Z 99 L_ L J tJ ©3 jyjdLj-j jwereld Q WK V 9 Expositie N0rb Mommersteeg 28 'N STREEPJE VOOR’ D Soloprogramma Tilburgse Karin Bruers Arti-choc centraal tijdens Galerieronde Brabantse avond in Gilze Rondje kunst in Goirle Nieuw seizoen Mundial Concerts in Theaters Tilburg ‘Moeders Mooiste’ in Natuurmuseum Brabant Vijf bands in Cui de Sac >chot, rijk 'ERLAND (FRIKA EON 2 SMITH Kunstwerk bij Jace van de Ven onthuld Foto-expositie KamerA in De Schalm Schildersgroep “Vrijdag” in Oude Kerkje avond AOW 2 41// z I <G 29 SEPTEMBER PAGINA6 DONDERDAG 29 SEPTEMBER 2005 - PAGINA 7 DE TILBURGSE KOERIER (m 5 okt. 2005 Ei The Academy of Ancient Music. bijdrage. biaans i big b iTiliander DB Tilburg, Tel. 013-5431963 mderwip eke carrière? sue naar: erkers m/v fS uw plantenborder. Vanaf de de tarn E T Donderdag 29 september, rijf van Nederland. Aanbieding is geldg tot 1 week na verschijning in deie krant of zolang de voorraad strekt. vij jou een ing. ikbaar, id via ATER.NL ;oerier.nl I I Openingstijden: na. 10.00-18.00 uur di. Vm do. 9.00-18.00 vr. 9.00-20.00 za. 9.00-17.00 den om aan de jendienst. □n uit: orderpic- >n en controle 15.30 uur: mdsytem TIJD VOOR NIEUWE KAMER- EN TUINPLANTEN. Royale keuze. Breng uw zomerplantencheques mee. celden ze .1 2004 voor Woens Risk: 1 □t9a 26 Peperstraat 25 5171 EC Kaatsheuvel RESERVEREN: 0416-279660 live- laars) t ver wurg. ihoud van het Vrije School loor de school verzorgd. 20.30 ook ns, et 13 siting Sc drumsf maar eld niet crande- taring c en de prachtige staan zij - ten. bij; hoeft niemand 1! Tijdens de mee het publiek veiss, hits u isdag 5 oktober, 15.30 uur: Blast door de Rumbata zaal Tilburg. Col- -g met 21 repertoire ritmes als de bovenge- jraag meer weten burg, kom dan zo VRIJDAG KOOPAVOND TOT 20 UUR Tuincentrum Tilburg Zuid ^^^--^Stappegoorweg 229 5022 DE Tilburg 013-5356991 wwwtuincentrumtilburgzuid.nl entree €6# entree €640 entree €6,50 entree kinderen 5,00 ouderen €6JQ entree 6,50 Zondag Jeugdhui Twee jeu wisseling bestaat ui 4 oktober, 20.00 uur: joavond iu wvidt in samenwerking "chool El Portefio gehou- bbers kunnen meedansen Argentijnse tango’s of :n luisteren. er, 20.30 uur: Eric van Sau- Dinsdag Argentijnse tango Deze avond wordt met tangosch den. Liefhebt op de mooiste i alleen kijken er stukken met een grote verscheiden heid aan ritmes. In november 2004 kreeg Rumbata Big Band de gelegenheid om daadwerke lijk naar Colombia te gaan en te spe len voor hef Colombiaanse publiek. Dat was een regelrecht succes. Bruers III is een soloprogramma van de Tilburgse cabtretière Karin Bruers. De voorstelling die op woensdag 19 oktobe* in de Studio van Theaters Tilhirg gepland staat, was razendsnel uitverkocht. Daarom is er een extra voorstelling bijgeboekt op dinsdig 18 oktober. m 20.00 uur Woensdag 5 oktober, 20.30 uur, Concertzaal: Combattimento Con sort Amsterdam - Mozart: Salz burg - Den Haag retour De eerste van drie concerten van het bruisende Combattimento Consort Amsterdam onder leiding van Jan Willem de Vriend in Concertzaal Til burg. En meteen een mooie opmaat naar het Mozartjaar 2006. aangedaan. van de Mundialserie wordt verzorgd d september om 20.30 uur in Concertza -swingende orkestbezetting tl Jaime Rodriguez. Het re grote verscheidenheid aan r« en mapalé uit de Atlantische kust, de curru- sanjuanero uit het binnenland. Iedere maand is er extra aandacht voor een galerie. Deze keer is dat Galerie Arti-choc (Stationsstraat 8), die bijna vijftien jaar bestaat. Naast moderne kunst is bij Arti-choc traditionele kunst, zoals stillevens landschappen en stadsgezichten tv zien. Van 1 oktober tot en met november wordt er de tentoonstelling Out of Africa van kunstenares Suzan Paulissen gehouden. :HT: NL - 12 OKT US diepgeworteld. In Theater De Nwe Vorst is verder de première van Matten te zien. Deze dans voorstelling van Ulrike Doszmann en Batja ten Kortenaar was afgelopen jaar één van de uitschieters van het Nwe Dansfestival. Twee deurmatjes zijn in- en uitgang. Het zijn vliegende tapijtjes, maar ze zijn ook uitstekend geschikt om yogaoefeningen op te doen. En wat te denken van een worstelpartijtje op een deurmat? Bewogen en gedanst wordt door twee donkerharige dames met bruine ogen. Inderdaad, ze lijken toch een beetje op kleine compacte worste laars... In Paradox treedt het Spectrum Ensem ble op met een programma op basis van volksmuziek. Het programma van Ruimte-X was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. Zaterdag 1 oktober, 20.30 uur: Torenspelers met Op de hellingen van de Vesuvius (toneel naar Wanda Reisel) Zaterdag 1 oktober, 20.30 uur, Con certzaal: The Academy of Ancient Music - Brits topensemble speelt Bach en Telemann Concertzaal Tilburg jgkeer van dit v« able uitEngek Music. Egarr gewijd a Richard E veelzijdif alle Niet alleen voor de gezelligheid, de auto en omdat Karin naast haar slan ker lijkt, maar vooral als noodzakelijk tegenwicht. Er is geen nazorg voor bezoekers van deze voorstelling want het Edinburgh I nazorg is voor watjes. Waar bij Karin uitzinnig public in de solo-gedeelten haar stand-up ervaring duidelijk herkenbaar is, vor men de scènes met Anya een afwisseling. Samen ver at zij de kunst van het uitvergro- Een keur aan vrouwen trekt voor- _.J, van naïef tot krachtig, absurd en toch zeer herkenbaar, waardoor hilari sche situaties ontstaan. Bruers UI is op dinsdag 18 oktober te zien in de Studio van Theaters Til burg. Kaarten zijn te bestellen via de TheaterShop: 013 543 22 20 of www.theaterstilburg.nl Al enige jaren werken Mundial Productions en Theaters Tilburg nauw samen als het gaat om de programmering van wereldmuziek in de Concertzaal en Stu dio. De wereldmuziekavonden staan garant voor verrassende combinaties en uiteenlopende uitvoeringen. Variërend van ontroerende, subtiele voorstellin gen tot spektakel en entertainment. Hierbij worden alle uithoeken van Europa, Afrika, Azië en Latijns-Amerika aa Een knallende opening va Big Band op vrijdag 30 s M ombiaanse muziek uitgevoerd door een sv musici, onder leiding van de Colombiaan bestaat uit traditionele stukken met een de cumbia, porro, vallenato, puya i lao uit de Stille Oceaankust en de Geïnteresseerden voor de serie kunnen bij de Theatershop een gratis exem plaar van de mundialfolder afhalen. programma’s gestaan van onder meer Beef en Luciano, en heeft al op diver se grote podia en festivals gespeeld, zoals Lowlands, Reggae Sundance, 013, Melkweg enzovoorts. Wester- huis is één van de oprichters van de slagwerkgroep Medicamento. De muzikanten van Full Colorz komen uit allerlei verschillende bands en zijn al jarenlang werkzaam op pro fessionele basis en onder meer bekend van Medicamento, Postmen en United Sounds. In Natuurmuseum Brabant (Spoorlaan 434, Tilburg) is vanaf woensdag 5 okto ber een tentoonstelling over de variatie in uiterlijk bij mens en dier te zien. In Moeders Mooiste worden aan de hand van sprookjes de gekste dieren getoond: de spekrollen van het varken, de spille beentjes van de reiger of de kale kop van een maraboe. Ze zijn de moeite van het bekijken waard. Er zijn wel zeventig die ren te bewonderen met een vreemd uiter lijk. Eigenlijk hebben die dieren het nog getroffen met hun vreemde uiterlijk, want de pinnige snuit van een scholekster is handig om voedsel te zoeken. De flapo- ln Argument Vtrtoningsruimte aan ik Korte Schijfctraat 17 in Tilburg wordt aanstaande zondag, 2 oktober, om 15.00 uur ce expositie Metro pool grijs van Morb Mommersteeg geopend. Deze is van vrijdag 7 tot en met zondag 30 oktober te zien. De openingstiden zijn van vrijdag tot en met zondag van 14.00 tot 18.00 uur. In het weekend van 1 en 2 oktober “Vrij- t Oude vi hoofd en, zoveel stijlen, dat is de groep Vrij dag. De een werkt minutieus op de vierkante centimeter, de ander met een ruim gebaar. De een heeft grote voorkeur voor het figuratieve, de ander zoekt zichzelf in het abstracte. Er is veelkleurigheid en er is zwart wit. Doeken en papier bewerkt met le te, verbinden. Kunnen we met al onze regels en wetten onze oerin- stincten nog wel volgen? En onze oerdriften? En zo niet, zijn we dan nog wel onszelf? En als we onszelf niet zijri, liegen we dan? Van Sauers probeert het allemaal op een rijtje te zetten. Kritischer dan anders, wel hoopvol. Want als de werek verandert, dan zal hij zelf ver< openingstijden zijn van vrijdag tot en met zondag van 13.00 tot en met 17.00 uur en op afspraak. Behalve Galerie Arti-Choc zijn de deelnemende galerieën aan Galerie ronde Oisterwijk dit jaar Atelier Sur- touch (Laarakkerweg 17), Galerie 26 (Laarakkerweg 26), Gallery Pauw (Sprendlingenstraat 54), De Kunstka mer (Gasthuisstraat 31), Wereldgale- rie (Kerkstraat 77/79), Heuvelart (Stationstraat 11), Galerie Atelier 2000 (Burg. Canterslaan 11), Etienne Van den Doel, Expressive Glass Art (De Lind 38) en Etienne Van Loon, Expressive Contemporary Art (De Lind 38). Meer informatie is te vinden op www.galerieronde.nl of in het Gale- rierondeboekje, dat bij één van galerieën, VW’s en hotels in wijde regio verkrijgbaar is. Fotogroep KamerA houdt van 2 t/m 30 oktober een overzichttentoonstel- ling in cultureel centrum de Schalm aan de Eikenbosch 1 in Berkel- Enschot. Deze tentoonstelling is gra tis toegankelijk op weekdagen en in de weekenden tijdens evenementen. De openingstijden zijn: ma t/m do van 10.00-22.00 en vrijdag van 10.00- 18.00. Fotograaf Martin Pepping laat in deze expositie alleen handen zien. Coen van de Oetelaar fotografeert bij voor keur in de herfst en winterperiode, het liefst vroeg in de ochtend met diffüus, nevelig licht. Met een minimum van licht laat hij schilderachtige beelden ag 2 oktober, 12.00 uur: Iharmonieën Orpheus (Til- en St. Remi (Baarle-Nassau) e jeugdorkesten geven een uit- tiingsconcert. Het repertoire sat uit filmmuziek, klassiek, pop, marsen enzovoorts. De titel verwijst naai de drie genera ties Bruers-vrouwen die zich prima weten te redden zoidfer man. Karin Bruers zet de rolpatronen graag op scherp. Ze weet grote vragen met Brabantse humor ei nuchterheid te benaderen en weet iltijd verrassende antwoorden of oplosingen aan te dra gen. Ook de vorm is bij Karin wat aders dan gebruikdijk. Haar ‘solo’ is met een vriendin: Anya Mathijssen. Vrijdag 30 september, 20.30 uur, Concertzaal: Rumbata Big Band goes Colombia Een knallende opening van de Mun dialserie en de eerste klanken in de Tilburgse Concertzaal dit seizoen! De Rumbata Big Band brengt swin gende Colombiaanse muziek uitge voerd door een big band bezetting van éénentwintig musici, onder leiding van de Colombiaan Jaime Rodriguez. Het repertoire bestaat ui traditionele Woensdag 5 opktober, 20.15 uur, Schouwburg: Tao: Beat of the Globe Buon Nu Tsuchinari - Japans spektakel De ruim twintig performers - mannen en vrouwen - van de Japanse peren siegroep Tao geven een onnavolgba show vol dans, muziek en overdonde rende percussie. Tao heeft sinds 1993 de ambitie om een vorm van Japans percussie-entertainment te ontwikke len met een internationaal aanspre- uj-i^ iii^uriuer ai^ien uauy kend karakter. Zo speelden ze al op ^2™'™ g i Festival 2004 voor een iek. Donderdag 29 september, 20.30 uur, Studio: Vrouw Holland - In Corset Met wereldvrouwen als Dolly Par- fton, Shirley Temple en Ankie van Gninsven als inspiratiebron gaan de J dames van Vrouw Holland in deze voorstelling op zoek naar de diva in zichzelf. Op hoge hakken benen ze I door hun wervelende show en door- I staan ze nipplegate, make-overs en nangovers. De muziek komt van het Corsetgebouworkest onder leiding van pianist Reinout Douma. potlood, houtskool, olieverf, acryl, zand, folie of dakleer. Elk materiaal is denkbaar. Elk groepslid volgt een vol strekt eigen weg, er is geen groeps programma. Het Oude Kerkje is op zaterdag open van 13.00 tot 17.00 uur, op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De entree is 1 „v euro, kinderen gratis. Het adres in na Middelbeers is Willibrordstraat 25. te Voor meer informatie: kijk op www.oudekerkje.nl. Wintergroene vaste planten met lancetvormig blad van donkergroen tot -v frisgroen gestreept. WT Ideaal voor de avond aftnaakt. Het programma ziet er als volgt uit. 20.30-21.00 uur: Frame (live synthdan- ce met onder anderen Paul van Gerven en Hanz Schoenmakers) 21.20-21.50 uur: Darker (nieuwe gene ratie donkere singer/songsampler) 22.15'-22.45 uur: Sofa (zwevende post- /indie-pop) 23.15-23.50 uur: RubyQ (semi-akoesti- sche show, rock/funk/pop/opera/tri- phop) 00.15-01.15 uur: Voidd (live- superdance van Vynalized-winnaars) De toegang is gratis. ontstaan die een gevoelige sfeer op te roepen. Dorothé Marjot heeft een serie foto’s gemaakt waarbij ze is uitgegaan van slechts 1 foto. Ze heeft deze foto op allerlei manieren bewerkt, bijvoor beeld: verknippen en er nieuwe com posities van maken; in diverse vloei stoffen leggen, etc. Nelleke Okkers heeft vooral oog voor de lijnen die vervolgens het beeld bepalen. Ze laten de kijker de vraag wat er nu gefotografeerd is. Tevens heeft ze de voorkeur voor oude, in verval geraakte industriële gebouwen, waar de vergane glorie nog goed te zien is. Maandag 3 oktober, 21.00 uur: Zangsessie ‘Switch’ Naast de dinsdagavondsessie, die al bijna dertig jaar bestaat, en de nieu we Impromuda-avond is er nu ook ‘Switch’. ‘Switch’ stelt vooral de stem, de zang en het lied centraal. De ‘redactie’ van de avond is in handen van zangeres Tineke Ogink, die op elke eerste maandag in de maand deze avond in samenwerking met studenten van Conservatorium en Rockacademie houdt. Elke editie heeft zijn eigen karakter. Niets staat vast, verrassingen zijn eerder regel dan uitzondering. Een deel van de avond wordt voorbereid, er is ook gelegenheid om spontaan mee te doen. Immers, de stem is het enige instrument dat iedereen in bezit heeft en dat je altijd bij je hebt. Metropool gris bestaat uit een reeks werken. Uitgaigspunten zijn ont lasting, de maakbaarheid van de wereld en ooj voor wat er gewoon is. De eerste Wetropool-foto’s zijn in 2002 gemaak. Nadat Norb Mom mersteeg ziel, de jaren daarvoor had toegelegd öp werken die onder de “aam ‘Lucht’ bij elkaar waren gebracht, ontstond een sterke behoefte om de ideeën/uitgangspun- ten achter deze werken op een ande re manier vom te geven. Een terug- Paulissen werkte jaren geleden in naturalistische stijl. Hierna kwamen haar abstracte schilderijen. Van deze abstracte periode vindt de toeschou wer nu de kwaliteiten verwerkt in haar naturalistische periode van de laatste tijd. De tentoonstelling wordt zaterdag en zondag begeleid door een wijnproe verij met Zuid-Afrikaanse wijnen. De 'rijdag 30 september iric van Sauers met l ers liegt Eric van Sauers liegt is het vierde programma van Van Sauers. De vori ge drie programma’s gingen over eenzaamheid en haat, angsten en de liefde. In deze vierde voorstelling ijkt dit alles samen te komen. Maak te hij toen kleine dingen groot, nu probeert hij het grote met het norma- ren van de olifant brengen verkoeling en de platvoeten van de zwaan blijken prima roeispanen te zijn. Wie wil weten hoe het voelt om olifant te zijn, kan terecht bij Moeders Mooiste: schoenen uit, poten aan en dan maar rondstampen. Dit is ook leuk voor de andere bezoekers om te zien. Liefhebbers van spelletjes kunnen op deze tentoon stelling flink aan de slag. Voor jong en oud zijn er interactieve elementen die vorm en functie van dieren toelichten. Staarten van dieren hangen er niet voor de show, dieren maken er goed gebruik van. En bezoekers krijgen de kans enkele staarten op een juiste manier te monteren. Op zondag 2 oktober is er in goirle exposeert de schildersgroep 1 weer een leuk rondje kunst, waarbij je dag” uit Tilburg/Goirle in het in verschillende ateliers aan huis kunt Kerkje in Middelbeers. Zoveel h gaan kijken. Van 12.00 tot 17.30 uur is en, zoveel stijlen, dat is de groep het mogelijk om langs 16 kunstenaars te gaan. Het beste is waarschijnlijk om een keuze te maken wat je leuk lijkt. Een boekje met alle informatie over de deelnemers kan worden opgehaald in het cultureel centrum Jan van besouw in de Thomas van Diesen- straat in Goirle. Eén van de deelnemers aan het rondje kunst is Bep Miltenburg. Belangstel lenden voor haar werk zijn welkom aan de Tilburgseweg 144b te Goirle. De expositie en dê beeldentuin staan startklaar. Op de hellingen van de Vesuvius brengt de laatste levensjaren van de Italiaanse dichter/filosoof Giacomo Leopardi in beeld. In ons land is Leopardi vrijwel onbekend, maar in Italië wordt hij in één adem genoemd met Dante, Petrarca en Tasso. Hoe leef je als geniale mismaakte? Is de cultivering van zijn in Weltschmerz gedrenkte pessimisme alleen een romantische gril van Leopardi of gaat het om iets fundamentelere? En zijn de personages rondom de dichter in wezen niet even egocentrisch als hij zelf, ook al geloven ze dat ze de naastenliefde in hoogsteigen persoon zijn? Geluk nastreven en het nooit ten volle bereiken, dat is een van de hoofdthema’s van dit poëtische spel met soms een vleugje humor. Zaterdag 1 oktober, 20.00 uur: L’Avventura-avond Het is weer mogelijk om met één kaar tje op één avond naar meer voorstellin gen in Theater De Nwe Vorst, Paradox en Ruimte-X te gaan. In de Nwe Vorst speelt Stichting Struis Een engel in de metro. Dit is muziektheater met live muziek en geluidsdecor, geregisseerd door Rogier Schippers. Een vrouw zit in het halfduister. Zij doet verslag van ver warrende gebeurtenissen die zich in haar hoofd afspelen. Waan en werkelijk heid lopen door elkaar. Deze bizarre solo prikkelt de fantasie en roept vragen op. Is het een droom, een nachtmerrie of een hallucinatie? Een engel in de metro is poëtisch en erotisch muziektheater over liefde, leven en dood. Direct, con fronterend, uitdagend, opzwepend, ver leidelijk en open. Doodgewoon, maar In muziekcafé Cul de Sac (Heuvel 48) klinkt morgen, vrijdag 30 september, vanaf 20.30 uur live-muziek. Vijf Til burgse bands treden op en er is een spe ciaal dj-team met onder anderen Lady Zondag 2 oktober, 1 Full Colorz en Sour UnitedSounds De achtmansformatie Full Colorz is een kleurrijke reggae band met een eigen identiteit. Het repertoire bestaat uit roots reggae, dancehall, ska en zouk. Supportact deze middag is Soundsytem UnitedSounds. Het'hele scala aan Jamaicaanse rit mes en sferen wordt met een vleugje hiphop en South American beats explosief gepresenteerd. Full Colorz is een initiatief van reggaezanger Kenneth Bron en drummer Michiel Westerhuis. Bron, zanger van Sound system UnitedSounds, heeft in voor- 1949 geboren in Leende. Na de lagere school doorliep hij het gymnasium in Oosterhout. Hij studeerde af als meester in de rechten in Tilburg en werkt als columnist bij het Brabants Dagblad. In 2003 werd hij als (eerste) stadsdichter van Tilburg voor twee jaar aangesteld. Hij heeft teksten geschreven voor diver se theaterproducties waaronder zeven keer de Tilburgse revue, en publiceerde vier gedichtenbundels. Van de gemeen te kreeg hij toestemming om een gedicht van zijn hand permanent ten toon te stellen bij zijn woonhuis. g ziet uit naar de terugkeer van dit vermaarde t- semble uitEngeland, the Acader..y Ancient Music. Onder leiding van Richard Egarr wordt dit cor geheel gewijd aan Bach en 1 mann. Richard Egarr is een van de meest veelzijdige en opwindende musici van zijn generatie. Hij bespeelt alle soorten toetsinstrumen ten; van 15e eeuwse orgels' tot moderne vleugel in 20ste eeuws repertoire. Als soliste tekènt.violiste Rachel Podger voor een spannende Aan de Noordstraat 79b in Tilburg wordt aanstaande zaterdag, 1 oktober, om 15.00 uur een kunstwerk onthuld. Op het werk staat een jeugdgedicht van Jace van de Ven, dat zijn vrouw uit zijn gehele oeuvre heeft uitgekozen. Het bestaat uit een glasplaat van 3,00 bij 2,10 meter, door Jongbloed Zn. Glas en spiegels uit Tilburg in een roestvrij stalen frame gevat. Coco Textieldruk uit Tilburg heeft de tekst erop gezet en voor de verlichting tekende Tüburger Ronald Jaarsveld. Jace van de Ven werd op 24 december keer naar de eenvoud. Het gebruik van fotografie en video in registre rende zin. Het werk heeft zich de laatste jaren ruimtelijker ontwikkeld. Ruimtelijk werk en fotografische beelden vullen elkaar aan. De ruimtes en plaatsen die Mom mersteeg vastlegt, worden over het algemeen niet gerekend tot de schoonheid of hoogtepunten binnen een cultuur/maatschappij. Uitgangs punt van Metropool grijs zijn industrieterreinen. De (metaal)grijze gedeelten binnen de architectuur en omgeving komen naar voren, aldus Mommersteeg. Het industriële landschap, een land- schap van oogverblindende alumini um gebouwen in de zon, weigert toch te behagen. De architectuur lijkt op elkaar, gebouwen lijken inwisselbaar. Het ontbreekt aan een eigen identiteit, wat een verwarrende oriëntatieloosheid tot gevolg heeft. Zaterdagavond 1 oktober: Spectrum Ensemble Het Spectrum Ensemble speelt onge wone muziek in een ongewone bezet ting. Volksmuziek is op 1 oktober de rode draad in het concert. Het pro gramma bestaat uit nieuwe composi ties van de Oezbeekse componist Felix Yanov-Yanovsky en van de jonge componist Peter Vigh Andreas van Zoelen. Verder zijn enkele arran gementen van folkloristische stukken te beluisteren, waarbij het ‘kleurver schil’ tussen klassieke interpretatie en ‘lichte’ benadering niet geschuwd wordt. Het optreden van het Spec trum Ensemble vindt plaats in het kader van een nieuwe editie van L’Awentura, die om 20.00 uur in De Nwe Vorst begint. De formatie Blast overschrijdt al zestien jaar muzikale grenzen, en met succes. Na verscheidene cd’s op het Amerikaanse label Cuneiform is ze nu ondergebracht bij het fameuze Engelse ReR Records van muzikale al leseter en drummer Chris Cutler. Morrelde het kwartet in zijn beginja ren nog aan de grenzen van de com plexere artrock, tegenwoordig ver kiest het een veel vrijere stijl waarin elementen uit de vrije improvisatie en hedendaags gecomponeerde muziek naast elkaar opduiken, en in elkaar opgaan. Sinds 2000 speelt Blast in een vaste kwartetformatie, af en toe aangevuld met verscheidene gastmusici. Tijdens haar concert voor Risk treedt zij op in hun oorspronke lijke formatie, als kwartet. Op het programma staan vier gloednieuwe composities, geschreven door Frank Crijns en Dirk Bruinsma. Nieuw werk dat volgend jaar wordt opgeno men en op cd wordt uitgebracht door ReR Records. Blast heeft al over de hele wereld opgetreden (van Tokio tot New York), maar nu staat ze weer even op één van haar meest trouwde plekken: Paradox Tilbui Vrijdag 30 september, 21.30 uur: Polar Bear featuring Leafcutter Eén van de verrassendste concerten van twee seizoenen geleden staat wellicht op naam van Polar Bear. Ondertussen is het moderne Britse jazzkwartet gestaag blijven groeien. De open groepsklank refereert zowel aan de cool jazz als aan Omette Gble- man, maar incorporeert ook elemen ten uit meer actuele genres als bij voorbeeld drum ‘n bass. Hun komen de tournee door België en Nederland kadert de release in de Benelux van hun tweede volledige cd Held On The Tips Of Fingers. Polar Bear bestaat uit twee tenorbeu- len, een bassist en een slagwerker. Afzónderlijk speelden de musici van Polar Bear met Radiohead, Robert Wyatt, Jah Wobble, Prefab Sprout maar ook met de groten uit de Engel se jazzscene. Voor degenen die het concert op 21 mei vorig jaar hebben gemist, is hier alsnog de kans om kennis te maken. Speciaal voor deze tournee is Polar Bear uitgebreid met Leafcutter John, die verantwoorde lijk is voor een portie electronics. Mishpoge Mishpoge - jiddisch voor ‘familie’ - is een muzikale zoektocht naar fami liebanden. Er wordt niet alleen gezongen over de chasene (joodse bruiloft), maar ook over de vreugde en het leed dat door nageslacht wordt veroorzaakt. En als geliefden of ver wanten zijn vertrokken naar verre streken, welt heimwee en verlangen op. Dat gevoel vindt een uitlaatklep in de melancholische klanken van veel jiddische en sefardische (spaans- joodse) liederen en ook in zigeuner- muziek. Wie aan klezmqr denkt, denkt aan joodse bruiloftsmuziek met wilde ritmes, slagwerk, koperblazers en scheurende klarinetten. Mazzeltov gaat verder dan deze uitbundige vari ant van de virtuoze zigeunerfanfare. Door de bezetting met onder meer gitaar en viool en door de smaakvol le arrangementen is de muziek veel rijker geschakeerd. En Rolinha Kross zorgt met haar warme altstem voor passie en ontroering, die ook uit de teksten spreekt. Mazzeltov speelt joodse muziek uit Oost- en Zuid-Europa, uit Turkije, uit Arabische landen en uit Nederland. Met de jiddische versie van Amster dam van Jacques Brei laat Mazzeltov horen dat de taal van de muziek uni verseel is. Sinds 1994 heeft Mazzel tov diverse theatertournees gemaakt en werden vier cd’s geproduceerd, waarvan de laatste drie jaar samen met Rolinha Kross. De bij het pro gramma horende cd, ook getiteld Mishpoge, is dit jaar genomineerd voor de Edison-award in de categorie ‘jazz/world nationaal’. In oktober wordt de uitslag bekendgemaakt. Aanstaande zondag, 2 oktober, wordt er weer een Galerieronde Oisterwijk gehouden. Tïissen 13.00 en 17.00 uur kunnen de liefhebbers wandelend of fietsend in en rondom het centrum van deze gemeente weer tien galerieën bezoeken. jnde voor mond te coop digd Climb every mountain i uit The Sound of Music igen. Voor i krijgt iedere stelijk pakket en rijn hier enige uit- “Brabantse „rektakel van start meert gaat. De film heeft Engelstalige Tele- ondertiteling zodat, net als bij karao ke, iedereen de songteksten kent. Bezoekers kunnen verkleed als perso nage uit de film naar het theater komen en de mooist verklede bezoe ker gaat naar huis met éen prijs. Meer over dit spektakel is terug te vinden op www.meezingbioscoop.nl. Zondag 2 oktober, 14.00 uur, Con certzaal: De meezingbioscoop - The Sound of Music (reprise) In deze ruim vier uur durende voor- Op vrijdag 30 september is er een stelling hoeft niemand zijn mond te Brabantse avond in activiteitencen- houden! Tijdens de meezingbioscoop trum De Schakel te Gilze, met een wordt het publiek juist aangemoedigd optreden van Treveris uit Loon op om Edelweiss, Climb every mountain Zand. Dit gezelschap brengt Brabant- en andere hits uit The Sound of Music se liederen met een cabareteske uit volle borst mee te zingen. Voor inslag, afgewisseld met Franse chan- aanvang van de film krijgt iedere sons. Wat Treveris ten gehore brengt topen- bezoeker een feestelijk pakket en laat zich het best omschrijven als het lemy of geeft Aemoud Florijn hier enige uit- “Brabantse Chanson”. Eigentijdse leg bij, waarna het spektakel van start teksten in het dialect van Loon op gaat. De film heeft Engelstalige Zand en met een geheel eigen geluid ertiteling zodat, net als bij Jcarao- waarin de improvisatie niet wordt iedereen de songteksten kent, geschuwd. Het Gilzer Meezingkoor, innen verkleed als pereo- een koor dat bestaat uit circa 50 sfeer- film naar het theater makers van de bovenste plank, ver zorgt de aftrap om 20.15 uur. Kaartverkoop: activiteitencentrum De Schakel, tel. 0161-452009.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 7