ff 1 J ZE W Ouderen praten mee Vijftig jaar muzikant over hun leefomgeving' JOrta Inloop voor mantelzorgers in West Zorgvlied en De Blaak eerste wijken van project Ouderenproof COLOFON eiten irle iden Twee maal Alzheimercafé Telefonische Hulpdienst zoekt vrijwilligers Pensioen op komst Kaartfestival in Heyhoef De bieb als geestelijke hulpdienst Bewegen met plezier DONDERDAG 1 SEPTEMBER 2005 - PAGINA 11 2 SEPTEMBER frika ten, vanaf 8 |aar 4 SEPTEMBER ite Engel aar Een speciale commissie ziet erop toe dat de projecten ook daadwerkelijk worden uitgevoerd. ILLUSTRATIE: PETER LIGTENBERG PJ stclub' zater- b chocoladefabriek, ong. versie 3 SEPTEMBER Hingen 5 SEPTEMBER 5 basis mee- als jma- een ;r lei- wordt 10.00 Enschot, stad. Bii via ile- verschijnt1 xoladefabrlek, ong versie j 7 SEPTEMBER Kfrika >leon2 d.gespr Dcoladefabriek, ned gespt aded,ned gespr d gespt on f8 jaar -iviDtn «'uvo - JpE TILBURGSE koerier d.gespr icoladefabriek, ned gespt aded, ned. gespt. d.gespr. De Seniorenwijzer eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. iraat 25 Kaatsheuvel teuvelpoort 365 Tilburg ieesterple>n17ilburg- on Bosstraat 1b Moergestel 3108 Tilburg ite Engel Enschotsestraat 136a 55398503/013-5425360 icoladefabriek, ong. versie 6 SEPTEMBER zijn werk en naar i kunstenaars die spireren door hun a je in het nieuwe, zelf aan de slag. i vakantie Kunst- nisatie je om een kaarten en/of sou- t, van deze of van e (je kunt alles geschonden mee De Kunstclubbij- n 14.00 uur tot im vind je aan het i Tilburg. Kinde- ti met twaalf jaar f euro inschrijven an De Pont, tele- 438300. Materi- oek zijn inbegre- er informatie op - Tijdens het Alzheimer Café op dinsdag 13 september gaat Henk Corthals van GGZ Midden-Brabant in op het thema autorijden en dementie. Dementerenden en hun verzorgenden zijn van 19.30 tot 22.00 uur van harte welkom in de President Mandelahof (Korvelplein 60). De toegang is gratis; aanmelden vooraf is niet nodig. - Op dinsdag 20 september staat het Alzheimer Café Tilbi al in het teken van gezelligheid. Deze extra ontmoetii™ met muziek vindt plaats, omdat het op heimerdag is. Tijdens deze avond kunr meer meezingen met liedjes uit vroege gedichtjes voorgedragen. Deze muziek dementerenden die het Alzheimercafé i heid voor een eerste, ontspannen bezc Meer informatie: tel.013-5449466. Rapport Elke groep legt na onderzoek en gesprekken zijn conclusies over het thema vast in een rapport. Deze deelrapporten worden samengevoegd tot een complete rapportage die aan de wijkorgani- saties wordt aangeboden. Daarin staat op welke punten veranderin gen of verbeteringen nodig zijn en welke instanties deze veranderin gen moeten gaan realiseren om Op woensdag 14 september is er weer een inloop voor mantelzor- .gers in Tllburg-West (Reit, Zand en Wandelbos). Een medewerker van de vereniging Per Saldo legt dan uit hoe het persoonsgebonden budget (PGB) werkt, waarmee je zelf hulp, zorg of hulpmiddelen kunt inkopen. Per Saldo is een belangenvereniging van mensen die zo'n PGB hebben. Natuurlijk is er ook gelegenheid tot het stellen van vra gen. Daarna kunnen de aanwezigen gezellig wat bijpraten. De inloop in wijkcentrum t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55) is van 13.30 tot 16.00 uur. Entree gratis, evenals een kopje koffie of thee. hap De Bergefo's. goed swingend kan bant Duo een gezellige middag spelen, bewijzen de keren dat hij in wijkcentrum De Baselaer. op uitnodiging mee musiceerde in de Wooltown Jazzband, Paradise Willeke Put begon op zijn twaalfde Jazzband en de Tilburg Big Band. I bij de Tilburgse accordeonharmo- Inmiddels vormen Willeke en Har- 1 nie Apollo. Thuis speelde hij rie De Brabander Simons al zeven s en meezingers, jaar het Brabant Duo. Dat speelt -gd voor voor elk wat wils, in vele genres. bij familie, vrienden en Het duo treedt op in verzorgingste- In militaire dienst eoladefabfiek, ong versie icoladefabriek, ned gespr. aded, ned gespr 1 gespr Mensen met problemen kunnen voor advies of gewoon een luiste rend oor bellen met SOS Telefonische Hulpdienst. Het kan gaan om mensen die eenzaam zijn, .rouwen, relatieproblemen hebben, ver slaafd of ziek zijn, slachtoffer zijn van geweld, ruzie hebben met ouders, kinderen of buren, hun werk dreigen te verliezen of helemaal geen uitweg meer zien. Allemaal hebben zij behoefte aan iemand die echt naar hen luistert. Zonder verwijten en zonder meteen een advies te krijgen wat ze moeten doen. SOS Telefonische Hulpdienst heeft nieuwe vrijwilligers nodig om 24 uur per dag bereikbaar te kunnen zijn. Wil je anderen helpen én jezelf ontwikkelen? Op 7 oktober start een training. Meer informatie tel. 013-5441544 of www.sosbrabant.nl. Aanmelden kan tot 6 sep tember. Dat betekent dat de overheid alleen nog steun biedt wanneer dat echt noodzakelijk is; er wordt in eerste instantie een beroep gedaan op de eigen verantwoor delijkheid van de burger. De bedoeling van de gemeente Til burg met de WMO is dat iedere burger op wijkniveau kan deelne men aan het maatschappelijk ver- )urg voor- ftingsavond 21 september Wereld Alz- inen de aanwezigen onder ger tijd; ook worden er enkele jkavond biedt familieleden van nog niet kennen, de gelegen- roek. Tijd: 19.30 tot 22.30 uur. voor elk wat wils, in vele o* Het duo treedt op in verzorg».,, op gouden en veertigjarige bruilof- met Harrie Simons als het Brabant ten, of zomaar lekker jazzy op een Duo op de Dag van de Ouderen. Voor Zorgvlied en de Blaak is de startconferentie van Ouderen proof op 11 oktober. Voor 3 West (de Reit, het Zand en Wandel bos) is er een eerste bijeen komst op 28 september, voor de Binnenstad op 5 oktober. Het streven is dat de eindrapporten drie a vier maanden na de start conferenties klaar zijn. Meer informatie: de uitnodigingsbrie ven, komende edities van de Seniorenwijzer, en www.oude- renproof.nl. keer en daarvoor voldoende voor zieningen in de buurt heeft; daar om wordt de gemeente verdeeld in woonzorgservicezones. Burgers moeten daar eerst zelf op zoek gaan naar oplossingen voor pro blemen die ze ondervinden. Het project Ouderenproof sluit prima aan bij de doelstelling van de woonzorgservicezones. de wijken De Blaak en Zorgvlied ouderenproof te maken. Om er op toe te zien dat de de ver antwoordelijke instanties hun werk doen en de voorgestelde verande- j ringen daadwerkelijk uitvoeren, wordt een commissie in het leven 1 geroepen die bestaat uit vertegen woordigers van de wijkorganisa- ties en afgevaardigden van de the- magroepen. Franssen heeft goede hoop dat het project gaat slagen. "De Blaak en Zorgvlied tellen samen vierduizend ouderen; ik denk dat we die wel kunnen mobi liseren. Ik hoop dat ze deze kans om wezenlijk iets te veranderen, met beide handen aangrijpen!" Eigen verantwoordelijkheid De Seniorenwijzer nam de Blaak en Zorgvlied als voorbeeld van het pro ject Ouderenproof. De twee wijkor- ganisaties werken daarin intensief samen. Deze samenwerking is niet helemaal toevallig. De gemeente Tilburg ziet De Blaak en Zorgvlied namelijk als één woningmarktge- bied. Maar de wijken zijn zelf ook zeer bereid tot samenwerking. ook andere gevormd worden, daaraan behoefte is. De ther groepen komen daarna nog aantal keren bij elkaar onder ding van een deskundige voorzit ter; wij denken aan zes tot tien keer. Tussen die bijeenkomsten kunnen de deelnemers op van vrijwilligheid 'huiswerk' krijgen. Dat kan bijvoorbeeld bestaan uit het inventariseren van diverse voorzieningen in de woon omgeving of het voeren van gesprekken met mensen uit de straat of buurt. De deelnemers hoeven niet alléén aan de slag, ze krijgen volop ondersteuning van andere ouderen, getrainde voorzit ters en deskundigen op allerlei gebieden." Ouderenbond ANBO start op 6 september met de cursus Pensioen Op Komst voor mensen die dit jaar het arbeidsproces verlaten. Werkgevers krijgen korting door een bijdrage van de provincie Noord-Brabant. De cursus is bedoeld voor werknemers én hun partners, vanuit de gedachte dat als er één met pensioen gaat, er ook voor de ander veel verandert. Pensioen Op Komst wordt gehouden op dinsdag avonden 6, 13 en 20 september. De afsluiting is op 27 september, 's middags en 's avonds. In de bijeenkomsten met verschillende gast sprekers komen financiële zaken rond AOW en pensioen aan de orde, het vinden van een balans tussen genieten van vrijheid en bij dragen aan zinvolle activiteiten in de samenleving. Van de bedrijven wordt een bijdrage in de kosten gevraagd, plus de mogelijkheid één van de bijeenkomsten in werktijd te volgen. Folders over de cursus zijn te verkrijgen bij het bureau van ANBO Brabant, tel. (013) 5810603, of via pensioencursus@anbobrabant.nl et project Ouderen- I proof is de afgelopen I jaren al in verschillende I Brabantse plaatsen met succes toegepast, waaronder Berkel- )t, maar niet eerder in een Jinnenkort kunnen düs de ouderen uit de eerste Tilburgse wij ken meewerken aan het ouderen proof maken van hun leefomge- Na zijn diensttijd was Willeke vijf jaar lang muzikaal leider van zijn weer te bewonderen op de Dag eigen orkest De MelodieBand. van de Ouderen; Willeke heeft Bijna twintig jaar was hij in de jaren dan net zijn zeventigste ver- zestig en zeventig de vaste bege- jaardag gevierd. Voor wie daar- leider van het Tilburgse muziek- en niet kan wachten: op dinsdag cabaretgezelsch; september verzorgt het Bra- Dat hij al lang gc Iedereen wil graag op een gezonde en prettige manier H oud worden. Het liefst in een aangename leef- en woon omgeving. De buurt voldoet niet altijd aan de wensen van de ouderen die er wonen. Er kunnen eenvoudige proble- men zijn, zoals losliggende stoeptegels of slecht werken de straatverlichting. Maar ouderen kunnen in hun wijk ook een gebrek aan sociale contacten of een tekort aan voorzieningen ervaren. Door het project Ouderenproof kunnen Tilburgse senioren zelf gaan aangeven wat zij nodig vinden om in hun wijk prettig te kunnen leven. Als eersten kunnen dit najaar de 50-plussers in Tilburg-West, Binnenstad, de Blaak en Zorgvlied hun zegje doen. Accordeonist Willeke Put, die accordeon mocht inruilen. Tijdens samen met drummer zanger verlof speelde hij in diverse Til- Harrie Simons het Brabant Duo burgse orkestjes op feesten en vormt, treedt al vijftig jaar op als kermissen. muzikant. Het duo is op zater- Na zijn diensttijd I dag 1 oktober in De Druiventros l'*r'- Redactie: André Coenen, weer te bewonderen op de Dag Riek Flipse-Tiemens, Gerry van de Ouderen; Willeke heeft Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes I Mertens-Vermeer, Denise van op de Pas, Debby Struijk-Buite-1 13 laar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwij- zer, Stichting de Twern, I Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden 1 naar: Seniorenwijzer, p/a de I bekende deuntjes en meezir Twern, Postbus 3078, 5003 en al snel werd hij gevraagc DB Tilburg; e-mail seniorenwij-1 feestjes b" zer@twern.nl. kennissen. In militaire dienst I Kopijsluiting: donderdag in begon zijn carrière pas echt, toen I de even weken om 12 uur. hij na drie maanden op kosten van L m J het leger zijn geweer tegen een L’ ving. Een wijk is ouderenproof als proof in zijn wijk ie huisvesting, woonomgeving, is optimistisch Kirg en welzijn er zo goed zijn dat i ouderen er op een prettige en I gezonde manier oud kunnen wor den. En wie kunnen daar beter een oordeel over vellen'dan de i oudere inwoners zelf, is de gedachte achter Ouderenproof. Om het project“2“^: temaken, is al in oktober 2004 een convenant gesloten tussen het Overlegorgaan Tilburgse Oudere- I norgahisaties (OTO) en de gemeente, de provincie, politieke partijen, zorginstellingen, dienst verleners en wijk- en andere wel zijnsorganisaties. Voor de aanstu ring van het project zorgt het OTO, waarin de ouderenbonden KBO, ANBO, PCOB en c' Surinaamse Ouderen Tilburg (SOT) en de Oude Makkers ver- tegenwoordigd zijn. Themagroepen Hoe gaat het project voor de Blaak-Zorgvlied precies in zijn werk? Jacques Franssen: "Er is hiervoor een speciale projectgroep van beide wijkorganisaties die bestaat uit oudere vrijwilligers. Deze projectgroep stuurt alle wijk bewoners van 50 jaar en ouder een uitnodiging voor een startcon ferentie. Eind augustus, begin sep tember krijgen de ouderen de uit nodiging met een brief van wet houder Els Aarts, die Ouderenbe leid, Zorg en Ruimtelijke Ordening in haar portefeuille heeft. Tijdens onze startconferentie op 11 okto ber kunnen de ouderen in verschil lende groepen discussiëren over de leefomgeving die zij willen. Er zijn themagroepen over wonen, zorg en welzijn, maar er kunnen Zondag 11 september organiseert Stichting Seniorenfestival Tilburg voor de derde keer bij wijkcentrum Heyhoef een kaartfestival voor 50-plussers. Onder het oog van deskundige wedstrijdleiders kunnen ze met hoogjassen, rikken en jokeren mooie prijzen winnen. Bij slecht weer wordt binnen gespeeld. Vanaf 11.30 uur is er ontvangst met koffie en wat lekkers. Het toer nooi duurt van 12.30 tot 16.30 uur. Om 17.00 uur volgen de uitsla gen en de prijsuitreiking. Inschrijfgeld: 3,50 euro per persoon, inclusief de koffie 'met' en twee consumptiebonnen. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij Stads VW Tilburg, VW vestiging De Rooi Pannen, en telefonisch bij: E. Hoefs, tel. 5722001 of 5346604. Aanmelden per e-mail kan door naam, adres en telefoonnummer te mailen naar hoefs36@zonnet.nl en het inschrijfgeld te storten op Postbanknr. 9596980 t.n.v. Stichting Seniorenfestival Tilburg. Jacques Franssen van wijkorgani- satie Zorgvlied is nauw betrokken bij de voorbereiding van Ouderen- en in de Blaak. Hij optimistisch over het project: "Het doel is zoveel mogelijk senio ren, ouderen vanaf 50 jaar, te betrekken bij het denken over en het vormgeven van het toekomsti ge ouderenbeleid in Zorgvlied en De Blaak. Met name wat betreft de eigen leefomgeving. Immers: de )ject in Tilburg mogelijk ouderen zelf zijn de aangewezen groep om aan te geven wat nodig is in een wijk om er gezond en prettig oud te kunnen worden. De kracht van Ouderenproof is dat het een project is van, door en met ouderen." Het Ouderenproofproject komt vol gens Franssen niet zomaar uit de lucht vallen. "In 2006 of 2007 wordt de WMO ingevoerd, de Wet de organisaties Maatschappelijke Ondersteuning. 0/ladevaideDattons.reo gespr metempel, ned. gespr Bij het landelijke nummer 0900 - 0767 of in Tilburg en omgeving vi 013-5441544 hebben ze altijd tijd voor een gesprek. De SOS Tek fonisch Hulpdienst is 24 uur per dag paraat. Mocht u na zo'n gesprek behoefte hebben dieper op vragen en de antwoorden in te gaan, ga dan naar de bibliotheek. Dit is ook een anonieme manier om zelf met uw probleem om te gaan. Dit overzicht is een kleine selectie uit het aanbod van de bibliotheek op het gebied van zelfbeschouwing en zelfhulp. Phil Macgraw, beter bekend als de populaire tv-gedragstherapeut en psycholoog Dr. Phil, geeft adv.ezen in Leer te leven: ondubbelzinni ge levenslessen voor de belangrijkste keuzen in je leven. Dat doet hij ook in Leef voor jezelf. Adviezen voor het verwerven en ervaren van meer levensgeluk. In Leve het ouder worden staan beschouwingen van Bert van Nieuwenhuizen over de waarde van het ouder worden en over de waarde van ouderen voor de samenleving en voor zichzelf. Jan Verhuist schreef Wat voel ik eigenlijk: zelftests en hulp bij alle daagse psychische problemen. Hij geeft informatie over veelvoorko mende psychische problemen en tips om daar zelf iets aan te doen. Het tijdschrift 'Psychologie Magazine' bevat interessante artikelen over allerlei psychologische onderwerpen. Het is en toegankelijk voor een groot publiek. Psychologie Magazine ligt ook in de OBT- bibliotheken Berkel-Enschot, Lyndacker, Oisterwijk, Moergestel en Heyhoef. Tot slot: je eerst oriënteren voor je vrijwilliger bij de Telefonische Hulpdienst wordt, kan ook in de bieb. Lees het boek Altijd gehoor: handleiding telefonisch hulpverlenen en informatie verstrekken van Frank Peters. Dit is een uitgave van de Stichting Korrelatie en het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn. /an het Jeugd- en ti de Sint Jans- ;tart gegaan. Nu vakantie, kun je erlei activiteiten, van maandag tot >.00 tot 23.00 uur geren tot zestien Jag kun je bij het icetrum terecht, 5.30 uur is er een or kinderen van If jaar. Ook voor jullie is er iets te :n woensdag van kun jè je verma- t, tenminste als je in de eerste klas iderwijs. Zitje in je ook knutselen, if vrijdag 2 sep- van 18.30 tot s er vanaf vrijdag om de 14 dagen ng-Us. Van 19.30 uit je dak gaan, natie, neem dan 130 08 74 of kijk et jeugd- en jon- joirle en Riel terrasje. Op dinsdag 13 september verzorgt het Brabant Duo van 14.00 tot 16.30 uur een muzikale middag in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Kaartjes kosten in de voorverkoop 1,75 euro, die middag aan de zaal 2 euro. Voor de derde keer speelt het Bra bant Duo tijdens de Seniorenbeurs op de Dag van de Ouderen. Die op zaterdag 1 oktober van tot 16.30 uur gehouden in hotel-restaurant/partycentrum De Druiventros. Het Brabant Duo speelt die dag een aantal keren; daarnaast zijn er optredens van een linedance groep van stichting Country Promo tion Tilburg en het Surinaamse koor Bretiboskopu. Naast de muziek is er veel gevarieerde informatie. De toe gang is gratis. Adres De Druiven tros: Bosscheweg 11, Berkel- Enschot; bij halte BBA-lijn 140 (rich ting Oisterwijk). Van 5 tot en met 8 september wordt in Tilburg een Beweegweek voor 55-plussers gehouden met diverse gratis activiteiten, vooral in De Leyenburgh, een wooncomplex voor ouderen aan de Broekhoven- seweg 159. De week begint maandag 5 september om 13.30 uur met uitleg over valpreventie. Die avond ie er om 19 uur een proefles Bewegen met chronische klachten, om 20 uur gevolgd door een proefles countryline dansen. Dinsdag 6 september is er om 9.30 uur een proefles MbvO-gym- nastiek en om 15.00 uur jeu de boules. Tussen 10 en 16 uur kunnen ouderen er een fittest doen, waarna ze een persoonlijk advies krij gen. 's Avonds van 19 tot 20.30 uur kunnen beginners en gevorder den er darten en biljarten. Woensdag 7 september kunnen belangstellenden van 9 tot 10 uur meedoen met koersbal. Donderdag 8 september wordt er om 10 uur weer voorlichting gegeven over hoe je vallen kunt voorkomen en om 14 uur is er een proefles Bewegen met chronische klachten. De week wordt die donderdag om 15 uur afgesloten met een optreden door twee beweegartiesten en een gezellig samenzijn met een hapje en een drankje.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 11