4 Benebnooma ©ncdo 102 uur Trommelen voor Benebnooma 21 st -MSI Opzoe EJEj’ jjILBURGSE KOERI DONDERDAG 27 OKTOBER 2005 I ri Twintig jaar in werken aan ontwikkeling, cultuur en educatie Leer Wat is er nou g< Natuur Wijzigingen i maandag 31 oktober donderdag 3 novemt avestigd in de rikaanse Burkina van tweedehands goederen - een ingloopcentrum; van radio-uitzendinj een eigen radiozenc Namens het Bestuur van Stichting Support Benebnooma, Hans van Vugt, voorzitter :is. Wel lige bij- Irene ipioen) adswoningei öe 21 stadsw gentijdse uitsti ebben twee of f zelfs 6 kame en grote glaspi oningen hebbf erceeltotm r üiowoningen De 2 patiowonin ■neen tuin c.q. Westpoint 190 e-mail: nieuw De te v 16.00 - 16.30: Gastdrummers Marieke 12.00 - 14.00: Djembasic Hall of Fame 14.00 - 17.00: 16.00 - 18.00: Acts door Kees Bril 19.30 - 20.00: Gastdrummer Michiel 20.00 - 21.00: Optreden El Nino 21.00 - 21.30: Int. verrassingsconcert! 21.30 - 22.00: Gastdrummer Johan Broe- DE TILBURGSE KOERIER P R O G zondag 30 oktober Tussen de Hoeft Alphons Coolen 'iaast 2 patiowi 21 ruime stadsv Op zondag 30 oktober 2005 wordt in Het Patronaat aan de Veemarktstraat te Tilburg het startsein gegeven aan een negental slagwerkers om het wereldrecord drummen te verbeteren. Met deze poging om het huidige record van 100 uur te breken, willen de muzikanten de aandacht vesti gen op een bijzonder project: het realiseren van nieuwe initiatieven van Benebnooma, een centrum voor kansarme jongeren in het Westafrikaanse Burkina Faso. Uiteraard is het publiek van harte welkom om de drummers - èn Benebnooma - een steuntje in de rug te geven... >ugou beheert itlokaaltjes waar tijd terecht kun- van huiswerk en om hans (binnenstads-mana- ger), selectie technische staf Willem II olv presenta tor Gerard Korthout 19.30 - 20.00: Sax In The City: Pieter van der Klei en Gerard Korthout 20.00 - 20.30: Gastdrummers uit journa listiek kunst: Rien van Vleuten (Fontys), Guus van Hove (013), Martin presentatoren: Peer de Graaf Wilbert van Herwijnen Gerard Korthout Gratis toegang De toegang voor het publiek is gratis wordt verwacht dat men een vrijwillig drage levert ter ondersteuning van de actie. presentatoren: Karin Bruers Peer de Graaf Wilbert van Herwijnen Lange Piet Maas presentatoren: Peer de Graaf Lange Piet Maas Kees Bril Wilbert van Herwijnen Waar en wanneer? Oe wereldrecordpoging drunv vindt plaats in Het Paironar Veemarktstraat 33 te ‘Wburg tel 013 - 544 96 27 (www.patronaat.com Oe wereldrecordpoging start zon dagmiddag 30 oktober om klok-. 16.00 uur en eindigt op donderi avond 3 november om 22.00 utr Centrum Benebnooma bestaat in 2005 ruim twintig jaar. Een jubileum en mijlpaal. Het centrum voor kansarme jongeren in Koudougou, Burkina Faso, heeft zich de afgelopen jaren sterk ontwikkeld en biedt ruim 400 jongeren en kinderen de kans op een vorm van kinderop vang, educatie, onderwijs en een beroepsopleiding. Benebnooma biedt daarnaast aan zo’n 95 mensen een vorm van werkgelegenheid en inkomen. In cultureel opzicht heeft men de stad Koudougou met het festival les Nuits Atypiques de Koudougou op de (wereld)kaart gezet. Dit jaarlijks festival is uitgegroeid tot een van de meest prominente festivals van Burkina Faso en heeft in geheel West Afrika een positief imago en bekendheid. Eind november 2005 staat de 10e editie op de agenda. 23.00 - 01.00: Optreden Paul van Keme- nade, Pieter Bast Bert Palinckx 01.00 - 04.00: DJ Dean OG, Bram Wou ters Hans Deynen (Beef) Roel Kox, nachtcoach 22.00 - 23.00: Optreden De Coup mmv Gon Mevis (Groen Links) Alex Schneiders (Boekanier) 23.00 - 24.00: Gastdrummers Pascal Ver meer en Paul Stroucken 01.00 - 04.00: DJ Dean OG gast I de Kok (ex judokamf 04.00 - 08.00: Stichting Support Benebnooma De wereldrecordpoging is een initiatief van I Stichting Support Benebnooma (SSB) opga richt door Hans van Vugt, voormalig directe I van Festival Mundial. Het bestuur van SSB 5 bestaat uit Jan van Esch, werkzaam bij het ROC Midden Brabant, Jan Hamming, well I der gemeente Tilburg, Moussa Ba, stude1" Jan Drissen, directeur Mundial Productie,™ Hans van Vugt. Orh de actie in goede banen te leiden is ee I organisatieteam, bestaande uit Leon Lejeun Esther Croes, Ireen Fasel, Saskia van Tilborg Iris Klein en Hans van Vugt, al weken in to i C H T woensdag 2 november tbv het 20-jarige Benebnooma in Burkina Faso Activiteiten van Benebnooma Basisonderwijs: een bevriende Congregatie financierde twee nieuwe schoolgebouwen voor het bieden van basisonderwijs; het jaarlijks festival Les Nuits Atypiques de Koudougou: dit festival biedt permanente werkgelegenheid voor 5 fulltime medewer kers; gedurende het festival zijn ruim 150 vrijwilligers actief; het geven van vakonderwijs en workshops: smederij, schoenreparatiewerkplaats, druk ker weten? Ne WIUWBOUWWI Missie Centraal in de missie van Benebnooma staan het bevorderen van educatie, cultuur, com municatie en sport. Benebnooma ziet het als haar missie inwoners uit de regio Koudougou mogelijkhedèn te bieden om zich persoonlijk te kunnen ontwikkelen waardoor kansen op de arbeidsmarkt verbeterd worden en wordt bijgedragen aan vermindering van structurele armoede. Sponsoring Voor ieder uur van de wereldrecordpoging is de organisatie op zoek naar sponsoren. Een volledig uur kost 1000. Bedrijven, organisa ties, verenigingen, individuen, scholen en of klassen kunnen een keuze maken voor een of meerdere uren. Een half uur kost 500. Een kwartier kost 250. Donaties en steun voor de wereldrecord poging zijn welkom op bankrekening 16.24.83.279. De NCDO, een organisatie voor internationale samenwerking, (www.ncdo.nl) heeft in het kader van de KPA regeling een subsidie toe gezegd van 34.700. Dit betreft een subsidie die de eigen bedrage en opbrengst van de actie verdubbelt tot de hoogte van dit bedrag. jdent De kinderen zu ctions uur m hun klas ker ontbijtje. 2 leuk, lekker en zijn. De kinde groep aan de si 18.30 - 19.30: Gastdrummers Eric Tulfer (Stad VW), Anton Junger- van Vugt en Emelie Mol, leerl. H2B Willem II college Speciale kindermiddag met Peer de Graafmachine Westerhuis groep leer-1 lingen i 20.00 - 20.30: Gastdrummers Henk van Doremalen en Jolande I Grijsbach (org. Tilburg T« Miles) 20.30 - 21.00: j Gastdrummer Heleen I Stekelenburg samen met Michiel Westerhuis 21.00 - 22.00: Aanloop naar Het Record! 22.00: Slotwoord door Hans van Vugt (organisatie) en woord van dank door Koudbi Koala (directeur Benebnooma) Aansluitend: Feest! Wie a De uitdaging ren wordt as basisdrummers: Bram van de Berg mer van Krezip) Beewee Nederkoo Bruin, Mark van Tllborg, Jan Jansen en Erwin Gielen. Namens de muziek en dansgroep La Troupe Saaba, een project van Benebnooma uit Burkina Faso: Souleymane Koala, Jean Marie Koala en Zounongma Koala. Gezamen lijk zullen zij in estafettevorm de uitdaging aangaan om het record te verbeteren. Zij worden daarbij ondersteund door gastdrum mers en speciaal genodigden: zie onderstaand programma-overzicht. Presentatie videoband/dvd Eind mei bracht een delegatie van het ROC Midden Brabant een kennismakingsbezoek aan het centrum Benebnooma in Burkina -- Faso. Door studenten van de afdeling Soui Vision van het ROC werden opnames gemaakt voor het produceren van een vid^^H band/dvd. Het resultaat van hun tropisch^^H inspanningen worden tijdens de miniconfe-^H rentie voor het eerst gepresenteerd. Tijdens de wereldrecordpoging kan men het resultaa^H aanschouwen op een speciaal scherm. I samenwerking met het RO r Hou Je van de op vrijdagmiddag 28 oktol I ot 16.00 uur een miniconft- X“eer de r dt plaats op het ROC, Stap- 10.00 tot 12.001 te Tilburg. Deelname isgra I twaalf jaarzijn’ nmetó zaterdag 29 okt natuurgebied bi meld je dan e laat@home.nl Echowaaike aai 18.00 - 19.00: Optreden Michiel Wes terhuis Kwartet met Henk Koekkoek, Jeroen van Vliet en Gerard Brohm 19.30 - 20.30: mmv Karin Bruers (pre sentatie, act, interviews) Gastdrummers uit lokale politiek: Jan Hamming Hugo Backx (PvdA), Hans Jansen (CDA), Geert Naaijkens (WD) 20.30 - 20.45: Wouter Bos (PvdA) onder steund door Nol Havens (VOF De Kunst) 20.45 - 21.00: Toespraak Wouter Bos 22.00 - 22.30: 21.00 - 22.00: Gastdrummer Hans de Kort Veiling door Jan Melis 22.30 - 23.00: Gastdrummers horeca: Rob Michielsen (Anvers) Toekomst Er is echter nog zoveel werk te verzetten. Nog steeds gaat maar een klein deel van de jongeren in Koudougou naar school en blijft men verstoken van onderwijs en perspectief op arbeid. De toekomst en het voortbestaan van Benebnooma is daarom van groot en onmisbaar belang. Benebnooma heeft plannen en ambities om te groeien en de capaciteit van het aantal deelnemers te vergroten. Men heeft daarvoor concrete plannen. Dit kan men niet realiseren zonder steun, solidariteit en betrokkenheid van derden. SSB wil daar samen met andere partners in Nederland aan werken. Samenwerking met het ROC Midden Brabant is een stap in de goede richting. We zijn blij met de steun die we daarbij ontvangen van de landelijke ontwikkeling organisatie NOVIB. e poging om het wereldrecord drummen verbeteren moet middelen genereren om een bijdrage te leveren aan de toekomstplan nen van Benebnooma. De toezegging van de NCDO om een bijdrage te verdubbelen vormt een extra stimulans. Hulde aan de drummers, gastmuzikanten, presentatoren, sponsoren, partners, media, bestuur en de vele vrijwil ligers die zich inzetten om van deze actie een klinkend en inhoudelijk succes te maken. We rekenen daarbij ook op uw steun en support. 18.00 - 19.00: Optreden leerlingen (10- 14 jr) slagwerkensemble Factorium olv Coby Bol 19.00 - 19.15: Gastdrummer Luc Begas (dir. Brabant Pop) 19.15 - 19.30: Gastdrummer Bert Her- reveld (dir. Factorium) 19.30 - 20.00: Optreden Bertus Borgers van de Plas (Stadsnieuws), (Rockacademie) Peter van Oirschot (Tilburgse Koerier), Hans Rube (Brabants Dagblad) 20.30 - 21.00: Gastdrummers: de twee ling van Het Wapen Van Tilburg: Joost Joep Blom re (Slagerij van Kampen) 21.00 - 24.00: dichtersavond met Frank van Pamelen, Nick J. Swarth, Jace van de Ven, Jasper Mikkers, Cees van Raak en Bas Birker, mmv Frans Grapperhaus (cello) 24.00 - 04.00: DJ Jean Bjorn special guests 04.00 - 08.00: Roel Kox, nachtcoach Delegatie uit Burkina Faso Van 25 oktober t/m 5 november is een dek gatie van het management van Benebnoai j uit Burkina Faso bestaande uit zes personen aanwezig. Zij nemen deel aan een uitwisse- lingsprogramma dat wordt aangeboden do I het College Techniek van het ROC Midden Brabant. Dit programma wordt gefinancieo L door de landelijke ontwikkelingsorganisatie I NOVIB. Eind mei bezocht een delegatie vai e het ROC bestaande uit docenten, studen- ten en directie, het centrum Benebnoomai I Burkina Faso. Uiteraard is de delegatie van Benebnooma ook aanwezig bij de opening en finish van de wereldrecordpoging. In ha programma staat ook een bezoek gepland I Drukkerij De Tiendschuur van de Diamant-1 groep en De Rooi Pannen, centrum voor ondernemersonderwijs. onderlinge solidariteit en de bestrijding van armoede en onderontwikkeling centraal staan. Benebnooma heeft de ambitie om de capaci teit van het aantal leerlingen te verhogen tot 800. Er is in Koudougou een grote behoefte aan mogelijkheden om een vorm van onder- wijs/educatie te kunnen volgen. Presentatoren De recordpoging wordt begeleid door een team van presentatoren bestaande uit Peer de Graaf, Lange Piet Maas en voormalig wethou der Wilbert van Herwijnen. Zij worden daarbij geassisteerd door comédienne en presentatrice Karin Bruers, Kees Bril en Gerard Korthout. presentatoren: Lange Piet Maas Peer de Graaf Jan Melis Wilbert van Herwijnen La Troupe Saaba Het centrum Benebnooma is vooral bekend geworden door de muziek- en dansgroep La Troupe Saaba. Sinds 1995 is La Troupe Saaba negen keer op tournee geweest in Nederland op uitnodiging van Mundial Productions. De groep is een begrip geworden. Met de op brengsten van de tournees wordt het centrum Benebnooma mede-gefinancierd. Op deze wijze draagt cultuur bij aan ontwikkeling van kansarme jongeren. De zes Nederlandse drummers (Jan Jansen, Mark van Til borg, Mare Bruin, Erwin Cielen, Beewee Nederkoorn en Bram van den Berg) bereiden zich voor op de uitdaging (foto Egon van Hooft) zijn de drummers? iging om het wereldrecord te verbete- aangegaan door de volgende negen ars: Bram van de Berg (drum- jorn, Mare De kinderen v; uit Oisterwijl november zon Zielig? Helem; die dag nameli le Schoolontbi, ste week van den. De Kajui ruim duizend land die zijn Nationale Sch< Record Doelstelling van de drummers is om het 100 uur-record, dat in maart van dit jaar door Ke- niaanse slagwerkers is gehaald, met twee uur te verbreken en zo geld bijeen te trommelen om het Benebnooma-project te ondersteunen. Met de opbrengst van de actie wil Beneb nooma een nieuw schoolgebouw realiseren om de kansen voor jongeren op onderwijs te vergroten. Ook wil Benebnooma een nieuwe ruimte waarin men de Radiozender La Palabre en het tv-project Tele Yaka wil concentreren. Dit ge bouw moet een plaats krijgen in het centrum van de stad. Communicatie is in Koudougou en de regio van groot belang om de bevol king te informeren en voor te lichten. Het centrum Benebnooma wil daarnaast ook een eigen stroomvoorziening realiseren. En daar is natuurlijk veel geld voor nodig. RAMMA-OVERZI dinsdag 1 november presentatoren: Peer de Graaf Lange Piet Maas Wilbert van Herwijnen kerij, kippenren, restaurant en een compu- teropleidingsprogramma en taalprogram- ma’s; het bieden vari opvang voor kleuters in de leeftijd van drie tot zes jaar in een eigen kinderopvangcentrum het aanbieden van een internetcafé in het centrum van de stad voor jongeren, waar men tegen een gereduceerde prijs gebruik kan maken van internet; Benebnooma heeft een eigen (sociale) apotheek waar men terecht kan voor goedkope medicijnen; in het centrum van Koudot Benebnooma 10 openlucht jongeren in hun vrije nen voor het maken i samen te studeren. Thuis hebben deze jongeren geen voorzieningen of een eigen kamer; Benebnooma runt guesthouse Abbé Pierre met een capaciteit voor 200 personen en goede vergader- en congresfaciliteiten; dit onderdeel van Benebnooma genereert inkomsten; met steun van de NCDO werd een nieuw gebouw voor de dans- en muziekafde ling gerealiseerd. Men heeft daardoor een eigen muziek- en dansschool waar gemiddeld 40 jongens en meisjes in de muziek- en dansgroep La Troupe Saaba participeren; De plannen zijn het organiseren van internationale tour nees voor La Troupe Saaba en voor ove rige Burkinese muziek- en dansgroepen; het runnen van een centrum voor de :iële ondersteuning van een Neder- agatie is in oktober 2004 een gerealiseerd in de stöd Dedougou. dt drie vormen van educatie en Benebnooma Benebnooma is een centrum waar jaarlijks ruim 400 kansarme jongens en meisjes (drop-outs) terecht kunnen voor deelname aan workshops en een vorm van beroepsonderwijs waarbij 15.00 - 16.00: Welkomstwoord door Hans van Vugt (SSB), Openingswoord door Jan Bouke Wijbrandi (Novib), Hans van Gestel (ROC Midden Brabant), Koudbi Koala (Benebnooma) 16.00 - 16.30: Aanvang recordpoging door alle 9 drummers gasten: Wim Luijendijk, Jan Drissen, Rob van Mierlo, Peter Holland, Ruud Vreeman, Cees van Nispen, Harrie van Os 17.30 - 20.00: Kunstveiling olv onderne mer Jan Melis met werken van Marianne Lejeune, Sylvia Crawford, Tine van de Weijden, Jos van den Hanenberg, Adrienne Paymans 20.30 - 21.00: Gitaristen Maurice Leen- aarts Dave Emerald 23.00 - 23.30: Frans van der Meer (Eefje Wentelteefje/ Ferry van de Zaande) en Leon van Egmond 24.00 - 04.00: DJ Dean OG Kunstveiling Op zondag 30 oktober zal de bekende Tilburgse ondernemer en CDA politicus Jan Melis optreden als veilingmeester. Vanaf 17.30 uur zal hij een kunstwerk veilen dat beseikbaar is gesteld door de kunstenaars Jos van den Hanenberg, Marianne Lejeune, Tine van de Weyden, Adrienne Paymans en Sylvia Craw ford. Ook diverse producten uit Burkina Faso komen onder de veilinghamer van Jan Melis. Het centrum Benebnooma is gev stad Koudougou in het Westafril Faso. Benebnooma bestaat in 2005 twintig jaar, een mijlpaal en jubileum. Het centrum voor kansarme jongeren in Koudougou heeft zich de afgelopen jaren sterk ontwikkeld en biedt erg veel jongeren de mogelijkheid om een vorm van educatie, onderwijs en een be roepsopleiding te volgen. In cultureel opzicht heeft men de stad met het festival ‘Les Nuits Atypiques de Koudougou’ op de kaart gezet. Met trots wordt teruggekeken op de afgelo pen jaren. Er is echter nog heel veel werk te verzetten. Nog steeds blijft een groot aantal jongeren verstoken van onderwijs en perspectief op arbeid. Ook voor de komende jaren blijft het voortbestaan van Benebnooma van essentieel belang. Er zijn concrete plannen en wensen om de kwaliteit en kwantiteit van Benebnooma te verbeteren. Dit kan niet zonder steun en solidariteit van derden. Stichting Support Benebnooma (SSB) wil daar samen met andere partners aan werken. Werkgelegenheid Gedurende de periode 1987- 2003 bereikte Benebnooma ruim 2800(!) kansarme jongeren voor het volgen van een vorm van beroepsop leiding. Benebnooma heeft voor Koudougou een belangrijke impact en een zeer positief imago. Het is nog voortdurend in ontwikke ling. Het centrum biedt 95(!) personen een vorm van werkgelegenheid en inkomsten. Het is een opgave om maandelijks voldoende inkomsten te generen voor de salarissen van medewerkers en hun gezinnen. Dit betekent een zware last en verantwoordelijkheid voor het management van Benebnooma. Benebnooma is daarnaast toe aan verandering en modernisering. Men werkt er veelal met zeer oude en onveilige machines en appara tuur. De voorwaarden en condities waarop onderwijs en educatie moet worden verzorgd zijn enorm verschillend in vergelijking met die van het ROC Midden Brabant. In de toekomst wil men daarnaast graag een nieuw centrum voor sport realiseren. Voorzie ningen voor jongeren om te sporten zijn er in Koudougou niet of nauwelijks. D: z”.~. gereed, doch de financiële middelen ontbreken helaas nog. Met financië landse Congreg-* dependance gerei Dit centrum biedt heeft capaciteit voor 100 jongeren. De eerste contacten, De Tilburgse Stichting Sportontwikkeling Bur kina Faso (SSBF) organiseerde in het voorjaar 1995 een sportfestival in Ouagadougou, de hoofdstad van Burkina Faso, met diverse activiteiten op het gebied van voetbal, atle tiek en cultuur. De muziek- en dansgroep La Troupe Saaba trad op tijdens dit evenement. De delegatie was direct onder de indruk van het optreden en de zeer positieve en krachtige uitstraling. Een afvaardiging reisde af naar de stad Koudougou om kennis te nemen van de achtergronden van La Troupe Saaba. Dat werd de eerste indrukwekkende kennismaking met het centrum Benebnooma. Hier werd aan den lijve ervaren dat cultuur echt kan bijdragen aan ontwikkeling. Het centrum had een positieve uitstraling en een sterk geloof in de eigen organisatiekunde. verkoop soort krir het verzorgen van radio-uitzendingen via Radio Palabre, een eigen radiozender die een belangrijke rol vervult in de communi catie in de regio; het verzorgen van uitzendingen via Télé Yaka, een regionaal televisiestation; met behulp van een Nederlandse onder nemer werd op Benebnooma een nieuwe schoenenreparatiewerkplaats gerealiseerd; met ondersteuning van het ROC Midden Brabant werd op Benebnooma het restau rant Le Sourire gerealiseerd. Dit biedt aan 10 a 12 jongeren de gelegenheid om zich te bekwamen in de horeca. Deze jongeren vinden snel en gemakkelijk een baan in hotels en restaurants de landelijke ontwikkelingsorganisatie Cordaid financierde een prachtig compu- teropleidingsprogramma. Inkomsten Benebnooma is deels zelfvoorzienend door verkoop van zelf geproduceerde artikelen en schoolbijdragen van ouders. Dit is niet het enige criterium voor Benebnooma. De armoede in Koudougou is groot en veel ouders zijn daardoor niet in staat om een schoolbij- drage te voldoen. Dit leidt helaas tot verlies van inkomsten mdar het draagt wel bij aan de doelstelling om educatie te bevorderen voor jongeren. De voornaamste en belangrijkste bron van in komsten wordt gegenereerd door de verkoop van tweedehands goederen (bric a brac), de tv- en radiozender, La Troupe Saaba en inter nationale steun en support. Miniconferentie Als voorloper op de wereldrecordpoging ganiseert SSB in samenwerking met het RO Midden Brabant of van 14.00 uur tot rentie. Deze vindt plaats pegoorweg 133 t_ o. Belangstellenden kunnen zich nog aanr 06-229 383 45. De organisatie van deze mi niconferentie wordt mede mogelijk gemaal door NOVIB. Informatiebrochure SSB beschikt ook over een kleurrijke nieuwe brochure met meer informatie en achtergronden over Burkina Faso in het algemeen en het centrum Benebnooma in het bijzonder. Deze is te bestel len door 10,00 over te maken op rekening 16.24.83.279 ow brochure Benebnooma. U krijgt deze dan toegestuurd.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 4