'Lang niet altijd een eindstation' iRK MEEL WIJZE Koningsvoorde zoekt vrijwilligers :R De Hazelaar biedt naast verpleging ook reactivering n/v COLOFON ordiae shuis sas- community Kerstvertellingen in. De Kasteelhoeve Dansen en kerstbingo in De Reit Lezing over interventies USA J Dementie en verpleging Kerstmarkten in zorgcentra De Wever Deeltaxi tijdens de feestdagen Overgang DONDERDAG 9 DECEMBER 2004 - PAGINA 11 DE TILBURGSE KOERIER BER 2004 - PAGINA 10 lent R(M/V) i incl. weekend- I in •rgplannen en ies. steeds riatrische d en inde mens. ling en ervaring. Riek Flipse zorgmanager, m na het lend in de ■t ingang van 306 een uur per week, uur per week: Nijmegen, HET WOORD IS AAN... is er een emiddeld aar selectie- i de zondagen. nuari 2005 aan J Riel of e-mail naar: ,nl 344 ten. Er werken ook 500 Meer informatie over Stiet tel.0900-6111116, advies@dewever.nl. :e ontwikkeling tijdopleiding: sulent verleden. Toen wij veertig jaar deze stad kwamen wonen, geconfronteerd met de teloorg textielindustrie. Die bracht voor snsen met een Brabant. iten wordt sn dagbesteding, 3 en rbeeld autisme. van deze prof de op zoek na ippen als dt gegeven. Ie kinderen één nties plaats, iden ligt dan ook jdsbesteding. op 14 december Verbunt: tel. 58311 iel- mail vrijwilligerswerk@ztz.nl. >r contact met ons op In wijkcentrum De Kasteelhoeve (Hasseltstraat 256) is donderdag 16 december van 14.00 tot 16.00 uur een gevarieerde kerstmid- dag. Nel Timmermans verzorgt enkele kerstvertellingen, er wor den een paar rondes bingo gespeeld en er is een kleine loterij. Ook wordt gezorgd voor sfeervolle muziek en voor koffie of thee met iets lekkers. Toegang gratis. I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in I I de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: André Coenen, Chantal van I I Dijk, Riek Flipse-Tiemens, Gerry I I Hovers, Karei Luiijf (eindredacteur), I Loes Mertens -Vermeer, Denise van de I Pas, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de I Vries. i 1 Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a1 I Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, I of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel.1 5839999. Kopij kan gestuurd worden naar het* I redactieadres 'of naar De Tilburgse I Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Til- burg; tel. 5368805; e-mail redactie©til-1 I burgsekoerier.nl o.v.v. Seniorenwijzer. Deadline: donderdag 12.00 uur voor] verschijningsdatum. trgemeester Vreeman i/il afnemen. Enkel en alleen omdat het deemoedig gebogen hoofd niet past bij de fiere T van het hedendaagse Tilburg. Hoffelijker zou het leratie arbeiders die na de zijn om deze mensen eens een douceur tje te geven. In de decembermaand waar in rijkelijk gestrooid wordt met bonusjes, irstgratificaties en geschenken zou zo'n Plaatsvervangend directeur Theo van Summeren van De Hazelaar (rechts) en Peter Castenmiller, voorzitter van de raad van bestuur van Stichting de Wever. foto: peter ligtenberg ren: "Indien mogelijk worden familieleden en andere contactpersonen bij de zorg betrokken. Zo nodigen we hen uit mee naar therapie te gaan; ook stimuleren we de familie om de cliënt te begeleiden bij een bezoek aan het ziekenhuis. Op de afdeling Psychogeriatrie worden familie dagen georganiseerd, waarop de cliënten samen met familieleden activiteiten kun nen ondernemen, zoals kledingkasten opruimen, schoenenpoetsen en gezellig koffie drinken." veroorzaakt door de toename van het aan tal mensen met het Korsakov-syndroom: dementie als gevolg van overmatig alco holgebruik. Jonge dementerenden heb ben nog veel energie, maar het dementie- proces verloopt bij hen sneller. We bieden deze cliënten speciale activiteiten aan zoals fitness", legt Castenmiller uit. Familie In de Hazelaar wordt iedere zorgvraag serieus genomen: van het zoeken naar een passende vorm van recreatie tot vra gen rond euthanasie. In eerste instantie wordt geprobeerd cliënten zo lang moge lijk thuis of in een verzorginghuis in de wijk te laten wonen. Maar als opname in De Hazelaar nodig is, bieden de medewer kers natuurlijk professionele zorg en pro beren ze de cliënten zich zoveel mogelijk thuis te laten voelen. Ze mogen de hele dag bezoek ontvangen en er wordt veel aandacht besteed aan recreatie en ont spanning. Iedere woensdag zijn er bijvoor beeld optredens van artiesten. Plaatsvervangend directeur Van Summe- Dementie Op de afdeling Psychogeriatrie worden mensen met allerlei vormen van dementie verzorgd en begeleid. De Hazelaar wil deze cliënten een omgeving bieden waarin ze zich zoveel mogelijk thuis voelen; daar om wordt rekening gehouden met hun inte resses, leefstijlen en hun mogelijkheden. Ook het stadium van dementie waarin de cliënt verkeert, speelt natuurlijk een rol. Mensen die sociaal gericht zijn en nog enigszins met anderen kunnen communi ceren, krijgen gezamenlijke activiteiten aangeboden. Anderen worden individueel begeleid. "De afdeling voor jonge dementerenden, mensen tussen de 45 en 65 jaar, neemt binnen de psychogeriatrie een bijzondere plaats in", stelt Peter Castenmiller, voorzit ter van de raad van bestuur van Stichting de Wever. Deze groep neemt de komen de jaren toe. De stijging wordt onder meer Voor 55-plussers is er zondag 12 december een gezellige dans- middag in wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4). Dj Cees draait dan leuke muziek van 14.00 tot 18.00 uur. Entree: 1 euro. Donderdag 16 december is er een kerstbingo met drie prijzen in elk van de tien ronden. Een kop koffie of thee is gratis. Een kaart kost 2,50 euro. Aanvang 14.00 uur. Sed Vitae, de studentenvereniging van Seniorenacademie Bra bant, organiseert vrijdag 17 december weer een openbare lezing. Onder de titel Amerika: misleiding en zelfbedrog spreekt histori cus Jan van Oudheusden dan over de oorzaken en gevolgen van de Vietnamoorlog en de huidige interventies van de Verenigde Staten. In de jaren zestig en zeventig leidden goedbedoelende, maar vaak misleide politici, die nog geen vraagtekens plaatsten bij de kruisvaardersdogma's van de Koude Oorlog, de USA naar een hellegang, die tot 1975 aan ruim 58.000 Amerikanen en vermoe delijk 3 miljoen Vietnamezen het leven kostte. Hebben de Ameri kanen leergeld betaald, of is hun optimisme over 'nation building' ongeneeslijk? De middag in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2) begint om 14.00 uur. Toegang: 5 euro, leden Sed Vitae 2,50 euro. oelgroep. hnische cantieperiodes i conform de irdinator van het nn je, binnen Amarant Wat gebeurt er met je als je het ene moment je naasten niet meer herkent en het andere moment nog goed bij de pinken bent? Dementie is een ziekte die veel ouderen treft en langzaam iemands leven binnendringt. In Nederland zijn er ongeveer 250.000 mensen met de ziekte Alzheimer. Hoe ga je er mee om? Wat vertel je de buitenwereld? De bibliotheek heeft een paar boe ken geselecteerd die u op weg helpen. Bere Miesen schrijft in haar boek Het Alzheimer Café over erva ringen met het Alzheimer Café, een plek waar mensen met dementie, hun familieleden en hulpverleners elkaar geregeld kun nen ontmoeten. Door met elkaar te praten en ervaringen uit te wisselen wordt de ziekte bespreekbaar en leert men elkaar over het algemeen beter begrijpen en bereiken. Wellicht goed om eens te lezen als introductie op het maandelijkse Tilburgse Alzheimer Café. Dementie; een zorghoek is geschreven voor mensen die weleens voor een dementerend iemand zorgen: een partner, een vader of moeder, een kennis, enzovoort. Naast de medische kanten wordt uitgebreid beschreven hoe je in het dagelijks leven met de dementie van een naaste om kunt gaan. Het boek bevat ook een overzicht van mogelijke hulpverlening en rechten en regelingen. Over verzorging in het algemeen verhaalt het boek Verzorgen: de zorg voorouders, baan, kinderen en huwelijk. Persoonlijke verha len van zorgverleners ingeklemd tussen de zorg voor en om kin deren, ouders, gezinsleden en misschien ook nog een baan, en hoe zij dit zo goed mogelijk hebben proberen te combineren. Woont u zelf in een verpleeghuis? Het boek Tussen de regels door...; brieven uit het verpleeghuis bevat fragmenten van brie ven van mensen die proberen een eigen leven te leiden in het ver pleeghuis. Wellicht herkent u hier dingen uit. U leest over uzelf kunnen blijven, privacy, vrijheid, lekker eten, respect, persoonlijke contacten, gezelligheid, wonen en personeel. De Tilburgse schrijfster Annelies Nolet schrijft in Gewiste Sporen over dementie. Als haar laatste dochter het huis verlaat, begint het geheugen van een vrouw haar steeds vaker in de steek te laten. Alledaagse sporen worden gewist. Alleen de sporen naar haar jeugd lijken intact. Bernlefs Hersenschimmen is het onovertroffen beklemmende ver haal waarin een dementerende man zijn steeds groter wordend isolement beschrijft. Tenslotte schreef Kees van Kooten in het boek Annie vanuit de rol van naaste een ontroerend relaas van de laatste levensdagen van zijn dementerende moeder. Bovenstaande boeken vindt u in de bibliotheken die aangesloten zijn bij de OBT Heeft u een van de boeken gelezen? Misschien vindt u het wel leuk om uw mening over het boek te delen met anderen. Kijk op de website www.obtmb.nl onder 'interactief' en doe mee aan de virtuele leesclub. Bij veel Tilburgers bestaat het beeld dat De Hazelaar een verpleeghuis is waar dementerende ouderen hun laatste dagen doorbrengen. Maar het verpleeg huis bij het TweeSteden Ziekenhuis heeft veel meer te bieden; zo bestaan er ook de mogelijkheden voor revalidatie en reactivering na een operatie, beroer te of hartinfarct. Bij reactivering kan de patiënt niet volledig herstellen, maar wordt gewerkt aan een zo goed mogelijk functioneren in het dagelijks leven. "De Hazelaar is dus lang niet altijd een eind station", aldus Theo van Summeren, plaatsvervangend directeur van het ver pleeghuis dat in de nabije toekomst grondig verbouwd wordt. Dinsdag 14 december is er in Koningsvoorde (Gen. Smutslaan 208) een informa- pen bij het uitlenen en innemen van boeken tieavond voor mensen die geïnteresseerd zijn in vrijwilligerswerk in dit nieuwe van de Openbare Bibliotheek. woonzorgcentrum. Er is gelegenheid om vragen te stellen en men kan zich ook al De vrijwilligers worden begeleid door opgeven als vrijwilliger. Aanvang 19.30 uur. beroepskrachten. Ze kunnen twee keer per jaar deelnemen aan workshops, die ook ondersteuning bieden bij dit vrijwilligers idien worden ze jaarlijks op df Dag van de Vrijwilliger (7 december) De overeenkomst van de mensen die in de Hazelaar terechtkomen, is de behoefte aan intensieve verzorging, verpleging en behandeling. Dit kan voor korte tijd of lang durig zijn. Ook zijn er mogelijkheden voor dagbehandeling. Er wonen of verblijven zowel mensen met lichamelijke aandoenin gen als mensen met geestelijke problemen die gepaard gaan met het ouder worden (psychogeriatrische problemen), zoals dementerenden. "De meeste mensen die in De Hazelaar opgenomen worden, lagen daarvoor in het TweeSteden of het St. Elisabeth Zieken huis", vertelt Van Summeren. "Het afge lopen jaar zijn er 405 cliënten opgenomen, terwijl er 292 cliënten met ontslag zijn gegaan. Deze mensen wonen nu weer thuis of zijn naar een verzorgingshuis gegaan." Omgaan met beperkingen De Hazelaar heeft diverse afdelingen voor de verschillende groepen cliënten. De behandeling en begeleiding op de sector Reactivering zijn er op gericht patiënten zo goed mogelijk te helpen bij het herstel na bijvoorbeeld een herseninfarct of een heupoperatie. Het doel is ook cliënten te leren omgaan met hun beperkingen. Om dit te bereiken beschikt de Hazelaar over een team van verpleeghuisartsen en andere deskundigen op allerlei terrein. Zo werken er naast psychologen en activitei tenbegeleiders ook logopedisten die cliën ten begeleiden bij het (weer) leren praten. Fysiotherapeuten zorgen ervoor dat spie ren en gewrichten weer zo goed mogelijk functioneren en ergotherapeuten helpen bij het (weer) leren bewegen en bij het gebruik van hulpmiddelen. Als het nodig is, vindt er overleg plaats met deskundigen van buiten de instelling, zoals een revalidatiearts. De Tilburgse ziekenhuizen en De Hazelaar werken samen om mensen zo snel moge lijk te laten revalideren. Als de patiënt klaar is met de reactivering, gaat hij of zij terug naar huis of naar een verzorgingshuis. Ook kan het nodig zijn iemand op te nemen in een somatische afdeling van De Hazelaar: daar verblijven ouderen die door lichame lijke beperkingen niet meer thuis kunnen wonen. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of hun oude dag, zodat er nu nog haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal bejaarde voormalige textielarbeiders zijn op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar die niets te verzilveren hebben naast hun de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, AOW. Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van En nu lees ik dat bur 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief hun geuzennaam wi automatisch geplaatst wordt. In diverse zorgcentra van Stichting de Wever zijn er deze weken sfeervolle kerstmarkten, waar van alles verkocht wordt: van zelf gemaakte kerstkaarten tot houten speelgoed, van kerststukjes tot sieraden, van kerststallen tot snoepgoed. Ook bezoekers van bui tenaf zijn welkom; de toegang is gratis. De kerstmarkt op zondag 12 december van 14.00 tot 17.00 uur in zorgcentrum De Kievitshorst (Beneluxlaan 101) heeft als extra een Rad van Avontuur. Die op woensdag 15 december van 10.00 tot 16.00 uur in De Bijsterstede (Herborthstraat 2) heeft ook een afdeling met tweedehands spullen, een schoenenkraam en een kraam met damesmode. En op vrijdag 17 december is er van 10.00 tot 16.00 uur een kerstmarkt in Reyshoeve (Gendringen- laan 15). nen. Die zal in fases plaatsvinden, zodat onze bewoners niet tijdelijk hoeven te ver huizen", zegt Van Summeren. "Na de ver bouwing krijgen bewoners meer privacy. Nu verblijven de meeste cliënten nog op vierpersoonskamers en dat is niet meer van deze tijd. Na de verbouwing krijgen de meeste bewoners een eigen kamer." CvD De Wever De Hazelaar is een onderdeel van Stichting de Wever. Naast verpleeghuis De Hazelaar vallen ook de zorgcentra De Kievitshorst, Den Herdgang, De Bij sterstede, De Heikant, Reyshoeve en ontmoetingscentrum Padua onder deze stichting. Stichting de Wever heeft 1200 cliënten; de 850 arbeidsplaatsen wor den ingevuld door 1500 beroepskrach- □hting de Wever: e-mail: info- Privacy Op dit moment bouwt Stichting de Wever haar tweede verpleeghuis in Loven- Besterd. Als dit nieuwe zorgcentrum Padua waarschijnlijk medio 2005 opgele verd wordt, verhuizen zestig psychogeria trische cliënten van De Hazelaar daar heen. "Op de locatie bij het TweeSteden Ziekenhuis willen we ons meer gaan rich ten op cliënten met complexe aandoenin gen en op reactivering. Het wachten is nog op toestemming van het ministerie; daar na kunnen we met de verbouwing begin- Deeltaxi Midden-Brabant heeft rond Kerstmis en oud en nieuw aangepaste rijtijden. In verband met de drukte is het verstandig rit ten tijdig te reserveren (tel. 5499999). Rond de feestdagen gelden andere rij- en openingstijden van de Deeltaxi(centrale). Op kerstavond (24 december) rijdt de Deeltaxi tot 2.00 uur 's nachts. Op eerste en tweede kerstdag is er deel- taxivervoer tussen 6.00 uur 's ochtends en 2.00 uur 's nachts. Op oudejaarsavond rijden er geen Deeltaxi's tussen 22.00 en 0.30 uur. De deeltaxicentrale bij PZN is gedurende deze uren ook niet bereikbaar. Van 0.30 uur tot 2.00 uur zijn de Deeltaxi's weer op de weg. Op Nieuwjaarsdag rijden de taxi's van 06.00 uur tot 02.00 uur. Hoewel ik geen Tilburgse van geboorte gang trof de gent ben, voel ik mij hier goed thuis. Thuis in Tweede Wereldoorlog met grote inzet de het hedendaagse Tilburg en met heel veel textiel weer tot een bloeiende industrie waardering voor de textielarbeiders in het had gemaakt. Deze nazaten van de Krui- kerstgratificaties en geschenken zou zo'n geleden in kenzeikers, textielarbeiders die in de 19e gebaar de stad sieren. i, werden we eeuw onder barre sociale omstandighe- En het beeldje van de Kruikenzeiker? Dat irgang van de den probeerden het hoofd boven water te verdient een eervolle plek voor ons mooie Dor duizenden houden, waren ook niet goed af. De werk- Textielmuseum. gezinnen grote onzekerheid. De teloor- gevers bekommerden zich veelal niet om irs- De nieuwbouw van Koningsvoorde bevat 148 trouwd maken met de computer, zodat ze werk. Bovendien worden ze jaarlijks op de appartementen voor ouderen. De zorg die zij kunnen surfen op het internet en kunnen Dag van de Vrijwilliger (7 december) in het krijgen varieert van hulp bij het aankleden tot mailen met hun kinderen en kleinkinderen, zonnetje gezet, is er een uitstapje en bij bij- 24-uurs verpleeghuiszorg. Ter ondersteuning Ook zoekt Koningsvoorde mensen die zondere gebeurtenissen krijgen ze een "•■ofessionele zorg is Koningsvoor- geregeld willen assisteren in het restaurant attentie. laar vrijwilligers. Zij verlenen een van het huis, De Koning. Hulp en begelei- Geïnteresseerden kunnen zich voor de helpende hand en zijn daardoor onmisbaar ding zijn ook welkom voor bewoners die informatieavond op 14 december opgeven voor bewoners en personeel. zich niet goed kunnen verplaatsen. Vrijwilli- bij mevrouw Nel Verbunt: tel. 5831057 of e- Er zijn vrijwilligers nodig om bewoners ver- gers serveren er ook koffie en thee en hf Iedere eerste en derde woensdag van de maand houdt VIDO (Vrouwen in de overgang) van 9.30 tot 10.30 uur een informatie- ochtend, waar vrouwen tussen 40 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje koffie, maar ook voor informatie en hulp van ervaringsdeskundige vrouwen. De komende informatieochtend is op woensdag 15 december in buurthuis Loven/Besterd (Koestraat 164, ingang park de Horion). Op deze ochtend kunnen vrouwen zich opgeven voor een gespreksgroep (twaalf keer voor 40 euro). Meer informatie: tel. 5345703 of 4683678, e-mail vidotilburg@zonnet.nl of website www.home.zonnet.nl/vidotilburg

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 11