W I Praten over de mis en de biechtstoel Vluchtplan in eigen woning f L Boek 'Roomsch...of Cool? over opgroeien in katholiek Tilburg Tilburg en geloof in de bieb Het woord is aan... COLOFON I I Gelukkig nieuwjaar! Ziektekostenverzekering KBO Folklore dansinstuf Klavarcursus toetsinstrumenten voor senioren Trefpunt't Sant Inloop voor mantelzorgers over vrije tijd Inloop mantelzorgers over bijzondere bijstand Voorverkoop concerten Seniorenorkest Alzheimercafé Voorlichting over nieuwe zorgverzekering Voorlichting door brandweer Conferentie voor 62-jarigen JANUARI 2006 - PAGINA 1fl nodig. Meer informatie: tel. 013-5449466. JANUARI n de vuurbeker JANUARI roniclesof s of Narnia. Ned. ode vuurbeker straat 25 jongeren en s straat 96 Tilburg De omslag van het boek. (fa even weken om 12 uur. M. de V. Ned. gesproken iveheersbeestjes 'otteren de ersie 1 JANUARI de 1 102, 5038 SR Heeft u vragen over dit onderwerp, de medewerkers van Brandweer Tilburg staan u graag te woord, tel. 013-5326326. INDEREN ronicles of e h Ned. gesproken otteren de ersie /erg ig. 4 tot 8 jaar 'otteren de ersie szelbus m de vuurbeker zelbus n de vuurbeker 'otterende ersie Ned. gesproken sof Narnia, ’otteren de 'ersie oolavontuur rstelling over de Juinen. Kinderen dag 7 januari van aalwijkenomstre- >885. Tijdens de slaap zijn de reukorgar Alleen het gehoor werkt nog. Da; melder belangrijk, want die rr“' ontdekken bewc niet als ze slapen; al geen of nauweli. het verstandig rookmelders op elke verdieping van Het boek Roomsch...of Cool?\s zondag 18 december door burgemeester Vreeman gepresenteerd in de hoofdbibliotheek aan het Koningsplein. Daar is ook een expositie ingericht over het boek. Roomsch...of Cool? (110 pagina's) is te koop bij de boekhandels Gianotten (Emmapassage) en Livius (Nieuwlandstraat) en kost negen euro. Mail voor meer informatie naar saanderdaags@home.nl of kijk op www.saanderdaags.nl. Op www.obtmb.nl staat bij collectie> keuzelijsten een uitgebreid overzicht van literatuur over ver schillende religies, waaronder het christendom. Het katholieke geloof leeft van daag de dag nog steeds in de har ten van veel Brabantse ouderen. Kinderen en jongeren kunnen zich daarentegen haast niet meer voorstellen hoe belangrijk dat geloof vroeger was in het dage lijks leven. Esther de Raad en Michaël Breukers van de werk groep Saanderdaags uit Tilburg brachten jongeren en ouderen samen om te praten over onder meer de biechtstoel, de mis, vader en moeder en troost. Het resultaat is het boek Roomsch...of Cool?, dat sinds kort in de boekwinkels ligt. leven onder Tilburge In de bibliotheek zijr iets vertellen over e, ke geloof in deze stad. Katholiek Tilburg in beeld :zz. "zztzs bijvoorbeeld is een prachtig fotoboek over het Rijke Roomse Leven in de 19e en 20e eeuw in Tilburg. Heuvelpoort365 meesterplein 1 13-5432220 ig 108 Tilburg nte Engel Tilburg - 03/013-5425360 /erg Afrikalaan 96 416-383913/ jers, zijn veel boeken te vinden die en laten zien van het katholie- r~ len. Vaak ontstaat er paniek en weten aanwezigen niet De Seniorenwijzer verschijnt preCjes wat ze moeten doen. Daarom is het goed van I ®enLnaa In d® ^ee weken ,n tevoren na te denken over wat je zou kunnen doen als Tilburgse Koerier er brand uitbreekt praat er eens over met de gezinsle- I ^edac^e André Coenen, Riek den Of denkt net a)s ve)e anderen dat het u nooit zai Fhpse-Tiemens, Gerry Hovers, overkomen? I Petra Jansen, u1 1 I zer, Vine Als het fout gaat en er brand ontstaat, is de rook het gevaarlijkst: de meeste slachtoffers komen niet om door het vuur, maar door de extreem giftige rook. Het is daarom van belang dat bewoners nadenken over een vluchtroute in de woning voor het geval dat er brand uitbreekt. Samen kunnen huisgenoten een plan hoe ze het snelst en veiligst de weg naar buiten kunnen vinden als dat nodig is. Positief De kinderen van kinderpersbureau Trouwlaan gingen als eersten op pad om interviews af te nemen bij ouderen, bijvoorbeeld bij woongroep Samen Verder, een woongroep voor 55-plussers. Een van de bewoners van de woongroep die aan het boek Roomsch...of Cool? heeft meege werkt, is Jozef de Beer. Hij is over wegend positief over de gesprekken die hij met de kinderen heeft gevoerd. "Ik vond het erg leuk om I De redactie van de Seniorenwijzer wenst alle lezers een gelukkig nieuw jaar! Deze ouderenpagina verschijnt in 2006 weer in de oneven weken. 1 Kopij moet steeds een week eerder op donderdag om 12 uur bij de redactie binnen zijn. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de I i, Postbus 3078, 5003 DB burg; e-mail seniorenwij-1 zer@twern.nl. Goed voorbereid Het missionarishuis De Rooi Harten kreeg bezoek van een groep kinde ren uit de wijk Noordhoek. De ders en p hun missie, het geloof, hun kinder- ren. Maar het nieuwe boek moest nu tijd, gastvrijheid en klaarstaan voor wel een centraal thema hebben, en elkaar. Pater van de Made is positief dat werd het katholieke geloof. Dit over de ontmoeting die hij had met Ook is het belangrijk dat de gezinsleden die vluchtroute regelmatig samen oefenen. Zorg er ook altijd voor dat deuren en ramen met een simpele handeling te openen zijn, zonder dat daar een sleutel aan te pas komt. I KBO-afdeling Reeshof organiseert op vrijdag 13 januari een informatie- I middag over de collectieve ziektekostenverzekering die de landelijke I KBO samen met zorgverzekeraar Zilveren Kruis Achmea aanbiedt. De I middag in de Seoelzaal van wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1) begint om 14 uur. Alle belangstellenden zijn welkom. Toegang en een I kopje koffie of thee zijn gratis. Zondag 8 januari is de maandelijkse dansinstuif voor senioren in wijk centrum De Baselaer (Hoefstraat 175).Van 11 tot 13 leidt Alma Verha gen een internationaal programma, met het accent op de Balkan. Elke dans wordt eerst doorgenomen, zodat iedereen kan meedoen. I Voor de vierde keer organiseert de Tilburgse Muziekschool Factorium I voor senioren een cursus toetsinstrumenten met gebruik van de klavar- I notatie. Deze manier van muziekschrijven maakt het lezen van muziek zeer eenvoudig. Met klavar leer je muziek van blad lezen in een kwar- I tier, want wat je ziet is wat je doet. Voor ouderen die vanwege het "noten lezen" opzien tegen het leren bespelen van een instrument, is klavar een uitkomst. Op vrijdag 13 januari is er van 19 tot 20 uur een vrijblij- I vende introductie in de muziekschool aan het Kapelaan Poellplein 3 (naast het Textielmuseum aan de Goirkestraat). Op 20 januari start de cursus, waar de deelnemers in tien lessen op vrijdagavond aardig key board, piano of elektronisch orgel leren spelen. De totale kosten, incl. uitgebreid lesmateriaal, zijn 75,--. Meer informatie: Fons Doornen, Paletplein 25, 5044 JC Tilburg, tel. 013-4685573, e-mail: fons@kla- varvereniging.nl I Ouderentrefpunt 1 Sant (Beneluxlaan 74) organiseert woensdag 11 januari een bingo. Een kaart voor tien ronden kost 3,50 euro. Aanvang 10 uur. Woensdag 18 januari kunnen ouderen er vanaf 10 uur bloem- stukjes maken; ze betalen alleen voor de bloemen. Mantelzorgers zijn geen betaalde zorgverleners, maar mensen die dit doen omdat zij een persoonlijk band hebben met diegene voor wie ze I zorgen. Elke tweede donderdag van de maand is er van 13.30 tot 15.30 uur een gratis inloop voor mantelzorgers in wijkcentrum De Spijker- beemden (Don Sartostraat 4). Op 12 januari is thema vrije tijd/vakantie: welke mogelijkheden zijn er voor mantelzorgers of voor diegene voor wie men zorgt. Koffie en thee staan klaar. Meer informatie: Bep van Poppel, ouderenwerker van de Twern, tel. 5430922 (Spijkerbeemden) I of 5436664 (wijkcentrum De Nieuwe Stede). "De kinderen die met de ouderen in gesprek gingen, zijn afkomstig van de kinderpersbureaus van de wijk centra Trouwlaan en De Poorten in de Hasselt. Ook kinderen uit de wijk Noordhoek hebben hun medewer king verleend." De nieuwe zorgver einde maken aan f ziekenfonds- en den. Daarop hebt wachten: dezeifï iedereen. Toch bestaan er nog twee verschillende polissen: de restitutiepolis en de natura- polis. In theorie heeft iedereen de mogelijkheid tussen beide te kiezen. Het verschil is dat de restitutiepolis je veel meer vrijheid geeft bij het kiezen van soorten medische behandeling, behandelaars en zorginstellingen. Maar helaas: je moet dan wel de financiële mogelijkheden hebben om de rekenin gen eerst zelf te betalen, voordat de verzekering deze vergoedt. Bovendien is de premie voor deze restitutiepolis duurder dan voor de naturapolis. Mijn conclusie: de restitutiepolis is eigenlijk alleen voor de rijken. En dus blijft er toch verschil bestaan, al heet dat dan niet meer particulier en zieken fonds. Wanneer in een woning brand uitbreekt, is het bijna niemand gegeven om van nature verstandig te hande len. Vaak ontstaat er pani nrecies wat ze moeten d< voren na te denken over wat je zou kunner Op woensdag 11 januari organiseren de Stichting Mantelzorg en de Twern de maandelijkse inloopmiddag voor mantelzorgers in Tilburg- West. Een medewerker van de Sociale Dienst geeft dan uitleg over de bijzondere bijstand, geld dat de gemeente verstrekt voor kosten waar voor geen of slechts een gedeeltelijke andere vergoeding bestaat. De bijeenkomst is bedoeld voor mantelzorgers uit de wijken de Reit, t Zand en Wandelbos, maar ook andere geïnteresseerden zijn welkom. De inloop in wijkcentrum 1 Kievitslaer (Reinevaarstraat 55) duurt van 13.30 tot 16.00 uur. De toegang is gratis, evenals een kopje koffie of thee. deze manier kinderen als ik bij familie ben, maar zo'n grote groep kinderen bij elkaar hebben is toch wel bijzonder. Ik vond vroeger en nu. Bijzonder was dat er het fijn om de kinderen de kans te ««L- ioiomifi. geven om het missionarishuis eens van binnen te zien. Bij de interviews viel het me op dat de kinderen heel over djngen konden praten en ook goed voorbereid waren." Het Regionaal Seniorenorkest Midden-Brabant verzorgt op dinsdag 25 en woensdag 26 april weer muzikale ouderenmiddagen in Concertzaal Tilburg. Aanvang beide dagen om 14.00 uur. Wie bij deze happening aanwezig wil zijn, doet er goed aan snel kaarten te bestellen. Dat kan tot 1 februari (op is op) door het aantal kaarten x 8,50 over te maken op rekeningnummer 1712.56.263 van RSO Midden Brabant te Hilva- renbeek; vergeet daarbij niet de gewenste datum aan te geven. Samen naar zo'n concert? Plaatsen vanuit één adres/bankrekening besteld zijn naast elkaar. De kaarten worden toegekend op volgorde van betaling en in maart verstuurd. Een beperkt aantal rolstoelplaatsen kan worden gereserveerd via tel. 013-5052671 Op dinsdag 10 januari is er weer een Alzheimercafé. Het thema van die avond is vakantiemogelijkheden in 2006. Thebe-medewerkster Brigitte van Schooten heeft ervaring als reisbegeleidster bij vakanties met zorg, en zal daarover vertellen. Aanvang 19.30 uur in de President Mandela- I hof (Korvelplein 60). De toegang is gratis; vooraf aanmelden is niet jrzekering zou een het verschil tussen particulier verzeker- sben we lang moeten iezelfde verzekering voor eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: André Coenen, Riek I Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, - i, Karel Luiijf (ein-1 dredacteur), Loes Mertens-Ver- Tijdens de slaap zijn de reukorganen uitgeschakeld, meer, Denise van de Pas, Alleen het gehoor werkt nog. Daarom is een rook- Debby Struijk-Buitelaar, Mat de melder belangrijk, want die maakt geluid. Overdag Vries. ontdekken bewoners zelf meestal een brand, maar Redactieadres: Seniorenwij- niet als ze slapen; bovendien hebben ze dan meest- Stichting de Twern, al geen of nauwelijks tijd om te vluchten. Daarom is vuicentiusstraat 102, 5038 SR het verstandig rookmelders op elke verdieping van I Tilburg; tel. 013-5839999. de woning te plaatsen. I Twern, Tilburg zer@twem.iu. Kopijsluiting donderdag in de Vluchtkamer Wanneer bewoners het huis niet kunnen verlaten doordat de vluchtroute afgesloten is, moeten ze naar een zogenaamde vluchtkamer. Dat is een ruimte in de woning aan de straatzijde, zodat de brandweer er gemakkelijk bij kan. Een andere mogelijkheid is bijvoorbeeld het balkon. Spring niet naar beneden. Dat levert minimaal ernsti ge verwondingen op. Probeer paniek te voorkomen en wacht op hulp. Probeer ondertussen zoveel mogelijk de aandacht van de omgeving te trekken. Bij de presentatie van het boekje Roomsch...of cool in bibliotheek Koningsplein blikte burge- van Ronald Peeters meester Ruud Vreeman in zijn toespraak terug op zijn jeugd in Haarlem en vertelde uitgebreid hoe hij als kind het katholieke geloof heeft erva- In Heilige boontjes; volksdevotie in Tilburg ren. Hij was zelf niet katholiek, maar zijn meeste omgev^^ oo" alnrl ',an 001 vriendjes waren dat wel. Vreeman vond het geweldig dat er voor het nieuwe boekje een gesprek was ontstaan tussen kinderen en vol wassenen over geloof. Gezien het aantal belangstellenden van verschillende generaties bij de presentatie lijkt het onderwerp zeer te Pe,r 1 januari hebben ziekenfonds en particuliere ziektekostenverzeke ring plaats gemaakt voor nieuwe ziektekostenverzekering met een wet- I telijk vastgesteld basispakket en aanvullende verzekeringen. Iedereen I heeft tot 1 maart de tijd om de huidige verzekering op te zeggen en tot 1 mei om een nieuwe te nemen. Wie niets doet, aanvaardt het aanbod I van zijn huidige zorgverzekeraar. I De Twern organiseert in januari samen met ouderenorganisaties voor lichtingsbijeenkomsten, waarop de gespecialiseerde voorlichter Jan Stuart van ouderenbond ANBO uitleg geeft en vragen beantwoordt. De middagen zijn steeds voor iedereen gratis toegankelijk; koffie en theé staan klaar. Data en plaatsen: dinsdag 10 januari in de zaal van KBO De Goede Herder (Isido- russstraat 6). Tijd: 14 tot 16 uur; zaal open vanaf 13.30 uur. dinsdag 17 januari in wijkcentrum De Spijkerbeemden (Don Sarto straat 4); aanvang 13.30 uur. donderdag 19 januari in wijkcentrum De Nieuwe Stede (Capucij- nenstraat 156); start om 14.00 uur. Woensdagmiddag 11 januari geeft Brandweer Tilburg in wijkcentrum t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55) speciaal voor ouderen voorlichting over ze brand in huis kunnen voorkomen. Er wordt praktische informatie gegeven over de risico's van bijvoorbeeld wasdrogers, elektrische dekens, etc. De middag begint om 14 uur en de toegang is gratis. J en wing aan het eind van de 20ste eeuw, beschrijft Paul Spapens de ontstaans- en groei processen van nu nog bestaande religieuze tra dities, bijvoorbeeld rond de Hasseltse Kapel. Godsvrucht en deugdzaamheid; godsdienst en kerk in Tilburg door de eeuwen heen bevat arti kelen over onder meer de Norbertijnen, Tilburg- se bedevaarten, frater Andreas van den Boer, en Peerke Donders. Zeer bekend in Tlbprg zijn natuurlijk de fraters van Tilburg, opgericht door Johannes Zwijsen. Veel verwijst naar de fraters en hun oprichter. Zo zijn er bijvoorbeeld Uitgeverij Zwijsen en de Nazarethstraat, genoemd naar het aldaar gevestigde internaat voor voogdijjongens. In Enigen uit velen; Fraters van Zwijsen in 22 por tretten wordt 150 jaar ontwikkeling van de con gregatie weergegeven. Het Steunpunt Vrijwilligerswerk van stichting Contour, ouderenbond ANBO en de gemeente Tilburg organiseren op donderdag 19 januari om 14 uur in het stadhuis een conferentie voor mensen die afgelopen jaar 62 zijn geworden. Doel van de middag is deze ouderen te stimuleren ook na hun pensionering op een zinvolle manier actief te blijven. Naast een informatiemarkt kunnen de bezoekers deelnemen aan workshops over betaald werk voor 65-plussers en over vrijwilligerswerk in de wijk en bij diverse organisaties. Een uitnodigingsbrief is naar alle zestienhonderd 62-jarigen in de gemeente Tilburg gegaan. Deelname aan Senioren voor Tilburg is gra- tis. Er is plaats voor honderdtwintig deelnemers. Zijn er meer aanmel- dingen, dan wordt er later nog zo'n bijeenkomst gehouden. Informatie: I Susan van Schijndel (Contour, tel. 5434572, e-mail sschijndel@con- tourtilburg.nl) of Anke Eijkens (ANBO, tel. 5810603, e-mail I brabant@anbo.nl). Jeugdervaringen van ouderen mét het katholieke geloof staan centraal in het boek Roomsch...of Cool? Til- burgse kinderen en jongeren gingen op pad om met oudere stadsgeno ten te praten over hoe zij zijn opge groeid, het geloof ervaren en hoe het leven nu anders is dan vroeger. "We wilden in dit boek twee werel den samen aan tafel zetten", vertelt Michaël Breukers, een van de twee initiatiefnemers. "De ouderen die zijn geïnterviewd zijn bijna allemaal zestigplussers, de kinderen en jon geren die hebben meegewerkt zijn tussen de acht en twintig jaar. De deelnemers komen uit verschillende wijken in Tilburg. De ouderen heb ben we vooral gevonden door een folder met een oproep te versprei den. De ouderen die in het boek aan het woord komen, zijn voor een groot deel bewoners van verzor gingshuis Den Herdgang in de wijk Hasselt. Verder doen er bewoners mee uit de wijk Noordhoek, paters van het missionarishuis De Rooi Harten, en bewoners van Samen Verder, een woongroep voor 55- plussers aan de Trouwlaan. Ook ~"iag bijdragen in de kosten." Zijn er al plannen voor een derde wel een centraal thema hebben, en boek? "Jazeker", zegt Breukers, sitief dat werd het katholieke geloof. Dit "Dat derde boekje komt er, maar de vtw. wc «.e „j.wc speelde namelijk een belangrijke rol opzet is nog niet helemaal duidelijk, zijn bevlogenheid en de hulp die hij de ónderen. "Het was leuk ter afwis- in het leven van de geïnterviewden Ook dan zullen themagerichte verleent." seling. Natuurlijk zie ik ook wel eens in Saanderdaags. De gemeente gesprekken tussen jong en oud weer centraal staan. En gesprekken tussen mensen van verschillende etnische afkomsten. Wellicht gaan we dan ook andere wijken opzoe ken, bijvoorbeeld Tilburg-Noord of de Reeshof. Het boek verschijnt waarschijnlijk over anderhalf jaar." PJ Derde boek Roomsch...of Cool? is niet het eer- Dingelen van wijk- ste boek dat Michaël Breukers en an "7a hAhhpn 7plf Fcthpr rip Raari hAhhen uitnAhracht heel veel initiatief genomen. De gesprekken met ouderen gingen eigenlijk vanzelf. De kinderen vinden het ook heel fijn dat hun werk nu gewaardeerd wordt in de vorm van een boek." mee te doen, om op c contact te hebben met een vergelijking te maken tussen j. Bij; J-J-*- tussen de interviewers ook islamiti sche kinderen zaten. Die wilden UlUbbtJlb dein ut: i luuwiaaii. uur\ pater Poels vertelt in het boek over van alles weten over he K christelijk geloof en het verschil met openlijk de islam." Ook de kinderen van het en nnk c persbureau zelf waren erg enthousi ast. "De kinderen vonden het heel leuk en leerzaam om mee te doen", aldus Hans van r centrum Trouwlaan. "Ze hebben zelf Esther de Raad hebben uitgebracht. In 2004 verscheen al het boekje Saanderdaags. Daarin interviewen kinderen uit de Tilburgse Bomen- buurt hun oudere buren over hoe het was om in die wijk op te groeien. "Eigenlijk was het bedoeld als een eenmalig project. Maar het boekje bleek een enorm succes, de 750 exemplaren die waren gedrukt, waren binnen twee maanden uitver- broe- kocht. Daarom besloten we het pro- wilde ook nu, net als de eerste keer, paters vertelden hen over ject ook in andere buurten uit te voe- graa sie, het geloof, hun kinder- ren. Maar het nieuwe boek moest nu Zijn

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2006 | | pagina 11