TiMö Fruitbloesem in alle Bollen, knollen en wortelstok soorten en kleuren r 1 0." I.39 Bloem en Tuin 2005 K I Hm Nu ook voor uw TUIN 17900 I GRONDTESTDAG 6’ PENTAZONA 2:32 2e PAASDAG tuincentrum tïlburg zuïdbu 1 I DONDERDAG 24 MAART 2005 - PAGINA 33 PETILBURGSE KOERIER ART 2005 - PAGINA32 en wit geweld RAL Bron: IBC ilontafel. Y nhout) \55 1 1 Ï,1O 3,80 Een appelboom (Malus domestica) bloeit bijna altijd met roze bloesem. 10,50 2,76 10.00-18.00 uur Tel. 013 - 535 69 91 Fax. 013 - 535 19 48 www.tuincentumtilburgzuid.nl I En alle overige dierbenodigdheden -4550860- ZATERDAG 26 MAART maat er onze eerste hoek tuinplanten staat er al bloeiend bij! Dealer van Dupla, Sera, Eheim, Hill’s, Eukanuba 09.00-20.00 uur 09.00-18.00 uur 09.00-17.00 uur (Mes- (Morus Bart van Peltplein 9. TILBURG Tel. 013-5422688 7 735 !ebv.nl 11,25 15,75 14,75 Aquarium- en dierenspeciaalzaak 12,50 14,00 1,90 >er stuk BIOKWEEK Voor al uw kweekbenodigdheden, service advies voor topkweek Perosistraat 523, 5049 LL TILBURG Tel. 013-4550422 Uw specialist voor Aquaria en aquariumtechniek Tropische vissen en -planten Violen Cornuta kleinbloemig, in heel veel kleuren per stuk O.50 Open: ma: di/wo: 09.00-18.00 uur do: za: Hoefstraat 74, 5014 NM Tilburg 013-5430749 info@pentazona.nl s bolgewas sen. Bloembol le twee groepen; de herfst igeplant in surige groepering, iwor- Tuinmeubelset Estoril 4 fauteuils aluminium/textylene met een glasplaattafel 150x95 cm Kompleet van 275.00 voor - GEOPEND VAN 10.00 - 17.00 Primula het voorjaarsplantje bij uitstek, in oneindig veel kleuren per stuk O.75 •O* «O» «O» irissen zijn universele symtx Hun weelderige en kleurige ste wat tot leven komt uit het winte- Zomerbloeiende bollen zoals dahlias, begc anemones brengen variëteit, textuur en kleuren en lange bloeitijden in de zomertuinen. Met goede zorg voor planten en planning, bollen kunnen van de laatste sneeuw tot de eerste vorst in de herfst de tuin opfleuren. Tuintips voor april Mos in het gazon bestrijden en gras maaien, buxushaagjes knippen, balkon- bakken gereedmaken, vaste planten controleren, groenblijvende heesters planten, heesters snoeien. ibolen van het voorjaar. ,e bloemen zijn het eer- het winterlandschap, '“gonias en unieke bloeit. - Perziken (Prunus persica) bloeien roze en moeten zonnig en beschut staan. Vooral perziken worden vaak als lei boom toegepast. Er zijn uitstekende, zelfbestuivende rassen voor buitenteelt. Nectarines zijn nauw verwant. Ook erg leuk, mooi bloeiend en lekker: kwee (Cydonia oblonga), mispel (1 pilus germanica) en moerbei (M alba en M. nigra). Een rijke keuze - Appels (Malus domestica) bloeien bijna altijd in roze tinten. De meeste rassen moeten door een ander ras besto ven worden om veel vruchten te vor men, maar er zijn er ook die zichzelf goed bestuiven. Dan is één boompje of struik genoeg. De keuze aan rassen is groot. Voor de tuin zijn oude rassen natuurlijk erg leuk. Vaak hebben de vruchten daarvan een extra heerlijke smaak. Er zijn fris smakende handap pels, moesappels en zoete appelrassen. - Peren (Pyrus communis) bloeien wit. Al in het stenen tijdperk werden de toen nog harde (stoof)peren gegeten. De bijna in de mond smeltende vruchten die wij nu vooral kennen, bestaan pas sinds ongeveer het jaar 1700. Die wer den toen boterperen of beurrés 3 voor Stappegoorweg 229 Tilburg Aanbiedingen zijn geldig tot 1 week na verschijning in deze krant of zolang de voorraad strekt. lezingen gegeven over de verzorging augustus in van bloemen en planten, bloemschik- ndgoed Gul- ken, tuinaanleg en -onderhoud. Er is daarnaast een groot aantal gespeciali seerde kwekers aanwezig, die u alles "en vertellen over tientallen soor- bloemen en planten. Ook zal er schitterende fuchsia-tentoonstel- ling zijn. U zult verder verrast zijn bij het zien van de diverse aangelegde modeltuinen en vijvers. Laat u inspi reren of vraag advies over tuinont werp en tuinaanleg. Verschil Technisch gesproken zijn veel populaire bloem bollen geen echte bollen. Krokussen en gladiolen bijvoorbeeld zijn eigenlijk knollen, terwijl de grote bekende dahlia eigenlijk een wortelstok is. Het verschil tussen bollen en knollen is klein, en ze lij ken heel erg op elkaar. Het grote verschil is de manier van voedselopslag. Voorjaarsbloeiende bollen zijn winterhard; zomerbloeiende sen houden van warme temperature len zijn te verdelen in voornamelijk voorjaarsbloeiende (deze worden in geplant) en zomerbloeiende (die worden het voorjaar). Een meer nauwkeurige gi r verdeelt de bloembollen in bollen, knollen en telstokken. Over het algemeen zijn voorjaarsbloeiende bollen winterhard. Deze bollen worden geplant in de herfst, algemeen voor de eerste vorst, en hebben de wintermaanden nodig om te kunnen overleven in de wintermaanden. Veel voorjaarsbloeiers, zoals narcissen, overleven goed en kunnen in de grond blijven om jaar na jaar te bloeien. Bloem Tuin 2005 wordt gehouden van 30 juli tot en met 8 augustu- een bosrijk gebied op Lanco- bergen in het Brabantse Nuenen, met een grote variatie aan flora en fauna. U volgt de looproute door het bos kunner over schitterende wandelpaden, langs ten bk open vlaktes en vennen. Onderweg een s komt u langs de diverse stands, met o.a. originele tuinaccessoires en deco- ratie-artikelen. Bovendien worden workshops aangeboden, waarbij u uw eigen tuindecoratie kunt maken. Ver der worden tips, demonstraties en In het hart van de bol zitten de bloem bij elkaar als een baby in de buik van zijn moeder. Deze kiem heeft al het uiterlijk van een bloem wanneer hij nog in de bloem zit. Om de kiem zit een vlezige witte substantie, die de rokken worden genoemd. In een echte bol, zijn het deze rokken die al het voedsel voor de bol hebben om de bol te laten groeien en bloeien. De meeste zijn als struik en lage tot zelfs hoge boomvormen verkrijgbaar. Er zijn daardoor rijkbloeiende fruitge wassen voor iedere tuin, van groot tot heel klein. En zelfs duoboompjes waar aan bijv, twee soorten appels groeien en extreem smalle boomvormen (bijna zij- takloos). genoemd. Ook peren zijn in allerlei struik- en boomvormen en er zijn tien tallen (ook oude) rassen te koop. - Pruimen (Prunus domestica) zijn heel verschillend in hun vruchten: van de grote Europese pruimen tot kwetsen (voor tutti frutti en gebak), de kleine mirabellen of kroosjespruimen. Reine Claudes enz. Ze bloeien wit. Een prui menboom is ook een geweldig bezit. - Kersen kunnen zowel zoet (Prunus avium) als zuur (P. cerasus) zijn (morel len). Meikersen zitten er qua smaak tus senin. De bloeikleur kan verschillen: van wit tot rozerood. Zoete kersen vra gen kruisbestuiving voor de vruchtzet- ting, zure kersen zijn zelfbestuivers. - Abrikozen (Prunus armeniaca) wor den meestal als struik op een beschutte plek aangeplant. Rijpe abrikozen uit eigen tuin zijn een verrukkelijke sensa tie. Ze bloeien wit of rozerood. - Amandel (Prunus dulcis) moet warm en beschut staan. De roze bloemen zijn erg groot en verschijnen vroeg: maart- april. Van de vruchten worden de pitten gebruikt ('Amaretto1). Uit een kruising met een perzik is P. x amygdalopersica ontstaan, die schitterend dieprood Een bloembol is eigenlijk een ondergrond se voorraadschuur en bloemfabriek. In de bol is alles aanwezig om de plant op het iuiste moment uit te laten komen. Dit is k te zien wanneer je een bol door snijdt. Tulpen in volle pracht. De meeste zomerbloeiende bollen zijn niet winter hard. Deze bollen kunnen de harde wintercondities niet overleven en moeten in het voorjaar na de laatste vorst worden in geplant. Om van deze bol len jaar na jaar te kunnen genieten, moeten ze in de herfst worden opgegraven en binnen opgeslagen de winter doorbrengen. Een uitzondering is de lelie. Veel zomer-bloeiende lelie variëteiten zijn hard en kunnen in het voorjaar of in de herfst wor den gepland. Bloembollen zijn populaire en gelief de bloemen in de hele wereld. Voorjaarsbloeiende zoals tulpen, crocussen, hyacinthen, daffodils en Goed planten Plant ze even diep als ze in de pot of op de kwekerij stonden en in een ruim plantgat. Zet op winderige plekken een boompaal bij half- en hoogstamvor- men. Spreid de wortels goed uit, druk de grond stevig rond de wortels aan en geef na het inplanten royaal water. 3 voor

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 33