J Z E R W I 'Fantastisch dat het aanbod behouden blijft' Dag van de Mantelzorg Bibliotheek en Thebe nemen veel cursussen Terra Nova over COLOFON sss n Rijen, Reikimaster: Dansen en bingo Trefpunt 't Sant Redactiemedewerk(st)er gezocht Informatie over Thebe Dag van de Ouderen Cabaret in Noord Rommelmarkt De Symfonie Danscursussen Rijvaardigheidstest Nooit te oud om te leren! Bridge ER 2004 - PAGINA 12 DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 16 SEPTEMBER 2004 - PAGINA 13 ling FOTO PETER LIGTENBERG Het aanbieden van de talloze cursussen vereist een gedegen organisatie. CvD 0900-8806. Internet: Ouderen die de lessen staan het spreken van en het L.N.-G. o E O O o o E tief I ten. HET WOORD IS AAN... Redactie: Hutya Qigdem. Chantal van Dijk, Riek Flipse-Tie- mens, Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens-Vermeer, Catherine Matthijssen. Debby Struyk, Mat de Vries van a bij tD •u CD <D E E <D ■o O O schillende technieken aan bod en wordt gewerkt met materialen als krijt, houtskool, inkt en aquarelverf. "De sfeer tijdens de cursus is erg goed. We komen kwebbelend binnen, maar gaan meteen serieus aan het werk en leren ook veel van elkaar. Ik ga er vaak moe van mijn werk naar toe, maar ga helemaal uitgerust naar huis. Deze cursus biedt mij ontspanning door inspanning." In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburg- se Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder ver melding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. reikitraining op 2 en 3 oktober. )t 17.30. Kosten: 95 Ideeën doorgeven Bij het OBT Cursushuis kan gekozen wor- den uit zeventien taalcursussen: van het I populaire Spaans en Italiaans tot aan Noors, Turks of Chinees. Daarnaast wor den twaalf cor den, voor zowe lier: tekenen, ;n en feesten 7 tot 12 jaar. Hou je :hilderen dan is deze >u. Je krijgt opdrach- zel naar de natuur als ig werkt. Je leert ver- den gebruiken zoals tskool ,inkt, plakkaat kan ook leren hoe je aal tekent en je eigen Wil je meer weten ui. 5 oktober start de :n teken en schilderen van 15.45 uur tot stripverhalen op don tot 17.15 uur. Kosten: r is ook de mogelijk- rdag te vieren op een Leldcer samen feesten t na afloop zijn/haar mee naar huis. Bel telefoon: 013- Kinderatelier KITS, Avontuur De cursussen worden gegeven door gekwalificeerde docenten die voorheen bij Terra Nova lesgaven. De 60-jarige Frank Boomsma, docent Frans, is een van hen. "Het is natuurlijk erg jammer dat een insti tuut met zo'n goede naamsbekendheid als Terra Nova het niet heeft kunnen bolwer ken. Maar", vervolgt hij enthousiast, "het is fantastisch dat de OBT binnen zo'n korte tijd het Cursushuis heeft kunnen opzetten -- Vrijdag 17 september is de eerste maandelijkse dansavond in wijkcentrum Theresia van het nieuwe seizoen. Voor een praatje deze avond bezoeken kan ook: dansen is niet verplicht. De avond duurt van 19.30 tot 23.30 uur. Entree 1 euro, inclusief een kopje thee of koffie. Adres: Nijverstraat 42. Ouderenvereniging Reeshof organiseert woensdag 29 oktober om 14.00 uur een bingomiddag in wijkcentrum Heyhoef. Conditieclub Terra Nova had in haar aanbod ook een aantal cursussen op het gebied van sport en bewegen. Voor deze cursussen kan men nu bij Thebe terecht. "Want", vertelt Mirjam Leyten van de thuiszorgorganisatie, "deze activiteiten sluiten prima aan bij onze doelstelling op het gebeid van gezondheid en preventie: een goede conditie is immers een van de belangrijkste voorwaarden om gezond te blijven." Onder de naam Thebe Conditieclub kan er In ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag 22 september kaarten. Kosten: 1 euro p.p. Leuke prijsjes. Aanvang 10.00 uur. Woensdag 29 september houdt het Trefpunt een eigen viering v de Dag van de Ouderen met het Brabant Duo. Inschrijven kan het Trefpunt. motion yoga i Flow Motion Yoga nsbeheersing, even- i in goede maat en mcentratie verbetert, ilgeheel meer kracht hts verdeling. Je hebt ^an als je lichaam is, en je behendig- verfijnt je motoriek tie met je dagelijkse ieler verlopen. Dat en en meer overtui- Yoga blijft yoga; het zitten en mediteren, mcentratie een louter jt zonder geitenwol- or je gezondheid, en innerlijke rust, maar or je levenslust! De lur uit lichamelijke nd in elkaar overlo- overgang van de ene tiding net zo belang- loudingen zelf. Alles van de ademhaling, igheid en gedetail- e ingesproken hou- er notie, meer fines- lap over je gehele mee kunnen blessu- srgroeiingen worden schien worden gene- ige sfeer, met op de panningsmuziek en :et, zonder prestatie- i zich thuis voelen en igen wensen, niveau en zijn in de binnen- >irle. Info: J. van Dun De redactie van de Seniorenwijzer zoekt een medewerk(st)er die regelmatig het langere artikel op deze pagina voor zijn of haar reke ning neemt. Een journalistieke achtergrond en/of kennis van wat er onder ouderen speelt, zijn allebei een pre. Gevraagd wordt deel name aan de redactievergaderingen, waarop de onderwerpen voorbereid worden (een of twee keer per maand, donderdag van 12.00 tot 13.15 uur). Geboden wordt: een vrijwilligersvergoedi per artikel, een serieus en gezellig redactieteam en een leerzame periode voor wie zich in de leefwereld van ouderen wil verdiepen. Reacties, liefst voorzien van CV en enkele artikelen, voor 30 sep tember sturen naar: Seniorenwijzer, p/a De Tilburgse Koerier, Post bus 10001,5000 JA Tilburg. Informatie: Karei Luiijf, tel 5368805 (ma., di. en do.). Ouderenwerk Tilburg-Noord organiseert woensdagmiddag 29 sep tember van 13.30 tot 15.30 uur een voorlichtingsmiddag over thuis zorgorganisatie Thebe. Plaats: wijkcentrum De Ypelaer, Corelli- straat 10. Vragen staat vrij. Entree gratis, evenals twee kopjes kof fie of thee. gaan, kan in overleg met stichting Contour (tel. 5434572) waarschijnlijk oppas of gezelschap geregeld worden. Het wordt op zaterdag 9 oktober een infor matieve en vooral gezellige dag in popcen trum 013 aan de Veemarktstraat 44. De deuren gaan om 13.30 uur open; het pro gramma duurt van 14.00 tot 18.30 uur. Er zijn een paneldiscussie met diverse politici, optredens van artiesten als cabaretier Mar- Ontspanning -r he|j jfc vee| creatieve dingen vertelt Marian Scholberg (61). ..ma. door mijn huishouden en werk kwam er niet meer zoveel van. Alleen de naaima chine kwam regelmatig uit de kast. Dat vond ik erg jammer en ik dacht: 'Ik moet bij een clubje.'" Zo kwam ze twee jaar geleden op het idee zich in te schrijven bij Terra Nova voor de oriëntatiecursus tekenen en schilderen, die nu voortgezet wordt bij het Cursushuis. In deze cursus komen ver- Ongeveer een op de tien mensen in Neder- land zorgt voor iemand uit haar of zijn direc- en het cursusaanbod behouden blijft." te omgeving. Zonder deze hulp voor fami- Boomsma vindt het heerlijk samen met cur- |je, vrienden en buren zou de 'officiële' zorg sisten van alle leeftijden een beetje Frans- (ziekenhuizen, verzorgingstehuizen, thuis- man te mogen zijn en zijn liefde voor de zorg e.d.) onder de druk bezwijken. Meer informatie: De balie van het Cursushuis in de bibli otheek aan het Koningsplein 10; tel. 4648570; e-mail: cursushuis@obtmb.nl. Postadres: Cursushuis OBT, Postbus 3195, 5003 DD Tilburg. Internet www.obtmb.nl *Thebe: tel. www.thebe.nl voor de volgende cursussen ingeschreven worden: badminton en zwemmen voor mensen met een hartaandoening en/of CARA, seniorengym, tai chu chuan, qi gong en yoga. Er wordt net als bij het Cur sushuis gebruikt gemaakt van docenten van Terra Nova. Ook de vertrouwde loca ties in diverse sportaccommodaties en buurt- en wijkcentra blijven. "Het enige ver schil met Terra Nova is dat mensen die lid zijn van Thebe korting krijgen op de cur susprijs”, aldus Leyten. In het kader van de Dag van de Ouderen wordt er dit jaar weer een Seniorenbeurs georganiseerd. Deze is op zondag 3 oktober in De Druiventros te Berkel-Enschot (Bosscheweg 11). Burgemeester Ruud Vreeman verricht de opening. Naast veel en diverse informa tie voor ouderen is er tussen 10.00 en 16.30 uur ook de gezellige muziek van het Brabant Duo. De toegang is gratis. Buslijnen 49 (stadsdienst) of 140 (richting Oisterwijk). Ook is er veel parkeer ruimte. De bibliotheek start onder de naam OBT Cursushuis vanaf volgende maand met het cursusaanbod op het gebied van talen, computers, creativiteit en cultuur, zoals dat afgelopen seizoen bij Terra Nova bestond. "Over de naam is niet lang nagedacht", zegt OBT-medewerker Albert Bull. "Via 'bibliotheek, huis van boeken' kwamen we al snel op 'cursushuis'. Een naam die goed past bij de bibliotheek en de lading dekt." "In een korte tijd is het gelukt een kwalita- f goed en gevarieerd aanbod neer te zet- De cursussen zijn aantrekkelijk voor een breed publiek, van mensen die bijvoor beeld om zakelijke redenen een taal willen leren tot mensen die vanwege hun hobby meer willen leren over digitale fotografie." tijn Oosterhuis en Dewi, een graffitimuur en workshops, percussie, interactief theater en schmink. Ook is er volop informatie over alles wat met mantelzorg te maken heeft. Daarnaast kun je gezellig een praatje maken in het café. De Dag van de Mantelzorg is gratis toe gankelijk. Ook kinderen vanaf 7 jaar zijn welkom. Meer informatie: Stichting Mantel zorg Midden-Brabant, tel. 5443343. De SOON (Samenwerkende Ouderenorganisaties Noord) organi seert als opening van het seizoen op woensdag 22 september een middag met senioren-cabaretgroep Resonans. Deze middag in De Ypelaer (Corellistraat 10) begint om 14.00 uur; zaal open om 13.30 uur. Bezoekers krijgen een kopje koffie/thee en een consumptie- munt voor in de pauze. Entree: 2 euro. Op zaterdag 25 september houdt stichting De Symfonie weer een gezellige rommelmarkt. Iedereen is van harte welkom van 10.00 tot 16.00 uur in de ontmoetingsruimte aan de Mendelssohnstraat 230a (tegenover zwembad De Drieburcht). Entree: 0,50 euro per per soon. De gehele opbrengst komt ten goede aan activiteiten voor bewoners van dit complex ouderenwoningen. luisteren naar de taal centraal. Veel men sen die naar Frankrijk op vakantie gaan beheersen de taal nauwelijks. Volgens Boomsma wordt een vakantie pas echt een Javontuur als je niet alleen het land, maar )mputercursussen aangëbo- ook de taal kunt binnengaanHoe deze lief- vel beginners als gevorder- de ontstaan is, weet hij niet zeker. Maar hij i den. Ook zijn er zeventien cursussen op ■*"'1 het gebied van creativiteit, waaronder schil- man te mogen zijn en zijn liefde voor de zorg e.d.) onder de druk bezwijken. Franse taal op hen over te brengen. Tijdens Mantelzorger worden is meestal geen u_. i u_x kwestje van kjezen; het gebeurt je. Dat kan bijvoorbeeld doordat een van de ouders kanker krijgt, een kind een lichamelijke of geestelijke beperking heeft, of een broer of zus zware psychische problemen krijgt. Voor de meeste mantelzorgers is het van- j dat ze hulp geven; ze doen het uit liefde en solidariteit voor hun naasten. Gezellig De druk op mantelzorgers kan soms erg groot zijn, omdat ze naast de zorg ook hun gewone dagelijkse leven leiden met werk, huishouden, etc. Om de mantelzorgers even ontspanning te bieden, wordt sinds een aantal jaren de Dag van de Mantelzorg gehouden. Daar is ook informatie te krijgen over hoe je er als mantelzorger niet onder door gaat. Deze keer is de Dag van de Mantelzorg breder opgezet: ook voor belangstellenden en de mensen die verzorgd worden. Indien de verzorgde niet in staat is naar 013 te I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de i I twee weken in De Tilburgse Koerier. I Zelfsprekend het uit liefd Redactie: I Huiya Qigdem. Chantal van Dijk Riek Flipse-Tie- mens, Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf I (eindredacteur), Loes Mertens-Vermeer, I Catherine Matthijssen, Debby Struyk, Mat de Vries I Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, I 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- 1 I bus 10001, 5000 JA Tilburg; I tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Op drie plaatsen in de gemeente Tilburg kunnën 50-plussers weke lijks dansen onder leiding van Lucia Linkels van stichting Mundo Etnico: op dinsdag van 10.45 tot 12.00 uur in buurtcentrum Kievit- slaar (Reinevaarstraat), op woensdag van 10.30 tot 12.00 uur in cultureel centrum De Schalm (Eikenbosch 1, Berkel-Enschot) en op donderdag van 10.00 tot 11.15 uur in buurthuis Soekmekaar (Generaal Kockstraat). Op het programma staan volks- en andere dansen uit de hele wereld, aangepast aan de mogelijkheden van de deelnemers. Het gaat niet alleen om het dansen; ook gezelligheid is belangrijk. Bij alle groepen kunnen belangstellenden komen kijken of meedoen. Meer informatie: tel. 4553691 (Mundo Etnico, Lucia Linkels). Op maandag 25 oktober organiseert het Tilburgs Overleg Gehan dicaptenorganisaties (TOG) weer een rijvaardigheidstest voor oudere automobilisten. Bij deze Broemtest (gemaakt door 3VO, ANWB en Bovag) maken de deelnemers samen met een rij-instruc- teur een rit in hun eigen auto. Andere onderdelen zijn een oog- en gehoortest en een theorieles. De vrijblijvende test heeft geen gevol gen voor het rijbewijs. Het is een goede manier je rijgedrag te laten beoordelen en je kennis op te frissen over nieuwe verkeersregels en -borden. De test voor 50-plussers wordt gehouden in en bij wijkcentrum De Heyhoef in de Reeshof (Kerkenbosplaats 1). Geïnteresseerden moeten zich voor 9 oktober aanmelden bij het TOG: tel. 4686165. Kosten: 9 euro, over te schrijven op giro 4880784 t.n.v. TOG, onder vermelding van 'Broemtest'. De vakantie is weer voorbij. Voor veel mensen is dit de tijd van het jaar om een cursus te gaan volgen. Volksuniversiteit Terra Nova moest deze zomer haar deu ren sluiten, omdat de gemeente de sub sidie drastisch verminderde. Maar de Openbare Bibliotheek en thuiszorgorga nisatie Thebe hebben een groot gedeel te van de cursussen en de docenten van Terra Nova overgenomen; hierdoor blijft een breed cursusaanbod voor volwas senen in Tilburg behouden. Zaterdagmiddag 9 oktober organiseert Stichting Mantelzorg Midden-Brabant samen met thuiszorgorganisatie Thebe in popcentrum 013 de Regionale Dag van de Mantelzorg 2004. Niet alleen alle Midden-Brabantse mantelzorgers vanaf 12 jaar zijn welkom, maar ook de ver zorgden en belangstellenden. Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Er wel eens aan gedacht iets nieuws te gaan leren? Er is vast een interessante cursus van het OBT Cursushuis bij u in de buurt. En met de boeken van de bibliotheek kunt u ook thuis aan de slag. Gezellig met anderen een vreemde taal onder de knie krijgen, zodat u op vakantie niet alleen met handen en voeten hoeft te wer ken. Met de taalgids en bijbehorende cd's Eenvoudig en vlot Spaans spreken en begrijpen bijvoorbeeld kunt u deze taal thuis oefenen door te lezen, luisteren en luisteren en na te spreken. Met uw kleinkinderen e-mailen of weten hoe internet werkt? Daar voor is de cursus Internet Basis. Samen met anderen die ook geen of weinig ervaring hebben, leert u in enkele stappen hoe te surfen op het internet en e-mails te maken en te versturen. Met het boek Basisboek internet en e-mail van Addo Stuur kunt u thuis de infor matie er nog eens op naslaan. Als u wilt leren schilderen, krijgt u met het boek Gebouwen, brug gen en muren stap-voor-stap technieken aangereikt voor het aqua relleren van landschappen met gebouwen, bruggen en muren. De schrijver Keith Fenwick heeft jarenlange ervaring en geeft in 48 pagina's waardevolle tips en trucs. De cursus Aquarelleren start in oktober en januari. Houdt u van opera? Dan is Opera Beleven van docenten Peter Année en Madeleine Schild een cursus naar uw hart. Met muziek van Handel, Mozart, Verdi en Puccini, vertolkt door operasterren als Maria Callas, Placido Domingo en Cecilia Bartolli. Thuis ook lekker luisteren? De cd Opera Tunes I met o.a. Nessun Dorma van Puc cini en Voi che sapete uit Le nozze di Figaro van Mozart is een van de vele verzamel-cd's met operafragmenten die de bibliotheek rijk is. Bij de bridgeclub van KBO-afdeling De Goede Herder is plaats voor een paar gevorderden. Gespeeld wordt op vrijdagmiddag in de eigen zaal aan de Isidoriusstraat 6. Infrormatie: Ton van Heeswijk, tel. 4671516. In de Twernbrochure Voorbij de gerani- een (deel-)taxi nodig om iemand te kun- ums krijgen de hulpverleners in Tilburg nen bezoeken. Hiervoor is geld nodig. Oud-Noord een overzicht van activiteiten Geld dat voor ouderen met enkel AOW waar ouderen die dreigen te vereenza- en een klein pensioentje schaars is. Niet men, of dat al zijn, in contact kunnen alleen doordat alles duurder wordt, maar komen met anderen. Volgens de brochu- ook doordat er voor allerlei zorgvoorzie- re is het belangrijk dat ze een persoonlijk ningen zoals medicijnen, thuiszorg, fysi- netwerk hebben van familie, buren en otherapie en tandarts een eigen bijdrage kennissen. Zonder zo'n netwerk zijn er betaald moet worden. Deze voorzienin namelijk minder mogelijkheden om ple- gen zijn eens door de verzorgingsstaat in zierige gebeurtenissen te beleven en het leven geroepen om de ongemakken steun te krijgen in moeilijke situaties. van het ouder en ziek worden te ver- Maar voor het opbouwen en onderhou- zachten, maar worden door deze rege- den van zo'n netwerk moet je wel eens ring weer afgebroken. Hierdoor dreigen een cadeautje meebrengen en kun je vele ouderen met een dunne portemon- ook niet altijd in dezelfde jurk of in dezelf- nee toch achter de geraniums te moeten de trui verschijnen. Bovendien heb je, als blijven zitten. je niet meer zo goed ter been bent, soms herinnert zich wel een Franse jeugdvrien din die geduldig zijn taalfouten verbeterde. I deren, etsen, kalligrafie en werken met klei. I Verder zijn er cursussen als opera beluiste- ren, Reiki, filosofie, psychologie, Russische »v'rëëqer' literatuur en Brabantse geschiedenis. Voor qeda^n het complete overzicht is bij de bibliotheken »Maar d’ een programmaboekje verkrijgbaar voor het seizoen 2004-2005. De cursussen wor den in de bibliotheken, op de Rooi Pannen en in diverse wijkcentra gegeven. "De OBT krijgt drie jaar de tijd om het Cur sushuis verder te ontwikkelen en er een succes van te maken", licht Buil toe. "We staan dan ook open voor suggesties, specifieke ideeën hebben over cursussen kunnen die telefonisch of per e-mail aan ons doorgeven. Als we meerdere signalen krijgen dat er belang stelling is voor een bepaalde cursus, kun nen we proberen deze in een volgend cur susseizoen aan te bieden."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 13