WIJZE Namen verzinnen of vernoemen? Veilige feestdagen zonder brand esenteerd COLOFON Van Marie en Jan tot Chantal en Kevin Voorverkoop concerten Seniorenorkest Prettige feestdagen! Kerstfilm Nieuwe cursussen Seniorenacademie Enquête over woningaanbod Inloop voor mantelzorgers over vrije tijd Voornamen, vroeger en nu iCEMBER 2005 - PAGINA 24 DONDERDAG 22 DECEMBER 2005 - PAGINA 25 DE TILBURGSE KOERIER tie seling valiteit. ILLUSTRATIE: PETER LIGTENBERG IIUUIII, Udi Z.IJII lldllli taal thuis te brer ïuwe Allee fa Voornamen AOW’ers eerd door verk van assale Mannen Johannes Petrus Cornells Adrianus Antonius Franciscus Gerardus Henricus Jacobus i dat u niet knoeit met de spiritus, en jr nooit bij als deze nog warm is. j meer boeken en andere media over dit onderwerp bent u van Ikom op www.obtmb.nl en in de OBT-bibliotheken. Ze bieden jr- en kunst- "eschiede- zijn: itoe- 28 ilm gen. Brandweer Tilburg wenst iedereen fijne kerstda gen en een veilig en gezond 2006! populaire naam Lars afkomstig van de heilige Laurentius en ligt de oor spong van Niels bij Nicolaas. Maar er zijn ook namen die een andere herkomst hebben. Een deel van de voornamen is afkomstig uit de bijbel (Esther), van bloemen (Viola) en of uit de literatuur (Vanessa). nene voor wie men zorgt, ep van Poppel, ouderen- jmden) of 5436664 (wijk- a of oma of verzin je een naam die r er nu nog sprake van tradities of plicht ar? In de bibliotheek is hier een heleboel infor- getal >n. Een van de favorieter bij op een deugdelijke fondi Als het brandertje eenmaal De meest voorkomende voornamen van AOW'ers in Noord-Brabant. (Bron: Sociale Verzekeringsbank) Vrouwen 1 Maria 2 Johanna 3 Cornelia 4 Anna 5 Adriana 6 Wilhelmina Wilhelmus 7 Petronella 8 Elisabeth 9 Catharina 10 Antonia Gebruik nooit meer dan een verlengs de kerstverlichting nooit branden als i Het Regionaal Seniorenorkest Midden-Brabant verzorgt op dinsdag 25 en woensdag 26 april weer muzikale ouderenmiddagen in Concertzaal Tilburg. Aanvang beide dagen om 14.00 uur. Ook bij de negende editie van dit con cert staat het enthousiaste orkest onder leiding van Maarten Jense. Wie bij deze muzikale happening aanwezig wil zijn, doet er goed aan snel kaarten te bestellen. Dat kan tot 1 februari (maar op is op) door het aantal kaarten x 8,50 over te maken op rekeningnummer 1712.56.263 van RSO Midden-Brabant te Hilvarenbeek; vergeet daarbij niet aan te geven op welke datum u wilt komen. Samen met familie en/of vrienden naar zo'n con cert? Plaatsen vanuit één adres/bankrekening besteld zijn naast elkaar. De kaarten worden toegekend op volgorde van betaling en in maart ver stuurd. Een beperkt aantal rolstoelplaatsen kan worden gereserveerd bij het secretariaat van het orkest, tel. 013-5052671 De redactie van de Seniorenwijzer wenst alle lezers prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar! De eerste Seniorenwijzer van 2006 verschijnt op 5 januari en ook daarna in de oneven weken. Kopij moet steeds een week eerder op donderdag om 12 uur bij de redactie binnen zijn. In Zorgcentrum de Reyshoeve (Gendringenlaan 15) is op woensdag 2 december om 19.30 uur de klassieker White Christmas te zien, een filr met Bing Crosby, Danny Kaye, Rosemary Clooney en Vera Ellen; entree 1 euro. Arabisch Debby's ouders vonden vernoemen ouderwets en kozen voor Debo- ra, roepnaam Debby. "Ik vraag me wel af waarom Debora ook niet gewoon mijn roepnaam is. Wat heb je er anders aan als het geen ver dere betekenis heeft?" Haar eigen kinderen hebben allemaal drie namen en baby Faust-Tau- fique zelfs vier, omdat hij kwam na twee broertjes die tijdens de zwan gerschap overleden. Debby: "leder kind bij ons draagt een verhaal met zich mee, verteld door de namen. Ze verwijzen naar opmerkelijke din gen uit ons leven en staan bol van de symboliek. Daar houd ik van." Haar jongste zoon Faust-Taufique heet verder Othisse Thierry Octavi us. "Dat is een heel verhaal", waarschuwt ze. "Faust is niet vernoemd naar 'Faust' van Goethe, maar afgeleid van het Latijnse woord faustus-, 'gunstig' of 'gelukvoorspellend'. Taufique komt uit het Arabisch en bete kent 'succesvol'. 'Othisse' komt van Othello en Mathisse, onze twee zoontjes die we tijdens de zwangerschap hebben verloren. 'Thierry' is van baron Thierry Van Zuijlen Van Nijevelt, voormalig eigenaar van Kasteel de Haar in Haarzuilens; daar zijn we getrouwd en komen we nog regelmatig. 'Octavius' betekent 'achtste' en is de oorspronkelijke naam die keizer Julius Caesar gaf aan zijn zoon Augustus, naar wie de maand augustus is vernoemd. Faust-Taufique is ons achtste kind, geboren in augustus en ter wereld gekomen via een keizersnede, de sectio caesarea die vernoemd is naar Julius Caesar. Zo komt van alles bij elkaar in die laatste naam." 1 De Seniorenwijzer verschijnt I eenmaal in de twee weken in I 1 De Tilburgse Koerier. I Redactie: André Coenen, Riek I 1 Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, 1 I Petra Jansen, Karel Luiijf (eindre-1 1 dacteur), Loes Mertens-Vermeer, 1 I Denise van de Pas, Debby I 1 Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. 1 I Redactieadres Seniorenwijzer, I Stichting de Twern, 1 I Vincentiusstraat 102, 5038 SR I 1 Tilburg; tel. 013-5839999. I Kopij kan gestuurd worden I naar: Seniorenwijzer, p/a de 1 I Twern, Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; e-mail I seniorenwijzer@twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de ^yen weken om 12 uur. avond het nieuwe inter] ortaal TypischTilburg.nl nceerd. Op de site is sr andere te lezen hoe d? isch Tilburg Kalender te Tijgen is. Wie regelmatig de geboorteberichten in de krant leest, ziet tegenwoor dig namen voorbijkomen als Lisa, Max, Daan en Kelly. Ouders die hun kleine vandaag de dag een naam als Piet, Annie of Mien meegeven, ver oorzaken waarschijnlijk zelfs opgetrokken wenkbrauwen. Terwijl het tot ongeveer veertig jaar geleden heel gewoon was een kind een van deze namen te geven. De Seniorenwijzer verdiepte zich in de oorzaken van de verschillen in de namen van opa's en oma's en hun kleinkinderen en bekeek ook hoe dat in de eigen redactie uitpakt bij jong en oud. v.vv. ,w .',4 proi naar een idool. "Eigenlijk kun je concluderen dat de voornaam terrein wint ten opzichte van de familienaam", stelt onder zoekster Gerritzen. "Dat heeft te maken met de toenemende individu alisering in de maatschappij. Omgangsvormen zijn informeler geworden, we spreken elkaar steeds vaker bij de voornaam aan. Steeds meer zullen mensen zich identificeren met hun voornaam, ter wijl de familienaam op de achter grond raakt. Kinderen worden steeds minder vaak naar hun familie vernoemd; dat betekent dat de fami lieband steeds minder in de voor naam tot uitdrukking komt." PJen D.S-B In de brochure voorjaar 2006 van de Seniorenacademie Brabant staat een groot aantal cursussen die gegeven worden in Tilburg. inzicht in de achtergronden bij actuele onderwerpen, cultuur geschiedenis, literatuur, muziek, godsdienstwetenschappen, geSv...^ nis, psychologie en filosofie. Enkele van de cursussen in Tilburg Operacomponist Giacomo Puccini-, Kijken naar kunst en cultuur, De komst van de politiek in het postideologische tijdperk-, DNA, de code van het leven-, Geschiedschrijving en historisch besef. Ook zijn er twee cursussen, waarin Noord-Brabant centraal staat. De dialecten van Noord-Brabant door docent dr. J. Swanenberg start op 31 januari op de Universiteit van Tilburg (UvT). De cursus Het landschap van Noord-Brabant op de UvT gaat over het ontstaan en het functione ren van het zandrijke deel van het landschap in deze regio. Docent Paul Maas gaat vanaf 2 februari onder meer in op de ecologie en de steeds wisselende invloed van de mens op het landschap. Dat gebeurt ook tij dens enkele excursies. Gratis cursusbrochure: tel. 013-4668119 of e-mail info@hovobrabant.nl. Alle informatie staat ook op de website www.hovobrabant.nl. Inschrijven voor de meeste cursussen is mogelijk tot 5 januari. Vuurwerk Ook met oud en nieuw zijn er natuurlijk risico's. Wees voorzichtig met vuurwerk. Gebruik geen open vuur, maar een aansteeklont om het vuur werk aan te steken. Lees voor het ontsteken van het vuurwerk ALTIJD de gebruiksaanwijzing. Ruim, de resten van het vuurwerk op voordat u weer naar binnen gaat. Verzamel deze bij voor keur in een metalen emmer en deponeer ze in de gemeente verstrekte zakken. Let ook op met de sterretjes van zogenaamd ïtafeld tijdens de feest- 'koud' vuur. Koud vuur bestaat namelijk niet. Dus „en is de fondue. Let er ook deze sterretjes kunnen voor brand en brand- nachts de stekker uit het stopcontact. daarbij op een deugdelijke fonduepan te gebrui- wonden zorgen. Wees dus extra alert als kinde- Wie elektrische buitenversiering aanbrengt, moet ken. Als het brandertje eenmaal aan is, moet er ren met deze sterretjes de feestvreugde verho- eerst goed controleren of deze geschikt is om bui- steeds een volwassene bij het fonduestel blijven. tenshuis gebruikt te worden. Dit betekent dat ze Let er ook op spat- en waterdicht moet zijn. vul de brander kinderen maar één naam, de rest krijgt er twee of meer." Verder ziet Gerritzen vooral de opkomst van Engels/Amerikaanse namen als Kelly en Brian. "Bij meis jes vind je ook Franse namen, zoals Michelle. Jongens krijgen ook dik wijls een Nederlandse naam, bij voorbeeld Stefan. Daarnaast zie je De gemeente Tilburg houdt samen met de provincie, woningcorporaties en bouwondernemingen een enquête onder 55-plussers met een koopwo ning om te weten te komen hoe zij denken over het woningaanbod. Moge lijk volgt later nog een onderzoek onder oudere huurders. Doel is met name te onderzoeken hoe senioren denken over de overstap 'van koop naar huur1 en 'van huis naar flat'. Ook zijn er vragen over de begeleiding door diverse instanties en de psychologische kant van het verhuizen. De enquête loopt tot 25 januari en kan ingevuld worden op www.gaan- weverhuizen.nl. Een vragenlijst op papier aanvragen kan ook: Laagland Advies, Antwoordnummer 7140, 3990 TC Houten (geen postzegel nodig). Doreen Gerritzen is als naamkundi ge vebonden aan het Amsterdamse Meertens Instituut dat taal en cultuur onderzoekt. Volgens haar is bij naamgeving de trend tegenwoordig vooral kort en internationaal. "Wer den Nederlandse kinderen tot de jaren zestig vooral vernoemd naar familieleden, tegenwoordig geven ouders hun kind steeds vaker een naam die ze gewoon mooi vinden klinken." Onderzoek naar naamge ving bij allochtonen staat nog in de kinderschoenen; daarom beperkt dit artikel zich tot oude en nieuwe 'Nederlandse' namen. Heiligen Of je nu een traditionele naam als Jan of Marie hebt, of een moderne naam als Chantal, Martijn of Kevin, ze hebben gemeen dat ze allemaal iets te maken hebben met het christendom, vooral met de heiligen verering. Zelfs de buitenlandse namen die nu in zijn, gaan bijna alle maal terug op een heilige. Zo is de Tegen de traditie Loes is katholiek opgevoed, maar heeft een broertje dood aan de regels van die traditie. "Dat komt door de wijze waarop de kerk rea geerde toen ik op achttienjarige leeftijd wilde trouwen met mijn man die toen 35 was", zegt ze. "We hielden van elkaar en ik was zwanger. Volgens de pastoor had ik daardoor bij mijn moeder de kroon van het hoofd gehaald. Toen onze zoon geboren was, ging mijn man hem dan ook eerst aangeven bij de burgerlijke stand en pas daarna werd hij gedoopt, geheel tegen de traditie in. Hij heet René bij de burgerlijke stand, maar van de kerk kregen we te horen dat er geen heilige is met dezelfde naam: het moest Reonaldus worden. Die naam heeft hij bij zijn doop gekregen. Dat vond ik kwetsend." Eigenzinnig was Loes ook bij haar eigen naam. Eigenlijk heet ze vol uit Anna Elisabeth en was Lies haar roepnaam. Toen ze achttien werd, liet ze kaartjes drukken met de mededeling dat ze voortaan Loes zou heten. "Lies vond ik geen meisjesnaam. Zo heetten veel paarden van de manege waar ik kwam." Na de geboorte van zoon René werd ze milder op dit gebied: haar andere vier kinderen zijn wel vernoemd vol gens de traditie. decembernummer vad krant Allee is nu verkrijg] In deze uitgave ondef een uitgebreid in memo» voor Erik 'Sunshine', die jaar lang de Allee heeft x:ht en 7 december helaas eed. Daarnaast is er aan» t voor Maria, moeder va$ I durende bijstand, eert ervoorstelling in de strijd i stille armoede. In dil mer ook een interview] Culinaire BeterWeter', tv» Pim Haaksman en een ;1 over actiegroep Tegei) •annie van de tijd'. Vernoeming Vroeger was vernoeming dus het allerbelangrijkste motief bij de naam- keuze. "Je kon er als kersverse ouder eigenlijk niet omheen", zegt Doreen Gerritzen. "De eerste zoon werd meestal naar de vader van de vader genoemd, de eerste dochter naar de moeder van de vader of de moeder, dat verschilde per streek. Werd een tweede kind geboren, dan was de andere kant van de familie aan de beurt: als vaderskant ver noemd was, kreeg het kind, afhan kelijk van het geslacht, de naam van de vader of moeder van de moeder en andersom." "Het derde en vierde kind kregen Zus als naam Een rondje in de redactie illustreert de veranderingen in de naamge ving van de afgelopen decennia. Zo hebben Riek Flipse (78), Loes Mertens (75) en Debby Struijk (39) ieder hun verhaal over hun eigen naam en over de manier waarop ze tot de naamgeving van hun kin deren kwamen. Riek is protestant van geboorte en heet voluit Hendrika. "Naar opoe van vaders kant", zegt ze. "Van de vijf kinderen ben ik de oudste. De zus na mij werd Grada genoemd, naar de opoe van mijn moeder. Dat vond ze een verschrikkelijke naam; daarom is ze zich Zus gaan noe men." "Je werd meestal vernoemd naar je grootouders, dat was traditie. Afhankelijk van hoeveel kinderen er geboren werden, kwamen daarna de ooms en tantes aan de beurt. Onze ouders vonden vernoemen juist erg belangrijk, ze zaten er echt op te wachten. Mijn opoe was de koning te rijk toen zij werd vernoemd. Toen Flip en ik kinderen kregen, hebben we die traditie van vernoemen wel voortgezet, maar dan bij de tweede naam, niet de roepnaam. De oudste kinderen hebben overi gens inspraak gekregen bij de naamgeving van de jongste." werd genoemd, heette officieel Wil- ook wat ik internationale namen helmina. Tegenwoordig is de eerste noem, dat zijn namen die niet bij één officiële naam meestal dezelfde als taal thuis te brengen zijn, zoals de roepnaam. Roepnamen als Bep, Linda, Mark en Laura." Annie en Mien hoor je bijna niet meer. De traditionele officiële namen kom je Motieven nog wel tegen, maar dan als toevoe- Waarom geven ouders hun kind een ging aan de moderne naam; Lisa bepaalde naam? Uit een NIPO- Adriana bijvoorbeeld. Ouders geven onderzoek uit 1995 bleek dat esthe- hun kind meerdere namen als een tische motieven het belangrijkste soort compromis tussen een voorkeur motief vormen (53,3 procent). Nog voor een moderne naam en de 45 procent van de kinderen wordt op behoefte om te vernoemen. Overt- een of andere manier vernoemd ipassmg gens krjjgt ongeveer je helft van de naar familie. Opvallend was dat bllv°or' slechts 4,4 procent werd vernoemd meestal de naam van de grootou- Moderne naamgeving ders die nog niet vernoemd waren. De afgelopen decennia is er in Neder- Als dat nodig was, werd het geslacht land heel wat veranderd in de naam- van de naam veranderd. Cornelis geving. Een groot verschil is dat vroe- werd dan bijvoorbeeld Cornelia. Bij ger de officiële namen en roepnamen de volgende kinderen kregen de tan- meestal niet hetzelfde waren. Gerrit- tes en de ooms van het kind de eer. zen: "Iemand die als officiële naam De regel was dan dat, als de ouders Johahnes had, had als roepnaam van de vader voorgingen, ook de meestal Jan. En een meisje dat Mien broers en zussen van de vader het eerst aan de beurt kwamen. Een andere regel was dat dood voor levend ging: overleden familieleden kregen voorrang bij vernoeming. Wanneer in het gezin een kind over leed, kreeg de eerstvolgende die werd geboren meestal de naam van het overleden kind." Ruim een miljoen Nederlanders zorgen voor zieke familieleden of vrien den. Deze mantelzorgers zijn geen betaalde zorgverleners, maar men sen die dit doen omdat zij een persoonlijk band hebben met diegene voor wie ze zorgen. Voor deze mantelzorgers houden Stichting Mantel zorg Midden-Brabant en de Twern in de hele stad maandelijkse inloop- bijeenkomsten. Elke tweede donderdag van de maand is er van 13.30 tot 15.30 uur zo'n gratis inloop in wijkcentrum De Spijkerbeemden (Don Sartostraat 4). Op 12 januari is het thema vrije tijd/vakantie: welke moge lijkheden zijn er voor mantelzorgers of voor dieger° ',nnr mQn Koffie en thee staan klaar. Meer informatie: Bep werker van de Twern, tel. 5430922 (Spijkerbeer. centrum De Nieuwe Stede). Het blijft moeilijk, een voornaam kiezen voor je kind. Ga je hem of haar vernoemen naar opa of oma of verzin je een naam die nog niemand heeft? In hoeverre is er nu nog sprake van tradities of plicht binnen fami lies en hoe was dat vroeger matie over te vinden. Er zijn uiteraard heel veel boeken met een (alfabetische) opsomming van jongens- en meisjesnamen met oorsprong en betekenis. Zo kunnen aanstaande ouders De juiste voornaam kiezen volgens het sterrenbeeld van uw kind van Robert Parry gebruiken om een passende naam te vin den voor hun kind. En op de cd-rom Voornamen staat een uitgebreid overzicht van in Nederland gebruikte voornamen, met oorsprong en/of betekenis. Bij veel voornamen staan bekende personen uit heden en verleden vermeld. Maar er zijn ook boeken die een andere invalshoek hebben. Zo vindt u in Hoe zegt u?: 123 voorname verhalen 321 verrassende voornamen van Willem Brand anekdotes over de achtergrond van de voornamen van (on)bekende Nederlanders. En in Het Meiernamenboek: verzame ling van meer dan 2800 Meiemamen met hun betekenis van J.M.Spen- del krijgt u een overzicht van de geschiedenis en de varianten van de Nederlandse familienaam 'Meier'. Erg leuk als u bijvoorbeeld Holtmeyer, Oostmeijer of Wismeier heet. In Mijn naam is haas; hoe historische figu ren in het woordenboek belandden van Marcel Graus vindt u een ver klaring van ruim 800 woorden die afgeleid zijn van historische personen. Zo leest u bijvoorbeeld dat de Barbiepop is vernoemd naar Barbara Handler, dochter van de uitvindster. Voor nog harte well' Katholiek en protestant Door de invloed van het geloof waren er eveneens verschillen tus sen katholieke en protestantse voor namen. Ook hiernaar heeft Gerrit zen onderzoek gedaan: "Oudere generaties hebben grofweg twee typen namen. Er zijn verkorte, even tueel vernederlandste namen, zoals Antje, Klaas, Janna en Dirk. En er zijn vormen die deze aanpassing niet hebben ondergaan, bijvoor beeld Antonius, Elisabeth, Jacob en Maria. Daarnaast zijn er namen die een Latijnse uitgang hebben gekre gen, zoals Wilhelmus, Hendrikus en Gerardus. De kerk waarvan de ouders waren, speelde een belang rijke rol bij de keuze van de doop naam voor het kind. Katholieken schreven hun kinderen bij de gemeente in met de Latijnse, gelati niseerde of oorspronkelijke vorm. Maar de pastoor noteerde niet Joke, maar Johanna; niet Wim, maar Wil helmus. Protestanten lieten hun kin deren vaak inschrijven met de Nederlandse naamvorm. Protestant se vrouwen heetten vaak Aaltje, Geertje, Grietje of Trijntje. Bij man nen kwamen namen als Dirk, Gerrit, Klaas of Pieter veel voor." Met de feestdagen voor de deur is het nuttig eens Kaarsen goed te kijken naar de brandveiligheid in en om Ook kaarsen geven een het huis, want in deze tijd zijn er extra risico's. verhoogd risico op brand in de woning. Let er altijd Om te beginnen de versiering in de kerstboom, op goede kandelaars te Let er altijd goed op dat de kerstverlichting intact gebruiken en dat de kaar- is. Controleer de kerstverlichting op kabelbreuk sen niet in de beurt van voordat u de lichtjes aanbrengt in de boom. Ook gordijnen of een brandba- is het belangrijk de stekkerdoos voldoende vrij en re versiering staan. Kaar- een stukje van de boom af neer te leggen, sen in kerststukjes kunnen makkelijk brand veroor- speciale, door de jsnoer. Laat zaken als zij te ver opbranden. u niet in de Uiteraard wordt er veel ruimte bent waar de kerstboom staat en haal 's dggen. 'ontact. daarbij ig aanbrengt, moet ken.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 25