J Zfi W1 Els Aarts: 'We spelen in op trend tot zelfstandig wonen' sical 'der Ja il Woonzorgservicezones: voldoende zorg en andere voorzieningen in de buurt n COLOFON Volksdansinstuif Modeshow in Frater Mattheushof Alzheimer Café n Avondinloop voor mantelzorgers Jeu de boulesclub in 't Zand Kon makandra I I I I Er op uit met de bieb Zorg nodig? Consumentenpanel Zorg i MEI 2005 - PAGINA 16 detilburgse KOERIER DONDERDAG 26 MEI 2005 - PAGINA 11 1G 28 MEI 3 29 MEI Aanvang: AG 1 JUNI Bonte Engel FOTO'S: PETER LIGTENBERG zorgcent ixftligt Vincentiusstraat 102, 5038 SR Til’bi PJ Uithouder Els Aarts iperstraat25 ort Heuvelpoort 365 i Vision Bosstraat al is de woonzorgservicezone zelfs geschikt voor iemand die terminaal ziek is." Zorg wordt vanuit centrale punten in de wijken aangeboden. Voor de reikwijdte van de zorg zijn voor de hele gemeente Tilburg verschillende cirkelgebieden vastgesteld. zelfs voorloopt in de ont- j woonzorgservicezone. jramma •ika. De berc wil i Groene Land Van Hsterwijk - >284008 koene Land 'Tover-ven,4t/m8 Zondag 5 juni wordt in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) de laatste volksdansinstuif van het seizoen gehouden. Het progr omvat dansen uit bijna alle landen van Europa en uit Ament dansen worden eerst doorgenomen, maar enige ervaring is wel nodig. Kijkers zijn ook welkom. Aanvang 11.00 uur. Info: tel. 5421325. De Blaak als voorbeeld van een woonzorgservicezone. Wethouder Els Aarts: "Je hebt er al een winkelcentrum. Er kan een gezondheidscentrum komen. Voor zorg kun je naar zorgcentrum Het Laar, dat vrij dicht in de buurt ligt. In de ontmoetingszaal van Frater Mattheushof 1 (aan de Capucij- nenstraat) is maandag 30 mei een fleurige modeshow voor ouderen te zien. Mannequins tonen een prachtige zomercollectie, ook in de grotere maten. Na de show is er gelegenheid tot kopen. 14.00 uur. Entree en een kopje koffie of thee zijn gratis. relring 108 Tilburg s Bonte Engel 36a Tilburg - 198503/013- Geen noodgreep De woonzorgservicezone lijkt ideaal: jong en oud kan profiteren van welzijn en zorg in de buurt van de eigen woning. Maar is dit plan niet uit nood geboren? Het rijk bezui- b, Ned. gesproken >d. gesproken rispel, Ned. ort id.gesproken lifantenfilm Ned. De behoefte aan nieuwe woningen in woon- zorgservicezones is volgens de wethouder binnen bestaande wijken niet zo groot: "Dat valt heel erg mee; 30 tot 40 procent van de bestaande woningvoorraad is al levensloop- bestendig of daartoe aanpasbaar. Dat aan passen is niet duurder dan bouwen zoals we dat tot nu toe deden. Het is ook niet zo dat er maar één woonvorm voor ouderen geschikt is. Ze kunnen zelf kiezen hoe ze willen wonen; wij scheppen alleen de rand voorwaarden. En houd er rekening mee dat ook verpleeg- en verzorgingstehuizen gewoon blijven bestaan. Het is niet zo dat alle ouderen zelfstandig blijven wonen, ook j, Ned. gesproken d. gesproken ispel, Ned. ort d. gesproken lifantenfilm, Ned. Tijdens het Alzheimer Café op dinsdag 14 juni gaat Ellen Mennens, sectormananger Welzijn van zorgcentrum De Herdgang, in op het maken van en werken met een levensboek. Dementerenden en hun verzorgenden uit heel Midden-Brabant zijn van 19.30 tot 22.00 uur welkom in de President Mandelahof (Korvelplein 60). De toegang is gratis; aanmelden vooraf is niet nodig. 5839999. Kopij kan gestuurd worden naar het redactieadres of naar De Tllburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg; tel. 5368805; e-mail: redactie@tilburgsekoerier.nl o.v.v. Seniorenwijzer. -- ^,,uerdag 12.00 uur voor In veel gebieden wordt gesloopt en verbouw of nieuwbouw gepleegd. In zulke herstructu reringsgebieden gaan we ook woningen bouwen waarin gezinnen tijdens verschillen de levensfasen kunnen wonen. In de gebie den waar geen herstructurering plaatsvindt, zijn ook altijd wel mogelijkheden. Kijk alleen al naar wat er momenteel aan koopapparte- menten wordt gebouwd in de stad." "In Waalwijk wordt al wel gebouwd aan een woonzorgservicezone, maar je moet niet alleen afgaan op wat je ziet. De achterlig gende filosofie is ook belangrijk, en daar is Tilburg al heel ver mee. Tilburg had als eer ste de stedelijke aanpak van het ouderen werk met ouderenadviseurs en de maaltij denvoorziening voor ouderen. Dat zijn ook bouwstenen van de woonzorgservicezo nes!" Tongbreker Tenslotte: het woord 'woonzorgservicezone' is nogal een tongbreker. Heeft de gemeen te al nagedacht over een simpele term? "Nee, eigenlijk nog niet", zegt de wethouder. "Maar wij doen bij deze een beroep op de lezers van de Seniorenwijzer om ons sug gesties aan de hand te doen." Zorg Doordat ouderen vaker en langer zelfstan dig blijven wonen, is ook meer zorgaanbod dichtbij huis nodig. Wie nog redelijk ter been of mobiel is, moet er gemakkelijk naar toe kunnen; anderen moeten snel over thuis zorg kunnen beschikken. Deze zorg wordt vanuit centrale punten in de wijken aange boden. Dat kan bijvoorbeeld vanuit multi functionele centra waar ook andere voorzie ningen te vinden zijn, zoals activiteitenruim ten en winkels. En in woonzorgcomplexen of gerenoveerde appartementencomplexen kan de zorg geleverd worden vanuit een intern zorgpunt. Voor de reikwijdte van de zorg zijn voor de hele gemeente verschillende cirkelgebieden vastgesteld, afhankelijk van hoeveel men sen met behoefte aan zorg of andere dien sten er nu en/of in de toekomst wonen. De cirkels hebben een straal van ‘150, 300 of 500 meter. Hoe groter de straal, hoe meer service en diensten in het gebied en hoe meer doelgroepen ervan gebruik moeten kunnen maken. In de kleinste cirkels is in elk geval basiszorg verkrijgbaar. Praten met lotgenoten kan verlichtend werken voor mantelzorgers. Samen met de Twern organiseert Stichting Mantelzorg Midden-Bra bant daarom verschillende maandelijkse inloopbijeenkomsten. Aan melden is niet nodig. De toegang is gratis, evenals koffie of thee. Er is altijd een medewerker van de stichting aanwezig. In de Reeshof start op 31 mei de eerste inloop in de avonduren: elke laatste dinsdag van de maand van 19.30 tot 21.30 uur in wijkcentrum De Heyhoef (Kerkenbosplaats 1). Zoals bij alle inlopen zijn ook daar mantelzorgers uit andere wijken welkom, als hun dat tijdstip beter uit komt dan dat van de bijeenkomst in de eigen buurt. Meer informatie: Stichting Mantelzorg Midden-Brabant, tel. 5443343, e-mail info@mantelzorgmb.nl. Mantelzorg De zorg voor de zelfstandig wonende oude ren zal ook’in de toekomst voor een groot deel neerkomen op de schouders van part ners, familie, vrienden en bekenden: de mantelzorgers. Betaalde zorg komt pas aan de orde als mantelzorg niet of nauwelijks beschikbaar is. De wethouder ziet kansen, maar heeft ook bedenkingen. "Vroeger had den mensen veel sociale contacten in de buurt. Tegenwoordig is het 'druk, druk, druk' en hebben ze nog maar weinig tijd voor elkaar. Wij willen als gemeente zorgen dat mensen in de woonzorgservicezone elkaar weer ontmoeten, bijvoorbeeld op een cen trale plek als zo'n multifunctioneel centrum in de wijk. We hopen dat hierdoor het soci ale aspect en daarmee de zorg voor elkaar terugkomt." Daarnaast moet er volgens Aarts controle zijn dat er voldoende zorg is: "Er moet geld beschikbaar komen om de kwaliteit van de zorg te handhaven. Ik denk met name aan het Regionaal Patiënten en Consumenten Platform, het RPCP, als kwa- liteitsbewaker en dus als gesprekspartner van de gemeente op dit gebied." KBO-afdeling De Goede Herder in 't Zand gaat een Jeu de Boules club oprichten. Wie daarvoor belangstelling heeft, kan contact opne men met mw. Ans van der Zon, tel. 4673780. Wanneer er gespeeld gaat worden is nog niet bekend; dat is afhankelijk van de deelnemers. De biljartclub van De Goede Herder kan ook nog leden gebruiken. Deze speelt in competitieverband in vier klassen in het niet-rookvrije clublokaal aan de Isidorusstraat 6. Informatie/aanmelden: dhr W. Haanappel, tel: 4673169 of dhr J. IJpelaar, tel: 4684717. Wonen, zorg en welzijn: Bh dat zijn de drie begrip- Hk pen die centraal staan BV in de woonzorgservice- zones. Tilburg wil er in alle wijken een even wichtige mix van realiseren. Hoe gaat dat er in praktijk uitzien, bijvoorbeeld in de Blaak, waar wethou- w der Aarts woont? Wat F is daar beschikbaar als ze zelf later mogelijk zorgbehoe- vend wordt? Aarts: "Je hebt er al een win- t tantrum. Er zou ook een soort van gezondheidscentrum gevestigd kunnen «orden. Zorg zou ik dan kunnen krijgen van aracentrum Het Laar, dat vrij dicht in de tajtligt." 'tor de Blaak geldt dat bewoners mis schien vaker op eigen kosten kunnen zor- pi voor een goede woning, zorg en wel- 1 ajn", stelt de wethouder. "Maar voor een rijk als Tilburg-Noord zal de overheid vaker noeten bijspringen door het opplussen van woningen en het zorgen voor voorzienin- i jen, samen met de woningcorporaties en S/l zorginstellingen. Onder het motto Kon makandra (met elkaar) komen Surinaamse 50- plussers elke woensdag van 13.00 tot 15.00 uur bij elkaar om een gezellig praatje te maken, naar muziek te luisteren, een kaartje te leggen, te dammen, enz. Dat doen ze in het gebouw van de Wel- zijnsstichting voor Surinamers in Tilburg (WST) aan de Langestraat 13. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Voor hen ligt een wel- komstpresentje klaar. Informatie: tel. 5367548. Manier van denken ir moet dus veel gebeuren, in elke buurt en (ijk weer iets anders. Aarts benadrukt dat iet bij de woonzorgservicezones niet om een blauwdruk gaat, maar om een concept, I een manier van denken die in de afgelopen eren in de stad is ontstaan. Het plan staat wier regie van de gemeente en wordt uit- jevoerd door andere partijen, zoals woning- k I orporaties, projectontwikkelaars, zorg- en Tg» reizijnsorganisaties. "Het idee is niet alleen ifgestemd op ouderen, maar alle bewoners l ian een gebied kunnen profiteren van de nanier waarop wonen en het aanbod van «Izijn en zorg georganiseerd zijn." beschikte huisvesting is een eerste ver ste. Eengezinswoningen en appartemen- moeten aanpasbaar en levensloopbe- todig zijn. Dit laatste houdt in dat de oning zonder traplopen toegankelijk is en odanig kaq worden aangepast dat huis- oudens er in verschillende levensfasen unnen wonen, ook als de bewoners licha- telijke beperkingen krijgen. tor ouderen zijn er in de woonzorgservice- i, Ned. gesproken 1 gesproken ispel, Ned. >rt d. gesproken Vision s’g,v.a.6jaar ts. groep 8 en klas iderwijs ifantenfilm, Ned. nigt immers flink en de gemeentes mogen het probleem van de zorg opknappen. Aarts ontkent dat het een noodgreep is: "We zijn als gemeente al veel langer bezig met dit idee. Bovendien willen de ouderen zelf graag langer zelfstandig wonen. Dat is de trend waarop wij inspelen." Ze stelt dat Tilburg zt wikkelingen van de j De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in I de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: André Coenen, Riek Flipse- I Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mer- I tens-Vermeer, Denise van de Pas, 1 Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a I Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I Het weer wordt langzaamaan beter, dus wordt het tijd om er meer op uit te trekken. In de bibliotheek vindt u talloze boeken die u door woord en beeld leiden naar bijzondere plekken in uw directe omge ving of wat verder weg. Aad Struijs schreef Nederland voor nop; meer dan 1900 ideeën voor een gratis dagje uit. Het bevat per provincie een overzicht van musea, bezoekers-, informatie- en educatieve centra, bedrijfsbezoe ken etc. die allemaal niets kosten. In de ANWB Toeristische havengids staan 25 bezienswaardige havenplaatsen in Nederland, waaronder Bergen op Zoom en 's-Her- togenbosch. Steeds met een plattegrond, wat geschiedenis, beziens waardigheden, hotel/café-tips en een lijst van nuttige adressen. In De mooiste plek van Nederland; gids naar 36 verrassende natuur gebieden tekende Claudia Dekkers de verhalen van bekende en onbekende Nederlanders op over hun persoonlijk mooiste plek, gebieden waar je misschien zelf niet zo snel naartoe zou gaan. Naar het gelijknamige tv-programma. Bent u op zoek naar uittips in de eigen omgeving? Vanaf 1 juni kunt u bij bibliotheek Groenewoud in wijkcentrum De Spijkerbeemden (Don Sartostraat 10) het Uitpunt vinden. Vanaf diezelfde datum is ook de website www.UITpunttilburg.nl actief. Hier kunt u alle infor matie over kunst, cultuur en uitgaan vinden. U kunt deze website gratis raadplegen in de hoofdbibliotheek, bibliotheek Udenhout en Berkel-Enschot. Een greep uit het aanbod: Lezing mgr. Bluyssen op dinsdag 31 mei (19.30 uur in bibliotheek Koningsplein 10); Beiaardconcerten Heike- se kerk op de zondagen 5 juni om 15.00 uur, 12 juni om15.30 uur, 19 juni om 15.00 uur en 26 juni om 15.00 uur; en het Festival van het Levenslied op zaterdag 11 juni vanaf 20.30 uur op Piusplein en Paleisring en op zondag 12 juni vanaf 15.00 uur. het gebied van the- iminaties als bewijs gd is een kwalitatief leer te zetten. Vanaf jaar brengt Efteling :s samen met V&V e nieuwe musical iet Efteling Theater. j °.vv- Semorenwijzf Deadline: donderde, te verschijningsdatum. Voor allerlei soorten zorg en begeleiding die onder de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) vallen, is een indicatie (goedkeu ring) nodig van het Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ), voorheen het RIO. Daarbij gaat het om huishoudelijke en persoonlijke verzor ging, verpleging, ondersteunende en activerende begeleiding, ver blijf in een zorg- of verpleegcentrum, en behandeling. Het Ouderen werk van de Twern organiseert maandag 30 mei een informatiemid dag over hoe zo'n indicatie verloopt. De bijeenkomst in zorgcentrum De Heikant (Schubertstraat 700) begint om 14.00 uur. Entree en een kopje koffie of thee zijn gratis. Bouwen In het gebied De Knoop, rond NS-station Reeshof, komt de eerste woonzorgservice zone van Tilburg. Bij de nieuwbouw daar wordt al rekening gehouden met levens- loopbestendigheid van woningen of de aan- paspaarheid ervan, en met de beschikbaar heid van allerlei voorzieningen. Maar hoe wordt dit plan ingepast in de bestaande stad? Els Aarts, die naast Zorg ook Ruimtelijke Ordening in haar portefeuil le heeft, geeft toe dat dit een zaak van wat langere adem is. Burgers zullen er niet op korte termijn iets van merken. Maar ze is optimistisch: "De stad is altijd in beweging. zones verschillende mogelijkheden, afhan kelijk van hun zorgbehoefte. Voor ouderen die veel zorg nodig hebben is 24-uursbege- leiding mogelijk, thuis of in een zorgcen trum. Er kan ook sprake zijn van groepswo nen, bijvoorbeeld voor dementerenden. Daarnaast is er de mogelijkheid tot beschut of begeleid wonen als er geen 24-uurs toe zicht nodig is, maar wel regelmatige bege leiding of hulp. Welzijn Welzijnsdiensten en ondersteunende voor zieningen (zoals maaltijdvoorzieningen, ver voer, alarmering en ontspanningsactiviteiten) dragen eraan bij dat mensen zelfstandig kunnen blijven functioneren. Het idee achter de WMO en de woonzorgservicezones is dat velen daardoor niet of pas later een roep op zwaardere zorg doen. Daarom de gemeente zorgen voor een gevari eerd aanbod van steun en welzijnsdiensten op een centrale plek in de woonzorgservi cezone. Aarts: "We willen daarnaast gebruik maken van multifunctionele dienstverlening. Er zijn bijvoorbeeld veel schoolgebouwen die 's middags en 's avonds niet gebruikt worden. Ouderen of andere groepen kunnen er op die tijden terecht voor hun activiteiten. Dat scheelt ook geld, want je hoeft geen extra gebouw neer te zetten. En denk bijvoor beeld aan een praktijk voor fysiotherapie waar mensen kunnen fitnessen of zwem men. Of de slager die ook maaltijden aan huis levert. We moeten gebruik maken van de mogelijkheden die er al in de wijken zijn." De nieuwe generaties ouderen willen steeds meer zelfstandig blijven wonen, in plaats van naar een verpleeg- of verzor gingstehuis te verhuizen. Een ontwikke ling die de overheid stimuleert, onder meer door de invoering van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO), waarschijnlijk in 2006. Door deze wet moeten mensen steun krijgen om zo lang mogelijk zelfstandig te kunnen functione ren. De gemeente Tilburg wil dit in alle buurten mogelijk maken met woonzorg servicezones. Wethouder Els Aarts (o.m. Zorg) denkt dat de zones er over tien jaar in de hele gemeente zijn. Belangrijke voorwaarden daarbij zijn volgens haar de medewerking van organisaties als woningcorporaties en de beschikbaar heid van mantelzorg. "En er moet natuur lijk geld beschikbaar komen om de kwa liteit van de zorg te handhaven." Doel van het Regionaal Patiënten Consumenten Platform Midden- Brabant (RPCP-MB) is dat in de gezondheidszorg meer en beter naar de mening van de consument wordt geluisterd. Daarom heeft het RPCP het Consumentenpanel Zorg is ingesteld. Inwoners van de regio Midden-Brabant kunnen daarin hun mening geven over actuele kwesties in de zorg, zowel landelijk als regionaal. Het RPCP draagt de opvattingen van het panel uit bij betrokken partijen en gebruikt ze, waar nodig, om druk uit te oefenen om tot verbeteringen te komen. Het panel zal enkele malen per jaar bevraagd worden. Deelnemers krijgen dan een korte vragenlijst per post of e-mail toegestuurd, zodat zij zelf kunnen bepalen wanneer zij die invullen. Alle verstrek te gegevens worden vertrouwelijk en anoniem behandeld. De panel leden worden als eerste op de hoogte gesteld van de resultaten van de raadplegingen. Aanmelden voor het panel kan per e-mail naar p.heine@rpcp-mb.nl of per post door een briefje (zonder postzegel) te sturen naar RPCP Midden-Brabant, t.a.v. P. Heine, Antwoordnummer 60737, 5000 WB Tilburg; steeds naam, adres, postcode en woonplaats vermelden, evenals 'aanmelding Consumentenpanel Zorg'. Aanmelding kan ook telefonisch tijdens kantooruren: RPCP Midden-Brabant, tel. 013- 5942170.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 17