8® JZE W I I pgs Dag van de Ouderen in De Druiventros Mijn Jaren '50 Redactieleden gezocht I f I COLOFON I L ffiESÏT I I I De jaren '50 in de bibliotheek 'Geenfolderregen, maar direct bruikbare informatie op Seniorenbeurs' aan 2a Tilbuig Alzheimer Café Concert ouderenkoren Rommelmarkt Verlies, ...en dan verder Website maken Lezing Sed Vitae Bingo en kaarten Vrouwen in de overgang i' DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 30 SEPTEMBER 2004 - PAGINA 17 ilburg. 6877835. MSCHE EN IALE HULP i wij jlen, Tilbi van 110 oktober (Hoefstraat iMBER 2004 - PAGINA 1(j op kleinkinderen wordt srs direct of indirect een inkinderen en de ouders. Fon- nr> zoek vijftig die duur van MBULANCE ner: 5420055 435209 5438216 Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a SR Tilburg, of Postt tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post bus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Het comité dat de Dag van de Ouderen organiseert, hoopt dat het komende zondag in De Druiventros net zo'n gezellige drukte wordt als vorig jaar in zorgcentrum Het Laar foto, harry van krieken per maand). Geboden wordt: een vrijwil- ligersvergoeding per artikel, een serieus en gezellig redactieteam en een leerza me periode Apotheek rt Heijn) X) lim iet Zand rkt) 5.00 uur *e Quirijnstok Redactie: Chantal van Dijk, I Hovers, Karei Li Mertens -Vermeer, Denise van de Pas, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. baan 2b' 70; leuning en informatie bij formatiecentrumoncolo- Persoonlijk advies Piet Brokke legt uit dat de bedrijven die op de Seniorenbeurs staan met hun produc ten en diensten moeten aansluiten bij de wensen en behoeften van de ouderen die er komen. "Het moeten vooral bedrijven zijn die letterlijk bij de mensen om de hoek zitten", meent hij. "Zo komen er bijvoor beeld een radio- en televisiezaak, schoe nenwinkel, reisbureau, meubelzaak en zijn er ook woningbouwverenigingen aanwe zig. Het is de bedoeling dat iedereen infor- binnen- en buitenland, de angst voor de dag 18 oktober is er van 10.00 tot 17.00 Russen, het domein van de vrouw, de uur een speciale Mijn jaren '50-dagwaar- populariteit van de toen piepjonge televi- op u uw objecten en/of beeldmateriaal bij jukebox, tijds sie, de sterke toename van communica- -.h— tie- en transportmiddelen en rebelse jon geren. Voor Knus is het museum nog op naar voorwerpen uit de jaren vijftit mogen worden voor de guu istelli-- - De Seniorenwijzer I twee weken in De sr verschijnt eenmaal in de Tilburgse Koerier. Riek Flipse-Tiemens, Gerry iuiijf (eindredacteur), Loes Cathérine Matthijssen, I Debby Struijk-Buitelaar. 3 Vincentiusstraat 102, 5038 stbus 3078, 5003 DB Tilburg; Veel informatie, hapjes en drankjes, maar vooral een hele hoop gezelligheid: dat zijn de ingrediënten voor de Seniorenbeurs op de Dag van de Ouderen, die zondag 3 okto- 1ATIE-EN ber gehouden wordt in restaurant De Druiventros in Berkel-Enschot. De dag is dheidszorg bedoeld voor alle ouderen uit de gemeente Tilburg. Burgemeester Ruud Vreeman ver- jke informatie, advies en I richt om 10.00 uur de opening en de dag eindigt om 16.30 uur. De toegang is gratis, ig bij vragen en klachten 9.00-13.00 uur. 437070 (0,10 per min.) 8ikg-noord-brabant.nl :SK GEESTELIJKE DHEIDSZORG ijke informatie over gezondheidszorg T 191; Jesk@ggzmb.nl ‘UNT PERSOON- DEN BUDGET ijke informatie over en igbijPGB cliënten: ma-wo-do van uur; tel.: (013) 594 21 II l.vandenassum@rpcp- J verpleging en verzorging: 1 7.00 uur, tel.: (013) 594 1 mdenheuvel@rpcp-mb.nl IEID MILIEU 5997 S VOOR MOEDERS 1 (gratis) 1MINEERD? II f kom langs het Anti 'ii ie Bureau tel. 5438917 ,1 raat 3 5038 BA Tilburg J IFFERHULP EN WEST-BRABANT I lburgSpoorlaan21d ii 5498470 NST DIABETEN lag tel.033-4630566 j G-DE ZORGVERLENER el. 5700833 fax. 5801577 hulpmiddelen. Slibbroek beek 013-5056009. IUISZORG dag bereikbaar, 7 dagen defoon 0900-8806. ir opvoedingsvragen i met kinderen in de leef- >t 4 jaar, de mogelijkheid c te maken voor dit spree- - >n 0900-8806. 24 uur per aar, 7 dagen per week. RENADVISEUR L /ragen. Telefonisch spree- I /m vr.: 9.00- 12.00 uur, 1 I 05. I TIEPUNTF.N OVER ?ORG EN WELZIJN /inkel Oud-Noord it 256 (in wijkcentrum) /inkel West 174 (wijkcentrum 't Sant) /inkel Zuid raat 4, tel. 5350272 /inkel Oud-Zuid omansstraat 13 '3 iTIE- ADVIESLUN lotgenoten over psychi- 572 0,10 p/m) NTIECONSULENT 160 Tilburg iteuning en informatie bij igheid of dementie 149466 >urgse Seniorenbeurs tijdens Dag i de Ouderen: zondag 3 oktober van 10.00 uur tot 16.30 uur in De Druiventros (Bosscheweg 11, Berkel-Enschot). Te bereiken vanuit Tilburg met stadsbus 49 of lijn 140 (richting Oisterwijk). Er is vol doende parkeerruimte. Grootouderschap en opvoeden De psychologische invloed van grootouders c vaak onderschat. Toch spelen veel grootouder belangrijke rol in het leven van hun kleir tys Hogeschool Pedagogiek houdt daarom op 15 oktober de studie middag Grootouderschap en opvoeding. Aan het einde van de mid dag vindt de presentatie plaats van een nieuw boek op het terrein van de levenslooppsychologie. Hierin beschrijft Nelleke Rögels de ont wikkeling van jongvolwassenen, volwassenen en oudere volwasse nen. Alle deelnemers ontvangen dit boek. De studiemiddag in de Rode Zaal van het Mollergebouw (Prof. Goos- senslaan 1-01) duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Deelname kost 40 euro. Inschrijven kan tot 8 oktober. Informatie: Lonneke Schilders, tel. 0877-879154. Terugkijkend op de jaren '50 wordt duidelijk dat toen de basis werd gelegd voor de roerige jaren '60. De bibliotheek maakt een uitgebrei de terugblik mogelijk met boeken, cd's en video's. De politiek werd in de jaren '50 beheerst door Willem Drees. Het dit jaar verschenen boek Kabinet Drees; het einde van de rooms-rode coalitie van Jan-Willem Brouwer en Peter van der Heiden (red.) geeft een goed inzicht in de parlementaire geschiedenis van toen. In de roman Het zwijgen van Maria Zachea; een ware familiegeschiedenis van Judith Koelemeijer blikken twaalf volwassen kinderen uit een groot katholiek gezin terug op hun jeugd in die jaren. Jean-Paul Sartre en Albert Camus speelden met hun visies over het existentialisme een belangrijke rol in de filosofie. Vertalingen zijn te vinden in de bibliotheek, onder andere Het existentialisme is een humanisme en De mens in opstand. Maar ook de poëzie van beat nik Alan Ginsberg (bijv. Proef mijn tong in je oor, vertaald door Simon Vinkenoog) is nu nog het lezen waard. En midden jaren vijftig geno ten de getekende avonturen van de matrozen Oki en Dokie en Piet je Puk, door de Middelburgse onderwijzer Henri Amoldus, aanzien. Overzichten over de jaren ’50 zijn terug te vinden in boeken als Her inneringen aan de jaren ’50 en Tilburg in beeld of video's als Terug blik Tilburg, Nederland herstel en voltooid, 1947 -1953 en Beginnen de welvaart 1953-1958. ITSEN EN EKEN ;en kan men bij de eigen cht van 8.00-17.00 uur. II n vrijdag van 17.00 uur 's I ipotheek zit naast de I ast en is alleen geopend “Het is een dag voor en voornamelijk ook ïr de door ouderen", zegt ouderenadviseur Piet Tel.; Brokke van welzijnsorganisatie de Twern. "Wie kunnen er beter weten wat er speelt en leeft onder de ouderen dan zijzelf?" Twee leden van het comité dat deze dag organiseert, knikken instemmend. Samen met acht andere ouderen en medewerkers van de Twern zorgen zij ervoor dat op 3 oktober alles op rolletjes loopt. heid staan voorop", vertelt Pistorius. "Een heleboel bedrijven komen zichzelf en hun producten presenteren en niet te vergeten: het Brabant Duo komt muziek maken." Op 12 oktober is er van 19.30 tot 22.00 uur weer een Alzheimer Café. Arjan Videler, psycholoog bij GGZ Midden-Brabant, geeft dan uitleg over wat dementie is. Dementerenden en hun verzorgenden zijn van harte welkom in de President Mandelahof (Korvelplein 60). De toe gang is gratis; vooraf aanmelden is niet nodig. De seniorenkoren uit Tilburg (dameskoor De Reit, Cantabile, Senio renkoor De Koraal, Het Herderkoor en De Kasteelzangers) laten ook dit jaar weer van zich horen in het Jan van Besouwhuis aan de Th. Van Diessenstraat 1 in Goirle. Het concert op donderdag 4 novem ber is gratis toegankelijk voor publiek. Het begint om 14.00 uur en is rond 17.00 uur afgelopen. Senioren biljartvereniging Groeseind organiseert zondag van 10.00 tot 15.30 uur een rommelmarkt in De Baselaer i 175). Entree 1 euro. Het overlijden van een levenspartner is een van de meest ingrijpende gebeurtenissen die mensen in hun leven kunnen meemaken. Ook na langere tijd kan het moeilijk zijn het verlies te aanvaarden en de draad weer op te pakken. Voor 60-plussers in deze situatie, die langer dan een jaar geleden hun partner hebben verloren, organiseert GGZ Midden-Brabant de cursus Verlies, ...en dan verder. De groep van acht tot tien deelnemers en twee begeleiders houdt tien bijeenkom sten van twee uur en een extra bijeenkomst, ongeveer drie maanden na afloop, in het gebouw van de GGZ (Lage Witsiebaan 4). Het tijd stip wordt in overleg met de deelnemers bepaald. Deelname kost 11,50 euro (incl. cursusboek). Vooraf heeft iedere deelnemer een ken nismakingsgesprek met een van de cursusleiders. Informatie en aan melding: afdeling Preventie van GGZ Midden-Brabant, tel. 5808480. Wilt u een website voor uw hobby maken? De foto’s van uw vakan tiereizen op een website zetten? Uw verzameling op internet tonen? Leer dan nu een website maken met behulp van gratis software. Speciale voorkennis is niet nodig. De cursus voor kleine groepjes ouderen bestaat uit vier lessen van twee uur. Ook privé-les aan huis is mogelijk. De cursus kost 190 euro en start bij voldoende deelne mers. Informatie/aanmelden: Hans van Helvert, tel. 5353912 of 06- 24793877, e-mail hvh@anarche.net. Sed Vitae, de studentenvereniging van de Seniorenacademie, orga niseert vrijdag 15 oktober de lezing Geboeid door taal door dr. Agnes Verbiest (Universiteit van Leiden). Zij spreekt over genderlinguïstiek, de wetenschap die onderzoekt of en hoe de taal bewust of onbewust beïnvloed is door ideeën op het gebied van vrouwelijkheid en man nelijkheid. Verbiest illustreert haar verhaal met veel recente voor beelden uit kranten en tijdschriften. De middag in café-restaurant Boerke Mutsers (Vijverlaan 2) duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Toe gangsprijs: leden 2,50 euro, niet-leden 5 euro. KBO-afdeling Wandelbos bingo i 16.00 -ie uur mei eiiKeie aiiiKeieii;kuiu u sturen naar: Seniorenwijzer, p/a De Til- een pre. Deel- burgse Koerier, Postbus 100015000 JA ““aderingen, Tilburg. 'en voorbereid wor- Informatie: Karei Luiijf (eindredacteur), (een of twee keer tel 5368805 (ma., di. en do.). De tien organisatoren vertegenwoordigen elk een achterban van uiteenlopende oude rengroeperingen. Toos van der Wal is vrij williger ouderenwerk bij buurthuis Soekme- kaar en Clasien Pistorius bestuurslid van een KBO-afdeling. Het comité komt elke week even bij elkaar om de belangrijkste zaken over de organisatie van de Dag van de Ouderen door te spreken. "Het geven van informatie en een hele hoop gezellig- Het Noordbrabants Museum in Den Bosch presenteert begin volgend jaar de expositie Knus - Nederland in de jaren '50. Het museum is nog op zoek naar voorwerpen uit die tijd, die moge lijk bij particulieren in een verloren hoekje op zolder of achter in een kast liggen. Op 18 oktober kunt u ermee naar het museum. 9 februari te zien zijn op de website www.knus50.nl. Op 18 oktober wordt er ook een foto gemaakt van u met uw voor werpen. Deze foto wordt ook in de herin- neringenwand opgenomen samen met uw persoonlijk verhaal bij het voorwerp. Het museum zoekt met name nog Melk- uur een speciale Mijn jaren '50-dag waar- brigade insignes, singletjes voor in de op u uw objecten en/of beeldmateriaal bij jukebox, tijdschriften en stripboeken, sou- het museum kunt inleveren. Zij zullen deel venirs uit binnen- en buitenland, speel- uit gaan maken van een Mijn jaren '50 goed, toegangskaartjes en affiches voor De expositie belicht uiteenlopende thema's geren. herinneringswand. Een wand die de rug- evenementen zoals de Wereldexpo in als de boot uit Indië, de rolverdeling tus- Voor Knus is het museum nog op zoek gengraat vormt van de tentoonstelling. Brussel, de Efteling en Madurodam. sen man en vrouw, de wereld van kleuters naar voorwerpen uit de jaren vijftig die Ingeleverde foto's worden door een Adres: Verwersstraat 41, Den Bosch. en kinderen, vertrekkende emigranten, geleend mogen worden voor de duur van medewerker van het Stadsarchief 's-Her- Meer informatie: Lucie Kuijpers, tel. 073- sport en ontspanning, het reizen in de tentoonstelling, tot eind mei. Op maan- togenbosch gescand en zullen vanaf organiseert op maandag 4 oktober een in wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Tijd: 14.00 tot uur. Bij binnenkomst ontvangt u een fiche voor een gratis kopje koffie of thee. In ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kan woensdag 6 okto ber gerikt of gejokerd worden. Kosten 1 euro; aanvang 10.00 uur. Op woensdag 13 oktober is er een bingo-ochtend. Kosten 3,50 euro voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Iedere eerste en derde woensdag van de maand houdt VI DO (Vrou wen in de overgang) van 9.30 tot 10.30 uur een informatieochtend voor vrouwen tussen 40 en 60 jaar. De komende informatieochtend is op woensdag 6 oktober in buurthuis Loven/Besterd (Koestraat 164, ingang Park de Horion). Meer informatie: tel. 5345703 of 5426591 e-mail vidotilburg@zonnet.nl of www.home.zonnet.nl/vidotilburg Dagverzorging in De Heikant Zorgcentrum De Heikant biedt sinds deze week dagverzorging aan ouderen in Tïlburg-Noord die gedurende een of meerdere dagen per week verzorging en/of ondersteuning en/of begeleiding nodig heb ben. Bij de dagverzorging ontmoeten acht tot tien mensen elkaar, onder toezicht en begeleiding van gediplomeerde medewerkers en enkele vrijwilligers. De dagverzorging is op werkdagen geopend tus sen 10.00 en 17.00 uur. Om deel te kunnen nemen aan de dagverzorging is een RlO-indica- tie voor dagverzorging (ondersteunende begeleiding) noodzakelijk; ook kan de deelnemer al op de wachtlijst staan voor opname (verblijf) in het zorgcentrum. Vanuit het zorgcentrum kan 's morgens en aan het einde van de dag vervoer worden verzorgd. Ook hiervoor is een (medische) indicatie van het RIO nodig. Meer informatie: zorgcentrum De Heikant, tel. 4581100; e-mail: hei- kant@dewever.nl. matie geeft over zijn diensteen en produc ten, maar dan wel op een zo direct moge lijke manier. Dus geen folderregen of papierwinkel mee naar huis, maar gewoon persoonlijk advies, face tot face." Van der Wal en Pistorius halen herinnerin gen op aan vorig jaar. "Toen was er ook een masseur, dat was een sensatie", zegt Van der Wal. Pistorius knikt enthousiast. "Ja, dat was een succes en die komt nu ook weer. Het moet voor de ouderen echt een uitje zijn om naar De Druiventros te komen. Ze kunnen er een lekker hapje eten en luisteren naar gezellige muziek. Ondertussen kunnen ze zich op allerlei gebied laten informeren. Je kunt het zo gek niet opnoemen. Zo kunnen ze bijvoorbeeld ook van die 45-kilometer auto's uitprobe ren. Je kunt er zelfs een stukje mee rijden wanneer je dat zou willen." Brokke lacht. "Ja, er is zelfs een cabrioversie van die auto's aanwezig." Modeshow De ouderenadviseur vult aan dat er ook een fietsenmaker aanwezig zal zijn en dat er elektrische fietsen met lage instap gede monstreerd worden. "Alles staat in het teken van het zelf ervaren van producten en zo direct mogelijk geïnformeerd worden. Mensen kunnen er aan den lijve ondervin den wat de verschillende bedrijven voor hen kunnen betekenen. En dat alles temid den van een gezellige sfeer, want de gezel ligheid staat tijdens deze dag voorop", aldus Brokke. Met een modeshow, het optreden van een volksdansgroep en niet te vergeten het Brabant Duo kan de dag volgens de twee dames van het comité niet meer stuk. Natuurlijk zijn er meer organisaties die op een Dag van de Ouderen niet mogen ont breken. Zo is de Maaltijdenexpres aanwe zig, evenals diverse welzijnsorganisaties op het gebied van ouderen en niet te ver geten: de politiek. "Niet alleen ouderen zijn welkom", benadrukt Pistorius. "Ook hun kinderen en kleinkinderen en anderen die ze graag mee willen nemen, nodigen van harte uit te komen. Hoe meer ziel hoe meer vreugd." De dames van het organiserend comité maken meteen van de gelegenheid gebruik om een oproep te doen. 'We zijn nog op zoek naar vertegenwoordigers uit Udenhout en Berkel-Enschot voor de Dag van de Ouderen in 2005", aldus Van der Wal. "Direct na carnaval komen we weer bij elkaar en we zouden het zeer op prijs stel len wanneer we vanuit Udenhout en Ber kel-Enschot versterking zouden krijgen." Belangstellenden voor de organisatie van de Dag van de Ouderen 2005 kunnen zich zondag aanmelden of bij de Twern. D.S.-B. De redactie van de Seniorenwijzer zoekt 17.00 uur in het centrum van de stad. Er enkele nieuwe leden. is een bescheiden vrijwilligersvergoeding ligersvergoeding per Om wekelijks mee te praten over de beschikbaar. en gezellig redactieteam ca eer. Iccrna inhoud van deze pagina worden een of Daarnaast zoeken we een mede- me periode voor wie zich in de leefwe- twee 55-plussers gezocht die kennis werk(st)er die regelmatig het langere reld van ouderen wil verdiepen. hebben over wat bij ouderen leeft, over artikel op deze pagina voor zijn of haar Reacties, liefst met CV (en voor de twee- een relevant netwerk beschikken en kri- rekening neemt. Een journalistieke de functie ook met enkele artikelen), kunt tisch kunnen lezen. Gezien de samen- achtergrond en/of kennis van wat er stelling van de redactie gaat de voorkeur onder ouderen speelt, zijn een pre. Deel- bur uit naar (een) man(nen), maar geschikt- name aan de redactievergaderingen, TilL heid geeft de doorslag. De redactie ver- waarop de onderwerper gadert elke donderdag van 16.00 tot den, is een vereiste (e lilze 3.00 uur terissen 00 uur X)uur yhoef X) uur M A RTSEN mder nr. 90909 (centraal nummer) ten zo.: 12.00-12.30 en uur tolheek ïestdagen: uur en 17.00-18.00 uur -ENSCHOT )e Lange Stight 3.00 uur

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 17