t.nl n Ti|bun Bevrijdin Festival J1 Elke Tilburger een Wereldburger nl A\ RM/V Kandidaten gezocht voor Vredesprijs n/v h'! j 'erk Bevrijdingsfestival 5 mei: vrijheid delen is de kunst Oorlog en vrede thema in serie over wereldvraagstukken ‘Mensen werken voor mensen’ actief in voormalig Joegoslavië Vrienden Afrikaanse Grotemerengebied helpen ex-kindsoldaten Burundi en Kongo Agenda Stichting Gowraar: Somalië mag niet vergeten worden «^■b ’RIL 2005 - PAGINA# Dit is een publicatie van het gemeentebestuur van Tilburg 'Jurt ïhikbaar bent, >280. ke.com ilden u zenden naar: e wer inder IONE.com Voormalige kindsoldaten SERVICE >rak- t dan 15: nimum, 'Vrijheid delen is de Kunst’ tot en met eind juni pen in te vrije In dit blid verschijnt elke twee maanden een extra gemeentepagina met nieuws over mondiale vraagstukken zoals armoede, vrede en duur- zaamhed. Deze serie behandelt telkens een ander thema. Het gaat daarbijniet alleen om het wereldprobleem zelf maar vooral om de manierwaarop Tilburgers een steentje bijdragen aan het oplossen van dit prosleem. Deze maand aandacht voor oorlog en vrede. i’s nodig 3 iften oltrappen ag en/of avond, ig team, verdiende geld. uur naar atieformulier. i. Wij zoeken in iber nog enkele ilpen bij het orgingscentra’s. •soneel volgens de 'Vrijieid delen is de kunst’ is het centale thema van het gratis toeankelijke Tilburg 5 mei Bevijdingsfestival 2005 op het Konngsplein. Tijdens de Tweede weeldoorlog werden alleen die kuistuitingen toegestaan die pasen in het ideaalbeeld van de beatters. Sommige kunstenaars schkten zich in die eisen. Ameren werkten zelfs actief mee aaide propaganda van de bezet ter.. Maar er waren ook kunste nars die zich niet aanpasten. In Somalië is vanaf 1991 een burgeroorlog uitgevochten die ertoe heeft geleid dat meer dan 1 miljoen Somaliërs hun land hebben moeten verlaten. Velen van hen verblijven in de buurlanden, maar er zijn eveneens aanzienlijke aantallen gevlucht naar Europa. Ook in Tilburg woont een grote groep Somaliërs. Vanuit deze gemeenschap is Stichting Gowraar opgezet met het doel om vanuit Nederland zo breed mogelijk hulp te bieden aan achtergebleven landgenoten. trailererva- tief vaardig. delen in verrichten nzien van IV Tilburg il: Nuevo@planet.nl int.nl 3)535 15 23. gek idee om DE TILBURGSE KOERIIR Meer informatie: members.home.nl/gowraar omd; sn ouder ,;n onderwijs ictiviteiten. et onder en kinderen is is een JsB. verdraa1 respect hoek. Ze Ven, vrijwilliger van irken voor Mensen vertelt .et werk van de stichting. ‘De e hulpgoederen worden in land verzameld en vrijwilligers Een van de organisaties uit Tilburg die hulp bieden aan oorlogslacht offers, is de stichting Mensen werken voor Mensen. De hulp bestaat uit diensten en goederen. Mensen werken voor Mensen is een groep vrijwilligers die sinds 1992 onpartijdige hulp geeft aan slachtoffers van oorlogsgeweld in voormalig Joegoslavië. Het doel van deze hulp is de mensen ter plaatse weer de middelen in handen te geven om een zelfstandig bestaan op te bouwen. Activiteiten in Tilburg Mei Vertegenwoordigers van Tilburgse scholen gaan naar Matagalpa (Nicaragua) voor het onderhouden van contacten met hun partnerscholen. moeten voor naar Jury Ti.u,u West en Midder Peeters, Stationsstraat Tilburg, of per e-mail: s.peeters@coswmbraban Meer informatie: tel. (013) :zige lar ook infor- 18-19 juni Slotmanifestatie Festival Mundial. Locatie: Leypark. Confronterend nieuws estigingen in slendistributie Meer informatie agenda: COS. E-mail: s.peeters@coswmbrabant.nl rijden met deze goederen naar de hulpverleners. Hierdoor kunnen we voor weinig geld veel betekenen. We controleren ook zelf of de hulpgoe deren op de juiste manier worden verdeeld. De laatste tijd ligt de nadruk van ons werk in voormalig Joegoslavië op de ondersteuning van duurzame economische projecten, enorm taboe in Afrika en wanneer bekend is dat iemand aids heeft, wordt die persoon gemeden en hoeft niet op enige hulp te rekenen. De stichting helpt deze vrouwen om toch nog een inkomen te verwerven, zodat ze in hun levensonderhoud kunnen voorzien en misschien zelf medicijnen kunnen kopen. Het liefst zouden de Vrienden ook bij de aanschaf van medicijnen helpen, maar daar hebben ze op dit moment de financiële middelen niet voor. Om de VAG te helpen haar doelen te Niet vanzelfsprekend Vrijheid is niet vanzelfsprekend, in veel landen en delen van de wereld worden mensen onderdrukt, is er oorlog en vallen dagelijks slacht offers. In de Tweede Wereldoorlog stelden de bezetters hun ideaal beeld van de mensals norm. ringen. Kunst leert en inspireert om met andere ogen naar de geschie denis te kijken. Kunst kan commen taar leveren op de samenleving en nieuwe gezichtspunten bieden. Vrije kunst is van wezenlijk belang voor de ontwikkeling van een pluri forme samenleving. Hoe cultureel 28 mei Lezing Palestina. Locatie: Opstandingskerk, Prof. Cobbenhagenlaan 8. Aanvang: 11.00 uur. De Stichting Vrienden van Nazareth organiseert op zaterdag 28 mei een informatiedag over hun projecten, waaronder het studiebeurzenproject voor Palestijnse studenten. Rania Oqbe zal een lezing houden getiteld ‘een wereld van verschil’. Tilburg Bevrijdingsfestival ‘Vrijheid delen is de kunst’. Plaats: Koningsplein. Van 12.00 tot 19.30 uur. Toegang gratis. Vobr het eerst heeft Tilburg een bevrijdingsfestival. Aanleiding is het feit dat Nederland viert dat het precies 60 jaar geleden werd bevrijd. Het Bevrijdingsfestival omvat een podiumprogramma. een vlaggenparade en een informatiemarkt. wederopbouw van het land. Stichting Gowraar wil met haar werkzaamheden en activiteiten een kleine bijdrage leveren door voort durend aandacht te blijven vragen voor de ontwikkelingen in Somalië. Daartoe wil zij niet alleen de contacten onderhouden met de plaatselijke, landelijke en interna tionale politiek, in nauwe samen werking met andere hier aanwe; >t Somalische organisaties, maar de Tilburgse bevolking van ir.iv matie blijven voorzien. Elke Tilhirger is verbonden met de wereld. 9e auto komt uit Japan, de houten :ozijnen uit het Afrikaanse oerwoul, de koffie uit Midden- Ameriki, de bleekselderij uit Israël en de biurvrouw uit Indonesië. Met zes mil.ard mensen moeten we de aarde o> een verstandige manier zienterunnen’. Bovendien moeten we de arde ook nog leefbaar achterhten voor de generaties na ons. Elie Tilburger is ook een werelcburger. Iedere burger is dagelijks indirect betrokken bij wereldraagstukken van armoede, vrede n duurzaamheid. ‘Denk mondial, handel lokaal', zo luidt het de’ies. 60jaa- vrijheid Op 4 nei herdenken we, op 5 mei viererwe onze vrijheid. Volgende week taat in het teken van herdeiken en vieren. Op 4 mei herdeiken we in Nederland de oorlogslachtoffers uit eigen land, met nme die van de Tweede WereBoorlog. Op 5 mei viert Dit jaar wordt de Vredesprijs voor de zeventiende maal uitgereikt. De prijs is bestemd voor een inwoner van Tilburg die zich al jaren lang belangeloos inzet voor vrede, mensenrechten en solidariteit over grenzen heen. De jury zoekt geschikte kandidaten en roept Tilburgers op om voor 15 mei namen van mogelijke kandidaten met een korte motivatie door te geven. De winnaar wordt bekendgemaakt op verdraagzaamheid en wederzijds vrijdag 16 september. De prijs is een respect vanuit een mondiale invals- blijvend aandenken met een mondiale hoek. Ze doen het'werk geheel belan- dimensie. Kandidaten moeten woon- geloos en veelal buiten de publiciteit, achtig zijn in Tilburg. Ze moeten zich. De jury let in zijn beoordeling ook op onderscheiden in het werken aan de persoonlijke mogelijkheden van Nederland dat het 60 jaar geleden is bevrijd. Vlak na de Tweede Wereldoorlog zijn er veel initiatieven genomen om herhaling te voorkomen. Wereldwijd hebben landen zich verenigd in de Verenigde Naties en zijn er internationale verdragen gesloten om vrede te waarborgen en mensenrechten te respecteren. In Europa zijn de ‘oude’ vijanden succesvol met elkaar gaan samen werken in wat de Europese Unie heet. In veel landen is de demo cratie hersteld. Wij kennen in Nederland sindsdien vrede en vrijheid in een wereld waar angst voor oorlog en onderdrukking nog aan de orde aan de dag is. De grotemerenregio in Afrika wordt al jaren geteisterd door geweld. De Vrienden van het Afrikaanse Grotemerengebied (VAG) zijn zelf afkomstig uit die regio en zijn dermate betrokken bij deze problema tiek dat ze deze stichting hebben opgericht. Het doel van de stichting is het leveren van een bijdrage aan het welzijn van jongeren in een aantal deelgebieden van deze regio, namelijk Burundi en Kongo. Veel van deze jongeren zijn slacht offers van oorlogsgeweld (ouders verloren, gedwongen als kindsol daten te vechten) en/of aids. De stichting probeert deze jongeren weer een perspectief te bieden. Eén van de projecten is de opvang van ex-kindsoldaten in Kongo omdat deze kinderen vaak geen ouders meer hebben. Ze krijgen onderwijs aangeboden en sportac*’- Een ander project is het steunen van vrouwen en met aids jn Burundi. Aids st verwezenlijken is alle hulp welkom: tweedehands sport- spullen, donaties en hulp van vrij willigers. Meer informatie is te verkrijgen via e-mail: bmapiquet@hotmail.com Zigingen door met het maken van eign kunst. In hun werk klonk vaak kriiek door op de onderdrukking en odog. Deze verzetskunst werd veboden en de makers ervan weden vervolgd. Sinds 1945 speelt defweede Wereldoorlog een langrijke rol in de Nederlandse kust. Tot op de dag van vandaag wrdt gereflecteerd op deze peiode. Boeken, films, schilderijen, gdichten, beeldhouwwerken en ariere kunstvormen hebben bijge- digen aan het verwerken van het veleden en traumatische erva- Zelf iets doen - Belangstellenden kunnen zich aansluiten bij de genoemde organisaties of hun projecten steunen. - Koop producten met eco- of een Max Havelaar- keurmerk. Pak eens wat vaker de fiets. De burgemeesters uit Nagasaki en Hiroshima hebben zich sinds 1945 voortdurend ingezet om herhaling van het gebruik van kernwapens te voorkomen. In 1982 werd de internationale organisatie Mayors for Peace opgericht door deze twee burge meesters. De burgemeester die lid zijn betuigen hun steun aan het Mayors Statement. Ze roept de regeringsleiders op zich in t zetten voor een kernwapenvr.j wereld. Ook Tilburg, in de persoon van onze burgemeester Ruud Vreeman, is lid van Mayors for Peace. En we zijn in goed gezelschap. In Nederland zijn onder andere Amsterdam, Rotterdam, Middelburg en Waalwijk lid. Over de hele wereld zijn 605 steden uit 108 landen lid. In mei vindt in New York een belarigrijke internationale confe rentie plaats. De huidige burge meester van Hiroshima wil dat er zoveel mogelijk burgemeesters van over de hele wereld aanwezig zullen zijn om zich uit te spreken voor het uitbannen van kernwa pens. Wij hebben de verklaring ondertekend waarin opgeroepen wordt tot het elimineren van kernwapens. Op deze manier kan Tilburg een kleine bijdrage leveren aan een vreedzame wereld. Stichting Gowraar in deze is dat het beschikbare geld in Somalië zelf besteed moet worden als dat maar enigszins mogelijk is. Zo wordt geprobeerd bij te dragen aan de wederopbouw van het land. Hulpverlening in de vorm van pi tische voorzieningen is pas dan zinvol, wanneer er ook daadwerke lijk perspectief voor de mensen zelf aanwezig is of ontstaat. De voortdu rende oorlog is in deze een kwalijke sta in de weg. Door ondersteuning van de voorzitter van Gowraar tijdens zijn zeer actieve deelname aan de vredesbesprekingen die de afgelopen jaren in Kenia werden gehouden onder auspiciën van o.a. de Verenigde Naties, heeft de stich ting geprobeerd een steentje bij te dragen aan terugkeer van de vrede. Uiteraard vanuit de vaste overtui ging dat zonder vrede in het land het perspectief voor de mensen afwezig zal zijn. De nieuw gekozen regering die momenteel vanuit Kenia terugkeert naar Somalië, zal haar handen meer dan vol hebben aan de uitermate moeilijke taak om de vrede te herstellen en te werken aan de kandidaten. Kortom, de jury zoekt naar iemand die niet alleen Tilburger maar ook wereldburger is. Genomineerden uit voorgaande jaren die de prijs niet hebben ontvangen, kunnen opnieuw in aanmerking komen. Nominaties met toelichting or 15 mei worden gezonden Tilburgse Vredesprijs, COS »n Brabant, t.a.v. Saskia 39, 5038 EC Mensen die door hun afkomst, religie, huidskleur, handicap of denkbeelden niet pasten in dit ideaalbeeld, werden buitenge sloten, vervolgd en zelfs vermoord. Vandaag de dag zien we nog steeds dat er onderscheid gemaakt wordt tussen mensen en bevolkingsgroepen. De verschillen worden benadrukt en gebruikt om oorlog en onderdruk king te rechtvaardigen. Dagelijks ontvluchten mensen hun vaderland, uit vrees voor vervolging, omdat ze worden bedreigd, gediscrimineerd of gemarteld. Op dit moment zijn wereldwijd zo’n 20 miljoen mensen op de vlucht. Deze vluchtelingen worden hier 4 en elders in de wereld opge vangen maar wij moeten er ook voor zorgen dat hun vaderland weer een veilige plaats wordt om te leven en te werken. Vanuit Tilburg wordt op verschillende manier gewerkt aan de wederop bouw van oorlogsgebieden. verschillend we ook zijn, overeen stemming over de gelijkwaardig heid van mensen, solidariteit met zwakkeren, democratie, afzien van geweld om je zin te krijgen en vrijheid van meningsuiting en gods dienst vormen de voorwaarden om met elkaar vrijheid te delen. Verder wordt er hulp gegeven aan vluchtelingenkampen, scholen, ziekenhuizen en opvanghuizen. Tevens ondersteunt de stichting lokale vredes- en mensenrechten- groepeh. De stichting kent een aantal werkgroepen voor de verschillende nieuwe landen die ontstaan zijn na het uiteenvallen van Joegoslavië. Zo is er de werkgroep ‘Prikkels voor boeren’ die landbouwcoöperaties ondersteunt in Noordoost-Bosnië. De werkgroep Futura richt zich op Teslic in Oost-Bosnië met een project voor tunnel- en droogkassen. In Servië heeft de stichting contacten in Priboj en Sandjak in het zuidwesten een bij de grens met Bosnië. Voor de oorlog was Sandjak een welvarende stad, de oorlog heeft de stad zwaar getroffen. Nu het merendeel van de bewoners is teruggekeerd, kan de wederopbouw beginnen. Cor van de Mensen wer over hef~ meeste f._., Nederland s Gowraar beoogt hulplijnen te orga niseren naar Somalië en wil daarbij nadrukkelijk zich niet beperken tot één clan, subclan, regio, stad of project. De hulplijnen kunnen juist gaan naar allerlei plaatsen in Somalië. Praktische voorzieningen nemen een belangrijke plaats in. Zo ondersteunt de stichting een ziekenhuis in Baardheere in de regio Gedo in zuidwest Somalië. Het ziekenhuis, dat een regionale functie vervult, heeft veel te lijden gehad van voortdurend oorlogsge weld. Er is een groot gebrek aan medicijnen, de water- en elektrici teitsvoorziening zijn uiterst gebrekkig. De gebouwen van het ziekenhuis hebben veel schade ondervonden, het nodige onder houd is achterwege gebleven. Gowraar heeft voor geld gezorgd waarmee het ziekenhuis een grote opknapbeurt heeft gekregen. Bovendien werden financiën gevonden voor de aanschaf van een generator, nieuwe bedden, matrassen en kussens. Een kantoortje kon volledig nieuw worden ingericht. Belangrijk uitgangspunt van 21-22 mei Via del Mondo. Locatie: op zaterdag 21 mei: binnen stad Tilburg; op zondag 22 mei: Wilhelminapark. Straattheaterfestival van, voor en door kinderen in moeilijke omstandigheden. Met op 21 mei Parade del Mondo en op 22 mei acts van straatartiesten en optredens van De Taiwakids uit Zuid-Afrika, Percusom uit de favela’s van Rio de Janeiro, Brazilië en Kala Vikas uit India. Op 5 mei is het 60 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd en dat vieren we uitgebreid. Dit jaar is het ook 60 jaar geleden dat Hiroshima en Nagasaki werden gebombardeerd met atoom bommen. Op 6 augustus 1945 gooiden de Amerikanen een atoombom op het Japanse Hiroshima. Op 9 augustus 1945 werd Nagasaki aangevallen met een plutoniumbom. In totaal kwamen ongeveer 120.000 mensen om. Bij de explosies van deze twee bommen is veel radio activiteit vrijgekomen die nog lange tijd voor allerlei stralings ziekten heeft gezorgd. Ook hier zijn vele mensen aan overleden. In de tijd van de Koude Oorlog tussen Amerika en de Sovjetunie werden kernwapens als afschrik king gebruikt./Kngst voor het gebruik van kernwapens zou kunnen voorkomen dat een van de twee grootmachten een oorlog zou ontketenen. Daarna is kern- wapentechnologie in handen gekomen van meerdere landen. Dat is een groot veiligheidsrisico. Want hoe dan ook, het is nog nooit gebeurd dat een land in oorlóg zou besluiten een wapen dat het in bezit heeft, niet te gebruiken. Daarom is het ontzet- .tend belangrijk te blijven streven naar een kernwapen vrije'wereld. Ondertussen is het helaas nog steeds in sommige delen van de wereld zeer onrustig, geweld dadig, oorlog. Ten gevolge daarvan slaan mensen op de vlucht. Het is ontzettend belang rijk deze mensen een veilige haven te bieden. Dat behoort tot de bijdrage aan een meer humane wereld, maar is ook deel van onze internationale plicht. Het gemeentebestuur zet zich ervoor in om die opvang goed te regelen. Het helpt ontzettend als alle Tilburgers daarbij helpen. Het leven, ver weg van wieg, familie en landgenoten is vaak ontzet tend moeilijk. Een beetje van onze spreekwoorde’.ijke gastvrij heid kan mensen over dë drempel helpen, zodat Ée hier een nieuw bestaan kunnen opbouwen. Roemenië Kroatië Bosnië zoals timmerwerkplaatsen, land bouwprojecten en groentetuinen.’ Servië 'Montenegro)

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 9