'Zoveel leuke dingen te doen, het is geweldig!' W I Nieuwe mensen leren kennen door contactcirkel De Ontdekking Ouderen RIBW wonen in zorgcentrum Heikant COLOFON Toneel- en coboretvereniging zoekt spelers 4^; leek I Artrose Samen wandelen, boetseren of naar de bioscoop Weerbaar worden Vallen voorkomen Schnjfwedstnjd Tilburg-West Als de lente komt, stuur ik jou... er op UIT Trejpunt't Sant Activiteiten in de Reyshoeue 13AFHIL20U6-HA«J FOTO'S: KAREL LUIUF Een groepje ouderen van contactcirkel De Ontdekking bekijkt een vitrine in Natuurmuseum Brabant aan de Spoorlaan. deren zeggen Petra Jansen Wie mee wil doen aan de contact- ast een 10 uur Debby Struijk geven, brengt een contactpersoon mensen met dezelfde interesses bij elkaar. Er zijn eerst drie bijeenkom sten waar de ouderen andere deel nemers kunnen ontmoeten, ook mensen met andere interesses dan zijzelf. De aanwezigen kunnen dan zelf telefoonnummers en e-mail- adressen uitwisselen en zo verdere afspraken maken. Doordat de deel- zijn tact. maar hier i kan tegen SeniorWeb Tilburg een computer cursus volgen. ars krijgen natuurlijk eerst iing voordat ze aan de slag Lage drempel Hoe werkt contactcirkel De Ontdek- en ons ij De Hei den, stel- konden j Heikant idag anie- ).3O Toneel- en cabaretvereniging 1 Hazennest zoekt vrouwelijke en manne lijke KBO-leden die bij deze vereniging willen sr op dinsdag van 19.30 tot 22.00 uur in de gelijkna het Kreverplein 27 in Noord. Meer informatie: i overdag in t Hazennest (tel. 4556919), na 18 ui jaar zijn we gaan kijken waar we eenheden voor onze ouderen kont Er is contact gezc en een aantal zore “Binnen de RIBW voelden de ouderen zich niet meer helemaal op hun plek tussen de andere, veelal jongere bewoners”, zegt John van Oir- genoemd waar het met al te lang gaan Actief Annie Vervoort (69) is een van de ouderen die zelf het initiatief heeft genomen om mee te doen aan deze contactcirkel. "Mijn man is anderhalf jaar geleden overleden. Een tijdje later las ik in een tijdschrift dat er in 1 Kievitslaer een toneelstuk werd opgevoerd voor ouderen en ik besloot er naartoe te gaan. Het stuk ging over eenzaamheid en hoe je dat verwerkt. Dat was voor mij zo herkenbaar! Die voorstelling vormde ook de aanzet tot de contactcirkel." Mevrouw Vervoort is sinds de start van De Ontdekking heel actief. "We gaan wandelen; naar concerten, Club '92 organiseert woensdag 19 april van 10 tot 12 uur een informatie- ochtend over artrose, een chronische gewrichtsaandoening die bij oude ren veel voorkomt. Een seniorenvoorlichter van de GGD geeft daarover dan uitleg in de kantine van sporthal De Blaak (Grebbe 63). Gratis toe gang. spelen. De repetities zijn namige seniorensoos aan regisseur L. Le Grand, jur thuis, tel. 4553633. Alternatief Soms gebeurt het dat ouderen, ondanks de nieuwe sociale contac ten, na een tijdje toch dreigen terug te vallen in hun isolement. "Op dat soort zaken wordt goed gelet", stelt ouderenwerker Lakeman. "Wanneer iemand na een tijdje niet meer komt opdagen bij een activiteit, wordt hij of zij persoonlijk benaderd. We kijken dan onder meer of er een alternatief is dat beter bij die persoon past. speelt stichtir knappe ri hun best gratis. Kaartjes voor de.activiteiten zijn vooraf te koop bij de receptie, in de hal bij de ingang. ioeg mensen uit een wijk met dezelfde interesse zich aanmelden, kan daar een nieuwe groep opgestart worden. En ouderen kunnen zich natuurlijk altijd aanmelden bij de bestaande groepen." De organisatie van de groepen is nu nog in handen van de Twern, het Rode Kruis en SeniorWeb, maar het is de bedoeling dat de groepen straks geheel draaien op vrijwilli gers. "We zijn op zoek naar mensen die als vrijwilliger de activiteitengroe- pen willen leiden. Zij kunnen zich aanmelden bij het Centraal Afspra kenbureau en het Rode Kruis. De Bij een stercirkel belt een vrijwilligers Qr naar een aantal ouderen een traininc ixen hoe het gaat. Andersom gaan." ook zo zijn dat dat dat er snel meer worden. "De activiteiten vinden nu alleen nog plaats in Tilburg-West. Alle deelne mers komen ook Wie bang is, loopt het risico dat hij zijn vrijheid laat inperken, bijvoor beeld door geen boodschappen te gaan doen of een straatje om te lopen als er een groepje jongeren rondhangt dat er op een afstandje dreigend uitziet. Het Ouderenwerk van de Twern organiseert de komen de maanden korte cursusochtenden of -middagen waarop kunnen ouderen leren omgaan met dit soort spanningsvolle situaties. Door gesprekken, oefeningen en het naspelen van situaties oefenen ze situ aties van alledag. Het doel is de situatie zo goed mogelijk te kunnen inschatten, de eigen reacties onder controle te houden en zo verstandig mogelijk te reageren. Ook krijgen de deelnemers tips voor veranderin gen in hun gedrag en uitstraling, waardoor de kans kleiner wordt dat ze in een vervelende situatie terecht komen. De eerste weerbaarheidtraining door het Tilburgse bureau Reframe is op dinsdag 18 april van 10 tot 12 uur voor ouderen uit Goirke-Hasselt en de Bouwmeesterbuurt in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194); zaal open vanaf 9.30 uur. De toegang is gratis, evenals een kopje koffie of thee. Meer informatie: Emma Hoogerwerf, tel. 4649210, e-mail emmahoogerwerf@depoorten.twern.nl of Pablo van der Horst, tel. 5435909, e-mail pablovanderhorst.ono@wanadoo.nl. Andere bijeenkomsten zijn op maandag 8 mei van 14 tot 16 uur in wijk centrum t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55), op woensdag 24 mei van 10 tot 12 uur in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1op woensdag 29 mei van 14 tot 16 uur in wijkcentrum Spijkerbeemden (Don Sartostraat 4), en maandag 11 september van 14 tot 16 uur in buurtcentrum Loven- Besterd (Koestraat 164); deze laatste locatie kan nog veranderen. Goede alternatieven kunnen bijvoor- enkele uitzondering na. Maar ook beeld de telefooncirkels zijn of de senioren uit andere delen van Til- stercirkels. In het eerste geval bellen burg kunnen zich aanmelden voor ouderen op werkdagen op een vaste deze activiteiten. Wanneer gene tijd naar elkaar, een soort telefoon- Dat kan van alles zijn, afhankelijk van de interesses en voorkeuren van de ouderen zelf: samen naar de film gaan, boodschappen doen, [zwemmen, handwerken, elkaar bel len in geval van nood. ["Natuurlijk zijn er genoeg andere ini tiatieven die senioren samenbren- Igen om te sporten of een hobby uit [teoefenen, bijvoorbeeld het 50-plus- Inet op internet", vertelt Twan Lake man, ouderenwerker bij De Twern en een van de bedenkers van deze [contactcirkel. "Maar het doel van De [Ontdekking is juist om die ouderen [te activeren die zelf bijna nooit de eerste stap zetten om iets met ande ren te gaan doen, die moeite heb ben met het leggen van nieuwe con tacten. Daarom schakelen we ook JÓuderenorganisaties en ouderenad- I viseurs in om deze mensen te bena deren, want ze kunnen wel een I steuntje in de rug gebruiken. En als ie eenmaal de drempel over zijn, I zorgen dewciale contacten die ze dankzij De Ontdekking opdoen, er bovendien voor dat ze zich veiliger voelen. Gevoel van onveiligheid I raken z^jijvoorbeeld kwijt doordat ze nu met meerderen over straat kunnen ri plaats van in hun eentje." Het project dat op dit moment in Til- buig-West loopt, is mede tot stand gekomen dankzij KBO-afdeling Wandelbos en de Samenwerkende Ouderenorganisaties Wandelbos (SOOWA). Het heeft wijkcentrum 1 Kievitslaer als centraal punt, maar ouderen uit heel Tilburg kunnen er aan deelnemen. Onder het motto Zorg dat het niet tegenvalt verzorgt fysiotherapeut Tom van Eijck op donderdag 20 april om 14 uur een voorlichtings- middag in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194). Hij geeft aller lei tips waardoor je minder snel het slachtoffer wordt van een val en doet samen met de aanwezigen oefeningen. De toegang is gratis. Tom van Eijck geeft deze tips ook op dinsdag 2 mei in de Goede Herderzaal (Isidorusstraat 6). Aanvang 14 uur; toegang is gratis. Wie verlangt er op oudere leeftijd nu niet terug naar de jeugd? En als je nog piepjong bent, wil je snel ouder worden, zodat je er helemaal bij hoort. Je ziet ze overal: lieve, aantrekkelijke, chagrijnige, humorvolle, maar ook in zichzelf gekeerde ouderen. En hippe, uitdagende, verve lende, swingende jongeren in alle soorten en maten, van alle culturen. Een mooi onderwerp om je schrijfkunsten op bot te vieren! Het thema Ouderen en jongeren in Tilburg-West staat dan ook centraal bij een schrijfwedstrijd, georganiseerd door Festival 3 West van de Twern. Deelnemers kunnen een gedicht van maximaal 50 regels of een verhaal van maximaal 600 woorden insturen. De gedichten en verhalen of een selectie worden op woensdag 7 juni in het Westerpark gepre senteerd tijdens Festival 3 West. De verhalen en gedichten van de prijs winnaars worden gepubliceerd in de Westpers. De prijswinnaars ont vangen ook nog een bijzondere attentie. Inzendingen kunnen vóór 22 mei onder vermelding van Schrijfwedstrijd 2006 gestuurd worden naar Organisatie Festival 3 West, p/a: Benelux- laan 74,5042 WS Tilburg. Aanleveren kan op floppy, maar ook geschre ven of getypt. Iedereen kan meedoen, ongeacht zijn of haar leeftijd. rend dat ze nu eerst een afspraak moeten maken als ze langs willen komen, omdat ik zo vaak niet thuis ben", lacht ze. ketting. vrijwilliger om te kijke kan het natuurlijk leden van een telefooncirkel wat meer willen ondernemen en de over stap maken naar De Ontdekking", cirkel of zich wil opgeven als vrij- aldus Lakeman. williger, kan bellen naar het Cen traal Afsprakenbureau van de Nieuwe groepen ouderenadviseurs, tel. 013- Op dit moment doen in totaal 23 5350505 (elke werkdag van 9.00 mensen mee aan de contactcirkels tot 12.00 uur). Of neem contact op van De Ontdekking. Lakeman hoopt met het Rode Kruis, afdeling Til- burg e.o. tel. 013-5425163 (elke werkdag van 13.30 tot 16.30 uur). Mailen kan ook: ,tilburg@red- uit die wijk, op een cross.nl. Sinds enkele maanden heeft zorgcentrum De rijke voorwaarde is dat de wooneenheden bij Heikant er een aantal nieuwe bewoners bij. Vijf- elkaar en niet verspreid over de stad liggen. We tien oudere cliënten van de RIBW Midden-Bra- hebben een aantal plaatsen bant (Regionale Instelling Beschermende Woon- zou kunnen, maar dat zou al vormen) hebben hun intrek genomen op drie duren.” etages van dit zorgcentrum voor ouderen aan de Schubertstraat. Een unieke vorm van samen- Etages leeg werking, want de RIBW-cliënten hebben een - psychiatrische achtergrond. Er moesten dan bestond al. Toen ons bekend werd dat - I ook eerst wat vooroordelen overwonnen wor- kant nieuwbouw gerealiseerd ging incentiusstraat 102, 5038 SR den bij bewoners en personeel van De Heikant. ,;ll [Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de meer helemaal op hun plek tussen de anderQ Twern, Postbus 3078, 5003 DB veelal jongere bewoners”, zegt John van Ou- Tilburg; e-mail seniorenwij-1 schot, teammanager bij de RIBW. “In mei vorig zer@twern.nl. jaar zijn we gaan kijken waar we aparte woon- Kopijsluiting: donderdag in de eenheden voor onze ouderen konden opzetten. even weken om 12 uur. Er is contact gezocht met de woningcorporaties L w J en een aantal zorginstellingen in Tilburg. Belang- bewoners van de Heikant. “De onbekendheid met de psychiatrie speelde hierbij een belangrijke rol”, vertelt RIBW-teammanager. “Personeel van de Heikant is toen bij ons op werkbezoek geweest en de bewoners zijn nader ingelicht.” Het was volgens Van Oirschot niet moeilijk de cli ënten van de RIBW te overtuigen. “Ze hoeven in De Heikant niet zelf te koken en ze hebben er een eigen kamer met toilet en douche. Op de zeven de verdieping zijn de gezamenlijke woon- en eet kamer waar ze de warme maaltijd gebruiken. Op de langere termijn zullen onze mensen ook steeds meer van de andere faciliteiten van De Heikant gebruik kunnen gaan maken, bijvoor beeld het restaurant.” Daarmee wordt aan een belangrijke doelstelling van de RIBW tegemoet gekomen, namelijk de integratie van de cliënten met andere bewoners. De Seniorenwijzer verschijnt1 I eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. Redactie: André Coenen, Riek I Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind-1 redacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Denise van de Pas, I Debby Struijk-Buitelaar, Mat de I Vries. Redactieadres Seniorenwij- zer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Jrg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden “Het contacV tussen WonenBreburg ----u‘-■--1 :!-g wordf den we voor of we in die ontwikkeling meegaan.” Stichting de Wever, waar De onder valt, wilde bovendien wel samenwerken met de RIBW. Van Oirschot: “We wisten dat er in de Heikant enkele etages leeg stonden en we hebben voorgesteld om die te huren. Uiteindelijk is het de bedoeling ook dat we steeds meer van eikaars deskundigheid gebruik gaan maken.” Aanvankelijk stuitte het voornemen van de RIBW op enige weerstand bij het personeel en de nemers elkaar al persoonlijk hebben ontmoet, wordt de drempel lager om elkaar daarna te bellen of mailen. In de derde bijeenkomst geven de deelnemers aan wat voor activiteiten zij precies willen gaan ondernemen en worden contactpersonen per acti viteit benoemd." Meedoen aan de contactcirkel is niet duur: deelnemers betalen alleen telefoon- en internetkosten en de ^"htemam'Sudéren 'kunnen entree voor bijvoorbeeld de schouw- zich melden bij het Centraal Afspra- bur9 °fde bioscoop Wie graag met kenbureau van de ouderenadvi- Z|ln of haar nieuwe kennissen con sents of bij het Rode Kruis afdeling tact WJ! onderhouden via internet, Tilburg e.o. Vervolgens krijgen ze maar h,er no9 n,et zoveel van weet' een folder thuis met een inschrijffor- kan tegen een kleine vergoeding bij mulier. Nadat ze zich hebben opge- Het wegvallen van de partner, vrienden en familieleden, een chronische ziekte, lichamelijke ongemakken: het kan er allemaal voor zorgen dat ouderen er alleen voor komen te staan en daarna vereenzamen. Uit een onderzoek van de GGD Hart voor Brabant bleek onlangs nog dat de helft van alle 65-plussers in Midden- Brabant zich eenzaam voelt. En eenzaamheid gaat vaak gepaard met gevoelens van onveiligheid. Wie zich eenzaam voelt, neemt bovendien niet altijd zelf het initi atief om die situatie te doorbre ken. Vooral voor deze mensen hebben het Ouderenwerk van De Twern, het Rode Kruis en Senior Web Tilburg samen contactcirkel De Ontdekking opgericht. Daar leren 55-plussers andere mensen kennen, met wie zij allerlei acti viteiten kunnen ondernemen. De komende maanden zijn er weer volop lange weekends. Reden genoeg om er samen op uit te gaan. Een OBT-bibliotheekpas is tevens een UITpas. Zo trakteert de bibliotheek op korting voor museum- of schouwburgbezoek, mooie producten bij gespecialiseerde winkels, én op activiteiten in de bibliotheek als lezingen en workshops. Het Noord- Brabants Museummagazine 2006/07 is gratis verkrijgbaar in biblio theek Koningsplein. Erop uit dus, als het kan samen. Heeft u geen partner maar wilt u er wel graag samen op uit? Nan Ste vens maakte in Zin in vriendschap een overzicht van het belang van vriendschappen voor ouderen en het nut van Vriendschapscursussen'. Haal het in de bibliotheek en doe er uw voordeel mee. Misschien heeft u wel een partner, maar kost het moeite hem of haar te interesseren om samen iets te doen. Nada Lemke probeert in het boek Waarom heb je dat niet meteen gezegd? misverstanden te voorkomen door helder communiceren. Kleine veranderingen in lichaamshouding, manier van uitdrukken of instelling zijn vaak al voldoende om iemand anders iets duidelijk te maken. In de gids 100 leukste musea, 100 sterke verhalen van Nicky Huisman- Van Wuyckhuyse, vindt u informatie over musea in Nederland en Vlaan deren en bij die musea behorende anekdotes. Een kant-en-klaar boek je is Er-op-Uitl; het ideeënboek voor een dagje uit. Met suggesties voor met de trein te bereiken dierenparken, winkelsteden, musea en wan deltochten en met een evenementenagenda. Ontmoeten, dat doe je ook in de bibliotheek. Een ontmoeting met een boek, een ontmoeting met een mens. Een ontmoeting is méér dan tegenkomen. musea, we koken samen. Er zijn zoveel leuke dingen te doen. Ik hoop dat dit initiatief nog heel lang door gaat, want het is geweldig! Mijn kin- wel eens geksche- In ouderentrefpunt t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag 19 april bloemschikken. U betaalt slechts de dagprijs van de bloemen. Aanvang 10 uur; zaal open om 9.30 uur. Op woensdag 26 april kan er gerikt en gejokerd worden. Deelname kost 1leuke prijsjes. Aanvang 10 uur. Zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) organiseert regelmatig activiteiten die toegankelijk zijn voor alle senioren uit de Reeshof. Maandag 17 april (tweede paasdag) is er van 15.00 tot 16.30 uur een Paasmatinee met t Hermenieke; entree €2,30. Woensdag 19 april geeft een aantal leerlingen met een verstandelijke beperking van dansschool Boleyn-Kuiper van 19.30 tot 21.00 uur een dansdemonstratie; entree €2,30. Op vrijdag 21 april gaat om 15.00 uur een maandelijkse dansmidd?" van start. Ouderen zijn er welkom om lekker te dansen of om te gen ten van het kijken ernaar; entree 1,-. Woensdag 26 april is er van 19. tot 21.00 uur weer het Seniorencafé: een gezellige avond om bij te klet sen, een kaartje te leggen, een potje te sjoelen, biljarten, rummicub of een ander spel te spelen; entree €1,-. Vrijdag 28 april om 15.30 uur :t::hting Samen Spelen het toneelstuk 'Koene prinsessen en ridders'. De jongens en meisjes van deze toneelgroep zullen .t doen om er een geweldige voorstelling van te maken. Toegang

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2006 | | pagina 19