WIJZE OP De Hasseltse kapel: een warm plekje in het hart van velen BWeg Aanvullende ziektekostenverzekering voor lage inkomens COLOFON ld bv Dag van de Ouderen Groepswonen met veel privacy Computercursussen Fietstocht trejpunt 't Sant Maria in de bibliotheek - T opi Bron van eeuwige Jeugd Playback-show in Frater Mattheushof Cursussen voor mantelzorgers F DONDERDAG 12 MEI 2005 - PAGINA 13 DE TILBURGSE KOERIER Palet, de Twern en van het jaar. "In mei kun je hier niet trouwen I r al oogsten! Wat vergoedt de CAV? /chok I - 535 I9 48 Wie een andere zorgverzekeraar heeft, talig mei NG ERS en I dat mensen meedoen, worden ze niet afgewe zen. J-MELIS 28, TILBURG Hest (73) heeft de Mariavere- loog i voor bij- cunnen ze Om alvast in de agenda of op de kalender te noteren: de Dag van de Ouderen in de gemeente Tilburg wordt op zaterdag 1 oktober gevierd. Net als vorig jaar is er van 10.00 tot 16.30 uur een grote Seniorenbeurs in De Druiventros in Berkel-Enschot. Naast veel gevarieerde informatie is er ook muziek. De toegang is weer gratis. Zelfstandig wonen, met veel privacy, samen met andere ouderen, en daarbij naar eigen wensen gebruik maken van diensten. Dat wil Domus Sapientiae gaan bieden in Midden-Brabant. Dit kleinschali ge project groepswonen (in ontwikkeling) is bedoeld voor ouderen, voor wie zelfstandig/alleen wonen moeilijker wordt, maar die niet zorgbehoeftig zijn. Onder de diensten die verleend kunnen worden, vallen onder meer maaltijden (in de eigen kamer of in de gemeen schappelijke woon/eetkamer), boodschappen doen, schoon hou den van woon-, slaap- en badkamer, het bed opmaken, de was doen en begeleiding buitenshuis. Voor gasten van de bewoners komt er een logeerkamer. Door het betalen van een vast bedrag per maand vervallen de aparte rekeningen voor allerlei woonlasten. Schriftelijk informatie: Domus Sapientiae, Langeboomstraat 8, 5051 BG Goirle. Telefonisch: 06-40325855. kapel om er te bidden en een kaars aan te in de jaren veertig van de 19e eeuw, toen steken, in mei elke ochtend. Ze vindt er ook troost sinds haar man een jaar geleden overleden is. "Maria luistert; hier bidden geeft je rust." Stichting Seniorweb Tilburg en omstreken (SSWT) wil ouderen wegwijs maken op computer en internet. Daarvoor verzorgt Seni orweb onder meer cursussen. Opgeven voor de cursussen die in september beginnen, is nu al mogelijk. Er is onder meer een cur sus voor blinden en slechtzienden, met een speciaal spraakpro- gramma. Informatie en opgave: Jos van Korven, tel. 5703958 ('s middags op werkdagen); e-mail jvkorven@home.nl. men niet hoger is dan 110 procent van het minimumloon €1390 bruto per maand) en dat ze weinig of geen vermo gen hebben. Ook moeten ze aangesloten zijn bij de zorgverzekeraars CZ of VGZ, en daar zelf een individuele aanvullende verzekering hebben of nemen. Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) organiseert op woensdag 25 mei de eerste fietstocht van het seizoen. Vertrek om 10.00 uur. Wie niet wil of kan fietsen, kan diezelfde ochtend in het trefpunt rik ken of jokeren. Prijs: 1 euro p.p.; leuke prijsjes Aanvang: 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. Diverse boeken uit de bibliotheek wijzen de weg naar (Mariakapel len in de omgeving en vertellen over het ontstaan ervan. Rijk Rooms Brabant - Lezend en fietsend door Mystiek Brabant is een rijk geïllustreerd boek met schitterende mystieke verhalen, vooral van de gerenommeerde Brabantse schrijvers Gerard Rooijakkers, Paul Spapens en Eric Kooien. De foto's zijn gemaakt door Andrea Röell. De fietsroutes zijn zoveel mogelijk gekoppeld zijn aan de fietsknooppunten van Brabant. In Heilige Boontjes, volksdevotie in Tilburg schetst Paul Spapens een beeld van de volksdevotie die nu aan het begin van de eenen twintigste eeuw nog steeds bloeit in Tilburg en omgeving. In Eeuwen en Uren in de Hasseltse Kapel beschrijft F.J.M van Puijenbroek de historische achtergrond, de bouwstijl, de restaura tie, en de inrichting van de kapel. Anders dan in de rest van Nederland bleven in Noord-Brabant tus sen 1648 en1800 niet alleen middeleeuwse culten floreren, maar werden er ook vele nieuwe ingevoerd. Aan de hand van de 221 plaatsbeschrijvingen in het boek Bedevaartplaatsen in Nederland; Deel 2: Provincie Noord Brabant krijgt de lezer allerlei achter grondinformatie over de historische ontwikkeling van de bede- vaartcultuur in Noord-Brabant. Het fotoboek Rijk roomsch leven van Gaston Remery geeft met circa vijftig schitterende zwartwitfoto's een beeld van het kerkelijk leven in Oost-Brabant tussen 1957 en 1989. Pieter de Coninck geeft in het boek Roomsch in alles een beeld van het katholieke volksdeel in Nederland tussen 1900 en 1950. Deze periode wordt gekenmerkt door een sterk groepsbewustzijn waar binnen men zich afsloot van de (vijandig geachte) buitenwacht en zich op vrijwel elk terrein liet leiden door richtlijnen van Rome. Het grootste deel van dit boek is gewijd aan gebruiken in en rond het gezin. De hoofdbibliotheek van de OBT aan het Koningsplein sluit op dins dag 31 mei de maand in stijl af met een lezing door mgr. Jan Bluyssen over Aurelius Augustinus (354 - 430). Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Entree 2,50 euro voor niet-leden; 1,50 voor OBT-leden. Kaar tjes zijn verkrijgbaar bij de klantenservice, tel. 4648510. 0038999. I Kopij kan gestuurd worden naar het redactieadres of naar De Tilburgse I Koerier, Postbus 100015000 JA I Tilburg; tel. 5368805; e-mail: I redactie@tilburgsekoerier.nl I o.v.v. Seniorenwijzer. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Gemeenschap Emmanuel, een katholieke vereniging, organiseert van 30 mei tot 2 juni een midweek over 'eeuwige jeugd'. De bij eenkomst is bedoeld voor voor 50-plussers, al dan niet gelovig. De midweek vindt plaats in het conferentieoord Emmaus in Helvoirt. Op het programma staan vieringen, inleidingen op het thema (onder meer door de nog steeds jeugdige monseigneur Lescrau- waet), uitwisseling in kleine groepen en ontspanning. In het confe rentieoord is een kapel, waar bezoekers echt tot rust kunnen komen. Informatie/opgave: tel. 040-2219274 (fam. Janssen). Meer informatie ook op www.emmanuelnederland.nl gaat zo door tot 's avonds 20.30 uur." Jansen geeft aan dat de bedevaartgangers naar de Hasseltse kapel vroeger ook ande re doelen hadden dan alleen Mariavere ring. "Ik herinner me nog wel dat we hier niet in eerste plaats heen gingen om te bid den, maar om leuke meisjes te ontmoeten. De Hasseltse kapel heeft een warm plekje in het hart van oudere mensen, spreekt hun tot de verbeelding. Vroeger was er niet zoveel gelegenheid om een ander te ont moeten en de kapel was voor hen een uitje, ook een beetje een vrijershoek. Veel ouderen hebben elkaar hier leren kennen'' en komen daarom uit nostalgie hier terug." Op uitnodiging van het Open Bejaardenwerk St. Anna brengt de groep Sportief 55+ uit Dongen op dinsdag 24 mei een wervelende show met voordrachten en bekende liedjes van vroeger. Bewo ners, kennissen en wijkbewoners zijn welkom in de zaal van Frater Mattheushof 1 (aan de Capucijnenstraat). Aanvang 14.00 uur. Entree en een kopje koffie of thee zijn gratis. Steeds meer mensen hebben door ziekte of een handicap hulp nodig van hun partner, kinderen of andere familieleden, of van vrienden en kennissen. Zonder de hulp van deze mantelzorgers zouden ze niet zelfstandig kunnen wonen. Die zorg kan zwaar zijn. De Stichting Mantelzorg Midden-Brabant organiseert daarom, vaak samen met andere organisaties, cursus sen die goed van pas kunnen komen. Informatie en aanmelden (tenzij anders vermeld): stichting Mantelzorg Midden-Brabant, tel. 5443343. In een ondersteuningsgroep leren mantelzorgers hoe ze zelf over eind kunnen blijven. In een andere ondersteuningsgroep van de stichting samen met de GGZ en thuiszorgorganisatie Thebe leren mantelzorgers van dementerenden wat dementie is en hoe ze er mee om kunnen gaan. Voor migrantenvrouwen is er een basiscursus Familiezorg. Daar naast bestaat het project Ondersteuning allochtone familiezorgers in Tilburg, opgezet in samenwerking met Thebe. Samen met Thebe organiseert de stichting de cursus Ziekenver zorging thuis. Informatie/aanmelden: tel. 5443343 of 0900-8806 (Thebe). Dat geldt ook voor de Tilcursus voor mantelzorgers en Bewegen na een beroerte. Verder na een beroerte is een cursus voor mantelzorgers van CVA- getroffenen, opgezet i.s.m. de vereniging Samen Verder. Informa tie/aanmelden: E. van Gorp, tel. 013-5331035. doen op de bijzondere bijstand. CZ- en VGZ-verzekerden kunnen dat niet meer voor de zaken die vergoed worden door de Mensen die geen bijstandsuitkering heb- CAV. De gemeente verwacht dat de CAV ben, zoals ouderen met AOW en een klein daardoor juist positief uitpakt. Voor een pensioen, kunnen ook aan de CAV deelne- grote groep mensen is de drempel te hoog men. Hun inkomen wordt jaarlijks getoetst, om naar de gemeente te stappen voor bij- vermogens worden op basis van steek- zondere bijstand. Na 1 juli kunnen ze proeven bekeken. gewoon bij hun zorgverzekeraar aanklop- Voor niet-uitkeringsgerechtigden gaat de gemeente pas na augustus een publici teitscampagne over de CAV voeren. Maar De gemeente vermoedt dat van de 6700 belangstellenden kunnen wel eerder van uitkeringsgerechtigden en hun partners er de regeling gebruik maken. In juni komen Aonn _..n,-r'Ai/ er aanvraagformulieren beschikbaar. De Seniorenwijzer zal daaraan aandacht besteden. Vrijershoekje De snoepkramen stammen nog uit de tijd van de kermis, legt koster Jansen uit. "Veel grootmoeders komen hier met hun kleinkin deren. Eerst steken ze een lichtje aan bij het beeld. Daarna kopen ze ouderwets snoepgoed zoals kattespouw, stroopsol- daatjes, zuur- en kaneelstokken. En op zondag in mei staat er ook een viskraam." Jansen maakt in mei samen met zijn vrouw werkweken van meer dan 100 uur. "Het begint al 's nachts om 4.00 uur. Dan ga ik de overblijfselen van de vorige dag opruimen. Als de kapel om 6.00 uur open gaat, komen er al mensen voor de mis van 6.30 uur. Dat Ondanks dreigende wolken zit op de eerste maandag van mei om 9.30 uur een vijf tiental mensen in de Hasseltse kapel. Vooral ouderen, maar ook een jonge vrouw met kinderen. Om de paar minuten komt er wel iemand binnen; de een blijft langer dan de ander. Het schijnsel van tientallen waxinelichtjes weerspiegelt in het zilver van de ex voto's, de afbeeldingen van lichaamsdelen die als dank voor genezing die aan beide zijden van het altaar hangen. Het is stil, op het harde getik van de klok en de geluiden van wind en regen na. De meimaand vormt het hoogtepunt van de berg. In 1796 kwam de kapel weer in bezit Mariaverering. Voor koster Johan Jansen van de katholieke kerk en werd er ter vere en zijn vrouw Leni is dit de drukste maand ring aan Maria een beeld geplaatst." van het jaar. "In mei kun je hier niet trouwen "Sindsdien is er sprake van een Tl!': of huwelijks-en andere jubilea vieren; deze Maria-heiligdom, met name in mei. maand is geheel gewijd aan de Mariavere- komen mensen uit de wijde ome0''" ring", vertelt hij. Uit de wijde omgeving voet naar de kapel om de bedevaartsmis in komen duizenden mensen naar de Has seltse kapel om er een weesgegroetje of bidden. Die sloffen midden in de nacht we een hele rozenkrans te bidden of op een andere manier uiting te geven aan hun devotie. Daaraan ligt vaak een wens om genezing ten grondslag. Anderen roepen volgens Jansen de hulp van Maria in bij een examen of bijzondere prestatie. "Zelfs de Tilburg Trappers komen hier lichtjes aansteken op een goede wedstrijd." Met de Collectieve Aanvullende Verzeke- per glas als maximum voor dubbelfocus ring (CAV) krijgen verzekerden tot de glazen en maximaal €91 per lens bij CZ bestaande maximumbedragen 100 pro- (€90 bij VGZ). cent uitgekeerd bij tandheelkundige hulp. Een eerstelijns psycholoog en de eigen Kronen worden voor de helft vergoed. bijdrage psychotherapie worden voor Hulpmiddelen om te zien worden ook tot maximaal €410 per jaar vergoed. Alleen 100 procent vergoed, met €70 als maxi- CZ vergoedt de eigen bijdrage voor hoor- mum voor een montuur, €90 per glas als toestellen tot een maximum van €300. maximum voor enkelfocus glazen, €140 Bij CZ heet die individuele aanvullende ver zekering BasisTand; deze kost €16 per maand. Bij VGZ gaat het om de Uitgebrei de Aanvullende Verzekering (€18 per I maand). Wie zich aanmeldt voor de extra 1 verzekering (CAV) betaalt voortaan bij bei- I den €16 per maand. Daar bovenop legt de gemeente €7,90 per maand per volwasse- ne bij voor de CAV. Bijzondere bijstand - Wie een andere zorgverzekeraar heeft, J kan voor dit soort zaken een beroep blijven Normaal gonst het in mei van de activiteiten rond de Hasseltse kapel. Maar in 1954 brachten 25.000 pelgrims er op een zondag in september ook een stedelijke Maria- hulde. Die werd gehouden als herdenking van het feit dat het beeld van de Zoete Moeder van Den Bosch honderd jaar eerder teruggegeven was aan de kathedraal van St. Jan. Dat jubileum werd in het hele bisdom met festiviteiten herdacht. FOTO: REGIONAAL ARCHIEF TILBURG van Tilburg. Op de achtergrond is voortdu rend een monotoon getik te horen. "Dat is de klok in de kapel", verduidelijkt de koster, vroege ochtend de kapel vol. Jansen, van oorsprong vrachtwagenchauf feur, beschrijft nu met gemak de geschie denis van de kapel die volgens de eerste vermeldingen omstreeks 1536 moet zijn gebouwd. "In de Middeleeuwen waren er talloze van deze kapellen in Brabant. Na de Vrede van Munster in 1648, toen kerken en kapellen aan de katholieke eredienst ont trokken werden, heeft de Hasseltse kapel dienst gedaèn als weverswoning en her- "Sindsdien is er sprake van een Tilburgs ■---i. Dan komen mensen uit de wijde omgeving te aartsmis in de vroege ochtend bij te wonen en om te gaan ook weer te voet terug. Ik schat t er in mei tienduizenden mensen naar de Hasseltse kapel komen, onder wie vrou wenverenigingen, jeugd, mensen met een verstandelijke beperking en veel ouderen die vanuit verzorgingshuizen met de bus hier naartoe vervoerd worden." Inwoners van de gemeente Tilburg met een laag inkomen, zoals AOW'ers (even tueel met een klein pensioen), kunnen met ingang van 1 juli een gratis collectie ve aanvullende ziektekostenverzekering (CAV) krijgen. Daardoor hebben ze recht op een hogere vergoeding voor onder meer brillen, lenzen en kosten voor de I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in I tandarts^ Voorwaarden zijn^dat hun jnko- de twee weken in De Tilburgse Koerier. I Redactie: André Coenen, Riek Flipse- I 1 Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, I Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mer- I 1 tens-Vermeer, Denise van de Pas, 1 Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. El 2005-PAGINA 12 ONTSTOPPEN, rioolinspectie. sn van vet- of slik el voor meer info: ght Rioleringen lundersestraat 45 13-4551569 Oorsprong Paplepel Volgens een overlevering zou er op deze "Ik kwam hier al voor de oorlog in mei mini- plek al omstreeks 1500 Mariaverering heb- maal een keer per dag", zegt de 78-jarige ben plaatsgevonden. Een 'vroom man' zou J. Swolfs. Dat was voor hem "de gewoon- er de kapel gesticht hebben, nadat hij een ste zaak van de wereld", want hij is gebo- Mariabeeld had gevonden. ren en getogen aan het Hasseltplein. Daar- Een ander oorsprongsverhaal luidt dat er in naging hij elders in het land wonen. Hij her- 1576 iets soortgelijks plaatsvond: de geu- innert zich levendig dat omwonenden ook zen hielden huis in de Heikese kerk en in de kapel gingen bidden als er een buurt- mogelijk is een van de buitgemaakte beel- bewoner ziek was. "En als er van hieruit den meegenomen en op de Hasselt in een iemand begraven werd, luidde eerst het put geworpen. Het vinden van dat beeld klokje van de kapel en werd dat overgeno- zou een aanwijzing van den hemel geweest men door de klokken van de Hasseltse zijn om daar een kapel of noodkerk te bou- kerk waar de uitvaartmis was." wen. Deze bouw zou hebben plaatsgevon- De Mariadevotie kan diep zitten, vertelt hij. den tussen 1629 (de val van 's-Hertogen- "Mijn zus uit Dongen kon op 2 mei ver- bosch) en 1648 (de Vrede van Munster). schrikt zeggen: 'Ik ben nog niet in de kapel Volgens weer een ander verhaal zou een geweest!'" Sinds hij weer in Tilburg woont, edelman, die op het punt stond vermoord komen meneer Swolfs en zijn vrouw regel- te worden in de moerassen bij Hasselt, matig naar de kapel om te bidden. Maria aangeroepen hebben. Prompt kwam Brunetta van Hest (73) heeft de Mariavere- hulp opdagen en werd hij gered. Uit dank ring met de paplepel ingegoten gekregen: baarheid liet hij de kapel bouwen. Het Mari- "Ikben namelijk Italiaanse van geboorte." abeeld kwam in 1796 naar de Hasseltse Ze groeide op in het Gooi en leerde daar kapel. haar man - "een echte Tllburger" - kennen. Bovendien werd na dat jaar Onze Lieve In 1957 verhuisden ze hierheen en sinds- Vrouw Visitatie (2 juli) als feest gevierd in dien bezoekt ze regelmatig de Hasseltse de kapel. Een echte toeloop ontstond pas ----"ocdig van de 19e eeuw, toen er een soort 'kermis' werd gehouden. De processiebedevaart op 2 juli 1860 trok massale deelname, omdat er gebeden werd voor de zouaven, de pauselijke sol daten die vertrokken om de Kerkelijke Staat te verdedigen. Later in de 19e eeuw kwam het accent van de Mariaverering en bedevaart steeds meer op de meimaand te liggen. Vanaf het pen voor vergoedingen waarop ze door de CAV recht hebben. gemeente vermoedt dat van de 6700 :erin J 4800 zullen deelnemen aan de extra CAV. Van de 11.000 andere minima doen er zo'n 2000 mee, is de verwachting. Als er meer Midden in de nacht Sinds de restauratie in 1972 ontfermt het echtpaar Jansen zich over de Hasseltse kapel. Vanuit het raam hebben ze een -- prachtig uitzicht op het oudste monument begin van de 20e eeuw werden in Tilburg processies georganiseerd naar de kapel. Elke dag van deze maand zat vanaf de Mariaverering

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 13