I J Z E W Hulp bij Ouderenwerk in contract vastgelegd terugvragen belasting i &rier COLOFON Ouderen laten nog steeds veel euro’s aan teveel betaalde belasting liggen ll I Vallen voorkomen KBO-afdeling zoekt actieve leden Kwaliteitenpaspoort Carnaval Leuker kunnen we het niet maken... Alzheimercqfé Rouwverwerking in gespreksgroepen detilburgse koerier DONDERDAG 3 FEBRUARI 2005 - PAGINA 13 JARI 2005 - PAGINA1 tum Plaatsing briek :aal .euro - 2005 )000 JA Tilburg )at Pr la. ■MM ïholf Informatie en advies een enthousiaste :systemen Redactie: André Coenen, Riek Flip- ker (m/v) vordert aan: GEROOKT l samen werken in st, bij voorkeur, de samenwerken in -programma’s zoals sslag br.o.nr. 3,00 euro ran ze ziektekosten meer huursubsidie krijgen, omdat die dan berekend wordt over een lager inkomen. tisch fiscale samenwoner worden. 1 van ireventie gezet, en I Wij geven Fiscaal partnerschap Een andere manier voor 65-plussers om geld sché eer, i handje: inderhulp! Op woensdag 16 februari organiseert club'92 een informatieoch- tend met fysiotherapeut Tom van Eijck van Fysio Actief. Hij geeft een presentatie over valpreventie, rollatorgebruik, enz. De bijeen komst in de kantine van sporthal De Blaak (Grebbe 63) duurt van 10.00 tot 12.00 uur en is vrij toegankelijk voor iedere 55-plusser. >katie langs de snelweg intal medewerkers invulhulp geld heeft teruggekregen. Dan willen ze natuurlijk ook weten of ze zelf daar ook recht op hebben, en dat is inder daad vaak het geval." Schrauwen schat dat ongeveer tweedui zend 65-plussers in Tilburg geen hulp heb ben bij het invullen van hun belastingpapie- ren, waardoor ze dus waarschijnlijk geld d pensi le terug- irag het Elk voorjaar valt ie ook bij veel ouderen in de bus: de beruchte blauwe envelop v< de Belastingdienst. Nog steeds verscheuren veel 65-plussers deze brief, omdat denken dat ze niks meer met belasting te maken hebben. Maar veel ouderen kun nen jaarlijks juist teveel betaald belastinggeld terugkrijgen. Dat kan dus door het aangiftebiljet wel in te vullen. Of, als je geen aangifte in de bus krijgt, door een T- biljet aan te vragen en dat in te vullen. De Tilburgse ouderenbonden KBO, PCOB en ANBO en de ouderenadviseurs van de Twern starten deze maand met een gez; menlijke campagne om ouderen met een smalle beurs daarbij te helpen. D< gebeurt in de wijkcentra en, indien nodig, aan huis. Wethouder Els Aarts (Zorg) stelt dat in het ouderwerk de nadruk ligt op ligheid en mantelzorg. Alles is de kwaliteit van het leven van ouderen zo goed mogelijk te houden, zodat ze lang zelfstandig kunnen blijven wonen. "Je moet jeld te besparen is via het fiscaal partner- :hap. "Waneer twee mensen samen in in huis wonen, kunnen zij ervoor kiezen om hun gezamenlijke inkomsten onderling te verdelen”, legt Schrauwen uit. “Zij mogen dan zelf bepalen hoe ze gemeen schappelijke inkomsten en buitengewone uitgaven voor ziekte, ouderdom, overlijden en giften onderling verdelen. Dit kan vooral geld opleveren als er grote verschillen zijn tussen de twee inkomens, als de man bij voorbeeld veel inkomen heeft en de vrouw niet. De partner met het meeste inkomen kan dan bijvoorbeeld een gedeelte van de door hem of haar gemaakte buitengewone ziektekosten naar de minst verdienende toeschuiven. Die krijgt dan meer geld terug van de belasting." Gehuwden zijn automa- partners, maar ook andere inden kunnen fiscale partners KBO-afdeling De Goede Herder is dringend op zoek naar nieuwe leden die het dagelijks bestuur willen helpen met het organiseren van activiteiten. De afdeling telt driehonderd leden en organiseert drie keer per week vaste activiteiten in de zaal aan de Isidorus- straat 6. Verder zijn er themamiddagen, een maal per maand bingo en twee keer per jaar een reis. Informatie: voorzitter Joop Visser (tel. 4671587) of secretaris Ria van Bebber (4675529). In samenwerking met de Vrijwilligerscentrale Contour start oude renbond ANBO als proef een korte cursus 'kwaliteitenpaspoort'. Deze cursus is bedoeld voor mensen tussen 50 en 70 jaar die zich willen heroriënteren op hun levenssituatie en bezigheden. In vijf ochtenden gaan ze aan de slag om eigen kwaliteiten te ver helderen en duidelijk te benoemen; zo kunnen ze (weer) actief aan de samenleving deelnemen. Data: dinsdag 22 maart, dinsdag 5 en donderdag 21 april, en de dinsdagen 10 en 24 mei. Plaats: stichting Contour, St Annaplein. De bijeenkomst is steeds van 9.30 tot 12.30 uur. Aansluitend vindt er een lunch plaats; deze kost 3 euro. Informatie/opgave: ANBO Brabant, Letty v.d. Horst, tel. 5802296, e-mail l.vander- horst@home.nl op prijs stellen. Allochtonen worden vanaf hun vijftigste benaderd. Dat heeft te maken met hur gezondheid en economische situatie, die hoe ze dat allemaal moeten regelen." slechter zijn dan die van de gemiddelde Ook veiligheid is een speerpunt. Veel oude- Nederlander, legt Aarts uit. Door taalachter- ren voelen zich niet helemaal veilig, ontwij- stand en analfabetisme zijn ze bovendien ken bepaalde situaties en dat kan leiden tot vaak slecht op de hoogte van allerlei rege- isolement. De Twern probeert deze onvei- lingen. ligheidsgevoelens tegen te gaan met nieu- A| a| worjt van de ouderenadviseurs we projecten: opbouw en onderhoud verwacht dat ze per jaar vierduizend advie- ouderennetwerken, cirkels voor preventie zen aan minimaal achttienhonderd Tilburg- en contact, en weerbaarheidstrainingen. se ouderen verstrekken. Daarnaast blijven KL Steun voor mantelzorgers van dementerenden Omgaan met dementerenden is vaak moeilijk, zeker voor dege nen die hen verzorgen. Daarom starten GGZ Midden-Brabant, Thebe en Stichting Mantelzorg Midden-Brabant bij voldoende belangstelling een ondersteuningsgroep voor mantelzorgers van dementerenden. In de groep wordt informatie gegeven over dementie, hoe gedrag ontstaat en hoe hiermee omgegaan kan worden. Ook komt aan de orde hoe de mantelzorger kan voor komen dat hij/zij overbelast raakt. De groep komt tien keer bij elkaar: de eerste negen bijeenkom sten om de veertien dagen, de terugkomavond is een maand na het programma. Aan de deelnemers wordt gevraagd literatuur te lezen en huiswerk te maken. Er wordt veel gebruik gemaakt van ervaringen van de deelnemers. Locatie: GGZ gebouw (Lage Wit- siebaan 4) of Stichting Mantelzorg (Hasseltveste, Dr.Deelenlaan 11). Voorafgaand vindt er een kennismakingsgesprek plaats met de begeleiders. Informatie/aanmeldingsformulier: GGZ Midden-Brabant, afdeling Preventie, tel. 5808480, of Stichting Mantelzorg Midden-Brabant, tel. 5443343. Ouderenbonden Het programma van eisen dat de basis was voor de onderhandelingen over het contract, is tot stand gekomen door overleg tussen de gemeente en de plaatselijke ouderenbonden, verenigd in het Overle* Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO). Vergeleken met andere gemeenten, geeft Tilburg veel geld uit voor ouderenbeleid, stelt de wethouder. "We willen ouderen met De Flepsteppers organiseren vrijdag 4 februari een groots karnavalfist voor senioren met Jan Boezeroen, Jurgen Leyten en De Gletsjers. Tonpraoter is Cees Coolen. Voor karnavaleske muziek zorgen de Frutblaoze, Spulse Vreukers en Blaos en Piep- lust. Plaats: Schouwburg. Aanvang: 13.40 uur; inloop vanaf 13.00 uur. Kaarten kosten 6 euro per persoon, incl. koffie, gebak en bit terbal. Kaarten: tel. 5432220. Maandag 7 februari organiseert Steunpunt Frater Mattheus- hof een carnavalsmiddag. Dinsdag 8 februari organiseert Open Bejaardenwerk St. Anna ook zo'n gezellige middag in het steunpunt (Frater Mattheushof 1 aan de Capucijnenstraat). Aan vang beide middagen 14.00 uur, einde 18.00 uur. De muziek wordt verzorgd door dj Walter van Lieshout. De entree is gratis. Hoe komt het dat zoveel ouderen hun belastingaangifte laten zitten? Schrauwen: "Het grote probleem is dat ouderen vaak denken dat ze geen belasting hoeven te betalen, zeker als ze niet automatisch een aangiftebiljet of diskette ontvangen. Ze beseffen niet dat ze wel degelijk belasting betalen, door de toonheffing die op de AOW wordt ingehouden." "Voor een deel van de 25.000 Tilburgse 65- plussers is het invullen van het belasting- biljet een jaarlijks terugkerend probleem", 1 vertelt ANBO-bestuurder Frans Schrau- wen, coördinator van de vrijwilligers die helpen met het invullen van de belasting- papieren. "Dat betekent niet dat ze alle- iip: I maal een beroep kunnen doen op deze JfM hulp van de ouderenorganisaties. 65-Plus- sers met een groot pensioen of met een ■Bi vermogen verwijzen we naar een accoun- tant, want dat kunnen ze betalen. Onze (S; invulhulp is bedoeld voor ouderen met ---I alleen AOW en eventueel een klein pensi- )oen, van bijvoorbeeld een paar honderd Feuro." Tips Schrauwen heeft nog enkele handige tips voor ouderen. "Zorg er allereerst voor dat je elk bonnetje, elke rekening en betalings bewijs bewaart, want ze kunnen van pas komen bij de belastingaangifte. Wie moeite heeft met het bijhouden van zijn of haar administratie, kan de ouderenadviseurs benaderen. Zij kunnen helpen bij het op orde brengen van de administratie." Ouderen moeten volgens Schrauwen zowiezo niet schromen de ouderenadvi seurs te bellen. "Zij kunnen mensen bij heel veel zaken ondersteunen, zoals het aan vragen van bijzondere bijstand en huur subsidie." Frans Schrauwen coördineert de vrijwilligers van de ouderenbonden die helpen bij het invullen van belastingpapieren: "Veel ouderen beseffen niet dat ze wel degelijk belasting betalen, door de toonheffing die op de AOW wordt ingehouden. Vaak kun nen ze geld terugkrijgen." F0T0: PETER LIGTENBERG Op vele deurmatten in Nederland zijn de blauwe enveloppen weer gevallen. Dat betekent weer allerlei opgaven, loonstroken en bonnetjes bij elkaar zoeken en dan de nodige cijfertjes op het belastingformulier invullen en ja/nee hokjes aanvinken. Voor veel mensen is dit vaak een hele klus. De bibliotheek helpt u bij het invullen van dit formulier der formulieren. In de bibliotheek kunt u op de computer gratis websites van de belastingdienst, ministe ries en overheid raadplegen. Maar natuurlijk is er ook de 'gewo ne' Elsevier belasting-almanak van 2005 aanwezig, ook in de meeste bibliotheken (behalve bibliotheek Groenewoud). Wordt niet uitgeleend, dus altijd aanwezig om iets na of op te zoeken! Maar er zijn ook andere boeken die met belastingen en financiën te maken hebben. Zo geeft Erica Verdegaal in Geldzaken financiële adviezen voor 50-plussers: financiering, opbouw en zekerheid van uw pensi oen, verstandig ontsparen, genieten van je geld, verstandig schenken en nalaten. De Seniorengids financiële planning, geschreven door Nicoline Fokkema, is een gids voor ouderen die hun financiën met behulp van de computer (Excel) en internet wil len bijhouden. G.J.B Dietvorst tekent in Toekomstvoorzieningen en fiscus de fiscale aspecten van opbouw en uitkering van pen sioen, lijfrente en kapitaalverzekeringen en uitleg van het suc cessierecht op. J.P. Schellekens schreef een boekje over belastingfraude in In naam van de FIOD.een impressie van vijftig jaar fraudebestrij ding. Belastingfraude is van alle tijden: een leuk overzicht van het werk van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst sedert de oprichting in 1945. Vaak teruggave Volgens Schrauwen neemt het aantal ouderen dat deze hulp gebruikt nog steeds toe. "Vorig jaar hebben we achthonderd mensen geholpen, mijn voorzichtige schat ting is dat het dit jaar oploopt naar duizend tot twaalfhonderd. Mensen horen bijvoor beeld op een feestje dat iemand dankzij de Ziektekosten Wie AOW en een klein aanvullend oen ontvangt, heeft vaak recht op de gave van betaalde belasting. Welk bedr de oudere terugkrijgt, hangt af van I inkomen en van uitgaven in verband met ziekte en ouderdom. De ervaring van Schrauwen is dat 65-plussers met alleen AOW of met daarbij een klein pensioen zonder meer tientalllen euro's per jaar kun nen terugvragen. Dit wordt meer naarmate de ziektekosten oplopen. Het gemiddelde bedrag dat de vrijwilligers voor ouderen terugvragen ligt tussen de 150 en 200 euro. Schrauwen: "Boven een bepaalde drempel, nu 11,2 procent, kan men de ziektekosten van het inkomen aftrekken. Dat begrip ziekte kosten is ruim: daar vallen de ziektefonds- premie, aanvullende verzekering, eigen bij dragen voor medicijnen en de thuiszorg en de kosten van een dieet, bril, tandarts, steunkousen, gehoorapparaat, de huisapo theek en voor 65-plussers een vast bedrag vanwege ouderdom onder. Wat meer betaald is dan die 11,2 procent kan worden teruggevraagd. Het is dus een misverstand te denken dat veel ouderen niks terug kun nen krijgen, omdat ze weinig belasting en premies betalen. Voor mensen met een laag inkomen en hoge ziektekosten is het sinds 2004 zelfs gemakkelijker geworden om die kosten volledig af te trekken met behuto van de zoaenaamde verzilverinos- Ouderen die gebruik willen maken van hulp bij het invullen van belasting papieren kunnen contact opnemen met de ouderenadviseur in hun wijk, Bij de wijkcentra en informatiewinkels van de Twern is bekend waar en wan neer de ouderenadviseur in de betref fende wijk bereikbaar is. Leden van de ouderenbonden KBO, PCOB of ANBO kunnen voor invul hulp contact opnemen met het bestuur van hun bond. Bij het maken van de afspraak voor het invullen krijgen de ouderen te horen wat ze moeten meebrengen. Het invullen van de formulieren vindt plaats in de diverse wijkcentra. Oude ren die niet mobiel zijn, kunnen huis bezoek krijgen van een vrijwilliger. Alleen onkosten, zoals reiskosten en kopieerkosten, worden in rekening gebracht. De invulcampagne voor aangiftebiljetten loopt van half februa ri tot half april. Daarna komen de T-bil- jetten aan de beurt. Op dinsdag 8 februari is er weer een Alzheimer Café. Het onder werp dan is dagverzorging, dagbehandeling en opname. Gast sprekers zijn Renée Leenheer, maatschappelijk werkende bij De Runne, en Ilse Weisberg, hoofd van de dagverzorging/dagbe- handeling bij De Vloet in Oisterwijk. Dementerenden en hun ver zorgenden zijn van 19.30 tot 22.00 uur welkom in de President Mandelahof, Korvelplein 60. De toegang is gratis; aanmelden vooraf is niet nodig. Een partner verliezen -door overlijden- is een ingrijpende gebeur tenis, die nog jaren voelbaar is. In een gespreksgroep van het Instituut voor Maatschappelijk Werk (IMW) kunnen achterblijven- den inzicht krijgen het rouwproces en is er tijd en aandacht om ervaringen met elkaar uit te wisselen, gevoelens van verdriet en gemis te delen. Ervaring heeft geleerd dat deelname aan de gespreksgroep pas zinvol kan zijn als men circa een half jaar rouwende is. Bij vol doende aanmeldingen start de groep in het voorjaar. Kosten voor deelname zijn 25 euro. Informatie en aanmelding: IMW, mevrouw T. van den Braak-Hansen. Gespreksgroepen voor nabestaanden van zelfdoding gaan twee maal per jaar van start: in het voorjaar en in het najaar. Hiervoor kan men zich aanmelden bij GGZ Midden-Brabant, tel. 5808080. De gemeente en stichting de Twern hebben in een contract vastgelegd wat het speciaal opgeleide vrijwilligers huisbezoe- ouderenwerk van de Twern de komende twee jaar precies moet doen. Daaronder ken afleggen bij de Tilburgse 75-jarigen. vallen onder meer het werk van de ouderenadviseurs en ouderenwerkers, het blad Aan de informatievoorziening dragen ook Oudfit en deze pagina, Seniorenwijzer. Het college van B en W heeft het contract de tweewekelijkse pagina Seniorenwijzer in en de daaraan verbonden jaarlijkse subsidie van 1,4 miljoen euro twee weken gele- De Tilburgse Koerier en het blad Oudfit bij; den goedgekeurd. Het ouderenwerk is daarmee de eerste tak van het Tilburgse wel- dat laatste wordt vijf keer per jaar gratis zijnswerk, waarvan de verwachte prestaties nauwkeurig zijn vastgelegd. onder alle 60-plussers in de gemeente ver spreid. raad en daad terzijde staan. Het is een pak- Veiligheid informatie, vei- ket om trots op te zijn." Tot dat pakket beho- Samen met de stichting is er op gericht ren de ouderenadviseurs: elke 60-plusser Midden-Brabant organiseert in voor informatie en inloopbijeenkomsten voor mantelzor ierenadviseurs vragen Volgens wethouder Els Aarts zijn veel c De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal I in de twee weken in De Tilburgse I 1 Koerier. I Redactie: André Coenen, Riek Flip- I se-Tiemens, Gerry Hovers, Petra I II Jansen, Karei Luiijf (eindredacteur), 1 Loes Mertens -Vermeer, Denise van I de Pas, Debby Struijk-Buitelaar, Mat 1 de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a I Vincentiusstraat 102, 5038 SR Til- 1 burg, of Postbus 3078, 5003 DB Til- I burg; tel. 5839999. Kopij kan gestuurd worden naar het I redactieadres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Til- burg; tel. 5368805; e-mail redactie@tilburgsekoerier.nl o.v.v. I Seniorenwijzer. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. zijn.' idvise Mantelzorg rde Twern kan daar aankloppen voor informatie en inloopbijeenkomsten voor mantelzorgers. advies, maar de ouderenadviseurs vragen Volgens wethouder Els Aarts zijn veel oude- zelf in 2005 en 2006 ook aan alle mensen ren onmisbaar als mantelzorger. "Ze ver- het welzijn goed regelen, anders zitten ze te die dan 80 jaar worden of ze een huisbe- zorgen immers hun zieke of gehandicapte verpieteren achter de geraniums", aldus zoek op prijs stellen. partner, andere familieleden of buren en Aarts. Allochtonen worden vanaf hun vijftigste kennissen. Zeker kwetsbare ouderen kun- jn nen af en toe wel wat advies gebruiken over hoe ze dat allemaal moeten regf speerpunt. helemaal veilic regeling. Bovendien kun je na de aftrek van lopen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 13