enschot). Aanmelden: voor 6 oktober bij het Tilburgs Overleg Gehandi captenorganisaties (TOG), tel. 4686165. Ook voor meer informatie kunt u daar terecht. Betaling kan alleen door 9,00 over te schrijven op giro 4880784 t.n.v. TOG Tilburg, o.v.v. Broemtest. Een selectie van de artikelen in De Tilburgse Koerier, waaronder de Seniorenwijzer, verschijnt elke twee weken voor mensen met een lees- handicap in gesproken vorm op een Daisy-schijfje, een soort cd-rom. Een abonnement is gratis. De Daisyspeler is handig te bedienen voor visueel gehandicapten; het Tilburgse Netwerk van Blinden en Slecht zienden beschikt over een demonstratiemodel. De Gesproken Koerier wordt samengesteld door een groepje vrijwilli gers. Het Netwerk zoekt voor uitbreiding van dit groepje enkele ziende mensen die bijvoorbeeld bereid zijn hiervoor een keer per maand een paar uur uit te trekken. Informatie: Marij Steijns, tel. 013-5362130. ;te is. Naarmate je ouder f daaraan voor mij een vrijwilligerswerk in totaal ongeveer 36 uur per jaar vraagt, inclusief de voor bereiding voor vergaderingen. Er is onkostenvergoeding beschik baar voor deze interessante, belang rijke taak. Kandidaten krijgen ter ori ëntatie eerst een gesprek met enkele leden van de huidige C Wie interesse heeft maatsch< van de t. Er wordt op denkt Marianne. tegen de dingen Zo is ze ook erg - roman Hst Luizenpal Turkse auteur Elif Shafak. "Want waar lees je nu echt iets over ande re culturen? Je moet veel lezen om er iets van te snapper erover praten. Ik zie het ook als een Zaterdag 9 september organiseert de vereniging Showdown Tilburg haar jaarlijkse Kruikentoernooi. Daaraan nemen beoefenaars van dit Tafeltennis voor visueel gehandicapten' uit hele land deel. Supporters en andere belangstellenden zijn van 9.30 uur tot 18 uur welkom in de Mytylschool aan de Prof. Stoltehof 1naast het St. Elisabeth Ziekenhuis (T-Buslijn 5). De oude Cliënten Adviesraad (CAR) kundigen gevraagd. 1 bestond uit vertegenwoordigers van Deze vrijwilligers komen zes of zeven organisaties als de ouderenbonden keer per jaar bijeen om mee te den- KBO en ANBO. De bedoeling is dat de ken over de bestaande diensten van nieuwe CAR uit verschillende onder- de Twern. Maar ze kunnen ook aan delen voor diverse groepen cliënten geven waar de dienstverlening in hun gaat bestaan, zogenaamde Kamers. ogen tekort schiet, waar 'witte vlek- Er komt dus ook een Kamer speciaal ken' zitten. De verwachting is dat dit voor ouderen. Daarin zitten dan niet vertegenwoordigers van organisa ties, maar vrouwen en mannen vanaf circa 60 jaar die liefst zelf cli- een ënt zijn of dat pas zijn geweest. In elk geval moeten de CAR-leden zich goed kunnen inleven in de proble- ëntatie eerst een gesprek t., men van ouderen en de oplossingen leden van de huidige CAR. die daarvoor nodig zijn; dat kan Wie interesse heeft voor het lid natuurlijk ook door contacten te heb- maatschap van de Ouderenkamer ben met cliënten van de Twern. van de CAR, kan contact opne- aenstwern I - Naast deze ervarin9scleskund'9en men met dhr Manu Zantkuijl, staf- I Koniioh.»^j „i 9aat de Ouderenkamer ook bestaan functionaris van de Twern: Post- sven wAkp09' donderdag In de I uit enkele senioren die actief zijn in bus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. D n °m 12 uur. het vrjjWj||jgerwerk voor ouderen. 013-5839999, e-mail manuzant- 1 Ook worden een paar neutrale des- kuijl@twern.nl. Afgelopen zaterdag stond Chris van de Ven (58) voor de allerlaatste keer op de Kruikenmarkt. Na 32 jaar stopt hij ermee, omdat de belang stelling voor zijn boéken en andere tweedehands spullen drastisch gedaald is. "In het verleden verkocht ik veel aan studenten. Wat ze maar nodig hadden: een of zes vorken, een stofzuiger voor 25 gulden, maar dan wel helemaal schoongemaakt en nagekeken. Een hele tijd waren bijvoorbeeld spullen van eind jaren zestig in de mode, maar nu gaan de trends te snel. Bovendien is de concurrentie van winkels als Blokker erg groot." in het hele land werkte en zo ook menig handeltje op neemt met pijn in het hart afscheid: "Ik zal het vreselijk i contact met de klanten was fantastisch. Daar ging het i Marianne Zantkuijl: "Wanneer je jong bent, denk je dat jouw mening de enig juist wordt, leer je de betrekkelijkheid daarvan in te zien. Het lezen van boeken levert i belangrijke bijdrage. Drijfveren Marianne benadrukt dat deelname aan een leesclub extra verdieping biedt. "Je ziet hoe verschillend men sen met een thema kunnen omgaan. Daarnaast merk je de steun die ze eraan kunnen ontlenen, wanneer ze geschreven, zichzelf en bepaalde situaties her kennen in een personage of verhaal." Verdieping biedt volgens haar ook het ouder worden in combinatie met lezen: "Het terugkijken op de eigen levensgeschiedenis, relaties, gods dienst, keuzes die je al dan niet benieuwd naar de bewust hebt gemaakt in je leven, ileis van de doet je besef dat er meerdere waar heden bestaan. Zo heb ik me vroeger laten uitschrijvqn bij de katholieke kerk. 'Ik sta daar nog wel achter, maar m en je moet ben gaandeweg nieuwsgierig gewor- 1 1 den naar hoe mensen in het leven manier om integratie te bevorderen, staan die wel een godsdienst belij der Je gaat op een andere manier naar den. Er zijn altijd meerdere beweeg- de verschillende culturen kijken." Voor de lezers van de Seniorenwij- vrouw, zer maakte Marianne Zantkuijl een De Verdronkene van Margr lijstje met lezenswaardige boeken. Moor speelt ten tijde van de Kentering van een huwelijk van snoodramp in 1953: het verhaal Sandor Marai speelt tegen de van een vrouw die de ramp mee- achtergrond van het Budapest ten maakt en uiteindelijk verdrinkt en tijde van Tweede Wereldoorlog, de zoektocht naar haar door familie Het huwelijk van industrieel onder- uit het Noorden. nemer Peter en zijn vrouw Ilonka David Mitchell's Geestverwant- staat onder druk. Het verhaal wordt schap is een eigentijdse roman verteld vanuit de beleving van waarin internet een belangrijke rol zowel Peter, Ilonka als Peters late- speelt. De auteur beschrijft plekken re vrouw Judith. op aarde waar hij linken tussen J.J. Voskuils De moeder van Nico- legt. Hij 'zapt' als het ware door de Hen is een aangrijpend relaas over wereld. dementie. Tips van de bibliotheek staan op de In Wat is het met Loes beschrijft vaste plaats van de OBT, rechtson- Wim Jungmann het verlies van zijn der op deze pagina. Leesclubs winnen nog steeds aan Een open leeskring bezoeken kan populariteit. Je kunt er natuurlijk ook. De OBT-bibliotheek organi zed een beginnen: zoek enkele seert die af en toe op zondag, vrienden of bekenden met dezelf- Datum, titel en auteur van het te de interesse, en spreek af welk bespreken boek worden vooraf epaald tijd- bekendgemaakt. Alle belangstel den. Dan lenden zijn welkom, ook degenen bijvoorbeeld beurtelings een die alleen willen luisteren. De OBT-bibliotheek organiseert 'f geen leesclubs, maar wil wel "ulpza-,!- op verzoek van een leesclub vol doende exemplaren van hetzelfde ren of er bekenden zijn die al bij een boek in huis te hebben. Informatie: leesclub zijn aangesloten en of daar klantenservice OBT Koningsplein, Een baan bij de openbare biblio theek of in een gerer.c““.ccrïc boekhandel zou haar op het lijf inga op. "Zijn stijl geschreven zijn. De enthousiaste gensachtig: korte zinr manier waarmee ze haar meest gerig, al zappend ga je c geliefde romans beschrijft, spreekt haal. Het taalgebruik is boekdelen. Toch houdt Marianne en de inhoud minder poli haar liefde voor lezen beperkt tot het dan wat gebruikelijk w lidmaatschap van twee leesclubs en dezelfde leeftijd had '- een regelmatig bezoek aan boek- hedendaagse tijdsgeest, handel en bibliotheek. een andere manier teger aangekeken; veel minder serieus, lijkt het." "Via een boek de belevinc. p mal elkaar over te praten, leer je van jongeren ontdekken heïpt je l M r perspectief te io oi"ör‘ zen", is Mariannes ervaring, "leder- 1 een kijkt vanuit de eigen persoon lijke ervaring tegen een verhaal re Door die verschillende benaderings- ïijzen te vergelijken met je eigen ((vattingen, kun je wel eens op een andere manier tegen dingen aan gaan kijken." 'Ook via de personages in een roman kom je zaken tegen die je Nonen je eigen leven herkent. Het is een proces van herkennen, vergelij ken en soms ook je mening over bepaalde dingen bijstellen. Jezelf opnieuw ijken, noem ik dat." "Wanneer je ouder wordt, kijk je wel vooruit, maar je blikt vooral ook veel terug. Met de ervaring die ik in al die laren heb opgedaan, komt het regel matig voor dat ik nu anders tegen de dingen aankijk dan vroeger. Je doet aan zelfreflectie: je nuanceert en leert ook de ander beter te begrij pen. Wanneer je jong bent, denk je dat jouw mening de enig juiste is, dat je dus het gelijk aan je kant hebt. Naarmate je ouder wordt, leer je door ervaring de betrekkelijkheid daarvan in te zien. Het lezen van boeken, de vergelijking met de per sonages en er met anderen over praten, leveren voor mij een belang rijke bijdrage aan die zelfreflectie."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2006 | | pagina 13