I E I! p :N w >EEK D iNCE Actueel /ISPEL F, De TUburgse Gerïieer\teraad. S B.V. I \tste Raad blikt terug op 2004 leslist de moeite waan A [sTiTj] DONDERDAG 21 APRIL 2005 - PAGINA 7 ^IL 2005 - PAGINA 6 detilburgse KOERIER entree €6,50 Ifaadswerli entree €6,50 entree 6,50 EARRING entree €6,50 wwwJilburgjif/raad Marcel Degen (AB): Willem Bartelings (D66): Johan van den Hout (SP): pers- i installatiebedrijf 27 apr. 2005 De raad op 25 april 500.4 DAG KOOPAVOND Maandelijkse rubriek van de gemeenteraad van Tilburg 21 april 2005 ww.bvanoers.nl Marjo Frenk (Groenlinks): 'Milieu moet terug op agenda' 'Weer tijd voor een van treurnis' 'Veel in de steigers gezet' Hoe kleurrijk is Tilburg? Om 15.00 uur wordt begonnen met de gewone agenda. Daarop staat onder meer het referen dum over de Heuvel Om 16.45 uur begint het debat over Integratie en Participatie (Hoe Kleurrijk is Tilburg?) Om 19.30 blikt de raad terug op 2004. Dan staat de Beleidsverantwoording centraal. Raadsgriffie gemeente Tilburg Communicatieadviesbureau Mercuur Beeldveld/Wilfried Scholtes KTER V E L Uitgave: Realisatie: Fotografie: Tt gekomen. Het ves ;ven behoeft verbet We igen Jdenhout >110367 71397 fw.JE-ES.com 'Mooi weer spelen met oog op verkiezingen' 7/ steeds niet ïk. De probl '«•estatie om één werkloze te laten .teel ver van de arbeidsmarkt af mensen aan het werk te F ’middelbaar zijn. Al vóór Ook hier regent. Er ting 79660 Kaatsheuvel Irkeermeters. gaat ziet wel meer bl /oorbeeld en ook e Fijnaut maatrej Die aandacht zal duidelijk de uitwerkingen van de pelijke Ondersteuninjjf DRIJF anten te »n wordt lopen, eslaagd irger te hogere jen in 2006. ’rgadering van maandag a.s. hoofdmoten: ie daken anitair i iden van inbiedinqen: rs.nl J ntree kinderen €5,00 ouderen €6,50 n de vergadering van maandag 25 april g.s. gaat de raad terugblikken op 2004. Die vergadering staat in het teken van de zoge- heten Beleidsverantwoording en kent een geheel nieuwe opzet. In de Beleidsverantwoording geeft het college aan wat er in 2004 allemaal is gedaan om plannen en besluiten uit te voeren. Het college komt dus verantwoording afleggen. Is alles volgens plan uit gevoerd? Maar ook: is er gerealiseerd wat de raad wilde bereiken? Met andere woorden, zijn de gestelde doelen gehaald? Deze brede terugblik op 2004 is voor de raad bij uitstek een mogelijkheid om te controleren of het college uitvoering heeft gegeven aan het beleid dat de raad heeft vastgesteld. De raad kan dan tevens beoordelen of er aanleiding is om dat beleid bij te stellen. Dus behal ve om terugkijken gaat het op 25 april ook om vooruitkijken. De raad kan nieuwe lijnen uitzetten. Die komen dan terecht in de zoge heten Perspectiefnota 2006 die in mei op de raadsagenda komt. Deze Raadswerk staat geheel in het teken van de Beleidsverantwoording. Aan de vooravond van de raadsvergadering geven de fractievoorzitters alvast een schot voor de boeg. j De TUburgse Genjeeriferaad. Beslis» de moeite waard tree kinderen 5,00 ouderen €6,50 oedrijfsfeest? rllingen. slijk. serveren: r.nl CJP-korting 8 Uw mening op 'www.tilburg.nl/riad 25 april raadsdebat ngt onder meer samen met onderhoud van wegen. j dat we de aanvankelijke extra bezuiniging wegenonderhoud tegengehouden hebben en 005 zelfs extra geld hebben weten te vinden. Desondanks is het onder houd nog niet merkbaar beter. Het is de hoogste tijd om aan de verloede ring in de stad een halt toe te roepen. Vanzelfspre kend zal het CDA zich blijven inzetten voor mensen die het moeilijk hebben in onze samenle ving en zorg behoeven, jk merkbaar moeten zijn bij ie nietiwe Wet Maatschap en de mogelijl 1 te maken. Er ts terug aat elk jaar 2% geconfronteerd met het wegvall ie de gemeente nu mooi gedeel Geert Naaijkens (WD): 'Zorgen om veiligheid en economie' /l/\ eiligheid blijft voor ons een absolute topprioriteit. Daar gaat het nog steeds niet r J Gemeente en politie doen meer dan voorheen. Je ziet wel meer blauw op si stijgende criminaliteitscijfers. Woninginbraken bijvoorbeeld en ook openlijl liteit. Dat baart ons zorgen. Er is dit jaar extra geld voor de Fijnaut maatregelen en di worden uitgevoerd. Zorgen hebben we ook als we naar de economische ontwikkeling dan wel over een stijging van het aantal arbeidsplaatsen in de afgelopen vijfje wel eens willen zien. Daarvoor'is dit college immers verantwoordelijk. Ook voo heid. Op dat vlak schieten ze schromelijk tekort. De activiteiten zijn tot nul gerei dat van de buitenlandse bedrijfsvestigingen in Brabant de afgelopen 2 jaar er nit International dat Vilenzo overgenomen heeft en die van de Luchtmacht gingen a waarin het veel minder goed gaat dan enkele jaren terug. Een tijd waarin ook Ti geconfronteerd met een extra verhoging van 2% van de OZB. Dat is in vier jaar tijd r hoging achterwege te laten. Tenslotte een oproep aan het college om brieven en telef wordt de toch al lange termijn van 8 weken in meer dan 1 op de 6 gevallen overschredt Nell Schoenmakers (TOP): 'Zonder ouderen geen welzijn' *s ik terugkijk naar 2004, vallen er best de nodige positieve pur V—y noteren. Zo is de woningbouw weer goed op gang gekomen. Er is en hard gewerkt om de grote achterstand die Tilburg had, weer in te Positief vind ik ook dat we er als raad in zijn ges om de plaatselijke politiek dichter bij de buq brengen. Dat moet nu gaan uitmonden in een 1 opkomst bij de gemeenteraadsverkiezinge Maar het meest in het oog springend vind ik toch wel het grote aandeel dat onderen hebben in het actieve vrijwilligerswerk. Dat wordt voor maar liefst 43% pro cent door senioren uitgevoerd. Ik durf de stelling aan dat er zonder ouderen veel maatschappelijk welzijns werk verloren zou gaan. Zonder ouderen geen welzijn. Daarvoor verdienen ze waardering. Maar met welzijn vóór die ouderen is het helaas minder gesteld. Ze zetten zich in voor de maat schappij maar worden tegelijk gekort moeten constateren dat er nog s nu een overschot op de begroting opzij te gaan leggen voor de Ondersteuning. Die gaat de geme enkelvoudige huishoudelijke hul] aangewezen, niet aandoen. Het bij de jongerenvoorzieningen. I Hall of Fame honderdduizenc Marlies Scheepens (CDA): 'Veiligheid, zorg en werk extra belangrijk' H et gaat in Tilburg beter met de veiligheidmet de aandacht voor uitkeringsgerechtigden en met de werkgelegenheid. Voor het CDA drie belangrijke punten Het is positief dat de uitvoering van de nota Fijnaut merkbaar wordt in de stad. Op een aantal terreinen zijn de criminaliteitcijfers omlaag gegaan. Ondanks alle inzet blijft de jeugdcri minaliteit nog een groot probleem. Er is dus zeker nog werk aan de winkel in het kader van veiligheid. Het CDA wil ook meer aandacht voor werkgelegen heid, want hoewel er sprake is van banengroei, blijft het aantal arbeidsplaatsen ten opzichte van de beroepsbevolking achter bij dat van andere steden in Brabant. Positief is dat het beleid in Tilburg ertoe heeft geleid dat er in 2004 minder mensen in de bij stand zijn gekomen. Het vestigingsklimaat voor het bedrijfsleven behoeft verbetering. Hierin zal zeker nog meer geïnvesteerd moeten worden. De aantrek kelijkheid van de stad hanj de bereikbaarheid en het c zijn blij op het v voor 20( Driek van Griensven (PvdA): 'Blijven uitgaan van menselijke maat' 004 was natuurlijk geen gemakkelijk jaar. Er moest opnieuw worden bezuinigd. X~y Maar desondanks zijn we erin geslaagd om het sociaal beleid op niveau te hou den. We zijn mensén die het het moeilijkst hebben nog redelijk tegemoet kunnen komen. Dus ondanks allerlei pijnlijke maatregelen vanuit Den Haag had het Tilburgs beleid een menselijk gezicht. Bij de reïntegratie van werklozen op de arbeidsmarkt hebben we er meer moeite mee om de menselijke maat als uitgangspunt te hanteren. We zijn daar wat doorgeschoten met onze professionalisering. Het lijkt allemaal wel mooi, het afsluiten van prestatiecontracten. Maar met dat soort zakelijke methodes redeneren we teveel vanuit de instanties en te weinig vanuit de werklozen zelf. Ik vind het bijvoorbeeld een grotere pres instromen die he staat dan vijf mensen aan het werk te helpen die eenvoudig bemiddelbaar zijn. Al vóór 2004 was ook de woningbouw in de stad weer nadrukke lijk op de agenda gekomen. Dat heeft er vorig jaar toe geleid dat er meer woningen zijn gebouwd. Maar die tempoversnelling heeft nog niet geresulteerd in het wegwerken van de wachtlijsten voor woningen in de sociale sector. Dat moet in 2005 wel gaan gebeuren. Dat moet met deze raad en met dit college kunnen. Het college opereert als een team. Dat maakt krachtig en is ook goed voor de beeldvorming over het gemeentebestuur." goed mee in Tilburg, straat. Maar we zien ook nog steeds ijke geweldpleging en jeugdcrimina- iie moeten onverwijld en effectief dingen kijken. Het college heeft het jaar. Maar ik zou de afgelopen twee jaar /oor het aantrekken van nieuwe bedrijvig- ““reduceerd. Het is dan ook geen wonder ci niet één in Tilburg terecht is gekomen. Ook de vestigingen van WE “«n aan onze neus voorbij. Beide gaan naar Breda. En dat in een tijd v» Tilburgers de broekriem moeten aanhalen. Zo worden zij elk jaar maar liefst 8%. De WD heeft al eerder bepleit deze extra ver- ’foontjes vlotter af te werken. Bij de Diensten en Sociale Zaken ien.” r is in 2004 veel in gang gezet in de stad waar we blij mee zijn. Wat er echt uit springt zijn de resultaten van het werkgelegenheidsbeleid. De werkloos heid is in Tilburg een stuk minder gestegen dan in andere Brabantse steden. Dat is mede te danken aan de bemoeienis van het colleg® arbeid. Dat heeft ertoe geleid dat steeds meer mensen zijn arbeidsmarkt. Echt ontevreden ziji leid. Alleen aan de luchtkwaliteit wordt gewerkt. Maar voor de rest gebeurt er niets. Aandacht voor groen, ener gie, minder afval, handhaving. Het is allerfraai weggezakt. Waar blijft het windmolenpark? Milieu moet echt terug op de agenda. Er is reden genoeg voor. Het blijkt dus dat we ondanks de goede resultaten van 2004 niet rustig achter over kunnen leunen. We moeten scherp blijven. Zo blijkt uit bewonersonderzoek dat de belangstelling van mensen om actief te zijn in hun wijk, afneemt. Misschien is dat wel een onbedoeld gevolg van het project Actief in de Wijk. We vinden het in elk geval een ongewenste en zorgelijke ontwikkeling. Die bovendien het veiligheidsbeleid ondermijnt. Actieve bewoners en vrijwilligers zijn de motor van een wijk. Ze zor gen voor sociale cohesie en dragen mede zorg voor een veilig leefklimaat. Daar horen ook tolerantie en solidariteit voor elkaar bij. Dat moeten we hoog houden, onder meer door maatregelen die gericht zijn op participatie en emancipatie.” et is natuurlijk goed dat het college als gevolg van de bezuinigingen de afgelopen jaren de hand op de knip heeft gehouden. Maar het is wel heel wrang om nu met een flink overschot te worden geconfronteerd, terwijl we een half jaar geleden nog de pijn zaten te ver delen. Je maakt mij niet wijs dat we toen ook al niet hadden kunnen weten dat er meer geld was. D66 had al bij de begrotingsbehandeling voor 2004 alternatieven op tafel liggen. Daarmee hadden we de mensen die zijn aange wezen op de WVG voorzieningen niet de stuipen op het lijf hoeven jagen. We hadden de sporttarieven niet of min der hoeven te verhogen. Dan had het college tenminste met betere cijfers kunnen komen over de sportdeelname in Tilburg. Het wordt dus tijd om een aantal bezuinigingen terug te draaien. Op het gebied van sport bijvoorbeeld de bezuini gingen op het onderhoud van accommodaties. Vooral bij milieu hebben we nu de kans om de bakens stevig te verzet ten. Om te beginnen moet de bezuiniging op milieueducatie worden teruggedraaid. Dat is de basis van onze milieuzorg. Ook moeten we af van de maatregel om onkruid weer che misch te bestrijden. Ik zal straks met de nodige voorstellen in die richting komen en reken daarbij op de steun van GroenLinks. Al heb ik de indruk dat de coalitiepartijen toch vooral oog hebben voor het verkiezingsjaar 2006. De afge lopen jaren kregen we in het voorjaar steeds de nodige onheilstijdingen over dreigende tekorten. Nu is er geld over en zegt het college dat 2005 een oogstjaar wordt. Volgens mij spelen ze mooi weer met het oog op de gemeenteraadsverkie zingen.” V/J e raadsvei kent drie 1 zijn wel beschouwd geflatteerd. Ik weet dat we gebonden zijn door de regelgeving van het rijk. Maar de huidige resultaten steken wel heel mager af tegen de miljoe nen die we er in steken. Zaken komen niet van de grond. Zoals de Piushaven. De regiedocumenten liggen klaar maar er gebeurt niets. Het college heeft zelfs opdrachten van de raad niet uitgevoerd. Er zouden afspraken komen met bedrijven die zich in Tilburg vestigen. Onder meer over bedrijfsvervoersplannen en over de mate waarin de werknemers van die bedrijven een afspiegeling vormen van de Tilburgse arbeidsmarkt. Daar horen of zien we niets van. We zien wel, voor het eerst na jaren van bezuinigingen, dat we een overschot hebben. Er zouden geen tekorten zijn. Maar we moeten ons dan wel realiseren dat een aantal risico’s nog niet is ingecalculeerd. Zoals de gevolgen van het faillissement van De Kans en het gegeven dat we als gemeente zullen moe ten bijspringen om een faillissement van St. Jozefzorg af te wenden.” r is in 2004 veel in de steigers gezet. Maar om nu al te dat we kunnen gaan oogsten, dat gaat AB iets te s gelukkig goed gewerkt, maar er moet ook nog steeds veel gezaaid worden. Goed voorbeeld hiervan is het armoedebe leid. Daar hebben we veel euro’s voor beschikbaar gesteld, maar het aantal huishoudens in Tilburg met een minimum inkomen stijgt nog steeds. We zullen de hulp dus moeten inten siveren, er meer bovenop zitten. Bijvoorbeeld door huisbezoeken of door versneld werk te maken van de minimasuper waarvoor AB al langer pleit. Waar ook veel gebeurt maar nog steeds niet genoeg, is het terrein van de jon- gerenproblematiek. De problemen nemen toe en de mensen storen zich vaker aan jongeren. We zullen ze ook meer moge lijkheden moeten bieden. Dan gaat het om opleiding en werk maar ook om eenvoudige voorzieningen in de wijk of buurt: de verlengde openingstijd van het wijkcentrum, het trapveldje, dat soort dingen. Ook moeten we inzetten op meer jongeren werkers. Waar het verder nog niet optimaal mee gaat, is de fysieke kwaliteit van onze stad. Het stadsbeeld maakt nog steeds op veel plaatsen een verloederde indruk. Het onder houd van wegen, straten en groen laat te wensen over. Ook het wildplakken en de graffity ontsiert. Het is trouwens mooi dat we geld hebben overhouden over 2004. We hebben met succes de vinger aan de pols gehouden. Bij regelingen als de WVG hebben we misschien alleen ondersteuning gegeven waar het echt nodig was. Maar het kan ook zijn dat de drempel voor hulpbehoevenden nu te hoog ligt. Dan zal er toch weer geld bij moeten.’ Frans Puls (TVP): 'College maakt zich er makkelijk van af' Af et ztrfk* magere resultaten maakt het college zich er wel erg gemakkelijk van af. Dat zaken niet lopen zoals ze moeten lopen, dat kan op zichzelf nog. Maar geef dan niet steeds de schuld aan oorzaken die buiten jezelf liggen. De Piushaven, de Overhoeken, de ontwik kelingen staan gewoon stil. We liggen hopeloos op de planning achter. Maar het college wijst naar externe oor zaken. Dat vind ik wat al te gemakkelijk. Met het onder houd van wegen en straten van hetzelfde laken een pak. r oplopende achterstanden terwijl het klachten ïr is in 2004 vooral veel niet gedaan. De ontslui- van De Reeshof is nog steeds één grote bottleneck. Bewoners daar doen er een uur over om naar hun werk in de stad te komen. Aan Udenhout zijn senio renwoningen beloofd. Maar dat is alweer doorgeschoven zonder dat er enig pers pectief wordt geboden. Het burgerinitiatief, nog zo’n schrale oogst. Dat is een nieuwe mogelijkheid voor inwoners van de stad om zaken bij het gemeentebe stuur voor elkaar te krijgen. Daar hebben we maar weinig van gezien. Laten we met elkaar de procedure vereenvoudigen en de mogelijkheden beter propageren. Het college heeft trouwens nog iets goed te maken. Er is een flink overschot op de begroting van 2004. Geef daarvan iets terug aan de inwoners van de stad. Die hebben sinds de komst van dit college elk jaar 2% extra aan OZB moeten betalen. Ze werden ook nog geconfronteerd met het wegvallen van de Zalmsnip. Een maat regel van het rijk die de gemeente nu mooi gedeeltelijk kan repareren." ir gesteld. Ze zetten op hun inkomen. Het is toch wrang om te steeds geen extraatje is voor 65 plussers. Er is van 2004. Het is verstandig om alvast geld invoering van de Wet Maatschappelijke leente extra geld kosten. Zo verdwijnt straks de ilp. En dat kunnen we de mensen die daarop zijn t geld goed besteden dus. Beter in elk geval dan Want het is te gek dat een voorziening als The iden euro's kost terwijl de effecten zo gering zijn." oen we wee jaar geleden de beleids- verantwoording bespraken, nam de aad een motie van treurnis van ons omdat de meeste beleidsdoelen niet >n gehaald. Het is weer tijd voor zo’n ie. Het college roept dan wel dat 2005 oogstjaar wordt maar voor ons is de it van 2004 aardig mislukt. En niet zo’n klein beetje ook. Het college voert geen regie over projecten waardoor het fout gaat. Kijk naar Jongerenvoorzienin gen of naar het project Actief in de Wijk. Prognoses worden niet gehaald. Bij de woningbouw blijven de resultaten ver ach ter. Niet alleen in absolute aantal len. Ook als het gaat om de ver houding tussen koop- en huur woningen. Bij de reïntegratie van werklozen lijken de resultaten aardig maar die geflatteerd. Ik weet gang gezet in de stad waar we resultaten van het werkgelegt j een stuk minder gestegen dan i *n aan de bemoeienis ege met de gesubsidieerde :ijn doorgestroomd naar de jn we over het milieube-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 7