Milieu in M- ïfï on» |r vorig jaar minder milieubewust Wat tegt Afval scheiden zit nog niet tussen de oren Naa Lucht over vijfjaar een stuk schoner J J JJ Webs milic DE TILBURGSE KOERIER A Jaarlijks legt de gemeente verantwoording af over het milieu. Volgende week komt de Milieubalans 2004 in de commissie-fysiek. Nu alvast een voorproefje. In Tilburg is vorig jaar gemiddeld minder zorgvuldig met het milieu omgesprongen dan in de afgelopen vier jaar. Dit uitte zich vooral in een flinke toename van het afval. Ook namen minder inwoners de trein en Wie na een stapten ze minder vaak op de fiets. Daar staat tegenover dat het waterverbruik daalde met ruim duizend eigenlijk g< liter per jaar per persoon. Dit zijn de belangrijkste conclusies uit de Milieubarometer 2004. De Milieu- niet direct i barometer geeft aan hoe milieubewust de inwoners van Tilburg handelen. via geulen op de dakei waar het w< gemaakt va De gemeente wil dat in 2007 53 procent van het afval in Tilburg hergebruikt wordt en dus gescheiden ingeleverd. Vorig jaar daalde dit percentage echter van 47 naar 46. Om deze negatieve trend te keren, heeft de gemeente diverse maatregelen getroffen. Ook zal het illegaal dumpen van afval harder worden aangepakt. Op steeds i keer(de pa Zeer opvall De lucht in de regio Tilburg behoort tot de zwaarst vervuilde van Europa, net als de rest van Nederland. Vorig jaar steeg het aantal stankklachten met 28 procent naar 198 klachten. Het hoogste aantal bezwaren in jaren. Een groot pakket aan maat- - regelen moet daar de komende vijf jaar drastisch verandering in gaan brengen. Veruit de grootste boosdoeners zijn vracht- wagens en bussen. Aantal stank- klachten schieten de Bijna elke week is op de gemeentenieuwspagina te lezen waar lucht in bomen worden gekapt. Maar er worden ongeveer net zoveel bomen geplant om ervoor te zorgen dat Tilburg een groene stad blijft. In Witbrant zullen niet alleen jonge bomen, maar ook forse volwassen bomen worden geplant, afkomstig uit andere delen van de stad. Zo zal straks deze nieuwe wijk er op sommige plaatsen al meteen sfeervol uit. De plek om jonge aanplant te bewonderen en waar je kunt zien hoe een bos nou eigenlijk ontstaat, is het nog bij velen onbekende Noorderbos. Bewoners Kruidenbuurt melden illegale stortingen ‘Met een aardgasauto van Tilburg naar Zuid-ltalië is geen probleem’ i de stads- het hele ‘Op aardgas rijden is helemaal niet nieuw,' zegt eigenaar Geert-Jan van Ierland van tankstationexploitatie ABC-Van Ierland aan de Goirke Kanaaldijk. ‘Voor de oorlog reden er al bussen en auto’s op aardgas. Die hadden een zeppelinachtige ballon op het dak. Nieuw is alleen dat je niet meer met zo’n ballon hoeft rond te rijden, maar dat het aard gas gecomprimeerd in gasvorm in een tank geperst kan worden.' Op 1 december opent hij het eerste openbare aardgastankstation in Tilburg. Zonder steun van de gemeente Tilburg had hij dit initiatief niet kunnen nemen, zegt hij. ‘Ik kan het doen, omdat zij mij de garantie heeft gegeven in vier jaar tijd een bepaalde hoeveelheid kubieke meter gas af te nemen voor het eigen wagenpark dat op aardgas gaat rijden De gemeente steunt dit initiatief omdat het bijdraagt aan een schonere lucht in de stad. Op 1 september is er in het Willem II stadion een voorlichtingsdag voor bedrijven over het rijden op aardgas. Van Ierland: ‘Op dit moment is overstappen op aardgas vooral interessant voor bedrijven die veel in de regio rijden, zoals taxibedrijven en koerier- diensten. In Tilburg is koeriersdienst P&M het eerste bedrijf dat een aantal aardgas auto's heeft. Om te kunnen tanken, hebben ze tijdelijk een thuisinstallatie gekregen.' Een aardgasauto kan op één tank 220 tot 320 kilometer rijden. Maar je kan ook al zon der problemen op aardgas naar Zuid-ltalië rijden. In Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Italië zijn voldoende plekken waar je aardgas kan tanken, weet hij. ‘Italië is kop loper in Europa op het gebied van aardgasvoertuigen. Daar rijden er al zo'n half miljoen rond.’ Een aardgasauto heeft overigens bijna altijd ook nog een benzinetank. Je kunt dus altijd doorrijden. Alleen als je dat vaak doet, gaat de winst voor de portemonnee en het milieu in rook op. Statige eikenlanen en smalle paden waarlangs her en der singels met krentenboompjes staan en andere gevarieerde beplanting, maken het prille bos aan de noordgrens van de stad al uitermate geschikt voor een relaxte wandeling. In het najaar zorgen de Ame rikaanse eiken voor een rode gloed. In het voorjaar kan er volop worden genoten van de geurige bloesem van de robinia’s. Een andere goede reden voor een bezoek aan het Noorderbos, is datje nergens in de omgeving zo goed kunt zien hoe een bos zich ont wikkelt. Zo zijn er percelen waar de aanplant van kruiden en kiemplanten laat zien hoe een bos ontstaat, naast de stukken waar volgroeide bomen en struiken staan. Het Noorderbos, dat je aan je linkerzijde tegenkomt als je vanuit Tilburg via de Kalver- straat richting Udenhout rijdt, is aangelegd op de voormalige vloeivelden in Tilburg- Noord. Dat maakt een bezoek ook vanuit cultuurhistorisch oogpunt de moeite waard. ‘Het is zo simpel als het effectief is’, zegt voorzitter Jaap Landzaat van de bewoners commissie van de hoogbouw aan de Kruidenlaan in Tilburg West. ‘Op dit moment zijn er een stuk of vijf mensen die een groot deel van de wijk dagelijks schouwen op het illegaal dumpen van afval. De leden van de schouwgroep zijn allemaal mensen die toch al elke dag een of meer keer een wandelingetje maken. Extra goed kijken of er ergens iets gestort is waar dat niet mag, is daarmee makkelijk te combineren.’ Als iemand een illegale dumping constateert, dan belt hij de reinigingspolitie of het Centraal Meldpunt van de gemeente. Het meeste wat de schouwgroep tegenkomt, zegt hij, zijn zakken afval die mensen blijkbaar niet meer kwijt kunnen in hun afval container. ‘Vooral langs het Wilhelminakanaal wordt vaak illegaal afval gevonden’, aldus Landzaat, ‘maar ook in plantsoenen’. Hij heeft het idee dat er minder illegale stortingen plaatsvinden, sinds er actief door bewoners op gecontroleerd wordt. Harde gegevens hierover heeft hij niet voorhanden. Landzaat: 'Het wordt echt beter, zeker ook langs het kanaal, maar het gaat langzaam.’ Officieel behoort hijzelf niet tot de schouwgroep, maar dat betekent niet dat hij een illegale dumping voor zich houdt. ‘Ik loop natuurlijk zelf ook door de buurt en als ik een illegale storting tegenkom dan meld ik die.’ We zijn nog ma systeem aan em Breburg de verv Het zou zo moe Behalve Wonen breiden de corp stens 500 zonm uit het energiec groep die erop t een aantal colle< Ook wordt er ge tehuis Padua w< zorgt hier voor daarmee wil het een windturbine dat de gemeent heeft gezet, zeg De gemeente ge parkeerautomat ,0m ook jonge ii tal basisscholen Dagelijks kunne Op veel plekker daarvan is Zuid’ niet in de boder In natuurgebied voor het behout Het mes snijdt t -behoorlijk sch www.tilburg.i Visie en project onder andere h openbare ruimt www.duurzaa Pas opgestarte Deze stichting natuur- en milie ven en burgers concrete duurz www.milieuca Alle'informatie www.bat.nl Wat het Brabant nen, staat hier. www.milieuce Een schatkame milieu wil omsi www.cosnede Centrum voor i duurzame ontv aanbiedt, loopt de kans op een boete van 50 euro per overtreding. Daarvoor moetje het trouwens wel redelijk bont maken. De eerste keer kom je er nog vanaf met een waarschu wing, de tweede keer krijg je een pittige briefen pas vanaf de derde overtreding krijg je een boete. Zeer streng wordt er voortaan opgetreden tegen bedrijven en particulieren die opzettelijk het milieu zware schade toebrengen of de volksgezondheid in gevaar brengen. Bij voor beeld door het illegaal lozen van schadelijke stoffen, het afgeven van gevaarlijk afval aan een bedrijf zonder vergunning, het illegaal kappen van bomen of het storten van asbest. Burgers en bedrijven die zich hieraan schuldig maken, hoeven er niet op te rekenen dat ze er met een waarschuwing vanaf komen als ze worden betrapt. Wethouder Jan Hamming die verantwoordelijk is voor milieuhandhaving: ‘We handhaven voortaan met een kort lontje, er wordt met milieuschenders van dit kaliber niet meer in discussie gegaan. Het is de gemeente trouwens niet om de boetes te doen, maar om de veiligheid en een schoon milieu.’ www.tilburg.i Persoonlijke w« Visschers van k Tilburgers produceerden vorig jaar 7 procent meer afval dan in 2003. Het totaal ingezamelde huishou delijke afval steeg met 35 kilo tot 559 kilo per inwoner. Voor een deel kwam dit doordat de Tilburgse bevolking het afval ook minder goed is gaan scheiden. Het bezoek aan de milieustraten daarentegen loopt goed. Vorig jaar leverden ruim 140.000 mensen daar afval in. De verwachting is dat het aantal bezoekers de komende jaren fors toeneemt. Om iedereen zo goed mogelijk van dienst te kunnen zijn, is de Milieu- straat Albion uitgebreid van 8.000 tot 1 5.000 vierkante meter. Ook is sinds kort een aparte milieustraat voor bedrijfsafval. De geluidsoverlast in de stad bleef vergeleken met 2003 ongeveer gelijk (364 tegenover 359 klachten in 2003). Er was wel een duidelijke verschuiving te zien in wie de klachten veroorzaakten. De beschuldiging over lawaai aan het adres van de horeca daalden met een kwart, maar de grieven over herrie door bedrijven stegen met 12 procent. Geluidoverlast en het illegaal storten van afval bleven de grootste bronnen van ergernis. Een positieve uitschieter in het milieugedrag was dat maar liefst 84 procent van de Tilburgers vorig jaar wel eens duurzame producten kocht, zoals biologisch voedsel en FSC-hout. In 2003 was dat nog slechts 18 procent. Sinds enkele maanden kunnen inwoners van Tilburg een grotere papierbak aanvragen bij het Brabants Afval Team. In Udenhout en Berkel-Enschot hebben mensen bij wijze van proef een extra gratis minicontainer (voor GFT) of een ‘greenbag’ (voor mensen met veel tuinafval) gekregen. Als deze proeven succesvol blijken, is het de bedoeling dat ook in andere delen van Tilburg mensen een minicontainer of‘greenbag’ kunnen krijgen. Het aantal ondergrondse inzamelingspunten voor papier- en restafval wordt verder uitgebreid. Er zijn er nu 77. En voor de inzameling van textiel zijn er 27 (ondergrondse) textielbakken geplaatst. De Reeshof kreeg meer glasbakken. Op het goed scheiden van afval in de duobakken en het illegaal storten van afv^l wordt het komend najaar scherper gecontroleerd. Momenteel wordt er een Top 25 ijeroaakt van locaties waar veel afval illegaal gedumpt wordt. Deze zullen extra worden gecontroleerd. Wie illegaal stort krijgt direct een boete, afhankelijk van de hoeveelheid afval, is de hoogte 260, 520 of 760 euro. In het geval van een illegale storting van drie kubieke meaer afval of meer, wordt de zaak overgedragen aan de officier van justitie. Wie vervuild GfT-afval n Aanwezig ter gelegenheid van het bestuurlijke startschot voor Schoon vrachtvervoer In de Brabantse binnenstad: (van links naar rechts) de wethouders van Milieu Jan van de Heuvel (Helmond), Elly de Jong Cs Hertogenbosch), Loet Visschers (Tilburg) en staatssecretaris Pieter van Ceel, hier bij de eerste aardgasauto in Tilburg. Samen met winkeliers, vervoerders en verladers ontwikkelt de gemeente momenteel een reeks van maatregelen om de uitstoot van CO2, fijn stof en stikstofdioxyde door vracht verkeer in de stad aanzienlijk te verminderen. Zo worden de grootste vervuilers onder de vrachtwagens in de nabije toekomst voor het merendeel uit het centrum geweerd. En vrachtwagens die niet in de stad hoeven te zijn, moeten er over een paar jaar ook niet meer doorheen rijden. Voor het verbeteren van lucht is het verder van belang dat het verkeer op de tioofd- wegen in de stad zo goed mogelijk doorstroomt. Hoe kort een wagen immers ergens rijdt, hoe minder uitlaatgassen daar in de lucht terechtkomen. Om de verkeersdoorstroming te verbeteren, wordt onder andere de Cityring (eenrichtingsverkeer) aangelegd. Dit is het traject Noordhoekring-Spoorlaan-Heuvel-Stadhuisplein-Schouwburgring. Het college heeft besloten er extra op te letten dat de lucht rondom scholen, woningen en verzorgings tehuizen schoner wordt. Binnen twee jaar zijn fietsers en voetgangers verlost van de dieselwalmen van bussen. Vanaf.uiterlijk 1 juli 2007 rijden alle 43 stadsbussen op aardgas. Ook 1 wagenpark van de gemeente schakelt over op deze schonere brandstof. De uitstoot van aardgas bevat geen roet, fijn stof en stikstofdioxyde en veel minder CO2. Het voordeel van aardgas is dat het goed beschikbaar is.’ Tilburg stimuleert ondernemers om ook over te stappen op aardgas.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 18