J Z E W I ’Je moet je eigen netwerk opbouwen' Kerst-in Oud-Noord r Veel ouderen kunnen voorkomen dat ze eenzaam worden COLOFON Slapen? Ja graag! Voorkomen dat Je valt Modeshow in Frater Mattheushof Erfrecht homo's en lesbo's Bingo's Inloopmiddag voor mantelzorgers I I I I Dameskoor De Reit Nieuwe cursussen. Senioren Academie Eenzaam? Niet bij de bieb! DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 25 NOVEMBER 2004 - PAGINA 15 IER 2004 - PAGINA 14 Zelf eenzaamheid voorkomen: "Je moet je eigen netwerk opbouwen" FOTO’ PETER LIGTENBERG )N- Naam: Straat en huisnr. Postcode. Tel.nr i 't Sant) H. Doomenbos Dieet*: zoutloos suikerarm iets anders, namelijk. omcirkelen wat nodig is.) Ik heb 5 euro overgemaakt: ja nee Bon voor 5 december opsturen naar: Werkgroep Alleen op deze Aarde, pastoor Duchampstraat 18, 5046 HV Tilburg (postzegel niet vergeten). BCHE EN LE HULP HET WOORD IS AAN... Informatie over ouderenadviseurs in de buurt: tel. 5350505 (werkdagen van 9.00 tot 13.00 uur). tips om slaapproblemen aan te heid om persoonlijke vragen te j is er id buf- ULANCE 5420055 109/ 5438216 luur )uirijnstok loef PSEN 09 (centraal nummer) izo.: 12.00-12.30 en Voor alleenstaande 55-plussers in Oud- Noord wordt ook dit jaar weer een kerst-in georganiseerd door de werkgroep Alleen op deze Aarde. De ouderen krijgen op eer ste kerstdag (25 december) van 11.00 tot 19.00 uur een feestelijke dag aangeboden in Zaal Bierings aan de Goirkestraat 50. Op het programma staan gedichten, samenzang, een bingo en een optreden van een zanger. Tussen de middag een koffietafel en 's avonds een koud bleek een het Nibud ouderenbonden. De AOW alleen is voldoende om van rond te komen, dus zijn 65-plussers met dat minimale inko- de andere kan oplof men aangewezen op gemeentelijke rege- maand, blijkt uit het I Een ouder echtpaar zonder kinderen waar van de man ernstig ziek is. De echtgenote heeft nauwelijks sociale contacten, omdat alles gericht is op het ziekteproces en de zorg voor haar man. Afhankelijk van het karakter van de vrouw zou zich uiteindelijk een gevoel van eenzaamheid van haar meester kunnen maken. Het is een van de talloze voorbeelden van situaties die een zaamheid (kunnen) veroorzaken. i- ADVIESLUN genoten over psychi- (0,10p/m) [ECONSULENT Tilburg üng en informatie bij id of dementie 66 MEPOSTEN bouw in uw woon- elmatig bloedafname iere informatie vraag OOR RAPIE r TILBURG bereikbaar voor een 767 (5 cent p. min) BLAUWE MAAN ifler seksueel misbruik 0.00 uur Ouur Je wilt zo graag slapen, maar het lukt niet. Je ligt maar te piekeren en te draaien. Misschien staan er wel slaappillen op uw nachtkast je. Maar de slaap komt niet. Psycholoog Jos Smits legt vrijdag 3 december in ontmoetingsruim te De Viersprong in zorgcentrum De Reyshoeve (Gendringenlaan 15) uit hoe goede slaap in elkaar zit. Hij vertelt ook welke fabels over slapen en slapeloosheid de ronde doen. U krijgt praktische pakken en natuurlijk is er gelegen- stellen. Tijd: 14.15 tot 16.15 uur. traumaverwerking, amilietherapie tel. PATIËNTEN 'EN PLATFORM LBANT a 2b Tilbutg. Onderzoek Net als ouderenadviseur Meijeren vindt de 75-jarige Roos Frederiks (75) het erg belangrijk dat ouderen zo vroeg mogelijk investeren in sociale contacten. "Wanneer je veel eerder weet wat er mogelijk is en waar je aan toe bent op oudere leeftijd, kun je daar op inspelen en je erop voorberei- Vincentiusstraat 102, 5038* SR Til- burg, of Postbus 3078, 5003' DB Til- - burg; tel. 5839999. Kopij kan gestuurd worden naar het redactieadres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805; e-mail redac- tie@tilburgsekoerier.nl o.v.v. Senio- renwijzer. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Voor ouderen kan een val grote, vervelende gevolgen hebben. Fysiotherapeut Tom van Eijck geeft op maandag 29 november voorlichting over hoe je het risico van vallen kunt verkleinen, ook als je met een rollator loopt. De middag in buurtcentrum In de Boom tak (Boomstraat 81) begint om 14.00 uur. Toegang en een kopje koffie of thee zijn gratis. Niet alleen ouderen, maar ook andere geln- tereseerden zijn welkom. lagen: en 17.00-18.00 uur «CHOT -ange Stight luur ring en informatie bij natiecentrumoncolo- erkent dat er ouderen zijn die erg gebukt gaan onder gevoelens van eenzaamheid. "Vooral voor mensen die nooit geïn vesteerd hebben in contacten buiten hun relatie is het erg zwaar wanneer hun part ner door overlijden of ziekte wegvalt. Of mensen die hun kinderen overleven: dat is verschrikkelijk!" De huiskameropvang is dan vaak een goede oplossing, heeft ze gezien. "Oude ren ontmoeten er anderen. Ze kunnen ervaringen uitwisselen of gewoon gezellig een kop koffie drinken. Het is belangrijk dat de mensen ook weten dat ze er niet aan vastgebakken zitten: ze kunnen er gewoon eens gaan kijken. Maar zeg nooit 'nee' op iets dat je niet weet." Ze vertelt over een vrouw die helemaal is opgeleefd sinds ze de stap naar een huis- kamergroep gezet heeft. "Ze heeft een slecht huwelijk achter de rug en heeft het met haar kinderen bijna alleen maar over die ervaringen. Vervolgens ziet ze haar kin deren nog maar weinig, iets waar ze het moeilijk mee heeft. Ze kreeg het advies om eens vrijblijvend bij een huiskamergroep te gaan kijken. Uiteindelijk is het haar daar heel goed bevallen." Meijeren is blij met de positieve reacties op de actieve huisbezoeken. "Zowel de oude ren zelf als mantelzorgers hebben blijkbaar goede ervaringen met het persoonlijk con tact met de ouderenadviseurs." TE-EN MBUREAU EIDSZORG informatie, advies en ij vragen en klachten 13.00 uur. 070 (0,10 per min.) ;-noord-brabant.nl GEESTELIJKE EIDSZORG informatie over A~ ondheidszorg Tci.. :@ggzmb.nl IT PERSOO? X BUDGET informatie over en ijPGB Men: ma-wo-do van r, tel.: (013) 594 21 /andenassum@rpcp- ileging en verzotging: 1 uur; tel.: (013) 594 nheuvel@rpcp-mb.nl D MILIEU TOR MOEDERS atis) NEERD? om langs het Anti ureau tel. 5438917 3 5038 BA Tilbutg ERHULP WEST-BRABANT g Spoorlaan 21d «470 DIABETEN el.033-4630566 'E ZORGVERLENER 1700833 fax. 5801577 ZORGWERKT middelen. Slibbroek c 013-5056009. SZORG bereikbaar, 7 dagen on 0900-8806. ivoedingsvragen t kinderen in de leef- jaar. de mogelijkheid rhaken voor dit spree- 900-8806. 24 uur per 7 dagen per week. ^ADVISEUR en. Telefonisch spree- vr.: 9.00- 12.00 uur, (PUNTEN OVER IG EN WELZIJN el Oud-Noord 6 (in wijkcentrum) el West (wijkcentrum el Zuid 4, tel. 5350272 el Oud-Zuid insstraat 13 Dinsdag 30 november organiseert Activiteitencommissie Ouderen St. Anna een sfeervolle modeshow. Modehuis Harry Kerkhofs uit Valkenswaard presenteert dan zijn herfst- en wintercollectie. Aan vang 14.00 uur, gratis kop koffie/thee. Adres: Frater Mattheushof 1 aan de Capucijnenstraat. Tijdens de Salonbijeenkomst voor homo- en lesbische 50-plussers op zondag 19 december (van 16.00 tot 19.00 uur in D'n Frater, Gasthuisring 61-63) wordt informatie gegeven over erfrecht en samenlevingsregelingen als huwelijk, geregistreerd partnerschap en samenlevingscontract en over het opmaken van een testament. Daarnaast is er ruim gelegenheid om notaris J. Smeets vragen te stellen. Na het informatieve gedeelte is er gelegenheid met elkaar te praten of een partijtje te sjoelen tot 19.00 uur. Ook vanavond is er een Salon: van 20.00 tot 23.00 uur in De Boom tak (Boomstraat 81De toegang tot de Salonbijeenkomsten is gra tis. Doordat het rijk steeds meer verantwoor- lingen als kwijtschelding, belastingterug- delijkheden afstoot naar gemeenten kun- gave en bijzondere bijstand. Maar dan nen ouderen danig in de knel komen. Dat moeten ze eerst de weg naar het goede tijdje terug uit onderzoek van loket weten te vinden en zijn ze vervol- in opdracht van de landelijke gens afhankelijk van hoe goed of slecht alleen is niet het armoedebeleid van hun gemeente is. Het verschil tussen de ene gemeente en ipen tot 164 euro per Nibud-onderzoek. SEN EN <EN kan men bij de eigen van 8.00-17.00 uur. ijdag van 17.00 uur 's X) uur ’s-moigens, op stdagen de gehele dag irtsenpost, 2a Tilburg theek zit naast de en is alleen geopend >pen is. Alleen voor ïcepten die dóór de acht- of weekendarts hieven. Geen herha- Opgeleefd De ouderenadviseurs komen natuurlijk ook zelf eenzaamheid op het spoor, bijvoor beeld bij de huisbezoeken die zij sinds dit jaar aan 77-jarigen.brengen. Tineke Meije ren, ouderenadviseur in Tilburg-West, waarschuwt voor het te snel trekken van conclusies over eenzaamheid ("Zo'n bezoek is een momentopname"), maar KBO 't Goirke houdt vrijdag 3 december om 14.00 uur een Sin terklaasbingo in De Paperclip (Oude Kapelstraat 25). De zaal is open vanaf 13.15 uur; iedereen krijgt een gratis kopje koffie/thee met iets lekkers. KBO-afdeling Wandelbos organiseert maandag 6 december een bingo in wijkgebouw 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Tijd: 14.00 tot 16.00 uur. Bij binnenkomst ontvangen de bezoekers een fiche voor een gratis kopje koffie of thee. In 2006 wil het kabinet dezelfde manoeu vre uitvoeren met deWet Maatschappe lijke Ondersteuning (WMO). Die WMO gaat de huidige Welzijnswet, de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) en delen van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) vervangen. Wie moet de WMO gaan uitvoeren? De gemeenten. En ook op dit terrein krijgen die een behoorlijke vrijheid bij het beste den van het geld. Het wordt dus in de toekomst nog veel belangrijker te gaan stemmen bij gemeenteraadsverkiezingen. En ook om te weten wat er in de verkiezingspro gramma's staat. De volgende inloopmiddag voor mantelzorgers uit Berkel-Enschot, Udenhout en Tilburg-Noord is op donderdag 9 december van 13.30 tot 15.30 uur in SCO t Plein (Tongerloplein 1, Udenhout). Rianne Spijkers van Thebe komt vertellen over de thuiszorg die deze orga nisatie verleent. Er is ook ruime gelegenheid om vragen te stellen en om ervaringen uit te wisselen. De toegang en de koffie of thee zijn gratis. I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal I in de twee weken in De Tilburgse I 1 Koerier. I Redactie: André Coenen, Chantal I 1 van Dijk, Riek Flipse-Tlemens, Gerry I Hovers, Karei Luiijf (eindredacteur), I 1 Loes Mertens -Vermeer, Denise van 1 I de Pas, Debby Struijk-Buitelaar, Mat I de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a I fet. Wie met de deeltaxi komt, doet er ver- I standig aan de heen- en terugrit voor 21 december te regelen. De kerst-in wordt gesponsord door Interpo- I lis, Verrijk je Wijk, WonenBreburg, Tiwos, TBV Wonen en de Zusters van Liefde. Daardoor zijn de kosten 5 euro per per- i soon, over te maken op gironr. 841168288 van F. van de Moosdijk in Tilburg. Vermei- den: deelnemer kerst-in 2004. In verband met diëten is het belangrijk ook bijgaande bon in te vullen en op te sturen naar: Werkgroep Alleen op deze Aarde, I Pastoor Duchampsstraat 18, 5046 HV Til- I burg. Aanmelden kan tot 5 december. Meer informatie: tel. 5447759 (na 19.00 uur). I In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. den, je eigen netwerk opbouwen." Daarnaast vindt Frederiks dat er veel eer der informatie aan ouderen moet worden verstrekt. "Er verandert veel als je 65 wordt. Dan is het noodzakelijk om op tijd te weten waar je recht op hebt en waar je dan terecht kunt. Er bestaan ook allerlei cursus sen die je van tevoren al kunt volgen. Dat voorkomt dat je later vereenzaamt." Om eenzaamheid te voorkomen is het vol gens Frederiks eveneens belangrijk dat er onderzoek wordt gedaan naar de vragen en behoeften van ouderen. "Met die gege vens kunnen gemeenten en instellingen beleid maken in plaats van af en toe actie te ondernemen." D.S.-B. Huisbezoeken Iemand die regelmatig over mensen in zulke situaties hoort, is Gerard van der Valk. Hij coördineert bij de Twern het pro ject Huisbezoeken aan 75-jarigen. "Jaar lijks krijgen alle 75-jarigen in Tilburg een uit nodiging om met een van onze vrijwilligers te praten over hun leefsituatie", legt hij uit. Ongeveer de helft van de aangeschreven ouderen gaat er o in en krijgt thuis een gesprek met de vrijwilliger. Dat gaat vooral over praktische zaken als het huis, zorg, woonomgeving, het invullen van formulie ren en het gebruik maken van voorzienin gen. Van der Valk: "In zo'n gesprek komen allerlei zaken aan bod, afhankelijk van de vraag van de 75-jarige. Maar regelmatig pikken de vrijwilligers ook andere signalen op die van belang kunnen zijn voor het wel zijn van de oudere, zoals gevoelens van onbehagen of van eenzaamheid. In enkele gevallen zegt de persoon uit zichzelf dat hij of zij zich eenzaam voelt." "De 75-jarige kan zo natuurlijk zelf zeggen prijs te stellen op een bezoek van een ouderenadviseur", vertelt Van der Valk. "Daarnaast kan de oudere ook aangeven of het bezoekrapport naar de ouderenadvi seur mag worden doorgestuurd. Die kan dat gebruiken bij een beslissing om de betrokken oudere te benaderen", zegt de projectleider. "De ouderenadviseur heeft immers de sociale kaart van de wijk en kan dus goed advies geven over hoe je een zaamheid en sociaal isolement kunt door breken." Al 12,5 jaar repeteert Dameskoor de Reit met veel plezier onder lei ding van dhr. De Bruin. Op verzoek zingt het koor bij diverse gele genheden; elk jaar maakt het een uitstapje en wordt het Cecilia- feest gevierd. Het 18 jaar oude koor met twintig leden is aan wat verjonging toe. Vrouwen die graag zingen, kunnen de sfeer proe ven tijdens de repetities op woensdag van 10.00 tot 11.45 uur in wijkcentrum De reit (Westertorenlaan 4). Eerst bellen kan ook: mw. A. Hermans (tel. 4681419) of mw. R. van Vugt (4676076). Al vijftien jaar biedt de Senioren Academie in de vier grote steden van Brabant Hoger Onderwijs voor Ouderen (HOVO) aan, hier op de Universiteit van Tilburg (UvT). Samen met medecursisten en de docent kunt u geheel nieuwe kennisgebieden onderzoeken of uw bestaande kennis actualiseren en uitbreiden. De Senioren Academie Brabant biedt in het voorjaar van 2005 weer een groot aantal interessante cursussen aan. In Tilburg gaat het onder meer om uiteenlopende onderwerpen als Speurtocht naar menselijke intelligentie (psychologie en filosofie), Opstand der bur gers (mens en maatschappij), Berlijn: architectuurstad (architec tuur), Venster op Marokko (geschiedenis), Ontwikkelingen in de internationale politiek (politieke wetenschappen) en Grote opera componisten: R. Wagner (muziek). Een brochure aanvragen kan via tel. 076-5210771 of via e-mail info@hovobrabant.nl. Alle informatie is ook te vinden op website www.hovobrabant.nl. Inschrijven kan voor de meeste cursussen tot 7 januari. Je hoeft niet per se op leeftijd te zijn om je eenzaam te voelen. Gevoelens van eenzaamheid, er niet (meer) bij horen of verlaten te zijn: mensen van alle leeftij den kunnen er last van hebben. Maar oudere mensen verkeren vaker in omstandigheden, waardoor het gevoel van eenzaamheid kan ontstaan. Bijvoor beeld als iemand zijn partner verliest en de kinderen wonen te ver weg voor een kop koffie en een praatje. Het verdriet valt niet weg te nemen, maar aan een zaamheid is meestal wat te doen. Met een actieve opstelling valt ze vaak zelfs te voorkomen. Steeds meer mensen voelen zich eenzaam. Een bezoek aan de bibliotheek brengt u in contact met andere mensen, maar u vindt er ook boeken over dit gevoel. Bijvoorbeeld Doorbreek je eenzaam heid van Seef Konijn. Het zijn pastorale beschouwingen over een zaamheid. In het eerste deel de fundamentele en eigentijdse pro blematiek van de eenzaamheid, en het verschil met alleen zijn. In het tweede deel hoe je jezelf in de eenzaamheid bij de hand moet (laten) nemen. Voor wie in de zorg werkt en daar het probleem eenzaamheid tegenkomt, is Eenzaam op leeftijd: interventies bij eenzame oude ren misschien een geschikt boek. Het geeft theorieën over en achtergronden van eenzaamheid bij ouderen, met veel praktijk voorbeelden. Trudy Kunz beschrijft in haar boek Zeg toch eens gewoon Hallo; hoe je angsten en remmingen overwint en gemakkelijker contacten legt als journaliste haar komische, soms pijnlijke maar altijd leerrij ke ervaringen als zij zich van haar sociale verlegenheid wil bevrij den. In Verbroken zwijgen schrijft Bernlef verhalen over eenzaamheid. Ina Boudier-Bakker beschreef in Een dorre plant (eerste druk 1909) het relaas van een eenzelvige man die in zijn grote gezin een geï soleerd bestaan lijdt. Hij krijgt plotseling wel de aandacht waarnaar hij altijd zo verlangde wanneer hij 100 jaar wordt. Bevroren dromen van Ton van Reen vertelt over Marguerite, een vrouw van middelbare leeftijd. Zij woont samen met haar dochter teruggetrokken in een klein Frans dorp, maar door de ontmoeting met een Algerijnse arbeider lijkt het als of ze toch loskomt van haar omgeving. Het is echter aanleiding voor haar dochter om te beslui ten werkelijk te vertrekken en haar moeder achter te laten. Laatste tip: de Amerikaanse auteur Richard Yates (1926-1992) schreef Veertien soorten eenzaamheid. Hierin vertelt hij over diver se belevingen van het begrip eenzaamheid.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 15