8© I J ZE "Je moet planten wegzetten die ’niet vervelend' zijn" Nieuwe appartementen dichtbij centrum p in Tuin gemakkelijker te onderhouden met juiste beplanting en geschikt gereedschap Onderdeel herinrichting Trouwlaan/Uitvindersbuurt COLOFON y Ontspanning in de Reeshof Enquête over woningaanbod -van het Bra. Tuinonderhoud in de bibliotheek Collectieve zorgverzekering minima Kaarten in St. Anna Doegroep weduwen en weduwnaars Lesbische en homoseksuele 50-plussers Colporteurs Raadsverkiezingen rs aren- n het i Hol- ■aat 1Oisterwijk - SDAG 24 JANUARI uur ERDAG 26 JANUARI De Oude Markt in Tilburg, een aantal jaren geleden; een pentekening van Pierre Lombarts. http://home.hetnet.nl/~p.lomb- e-mail .lomb- ILLUSTRATIE: PIERRE LOMBARTS 5 uur even weken om 12 uur. straat uari rk en Antoine houdt Pierre Lombarts j lezingen in de regio. Pierre Lombarts, tel. gelijk- vergt ION n434 art ipschrift )OTEN tl 44 i artwork DELGANGEN tehuis Hilvarenbeek luari Gerven ED uvel 12 iruari e Bijron - foto's iflFOYER TILBURG I For The Clouds o: 19.45 uur i Santa to, ma: 21.30 uur i& Findus -Familiefilm md, Joyride IRTUIN at 4-21.30 uur uur vindt de finale I ar van de finale wint :t SalzburgerLand en het nieuwe Efteling- muari is het park tij- /interavond tot 22.00 indag sluit het park EDE VERDIEPING weg 16 iri itel-Kreatief op aan de Het com- I5 uur >ng na: 20.00 uur >1.00 uur iOuur er Plop en het ontuur vo: 13.30 uur dstraat 44-Kleine zaal lur is Emotional ET KOLEN ivenseweg 111 -14.00 ERS TILBURG lal -20.30 uur uut: Daria van den i (piano) zaal-20.30 uur -The Future of Dance enring 79-22.00 uur ce met Marco V Op elke eerst en derde woensdag van de maand is er om 14 uur voor 60-plussers een bingo in wijkcentrum Heyhoef, (Kerkenbosplaats 1). Op de tweede vrijdag van de maand begint de bingo om 20 uur. De derde zondag van de maand kan er van 14 tot 17 uur gedanst wor den. Data: 22 januari, 19 februari, 19 maart, 23 april, 21 mei en 18 juni. Een carnaval voor senioren is er op zondag 26 februari van 14 tot 16 uur. meest uiteenlopende locaties. Van een monumentale boom voor de gevel van het provinciehuis in Haar lem tot aan de bomen op de Oude Markt in Tilburg. Hij is nog zo bij zijn oude vak betrok ken dat hij bovendien een uitgebrei- De gemeente Tilburg houdt samen met de provincie, woningcorporaties en bouwondernemingen een enquête onder 55-plussers met een koop woning om te weten te komen hoe zij denken over het woningaanbod. Mogelijk volgt later nog een onderzoek onder oudere huurders. Doel is met name te onderzoeken hoe senioren denken over de overstap Van koop naar huur' en Van huis naar flat'. Ook zijn er vragen over de bege leiding door diverse instanties en de psychologische kant van het ver huizen. De enquête loopt tot 25 januari en kan ingevuld worden op www.gaan- weverhuizen.nl. Een vragenlijst op papier aanvragen kan ook: Laagland Advies, Antwoordnummer 7140, 3990 TC Houten (geen postzegel nodig). MIDI THEATER Haslta.l. di: 14.30-20.30 uur 0-19.00-21.30 uur 10-21.30 uur 30-20.30 uur 30 uur ihetVloolavontuura.l. 10-15.30 uur I0 uur 30-15.00 uur ISDAG 25 JANUARI :RS TILBURG burg/Studio -10.00 uui estival Dromenland zien wie er voor hen aan de f staat. De voordeur van het apparte ment kan automatisch ontgrendeld worden. Ook zijn de woningen uitge rust met lichtsensoren, dag-/nacht- schakelaars, fornuisschakeling en elektrabeveiliging in de keuken, en inbraakalarm bij de voordeur. De autopoort kan met behulp van Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres Seniorenwij- -, Stichting de T ...icentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan ge naar: Seniorer -1, Postbus 3Ó1 burg; e-mail s zer@twem.nl. stevig en wordt het zelfs onveilig. Dus moest hij weg. Een vrouw kwam naar me toe en vertelde dat ze het heel erg vond, omdat ze haar man juist ‘bij die boom heeft laten begraven. Ja, zulke dingen zijn ver velend, maar het rooien moet wel gebeuren." bantse landschap in de afgelopen hü ■"♦gesproken erg verstedelijkt, er i. Met moeite kun je nog hier en daar een zandpad vin den. Rondom Moergestel en in Oir- schot zijn ze er nog wel. Wat ik geweldig vind in Brabant zijn de uit gebreide wandel- en fietspaden. Je kunt je. op dit gebied aardig verma ken hier." o uur ■- Familiefilm 7+ Ouur wanda - Moviezone (0-21.30 uur tJim -Klassieker 45 uur ■Gay Cinema 30 uur in Tutte -Mozart rtstraat 44 - The 20.00 uur ray UITVERKOCHT 0 raat 1Oisterwijk - ir met dj Corne ily :RS TILBURG burg-20.15 uur stheater NT-Gent Zandpad Lombarts loopt vanuit de woonka mer naar de logeerkamer en komt terug met stapels tekeningen. En niet zomaar schetsjes. Met grote nauwkeurigheid getekende bomen in alle soorten en maten en op de lingen Het complex bevat negentien appar- komt meer var tementen met twee slaapkamers, voor 55-plussers. De woonkamer is ongeveer 24 m2 groot. Daarnaast zijn er vijf ruime zorgap- partementen voor gezinnen met een lichamelijk gehandicapt gezinslid. is bijzonder De woonkamers van deze apparte menten zijn groter (circa 40 m2) en hebben, afhankelijk van het type, een dichte of een (half) open keu ken. In enkele zorgappartementen is naast een invalidentoilet ook een Als je ouder wordt, is een tuin vaak eerder een last dan een mog« heid om te genieten van een stukje natuur dicht bij huis. Een tuin v meestal nogal wat onderhoud en dat is voor ouderen soms bezwaarlijk. Daarom geven de OBT-bibliotheken deze keer praktische informatie over tuinonderhoud speciaal voor ouderen. In 25 uitgekiende beplantingsschema's van Noel Kingsbury vindt u een voudige schema's op onder meer bloeitijd, kleur en grondsoort en een tuin voor rolstoelgebruikers. Werkbesparend tuinieren: een mooie tuin met weinig inspanning door Rob Herwig is bedoeld voor ouderen die wel in hun mooie huis willen blijven wonen, maar wat minder tijd aan de tuin willen of kunnen besteden. In Tastbaar groen; tuinieren voor men sen met een visuele handicap en voor alle andere mensen die soms ziende blind zijn van Hans Schuman ontdekt u een allround handboek voor tuinliefhebbers met een visuele handicap én de mensen in hun omgeving. Dit boek pleit voor het gebruik van alle zintuigen bij het wer ken in en genieten van de tuin. Wat veel mensen niet weten is dat in iedere bibliotheek een of meerde re tijdschriften over tuin, bloemen en/of planten aanwezig zijn. Met uit zondering van het laatste nummer worden de nummers los uitgeleend: niet alleen interessant voor actieve tuinliefhebbers, maar ook heel leuk voor liefhebbers om in te snuffelen en ideeën op te doen. Een paar voorbeelden: Home and garden, Bloemen en planten en Tuinieren. De medewerkers van de bibliotheken vertellen u graag welk(e) tijdschrift(en) er in üw bibliotheek te vinden zijn. Voor mensen met een laag inkomen gaat de gemeente Tilburg over de basisverzekering collectieve afspraken maken met de zorgverzeke raars VGZ en CZ. Ook komen er opnieuw aanvullende verzekeringen (CAV). Deelnemers hebben geen eigen risico. Deelname is niet moge lijk voor wie een andere zorgverzekeraar neemt dan CZ of VGZ. Nieuw zijn dus de basisverzekeringen. VGZ geeft daarbij 3 procent kor ting op zijn gewone premie, CZ 4 procent. De premiebedragen voor 2006 zijn per maand bij CZ 83,81 (basispremie) en 15,85 (CAV). Bij VGZ is dat€ 85,36 (basispremie) en€ 15,93 (CAV). De onderhandelin- gen met de zorgverzekeraars zijn nog niet definitief afgerond, dus zijn er nog wijzigingen mogelijk. In de volgende Seniorenwijzer besteden we weer ruim aandacht aan de nieuwe zorgverzekering. In St. Anna is deze week weer een joker- en rikconcours van start gegaan. Dat loopt nog op de dinsdagen 24 en 31 januari, en 7, 14 en 21 februari. Inleg 2,50 euro per keer; een kopje koffie of thee inbegre pen. Aanvang 14 uur in de Frater Mattheushof 1 (aan de Capucijnen- straat). igd 12-16 Hilvaren- ag 20 januari in ig Ones aan de hu.- /arenbeek een wed- :n. Wie wel eens naar gekeken heeft op de oe het werkt: wie in nrten de spijker hele- sn ‘blok kan slaan, is itree is gratis. Jonge- n tussen 19.00 en Met moeite kun je in Brabant nog intensief hier en daar een zandpad vinden. ILLUSTRATIE: PIERRE LOMBARTS Deze Doegroep is een groep waarin weduwen en weduwnaars gezel ligheid ondervinden en activiteiten ondernemen. Weduwen en weduw naars die nog geen 65 jaar zijn, kunnen lid worden; passeren ze die leeftijdsgrens, dan kunnen ze wel lid blijven. De groep komt elke eerste en derde vrijdagavond van de maand bijeen in seniorensoos t Hazen nest (Kreverplein 27, Tilburg-Noord) en heeft ook - meestal op zondag - activiteiten buitenshuis. Belangstellenden kunnen ter kennismaking twee avonden bezoeken. Informatie: tel. 4684596, 4556358, 5431993, 5719259 (allen in Tilburg) of 0416-280587. in diverse prijsklassen. Meer informatie: www.tiwos.nl. Een brochure over het apparte mentencomplex is verkrijgbaar bij de afdeling Woonservice van Tiwos, tel. 013-5490777. Op speci fieke vragen geeft woonadviseur Tom Ramakers graag antwoord: Tel. 013-5490766. Hoewel het nog januari is, komt de lente er toch snel aan. En dus is het tijd om de eerste plannen voor de tuin te maken. Iemand die bij uitstek geschikt is om hierbij te adviseren is Pierre Lombarts (73), boomkwe ker in ruste en fanatiek verzamelaar van alles wat met bomen, planten en de aanleg van tuinen te maken heeft. Hij geeft daarover lezingen en tips, met name over onderhoudsarme tuinen. Dat werk aan een tuin kan voor ouderen namelijk wel eens teveel worden en aanleiding vor men om te verhuizen, terwijl ze dat eigenlijk liever niet willen. Senio renwijzer zocht Lombarts op in zijn lommerrijke woonplaats Oisterwijk. Ook in het derde jaar van De Salon, het Tilburgse trefpunt voor lesbi sche en homoseksuele vijftigplussers, zijn nieuwe bezoekers welkom. Ze worden altijd door een gastvrouw of gastheer verwelkomd en weg wijs gemaakt. De maandelijkse bijeenkomsten zijn vooral bedoeld om op een ongedwongen manier contact met elkaar hebben. Daarnaast wordt af en toe een extraatje georganiseerd: zo kunnen belangstellen den deze maand voorafgaand aan de Salonbijeenkomst gezamenlijk naar De Pont, het Tilburgse museum voor moderne kunst. Voor het komende half jaar zijn de volgende Salons gepland: zondag 22 januari, donderdag 16 februari, zondag 26 maart, donderdag 27 april, zondag 28 mei en donderdag 22 juni. De zondagbijeenkomsten worden van 16 tot 19 uur bij iemand thuis gehouden, die op donderdag van 20 tot 23 uur in buurthuis In De Boomtak (Boomstraat 81). Meer informatie over De Salon staat u in de tweemaandelijkse nieuws brief. Heeft u interesse in deze bijeenkomsten, neem dan contact op met tel.4561686 (Cobie), 5332104 (Ton), of 5435793 (Gerrie). Onder meer in Tilburg-Noord zijn ze gesignaleerd: mannen in nette pak ken die 's avonds aan de deur komen en proberen mensen om te pra ten naar een andere energieleverancier of ziektekostenverzekering. Vaak kiezen ze die straten waar 'sociaal zwakkeren' wonen: allochto nen en/of ouderen. Soms gaat het niet om colporteurs, maar om dieven die dit als truc gebruiken om bij mensen binnen te komen. Maar er zijn ook echte contracten getekend door mensen die niet wisten waarover het precies ging. Ze werden lekker gemaakt met een ver kooppraatje over lagere kosten, nieuwe energiemeters, etc. Wie daarin trapt, kan zo'n contract overigens binnen acht dagen schriftelijk opzeg gen. Hulp daarbij leveren desgewenst de ouderenadviseurs (centraal afsprakenbureau, tel. 5350505, ma. t/m vr. 9-12 uur) en de Informatie- winkels van de Twern. Kaap de Goede Hoop door een hoge graad van technolo gie. Alle appartementen zijn voor zien van de laatste technische snuf jes, zoals een intercom met beeld scherm: bewoners kunnen vanuit hun huiskamer via een beeldscherm normaal toilet aanwezig. poort De ligging van het complex heeft als parte- voordeel dat veel voorzieningen zich binnen fiets- of loopafstand bevin den. Op circa 8 minuten lopen ligt de Aldi aan het Transvaalplein; ook het grote stadspark tussen Oude Dijk en Nieuwstraat is dichtbij; even verder Appartementencomplex Kaap de Goede Hoop heeft een kunstzinnige en je bent in het centrum. De bakker uitstraling, onder meer door de opvallende glazen entree aan de 'kop' is vrijwel om de hoek: 3 minuten van het gebouw. illustratie: tiwos De Seniorenwijzer verschijnt I eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. I Redactie: André Coenen, Riek I Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, I Petra Jansen, Karei Luiijf (eind-1 redacteur), Loes Mertens-Ver- I meer, Denise van de Pas, I Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwij- I zer, Stichting de Twern, I Vincentiusstraat 102, 5038 SR I Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden I naar: Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; e-mail seniorenwij-1 zer@twem.nl. I Kopijsluiting: donderdag in de Hij heeft het boomkweken met de paplepel ingekregen. De liefde voor bomen, planten en alles wat met de natuur te maken heeft, ging van vader op zoon. Bij zijn ruime appar tement moet Lombarts echter een tuin ontberen. Hoe leeft hij zich dan ken dat hij bovendien een uitgebrei- uit, is de eerste vraag die opkomt. "Ik de beschrijving heeft gemaakt over ben een slechte klant van de bloe- het boombeheer in Tilburg, mist, want ik wil niet achter de gera- Over de ontwikkeling niums zitten", lacht hij. bantse landschap in a "Wel schoffel ik iedere dinsdag op decennia heeft hij een uitge het kerkhof. Samen met een paar mening. "Het is c andere vrijwilligers houd ik de gra- is veel gebouwd, ven bij. Dat is dankbaar werk, maar nog hier en daar soms moet je ook wel eens iets doen wat de mensen niet leuk vin den. Laatst moest er een boom gerooid worden, omdat hij met harde wind niet stabiel meer stond. Dat komt doordat er wortels worden weggesneden wanneer er in de buurt bijvoorbeeld een nieuw graf Ergonomisch gegraven wordt. Op een bepaald Terugkomend op de reden van ons moment staat zo'n boom niet meer bezoek belandt hij bij het onderwerp onderhoudsarme tuinen. "Ik ontmoet regelmatig mensen die een behoor lijke tuin hebben en daarbij heel pret tig wonen. Maar soms wordt die tuin hen om een verhuizing, terwijl ze er eigenlijk graag zouden willen blijven wonen. Wat ik tijdens de lezingen in mijn, verhaal met dia's probeer dui delijk te maken, is dat een tuin met enkele aanpassingen eenvoudiger te onderhouden kan zijn." Lombarts geeft vervolgens voor de lezers van de -- een paar tips die het tuinonderhoud schaf voor veel ouderen aanzienlijk verge- past zijn vi makkelijken. "Je kunt heel simpel de lijke probk te bewerken oppervlakte kleiner maken door in de tuin een extra ter ras aan te leggen. Of door een gedeelte van de tuin om te vormen ken. "Dat gereedschap kan een in een vogelbosje met eenvoudige hoop werk vergemakkelijken." inlandse gewassen. Gewassen die Voor ouderen die willen v“* onderhoud nodig hebben, zoals geknipte planten die mine laten verwijderen. Je moet planten wegzetten die 'niet vervelend' zijn. Veilig, centraal en zelfstandig afstandsbediening geopend worden, lopen. Met de auto ben je binnen wonen: dat zijn de kenmerken van Daarnaast beschikt het complex enkele minuten bij de Ringbaan - het nieuwe appartementencom- natuurlijk over een lift, en zijn is ook Zuid. plex Kaap de Goede Hoop aan de een oplaadpunt voor scootmobiels. De wijk bestaat uit een mix van Jan van Riebeeckstraat. Het com- Op een afgesloten binnenterrein zijn huur- en koopwoningen. In de direc- plex is bestemd voor twee doel- er zestien parkeerplaatsen. te omgeving zal de Veestraat de groepen: 55-plussers en gezinnen komende jaren een ander aanzicht met een lichamelijk gehandicapt Voorzieningen krijgen door sloop en nieuwbouw: er gezinslid. De nieuwe woningen Het complex bevat negentien appar- komt meer variatie in woningtypen, van woningcorporatie Tiwos zijn 1-- een onderdeel van de groot- die bestemd zijn scheepse reconstructie van de Trouwlaan/Uitvindersbuurt; half maart zijn ze gereed voor ver huur. In het kader van de komende gemeenteraadsverkiezingen verzorgt de Tilburgse Ouderen Partij (TOP) op vrijdag 27 januari vanaf 15 uur een voorlichtingsmiddag in zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15). Aan de orde komen de Tilburgse politiek, belastingteruggaaf, bijzonde re bijstand en onroerend zaakbelasting. Natuurlijk is er ook gelegenheid’ tot het stellen van vragen. te veel en overwegen ze daar- Bijvoorbeeld bodembedekkers 013-5283553; ling, terwijl ze er gebruiken, zoals klimop. De eerste )uden willen blijven tijd moet je nog regelmatig onkruid ik tijdens de lezingen in verwijderen, totdat de bodem hele maal bedekt is. Daarna komt er geen onkruid meer naar boven. Natuurlijk kun je ook kunstgras laten leggen." Lombarts wijst bovendien op het Seniorenwijzer alvast gebruik van ergonomisch gereed- ',i~ “hap: hulpmaterialen die aange- zijn voor mensen met lichame- ..,.<e problemen. Zo zijn er bijvoor beeld snoeischaren met lange hand vatten voor mensen die last van hun rug hebben en moeilijk kunnen buk ken. "Dat gereedschap ■---1 e|jjk Voor ouderen die willen weten hoe ze het onderhoud van hun 9 planten en vaste tuin aanzienlijk kunnen vereen- lie minder sterk zijn, kun je voudigen, I regelmatig Informatie: B..l| 9

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2006 | | pagina 13