WIJZE Goede voeding is niet altijd dagelijkse kost Wonen, Zorg en Service in de Wijk breidt uit Spreekuren diëtisten in kader van Maand van de Voeding 9 COLOFON Redactieleden gezocht Trefpunt 't Sant Rommelmarkt in Noord Ziektekostenverzekering lage inkomens De goedkope aanvullende ziektekostenverzekering KBO-afdeling zoekt bestuursleden -5 Voorverkoop concert Seniorenorkest Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ) Bevolkingsonderzoek borstkanker in Noord Goed eten in de bieb DONDERDAG - .'AN''AR'2C05 >AGINA9 die de FOTO: PETER LIGTENBERG Veel en verschillende soorten groente eten is gezond. "Hanny heeft een duidelijk ziektebeeld en ie) Igroep) I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in Loes Mertens -Vermeer, Denise van i) groep) orging) Veiligheid) De Seniorenwijzer Ogink, diëtiste bij p/a 711- Informatie: WZSW, Dussekstraat 35, 5011 AG Tilburg; Tel. 4558731; www.woonzorg- service.com. Borstkanker, tel. 4634538 (ma. t/m vrij. 9.00-12.00 uur) of website www.ggdhvb.nl. bingo en twee keer p* Visser (tel. 4671587) nogal. Hanny ochtends erg aoud en verzorging van dieren. De zorg diensten bestaan uit schoonmaakwerk j organiseren OBT, GGD, thuiszorgorga- de Twern allerlei activiteiten, waaronder get (PGB) kunnen bij WZSW een aantrek- jmeente Tilburg wil aanbieden aan mensen met lage inkomens is menopauze beschrijft ze dieetrecepten en voedingsleer voor de overgangsjaren. J. Kamsteeg vertaalt in zijn boek E eetbaar? Alle E-nummers, kunstmatige zoetstoffen en andere geur-en smaakstoffen het vaak raadselachtige levensmiddelenetiket. Wat zijn hulpstoffen en addi tieven eigenlijk? Wat houdt ADI aanvaardbare dagelijkse inname) in? Wie behoren tot de kwetsbare groepen? Met een verklarende woordenlijst. odes van Hanny wordt er bovendien wat vaker een gebakje bij de koffie genuttigd en worden er tussendoortjes gegt laatste doet Henk altijd, meestal een stuk kaas of worst. De voedingsrichtlij- nen c" i gen, zijn al jaren op geraakt. Zijn gewicht schc niet veel; hij is ger zwaar. Die kilo's zijn er weer bijgekomen en niet meer verdwenen. brood hetzelfde broodbeleg dat je anders op een enkele boterham zou doen." De diëtiste waarschuwt ook voor extreem zoutgebruik: "Vooral in die kant-en-klaar- De redactie van de Seniorenwijzer zoekt enkele nieuwe leden om wekelijks mee te denken en te praten over de inhoud van deze pagina. We zoeken een of twee 55-plussers die kennis hebben over wat bij ouderen leeft, over een relevant netwerk beschikken en kritisch kunnen lezen. Gezien de samenstelling van de redactie gaat een lichte voorkeur uit naar mannen. De redactie vergadert elke donderdag van 16.00 tot 17.00 uur in het centrum van de stad. Er is een bescheiden vrijwilligersvergoeding beschikbaar. Reacties kunt u sturen naar: Seniorenwijzer, p/a De Tilburgse Koe rier, Postbus 10001,5000 JA Tilburg. Informatie: Karei Luiijf (eindredacteur), tel 5368805 (ma., di. en do.). In Ouderentrefpunt t Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 2 februari een rik- en jokerochtend. Kosten 1 euro p.p.; leuke prijsjes. Aanvang 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. 20 JANUARI 2005 - PAGIS KBO Heikant/Quirijnstok organiseert op zondag 23 januari een rommelmarkt in seniorensoos 't Hazennest aan het Kreverplein 27 (hoek Van Kalmhoutlaan/Van Tetterodestraat). De markt duurt van 9.30 tot 16.30 uur. Entree 1 euro; bij inlevering van de entreebon een gratis consumptie. vertraagd. De gemeente onderhandelt nog met zorgverzekeraars. Het streven is de extra verzekering op 1 juni te laten ingaan. De collectieve ziektekostenverzekering is bedoeld voor mensen die een uitkering hebben van Sociale Zaken en anderen die een inko men hebben tot 110 procent van het sociaal minimum. Omdat de regeling onder de bijzondere bijstand gaat vallen, komt er een ver mogenstoets. De aanvraagprocedure is nog niet uitgewerkt. Ver wacht wordt dat er binnenkort meer duidelijkheid is over deze nieu we regeling. quent bij in. Henk trekt zijn eigen plan en is juist een ochtendmens. Bovendien is hij een man van de klok en ontbijt hij steevast 's morgens tussen acht en negen. Aan de lunch wordt niet gedaan bij huize te laten thuisbezorgen. Ook voor mensen Bovendeerd. Tweemaal per dag een maal- dje moeilijk künnen eten is dat trouwens tijd vindt het echtpaar ruim genoeg om de een uitkomst, want er zijn aangepaste dag door te komen. Tijdens de 'goede' peri- maaltijden. Als de financiële draagkracht strenger over mensen als Henk en Hanr i:™ ,..„t van de 0(jdere njet groot js kan de KBO-afdeling De Goede Herder is dringend op zoek naar nieuwe leden voor het dagelijks bestuur. De afdeling telt driehonderd leden en organiseert drie keer per week vaste activiteiten in de zaal aan de Isidorusstraat 6. Verder zijn er themamiddagen, een maal per maand bingo en twee keer per jaar een reis. Meer informatie: voorzitter Joop Visser (tel. 4671587) of secretaris Ria van Bebber (4675529). Veel mensen die ouder worden krijgen minder trek en hebben ook minder snel dorst. Of ze hebben bijvoorbeeld geen zin voor zichzelf alleen te koken. Zo lopen ze het risico dat het lichaam - eerst ongemerkt - allerlei nüttige voe dingsstoffen tekort komt. Senioren die willen weten of hun dagelijkse kostje wel echt gezond is, kunnen op zondag 23 en dinsdag 25 januari een bezoek brengen aan gratis voedingsspreekuren in twee bibliotheken. Die worden daar gehouden in het kader van de Maand van de Voeding. sprak met Helma Thebe Voeding en Dieet, over leefwijze en voedingsgewoonten. Het Regionaal Senioren Orkest Midden-Brabant houdt op dinsdag 12 en woensdag 13 april om 14.00 uur weer muzikale ouderen middagen in Concertzaal Tilburg. Wie bij deze muzikale happening aanwezig wil zijn, doet er goed aan snel kaarten te bestellen. Dat kan door het aantal kaarten x 7,50 over te maken op rekening nummer 1712.56.263 van RSO Midden-Brabant te Hilvarenbeek; niet vergeten te vermelden op welke datum u wilt komen. Wie meerder plaatsen via één bankrekening bestelt, zit naast elkaar. Bestellen is tot 1 februari mogelijk, maar de kaarten kunnen ook eerder op zijn. De kaartjes worden toegekend op volgorde van bestelling beta ling) en in maart verstuurd. Rolstoelplaatsen reserveren bij het secretariaat, tel. 5052671. Het aantal plaatsen voor rolstoelers is helaas beperkt. Per 1 januari zijn de Regionale Indicatie Organen (RIO's) opgegaan in het landelijke Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ). Wie hulp of zorg in het kader van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) nodig heeft, moet voor een indicatie contact opnemen met het regionale ClZ-kantoor. Voor Tilburg en omgeving werkt het CIZ met dezelfde adresgegevens als het RIO: Ringbaan Oost 102, 5013 CD Tilburg of Postbus 9082, 5000 HB Tilburg; tel. 5952020. Het CIZ verzorgt net als het RIO voor de gemeente Tilburg de indi catie voor de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). euro per stuk kosten. Een dienstencheque xx i-x __j U(jr dienstverlening. Ook een persoonsgebonden bud- Hup, uit de vriezer en in magnetron: daar is niks mis mee!" "Naast een bezoek aan het voedingsspree- kuur zouden Henk en Hanny Bovendeerd zich bovendien kunnen laten voorlichten over hun leefstijl", zegt Ogink. Is die gezond genoeg of zou het beter kunnen? Een antwoord op deze vraag kunnen zij verwachten tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Hartstichting op vrijdag 28 januari. Bovendien wordt dan ingegaan op de vragen of het waar is dat iemand die de hele dag in het huishouden bezig is, al genoeg beweegt, en of het een fabeltje is dat plantaardig vet per definitie de beste keuze is. D.S.-B. Majorie Former geeft algemene voedingsleer en voedingsadviezen voor mensen boven de vijftig in haar boek Voeding. Met praktische tips over voedselhygiëne, de voorraadkast en de snelle, gezonde maaltijd Eerlijke, een, kijk op biologische voeding is een uitgave van de Consumentenbond. Wat is biologische voeding, welke keurmerken zijn er. Wat is er te koop, en waar? Is het echte beter voor het milieu en gezonder voor onszelf? Een handige kennismaking. Oded Schwartz tenslotte geeft antwoord op vragen van veel men sen met hart- en bloedvatenproblemen in haar boek Goed voor hart en bloedvaten; vind de juiste balans in je voeding. Met circa hon derd tongstrelende en gemakkelijk te maken vetarme gerechten. Bij elk recept is de voedingswaarde (vet, koolhydraten etc.) ver- meld.Wat te denken van gegrilde viskoekjes met kommersalsa of pasta met groene kruiden en cottage cheese? Ontbijt belangrijk Volgens diëtiste Helma Ogink zou het niet onverstandig zijn als Henk en Hanny de komende week naar een van de geheel vrijblijvende spreekuren (zie kader) gaan. "Van Henk vind ik het heel goed dat hij iedere dag ontbijt, dat is erg belangrijk. Wel worstsoorten. Of doe tussen twee sneden jammer is dat ze beiden geen lunch gebruiken, want dat wekt 'snaaien' in de hand wanneer ze 's middags toch trek krij gen. Het is gewoon verstandig om iedere dag minimaal drie maaltijden te nuttigen. Nog verstandiger is het om zes keer weinig J te eten dan drie keer veel." Over Hanny is Ogink wat voorzichtig: I Een praktijkgeval. Henk (74) en Hanny (72) I Bovendeerd wonen al ruim vijfentwintig jaar in hun knusse eengezinswoning. I Ondanks dat beiden een aantal jaren gele- I den een zware operatie hebben ondergaan (Henk kreeg vijf omleidingen na een zwaar hartinfarct en Hanny moest onder het mes voor een nieuwe heup), kunnen ze het j samen redelijk redden. Hanny is degene die kookt en Henk zorgt voornamelijk dat het huis schoon blijft. Eetpatronen Hun eetpatronen verschillen r ris een avondmens en komt's moeilijk op gang. Bovendien is ze soms depressief, waardoor ze tijdens een minde re periode pas laat in de middag uit bed komt om te koken. Ontbijt en lunch schie- "Hanny heeft een duidelijk ziektebeeld en soepen zit veel zout, ten er voor haar tijdens zo'n periode conse- jat moet je anders benaderen. Toch raad ik vermijden. En doe quent bij in. Henk trekt zijn eigen plan en is haar aan te proberen drie keer te eten, aardappelen, vlees en groen juist een ochtendmens. Bovendien is hij anders krijgt ze te weinig vitaminen binnen. Over de combinatie voeding ppn man van Hp kink pn nnthiit hii ctppvact Lr. Informatie en proeven In het kader van de Maand van de Voeding nisatie Thebe en de Informatiewinkels van c twee voedingsspreekuren voor senioren. Op zondag 23 januari kunnen ouderen van 13.30 tot 17.00 uur in de bibliotheek op het Koningsplein met hun vragen terecht bij Yvonne Hems, diëtiste van Thebe Voeding en Dieet. Zij kan aangeven of hun dagelijkse kost echt gezond is en ook meer specifieke vragen over voeding en bijvoorbeeld allergieën beantwoorden. Van 13.30 tot 16.30 uur geeft ook de Maaltijdenexpres informatie en kunnen ouderen proeven hoe het eten van deze organisatie smaakt. Dinsdag 25 januari houdt Helma Ogink, ook diëtiste bij Thebe, van 13.30 tot 17.00 uur een voedingsspreekuur voor senioren in bibliotheek 't Sant (Beneluxlaan 74). Vrijdag 28 januari van 14.00 tot 15.30 is er een voorlichtingsbijeenkomst van de Nederlandse Hartstichting in de bibliotheek op het Koningsplein. Tot begin april kunnen vrouwen uit Tllburg-Noord, die geboren zijn in de jaren 1930 tot en met 1955, deelnemen aan het tweejaarlijk se bevolkingsonderzoek naar borstkanker. Het onderzoek vindt plaats in een mobiele onderzoekseenheid, die bij zwembad De Drieburcht (Wagnerplein 1staat. Alle vrouwen die voor het onder zoek in aanmerking komen, krijgen persoonlijk een uitnodiging thuisgestuurd. Het gaat om de postcodes 5042, 5011, 5012, 5047, 5048 en 5049. Tijdens het onderzoek maken vrouwelijke laboranten röntgenfoto's van de borsten. Dat duurt een paar minuten. Binnen vijf tot veertien dagen na het onderzoek krijgt elke deelneemster de uitslag thuis gestuurd. Meer informatie: Informatiepunt Bevolkingsonderzoek O«-*»-»Lz>1GQ^CQQ (mn +/m t/rii Q AA i n rvf iA/oKoito Sinds 2003 kunnen ouderen en mensen met een beperking die in Tilburg-Noord c, wonen een beroep doen op de dienstverlening van Wonen, Zorg en Service in de kelijk tarief terecht. »k van de gemeente gaat WZSW nu ook in andere delen van WZSW leidt zelf mensen op tot woonzorg- rondering van de Reeshof), later ook service-verleners. Ze worden ook begeleid bij het uitvoeren van de dienstverlening. Het afgelopen jaar maakten ruim 150 klanten doen en administratieve gebruik van deze dienstverlening. t van WZSW is een initiatief van de Provinciale van mantelzor- raad voor Volksgezondheid en Maatschap pelijke zorg, in samenwerking met Thebe, WonenBreburg, stichting de Wever en de gemeente. de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: André Coenen, Riek Flip- I se-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eindredacteur), - Loes Mertens -Vermeer, Denise van de Pas, Debby Struijk-Buitelaar, Mat deVries. r -- Wijk (WZSW). Op verzoek van de gemeente gaa Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a de stad werken: eerst in Tilburg-West (met uto Vincentiusstraat 102, 5038 SR Til- I ,n Oud-Noord en het centrum. I burg, of Postbus 3078, 5003 DB Til- I 1 burg; tel. 5839999. WZSW verleent verschillende soorten dien- boodschappen doen en administra I Kopij kan gestuurd worden naar het I sten aan mensen die ondersteuning nodig ondersteuning. De welzijnsdiensten 1 redactieadres of naar De Tilburgse hebben bij het zelfstandig wonen. Bij de WZSW zijn ondersteuning van mante I Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Til- I woondiensten gaat het om hulp bij verhui- gers, begeleiding bij inkopen doen of bij burg; tel. 5368805 e-mail 1 zen’ hu|P biJ het gebruik van technische bezoek aan arts, ziekenhuis of sociale acti- redactie@tilburgsekoerier.nl o.v.v. apparaten, kleine reparaties, tuinonder- viteiten. Seniorenwijzer. a boud en verzorging van dieren. De zorg- Klanten betalen met dienstencheques dia 5 I Deadline: donderdag 12.00 uur voor I de verschijningsdatum. (huishoudelijke hulp), hulp bij de maaltijd- geeft recht op L, mh - J bereiding, bij kleding wassen en strijken, mensen met ei probeer die soepen te wat minder zout bij L----x_ _x__ aarcjappeien, vlees en groente." jl en medicijnen En ze zou er met haar man over kunnen is ze minder expliciet. "Dat is vaak zo per- denken om in mindere periodes maaltijden soonsgebonden om daar nu een algemeen advies over te geven. In ieder geval zou ik cholesterolverlagers 's avonds innemen." Haar collega-diëtisten oordelen misschien overmoedt Ogink. "Maar in hun situatie moet gebakje bij de koffie genuttigd en gemeente een deel van de kosten hiervoor je roeien met de riemen die je hebt. Mis- jr tussendoortjes gegeten. Dat vergoeden." schien zou de Maaltijdenexpress iets voor hen zjjn op momenten dat Hanny tegen het Vocht kokep opziet. Ook kan ze voor twee of drie die hij na zijn operatie heeft meegekre- Wat Ogink vooral benadrukt, is dat senio- dagen tegelijk koken en de rest invriezen. „i de achtergrond ren voldoende moeten drinken. "Echt, veel lommelt wat, maar drinken is heel belangrijk, vooral voor 65- jmiddeld zo'n tien kilo te plussers. Als je ouder wordt, verlies je veel meer vocht, onder andere via de huid. Je hebt dagelijks zeker 1,7 tot 2 liter vocht nodig, meer dan de gemiddelde behoefte van 1,5 liter." Mensen met hart- en vaatziekten als Henk adviseert ze bovendien zeker het vetge- bruik in de gaten te houden. "Neem eens 30+-kaas in plaats van die 48+-kaas en magere vleeswaren in plaats van vette Ouderen van nu zijn veel actiever dan de generatie ouderen van zo'n veertig jaar geleden. Ze zitten niet meer achter de geraniums, maar nemen actief deel aan het moderne leven. Toch komen bij het ouder worden allerlei lichamelijke klachten en kwaaltjes om de hoek kijken. Die kunnen van invloed zijn op ons dagelijks voe dingspatroon. Soms kunnen veranderingen in de voeding de klach ten verhelpen... Een voorbeeld van veranderende eetgewoontes is een boek van Marilyn Glenville. In Koken zonder opvliegers; kookboek voor de

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 9