WIJZE Tilburgers bezien leven van ouderen in Minamiashigara COLOFON Nieuwe generatie Japanners wil niet meer voor bejaarde ouders zorgen Afsprakenbureau ouderenadviseurs s SS Informatie over wonen Ouderenmiddag WD Teruggave van belasting AOW en kostgeld Helend van binnenuit... Cursus toetsinstrumenten met Klavar eek FOTO: VERENIGING TILBURG MINAMIASHIGARA Japanners blijven tot op hoge leeftijd actief, zoals deze vrouw op een folkloristische beurs, die bezig is met Shlbozl, een speciaal soort borduurwerk voor een afbrokkeling van oude normen en Redactie: André Coenen, Riek Flipse- Karel Luiijf (eindredacteur), Loes Mer- PJ Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. voorbereid op de langzame verschuiving Seniorenwijzer. >CHE EN lLEHULP Maar er is een groot tekort aan plaatsen in verpleeg- en verzorgingstehuizen, omdat Met ingang van januari is het afsprakenbureau van de ouderenad viseurs van de Twern een uur korter bereikbaar. Het nummer 5350505 van de ouderenadviseurs is voortaan op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur bereikbaar. "SEN »7ce— LANCE ♦20055 9/5438216 itheek leijn) Zand Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. geen raken jren luur Juirijnstok zorg door buitenstaanders. Ook was er geen goed zicht op de toestand van de ouderen, doordat ouderen zo lang 'verbor gen' zijn geweest bij hun kinderen thuis. Zo komt nu pas aan het licht dat dementie een wijd verbreid probleem is. Daarnaast is er een groot tekort aan thuis zorg. Net als in Nederland willen steeds meer Japanse ouderen zelfstandig wonen. De Japanse overheid richt haar beleid de laatste jaren vooral hierop, zodat alleen de NISCHE 'TILBURG bereikbaar voor een '67 (5 cent p. min) ILAUWE MAAN fiér seksueel misbruik ).00 uur )uur CENTRUM TsZ-BVI ing en informatie bij latiecentnimoncolo- MEPOSTEN x>uw in uw woon- slmatig bloedafname lere informatie vraag JOR RAPIE Razendsnelle vergrijzing Japan heeft het het hoogste percentage ouderen van alle geïndustrialiseerde landen. Ter vergelijking: in Nederland is ongeveer 14 procent van de bevolking 65 jaar of ouder, in Japan is dat 18 procent. Omdat Japan een veel grotere bevolking heeft dan Nederland, betekent dat een veel groter aantal 65-plussers, namelijk 23 miljoen tegenover 'slechts' 2.250.000 in Nederland. De prognose is dat in 2015 het percentage 65-plussers in Japan gegroeid zal zijn tot 25 procent. Een van de oorzaken van deze razendsnelle vergrijzing van de Japanse bevolking is de levensverwachting, die het hoogst is van de wereld. Japanse vrouwen worden nu gemiddeld 82,4 jaar oud, mannen 79,5 jaar oud. Er zijn ongeveer een mil joen inwoners van 95 jaar of ouder. Daarbij komt dat het geboortecijfer in Japan de laatste decennia aanzienlijk is gedaald. 'SEN EN KEN kan men bij de eigen van 8.00-17.00 uur. rijdag van 17.00 uur 's 00 uur ’s-morgens, op stdagen de gehele dag irtsenpost, 2aTilbuig theek zit naast de en is alleen geopend >pen is. Alleen voor ecepten die door de acht- of weekendarts hreven. Geen herha- gedwongen opgenomen in ziekenhuizen. Dat is een nog grotere kostenpost voor de overheid, zeker omdat het dikwijls gaat om opnameperiodes van meer dan een jaar. Pensioen Veel oudere Japanners willen graag zelf standig wonen, maar financieel is dat niet altijd even gemakkelijk. Voor oudere echt paren en alleenstaande mannen ligt het niveau van de pensioenen meestal op of boven dat in Nederland. Maar alleenstaan de vrouwen kunnen er vaak niet van rond komen, vertelt Van der Schee: "Zodra de man overlijdt en de vrouw alleen komt te staan, wordt haar financiële situatie slech ter. Ze heeft in haar leven meestal veel KBO-afdeling Wandelbos en de Samenwerkende Ouderenorgani saties Wandelbos (SOOWA) organiseren woensdag 10 januari om 14.00 uur een voorlichtingsmiddag over het onderwerp wonen (blij ven of verhuizen). Toegang en een kopje koffie of thee zijn gratis. Plaats: wijkcentrum t Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. De VVD-afdeling Tilburg organiseert op donderdag 20 januari om 14.00 uur in restaurant De Riddershoeve ('t Zwaantje 1, Berkel- Enschot) een gezellige middag voor ouderen uit de hele gemeen te. Thieu Schraven, woordvoerder ouderenbeleid van de VVD- raadsfractie, houdt een welkomstwoord en er is snert met brood en spek. De middag wordt opgeluisterd met een optreden van Nico van de Wetering. Veel ouderen laten ieder jaar geld 'liggen' bij de Belastingdienst, terwijl ze door extra kosten voor medicijnen en zorg voor terugga ve in aanmerking kunnen komen. Het Ouderenwerk van de Twern en de Werkgroep 50+ Loven-Besterd organiseren daarom voor senioren in die wijk een gratis voorlichtingsmiddag over de moge lijkheden om belasting terug te vragen. Die middag wordt uitleg gegeven over mogelijke aftrekposten en (het invullen van) de ver schillende formulieren. Tijdens de bijeenkomst worden belastingformulieren ingevuld; daarover worden later afsprak gemaakt. Familieleden en/of kinderen die de belastingpapier invullen voor ouderen, zijn uiteraard ook welkom op donderdag 13 januari van 13.30 tot 16.00 uur in wijkcentrum Loven-Besterd (Koestraat 164). De entree is gratis, evenals een kopje koffie en/of thee. In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) geven belasting deskundigen van ouderenbond KBO op dinsdag 18 januari voor lichting. Het gaat niet alleen over aftrekposten en teruggave van belastingen, maar ook over vergoedingen voor bijzondere kosten door de gemeente. Aanvang 10.00 uur. lagen: en 17.00-18.00 uur (SCHOT ange Slight In het decembernummer van Oudfit stond een artikel over kostgeld dat sommige lezers op het verkeerde been kan zetten. Er staat dat alle officiële instanties de kostgever en kostganger als een geza menlijke huishouding beschouwen en de inkomens bij elkaar optel len. Zo vervalt geheel of gedeeltelijk het recht op regelingen als huursubsidie, kwijtschelding van belasting, WAO, AOW en de bij standsuitkering. Dat klopt, maar bij de AOW zijn er twee uitzonderingen Als een 65-plusser een inwonend kind heeft onder 18 jaar en daarvoor kinderbijslag ontvangt, wordt er niet gekort op de AOW- uitkering. Een 65-plusser en een volwassen inwonend kind dat zelf een inkomen heeft, worden niet gezien als gezamenlijke huishouding; de AOW blijft dus volledig intact. Maar inkomsten van andere inwo nende personen (broer, zus, kleinkind of anderen) worden dus wél meegeteld, waardoor er op de AOW wordt gekort. ADVIESLUN noten over psychi- 10 p/m) CONSULENT Iburg tg en informatjp bij of dementie waarden. Vroeger moest het individuele belang wijken voor dat van de groep, bij voorbeeld de familie of de samenleving; ipanners steeds meer waarde aan persoonlijke luxe :?r [n |iet |even Qok de emancipatie van de vrouw heeft invlged, stelt Van der Anders dan in Nederland zijn het in Japan nu nog vaak de kinderen die verantwoor delijk zijn voor de verzorging van de ouders. Het gevolg van deze traditie is dat I in Japan nog veel driegeneratiegezinnen bestaan: ouders die bij de kinderen en kleinkinderen wonen. KNO-arts Johan van der Schee, secretaris van de Vereniging Tilburg Minamiashigara: "Meestal betreft het de ouders van de man die verzorgd moeten worden, aangezien zonen van oudsher bij hun ouders introuwen." Op het platteland woont nog steeds 85 procent van de 65-plussers in bij de kinderen. In heel Japan is dat ongeveer 55 tot 60 pro- I cent. Als de ouders niet inwonen bij de kin- I deren, wonen ze meestal in een naastgele- gen appartement of in elk geval in dezelfde straat. Met name in de grote steden wonen ouderen steeds vaker zelfstandig. Ook is in de steden een begin gemaakt met de bouw van verpleeg- en verzorgingshui zen en wordt de zorg dus, net als hier, uit besteed. "2,7 procent van de Japanners van 65 jaar en ouder verblijft in een verzor gingshuis", vertelt Van der Schee, "maar veel Japanners schamen er zich nog steeds voor hun ouders naar een verpleeg- I of verzorgingshuis te sturen." Zorg Natuurlijk zitten er voor beide partijen voor delen aan het gezin van drie generaties: voor de ouderen is er woonruimte en zorg, de (schoon)moeder kan op de kleinkinde ren passen. Maar steeds meer kinderen zien nadelen van het samenwonen met hun bejaarde ouders. Van der Schee: "Doordat de levensverwachting in Japan tegenwoordig hechten jonge Jap' enorm hoog is, kan het voorkomen dat de steeds meer waarde aan persoonlij! kinderen zelf op een leeftijd zijn dat ze zorg en plezier fn het leven. Ook dc nodig hebben, maar tegelijkertijd hun hoog- ”r* bejaarde vader of moeder moeten verzor gen. Zo wordt het driegeneratiegezin soms een viergeneratiegezin en wonen over grootouders, grootouders, kinderen en kleinkinderen in een huis. Maar zeker in de grote steden zijn de woningen zo klein, dat er gewoonweg geen plaats is voor een extra generatie." De verwestering van Japan en de verande rende rol van de vrouw in die samenleving Schee: "Vroeger was de man de enige spelen ook een belangrijke rol bij de veran- kostwinner. Vrouwen moesten een eventu- deringen in de zorg voor ouderen, aldus ele baan na hun huwelijk opgeven om voor Van der Schee. De economische vooruit- het huishouden en de schoonouders te gang heeft in de grote steden gezorgd kunnen zorgen. Tegenwoordig zijn steeds meer vrouwen niet bereid daarvoor hun carrière op te geven." Noodgedwongen naar ziekenhuis Japan kent drie soorten verpleeg- en ver zorgingstehuizen voor ouderen, die door de overheid gefinancierd worden. De eer ste soort bestaat uit tehuizen voor ouderen die onafhankelijk zijn, maar onvoldoende geld hebben om zelfstandig te wonen. Daarnaast zijn er tehuizen voor de rijkere, maar gezonde ouderen en tenslotte de instellingen voor mensen die lichamelijke minder gewerkt dan de man, doordat ze en/of geestelijke problemen hebben. voor de schoonouders en kinderen heeft Maar er is een groot tekort aan plaatsen in moeten zorgen. Hierdoor heeft ze minder traumaverwerking, imilietherapie tel. PATIËNTEN EN PLATFORM BANT 12b Tilbutg. Japanners gaan op een heel andere manier met hun lichaam om dan wij Europeanen. Ze eten anders, bewegen en sporten anders, voortdurend de balans tussen lichaam en geest zoekend. De vol gende boeken uit de bibliotheek zetten u misschien op het spoor om in 2005 meer in balans te komen. Ilse Maria Fahrnow schreef het Praktijkboek Jin Shin Jyutsu: de helende kracht van uw handen. Door het gebruik van eenvoudige handgrepen herstellen we de vrije stroom van kosmische schep pende energie. Door onze handen op bepaalde energiecentra van het lichaam te leggen richten we onze aandacht helemaal op ons zelf, en laten voor een moment de onrustige buitenwereld voor wat hij is. lan Reader dook in de Japanse religie voor zijn boek Shintoïsme. Het werd een inleiding in de Japanse religie, en hoe deze zich uit in het dagelijks leven in Japan. Shinto betekent 'de weg van de góden'. Horst Hammitzsch schreef een klein boekje over het ontstaan en de betekenis van de theeceremonie in Japan: Zen in de kunst van de theeceremonie. Een idee voor een zondagmiddag? Kimiko Barber vervoegde zich in de keuken voor het boek Sushi: standaardwerk voor beginners en gevorderden. De simpelste omschrijving van sushi is: met azijn aangemaakte rijst, bedekt of gevuld met rauwe, gekookte of gemarineerde vis, schaaldieren, groente of ei, variërend van een kommetje rijst met daarop wat vis en groente, tot opgerolde, geperste of handgevormde sushi. Sushi wordt vaak als een soort kunstwerk gepresenteerd, maar van oor sprong is het een manier om vis te conserveren. Hideo Dekura ging ook in de keuken aan de slag voor zijn kook boek Sashimi. Sashimi is te beschouwen als sushi zonder rijst en wordt gezien als ideaal voorafje. Het wordt opgediend met bijvoor beeld sojasaus, geraspte daikon of zeewier. Dit kleurt niet alleen prachtig, maar is ook goed voor de spijsvertering. Yukio Nanba is de fotograaf van het meesterwerk Four seasons of Korakuen garden: prachtige foto's van deze bekende Japanse tuin, met Engelse en Japanse tekst. Het boek hoort bij de fototentoon stelling die afgelopen zomer in de bibliotheek aan het Koningsplein te zien was. Arthur Golden is de auteur van Dagboek van een geisha. Een 9- jarig meisje wordt in de eerste helft van de 20ste eeuw verkocht aan een geishahuis in Kyoto, waar ze in de jaren dertig een gevier de geisha wordt. Deze roman geeft een goed inzicht in het leven van geisha's. ernstig zieken naar een verzorgingstehuis hoeven. Probleem is echter dat de thuis zorg erg kostbaar is. De overheid zoekt daarom naar goedkopere vormen van thuiszorg. Door de schaarste van tehuizen en thuiszorg worden Japanse ouderen die langdurige zorg nodig hebben, vaak nood- [E-EN [BUREAU TDSZORG nformatie, advies en j vragen en klachten •13.00 uur. 170 (0,10 per min.) •noord-brabam.nl GEESTELIJKE TDSZORG informatie over de indheidszorg Tel.: Sggzmb.nl rPERSOON- BUDGET informatie over en jPGB iten: ma-wo-do van tel.: (013) 594 21 indenassum@rpcp- egingenverzoiging: uur, tel.: (013) 594 heuvel@rpcp-mb.nl MILIEU OR MOEDERS is) IEERD? m langs het Anti reau tel. 5438917 15038 BA Tilburg RHULP VEST-BRABANT Spoorlaan 2 ld 1470 DIABETEN 1.033-4630566 ZORGVERLENER 00833 fax. 5801577 tiddelen. Slibbroek 013-5056009. ZORG bereikbaar, 7 dagen n 0900-8806. oedingsvragen kinderen in de leef- lar, de mogelijkheid aken voor dit spree- 10-8806. 24 uur per dagen per week. ADVISEUR i. Telefonisch spree- 9.00- 12.00 uur, •UNTEN OVER J EN WELZIJN (in wijkcentrum) West wijkcentrum 't Sant) Zuid. tel. 5350272 Oud-Zuid sstraat 13 pensioen opgebouwd. Daarbij komt nog dat de pensioenen voor vrouwen ongeveer de helft lager liggen dan die van de man. Hierdoor zijn vrouwen vaak gedwongen om op latere leeftijd door te blijven werken om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen." Werken Is het soms bittere noodzaak door te blijven werken, veel andere Japanse ouderen wil len dat zelf graag. De gemiddelde pensi oenleeftijd ligt op zestig jaar, maar veel mensen werken langer door. Ook de over heid wil de pensioenleeftijd opschroeven naar 65 jaar. De bedoeling daarvan is dat de zorg voor ouderen betaalbaar blijft. Grote bedrijven als Fuji bieden werkne mers op hun zestigste een baan op contractbasis aan, naast het pensioen. Ouderen kunnen op deze manier doorwer ken totdat ze 65 zijn. Lang niet iedereen komt echter voor zo'n baan in aanmerking, omdat voor veel bedrijven oudere werknemers te duur zijn. Bovendien is de selectie vaak streng of gaat het om laag gewaardeerd werk. Werk of niet, veel Japanse ouderen blijven actief. Ze dragen graag hun steentje bij aan de maatschappij en daarom doen ze vaak - ook naast betaald werk - vrijwilligerswerk. Dat doen ze meestal in de eigen omgeving, bijvoorbeeld door het schoonhouden van de buurt, het beschermen van kinderen op straat of het onderhoud van parken. Zowel in Nederland als in Japan heeft de vergrijzing grote effecten op de econo mie. de zorg, het wonen en de maat schappelijke dienstverlening. Aanlei ding voor de Vriendschapsvereniging Tilburg Minamiashigara en haar zuster organisatie in Japan om dit jaar aan dacht te besteden aan het thema Oude ren. Een Tilburgse delegatie bezoekt in april de Japanse stad om te kijken hoe ouderen daar leven. De culturele ver schillen op dit gebied worden kleiner. Niet alleen doordat ook in Japan de individualisering toeneemt, maar even eens doordat de overheden in beide lan den ongeveer dezelfde oplossingen bedenken voor de vergrijzing. I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal I in de twee weken in De Tilburgse Koe- I 1 rier. s j Redactie: André Coenen, Riek Flipse- Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mer- tens -Vermeer, Denise van de Pas, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. -• -- Z I I de Japanse overheid zich met goed heeft I Redactieadres. Seniorenwijzer, p/a voorbereid op de langzame verschuiving I Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, I of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I I Kopij kan gestuurd worden naar het I 1 redactieadres of naar De Tilburgse I Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Til- I burg; tel. 5368805; e-mail 1 redactie@tilburgsekoerier.nl o.v.v. I Seniorenwijzer. Deadline: donderdag 12.00 uur voor I de verschijningsdatum. Voor de derde keer organiseert Factorium Tilburg samen met de Klavar Vereniging Nederland voor senioren een cursus toetsinstru menten met gebruik van de klavarnotatie. Deze manier van muziek schrijven maakt het voor jong en oud mogelijk muziek te maken zonder leesproblemen. Vele duizenden muziekbeoefenaars in ons land, maar ook daarbuiten, gebruiken deze methode. Klavar is een uitkomst voor wie vanwege het "noten lezen" opziet tegen het leren bespelen van een instrument. Op vrijdag 14 januari is er van 19.00 tot 20.00 uur een introductie van de klavarmethode in Factorium (Kapelaan Poellplein 3, naast het Textielmuseum). De cursus start op 21 januari; de deelnemers leren in tien lessen op vrijdagavond keyboard, piano of elektronisch orgel spelen. De kosten, inclusief uitgebreid lesmateriaal, zijn 75 euro. Meer informatie: Fons Doornen (Klavar Vereniging Neder land), Paletplein 25, 5044 JC Tilburg; tel. 4685573; e-mail fons@klavarvereniging.nl.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2005 | | pagina 17