Koopsubsidieregeling II HUIS van de MAAND g Wat doen bij betalingsproblemen Wetenswaardig Eigen Huis: Hogere WOZ-waarde kan ook geld opleveren V ■I De wooneditie van De Tilburgse Koerier LOON OP ZAND - ECLIPTICA 20 Huisnummer DONDERDAG 28 APRIL 2005 109.100 OPLAGE inkomen en het ing bibliotheek Midden-Brabant bron Vereniging Eigen Huis Huisnummer 1 is de ook te koop, maar nog niet met een advertentie in Huisnummer 1? van woningen bedrijfspanden uit de regio Midden-Brabant. In Huisnummer 1 aanbod van: bedrijfiobjecten bestaande woningen nieuwbouwprojecten •ezoeker zich m van (mon- ENDSE W//i Club en met zeer ie. Inmiddels muziek op lan Latijns- V, rapster ;n van rnamelijk persoonlijk bezoeker op :n zijn keuze i kunstnijver- intal landen, ondiaal iverdtothet einvanTil- 1 iggenparade. rdanloo vrijheid en 1 stad. SCHITTEREND GELEGEN ROYALE UITGEBOUWDE 2/1 KAP WONING MET DUBBELE GARAGE VRAAGPRIJS 475.000,-kk. HUURPRIJS OP AANVRAAG bestaande huidige resultaten 1/lagere' ;emeente Tilburg, ia bobank Tilburg, inde Ven Geluid g (OBT), Theaters i van Tilburg, CIST, ie Advies. en bijdragen van inkers levert I et Tilburg 1 r vieren we I Dp prinsjes- 1 arlementaire sn 15 meter ode aan onze r vrijheid! aak maar eze tterlijk rend en i door ok door scène en eens Of s, maakt iale act. molen en een Tmen een 2 jaar. ria voor het verkrijg woonkosten toeslag h mogelijkheden. g voor een die u kunt aanw~ telijke sociale kostentoeslag is rplicht luui tornen oeldverstrek- dat de rente-opslag >r de waardestijging wastafel en deur naar balkon. iprograrrjma op bsidie.nl, kunt u of u in aanmer- Timmermans 0416-332661 Bestaand huis kopen Bij de koop van een bestaand huis kunt u een makelaar verschillende tropener kastwerk 2005 - PAGINA al Informeer bij uw nutkelaar naar de le verd.: Overloop, 3 slaapkamers waarvan 1 met vaste 1 met toegang naar badkamer en kastenwand en Huisnummer^ wetenswaardigheden en een ruim aanbod De volgende Huisnummer 1 verschijnt op 26 mei Staat uw huis •«g wordt elling die Na enke- De subsi- Procedure Via een rekenp' www.koopsubsi zelf uitrekenen risi- co-opslag. Deze opslag kan oplopen tot 0,4%. Daarnaast is onderzocht of de geldverstrekker de WOZ-waarde- bepaling accepteert in plaats van een duur taxatierapport en of de rente korting onmiddellijk, danwel aan het einde van de rentevasteperiode wordt verwerkt. p met bergruimte, aparte ikkapellen, stucplafond, 2e verd.: Bereikbaar middels vaste trap, overloop c.v.-ruimte. Royale zolder-Zslaapkamer met 2 dak vaste wastafel en deur naar balkon. g Noord. Zij door Oswin tiviteiten Met hun anwezig i dart 131.950,-bedragen. In koopprijs van de deze kosten zitten alle verwer- rrmvitrmlp kxrr*rv_ vings- en financieringskosten, zoals de overdrachtsbelasting en de notariskosten. Zonder deze kosten mag de prijs van het huis niet hoger zijn dan 117.812,50 (bestaande bouw) of€ 122.175,93 (nieuwbouw). Bij een bestaande woning wor den de bijkomende kosten gesteld op 12% van de koop som, bij een nieuwbouwwoning op 8% van de koop-/aanne- mingssom. De hypotheek mag niet hoger zijn dan 105.550,-. Bij een hogere hypotheek wordt geen koopsubsidie verstrekt. De aan vrager mag kiezen uit vier hypotheekvormen: spaarhypo theek, annuïteitenhypotheek, lineaire hypotheek of de aflos- singsvrije hypotheek. Bij het afsluiten van een hypo theek gelden enkele voor waarden: Bèg. grond: Hal met houten vloer en trapopgang (hardhout), toiletruimte, L-vormige woonkamer met marmeren vloer, open haard, stucplafond, erker en openslaande deuren naar fraai aangelegde tuin. Woonkeuken v.v. grindstenen vloer met vloerverwarming en luxe keukeninrichting met inbouwapp. en deur naar terras. Aansluitend aan keuken fraai afgewerkte eetkamer met mooie lichtinval. Kantoor/ speelkamer met schuifpui naar terras en tuin. Bijkeuken met kastenwand en toegang/glazen overkapping naar grote dubbele garage 50 m2) met dubbele garagedeur v.v. elektrisch bedienbare deuren. maandelijkse wooneditie I van De Tilburgse Koerier met nieuws, Conclusie De koopsubsidie maakt het kopen van een huis gemakkelij ker voor lagere' inkomens. Bij de lagere inkomens en de hogere koopsommen, moet wel eigen geld worden ingebracht. Dat kan een beperking vormen. Bij de koop van een huurwoning is het soms mogelijk een extra korting te krijgen op de koopprijs. De combinatie subsidie en korting maakt het kopen extra aantrek kelijk. Oriëntatie-opdracht Hebt u nog geen specifieke woning op het oog, dan kunt u zich het beste eerst oriënteren en bij diverse De makelaar Bent u van plan een ning te kopen of uw ning te verkopen? Dan kunt u :rwegen om daarvoor een make- r in te schakelen. De meeste makelaars zijn aangesloten bij de Nederlandse Vereniging van Make laars in onroerende goederen en vastgoeddeskundigen (NVM) of bij de Vereniging Bemiddeling Onroe rend Goed (VBO). Daarnaast is een aantal makelaars aangesloten bij de Landelijke Makelaars Vereniging (LMV). LMV kunnen - naast de courtage - bijkomende kosten in rekening worden gebracht. Maak over hoogte‘daarvan van tevoren duide lijke afspraken. EN HULTEN Het is zeer belangrijk betalingsach- uw maandsalaris rechtstreeks naar de tetstanden te voorkomen en indien geldverstrekker te laten overmaken deze toch ontstaan, ze zo snel moge lijk op te lossen. Hieronder wordt een aantal suggesties gedaan die kunnen helpen bij het oplossen van betalingsproblemen Neem contact op met uw geldverstrekker Samen met uw g u afspraken maken waarop u uw betaling kunt inlopen, ker kan vaak VERSCHIJNT IN TILBURG, GOIRLE. RIEL, LOON OP ZAND, UDENHOUT. B E R K E L - E N S C H O T OISTERWIJK MOERGESTEL, HI LV A R E N B E E K beer daarnaast ook altijd de bepa ling over de intrekkingskosten te schrappen. Als u de opdracht voor de verkoop van uw huis dan intrekt, bent u geen extra kosten verschul digd. De aanvrager Er gelden vier eisen voor de aan vrager. Op de le dag van de maand nd de eigendomsover dracht moet de aanvrager min stens 23 jaar zijn. Op het moment van eigendomsover dracht mag de aanvrager de afgelopen drie jaar geen eige- naar-bewoner zijn geweest van een ander huis. Ook moet hij de woning zelf gaan bewonen. Ten slotte moet de aanvrager inge- schreven staan bij de gemeente. trage ±150 m3 angelegde tuin op het zuiden met veel privacy, vijverpartij en beregeningsinstallatie ucle garage 150 m3) v.v. elektrische deur :s inclusief stoffering en op maat gemaakt 1 tg in overleg afgesproken. Neem contact op met uw werkgever Uw werkgever kan u 1 1 treffen van een betalingsregeling met uw geldverstrekker. U kunt bijvoor beeld afspreken om een gedeelte van inruil bestaande woning mogelijk!! bouwjaar 1974 perceelsoppervlakte 592 m2 inhoud woning 625 m3 gar schitterend aar sierbestrating, grote dubbele i vraagprijs is in, aanvaarding Inkomen en vermogen Het belastbaar inkomen en het eigen vermogen zijn aan grenzen gebonden. Onder het eigen ver mogen vallen de bedragen op de spaar- en privérekening, effecten en onroerende zaken, maar niet de verkoopwaarde van bezittin gen zoals een auto, caravan of boot. Ook de inboedel valt niet onder het vermogen. Eventuele schulden mag men aftrekken van het vermogen. Zowel het inkomen als vermo gen kunt u gratis opvragen via de belastingdienst o.v.v. aan vraag koopsubsidie. Geschillen met de makelaar Als u ernstig van mening verschilt met een makelaar die is aangesloten bij de NVM, LMV of VBO, dan kunt u zich wenden tot diverse instanties. Ook de Juridische leden service van Vereniging Eigen Huis kan u hierover nader adviseren. Leden van Vereniging Eigen Huis die in een geschil betrokken raken waarbij onze Juridische ledenservice geen bijstand kan verlenen én waar bij een advocaat nodig is, krijgen via de ‘vereniging’ een aantrekkelijke korting bij een netwerk van deskun dige advocaten. king komt voor koopsubsidie. U kunt ook langsgaan bij een geld verstrekker of hypotheekadvi seur. De subsidieaanvraag ingediend door de instellir de hypotheek verzorgt, le weken volgt bericht, die wordt maandelijks door het ministerie van Vrom uitbetaald. van grootste geldverstrekkers onderzocht van de woning. istig of huiseigenaren met een woning Bij driekwart van de geldverstrekkers uite waarvan de WOZ-waarde sterk is kan de renteopslag tussentijds komen liseige- gestegen, in aanmerking kunnen te vervallen. Ruim tweederde accep- efinan- komen voor het vervallen van de risi- teert de nieuwe WOZ-beschikking 5-opslag. Deze opslag kan oplopen als alternatief voor het taxatierapport. >t 0,4%. Daarnaast is onderzocht of Bij ruim twintig procent van de geld- verstrekkers kan.de renteopslag alleen aan het einde van de rentevaste perio de worden geschrapt. standen gedwongen te verkopen, is de ks opige opbrengst van i fienst doende is om en of downloaden van de site lening volledig af te lossèn. Er is dan sprake van een restantschuld. Bij leningen met Nationale Hypotheek Garantie wordt die restantschuld door het Waarborgfonds Eigen Woningen betaald aan de geldver strekker. Vervolgens heeft u een schuld bij het Waarborgfonds. Het Waarborgfonds kan de restantschuld kwijtschelden wanneer blijkt dat u makelaars informeren welke wonin gen zij in de verkoop hebben. Ori- ëntatie-opdrachten worden niet meer als standaarddiensten aange boden, maar u kunt wel informeren of de makelaar een dergelijke opdracht accepteert. Bij zo’n oriën tatie vinden er geen bezichtigingen plaats van woningen die de make laar niet zelf in de verkoop heeft. Een oriëntatie-opdracht verpl' niet tot het geven van een koopt tract. Vloeit uit een oriënt., opdracht een koopcontract voort, dan is het gebruikelijk dat de kosten van de oriëntatie-opdracht in min dering worden gebracht. Huis verkopen Ook bij de verkoop van uw huis moet u overwegen of u wel of geen makelaar inschakelt. Als u weinig tijd hebt of om andere redenen de verkoop van uw huis liever uitbe steedt, let dan goed op. De courta ges die makelaars berekenen, kun nen nog weleens velschillen. Pro- Gerichte aankoopopdracht U hebt een huis gezien dat u bevalt en wilt een makelaar inschakelen om erachter te komen wat de' waarde van het huis is en of er bij zondere zaken zijn waarmee u reke ning moet houden. Bovendien wilt u iemand inschakelen voor de onderhandelingen en het opstellen van een contract. Neem contact op met een makelaar Indien u verwacht dat betalingsach terstanden de komende maanden verder zullen oplopen, is het aan te raden in overleg met de geldver- na te denken over het via een makelaar onderhands verkopen van uw woning. U kunt daarmee voorkomen dat uw betalingsachter standen verder oplopen. Maximale koopprijs en hypotheekbedrag De koopprijs plus de bijkomen de koopkosten mogen niet meer eigen vermogen de maximale 1 1 woning en het maximale hypo theekbedrag Een sterk gestegen WOZ-waarde v de eigen woning kan een gunstig effect hebben op de hypotheekrente die moet worden betaald. Huis naren die hun huis hebben gefinan cierd met een top-hypotheek (een hypotheek die hoger is dan 75% van de executiewaarde van de woning), betalen vaalt honderden euro's extra rente in de vorm van een risico- opslag. Omdat de waarde van wonin gen landelijk sterk is gestegen, kan deze risico-opslag bij veel hypotheken komen te vervallen. Zo kan een huis eigenaar met een top-hypotheek van 250.000 euro en een fiscale Suum 42% zich tot wel 580 euro netto jaar besparen indien de renteof komt te vervallen. Koopopdracht Op het moment dat u een makelaar een koopopdracht geeft, geeft hij informatie over woningen in de regio, maakt afspraken voor bezich tigingen en onderhandelt met de verkoper. Pas als u een huis koopt, bent u courtage verschuldigd. Zowel bij de NVM, VBO als de Op 1 januari 2001 is de Wet Bevordering Eigenwoningbezit (BEW) in werking getreden. Met deze wet wil de regering het eigenwoningbezit onder 'lagere' inkomens bevorderen. Hiervoor werd de 'Koopsubsidie' in het leven geroepen. De regeling omvat een tege moetkoming in de hypothee- klasten. De subsidie bedraagt maandelijks maximaal 168,14 en is onbelast. In bepaal de gevallen is een toeslag moge lijk voor de overdrachtsbelasting die bij de koop van een bestaan de woning verschuldigd is. De subsidie geldt in principe voor de gehele looptijd van de hypo theek. Hoeveel subsidie iemand - ontvangt, is afhankelijk van o.a. persoonlijke omstandigheden en de hoogte van de lening. De subsidie wordt steeds voor drie jaar vastgesteld. Na elke drie jaar wordt opnieuw bekeken of de koper op basis van zijn inkomen en vermogen nog in aanmerking komt voor de subsidie. Is dat het geval, dan krijgt hij een verlen ging voor een periode van opnieuw drie jaar. Na maximaal vier keer verlengen, ontvangt hij - wanneer hij er nog steeds recht op heeft - de resterende vijftien jaar ineens. Om voor koopsubsidie in aan merking te komen, moet men aan een aantal voorwaarden vol doen. Deze voorwaarden hebben betrekking op: de aanvrager het maximale I TE KOOP TE HUUR Korting op huurwoning Naar verwachting zal de koop subsidie vooral worden gebruikt bij de koop van sociale huurwo ningen. De regering wil dat in tien jaar tijd circa 500.000 van deze woningen worden verkocht. Om dit te stimuleren, is voor ontvangers van dé koopsubsidie een korting op de koopprijs mogelijk van maximaal 30% als de eigen huurwoning wordt gekocht en maximaal 20% als een andere huurwoning wordt gekocht. De verkopende woningcorporaties bepalen uit eindelijk of er wordt verkocht en tegen welke korting. gemeente. Informatie hieromtrent kunt u verkrijgen bij uw gemeente lijke sociale dienst. Neem contact op met de Belastingdienst De rente die u over uw lening strekker uiterste geval moet de woning betaalt is aftrekbaar van de belasting. Dit betekent dat u jaarlijks een deel van de door u betaalde rente terug krijgt. Dit kan jaarlijks door het invullen van het aangifteformulier van de Belastingdienst. Het is ook Let op! Als u door betalingsachter- mogelijk om de renteteruggaaf per standen gedwongen bent de woning maand te laten plaatsvinden. U kunt te verkopen, is de kans groot dat de het formulier 'verzoek voorlopige opbrengst van de woning onvol- teruggaaf' bij de Belastingdienst doende is om uw hypothecaire aanvrager www.belastingdienst.nl. Neem contact op met de Gemeen telijke Krediet Bank (GKB) Als u meerdert schulden heeft, kan een gemeentelijke kredietbank tus sen u en de schuldeisers bemiddelen. Dit kan leiden tot een op uw inko men afgestemde betalingsregeling. Bij uw gemeente kunt u het adres krijgen van een gemeentelijke' kre- zich zoveel mogelijk heeft ingesp dietbank bij u in de buurt. Of kijk nen deze te beperken. Wacht op www.volkskrediet.nl voor de ook niet af, maar onderneem zelf, of adressen van de gemeentelijke kre- met hulp van anderen, actie om uw dietbanken in Nederland. problemen op te lossen! de rente van de hypotheek moet voor minimaal 15 jaar vaststaan de hypotheek moet in maxi maal 30 jaar voor tenminste 60% worden afgelost de koper moet Nationale Hypotheek Garantie krijgen. De volledige resultaten van het onderzoek staan op www.eigenhuis.nl/lagerehypothee- top-hypotheek van Vrijwel alle onderzochte geldverstrek- klasten. Hier ziet u per geldverstrek- een fiscale aftrek van kers hebben aangegeven dat een ren- ker of de top-opslag kan vervallen, to per teopslag bij een sterk gestegen wanneer dat kan en of de WOZ- jpslag woningwaarde inderdaad kan komen beschikking hiervoor wordt accep- te vervallen. Slechts één geldverstrek- teert. Door op de naarn van de geld- ker antwoordde dat de rente-opslag verstrekker te klikken worden de Vereniging Eigen Huis heeft bij de 36 niet vervalt door de waardestijging voorwaarden zichtbaar. Bij het kopen van een woning gaat u ervan uit dat u op basis van uw hui dige inkomen de maandlasten van de hypothecaire lening ook in de toe komst kunt betalen. Helaas kunnen zich situaties voordoen waarbij uw inkomen zodanig vermindert dat u de maandelijkse termijnen tijdelijk of blijvend niet meer kunt opbrengen. Bijvoorbeeld bij werkloosheid of arbeidsongeschiktheid. Bij (echtscheiding valt bij tweeverdieners zelfs een van beide inkomens geheel weg. In het uiterste geval moet de v verkocht worden. zodat de reguliere betalingstermij nen kunnen worden getaald en/of de betalingsachterstand kan worden ingelopen. Een andere mogelijkheid is dat u uw vakantiegeld of dertien de maand gebruikt voor het inlopen van de betalingsachterstand. geldverstrekker kunt Neem contact op met de Gemeen- -1"n over de manier telijke Sociale Dienst (GSD) tgsachterstand Als uw inkomen tijdelijk niet vol- i. Met de geldverstrek- doende is om de hypotheeklasten te een op uw inkomen voldoen, komt u wellicht in aanmer- afgestemde betalingsregeling worden king voor een 'woonkostentoeslag' Irnnr aanvragen bij de gemeen- e dienst. De woon- een tijdelijke aan helpen bij het vulling op uw inkomen, vergelijk- igsregeling met baar met de huursubsidie. De crite- rijgen van een verschillen per

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 21