WIJZE Verrijk je Wijk! ook voor en door ouderen I WMB Bacteriën zijn dol op de zomer Cilburg Kerssens V' .EDENEN Kermis in de bibliotheek COLOFON Wijkbewoners dragen ideeën aan voor verbetering leefomgeving Reünie Vierde Prinsenkind Trejpunt 't Sant Toneelvereniging zoekt mannelijke spelers T VERRIJK JE WIJK! Ouderenmiddag op kermis Zomerstop Seniorenwijzer Busbedevoort naar Kevelaer Inlopen voor mantelzorgers 'AG 20 JULI2006-Pagina,, DE TILBURGSE koerier DONDERDAG 20 JULI 2006 - PAGINA 11 ten EOSTILL VAN ZEUS HOENDEW wensen. "Onze mensen zijn als .{WW'*’' georganiseerd EDRIJF Aanvragen voor Verrijk je Wijk! FOTO: PETER LIGTENBERG weg geen budget voor had." Heb je een idee? De gemeente betaalt mee! HET WOORD IS AAN... RDERS .F. grac de pon 4560856 llburg 553379 augustus kaart- irzekeringen 4632230 srzorging t 013-5331129 zen op de verpakking' nog altijd van toepassing. Verder koelen, verhitten en het voorkomen van zogeheten Hunfeld itsheuvel 11-7 eber-Melis leveningen 12-7 >g terwijk 12-7 nne Schellekens urg 12-7 schure- Tien daoge kermes in de krèükestad dè is vur aawkes meej 'n klèèn pesjoen de liste jaore nie mir om te doen, oe knip die is de twidden dag al plat. Fragment uit: Kerm is... (ok vur pesjoentrèkkers)... van Piet van Beers Senioren- Mevrouw De Beer, de teammanac ildpunt van Centraal Meldpunt, vertelt in het artil hét wat uewaaru, uiern u s De koelte remt de gr jreekt, is het een hoop narigheid v temperatuur van de koelkast te houden op aden Celsius en producten niet langer te b j op de verpakking aangege\ jrties koopt, hoef je ook minder te bewaren. maar behoort wel tot de den. Aniëla Govaarts, uuuruinaiur van de activiteiten in dit zorgcentrum nspraak kunnen maken op het Verrijk je Wijkl-budget, Ie naar buiten geleid. Ha van maandag tot en ma end van 07.45 tot 17jOQ I5OI29 Fax: 4563292J Klussendienst Een ander voorbeeld dat volgens Mulder voor zichzelf sprQQb4, realiseren van een klussendienst in Tilburg-West: "Zowel bij de wijkraad Reeshof als bij die van 3West - de Reit, 1 Zand en Wandelbos - werd /[ENTEN □VIES. (TEVENS SHOW»* gt het college zich snel (rij melden om mee te te 1 ierzoek naar de gevolgen' sie: "Wat ons betreft moei, van de gemeente dan zijn! e met goed te keuren. Hei /eg te riskant en met zoij n risico's nemen.” 1 In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001,5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief auto matisch geplaatst wordt. Eenzaamheid doorbreken Wijkraadvoorzitter Mulder is blij met initiatieven als deze. "Het brengt mensen met elkaar in contact, het kan eenzaamheid doorbreken." Dat laatste is voor hem zelf een belang- Voorzitter Bert Mulder van de Wijk raad Reeshof heeft het getroffen, vindt hijzelf. In overleg met de ande re leden van de wijkraad i den uit het budget van Verrijk je Wijk! verstrekken. Er is één voorwaarde: In de jaren na de Tweede wereldoorlog werd er van alles georganiseerd voor diverse groepen oorlogsslachtoffers. Zo was er de Stichting het Vierde Prinsenkind voor kinderen die zelf oorlogsslachtoffer waren, van wie de ouders slachtoffer waren, of die (half)wees waren als gevolg van de oorlog. De stichting organiseerde met name vakantieweken voor deze kinderen Op 23 september is er een reünie voor (eid(st)ers en kinderen die in de jaren 1947-1954 hebben deelgenomen aan de zomervakantieweken van het Vierde Prinsenkind. Informatie en/of opgave: mevr. G. van der Heijden-Smorenburg, tel. 013-4551528. urg 14-7 van Asten alwijk 14-7 Verschuren urg 15-7 Kivits iertoganbosch 15-7 a Brevet-Lems aTeurlings-Zebregi tertogenbosch 16-7 els lurg 22-6 ssers tmans-van Erve urg 6-7 hellings urg 13-7 1 van Son urg 15-7 1 liggen, mogelijkhe- coördinator Met veel interesse heb ik in de vorige I wijzer het artikel over het Centraal Mek de gemeente gelezen. Vooral het aantal tips en dint klachten dat daar jaarlijks binnenkomt, is indruk wekkend: vorige jaar ruim zestienduizend! malen 13-7 (honewille imsdonksveer 14-7 rkers-van den Bre- Ouderentrefpunt 1 Sant (Beneluxlaan 74) is na de bouwwerkzaamheden in het wijkcentrum 's ochtends op werkdagen weer open. Op woensdag 2 en vrijdag 4 augustus kan er van 10 uur gerikt en gejokerd worden om leuke prijsjes; kosten 1,-. Woensdag 9 augustus om 10 uur is de 'offi ciële' opening van het nieuwe seizoen: gezellig bijkletsen onder het genot van gratis koffie of thee met een versnapering. Op 16 augustus begint om 10 uur een bingo-ochtend met mooie prijzen; een kaart voor tien ronden, inclusief een kopje koffie of thee, kost 3,50. Een bijdrage voor een initiatief of idee in het kader van Verrijk je Wijk! kan worden aangevraagd via internet: www.verrijkjewijk.nl. Een papieren aanvraagkaart zit in folders van Verrijk je Wijk!; die zijn verkrijgbaar bij wijkcentra, de Stadswinkels van de gemeente, filialen van de Open bare Bibliotheek, en bij stichting Contour. Voor hulp bij het invul len van formulieren etc. kunnen aanvragers een beroep doen op hun wijkorganisatie of op een van de ambassadeurs van Ver rijk je Wijk! Deze laatste staan vermeld op de website. lager van allerlei verenigingen, we bewoners van Reyshoeve ook vragen een tegenprestatie die leuk bewoners van Reeshof en kunnen of nuttig is voor wijk of buurt. Doe daarom ook aanspraak maken op iets extra's voor de samenleving wat bijdragen vanuit Verrijk je Wijk! Om de leefbaarheid verbetert en je kunt ons vijfjarig bestaan te vieren, willen rekenen op onze steun." de bewoners een tehuisfeest hou- Op deze manier is er voor ouderen den. Daarbij zijn ook bewoners van in de Reeshof inmiddels een jeu de uit de wijk van harte welkom. Het boulesbaan aangelegd en is er al mes snijdt dus van twee kanten. We menige keer steun verleend aan een willen een rommelmarkt houden en kaart-, koren- of fietsmiddag. hebben daarvoor kramen nodig. We hebben bij Verrijk je Wijk! onder meer een bijdrage in de kraamhuur aangevraagd en deze is inmiddels ':end. Voorheen waren dit soort initiatieven niet mogelijk, omdat de Reyshoeve zelf er simpel- Toneel- en cabaretvereniging 1 Hazennest zoekt nog enkele mannen die bij deze vereniging willen spelen. De groep is gestart met het instuderen van een blijspel, maar wil graag voor elke rol een dubbele bezetting voor het geval dat er spelers ziek worden. De repetities zijn op dinsdag van 19.30 tot 22.00 uur in de gelijknamige seniorensoos aan het Kreverplein 27 in Noord. Meer informatie: regisseur L. Le Grand, overdag in 1 Hazennest (tel. 4556919), na 18 uur thuis, tel. 4553633. genoeg is dit niet altijd zo. Vorig jaar in de winter heb ik meerdere keren het Centraal Meldpunt gebeld dat boomwortels trottoirtegels omhoog duwen op verschillende plekken bij ons woon- centrum voor ouderen bij de Postelse Hoeflaan. De gemeente ondernam geen actie en gaf tot op heden ook geen reactie over het waarom van het uitstel. Zoals veel andere ouderen heb ik geen antwoordapparaat of e-mail, maar een kort iger van het briefje is toch ook een kleine moeite! tikel dat mei- Op zich heb ik veel waardering voor het werk zo snel mogelijk verholpen worden. Als van het Centraal Meldpunt. Ik hoop dat ze deze t meer tijd kost, zegt ze, wordt de melder brief dan ook zien als stimulans om het nóg altijd ingelicht over de voortgang. Jammer beter te doen. Mw. L.M.-V. i mee te maken. Zo kan lende markt in de ene sec- lig de andere meetrekken zorgreus er een op lemen ijn. Opnieuw een situatie ;centrum Zuid - dat vorig jpje onder dreigde te gaan ve ons niet permita, ds de volledige thuiszorg n gehandicapten daarvan is." dat de ene wijkraad een aanvraag afwijst, terwijl een ander zo'n idee Bewoners zorgcentrum wel ondersteunt. Dat komt doordat Dat bijvoorbeeld bewoners van een wijken nu eenmaal van elkaar ver- zorgcentrum als de Reyshoeve ook toegeker De Tilburgse kermis krijgt een ouderenmiddag: op vrijdag 28 juli vanaf 13.15 uur. De kermisexploitanten wordt gevraagd hun muziekkeuze wat aan te passen en ook het geluidsvolume te matigen. Ouderenomroep Max verzorgt een programma dat gepresenteerd wordt door Dick Pas- schier. Het programma start om 13.15 uur in de Muzentuin achter de Concertzaal met een optreden van de Gouden Mix, een zanggroep die liedjes brengt uit het pre-televisie tijdperk. Van 14 tot 15 uur treden The Ramblers op met zang van Letty de Jong en Ronald Douglas. Om 15 uur kunnen belangstellenden in het paleis-raadhuis een rondlei ding krijgen, waar de speciale kermistentoonstelling te zien is met oude en nieuwe foto's en tal van miniatuurattracties. Vanaf de Max-stand in de Muzentuin begeleidt een gids ook een rondgang over de nostalgische kermis op het Willemsplein. Op het kermisterrein zingt het Tilburgse Chiantikoor tussen 14 en 16 uur. De ouderenmiddag wordt om 16.30 uur in de Amstel bierhal afgesloten met een optreden van het Seniorenorkest van de Nieuwe Koninklijke Harmonie. Bij de Max-stand is een kortingsboekje verkrijgbaar. Tijdens de Tilburgse kermis is er op vrijdag 28 juli een speciale senio renmiddag. Piet van Beers wist in 2001 al iets over ouderen en de ker mis te schrijven! Het volledige gedicht kunt u lezen op www.cubra.nl. Andere gedichten van hem zijn te lezen in Grèèze celle, te lenen uit de Tilburg collectie van bibliotheek Koningsplein. Tussen de zwier- en zwaaitoestellen tijdens de kermis is bibliotheek Koningsplein dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. In deze oase van rust hangen in de hal beneden foto's van de kermis. En loopt u door naar boven, dan ziet u in de Tilburgse huiskamer uiteraard een hele stapel te lezen kermisvoer. Bent u wel eens benieuwd wat het kennisbestaan inhoudt? Met de vide oband De mensen van de kermis, een zesdelige televisieserie, krijgt u een beeld van het leven en werk van een aantal Nederlandse kermisex ploitanten. Over de romantiek van het rondtrekkende bestaan, maar ook over de harde werkelijkheid. Hoog-gaat-ie is het Midden-Brabantse dialectwoord voor reuzenrad, de meest in het oog springende attractie. In het gelijknamige fotoboek over de Tilburgse kermis ziet u in zwart-wit en op kleurenfoto's alle aspecten van de kermis. Met een korte inleiding over ontstaan en kenmerken van de Tilburgse kermis, die in 1991 voor het eerst ruim één miljoen bezoe kers trok. Lauran Wijffels schreef persoonlijke herinneringen uit de jaren zestig in woord en beeld op in zijn boek Draaiboek van een kermisgek. Tenslotte nog een aardig naslagwerk: Kennis, kunstjes en kunnen: ker mis; de wondere wereld van glans en glitter. Een uitgave n.a.v. de ope ning van de permanente kermisexpositie in Gemeentemuseum Het Mar kiezenhof in Bergen op Zoom, in november 2002. En mocht u nou het centrum willen ontvluchten tijdens deze kermisda gen, dan kunt u terecht in een van onze andere bibliotheken die volgens zomerrooster geopend zijn. Zie www.obtmb.nl voor adressen en ope ningstijden. gemeente meestal zelf. Maar verder is het de wijkraad zelf die beslist of de aanvraag wordt goedgekeurd of "it kan wel ééns voorkomen voorbeeld de aanvraac bankje, precies op route tussen winkelc en zorgcentrum Reyshoeve. "Uit i ervaring bleek dat die afstand te zich razendsnel in warmte en vochtigheid. De redactie van de Seniorenwijzer gaat (hopelijk) ook van het zonnetje genieten. Daarom verschijnt deze tweewekelijkse pagina een keer niet. De volgende Seniorenwijzer staat op donderdag 17 augustus in De Til burgse Koerier. Kopij daarvoor moet zoals gebruikelijk een week eerder op donderdag om 12 uur binnen zijn. De redactie wenst de lezers van de Seniorenwijzer een prettige vakantie! reke- ange na jtten die Verrijk je Wijk! in de Reeshof biedt. Maar met plezier legt hij het nog eens uit: "Verrijk je Wijk! is het pro leet waarmee de gemeente Tilburg 'J deeèn van inwoners financiert om hun woonomgeving leefbaarder te msken. Dat gebeurt met budgetten die de gemeente daarvoor aan de wijkraden verstrekt. Voor elk plan waarvan iemand vindt dat het de tuurt of de buurtbewoners ten aede komt, kun je bij de wijkraad jeld aanvragen. Wel moet zo'n plan aantoonbaar door een groep buurt genoten worden ondersteund. Dat kun je laten zien door bijvoorbeeld handtekeningen in te zamelen. Hoe veel ondersteuning er moet zijn, ver schilt per aanvraag en is mede afhankelijk van de hoogte van het aangevraagde bedrag." De Tilburgsche Broederschap Onze Lieve Vrouwë van Kevelaer organi seert op zondag 20 augustus de 269e busbedevaart naar deze Duitse plaats bij Nijmegen waar Maria vereerd wordt. Voorganger bij de Kruis weg, het Lof en de eucharistieviering in de basiliek is mgr. J. Heeffer uit Rome. Voor mensen die moeilijk kunnen lopen, wordt de Kruisweg in het zusterklooster bij de bushalte gehouden. Wie een rollator gebruikt, kan die gerust meenemen. De bussen halen en brengen de deelnemers op verschillende plaatsen in Tilburg. Op de heenreis wordt koffie of thee aangeboden. Meer informatie volgt na inschrijving. Aanmelden kan tot 15 augustus bij mw. R. de Kanter, Zellerstraat 55, 5011 ER Tilburg (tel. 4554393) of dhr. J. Geboers, Predikherenlaan 100, 5042 CP Tilburg (4680237). rijke drijfveer om dit vrijwilligerswerk te blijven doen. "Als je eens wist hoeveel mensen eenzaam zijn, zon der dat we dat in de gaten hebben. Het is niet bij iedereen zo vredig en groen als het lijkt op een mooie zomeravond. Wij willen als wijkraad graag helpen om voor die mensen de eenzaamheid te doorbreken; het Verrijk je Wijkl-budget kan goede ini tiatieven daartoe ondersteunen." "Persoonlijk geeft het mij veel vol doening om iets te kunnen bijdra gen. Ik heb gelukkig nog geen gera niums in de vensterbank staan om achter te gaan zitten!" Debby Struijk De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. Redactie: André Coenen, Riek I Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind- I redacteur), Loes Mertens-Ver- I reeer, Denise van de Pas, I J®bby Struijk-Buitelaar, Mat de i Redactieadres: Seniorenwij- I zer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR I Tilburg; tel. 013-5839999. I Kopij kan gestuurd worden I naar: Seniorenwijzer, p/a de I Twern, Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; e-mail seniorenwij- zer@twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de I ^ven weken om 12 uur. Sinds de aftrap in 2004 is het pro ject Verrijk je Wijk! in toenemende mate succesvol. De aanvragen van bewoners om op uiteenlopen de manieren de kwaliteit van hun leefomgeving te verbeteren, komen regelmatig binnen bij de wijkraden in heel Tilburg. Maar dat dankzij Verrijk je Wijk! ook veel mogelijk is voor ouderen, is minder goed bekend. Tussen de vele aanvragen voor barbecues, straatfeesten en speeltoestellen vallen de wensen van ouderen niet of nauwelijks op. Terwijl er veel mogelijk is, bijvoorbeeld bij dragen voor een nieuwe jeu de boulesbaan, of voor kaart-, koren of fietsmiddagen. groot was voor ouderen die een boodschap willen doen of een wan deling willen maken. Door dat bank je kunnen z-L-- rusten en is de afstand geen belem mering meer om naar het winkel- of zijn wijkcentrum te gaan 7n resultaatgericht kan een aanvraag bij Verrijk je Wijk! dus zijn." Variatie De wijkraden gaan bij de toekenning van de aanvragen volledig auto- schillen in samenstelling, behoeften gezamenlijk aans noom te werk. Zowel ten opzichte en leefklimaat." van elkaar als tegenover de Als voorzitter van de wijkraad in de Reeshof heeft Mulder al vele aan vragen onder ogen gehad. "Het vari eert tot nu toe meestal van financië le steun voor een buurtfeest tot de plaatsing van extra speeltoestellen. Wat ons betreft mag er best wat meer variatie in aanvragen binnen- De zomervakantie is aangebroken en Nederland geniet Bacteriën hebben de vervelende eigenschap dat ze zich komen. Ook door en voor ouderen", van het stralende zonnetje. Wat niet iedereen weet, is overal in het eten kunnen bevinden. Een kipfiletje of bal- hpnarirukt hii Am riazo nnrnan i- 2.- Hhö benadrukt hij. Om deze oproep kracht bij te zetten, noemt hij als r.vraag van een de helft van de a Icentrum Heyhoef fectie of -vergiftiging. In de warme zomermaanden is beeld sprake van kruisbesr u het extra oppassen, want bacteriën vermenigvuldigen wordt gebrr'J- volgens die proeven of c Om bacteriën zo min mogelijk kans te geven, zijn klas- rauwe prodi sieke adviezen als 'regelmatig handen wassen met ten en gebruik e ze nu halverwege even water en zeep' en Volg de bewaar- en bereidingsadvie- en bereide prodi s de afstand geen belem- zen op de verpakking' nog altijd van toepassing. Verder Een besmetting® koe|en ventten en (-,et voorkomen van zogeheten het vaatdoekje. Daar krioelen miljoenen lan. Zo simpel en kruisbesmetting belangrijk. j Bederfelijk voedsel, zoals rauw vlees, filet américain, Gebruik daarom het vaatdoekje alleen voor aanrecht of zachte kaas en kliekjes, moet zeker in de zomer goed tafel. Spoel het na gebruik gc koel worden bewaard. Als voedsel langer moet worden het uit en hang het te drogen. Pak iedere dag een bewaard, dient u het meteen na aankoop in te vriezen, schoon vaatdoekje en was gebruikte vaatdoekjes op ten jroei van het aantal bacteriën en kan minste 60 graden in de wasmachine, liefst met een voorkomen. Raadzaam is het om de totaalwasmiddel. p maximaal 7 Op www.voedingscentrum.ni kunt u (via Hygiëne in bewaren dan de keuken) een gratis informatiepakket aanvragen, jven datum. Als je kleine dat bestaat uit de Bacteriewijzer en twee leuk bedrukte vaatdoekjes. Bellen kan ook: 070-3068888. In juli zijn er in het Wandelbos en de Reeshof geen inlopen voor man telzorgers. Op woensdag 9 augustus is de eerste inloop na de vakantie in wijkcen trum t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Binnenlopen kan tussen 13.30 en 15.45 uur. Klaartje van Montfort van de Stichting Mantelzorg Midden- Brabant houdt dan een inleiding over het onderwerp Van onmacht tot eigen keuze. Vrijwel iedereen die langdurig intensieve zorg aan een naaste geeft, kent het gevoel van onmacht. Om te voorkomen dat dat de overhand krijgt, kun je zelf de vrijheid nemen om eigen keuzes te maken. Na de inleiding is er gelegenheid om vragen te stellen en om er onder ling over door te praten. De toegang is gratis. De eerstvolgende inloop in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1) is op dinsdag 29 augustus van 19.30 tot 21.30 uur. mag hij gel- Voorzitter Bert Milder van wijkraad Reeshof: “Dit bankje kwam er dankzij Verrijk je Wijk! Ouderen kunnen nu even uitrusten halverwege zorg- errijk je Wijk! centrum Reyshoeve en winkelcentrum Heyhoef. F0TO PETER LIGTENBERG dalbewoners met hun aanvraag een gemeente. Mulder: "Alleen bij ingre- een aanvraag ingediend voor een lijkt niet voor de hand te positieve bijdrage leveren aan het pen in het openbaar gebied, zoals bijdrage van Verrijk je Wijk! ten leefklimaat in hun directe omgeving, het plaatsen van een verkeersdrem- behoeve van het opzetten van een Mulder, die zich met zijn 69 jaar vol- pel of een bankje, beslist de klussendienst. Inwoners van beide waardig tot de senioren mag reke- gemeente meestal zelf. Maar verder wijken zouden van deze klussen- in de Reeshof, begeleidt de activitei- nen, vindt dat ouderen bij lange na is het de wijkraad zelf die beslist of dienst gebruik kunnen maken. Een tencommissie van de bewoners bij niet alle mogelijkheden benutten die de aanvraag wordt goedgekeurd of mooi voorbeeld van hoe je als wijk- het realiseren van hun ideeën of i- iA«in niet Het kan wel ééns voorkomen raden onderling ook zaken kunt mee helpen realiseren." Om misverstanden te voorkomen, benadrukt Mulder nog eens dat ingebrachte ideeën moeten bijdra gen aan een verbetering van de leef omgeving. "Dat blijft de absolute voorwaarde. Maar we zijn niet een begrotingaanvuller of contributiever- 'Jngen, we restatie die leuk of buurt. Doe ring wat bijdr je kunt ons :hapc kipfik dat de bacteriën in huis meegenieten van de warmte, letje gehakt moet dus door en door worden verhit om zo Tussen deze onzichtbare huisdiertjes zitten enkele veel mogelijk bacteriën te doden. geduchte ziekmakers. Bij de bereiding van voedsel kan Het overstap een gebrek aan hygiëne dan ook leiden tot voedselin- voedsel won appen van bacteriën van rauw op gekookt jrdt kruisbesmetting genoemd. Er is bijvoor- smetting als eerst een vork ïbruikt om rauw vlees in de pan te doen en ver- Jiezelfde vork dient om gare groente mee te gaar vlees uit de pan te halen. Advies: houd Jucten goed gescheiden van bereide produc- apart bestek en keukengerei voor rauwe ducten. Een besmettingsbron waar veel mensen niet op letten, is bacteriën in rond en die gedijen goed als het doekje vochtig blijft. jekje joed uit met heet water, wring

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2006 | | pagina 11