WIJZE 'Eigen stoeltjes mee naar de nachtmis' Koosje Koosje COLOFON Herinneringen aan oude gebruiken rond kerst en de dagen eromheen Afsprakenbureau ouderenadviseurs RI0 wordt CIZ Kerst in de bibliotheek Ziektekostenverzekering lage inkomens :=UM ing en informatie bij Deeltaxi tijdens de feestdagen Prettige feestdagen! Ontspanning Voorverkoop concert Seniorenorkest Inschrijving cursussen Seniorenacademie s? u 1 DONDERDAG 23 DECEMBER 2004 - PAGINA 29 MBER 2004 - PAGINA 2® DE TILBURGSE KOERIER i eek D.S.-B. se Koerier. Meestal kregen ze geen geld. Daarvoor hadden ze nog een slotcouplet. Bron: Katholiek Tilburg in beeld van Ronald Peeters en Ed Schilders. IISCHE EN ALE HULP Redactie: André Coenen, Riek Flip- Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens -Vermeer, Denise van de Pas, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. p/a Til- die liederen ten gehore brachten bij de kerststal. "Het was heel sprookjesachtig, Onnozele doosje'. Op Onnozele Kinderen (28 december) trokken de kinderen vroeger met dit lied langs de deuren. ANCE >0055 5438216 Met ingang van januari is het afsprakenbureau van de oudere nadviseurs van de Twern een uur korter bereikbaar. Het nummer 5350505 van de ouderenadviseurs is voortaan op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur bereikbaar. Redactieadres: Seniorenwijzer, Vincentiusstraat 102, 5038 SR burg, of Postbus 3078, 5003 DB Til- Hoewel ze inder- prettig kerststallen kijken in ch ver- in de omgeving. Later stal op c Besterd Er werd ooi' "En Maria had een tafelkleed en theedoek gebeurde, welk eten >elfde afbeelding die ook op het etiket om. Jammer tradities toen De vrouwen Koosje Koosje, zo is mijn naam Ik ben vooralle ding bekwaam. Ik heb m'n ouders vroeg verloren En als ik sterf dan ben ik dood. Dan lig ik in mijn kistje bloot. Dan komen de vogeltjes bij me zingen. Dan zal ik uit m'n kistje springen. En als ik spring, dan spring ik snel, Naar de hemel of naar de hel. Olie, olie van de druiven, Laat de droefheid maar verstuiven. Laat de droefheid maar vergaan. Zet het flesje maar aan je lippen, En laat het stilletjes naar binnen wippen. Oh, dat voel ik aan mijn hartje, Juffrouw geef me toch een kwartje. Ik heb gezongen en niks gehad Snij mar een stuk van het vèrekesgat. Snij mar diep, snij mar diep. Snij mar in oewe vinger diep. Een foto uit 1929: verkleed als volwassenen trokken kinderen op Kinderen (28 december) langs de deuren met het liedje 'Koosje K< FOTO: COLLECTIE REGIONAAL ARCHIEF TILBURG MEPOSTEN bouw in uw woon- elmatig bloedafname iere informatie vraag Per 1 januari houden de Regionale Indicatie Organen (RIO's) op te bestaan. Wie hulp of zorg in het kader van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) nodig heeft, moet voortaan voor een indicatie contact opnemen met het regionale kantoor van het landelijk opererende Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ). Voor Til burg en omgeving werkt het CIZ met dezelfde adresgegevens als het RIO: Ringbaan Oost 102, 5013 CD Tilburg of Postbus 9082, 5000 HB Tilburg; tel. 5952020. Het CIZ gaat, net als het RIO, voor de gemeente Tilburg de indi catie voor de Wet Voorzieningen Gehandicapten doen. INISCHE T TILBURG bereikbaar voor een 767 (5 cent p. min) BLAUWE MAAN iffer seksueel misbruik 0.00 uur 0 uur Traditioneel geldt december als dé feestmaand, vol gezelligheid en vreugde: het aloude Sint Nicolaas wordt gevolgd door de vrede van Kerstmis en de knusse huiselijkheid van oud en nieuw. Dit alles natuurlijk begeleid door passend gezang, oplichtende versie ringen en overvloedige spijs en drank. Ook de bibliotheek kan aan de sfeer bijdragen. Zo is er de cd Kerstmis in Brabantte leen met kerstliedjes als: Stel- leke (Peter Aarts), Van d'n Os en d'n Ezel (Wout van Venrooij), Kerstk'nijn (Wil Jonkers) en Kerstmis in Brabant (Huub van Eijn- thoven). TSEN 09 (centraal nummer) izo.: 12.00-12.30 en De aanvullende ziektekostenverzekering die de gemeente Tilburg goedkoop wil aanbieden aan mensen met lage inkomens is ver traagd. De gemeente onderhandelt nog met zorgverzekeraars. Het streven is de extra verzekering in te laten gaan per 1 juni. De collectieve ziektekostenverzekering is bedoeld voor mensen die een uitkering hebben van Sociale Zaken en anderen die een inkomen hebben tot 110 procent van het sociaal minimum. De aanvraagprocedure is nog niet uitgewerkt. Als er meer duidelijkheid is, zal de Seniorenwijzer daarvan zo snel mogelijk melding doen. latiecentrumoncolo- Deeltaxi Midden-Brabant heeft rond Kerstmis en oud en nieuw aangepaste rijtijden. In verband met de drukte is het verstandig rit ten tijdig te reserveren (tel. 5499999). Op kerstavond (24 december) rijdt de Deeltaxi tot 2.00 uur 's nachts. Op eerste en tweede kerstdag is er deeltaxivervoer tussen 6.00 uur 's ochtends en 2.00 uur 's nachts. Op oudejaarsavond rij den er geen Deeltaxi's tussen 22.00 en 0.30 uur. De deeltaxicen- trale bij PZN is gedurende deze uren ook niet bereikbaar. Van 0.30 uur tot 2.00 uur zijn de Deeltaxi's weer op de weg. Op Nieuw jaarsdag rijden de taxi's van 06.00 uur tot 02.00 uur. De donkere dagen voor Kerst. Drie vrouwen van de redactie van de Seniorenwijzer halen samen herinneringen op aan gewone en minder gewone gebruiken tijdens Kerstmis en de voorafgaande en volgende dagen. Loes (74), Riek (78) en Gerry (65) raken niet uitgepraat over onderwerpen als de nachtmis, Onnozele Kinderen en het Koosje Koosje-zingen. Ze komen tot de slotsom dat de traditie rond Kerstmis zo gek nog niet was. i ADVIESLIJN oten over psychi- ,l0p/m) CONSULENT >urg en informatie bij >f dementie Deze pagina verschijnt in het nieuwe jaar in de oneven weken, dus kunt u de volgende Seniorenwijzer lezen in week 1op donderdag 6 januari. De redactie wenst alle lezers en relaties prettige feestdagen en een gelukkig, gezond en actief 2005! KBO-afdeling Wandelbos organiseert op 3 januari een bingom- iddag met leuke prijsjes. Een gratis kopje koffie of thee staat vanaf 14.00 uur klaar in wijkcentrum het Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Trefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) houdt op woensdag 5 januari een nieuwjaarsreceptie. Aanvang 10.00 uur. dagen: r en 17.00-18.00 uur NSCHOT Lange Stight Het Regionaal Senioren Orkest Midden-Brabant houdt op dinsdag 12 en woensdag 13 april om 14.00 uur weer muzikale ouderen middagen in Concertzaal Tilburg. Wie bij deze muzikale happe ning aanwezig wil zijn, doet er goed aan snel kaarten te bestellen. Dat kan door het aantal kaarten x 7,50 over te maken op reke ningnummer 1712.56.263 van RSO Midden-Brabant te Hilvaren- beek; niet vergeten te vermelden op welke datum u wilt komen. Wie meerdere plaatsen via één bankrekening bestelt, zit naast elkaar. Bestellen is tot 1 februari mogelijk, maar de kaarten kun nen ook eerder op zijn. De kaartjes worden toegekend op volgorde van bestelling beta ling) en in maart verstuurd. Rolstoelplaatsen reserveren bij het secretariaat, tel. 5052671dit aantal plaatsen is beperkt. Seniorenacademie Brabant heeft de inschrijftermijn verlengd voor een aantal cursussen die komend voorjaar in Tilburg worden gegeven. Inschrijven is tot 15 januari mogelijk voor Christelijke levensbeschouwing (is Nederland een christelijke samenleving?), Opstand der burgers (over de Pim Fortuynrevolte), Beschouwin gen over het sociale leven (cultuursociologie), Etty Hillesum (over haar in Auschwitz geschreven teksten), De bijbel in de Duitstalige literatuur van de 20e eeuw, Ontwikkelingspsychologie (de mens van baby tot ouderdom), Vrouwelijke denkers door de eeuwen heen (in relatie tot de positie van vrouwen in de samenleving, van de 14e eeuw tot nu). Meer informatie: www.hovobrabant.nl Een uitgebreide brochure aanvragen kan vrijblijvend via tel. 076- 5210771. Ezel Riek vervolgt haar verhaal over kerst avond. "Na de maaltijd zaten we 's avonds zedig bij elkaar en werd het toneelstukje ..lct Jozef en Maria opgevoerd. Papa De dames moeten er hartelijk om lachen. Loes en Gerry herken- nen de ervaring van Riek. Loes: "Bij ons thuis was ons pa ook de ezel." Gerry: "Dat J deed 'ie dan op handen en knieën." Riek: Tegenwoordig is er nog maar weinig over- t gebleven van die bijzondere dagen rond Over lekkernijen kerst. De dagen ervoor worden gevuld met wat er bij haar thuis werd voorgeschoteld. iestdagen wen- gebreid ontbeten. Bij ons stond er onder meer worstebrood, krentenbrood en bal- kenbrij op tafel. Je mocht daarna niet meer naar bed, en 's middags moesten we weer naar het Lof." Ze legt uit dat tijdens die dienst zonder consecratie en communie het allerheiligste werd tentoongesteld in een monstrans. "Tijdens deze dienst werd er vooral veel gezongen. In ieder geval werd altijd het Tantum ergo gezongen." ~erry vertelt verder over de dagindeling op eerste kerstdag. "Je ging dan vaak naar in versChj||ende kerken mgeving. Later kwam de grote kerst- de Heuvel, levensgroot. Ook bij de i en op Korvel had je van die stallen. )k altijd veel bij gezongen." Knikengeltje Loes schiet iets te binnen over het kniken geltje. "Wanneer we kerststallen gingen kij ken, namen we ook losse centen meé. Het had knikengeltje knikte als dank nadat je een cent in het gleufje van het collectebusje had gedaan. Daar heeft de Efteling vast het 'Papier hier' van Holle Bolle Gijs van afge keken", lacht ze. Gerry herinnert zich de bijzondere etalages rondom Kerstmis. "Aabe had een etalage op de Heuvel met herten en een arrenslee. "En Maria had een tafelkleed en theedoek gebeurde, welk eten er gekookt werd. Heel Dezelfde afbeelding die ook op het etiket om. Jammer genoeg vervaagden dat soort vroeger was het zo dat de kinderen langs van de wollen dekens te zien was. Het leek tradities toen de kinderen groter werden." de deur gingen in kleren van hun vader en net of het in die etalage echt sneeuwde." De vrouwen zijn goed op dreef met het moeder en Koosje, Koosje zongen: Juf, Loes heeft goede herinneringen aan koren ophalen van herinneringen aan de decem- geef me toch een kwartjeGerry prn- begrijpen jullie wel", zegt Riek vrolijk. Over gesproken. Gerry vertelt -^uis Werd voorgeschoteld, het schrijven van voorgedrukte kaarten "Na de mis ging je naar huis en werd er uit- waarop we elkaar prettige fe« sen. Verder doen we inkopen voor het kerstdiner en veel mensen gaan ook op pad voor presentjes voor onder de kerst boom. Vaak zijn het zelfs dure cadeaus waar die van verjaardagen niet aan kunnen tippen. Ook zijn er massa's kerst-ontvluch- ters die een reisje naar warmere of koude re oorden boeken en zo onder familiever- plichtingen uitkomen. Nee, dan was het vroeger wel anders, vin- Ger den Loes, Riek en Gerry. tijd als kinderen heus niet alles even f hebben gevonden, worden ze nu toet. »o.- vuld van een melancholisch gevoel wan neer ze aan die tijden terugdenken. Alleen al het ophalen van die oude herinneringen ervaren ze als bijzonder plezierig. Nuchter Loes: "Vroeger was de nachtmis om 4.00 uur 's morgens, op eerste kerstdag eigen lijk. Als je de Eerste Communie gedaan, mocht je als kind mee naar de kerk. Dan gingen we op kerstavond eerst 'even' naar bed; vervolgens werd je om 2.00 uur wakker gemaakt en ging je in bad. Tegenwoordig ga je om 24.00 uur naar de nachtmis." Er is heel veel veranderd ten opzichte van die tijd. Gerry: "Vroeger mocht je na 24.00 uur niet meer eten of drinken als je in de nachtmis van 4.00 uur ter communie ging. Later zijn die 'nuchterregels' veranderd." Ze vervolgt met een uiteenzetting over de ver schillende missen in de kerstnacht. "Er waren drie missen achter elkaar. De eerste was met drie heren: de pastoor en twee kapelaans. De tweede en derde mis waren stiller en gingen ook sneller; daarin werden ook Nederlandse kerstliederen gezongen. We moesten naar alle drie. De eerste duur de zeker een uur, de andere twee maar een half uur. Het was altijd heel erg druk. De mensen moesten zelfs hun eigen stoel tjes meenemen, omdat er anders geen plaats was. Om 6.00 uur ging de kerk uit." Duitse moeder Riek: "Ik ben in de Achterhoek opgegroeid. Al was ik Nederlands Hervormd, ik had wel katholieke vriendinnetjes met wie ik naar de kerk mocht. Dan moesten we achterin staan. Het was in de oorlog en die vrien dinnen hadden een Duitse moeder. Na de mis mochten we met hen mee naar hun huis. Daar stonden in die tijden van schaarste allerlei lekkernijen op tafel. Daar om gingen we graag naar de mis, dat De Seniorenwijzer verschijnt een- I maal in de twee weken in De Tilburg- I se Koerier. Redactie: André Coenen, Riek Flip- dags“naar de jeugdkerkï Óp de zondags- se-Tiemens, Gerry Hovers Petra hadden we ingestudeerd. We I Jansen Karei Luujf (eindredacteur), chocolademelk en een krentenbol 1 1 en na afloop een sinaasappel om mee naar de Pas, Debby Struijk-Buitelaar, Mat hujs te nemen Thuis hadden we Qok een de Vnes. lekkere maaltijd: konijn, peertjes, rollade uit I I de oven, appels. Maar het eten stond bij Redactieadres: Seniorenwiper p/a ons niet zoals bij jullie-, zegt ze, \Vincentiu^raat 1^ 5038 SR Til- Q ^nkijkend. burg, of Postbus 3078, 5003 DB Til- burg; tel. 5839999. kan gestuurd worden naar het ictieadres of naar De Tilburgse I geze 1 met moest de ezel zijn." TSEN EN SKEN vrijdag van 17.00 uur's. 3.00 uur s-morgens, op mestdagen de gehele dag SC otheek zit naast de t en is alleen geopend open is. Alleen voor recepten die door de nacht- of weekendarts chreven. Geen herha- traumaverwerking. amilietherapie tel. wEmw IzbTUburg. Kopij kan gestuurd worden naar het redac - Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Til- I burg; tel. 5368805; e-mail redac- tie@tilburgsekoerier.nl o.v.v. Senio- I renwijzer. Deadline: donderdag 12.00 uur voor I de verschijningsdatum. Driekoningenzingen is in de meeste streken van Nederland al lang uitgestorven. In Tilburg ziet men op 6 januari groepjes uitgedost in oude tafelkleden, met een lampion in de hand langs de deuren gaan. Hoe dit gebruik kon overleven en wat de functie is in onze tijd, wordt door Paul Spapens en Piet Horsten beschreven in Drie koningenzingen: een lange en levende traditie. Ook wordt stilge staan bij de geschiedenis van de Drie Wijzen: Caspar, Balthasar en Melchior. Wilt u eens weten hoe er vroeger kerstmis gevierd werd? Ben Janssen bundelde gebruiken, rijmpjes, liedjes en verhalen in Kerstmis in Brabant. Nu zal het wel gauw gaan sneeuwen: de 100 witste kerstgedich ten is een bloemlezing van Nederlandstalige kerstgedichten van o.a Nel Benschop, Anton van Duinkerken, Pierre Kemp, en Huub Oosterhuis. Dat er ook een duisterder kant zit aan de midwinterperiode, blijkt uit Zij lagen bij nacht in het veld; winterharde verhalen. Naast tra ditionele verhalen van o.a. Charles Dickens en Robert Louis Ste venson, bevat deze bundel moderne winterverhalen van Neder landse schrijvers als Ronald Giphart, Atte Jongstra, en Arthur Japin. Deze staaltjes van genadeloos winterfeestproza laten zich goed lezen bij een leeg gebleven schoen en een te vroeg uitge vallen kerstboom. Zand Ouur Quirijnstok “hïï geef me toch een kwartjeGerry pro beert zich de tekst te herinneren, maar het lukt niet zo goed. Volgens haar werd het Koosje, Koosje-zingen niet overal gedaan en was het volgens menigeen zelfs een beetje ordinair. "Dat liet je als fatsoenlijk mens je kinderen toch niet meer doen." Loes herinnert zich nog Ongelovige Tho mas op 21 december. "Als papa dan bijna thuiskwam, deden de kinderen de achter deur op slot. Dan riepen we: 'Wat belooft u, wat belooft u?' Dan moest ons vader bij voorbeeld een centje beloven. Daarna pas bermaand. Gerry vertelt over andere deden we open. Op school ging dat ook feesten die werden gevierd. "Op 28 decem- zo. Dan moest de juf iets beloven, bijvoor- dat zingen. Het was mooi om naar te luiste- ber had je Onnozele Kinderen, oorspronke- beeld een verhaal vertellen in plaats van ren en het brak meteen de dag. Om 17.00 lijk om de kindermoord in Bethlehem te her- rekensommen maken. Dat deed ze en dan uur ging je weer naar huis en 's avonds had denken. De jongste van het gezin was die mocht ze pas van ons de klas binnenko- je dan het echte kerstdiner. De tafel was dag de baas en mocht zeggen wat er men." mooi gedekt en het licht werd gedempt. Na het eten gingen we vroeg naar bed, want we hadden natuurlijk veel slaap na bijna een hele nacht te hebben overgeslagen." Riek hoort de verhalen aandachtig aan en steekt vervolgens zelf van wal. "Bij ons thuis begon Kerstmis al op kerstavond. Dan pas haalden we de kerstboom naar binnen en gingen we die versieren en kaarsjes erin doen. Voor de zekerheid stond er een emmer water met spons klaar, in geval van brand. Ook werden op kerst avond walnoten en hazelnoten gekraakt. En we hadden limonade met likkoekjes." "Op eerste kerstdag hadden we 's morgens een gewoon ontbijt en gingen we 's mid- IE- EN 1BUREAU ÏIDSZORG nformatie. advies en j vragen en klachten -13.00 uur. 170 (0,10 per min.) noord-brabant.nl GEESTELIJKE JDSZORG informatie over de mdheidszorg Tel.: Sggzmb.nl r PERSOON- BUDGET informatie over en iPGB ten: ma-wo-do van tel.: (013) 594 21 indenassum@rpcp- ïging en verzorging: uur: tel.: (013) 594 heuvel@rpcp-mb.nl MILIEU OR MOEDERS is) EERD? m langs het Anti 'eau tel. 5438917 5038 BA Tilburg KHULP V'EST-BRABANT Spoorlaan 21 d 470 ÏIABETEN .033-4630566 ZORGVERLENER X)833fax. 5801577 ORGWERKT liddelen. Slibbroek >13-5056009. IORG ereikbaar, 7 dagen 10900-8806. xdingsvragen ónderen in de ieef- ir, de mogelijkheid iken voor dit spree- 0-8806. 24 uur per lagen per week. .DVISEUR Telefonisch spree- 9.00- 12.00 uur, UNTEN OVER EN WELZIJN 3ud-Noord in wijkcentrum) Vest ijkcentrum ’t Sant) Suid tel. 5350272 )ud-Zuid straat 13 -

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 29