Actueel nieuw cultuurbeleid liekeningcommissie duikt in subsidies rroen licht voor landschaps- ihatten over milieu beleid park Moerenburg Tn de startblokken voor wad luistert g I 9 naar ervaringen met integratie allochtonen DONDERDAG 10 FEBRUARI 2005 - PAGINA 5 gemeente Tilburg Raadswerk issau pra- ind laat ie A Maandelijkse rubriek van de gemeenteraad van Tilburg 10 februari 2005 Voor meer informatie: www.tilburg.nl/raad Uitgave: Realisatie: De sie se tot eensluiden- :h werd wel duide- l raadsdebat. Ie gasten van en sleutt stenaars. ijk aans) ind het t g dat er ingen. tot landschapspark de eerste fase is een s (D66): ‘Het zijn ie patronen’ griffie: <013) ie@tilburg.nl ‘jaren. Die in de raads- /siek. Het uiteindelijke beleidsplan ,e raad vastgesteld. 6 december iscommissie ging lit keer Willem Bartelings vooral de bekende "Dit is niet echt een startnotie. Het colle ge heeft zijn lijnen al uitgezet. Die e voorstellen volgens de in het voortra- j van Moerenburg t< jaren duren. Met d( miljoen euro gemoeid. tgbouw ng niet zonder slag of L.en aantal partijen in de Het woord aan de stad Het college wil de Tilbi het nieuwe beleid betr notitie aan de ofde te In deze rubriek vindt u informatie over recente besluiten van de gemeenteraad of uitspraken van raadscommissies en over onderwerpen die binnenkort op de agenda staan van raad of commissies. De ontwikkeling gaat een aantal j< bedrag van 2,3 r /olgende maant ‘leid van de komende j 3> maandag 14 februari de raadscomr ppij aan zet. Die praat dan over de tie Cultuurbeleid 2005 2008’. We noteren van een aantal partijen alvast hun standpunten. Tilburg staat aan de vooravond van een belangrijk debat. Diverse groeperingen, instellingen en organi saties kunnen deze en volgende maand hun zegje doen over het cultuurbeleid van de komende jaren. Eerst is op maandag 14 februari de raadscommissie Maatschap): ‘Startnotiti aHet woord is aan de stad en aan de raad Raadsgriffie gemeente Tilburg Communicatieadviesbureau Mercuur Fotografie: gemeente Tilburg, team media Snjezana Matjevic (GroenLinks): ’En nu nog een goeie ploeg "Vooral het lar mij wel aan. L Mohamed Azzc en literaire kui "De startnotitie bevat blijft wel teveel bepe de kunst. Ik mis de Architectuur is juis ook uitblinkt. Liter gen. Bijvoorbeeld een literair café in plannen daarvoor vind ik een geweld mule spreekt me aan. voor z' woord Wanneer later dit jaar het hele buitengebied aan de orde komt, wordt naar dit aspect opnieuw gekeken. bod, ook als debat. Je I En alle inf “-ommissie elk jaar ue jaarrekening van jaar deed de commis- ‘rzoek naar het uitbe- Huiswerk uitgebreide chatsessie van de raadscommis- is bedoeld als huiswerk voor het college van B&W. Dat komt in het voorjaar met een startnoti tie die moet gaan leiden tot een nieuw Milieubeleidsplan voor de komende startnotie komt straks aan de orde ii commissie Fysi wordt door de De raad heeft vorige week maandag het licht op groen gezet voor de ontwikkeling van het gebied Moerenburg tot landschapspark. In dit typische stukje Tilburg in het oosten van de stad gaat in de toekomst alle aandacht uit naar natuur, milieu, recreatie en landbouw. Het werd een stevig raadsdebat. Op de tribune luisterden enkele gasten van de raad aan dachtig toe. Dit jaar worden de gemeentelij! de loep genomen. Daarmee is j; geld gemoeid. De Rekeningc meer achterhalen of al dit g< besteed. Dragen de subsidi voor ze zijr gehaald?’, f ook gemeten? Vindt de besteding van de geten, gehouc Woninc Dat ging stoot. Eer raad wil absoluut voorkomen dat er in de toekomst in Moerenburg nog woningen bij komen. Bijvoorbeeld wanneer boeren die hun stallen slopen daarvoor bouwkavels terugkrij gen. Daar is het laatste woord nog niet over gezegd. tougarh (PvdA): ‘Ik mis architectuur unst’ at goede uitgangspunten. Maar het lerkt tot podiumkunsten en beelden architectuur en de literaire kunst, ist een van die zaken waarin Tilburg «ratuur zou ook een plek moeten krij- de Spoorzone. De ïldig idee. Ook de for- n. We moeten er wel zorgen dat de stad goed aan het rd komt over het cultuurbeleid. Dus niet alleen de ingewijden. We hebben ook nog 200.000 mensen die kunst en cultuur consumeren.” jke ervaring, lator van Ut van La Jie minder juliere arbeids- groente en bloe- i de slag voor Bietje zit nu Moerenburg zouden we beter op onze plek zijn", legt Michiel uit. "Bijvoorbeeld tussen de boeren, zoals de raad nu heeft uitgesproken.” Hij vond zijn eerste kennismaking met de raad best interessant. "Goed initiatief om mensen uit te nodigen. Goed voor de naamsbekendheid van de raad en, in dit geval, ook voor de onze.” JARI 2005 -PAGINA) pE T|LBURGSE KOERIER Station West Op maandag 14 februari praat de raadscommissie Fysiek over de situatie op en rond NS station Tilburg West. Het gaat met name over parkeren, bereikbaarheid en veiligheid. De vergadering begint om 19.00 uur in de raadszaal. Wat vinden raadsleden van de startnotitie Een aantal dagen vóór de commissievergadering een aantal partijen alvast weten wat zij van de Startnotie Cultuurbeleid vinden. Het was een vreemd gezicht op vorig jaar. De leden van de raad; Fysiek in vergadering, maar iedereen schuil achter een laptop. Inderdaad, di niet de bekende le en 2e termijn. Geen lange betogen en discussies. De commissieleden waren met elkaar aan het chatten. Over het toekomstige milieubeleid. Dat deden ze in een zogenaamde Electronic Meeting Room bij de Universiteit van Tilburg. Via een computernet werk met elkaar in discussie. Dat gaat sneller. Daarom heet deze methode ook wel de ver- snellingskamer. Bovendien komt iedereen aan I mensen’ ange termijnidee voor de Spoorzone spreekt Daar komt straks alles samen wat we nu nog niet hebben in Tilburg. Maar dat duurt nog meer dan 10 jaar. Dus kan er van allés mis gaan. Je zou een traject moeten uitzetten hoe je naar de realise- ig van dat plan toewerkt. Wat ik mis de startnotie, is de motor die alles lande moet houden. e hebben dringend behoefte aan een ploeg mensen die de bindende factor vormen. Een soort staf die voor de nodige inspiratie kan zorgen. Een punt van kritiek is ook de communicatie met de stad. Die vind ik nu vrij mager. Dat proces zou beter en dus breder moeten." De commissie hoefde niet perst de standpunten te komen. Toch lijk waar het straks in het milieubeleid om moet draaien. Om de zorg voor afval bijvoorbeeld. Zwerfvuil is een groot probleem dat moet wor den aangepakt. Ook de kosten van afvalverwer king spelen een belangrijke rol. En goede infor matie voor de inwoners van de stad. Of de gemeente nog een eigen bodembeleid moet voeren, is de vraag. Er is inmiddels veel gere geld. Dat de vervuiler ook in de toekomst betaalt, staat vast. Er was in de elektronische discussie ook veel aandacht voor geluid, lucht en water. De kwaliteit daarvan is immers van invloed op de gezondheid van de Tilburger. Naast gezondheid is veiligheid een van de top prioriteiten. Leden van buiten Tot voor kort bestond de Rekeningcommissie uitsluitend uit raadsleden. Sinds 31 januari is daar verandering in geko men. Toen heeft de raad twee mensen ‘van buiten’ in de jurgse kunst- en cultuurwereld bij trekken. Dat gebeurt door de start- stellen in een aantal informele bij eenkomsten met deskundigen en sleutelfiguren uit de stad. Maar ook met jonge kunstenaars. De resultaten van deze discussies worden verwerkt. Dan is er opnieuw een mogelijkheid voor betrokkenen om-te rea geren en kan het college zijn uiteindelijke voorleggen aan de raad. Die spreekt zich planning in april uit. Maar de raad is ook ii ject al aan zet. Dat gebeurt op maandag 14 februari. De raadscommissie Maatschappij behandelt dan de startno titie. Die vergadering begint om 12.00 uur in de raads zaal. Belangstellenden kunnen daarbij uiteraard aanwe zig zijn. Wie spreektijd wil aanvragen, doet er goed aan om dat vooraf te melden bij Hans Hamers van de raads- griffie, tel. (013) 542 84 12, e-mail info.raadsgriffie@tilburg.nl Een aantal raadsleden heeft momenteel een nog drukkere agenda dan normaal. Zij zitten in een werkgroep die op een rij zet hoe het zit met de integratie van allochtonen in de Tilburgse samen leving. In november zijn ze aan de slag gegaan. Officieel heet het dat de effecten van de beleids nota Kleurrijk Tilburg worden geëvalueerd. In de praktijk komt het er op neer dat raad en college samen nagaan wat dat beleid heeft opgeleverd. Het college praat met instellingen en organisa ties. De raadsleden trekken de stad in. Zij hebben inmiddels een kleine 20 afspraken gemaakt. Met scholen en bedrijven. Want ze willen vooral te weten komen hoe het in het onderwijs en op het werk met de integratie is gesteld. In clubjes van 3 leggen de raadsleden hun oor te luister. Op basisschollen, VMBO scholen en bij het ROC pra ten ze met leerkrachten, leerlingen en hun ouders. Bij bedrijven zijn directie en werknemers de gesprekspartners. Overigens passeren in de gesprekken allerlei onderwerpen de revue. Dus ook veiligheid, wonen, religie, hoe de media berichten over integratie. jaar 7.000 woningen in rojecten geldt als richtlijn dat er 63% aedkopere en middeldure sector) en mag zijn). Als daartoe aanleiding «slist daar dan over. den hoorzittingen plaats. Volgens de planning is het dan inmiddels oktober. Het eindrapport wordt in december ver wacht. In januari 2006 trekt de raad zijn conclusies. Gasten van de raad De raad had een aantal mensen die nauw betrokken zijn bij de ontwikkeling van Moerenburg, speciaal uitgeno digd om naar het debat te komen luisteren en kijken. Onder meer waren Kees Fonken en Michiel du Puts te gast bij de raad. Kees Fonken heeft een melkveebedrijf in Moerenburg en is blij met de plannen. "Het heeft een paar jaar geduurd maar nu ligt er dan ook een mooi plan. Er is ruimte voor de natuur en wij als agrarisch bedrijf kunnen doorgroei en." Kees volgde voor het eerst een raadsvergadering. "Ik was wel eens bij de com missie Fysiek geweest maar de raad was nieuw voor mij. Mooi om te zien hoe het in df praktijk werkt. Je ziet nu de gezichten er bij van de raad sleden die aan het woord zijn. Je kunt nog even met ze napraten want raadsleden blij ken makkelijk aanspreekbaar te zijn. Ik vind het belangrijk dat wanneer Je ergens bij De raad benadert regelmatig inwoners en groeperingen in de stad om te gast te zijn bij een raadsvergadering. Wie meer wil weten of al een plaatsje op de gastenlijst wil reserve ren, belt of mailt naar de raadsgr 542 82 84 of info.raadsgriffh bevatten bovendien vooral de bekende patronen. Want waar zijn de amateuristische kunstbeoefenaars? Ik mis het cursusaanbod. Dat hoort er toch duidelijk in thuis nu het Duvelhok er niet meer is. Ook de kunstuitleen Is een beetje weggedrukt. Als je de stad dan toch als podium betitelt, maak er dan ook een soort art gallery van. Dan kun je kunst dichterbij de mensen brengen. Wat me aan spreekt is de combinatie van kunst, shoppen en uitgaan. Ook juich ik toe dat de mensen uit het veld bij het beleid worden betrokken." in de startnotitie ontvouwt het college van B&W zijn uit gangspunten voor het cultuurbeleid van de komende jaren. Die sluiten aan bij alles wat Tilburg op het gebied van kunst en cultuur al te bieden heeft. Zoals de podia, de kunstvakopleidingen en het grote aantal mensen dat al dan niet professioneel werkt aan kunst. Maar tegelijk zal er stevig moeten worden geïnvesteerd om dat cultu rele klimaat te behouden en te versterken. Onder meer in uiteenlopende plekken waar vooral jonge, onderne mende kunstenaars aan de slag kunnen. Die voorzienin gen moeten er snel komen. Ook een nieuw centrum voor beeldende kunst moet er op korte termijn komen, nu de Tilburgse Kunststichting is weggevallen. Op de langere termijn moet op het gebied van kunst en cul tuur het gebied Spoorzone ‘the place to meet’ worden. Exposities, film, toneel, studio’s, theater. Het zou er alle maal te beleven moeten zijn. In combinatie met winkels en uitgaan. Ook een ‘centrum voor stedelijke identiteit’ zou er een plek kunnen krijgen. Daarin werken musea en andere organisaties samen die laten zien hoe Tilburg zich ontwikkelt. De startnotitie haakt verder in op de creatieve bedrijvigheid in het Veemarktkwartier, cultuureducatie en cultuurpromotie. Wie van Tilburg binnendoor naar Oisterwijk fietst, kan het niet ontgaan: Moerenburg. Mooie natuur, een enkele woning, grazende koeien, een paar boe renbedrijven. Een mooie plek die het verdient om behouden te blijven. Sterker nog, je zou het gebied zo moeten ontwikkelen dat het een echt landschaps park wordt. Dat gaat gebeuren. De raad heeft de plannen daarvoor vastgesteld. Woningbouw De raad heeft op 31 januari jl. besloten dat er de komende 5 Tilburg worden gebouwd. Voor de grotere bouwpro' koopwoningen komen (waarvan ruim 1/4 in de goe< 37% huurwoningen (waarvan ruim 2/3 niet te duur i bestaat kan hiervan worden afgeweken. De raad be< Tevreden De gespreksronde duurt nog tot het einde van de maand. "Tot nu toe zijn we best tevreden”,.aldus raads lid Johan van den Hout. Hij is voorzitter van de werk groep. "Iedereen werkt spontaan mee. Je merkt dat het op prijs wordt gesteld dat de raad zelf langs komt. De eerste gesprekken hebben we achter de rug. Die leve ren waardevolle informatie op. Mensen durven ook het achterste van hun tong te laten zien.” Toch is hij nog niet helemaal tevreden. "Je treft nu mensen aan, alloch toon en autochtoon, die vaak al met elkaar omgaan. We willen ook wel eens horen hoe de individuele inwoners erover denken. We zoeken dus nog naar een methode om ook die mensen erbij te betrekken." Het kan de werkgroep met zijn verslag, dat in maart vers nog de buurten intrekt. Het is de bedoeling april een raadsdebat komt over de bevindini Aanpak overlast op straat Op 28 februari praat de raad over regels om overlast op straat forser aan te pakken. Met name tegen straatmuzikanten, bedelaars en bezoekers van straatprostituees moet stren ger worden opgetreden. De raad moet daarvoor de algemene plaatselijke verordening (APV) aanpassen. Het betreffende voorstel van het college komt eerst aan de orde in de vergadering van de raadscommissie Modern Bestuur (maandag 14 februari om 16.00 uur in de raadszaal). je minder sterk bent in het kunt direct op elkaar reageren, iformatie blijft beschikbaar. commissie benoemd: mevrouw P. Habets uit Utrecht, die in Tilburg heeft gestudeerd, en de heer C. Takkenberg uit Alphen. Die wordt ook voorzitter van de Rekeningcommis sie. De heer Takkenberg is geboren in Tilburg en was hier aan de universiteit hoogleraar bestuurlijke informatiekunde. Door deze nieuwe samenstelling zal de Rekeningcommissie meer en meer als plaatselijke en onafhankelijke rekenkamer gaan functioneren. Er komt dit jaar een groot onderzoek naar de gang van zaken rond gemeente lijke subsidies. De Rekeningcommissie heeft het plan hiervoor vorige week vastgesteld. Die commissie is vergelijk baar met de Algemene Rekenkamer in Den Haag. Ze houdt namens de raad de financiële handel en wandel van het col lege van B&W in de gaten. Zo onder zoekt de Rekeningcotr het Jaarverslag en de het college. Vorig j: sie een groot onder steden van werk en het inhuren van externe medewerkers door de gemeente. ijke subsidies onder :c b jaarlijks heel veel gcommissie wil onder geld goed wordt Dragen de subsidies bij tot datgene waar- zijn bedoeld? ‘Worden de beoogde effecten heet het dan. En worden die effecten er genoeg controle plaats op subsidiegelden? En niet te ver- hoe wordt de raad hiervan op de hoogte jden? Om op deze en nog veel meer vragen antwoord te krijgen, is een flink onderzoek nodig. Dat gaat het hele jaar in beslag nemen. Het bijeen halen van alle informatie en daar gedegen onder zoek naar doen, zijn de eerste stappen. Dan vin- Frans Puls (TVP): ‘Het is teveel Spoorzone en te ver weg' "De plannen zijn wel heel erg gericht op de toekomst. Een termijn van 10 tot 15 jaar voor het idee van de Spoorzone maakt het erg onzeker. Het lijkt wel of daar het Tilburgse Centre Pompidou moet --rr komen. Er is ook geen financiële onder- bouwing. Ik vind het een gemiste kans dat er met geen woord wordt gerept over kunst in de wijken. Een podium- voorziening in de Reeshof zou bijvoor- beeld niet misstaan. En waar is nu het Cantoraat? Het idee daarvoor was nota ■1^^— bene een burgerinitiatief. De haalbaarheid daarvan zou toch op zijn minst onderzocht moeten worden." betrokken bent, ook het doen en laten van de raad kunt volgen. Dat brengt het allemaal wat dichterbij.” Michiel du Puls had een soortgelijk Hij is werkbegeleider en coördinat Rooie Bietje. Dit is een tuinderij v Poubelle waar mensen werken dit goed meekomen op de regi markt. Ze kweken er fruit, t men. 's Winters zijn ze aan Brabants Land schap. Ut Rooie nog aan Koninshoeven. "Maar in op onze plek zijl /oorbeeld tussen c iu heeft uitgesf ;ing rr tiatief

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 5