J zH Hulp ouderenadviseurs bij ordenen privé-administratie Dagverzorging in wijkcentrum rj7 r tets - COLOFON Belastingteruggave en Wtjkbus West Johannes Passion Financiële regelingen gemeente Theaterstuk over gevolgen CVA Trefpunt Matterhornstraat Volksdansinstuif Papierwinkel groeit veel ouderen boven het hoofd lis bedoeld voor zelfstandig wonende oude- I ren in de gemeente Tilburg. Voor Turkse I ouderen die nirx Administratie en de bibliotheek Veilig en weerbaar DONDERDAG 3 MAART 2005 - PAGINA 13 Het op orde brengen en houden van de eigen administratie is voor ouderen niet altijd even eenvoudig. FOTO PETER LIGTENBERG Riek Flipse- 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. knte Tilburg [formatie- ziale Zaken informatie vindt u burg.nl MM» woensdag, )0 -16.00 uur. 12.00 uur en 19.30 uur. lenhout lotheekTongerlo ntrum ■28 (ingang naast trouw, Jzorger. verant- jldzaken. Voor ril brengen, én :shof s2 .tijden als Stads- HET WOORD IS AAN... Centrum, 0 10. itijden als Stads )a 13.00 -18.00 uur, dag, donderdag ir, vrijdag 13.00 13.00-18.00 uur, dag en vrijdag ir, donderdag XRT 2005 PAGINA 1| pgTILBURGSE KOERIER p/a Iburg, tel. rszaken rmatiepunt varchief Team afval, zaken, ingen en irbalie n en Wonen e Zaken nemerszaken sontwikkeling mie elijkt wijs er chappeli kkeling kel-Enschot rweg 2 13.00-18.00 uur, dag, donderdag ir, vrijdag 13.00 11 m donderdag lur, vrijdag 08.30 irgs Vocaal Ensemble uit in de Concertzaal. ligen taal beschikbaar. Voor luderen is dat binnenkort ce Ordening :n Jeugd lelijke In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Ha! u/nnrrl ie aan 1 Injanrtan hAtAkont niAt dat iiuu hriAf antnmaticrh riAnlaatct wnrrit Thuiszorgor enkele maar zorging ren uit 1 vereenzamen, kunnen op twee dagen in de week in wijkcentrum De Spijker- beemden gratis gebruik maken van deze dienstverlening. Aanvragen De problemen met het bijhouden van de papieren komen vaak aan het licht wan- jspeciali- neer er aanvragen gedaan moeten worden voor bijvoorbeeld huursubsidie of bijzonde re bijstand. Verhoeven: "Om dit soort aan vragen te doen zijn kopieën van allerlei papieren nodig, zoals een huurcontract, inkomensgegevens of een verzekeringspo lis. En dan weten mensen niet waar ze het allemaal gelaten hebben." Als ouderen dan hulp krijgen van de gespe cialiseerde ouderenadviseur, vraagt deze eerst of ze zelf alle papieren bij elkaar wil len zoeken. De hoeveelheid papieren die dan tevoorschijn komt, verschilt per per soon. De een heeft één plastic zak, de ander drie bananendozen vol met financiële en liet goed Nederlands spreken, andere documenten. En dan kan de oude- renadviseur aan de slag. Eén ordner "Het eerste wat ik altijd doe als ik bij mensen Informatie Ouderen die hulp willen bij het op orde brengen van hun administratie kunnen daarvoor bellen met het Centraal Afspra kenbureau van de ouderenadviseurs, tel. 5350505. Het bureau is op werkdagen bereikbaar van 9.00 tot 12.00 uur. De ouderenadviseur uit uw stadsdeel neemt daarna contact met u op. ze het zelf weten." Daarnaast krijgt de ouderenadviseur ook een goed inzicht in de financiële situatie van ouderen. Els Verhoeven: "Dan blijken ze recht te hebben op bijzondere bijstand, maar hebben ze die nooit aangevraagd. Of ze hebben recht op belastingteruggave. En soms blijken ouderen rood te staan." Voor ouderen die moeite hebben om goed rond te komen, kan de ouderenadviseur de inkom sten en uitgaven op een rijtje zetten. Zo kun nen ouderen precies zien hoeveel ze per week te besteden hebben. De samenwerkende ouderenorganisaties Wandelbos (SOOWA), KBO-afdeling Wandelbos en het ouderenwerk van de Twern in Til burg 3 West organiseren woensdagmiddag 9 maart in wijkcentrum t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55) een voorlichtingsbijeenkomst over twee onderwerpen. Aanvang 14.00 uur. De toegang is gratis. Voor de pauze legt Frans Schrauwen van het Tilburgse belasting- project van de ouderenbonden uit waarom het de moeite loont een belastingformulier in te vullen. Aan de hand van praktijkvoorbeel den laat hij zien welke (bijzondere) kosten allemaal aftrekbaar zijn. Belangstellenden kunnen zich dan ook opgeven om hun belasting biljet te laten invullen door deskundige consulenten van het belastingproject. Na de pauze geven Piet van Berkel en Joop Visser van het Con sumenten Netwerk Openbaar Vervoer (CONOV) en de Stadsdeel- adviesraad voor Ouderen Tilburg West voorlichting over de Wijkbus die vanaf maandag 4 april gaat rijden. Op Palmzondag (20 maart) voert het Tilbur (TVE) de Johannes Passion van J.S. Bach i Aanvang 20.30 uur. Het werk wordt op authentieke instrumenten als de viola d'amore, gamba en blaasinstrumenten uitgevoerd. Het TVE laat zich weer bijstaan door het gerenommeerde barokórkest Florile- gium Musicum met Martin Sonneveld als concertmeester. De vocale solisten zijn Jan van Elsacker (evangelist), Jelle Draijer (Christus), Heleen Koele (sopraan), Patrick van Goethem (altus), Otto Bouw- knegt (tenor) en Willem de Vries (bas). Het continuo wordt verzorgd door Ad van Sleuwen. De algehele muzikale leiding is in handen van Martien van Woerkum. Kaarten a 21,75 (incl. reserveringskosten): Bespreekbureau Theaters Tilburg, tel. 5432220. Teruggaaf van gemeentelijke belasting en de bijzondere bijstand zijn de onderwerpen van een voorlichtingsbijeenkomst op dinsdag middag 8 maart in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). De informatie wordt verzorgd door Herma O'Prinsen van de Unit Oude renzorg van de gemeente. De bijeenkomst duurt van 14.00 tot 16.30 uur. Er is ook een gratis bingo en kopje koffie of thee. De mid dag wordt georganiseerd door de Werkgroep 55+ i.s.m. het oude renwerk oud noord oost van de Twern. dsontwikkeling dsteam Stad dsteam Noord dsteam nstad dsteam West Ibedrijf aal Meldpunt ikszaken Sociale Zaken itartersadvies Een beroerte of hersenbloeding, kortweg CVA genoemd, overkomt mensen vaak zonder duidelijke signalen vooraf. De gevolgen zijn vaak erg ingrijpend, niet alleen voor de patiënt, maar ook voor zijn of haar directe omgeving. Daarover gaat het theaterstuk Echo van actrice Tineke Quaedvlieg. Ze heeft het stuk geschreven vanuit haar eigen ervaringen met CVA. Het beschrijft het verloop van de ziekte in korte gedichten, verhalende teksten en cabaretachtige liedjes. Het ouderenwerk van De Twern brengt dit boeiende stuk voor mensen met een CVA, hun naasten en andere belangstellenden op zondag 13. maart in wijkcentrum De Nieuwe Stede (Capucijnenstraat 156). Toegang gratis. Aanvang 14.30 uur. iur accommodaties rlands elmuseum tair Bedrijf rg bare Werken rg ant-groep iweer aal telefoon net politie Midden Brabant mummer Het Trefpunt 55+ aan de Matterhornstraat 1 (pand van Rolita op het parkeerterrein van voetbalvereniging Olympus) organiseert middag- bingo's van 14.00 tot 16.00 uur. Ze zijn op 9 en 23 maart, 6 en 20 april. Het Trefpunt is geopend van maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op die dagen is het mogelijk gebruik te maken van een warme maaltijd. Meer informatie hierover: Trefpunt, tel. 5420513. thuis kom, is alle papieren verdelen naar onderwerp. Voor elk onderwerp maak ik een stapeltje: ziekenfonds, belasting, huur, ener gie, noem maar op. Daarna gooi ik alles weg wat oud of overbodig is. Wat dan overblijft, komt in één ordner met een inhoudsopgave en tabbladen voor de verschillende onder werpen, zodat de mensen alles overzichte lijk bij elkaar hebben. Daarna kom ik nog een paar keer terug om uitleg te geven en te oefenen met de ouderen, zodat ze voortaan zelfstandig hun administratie kunnen orde nen. Die zelfredzaamheid is erg belangrijk." Wanneer Verhoeven zo bezig is met het ordenen van alle papieren, komt ze vaak nog andere problemen tegen. "Soms merk ik, als ik alle papieren heb gezien, dat ik geen verzekeringspolis ben tegengekomen. Dan blijkt dat die mensen dus niet verzekerd zijn. Het tegenovergestelde komt ook voor: ouderen die dubbel verzekerd blijken te zijn. Of ze hebben bijvoorbeeld drie contracten voor groene stroom afgesloten, zonder dat urg (naast de ANWB) 202 0815 13.00- 18.00 uur, rijdag 09.00- 18.00 0.00-16.00 uur. De volksdansinstuif voor 50-plussers in De Baselaer (Hoefstraat 175) is in maart weer gewoon op de eerste zondag, dus 6 maart. Tijd: 11.00 tot 13.00 uur. Er staan weer dansen op het programma uit o.a. Griekenland, Israël, voormalig Joegoslavië, evenals country line dansen. De passen worden eerst doorgenomen, dus iedereen kan meedoen. Info: stg. Balkan, tel. 5421325. l iser hulp in de eic «Marokkaanse oi I ook het geval. I Volgens Els Verhoeven weten veel oude- I ren nog niet dat deze hulp beschikbaar is. ■Wensen komen meestal niet uit eigen I beweging naar ons toe, maar andere oude- Ifenadviseurs of Sociale Zaken merken dat I bepaalde ouderen problemen hebben met I het op orde houden van hun administratie. I Als deze ouderen dan aangeven hulp te B willen. krijgen wij als gespecialiseerde advi- I seurs de namen van die mensen door. Ibaamaast is mond-tot-mond reclame I Belangrijk. Ouderen vertellen elkaar hoe ze I geholpen zijn en dat levert ook vragen om I hulp op." De Twern wil meer bekendheid I geven aan de dienstverlening, zodat meer I Ideren zich zelf melden voor hulp. >rgai inden voor het eerst dagver- aan in een wijkcentrum. Oude- uit Tilburg-Zuid die thuis dreigen te dag jS er een broodmaaltijd. Door de dag- mene Wet Bijzondere Ziektekosten i i verzorging krijgen de partner en andere (AWBZ). Voor de meeste AWBZ-diensten mantelzorgers de ruimte voor wat eigen moet een eigen bijdrage betaald worden, vrije tijd. maar sinds juli vorig jaar niet meer voor De dagverzorging in het splinternieuwe dagverzorging. Wel is een indicatie nodig is dat wijkcentrum De Spijkerbeemden aan de van het Centrum Indicatiestelling Zorg Don Sartostraat bij het Pater van den (CIZ), het vroegere RIO. Elsenplein wordt geboden in een grote, Wat een wanordelijke administratie voor gevolgen kan hebben, bewijst het verhaal van een ouder echtpaar uit Tilburg. Meneer heeft een herseninfarct gehad en is vaak de draad kwijt. Mevrouw is psychisch niet Lorde en ook nog analfabeet. Ze kan de J verleidingen van loterijen, postorderbedrij ven en telefonische verkopers niet weer staan en heeft zo een achterstand van 1900 euro aan niet-betaalde rekeningen Ibpgebouwd. Belangrijke post belandt Ibngeopend in een la. Het is een geluk bij leen ongeluk dat ze een goed inkomen heb- nen en nog niet in de schulden zijn beland. Ouderenadviseur Els Verhoeven bena- Irukt dat dit een uitzonderlijk geval is waar Blijvende hulp nodig is. "Deze mensen kun B moeilijk aanleren zelf hun administratie B ordenen. Gelukkig kunnen we de Beeste mensen die zelfredzaamheid wel aanleren; dat is ook het doel van de hulp I die we geven." (Gratis dienstverlening Verhoeven is een van de vijf gespcc'J’ ■eerde ouderenadviseurs van de Twern die fo-plussers helpen bij het ordenen van hun I administratie. Deze gratis dienstverlening Uit het artikel over hulp voor mantel- recht op mantelzorg. Deze zorg is immers gebaseerd op zorgers in de vorige Seniorenwijzer genegenheid, solidariteit en de mogelijkheden van de mantel; blijkt dat veel mensen tijd besteden Ons liberale kabinet heeft de mond vol van de eigen aan hun zorgbehoevende naasten. Het lijkt dikwijls heel gewoon woordelijkheid van de burgers. We moeten onze sociale netwer- dat wij voor een korte of langere periode mantelzorg geven aan ken beter onderhouden, zodat we daarop ook voor zorg een onze ouders, partners, vrienden en buren. Maar als die 'mantel' beroep kunnen doen. "Niet leunen, maar steunen" is de stelregel, in de loop van de tijd dun wordt, is de zorg niet meer zo van- Goede zorg kan gegeven worden door mantelzorgers. Maar als zelfsprekend. Het is goed dat er dan professionals zijn die deze die niet (meer) vanzelfsprekend is, is professionele, betaalde mantelzorgers ondersteunen en opvangen. zorg nodig. Een overheid die verantwoordelijkheid belangrijk Maar soms kun je geen mantelzorg geven: omdat de relatie niet vindt, moet niet alleen kijken waar en hoe men kan bezuinigen, goed is, de zorg te intensief is, de naaste te ver weg woont, of dat maar moet er vooral op toezien dat de zorg goed is. Daar heb- het eigen werk en het inkomen eronder lijden. Er bestaat dus geen ben zieken en gehandicapten recht op. 'De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal I in de twee weken in De Tilburgse Koe- l| Redactie: André Coenen, Riek Flipse- l| Tiemens. Gerry Hovers, Petra Jansen, .Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mer- lltens -Vermeer, Denise van de Pas, L Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a IVincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, I lil of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 15839999. I Kopij kan gestuurd worden naar het ■redactieadres of naar De Tilburgse I Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Til- I [burg; tel. 5368805; e-mail 1 lredactie@tilburgsekoerier.nl o.v.v. I Seniorenwijzer. II Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. misatie Thebe biedt sinds nodig is, ook verzorging. De ouderen kun- maandag en vrijdag terecht, in de toekomst nen met elkaar praten, spelletjes doen of ook op woensdag. aan activiteiten deelnemen. Tussen de mid- De dagverzorging wordt betaald uit de Alge mene Wet Bijzondere De administratie bijwerken. Voor de een is het een fluitje van een cent, de ander meet af en toe de stapels post die 'nog gedaan moe ten worden'. In de bibliotheek vindt u enkele handvatten die u op weg helpen ordening in deze klus te brengen. Met het Basisboek Budgetteren: een handleiding vooreen financieel plan bijvoorbeeld. Met een financieel plan krijgt u inzicht in uw inkomsten en uitgaven. Bent u niet tevreden over de besteding van uw inkomen, dan kunt u met uw financieel plan nagaan waar u iets kunt of zelfs moet veranderen. Houdt u liever alles bij op de computer? Dan is de cd-rom NIBLID Geldmanager wellicht iets voor u. Het is een computerprogramma voor het bijhouden, beheren en begroten van uw geld wie zijn geldzaken tot in het kleinste detail in kaart wil voor personen die meer een globaal inzicht wensen. Nicoline Fokkema schreef de Seniorengids financiële planning. Dit is een gids voor ouderen die hun financiën met behulp van de com puter (Excel) en internet willen bijhouden. Addo Stuur is de man achter het computerprogramma Persoonlijke gegevens beheren met De Digitale Archiefkast. Het is een compu terprogramma voor het beheren van een groot aantal belangrijke gegevens, zoals, polisgegevens, contractnummers, garantiedata, medische gegevens, adressen, etc. De gegevens kunnen worden beveiligd, in noodgevallen is er voor vertrouwenspersonen een inkijkbestand. Wilt u eens weg van de administratie? In het kader van de 70ste Boekenweek (woensdag 9 t/m zaterdag 19 maart) organiseert de OBT allerlei activiteiten onder het boekenweekmotto Spiegel van de Lage Landen - Boeken over onze geschiedenis. Meer informa tie: de speciale boekenweek nieuwsbrief van de OBT of op www.obtmb.nl. Er zit een aanmaning bij de post. U weet zeker dat u de rekening heeft betaald, maar waar is dat bankafschrift toch gebleven? Of u wilt belasting terugvra- gen, maar daarvoor moet u eerst een aantal papieren bij elkaar zoeken, waar van u niet weet waar u ze heeft neerge legd. Het op orde brengen en houden van de eigen administratie is voor oude ren niet altijd even eenvoudig. Gespeci aliseerde ouderenadviseurs van stich ting de Twern helpen 60-plussers bij het op orde brengen van financiële en ande re belangrijke papieren. dhulpverlening Voorziening idicapten snservice Deeltax r Burger- en rnemersj— n inform ;ter/bouwc nts Afval 1 oudelijk afval, istraat, liertebestrijding luisvuillijn jven naai Archief De bedoeling van de dagverzorging is ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blijven en niet vereenzamen, ondanks eventuele ongemakken en gebreken. In een gezellige gezellig ingerichte kamer. Die heeft ook een Informatie/aanmelden: Thebe, tel. 0900- groep krijgen ze overdag opvang en, als dat eigen keukentje. Ouderen kunnen er nu op 8806 (10 eurocent per minuut). Ook 55-plussers kunnen veel zelf doen om hun veiligheid te ver beteren. Daarover organiseren KBO-afdeling De Goede Herder, de bewonerscommissies van de Parkflat en Postelstaete, samen met het ouderenwerk van de Twern op dinsdag 8 maart een voorlich tingsbijeenkomst in de Goede Herderzaal (Isidorusstraat 6). Bureau Reframe geeft dan tips waardoor ouderen zich veiliger kun nen voelen, onder meer hoe je door veranderingen in gedrag en uitstraling veel onheil kunt voorkomen. Aanvang 14.00 uur, zaal open vanaf 13.30 uur. De toegang is gratis, evenals een kopje kof fie en thee. In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) verzorgen op don derdag 10 maart een ouderenwerker van de Twern en de wijk agent een voorlichtingsbijeenkomst. Onderwerpen: veiligheid in en om huis en wat je zelf kunt doen om je eigen veiligheid te verbete ren. De organisatie is in handen van de werkgroep ouderenwerk 55-plus de Reit, KBO Sint Maarten De Reit en het ouderenwerk van de Twern in Tilburg 3 West. Aanvang 14.00 uur. De toegang is gra tis, evenals een kopje koffie.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 13