W I J Z E 1 'Tegenwoordig staan hun mogelijkheden centraal' Tilburg wordt 'ouderenproof' Jl El en Een eeuw zorg voor verstandelijk gehandicapten in Huize Assisië LS COLOFON Financiële regelingen Thebe Dag van de Witte Stok Homeopathie Rommelmarkt Honderd jaar Assisië Geheugentraining Hygiëne in de keuken Als een kind eenmaal was was er nauwelijks kind en de ouders. Patiëntenrecht Oude liedjes en sketches Ontspannende activiteiten T-F J th J k )BER 2004 - PAGINA 10 DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 14 OKTOBER 2004 - PAGINA 11 jzen! FOTO: PETER LIGTENBERG Prismamedewerker Bart van Doveren (links) en bewoner Jacob Leerentveld. i.be CvD J 0 02 WACON 180 seurs, orgen rijten, aplopers, ing, ode. jleden dat begon- fAR op l.n/ LL organi st GGD Ypelaer In daverend L nog even I betaalbare geworden. Samen met de andere jongens die dat waren, moest ik afwassen, de vloer vegen, schrobben en schuren met staalwol en schoenen poetsen. Iedere week wel 57 paar." KBO De Goede Herder (Isidorusstraat 6) organiseert dinsdag 19 okto ber van 14.00 tot 16.30 uur een themamiddag over gemeentelijk ouderenbeleid, in het bijzonder aanvullende vergoedingen en de mogelijkheden tot bijzondere bijstand. Twee medewerkers van de dienst Sociale Zaken houden een inleiding en beantwoorden vragen. Toegang gratis voor leden en niet-leden; koffie en thee zijn ook gratis. Ouderenwerk Tilburg-Noord organiseert donderdag 21 oktober van 13.30 tot 15.30 uur een voorlichtingsmiddag over thuiszorgorgani satie Thebe. Plaats: seniorensoos t Hazennest, Kreverplein 27. Gratis entree, plus twee kopjes koffie of thee. Jan Leemans ondertekent namens de Oude Makkers de overeenkomst 'Til burg Ouderenproof'. foto: peter ligtenberg Morgenmiddag voert het Tilburgse Netwerk Blinden en Slechtzien den actie in het kader van de Internationale Dag van de Witte Stok. Slechtzienden en blinden gaan bij de Schouwburgring en Paleis- ring regelmatig door het horizontaal vooruit steken van hun witte stokken aangeven dat ze willen oversteken. Bestuurders die netjes stoppen krijgen een folder met uitleg over de actie aangeboden. Elke bestuurder is wettelijk verplicht te stoppen als een visueel gehandicapte een witte stok met één of meer rode ringen uitsteekt, maar in de praktijk rijden ze nogal eens door. Volgens het regle ment van Verkeersregels en Verkeerstekens moeten eigenlijk alle personen die zich moeilijk voortbewegen voorrang krijgen met oversteken. Een oorzaak van de overtredeing is dat veel verkeers deelnemers niet op de hoogte zijn van deze regel. Vandaar de actie onder het motto 'Stop voor de stok!', die in het hele land gevoerd wordt. Het Netwerk heeft daarbij rijschoolhou ders uitgenodigd de actieplaats aan te doen tijdens de lessen. Thuis Jacob woont nog steeds op 't terrein van Assisië: samen met dertien anderen - man nen en vrouwen - in een huis. "We kunnen het goed vinden met elkaar. Natuurlijk heb ben we wel eens woorden, maar ruzie heb ben we nooit", vertelt hij. Toen hij 65 werd, is Jacob gestopt met werken. Nu vult hij zijn dag met zijn hobby 's: biljarten, mondharmonica spelen en knutselen. "Ik maak allerlei dingen van kar ton dat ik tegen elkaar plak. Zo heb ik al heel veel koffertjes, maar ook schilderijen voor mijn foto's gemaakt", zegt Jacob ter wijl hij zijn fotolijsten laat zien. "Ik heb veel foto's op mijn kamer hangen. Als ik daar naar kijk, weet ik weer hoe alles vroeger was. Vroeger was er hier veel meer te doen, we handen een eigen toneelclub, zwembad, drumband en ker mis. Nu niet meer. Het is tegenwoordig erg rustig op het terrein; veel mensen zijn ver huisd en anderen zijn overleden." Zelf voelt hij er niks voor om te verhuizen. "Want", zegt hij, "Hier ben ik opgegroeid. Het is mijn thuis geworden." Dinsdag 19 oktober organiseert Activiteitencommissie Ouderen St. Anna een informatiemiddag over homeopatische hulp- en geneesmid delen. Aanvang om 14.00 uur in de Frater Mattheushof 1 (aan de Capucijnenstraat). De entree is gratis, evenals een kopje koffie of thee. KBO 't Goirke organiseert zaterdag 23 oktober van 10.00 tot 14.00 uur een rommelmarkt in wijkgebouw De Paperclip (Oude Kapel straat 25). Entree: 0,50 euro. Tafelhuur: dhr en mw. Janssen, tel. 5358446. Biezenmortel - de naam staat voor een met biezen begroeid moe rassig gebied - is sinds januari 1997 een van de vier dorpen die val len onder de gemeente Haaren. Tot 1997 was Biezenmortel een onderdeel van de gemeente Udenhout. Biezenmortel heeft zijn groei voor een groot deel te danken aan het grote complex voor verstandelijk gehandicapten. Zorginstelling Prisma is waarschijnlijk beter bekend onder de oude naam: Huize Assisië. Op 12 januari 1904 werden de eerste patiënten naar Biezenmortel overgebracht. Deze datum wordt aangemerkt als de officiële stich tingsdatum van Huize Assisië. Literatuur over Huize Assisië is slechts beperkt te vinden in de bibli otheek. Eén boek dat het lezen of doorbladeren zeker waard is, heet Overd'n Biezenmortel. Hierin staat onder meer een stuk over het ontstaan en de groei van het zorgcomplex. Op het gebied van zwakzinnigenzorg heeft de bibliotheek veel meer te bieden: van opleidingsmogelijkheden tot geschiedenis en cliëntgerichte zorg. Van het laatste is Serieus nemen, vertrouwen, begrijpen van Marlis Portner een goed voorbeeld. Naast de boeken is ér ook in het tijdschrift Klik: maandblad voor de zwakzinnigenzorg veel informatie te vinden over de hedendaagse zorg. In de catalogus van de bibliotheek is te zien welke boeken er allemaal te vinden zijn over zwakzinnigenzorg: www.obtmb.nl. Wooneenheden Met de invoering van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ) in 1968 kreeg de overheid de verantwoordelijkheid voor de financiële situatie van zorginstellin gen. Zo kwam er meer geld voor gebou wen en kon er meer deskundig personeel aangetrokken worden. Vroeger maakten in Assisië broeders en medici de dienst uit die weinig oog hadden voor de ontwikkeling van de bewoners. De nieuw aangestelde orthopedagogen, psychologen en activiteitenbegeleiders leg den meer nadruk op de ontwikkelingsmo gelijkheden van de verstandelijk gehandi capten. "Zij probeerden door opvoeding het niveau van de bewoners te handhaven en te verbeteren. De mogelijkheden van men sen met een handicap kwamen centraal te staan", aldus Bart van Doveren. De grote slaapzalen werden verleden tijd Op woensdag 20 oktober organiseert Club 92 in samenwerking met Thebe een informatieochtend over het geheugen en geheu gentraining. De bijeenkomst in de kantine van sporthal De Blaak (Grebbe 63) duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Entree gratis, evenals een kopje koffie/thee. 50 Procent van alle voedselvergiftigingen wordt veroorzaakt door onzorgvuldig handelen in de keuken. Senioren zijn extra gevoelig voor de gevolgen daarvan. Daarom organiseert de werkgroep Ouderen van Soekmekaar samen met de GGD op maandag 25 oktober van 14.00 tot 16.00 uur een voorlichtingsmiddag over hygi ëne in de keuken. In de ontmoetingsruimte van Steve Bikohof nr. 14 vertelt een seniorenvoorlichter van de GGD dan over de voed selproductie, de controle hierop, en over de voedselveiligheid thuis. De toegang is gratis. en er kwamen kleinere huiselijk ingerichte wooneenheden Ook ontstonden in de jaren '70 de eerste ouderverenigingen en er kwam meer openheid rond de instellingen. Vanaf halverwege de jaren zeventig heb ben veel cliënten met een lichtere handicap het instellingsterrein verlaten om in gewone huizen in de wijk te gaan wonen. Daar naast blijven steeds meer verstandelijk gehandicapten kinderen bij hun ouders wonen, eventueel met begeleiding vanuit instellingen als Assisië. De integratie in de samenleving is op gang gebracht. Sinds de jaren tachtig staat het begrip voi- waardig burgerschap in de gehandicapten zorg centraal. "Verstandelijk gehandicap ten worden zichtbaar in de samenleving en krijgen net als valide mensen recht op per soonlijke ontplooiing. Dat kan door uit te gaan van de mogelijkheden van verstande lijk gehandicapten. Als je hen de zorg en ondersteuning biedt die daarbij nodig is, kunnen ze als volwaardige burgers deelne men aan de samenleving en gebruik maken van bestaande voorzieningen als sportclubs, wijkcentra en regulier onder wijs", legt Van Doveren uit. Tilburg Ouderenproof heet het project dat Wethouder Els Aarts (o.m. Ouderenbeleid, gebaseerd is op de provinciale actie Oudfit Z''--' NB (voorheen Vitaal Grijs). Het wordt geco- gewricht" ördineerd door het Overlegorgaan Tilburg se Ouderenorganisaties (OTO), waarin de ouderenbonden KBO, PCOB, ANBO, Oude die minder geld en tegelijk meer verant- Makkers en Surinaamse Ouderen Tilburg woordelijkheden op zorggebied krijgen. (SOT) samenwerken. Zij willen met dit initi- Toch hoopt ze dat de wijkgerichte aanpak atief bereiken dat ook de niet-georganiseer- ervoor kan zorgen "dat ouderen en gehan de Tilburgse ouderen betrokken raken bij dicapten krijgen waar ze recht op hebben." de toekomst van hun wijk en zo ook bij het De overeenkomst werd in de raadszaal ouderenbeleid van de gemeente, bena- ondertekend door organisaties als de oude- drukte OTO-voorzitter Jan Meijlink bij de renbonden, Thebe, de Twern, zorgcentra, ondertekening. Contour en alle raadsfracties. opgenomen, nog contact tussen het "De afstand tussen hun woonplaats en het instituut was groot, want er waren maar weinig instellingen voor ver standelijk gehandicapten. Bovendien mochten ouders de eerste zes weken niet op bezoek komen om het kind aan de instelling te laten wennen. Daarna waren er vaste bezoektijden, het bezoek vond plaats in spreekkamers", aldus Van Doveren. De Prisma-medewerker, die nu staffunctiona ris Zorginformatie is, kent de instelling van haver tot gort, omdat hij er zijn loopbaan als schoonmaker begon en er daarna geruime tijd groepsleider was. Afzondering Niet alleen het contact met familieleden was schaars, ook van andere contacten buiten de instelling was geen sprake. Huize Assisië lag erg afgezonderd, bewoners en broeders konden zich redden zonder con tact te hebben met de buitenwereld. Het meeste eten kwam van Assisië zelf. "We hadden een eigen boerderij, bakkerij en slachterij en de melk kwam van onze eigen koeien", vertelt Jacob enthousiast. In 1922 kwamen er zelfs een ziekenhuis en een school op het terrein van Assisië. Bewoners die daartoe in staat waren, werk ten overdag in het instituut. Het werk was alleen geschikt voor cliënten van hogere niveaus. "Aan het begin van de vierde klas van de lagere school, ben ik van school gegaan, omdat ik 16 werd", herinnert Jacob zich. "Daarna ben ik huiswerker •1 Als tweejarig jongetje komt Jacob Leerent- veld in 1928 naar Huize Assisië. Hij weet niet waarom hij daar is komen wonen. 1 "Misschien was het omdat ik niet zo snel 1 was als de andere kinderen, of omdat het thuis gewoon niet ging. We waren thuis met negen kinderen en het was er altijd erg 1 druk," vertelt hij. Schaamte "Er waren vroeger twee mogelijkheden voor ouders van verstandelijk gehandicap- I te kinderen", licht Bart van Doveren toe. j "Ze konden zelf de zorg op zich nemen of I de kinderen werden uit huis geplaatst. Uit I gevoelens van onmacht en schaamte - een 11 gehandicapt kind werd vaak gezien als een 11 straf van God - en de veelal grote gezinnen leidden ertoe dat veel verstandelijk gehan- 1 dicapten uit huis geplaatst werden. Via de I burgemeester of de huisarts werd dan een n plaats in een instituut als Assisië geregeld, 4 waar ze in grote zalen met zo'n vijftig bed eden verbleven." De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) c seert woensdag 27 oktober een informatiemiddag met Midden-Brabant over patiëntenrecht. De middag in De Y (Corellistraat 10) begint om 14.00 uur. Entree en een kopje koffie of thee zijn gratis. De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal I in de twee weken in De Tilburgse I 1 Koerier. j Redactie:André Coenen, Chantal van Dijk, Riek Flipse-Tiemens, Gerry I 'I Hovers, Karei Luiijf (eindredacteur), li I Loes Mertens -Vermeer, Denise van I de Pas, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Til- I burg, of Postbus 3078, 5003 DB Til- burg; tel. 5839999. Kopij kan gestuurd worden naar het redactieadres of naar De Tilburgse I Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Til- burg; tel. 5368805; e-mail I redactie@tilburgsekoerier.nl o.v.v. I I Seniorenwijzer. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor I l de verschijningsdatum. Op dinsdag 19 oktober brengt Wim van de Heijden sketches en liedjes uit vervlogen jaren in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). De middag voor 50-plussers begint om 14.00 uur. Entree, incl. kopje koffie/thee: voorverkoop 1,50 euro, aan de zaal 2 euro. Voorverkoopadressen: mw. M. Looijkens (Molenstraat 37), mw. De Jong (St. Willibrordstraat 103) en De Baselaer. Het is dit jaar honderd jaar gele vier broeders in Huize Assisië nen met de opvang van verstandelijk gehandicapten jongens en mannen. De opvattingen over de zorg aan verstan delijk gehandicapten is sinds die tijd ingrijpend veranderd. Samen met bewo ner Jacob Leerentveld (77) en Bart van Doveren, die al veertig jaar bij Prisma en zijn voorganger werkt, blikt de Senio renwijzer terug op een eeuw zorg voor verstandelijk gehandicapten. In ouderentrefpunt t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag 20 oktober bloemschikken. U betaalt slechts de prijs van de bloe men. Zelf meebrengen: een potje, mandje of bakje en een mesje. Aanvang 10.00 uur. Bij biljartvereniging Hoefstraat van de KBO is plaats voor enkele nieuwe 55-plusleden. Het clublokaal is De Baselaer (Hoefstraat 175). Het gehele jaar wordt er in clubverband gespeeld op dinsdag en donderdag van 8.30-12.00 uur. De KBO competitie van sep tember tot maart is een maal per week op een middag. Aanmelden op de clubdagen of via tel. 5444146. Ouderenvereniging Reeshof houdt op woensdag 20 oktober om 14.00 uur een bingo in wijkcentrum Heyhoef. 11 Een bingomiddag is er ook op donderdag 28 oktober in wijkcen trum de Reit (Westertorenlaan 4) Een kop koffie of thee is gratis. Vrijdag 15 oktober is er van 19.30 tot 23.30 uur in wijkcentrum Theresia de maandelijkse dansavond voor 55-plussers. Gewoon een gezellig praatje maken kan ook. Entree 1 euro, incl. een kopje koffie of thee. Adres: Nijverstraat 42. Berkel-Enschot was het eerste Brabantse dorp; Tilburg wordt de eerste stad in deze provincie waar geprobeerd wordt de leefomgeving op kleinschalig niveau zo te maken dat ouderen er lange tijd zelfstandig kunnen wonen. Op 1 oktober, de Dag van de Ouderen, werd de praktische invulling daarvan gestart met de feestelijke ondertekening van een overeenkomst door allerlei instellingen en organisaties die daaraan een bijdrage gaan leveren. Als eerste kunnen ouderen in de binnenstad binnenkort hun wensen en verlangens naar voren brengen. Zorg) noemde deze periode "een lastig tijds gewricht" om iets dergelijks te organiseren. Ze verwees daarbij onder meer naar de ver soberende rijksoverheid en de gemeenten - - -Ier ge- woordelijkheden c Toch hoopt ze dat ■T“

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 11