8© WIJZE Oorzaak voedselvergiftiging ligt vaak in eigen keuken Afscheid van Barth Vrijwilligers steunen dementerenden DA COLOFON Gebruik van medicijnen Vakanties Rode Kruis Lezing Sed Vitae Caravanclub De Trekhaak Van stofnest tot Yakult Website over zorg Ontspanning Meldactie zorgcentra Rommelmarkten Blijspel in Noord DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 11 NOVEMBER 2004 - PAGINA 13 IER 2004 - PAGINA 12 DAG 16 NOVEMBER Redactie Seniorenwijzer ons voedsel voorkomen en zijn. Als voedsel onzorgvuldig r stuk- ivang: zomer Olymf luisteren. Verlaat door het overlijden van die andere rots in de branding bij Als steunpilaar waren we - de redactie van dè Seniorenwijzer - hem al een paar maanden kwijt, na zijn afscheid als stafmede- tstraat 44 The Choice ■Head I-21.00 uur ■m RS TILBURG raai - 20.30 uur ■Muzikanten, fakirs en al-20.30 uur rn - Doe mee win Het Trefpunt senioren van Gasthuisring-Vredeswijk organiseert op maandag 15 november een lezing door de heer J. Schols over het gebruik van medicijnen. De middag in het parochiehuis aan de Vre deman de Vriesstraat 38 begint om 14.00 uur. Entree gratis, even als koffie of thee. Het Rode Kruis verzorgt jaarlijks vakanties voor mensen die niet zelfstandig op vakantie kunnen gaan, omdat ze zorg nodig (kunnen) hebben. De binnenlandse vakantiemogelijkheden zijn op een luxe vakantieschip en in drie aangepaste hotels. Ook is er een aantal bui tenlandse vakanties. Aanmelden kan bij het Rode Kruis, afd. Tilburg, tel. 5425163 (tussen 13.30 en 17.00 uur). vertrouwde om< wonen. Dat get week bij de der vaste vrijwilliger. Uitgangspunt is de belevingswereld van dementerenden. Daarvoor wordt onder meer de koffertjesmethode gebruikt, een hulpmiddel om op een prettige manier con- Het Sed Vitae Forum van de studentenvereniging van de Senioren academie organiseert 19 november een lezing door antropoloog Evert-Jan Grit over de verschillen in het 'recht op terugkeer1 in het Palestijns-lsraëlische conflict. De bijeenkomst in café-restaurant Boerke Mutsers (Vijverlaan 2) duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Toe gangsprijs voor leden 2,50 euro, voor niet-leden 5,00 euro. Caravanclub De Trekhaak is een landelijke club voor 50-plussers. Zij kunnen met andere clubleden met de caravan op reis door Europa gaan: voor kortere of langere tijd, dichtbij of verder weg, met hulp onderweg of juist niet. De leden bepalen zelf welke reizen ze organiseren en met welke rei zen ze meegaan. Over het algemeen bestaat een seizoen uit een voorjaarskamp, enkele kortere of langere reizen door Europa en een najaarskamp. Het voor- en najaarskamp zijn in Nederland. In de winterperiode komen de leden van De Trekhaak enkele keren bij elkaar in Nijmegen om plannen te maken voor het nieuwe seizoen. Informatie: www.cc-detrekhaak.nl, of dhr. J. Jansen, Prickwaert 91, 3363 BB, Sliedrecht; tel.0184-417239. De vrijwilligers gaan sociale, emotionele en praktische steun aan dementerenden bie den, zodat die zolang mogelijk in hun eigen omgeving kunnen blijven ïbeurt een of twee keer per jmenterende thuis door een UGDCULTUURBOS lijk 12-16.00 uur jonero IAKEL 12.30 uur De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: André Coenen, Chantal van Dijk, Riek Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, Karel Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens -1 Vermeer, Denise van de Pas, Debby- Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan gestuurd worden naar het I redactie-adres of naar De Tilburgse - Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Til- I burg; tel. 5368805; e-mail redactie©til-1 - burgsekoerier. nl o. v. v. Seniorenwijzer. Deadline: donderdag 12.00 uur voor verschijningsdatum. RT iweg 2a, Riel ten - Coppens ION in434a lari lijk werk, Stef Kreymborg AD 44 cember icques Toeten .MUSEUM Zinken, Zigzag en bloopy! J lashes, Marian Bijlenga Vandaag de dag betekent hygiëne het dweilen van de vloer tot aan het ontslakken van het eigen lichaam met een kuurtje. De voor- jaarsschoonmaakbeurt van vroeger kennen we niet meer, de yakults zijn er voor in de plaats gekomen. De mens neemt meer en meer hygiënemaatregelen. Dus: stofnesten weg, ruim baan voor allergie ën? De vraag is: wat is beter? De volgende boeken uit de bibliotheek geven tips en leesplezier In De grote schoonmaak geeft Linda Cobb een keur aan huishou delijke tips voor het onderhoud van en vlek/stankbestrijding in bad kamer, keuken en kinderkamer. Tip: een kom schone kattenbakkor rels of houtskool om geurtjes uit de koelkast te halen. Hygiënecode voor de privé-huishouding, een uitgave van de Stich ting Voedingscentrum, besteedt systematisch aandacht aan de risi co's die te maken hebben met voedselverzorging, persoonlijke hygi ëne, huisdieren, plaagdieren en het binnenhuismilieu. Deze geïnte greerde aanpak kan bijdragen aan het terugdringen van cara-aan- doeningen en allergieën. Oosterse schoonheid: lichaam en geest in de Oriënt is een leuk, geïllustreerd boek van Wendy Buonaventura over de geschiedenis van de lichaamsverzorging in het Midden-Oosten en Noord-Afrika. Aan de orde komen: stoombad, massages, cosmetica, geur en haarverzorging. Met natuurlijke tips, zoals een oud Arabisch recept tegen de eerste grijze haren: een vloeistof die ontstaat als je groene sinaasappels een paar weken in olijfolie laat staan. g Ontbreekt, atietoneel EVIL Iraat 27 -16.00 uur CD Band Contest IERCURE ort 300 -16.00 uur zband straat 62-10.30-12.30 uur Orchestra TS 61 -17.00 uur (LM chl.Berkel-Enschot- RSTILBURG urg-14.30 uur Ferra - Dolfje Weerwolfje aal-11.30 uur itieconcerten TTUIN 14-19.30 uur -20.30 uur oed MG 15 NOVEMBER IX straat 62-21.30 uur naandag TTUIN 14-21.30 uur Het is voor zorgconsumenten niet gemakkelijk informatie te vinden waarmee zij een keuze voor de ene of de andere zorgaanbieder kunnen maken. De regionale patiënten/consumenten platforms in Nederland zijn daarom gestart met de website www.kiesmetzorg.nl. Op deze site is informatie over zorgaanbieders te vinden vanuit het perspectief van de consumenten. Ook voor de regio Midden-Brabant is deze informatie nu op internet beschikbaar. Mede dankzij de zorgaanbieders is het Regionaal Pati ënten Consumenten Platform Midden-Brabant (RPCP MB) er in geslaagd een nagenoeg compleet beeld te geven van de verpleeg- en verzorgingshuizen en de thuiszorg in de regio. Andere sectoren in de zorg volgen later. cember ien van Europa E DE VERDIEPING] weg 16, Moergestel rgman ING VRIENDENKRING Akkers 15 ember gijzelaars en tgers lED luvel 12 LUST |ksebaan15 mber tot januari n Rossum In ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunnen ouderen op woensdag 17 november bloemschikken kosten: 3 euro per je. Zelf meebrengen: bakje, mandje of potje en een mesje. Aan\ 10.00 uur. Op woensdag 24 november is er in trefpunt 't Sant een rik- en joker- ochtend. Kosten 1 euro p.p. Leuke prijsjes. Aanvang:10.00 uur. Op vrijdag 19 november is er een dansavond in wijkcentrum The resia voor senioren. Lekker kletsen met leeftijdgenoten kan ook. De avond duurt van 19.30 tot 23.30 uur. Entree 1 euro, incl. een kopje koffie of thee. Humor, relativeringsvermogen en vindingrijkheid waren Barths 'wapens' in het dagelijks leven, ook als het tegenzat. Zo heeft hij vond iedereen een goed idee. Vanzelfsprekend, want de onder- eveneens leren leven met de visuele handicap die hem een linge verstandhouding in de redactie was en is prima, mede aantal jaren geleden trof. Ook de afgelopen maanden trok hij zo zijn plan. Hij had meer tijd mogelijk de temperatuur in de koelkast te meten. Is de temperatuur boven de 7 C Zet de koelkast dan op een koudere stand. Hoe hoger het getal op de knop, hoe lager de temperatuur in de koelkast." Voedselvergiftiging kan ongemerkt op de loer liggen. Vaak gaat het goed, maar als het fout gaat heeft op zijn minst vervelende gevolgen en soms zelfs fatale. CvD Onder de naam Geheugen zoekt Steun gaat de Vrijwillige Thuishulp van Con tour met deskundige vrijwilligers onder steuning bieden aan dementerenden en hun mantelzorgers. De Vrijwillige Thuis hulp werkt hierbij samen met de Demen- tieconsulenten, stichting Mantelzorg Midden-Brabant en de afdeling Midden- Brabant van Alzheimer Nederland. tact te maken met de dementerende in een vergevorderd ziekteproces. In het koffertje zitten zaken die herinneringen kunnen oproepen bij de dementerende. Het kan bij voorbeeld gaan om oude gezelschapsspe len, maar ook om persoonlijke dingen van vroeger, zoals foto's of tastbare herinnerin gen aan het werk. De vrijwilligers vullen met hun aanwezig heid en contact niet alleen het sociale net werk rond een dementerende aan, maar maken ook de taak van de mantelzorgers lichter, zodat zij de zorg langer kunnen vol houden. t met hem mee. Er rit door Zuid-Oost- j Daniel in elkaar fd, verleid en gear- )e ruzies met Juli He im. Daniel moet zijn ïreldbeeld bijstellen, i roadmovie annex nedie. De film heeft :n slaagt erin heerlijk itisch te zijn. Begeleiding De vrijwilligers worden vooraf gedurende zes dagdelen door een team van beroeps krachten geschoold in het omgaan met mensen met dementie. Ook leren ze hoe zij de leefwereld van dementerenden kun nen vergroten en hoe zij open kunnen Hygiëne in de keuken: was de handen regelmatig met water en zeep en droog ze goed af met een schone handdoek. Vermijd dat bacteriën van rauwe op bereide producten worden overgebracht, bijvoorbeeld via de snijplank, mes of ander keukengerei. FOTO: PETER LIGTENBERG Uit recente landelijk onderzoeken blijkt dat de kwaliteit van de zorg in verpleeg- en verzorgingshuizen nogal eens te wensen over laat. In deze onderzoeken is echter niet of nauwelijks gekeken naar de ervaringen van bewoners en andere betrokkenen. Vandaar dat het Regionaal Patiënten Consumenten Platform Midden-Brabant (RPCP-MB) van 15 tot en met 19 november voor hen een meldac tie houdt. Bewoners en betrokkenen kunnen er hun negatieve én positieve ervaringen kwijt. Bij duidelijke klachten zal het RPCP met de betrokken instelling spreken en aandringen op verbetering. Ook worden de reacties gebundeld en onder meer via www.kiesmet- zorg.nl gepubliceerd. Reageren kan via de website www.kiesmetzorg.nl en via telefoon nummer 0900-2437070 (9.00 tot 13.00 uur; 10 ct. p/m). Het Infor matie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg si onderdeel van het RPCP. Seniorenkoor De Koraal houdt op de zaterdagen 13 en 20 novem ber van 10.00 tot 17.00 uur rommelmarkten in wijkcentrum 't Kiet- vitslaer (Reinevaarstraat 55). Op zondag 14 november is er van 11.00 tot 16.00 uur een tweede hands markt in zorgcentrum De Kievitshorst (Beneluxlaan 101). de redactie van de Seniorenwijzer, Jan van Groos, hadden we Zo'n abrupt afscheid op veel te jonge leeftijd veroorzaakt veel vier weken geleden ons afscheidsetentje met Barth. Hij had verdriet. Niet alleen bij zijn vrouw, kinderen, familie en vrienden, goede zin, we hebben veel gelachen die avond. Barth leek vrij maar tevens bij de velen die de afgelopen 25 jaar met Barth te goed in zijn vel te zitten: hij was begonnen zich te oriënteren op maken hebben gehad in of via het Tilburgse ouderenwerk. Ook wat hij als vrijwilliger in zijn woonplaats Oosterhout kon gaan wij zijn erg bedroefd, doen, zoals meewerken aan het 'ouderenproof' maken van die Maatregelen die het risico van een voedselvergiftiging verkleinen: Zorg voor schone handen: was ze regelmatig met water en zeep en droog ze goed af met een schone handdoek. Voorkom besmetting: houd vuile en rauwe producten apart van schone en bereide voedingsmiddelen. Vermijd dat bacteriën van rauwe op bereide producten worden over gebracht, bijvoorbeeld via de snijplank, mes of ander keukengerei (kruisbesmetting). Houd alles schoon en droog: verschoon regelmatig hand- en theedoeken. Vaatdoek jes kunnen het best elke dag verschoond worden. Goed koelen: voorkom voedselbederf zoveel mogelijk door goed te koelen. Zorg bij het doen van boodschappen dat bederfelijke producten koud en diepvriesproducten bevroren blijven door deze als laatste te kopen. Controleer regelmatig de temperatuur van de koelkast (maximaal 7 C, bij voorkeur 4 C) met een koelkastthermometer. Door en door verhitten: dit maakt eventuele bacteriën in het eten onschadelijk.Roer gerechten bij het opwarmen, ook in de magnetron, af en toe goed door, zodat er geen lauwe gedeelten in blijven zitten. Volg de adviezen op de verpakking: lees de bereidings- en bewaaradviezen op levensmiddelen en let op de houdbaarheidsdatum. Deze geldt voor ongeopende ver pakkingen; hoelang producten na de opening nog houdbaar zijn is afhankelijk van het product. De SOON (Samenwerkende Ouderenorganisaties Noord) organi seert op vrijdag 19 november een toneelmiddag in Huize Heikant (Schubertstraat). Toneelgroep De Moer speelt dan het blijspel Mogelijk is alles. De toegang is gratis. Naast een kopje koffie/thee krijgen de bezoekers een consumptiemunt voor in de pauze. De zaal is om 13.30 uur open; de voorstelling begint om 14.00 uur. /intig jaar overspan- lepos. De Italiaanse ader, moeder en twee Giancarlo) verhuist 2 naar een stad in het ipenen daar de eerste "Solino" wordt een eder raakt haar heim- kwijt en vader werkt ongens genieten van i de eerste joint tot de uurtjes. Gigi heeft regisseur te worden, gewoon niet wat hij rs op het succes van obeert hem dit af te rs worden rivalen èn it elkaar. Pas in 1984 weer tegen. tstraat 44 -Kleine zaal - lay 13 IX fstraat 62 - 21.30 uur Aron Raams RS TILBURG >urg - 20.15 uur aal - 20.30 uur rants Orkest - de al-20.30 uur -Logement Van Dijk SDAG 17 NOVEMBER IX fstraat 62 -21.30 uur eNecks RS TILBURG al-20.30 uur -Logement Van Dijk iRDAG 18 NOVEMBER staan voor de emoties van de dementeren de en zijn of haar mantelzorger. Voordat hij of zij aan de slag gaat, bezoekt de vrijwilliger eerst de dementerende en diens verzorgende(n). Daarbij wordt beke ken of het 'klikt'. Na de kennismaking kan de vrijwilliger voor het koffertje zaken zoe ken die aansluiten bij de belevingswereld van de cliënt. De vrijwilligers blijven begeleiding krijgen bij hun werk. In themabijeenkomsten kun nen ze met collega-vrijwilligers relevante onderwerpen bespreken en ervaringen uit wisselen. De voorbereidende cursus van van Geheugen zoekt Steun start in week 48 en eindigt in week 52. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de Vrijwil lige Thuishulp van Contour, maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 13.00 uur, tel. 5434572 (Marian Franken of Tonnie Haest). ny Gilley reisde de een jaarlijkse intema- ilstandsdag van de als startpunt op de lij bezocht oorlogsge- :t staatshoofden, win- lelprijs voor de Vrede en bij de Verenigde jaar is 21 september lational Day of Peace. Meer informatie over gezonde en veilige voeding: Voedingcentrum, tel. 070- 3068888 of www.voedingcentrum.nl. Bij het Voedingcentrum is ook de Bewaar- wijzer verkrijgbaar. Dit is een overzicht met richtlijnen voor de houdbaarheid van diverse levensmiddelen. Informatie over voorlichting van GGD Hart voor Brabant aan groepen oude ren: tel. 073-6404070. Strenge voorschriften en controles zor gen ervoor dat onze voedingsmiddelen behoorlijk veilig zijn. Toch worden jaar lijks meer dan één miljoen mensen in Nederland ziek door 'verkeerd eten'. Vaak denken mensen dat de voedsel vergiftiging te maken heeft met slechte hygiëne in de keuken van een restau rant. Of dat een gekocht product niet meer helemaal 'goed' was. Maar in meer dan de helft van alle gevallen ligt de oor zaak van voedselvergiftiging in de eigen keuken. Vooral ouderen moeten extra oppassen voor voedselvergiftiging, omdat ze minder weerstand hebben. Meestal zijn bacteriën als Campylobacter of salmonella de oorzaak van voedselinfec- ties of -vergiftigingen. Deze twee soorten zijn vooral te vinden in rauw vlees en kip. Maar ook in eieren en ongepasteuriseerde melk gedijen deze bacteriën goed. Het lastige van bacteriën is dat ze vaak van nature op onzichtbaar bewaard of bereid wordt, kunnen deze bac teriën zich erg snel vermenigvuldigen tot schadelijke hoeveelheden. De gevolgen hiervan kunnen erg vervelend zijn: hoofd pijn, misselijkheid, braken en diarree. Soms hebben ze chronische klachten tot gevolg, of zelfs een dodelijke afloop. Bacteriën en gifstoffen Marijke Bertrams (57) geeft als vrijwilliger van de GGD Hart voor Brabant regelmatig voorlichtingbijeenkomsten over hygiëne in de keuken aan 50-plussers. Ze geeft uitleg over de oorzaken van voedselvergiftiging en voedselinfectie en over maatregelen die het risico verkleinen. Een voedselinfectie of -vergiftiging wordt niet altijd herkend. Vaak denkt de zieke bij buikpijn of diarree aan een buikgriepje. Maar meestal worden de klachten veroor zaakt door eten dat niet helemaal goed meer was. Er is een duidelijk verschil tus sen een voedselinfectie en een voedsel vergiftiging, vertelt Bertrams: "Een voedsel infectie ontstaat door ziekmakende bacteri ën die via ons eten in onze darmen terecht komen en daar ontstekingen veroorzaken. Van een voedselvergiftiging is sprake als we ziek worden door eten waarin gifstoffen zitten die door bacteriën zijn gemaakt." "Bepaalde groepen mensen zijn extra gevoelig voor voedselvergiftiging. Jonge kinderen, zieken en ouderen hebben min der weerstand en lopen dus meer risico", vervolgt de GGD-voorlichtster. "Vanaf ongeveer 60 jaar neemt de weerstand tegen infecties af. Daarnaast daalt de pro ductie van het maagzuur dat onder meer bacteriën doodt. Hierdoor kunnen schade lijke bacteriën gemakkelijker in de darmen terecht komen om daar infecties te veroor zaken. Bovendien kunnen de gevolgen van een voedselvergiftiging bij ouderen ernsti ger zijn. Ze lopen bij diarree meer kans op acute uitdroging." Houdbaarheid Veel ouderen nemen het uit zuinigheid niet zo nauw met de houdbaarheidsdatum die op producten vermeld staat. Ook bereid voedsel, zoals kliekjes, wordt volgens Ber trams regelmatig veel te lang bewaard. Goede bedoelingen kunnén zo schadelijke gevolgen hebben: er zijn volgens haar kin deren die voor hun ouders voor een hele week vooruit koken, terwijl vers bereide maaltijden in de koelkast over het alge meen niet langer dan twee tot drie dagen kunnen worden bewaard. De koelverse maaltijden van de Maaltijdenexpres blijven wel langer goed, omdat deze door speciale bereidingstechnieken langer houdbaar gemaakt zijn, aldus Marijke Bertrams. Om bederfelijke producten goed te kunnen bewaren moet de temperatuur in de koel kast tussen de 4 en 7° C zijn. Bertrams: "Met een koelkastthermometer is het voor zijn vrouw Chrisje en zijn kinderen Maartje en Joris. In de Pats. Woensdagochtend 27 oktober het bericht "zwaar hartin- 5r genoot hij van het EK voetbal, de Tour de France, de farct; hij ligt op de IC." Boem. Donderdagochtend: "Hij heeft nog ipische Spelen en van zijn grootste liefhebberij: muziek pijn en krijgt morfine." Vrijdagmorgen de keel gesnoerd: "Barth is vanochtend vroeg overleden." gemeente. Er was geen enkel teken van werker Ouderenwerk van de Twern. Eind juni nam Barth Noord- (extra) lichamelijke problemen tij- zij officieel afscheid. Hij heeft maar vier maanden mogen en kun- dens het etentje twee weken voor nen wennen aan de vele vrije tijd na een arbeidzaam leven: twee zijn dood. Op Barths initiatief spra- weken geleden overleed Barth plotseling op 55-jarige leeftijd. ken we af op gezette tijden weer zo'n etentje te hebben met de 'ouwe hap' van de redactie. Dat go fint dankzij Barths persoonlijkheid en inlevingsvermogen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 13