m Naar de tiende op zonnekracht Watergeulen in Witbrant tegen uitdroging bodem Websites over milieu en duurzaamheid DONDERDAG 1 SEPTEMBER 2005 - PAGINA 1 gemeente Tilburg e afgelopen ars de trein en Wie na een flinke bui eens met eigen ogen wil zien hoe veel water er nou uim duizend eigenlijk gevallen is, moet in Witbrant gaan kijken. Al het hemelwater dat De Milieu- niet direct in de bodem of in een sloot valt, wordt daar zichtbaar afgevoerd via geulen langs de straat. Via deze zogeheten wadi’s wordt het water dat op de daken, stoepen en wegen is gevallen getransporteerd naar plekken Is de bodem rond waar het wel de bodem in kan zakken. Hierdoor wordt optimaal gebruik mijn huis vervuild? gemaakt van de regen om het grondwaterniveau op peil te houden. op straat worden i gewassen Bodeminformatiëpunt: tel. 013 - 542 89 22 Op steeds meer daken van flats in Tilburg verschijnen zonnepanelen. De ene keer dienen ze voor het verwarmen van het tapwater, de andere keer (de paarsgetinte) voor het leveren van elektriciteit. Het afgelopen jaar verdubbelde het aantal zonnepanelen op huurflats tot ruim 400. Zeer opvallend bijvoorbeeld is het grote zonneboilersysteem op de 16 verdiepingen tellende flat aan de Bachlaan in Tilburg-Noord. ‘In de winter haalt het water zelfs nog 50C’ Meer informatie op www.landvanlater.nl te lezen waar net zoveel sen groene men, maar omstig uit iwe wijk er ilek om jonge een bos nou Noorderbos. Hoe verlaag ik mijn energierekening? In Witbrant mogen auto’s niet Milieuvriendelijk leven, hoe pakje dat nou aan? Tilburg is zuinig op haar grondwater ïlde huishou- le Tilburgse aarentegen loopt antal bezoekers n, is de Milieu- te milieustraat 359 klachten in ie beschuldiging rrie door e grootste an de bewoners- p dit moment zijn chouwen op het tal mensen die oed kijken of er •nbineren.’ gspolitie of het ep tegenkomt, ten in hun afval al gevonden’, is er actief door ij niet voorhanden et gaat langzaam.' niet dat hij een e buurt en als ik krentenboompjes noordgrens van de torgen de Ame- den genoten van •n bezoek aan het een bos zich ont- nten laat zien hoe en staan, urg via de Kalver- Iden in Tilburg- ie moeite waard. Op veel plekken in Brabant is het een uitdaging om ervoor te zorgen dat de bodem niet verdroogt. Een daarvan is Zuidwest Tilburg, waar Witbrant gesitueerd is. Het water dat daar op de grond valt, blijft daar niet in de bodem zitten, maar stroomt voor een groot deel ondergronds weg in noordoostelijke richting. In natuurgebied De Brand in Udenhout komt het water weer naar boven. Het is dus ook in het belang voor het behoud van De Brand dat er in Witbrand zoveel mogelijk water in de bodem terechtkomt. Het mes snijdt trouwens aan meer kanten. Het wadisysteem ontlast de waterzuivering, doordat het -behoorlijk schone- hemelwater daar nu niet meer via het rioleringssysteem terechtkomt. www.tilburg.nl Visie en projecten van de gemeente Tilburg op onder andere het gebied van energie, beheer openbare ruimte en duurzaamheid. www.tilburg.nl/visschers Persoonlijke website van de wethouder Loet Visschers van Milieu. www.duurzaamtilburg.nl Pas opgestarte website van de stichting dT i.o. Deze stichting streeft er ondere andere naar om natuur- en milieuorganisaties, gemeente, bedrij ven en burgers meer samen te laten werken aan concrete duurzame projecten in de stad.- www.milieucafe.nl Alle'informatie over het Milieucafé in Paradox. www.bat.nl Wat het Brabants Afval Team voor u kan beteke nen, staat hier. www.la21.nl Lokale agenda 21 is een wereldwijd plan voor het bevorderen van duurzame ontwikkeling op lokaal niveau. www.ecnc.org European Centre for Nature Conservation; het hoofdkantoor is gevestigd in Tilburg. www.duurzame-energie.nl Informatieve site over duurzame energie. www.knmi.nl/samenw/klimaatportaal Informatie en discussies over de gevolgen van klimaatverandering. www.duurzaam-beleggen.nl Voor wie geïnteresseerd is in duurzaam beleggen en sparen. www.voetenbank.nl Voor wie wil weten hoe zwaar hij/zij het milieu belast met zijn/haar levenswijze. www.lageenergierekening.nl Alle mogelijkheden voor energiebesparing op een rij. Door het water zichtbaar af te voeren worden de bewoners zich bewuster van het belang om zuinig met water om te springen. Het wadisysteem is echter niet zonder risico's; grote hoeveelheden water kunnen eenvoudig vervuild raken. Het is daarom in Witbrant niet toegestaan om auto’s op straat te wassen. Het E-team adviseert gratis over water- en energiegebruik en hoe hierop bespaard kan worden. Geen vraag over energie is voor de leden van het E-team te gek. Of het nu gaat om een te hoge energierekening, dubbel glas, geluidsisolatie, welke ketel het beste kan worden aange schaft of waarvoor subsidie kan worden gekregen, het E-team heeft het antwoord. Als u wilt weten wat het E-team voor u kan betekenen, bel dan naar 013 - 469 05 08. Bij het bodeminformatiëpunt van de gemeente kunt u terecht met al uw vragen over de gesteldheid van de bo dem in uw buurt of rond uw huis. Veel plekken in de stad zijn nooit onderzocht, maar de gemeente weet wel of er een kans bestaat dat de bodem verontreinigd is. Door het industriële verleden van de stad, zijn er nogal wat plekken waar dat mogelijk het geval is, ruim 12.000. Het gaat hier vooral om plaatsen waar olietanks in de grond hebben gezeten, bedrijven hebben gestaan, zoals chemische was serijen en waar zogeheten blauwsloten hebben gelopen. In deze sloten loosden industrieën vroeger hun afvalwater. In de loop van volgend jaar kunt u deze bodeminformatie ook op het internet vinden. De gemeente zet dan name lijk alle milieu-informatie op het web. Iedereen kan dan onder andere zien hoe schoon of vies de lucht in de eigen buurt is en hoe het in de eigen straat ervoor staat met de geluidsbelasting. ‘Houd autobanden op spanning. Daarmee bespaart u één tot twee tanks per jaar. Stel onderhoudsbeurten niet uit. Overweeg autoreparaties te laten uitvoeren met gere cyclede onderdelen. Dat is goedkoper en net zo goed.’ Wie vanaf medio september een (nieuw) rijbewijs op het gemeentehuis komt halen, krijgt een flyer mee met tips over veiliger en milieubewuster rijden. Ook als u voor een kapvergunning, een bouwvergunning of een verhuizing aanklopt bij de gemeente, krijgt u voortaan informatie over milieubewuster en gezonder leven. Bijvoorbeeld over natuurvriendelijk tuinieren en over verlichting, vloerbedek king en schilderen (bij het doorgeven van een verhuizing). Deze voorlichtingscampagne is een initiatief van de provincie Noord-Brabant en Milieu Centraal, de landelijke voorlichtingsorganisatie over milieu en energie in het dagelijks leven. Uit onderzoek is gebleken dat Brabanders zich best milieuvriendelijker willen gedragen, maar dat het hen vaak aan kennis ontbreekt. Door meer praktische tips te geven over hoe je op eenvoudige manier milieuvriende lijker kunt leven, is de verwachting dat meer mensen beter met het milieu en met energieverbruik omgaan. Zonder dat iedereen zijn steentje bijdraagt, wordt het leefklimaat er bepaald niet beter op. De campagne heet ‘Land van Later’. Hoe dat land eruit gaat zien, is ook aan u. gers vorig jaar Jat nog slechts We zijn nog maar pas aan het ontdekken wat onze huurders van de Bachflat dankzij het zonneboiler systeem aan energie kunnen besparen hoor’, tempert directeur Jeroen Harbers van corporatie Wonen Breburg de verwachtingen. ‘Momenteel leggen we een zelfde systeem aan op het dak van de Mozartflat. Het zou zo moeten zijn dat de.investeringen binnen tien jaar worden terugverdiend,’ aldus Harbers Behalve Wonen Breburg experimenteren ook Tiwos, TBV en Lambertus met zonne-energie. Dit najaar nog breiden de corporaties hun experimenten met zonnecellen flink uit. Op diverse flats worden nog min stens 500 zonnepanelen geplaatst om elektriciteit mee op te wekken. Deze experimenten vloeien voort uit het energieconvenant tussen gemeente en corporaties. Jeroen Harbers is voorzitter van de project groep die erop toeziet dat de afspraken worden nagekomen. ‘Deze panelen gaan de stroom leveren voor een aantal collectieve voorzieningen, zoals de galerijverlichting en de liften.’ Ook wordt er geëxperimenteerd met andere alternatieve energiebronnen. Het verzorgings- en verpleeg tehuis Padua wordt sinds kort verwarmd met een warmtepompsysteem. De warmte van het grondwater zorgt hier voor een aangename binnentemperatuur. Verder staat er op de Bachflat een windturbine, maar daarmee wil het nog niet erg vlotten. Harbers: ‘Het blijkt technisch erg lastig te zijn om op die hoogte een windturbine op een veilige manier aan het draaien te houden.’ De winst van het energieconvenant is dat de gemeente hiermee het toepassen van alternatieve energie op de agenda van de woningcorporaties heeft gezet, zegt de Wonen Breburg-directeur. De gemeente gebruikt zelf ook steeds vaker zonne-energie. Zo leveren zonnepanelen de elektriciteit voor parkeerautomaten, de nieuwe bushokjes en de lampen in een voetgangersbrug over de Donge. ,0m ook jonge inwoners meer over de mogelijkheden van zonne-energie te leren, hebben een groot aan tal basisscholen van de gemeente gratis zonnepanelen gekregen en een lespakket over zonne-energie. Dagelijks kunnen de leerlingen van deze scholen zien hoeveel energie de zon levert. www.milieucentraal.nl Een schatkamer aan tips voor wie zuiniger met het milieu wil omspringen. www.iclei.org Internationaal netwerk van gemeenten op het gebied van duurzame ontwikkeling. Minstens zo bijzonder als de afvoer van regenwater, is de manier waarop de huizen in Witbrant worden verwarmd. Dit gebeurt namelijk met de restwarmte van de Reeshof. Daar hebben de bewoners stads verwarming. De aanvoertemperatuur van het verwarmingswater is daar 90 'C, dit water verlaat de wo ningen weer met een temperatuur van 70 'C. Met die temperatuur gaat het afvalwater door naar Witbrant waar het de woningen weer uitkomt met een warmte van 50 'C. De milieuwinst van dit lagere-tempera- tuur-systeem is groot. Het is al zo efficiënt, dat het toepassen van zonne-energie om de woningen te verwarmen, daar niet rendabel is. Ze zijn erg benieuwd hoe hoog de jaarafrekening zal uitvallen, maar vooralsnog ziet de energie verbruik er gunstig uit. ‘Het is niet veel hoger dan in ons vorige huis, dat een stuk kleiner was’, zegt Angela Barendregt. Sinds 30 december 2004 woont zij met haar man Eric en hun kinderen Merel en Sverre in één van de acht zonnewoningen aan de Lovense Kanaaldijk. In deze huizen worden zowel de verwarming -deels vloerverwarming- als het tapwater verwarmd met zonne-energie. Opvallend aan het duurzaam gebouwde huis, is de grote raampartij aan de achterkant van het huis, gericht op het zuidwesten. Daardoor maakt het huis al vanzelf optimaal gebruik van de zonnewarmte. Door een ventilatiesysteem en zonneweringen, hebben ze voldoende mogelijkheden om ervoor te zorgen dat het in huis niet te warm wordt. Angela Barendregt: ‘In juni hebben we een aantal warme dagen gehad en de temperatuur binnen viel erg mee.’ Omdat het huis optimaal geïsoleerd is, vertelt ze, moet er altijd frisse lucht van buiten binnen komen. Om te voorkomen dat er in de winter ijskoude lucht binnenkomt -wat weer extra energie kost om op te warmen- wordt de verse lucht bij binnenkomst al verhit doordat de warme lucht die het huis verlaat er langs wordt geleid. Opvallend is hoe goed zonne-energie gebruikt kan worden voor verwarming van het tapwater. Op zonnige zomerse dagen gaat de temperatuur over de 80'C, maar op zonnige winterdagen wordt zelfs nog 50‘C gehaald, Op een grauwe winterse dag blijft de temperatuur in de boiler op 30‘C steken. ‘Maar zelfs dan hoeft de HR-ketel - die het huis ook heeft - het water maar een beetje bij te verwarmen om aangenaam te kunnen douchen,’ aldus Angela. Ze hebben zich altijd al redelijk milieubewust gedragen, vertelt ze. Het bezit van de zonnewoning heeft dat alleen maar versterkt. Angela: ‘Onlangs ging onze wasmachine kapot en toen hebben we ervoor gekozen om een wasautomaat te nemen die je kunt vullen met warm water. Dat scheelt ener gie, omdat de wasmachine het water dan niet meer of slechts gedeeltelijk hoeft bij te verwarmen. En bij de keuze voor de tuinafscheiding waren we het eens met onze buurman, die vond dat we het niet konden maken om geïmpregneerd hout te nemen. Dat moest duurzaam hout met het FSC-keurmerk worden.’ Tilburg is de eerste Nederlandse gemeente waar gezuiverd stedelijk afvalwater wordt gebruikt als proceswater voor de industrie. Hierdoor wordt er bespaard op het gebruik van het schaarse eeuwenoude grondwater waaruit drink water wordt bereid. Het gezuiverde stedelijk afvalwater is al zo schoon dat het geloosd mag worden op het oppervlaktewater. Door het nog een beetje te zuiveren, is het prima geschikt om te gebruiken als proceswater, bluswater, voor het beregenen van grasland en voor bodeminfiltratie. Een halfjaar geleden werd de zuiveringsinstallatie plus het transport- en distributiestelsel voor dit zogeheten Werk-water geopend. Op dit moment wordt het nog alleen gebruikt op industrieterrein Kraaiven. Industrieterrein Vossenberg staat als tweede afnemer op de rol. Werkwater wordt geproduceerd door de vennootschap ‘Samen Stromen’, een samenwerkingsverband van NV Tilburgse Waterleiding-Maatschappij, waterschap De Dommel en de gemeente Tilburg. www.cosnederland.nl Centrum voor internationale samenwerking en duurzame ontwikkeling. Angela, Eric, Merel en Sverre in hun achtertuin. Op de achtergrond de enorme raampartij van hun zonnewoning.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 19