8© WIJZE u heb ik het gevoel iets te hoeven missen' Ml 29,- 1,30 99,- Gehoortest voorkomt eenzaamheid door slechthorendheid ILM .E Signalen Oud Nederlands speelgoed in Poppenmuseum opiën COLOFON '-y ;ent I ïïo:ln,’j - v:"' Vallen voorkomen Bourgondisch Brabant bij Seniorenacademie Brabantse Fietsmaand Activiteiten in de Reeshof Jeu de boules by De Leyeburgh Weerbaar worden Lezen over steeds minder horen Vrijwillige Thuishulp Gezonde voeding Inloop met montelzorgmokeloar tilburgse koerier DONDERDAG 27 APRIL 2006 - PAGINA 15 FOTOGRAFIE: PETER LIGTÈNBERG (69) weet J geluid vandaan komt je minder Colour FOTO: POPPEN- EN SPEELGOEDMUSEUM Ze werden o arbeidsintens beschikbaar war persoonlijke uitstraling. ringL. jebruik zo fijn Ope- op afspraak. zijn vooral gericht op gnostisch onderzoek Ook kunnen mensen door de KNO- ïnkopiër i i j moment hierover Andere klachten foonverstt lingsverlies. Daarna leggen we een 'mini-ringh onder meer een tele- er, het aansluiten van jleiding' op een mobiele telefoon, intercom met informatie op een tv-scherm, ringleiding voor bij de televisie of radio, een infrarood kop telefoon voor bij televisie of radio, een trilwekker of een lichtflits ome En wanneer ik bij hen was, vroe altijd of de tv harder mocht. 'Mam, je moeteens naar de dokter gaan', zei den ze dan. Uiteindelijk heb ik dat rigineel F naar- Onder het motto Zorg dat het niet tegenvalt verzorgt fysiotherapeut Tom van Eijck dinsdag 2 mei in de Goede Herderzaal (Isidorusstraat 6) een voorlichtingsmiddag. Hij geeft allerlei tips waardoor je minder snel het slachtoffer wordt van een val en doet samen met de aanwezigen oefe ningen. De toegang is gratis; aanvang 1400 uur. In 2006 is Brabant negenhonderd jaar een hertogdom. De vierdaagse zomercursus Bourgondisch Brabant van Seniorenacademie Brabant brengt de deelnemers van 3 tot en met 6 juli in aanraking met de gou den tijd van het hertogdom, de late Middeleeuwen. Muziek, architectuur en schilderkunst uit de periode 1400 -1550 staan daarbij centraal. De cursus in De Oude Abdij in Drongen (België) omvat lezingen door deskundige sprekers en excursies naar onder meer Leuven en Meche len. Afhankelijk van het type kamer kost de cursus 470,- of 590,- p.p. Geïnteresseerden kunnen meer informatie krijgen of een brochure opvragen bij de Seniorenacademie, tel. 013-4668119. Zie ook www.hovobrabant.nl. Inschrijven kan tot 1 juni. Volgens Marinus is het normaal dat je, naarmate je ouder wordt, steeds lies, ofwel ouderdomsslechthorend- heid. Hij legt uit T/m 21 mei vindt de Bijzonder Brabantse Fietsmaand plaats. In de wee kends worden in diverse regio's bijzondere routes uitgestippeld en speci ale activiteiten georganiseerd rond verschillende thema's. De routes heb ben een afstand van 20 tot 40 km; de beschrijvingen zijn te koop bij de startlocatie. Alle activiteiten staan in de Bijzonder Brabant Fietskrant, die gratis verkrijgbaar is bij o.a. WV-kantoren, horeca, bibliotheken en gemeentehuizen. Het overzicht staat ook op www.routebureaubrabant.nl. Het is nu vaak wat afgesleten aan de randen, want het ging i logeren en kwam ook nogal eens in de zandbak terecht. Wie herinnert zich niet zo'n stuk lievelinge een of meer generaties kinderer wijzing of direct vaderlandse speelgoedindustrk het vermoeden dat je minder zien: c- d hoort, kun je via de huisarts of en Speelgoedmuseum. Het begint meestal onopvallend. Radio en tv worden wat vaker har der gezet. Op verjaardagen en andere bijeenkomsten met grote- re groepen wordt het moeilijker om de gesprekken te volgen. De vraag 'Wat zeg je?' gaat horen bij !het dagelijks taalgebruik en in - Rinkels wordt het afrekenen aan- Eenlijk moeilijker. Een gehoortest Is vaak het begin van' de oplos sing van dit probleem. Twern team Reeshof heeft een nieuwe, geactualiseerde Reeshofgids uit gebracht, vol nuttige informatie over dit stadsdeel. Er staan ook allerlei activiteiten in, naar leeftijd gerangschikt. De Reeshofgids is gratis verkrijg baar bij de receptie van wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1). Ook ligt in het wijkcentrum Heyhoef de Activiteitenwijzer voor ouderen ter inzage. Deze geeft inzicht in wat er in de Reeshof speciaal voor ouderen te doen is. Deze informatie is ook beschikbaar op internet: www.oudere- nactief of www.twern.nl (achter het kopje 'Ouderen actief). Hier staan overigens ook de activiteiten voor ouderen elders in de gemeente. Vergoeding Gehoorapparaten en verschillende technische hulpmiddelen worden in bepaalde gevallen (voor een deel) door de zorgverzekeraar vergoed. Dat is onder andere afhankelijk van de mate van slechthorendheid. Meer informatie (ook over de gehoortest): Audiologisch Cen trum Tilburg (Dr. Deelenlaan 15, 5042 AD Tilburg; tel. 013-4628700; website www.actilburg.nl), www.oorakel.nl en/of de site van de Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden: www.nvvs.nl. Debby Struijk zoek, waarbij we het geleidin lies en het perceptiefverlies vaststellen. Het gelei iet geeft de mate van het perceptiefverlies wat dichter bij de spreker wordt nate van versie- gebracht." Centrum Tilburg, tenheid. Ook kijken we naar de Andere hulpmiddelen bij gehoor- beweeglijkheid van het trommel- klachten zijn c"'1-- .‘ies, wat weer iets zegt over het foonversterker geleidir:-"1'-- -- de cliënt een lijst voor met allerlei vragen die onder meer betrekking hebben op zijn achtergrond en leef- Heeft hij bijvoorbeeld gewerkt in een lawaaiige omgeving? Dat kan namelijk van invloed zijn op het systeem voor deur- en/of telefoon- logen." bel. it het diagnostisch onder- Voor Jannie Wilborts zijn dit soort Bij het wooncomplex voor ouderen De Leyeburgh (Broekhovenseweg 159) zijn vorige week twee nieuwe jeu de boulesbanen in gebruik geno men. De banen zijn tot stand gekomen door een bijdrage van Verrijk je Wijk!, het gemeentelijk geldpotje waarmee Tilburgers zelf hun buurt leefbaarder kunnen maken. Ook ouderen uit de buurt kunnen bij De Leyeburgh gratis jeu de boules spelen en een kopje koffie of thee drinken in de recreatieruimte: op dins dag- en donderdagmiddag. Daarvoor is wel een pasje nodig. Dat wordt ter plekke gemaakt; wel een pasfoto en geldig legitimatiebewijs meene men. Meer informatie: Hans van Bokhoven, tel. 013-5363282. Er zijn verschillende signalen die kunnen wijzen op slechthorendheid: zachte geluiden worden niet meer gehoord overgevoeligheid voor harde geluiden geluiden klinken vervormd en vaak dof het wordt moeilijker de richting te bepalen waar r‘‘ "J- spraakklanken die op elkaar lijken, worden moeilijk van elkaar te onderscheiden veel last van rumoer: verstaan van spraak lukt niet of nauwelijks spontaan waarnemen van 'geluid' (oorsuizen). J Boek I Het Poppen- en Speelgoedmuseum Tilburg viert zijn twintigjarig bestaan met I dit thema, omdat dit speelgoed meer aandacht verdient. Over bekende - namen als ADO, Wildebras, en Simplex is aardig wat gepubliceerd. Maar er waren nog veel meer fabriekjes. Soms produceerden ze anoniem, maar - - '”'j- - meestal onder een eigen merknaam, zoals Thedo, WICO, Profilo, Mobaco Twern, en zabo. Bij de tentoonstelling verschijnt een boek over de grote verschei- SR denheid aan Hollandse fabrikanten en modellen. yvQiuuiu «vuiucil naar: Seniorenwijzer, p/a de I Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwij-1 zer@twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de I even weken om 12 uur. namen als ADO, Wildebras, en waren nog veel meer fabriekje meestal onder een eigen mer™ en Zabo. Bij de tentoonstelling denheid aan Hollandse fabrikar In de vitrines van het museum wordt een zo volledig mogelijk beeld gege ven. Allerlei jeugdherinneringen kunnen daarbij boven komen. Stoere jon gens herkennen het Autokwartet van Jumbo, het Ajax Voetbalspel, het Klok en Hamerspel en de voorlopers van de flipperkast: de Homas knikkerspelen. Romantische poppenwagens van Mutsaerts en Van Delft zijn aantrekkelijk voor andere bezoekers, net als de poppenkleertjes van Anjo. Aan een pop vah Weka is te zien dat ze gemaakt is in een tijd van schaarste: voor de scharnieren van de heupen zijn ronde dekseltjes van Duitse conservenblik- jes gebruikt. Het Ouderenwerk van de Twern organiseert de komende maanden korte cursusochtenden of -middagen waarop kunnen ouderen leren omgaan met spannende situaties op straat. Een medewerker van het gespecialiseerde bureau Reframe leert door gesprekken, oefeningen en het naspelen van situaties hoe je die beter kunt inschatten, je eigen reacties onder controle kunt houden en zo verstandig mogelijk reageert. Ook krijgen de deelnemers tips voor veranderingen in hun gedrag en uitstraling, waardoor de kans kleiner wordt dat ze in een vervelende situatie .terecht komen. De toegang bij de serie weerbaarheidtrainingen is gratis, evenals een kopje koffie of thee. De eerstvolgende bijeenkomsten is op maandag 8 mei van 14 tot 16 uur in wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55); daarna op maandag 24 mei van 10 tot 12 uur in wijkcentrum Hey hoef (Kerkenbosplaats 1op woensdag 29 mei van 14 tot 16 uur in wijk centrum Spijkerbeemden (Don Sartostraat 4), en maandag 11 septem ber van 14 tot 16 uur in buurtcentrum Loven-Besterd (Koestraat 164); deze laatste locatie kan nog veranderen. De wekker gaat af. U luistert naar de radio. U praat met uw gezin of bespreekt een probleem met een vriend of vriendin. De hele dag wisselt u gedachten en informatie met anderen uit. Als dit moeilijker wordt door dat u slechter gaat horen, wordt ook het leven moeilijker. Gewoonlijk denken wij zelden na over onze oren, totdat we gehoorproblemen krij gen. Gelukkig kunt u wel lezen! Daarom wat tips van de bibliotheek. Anne Pope schreef: Hoor! oplossingen, technieken en tips voor slech thorenden, een boekje over de werking van het oor, hoe gehoorverlies ontstaat en soorten- hulpmiddelen. Michèlé Markus gaat in haar boek Oorsuizingen onder meer in op de oorzaken hiervan en remedies van de reguliere en alternatieve geneeskunde. Ook geeft ze adviezen over hoe je het leven niet door oorsuizingen hoeft te laten beheersen. In het magazine Horen; magazine van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden, staan allerlei tips. Het is een tijdschrift over hoorpro- blemen zoals slechthorendheid, ziekte van Ménière, tinnitus, hyperacu- sis en Cl. Geen moeilijk boekwerk, maar een makkelijk tijdschrift met veel nieuws en interviews. Om voor te lezen aan de kleinkinderen: in het boekje Samaya, het dove olifantje van Tineke de Silva-Nijkamp met tekeningen van Ingrid Maters ontdekken vader en moeder olifant pas na enige tijd dat hun baby slecht hoort. Dan maar gebarentaal voor olifanten? Dan hebben wij het als mensen toch iets gemakkelijker. tijdens de vergaderingen van de ver eniging waarbij ik ben aangesloten. Nu heb ik het gevoel dat ik niets meer hoef te missen." mee uit Het houten speelgoed is goed vertegenwoordigd met stevige kleuterauto's ja I eens in de zandbak terecht. Wie herinnert van Nooitgedagt, een keukentje en winkeltje van OKWA, en een bellenwagen jsspeelgoed, dat schijnbaar onverslijtbaar van Rotor. Ook is te zien dat er veel is veranderd in de vijftig jaar die de ten- '-“jn plezier verschafte? Producten van de toonstelling bestrijkt. Het varieert van een melkhandel - compleet met paard ie tussen 1920 en 1970 zijn nu weer te en wagen, houten melkbussen en flessen - tot een garage van Caltex. op de tentoonstelling Made in Holland in het Tilburgse Poppen- Made in Holland is ingericht op de benedenverdieping van het museum. De oeelgoedmuseum. vaste collectie, met als oudste een pop uit 1781, is verdeeld over drie ver diepingen die met de lift zijn te bereiken. Deze tentoonstelling duurt tot 29 oktober. Poppen- en Speelgoedmuseum Tilburg, Telefoonstraat 13-15. Ope ningstijden: wo, do, vr en zo van 13 tot 16 uur, groepen Informatie: tel. 013-5436305 of www.poppenmuseum.nl. Interesse in het doen van bijzonder vrijwilligerswerk? Alleen, of samen met vriend(in), partner, buurman of -vrouw? De Vrijwillige Thuishulp van stichting Contour houdt informatiebijeenkomsten over de verschillende klussen die je kunt doen via deze organisatie, over de mensen die zulke hulp hard kunnen gebruiken, verzekeringen, enz. De eerstvolgende bij eenkomsten zijn op 11 mei, 15 juni en 13 juli, steeds van 10.00 tot 12.00 uur in het gebouw van Contour, Sint Annaplein 21 in Tilburg. Graag even tevoren aanmelden bij Odette Thijssen (ma t/m do, tel. 013- 5434572). Een afspraak op een andere datum is ook mogelijk. Werkgroep 55+ van wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) organi seert op dinsdag 9 mei van 14.00 tot 16.00 een informatiemiddag over gezonde voeding. Een diëtiste van thuiszorgorganisatie Thebe geeft nuttige tips; ook zijn er gezonde hapjes. Tussendoor is er een optreden van accordeonist Pascal Vorstenbosch die luister- en meezingliedjes ten gehore brengt. Entree 1,75 in de voorverkoop, 2,- aan de zaal. Wanneer je mensen steeds niet ver bal, verlies je contact. Je gaat zelfs Jontact vermijden of je voelt je bui- bngesloten en eenzaam. Veel Juderen hebben last van de gevol gen van slechthorendheid. Ze heb ben vaak ook meer tijd nodig om het besprokene te verwerken. Niet ver staan en niet begrijpen hoeven dus :eker geen teken van dementie te jjn. Om te voorkomen dat slechtho- endheid ontaardt in sociaal isole- lent, is het verstandig regelmatig en gehoortest te doen. je er ook niet op gewezen. Mijn kin- zakelijk naar de keel-, neus- en oor- jderen begonnen op een gegeven arts of naar het audiologisch cen- r opmerkingen te trum. Als er spra': maken als ze bij me op bezoek kwa- gehoorbeschadiging i men. Ze moesten vaker aanbellen, ve handelingen nodig ndat ik de bel gewoon niet hoorde, patiënt doorgestuurd naar de KNO- deze vragen de basis voor hoe we gehoortest hebben we bekeken wat roeg ik arts. Wij als audiologisch centrum daarna verder gaan: of we bijvoor- in mijn geval het meest uitkomst kon uitgebreid dia- beeld een recept voor een gehoor- bieden. Ik wil nog geen gehoorappa- en revalidatie, toestel gaan uitschrijven of dat we raat, maar ik heb nu wel zo'n ringlei- constateren dat uitvoeriger onder- ding voor de tv. En ik maak ge maar gedaan. Eigenlijk wilde ik mijn arts weer naar ons worden doorge- zoek noodzakelijk is." van een soloapparaat: dat is i ren laten uitspuiten. Dat was in het stuurd." verleden wel vaker gebeurd en dan Soloapparaat rist ik niet wat me overkwam: zó Recept Marinus wijst op het bestaan van goed kon ik dan weer horen. Maar Volgens Marinus is het normaal dat verschillende hulpmiddelen. "Oude- tolgens de huisarts waren mijn oren je, naarmate je ouder wordt, steeds ren blijven tegenwoordig langer gehoon en kon het daaraan niet lig- meer last krijgt van hoge tonenver- actief, ook in het verenigingsleven. |en. Toen heeft hij me doorgestuurd lies, ofwel ouderdomsslechthorend- Het is voor hen goed om te weten laar het Audiologisch Centrum, heid. dat er diverse mogelijkheden zijn die laar bleek door een gehoortest dat Hij legt uit wat er gebeurt als je bij bij gehoorklachten een effectief (last heb van ouderdomslechtho- het Audiologisch Centrum komt. "We hulpmiddel zijn. Als je moeite hebt endheid, verlies van hoge tonen." beginnen met een gehooronder- gesprekken te kunnen volgen in een leze ervaringen van Jannie Wil- zoek, waarbij we het geleidingsver- vergadering, kun je bijvoorbeeld een orts zijn herkenbaar voor vele lies en het perceptiefverlies willen soloapparaat gebruiken. Dat bestaat uderen. Alleen is het niet nodig zo vaststellen. Het geleidingsverlies uit een zender en een ontvanger en mg te wachten. Regelmatig het geeft de mate van het hoge tonen- heeft het effect alsof de microfoon ehoor laten testen brengt uitkomst, lat kan thuis via internet, maar ook ia de huisarts of bij een bezoek aan en audicien, in de volksmond ook iel 'de gehoortoestellenwinkel' enoemd. Allerlei hulpmiddelen kun- en vervolgens .vaak mogelijk laken beter te horen en verdere lachten te helpen voorkomen. Als kind bekommerde je je er niet om waar het speelgoed vandaan kwam. Het werd echter door vaardige handen met liefde en vakmanschap gemaakt. In de crisisjaren en tijdens de wederopbouw na de oorlog waren er in Neder- n 1 land wel zo'n honderd fabriekjes bezig met de vervaardiging van speelgoed, e Seniorenwijzer verschijnt ze werden opgezet in gebieden met veel werkloosheid. De productie was Mnrnaal in de twee weken in arbeidsintensief. Ondanks het feit dat de benodigde materialen niet altijd e iiburgse Koerier beschikbaar waren, werd er solide speelgoed gefabriceerd, vaak met een Redactie: Andre Coenen, Riek persoonlijke uitstraling. Fhpse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind-1 redacteur), Loes Mertens- B Vermeer, Denise van de Pas, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwij- j de t 102, 5038 S.. tel. 013-5839999. kan gestuurd worden Een moeilijke formulier dat ingevuld moet worden? Geen vakantie of dagje uit waar u al zo lang aan toe bent, omdat u thuis zorg verleent? Behoefte om uw ervaringen met lotgenoten te delen? Freke Schoen maker, de eerste mantelzorgmakelaar voor Tilburg en omgeving, gaat op deze vragen in tijdens de inloop voor mantelzorgers op woensdag middag 10 mei in wijkcentrum 1 Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). De gratis inloop duurt van 13.30 tot 16.00 uur; tussentijds binnenkomen of weggaan is geen probleem. De koffie staat klaar. het ziekenhuis bij ons terechtko- verlies weer; het p men", zegt Fred Marinus van het zegt iets over de m< Ören laten uitspuiten Audiologisch c-"*- - tevrouw Jannie Wilborts (69) weet "Maar sinds kort is de wetgeving ver- ir alles van. "in het begin heb je zelf anderd en kun je bij wat simpele vlies /niet in de gaten dat je minder goed gehoorverliezen heet, direct bij ons \hood. Vooral niet wanneer je alleen een test laten doen. Blijkt er meer \ent. Je zet de tv wel harder, maar aan de hand te zijn en moet er nader ranneer er niemand in de buurt is onderzoek worden verricht, dan is die zegt dat 'ie erg hard staat, word een verwijzing van de huisarts nood- wijze. Hs :eel-, i audiologisch irake is van een gehoorvermc of als operatie- "Samen met zijn, wordt de zoek vormen de antwoorden op hulpmiddelen een uitkomst. "Na de deze vragen de basis voor hoe we daarna verder gaan: of we bijvoor- gehoor- I dat we

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2006 | | pagina 15