a I Kijkje in de keuken als wapen tegen sloop faelle discussie over nieuwe basisscholen voor Witbrand en Koolhoven We er e ssenuit! n voorstellen E wurgerjaar- verslag Regeling Schadevergoeding Pieter Vreedeplein simpeler m w- - *ning ng. rting. e 4 \kkers! P beien burg ELS NJE iliefilm ^rn- e reserveren: ^rCJP-korting DE TILBURGSE KOERIER 22 JULI 2004 - PAGINA 6 gemeente Tilburg C 2 Raadswerk ft er 3 €6,50 €5,00 cherm n openbaar onderwijs, dan zullen ook zij zomervakantie toe. i beien GEOPEND! lowroom Fotografie: en koopavond t/m 28 juli 2004 Land Maandelijkse rubriek van de gemeenteraad van Tilburg 22 juli 2004 DEELDAG E R Commissie Maatschappij: maandag 6 september, aanvang 19.00 uur. Voor meer informatie: www.tilburg.nl/raad Lard He maken. Uitgave: Realisatie: er tot en g!* /loertegels JS! I. Daarin stelt het colle- >m inburgering voldoen. K.nS kinderen se gemeente e open als je jrporaties ilweer een Tel: 013 5423385 E-mail: m.scheepens@raad.tilburg.nl MEUBELEN) ard Leypark a. Brad Pitt entree €7,50 279660 kt) Kaatsheuvel parkeermet De raad heeft zich het burgei dit debat i komt van En dat wordt onderzocht wat het mogelijke effect is van voorfinanciering van grote stede lijke projecten. Visie landschapspark De commissie Fysiek bui. het college hoe landbouw, natuur en recreatie in dit rticiaptie Offensief allochtonen. Het college stelt juden. Dit om te kijken hoe allochtonen nog En hoe problemen waar speciale groepen tegen- t gaat om huisvesting, emancipatie, samenleven [TER 3 10 uur 18.45 uur .30 uur k Armoedenota De commissie Maatschappij behandelt de nieuwe beleidsnota Armoedebeleid. Daarin stelt het college voor om het leveren van maatwerk per klant centraal te stellen, evenals het actief opsporen van stille armoede. Bovendien stelt het college voor om een collectieve aanvullende ziektekostenverzekering in het leven te roepen voor mensen met de laagste inkomens. Conceptplan Luchtkwaliteit De commissie Fysiek behandelt het conceptplan luchtkwaliteit. In dit plan stelt het college voor om de kwaliteit van de lucht in Tilburg te verbeteren. Het verkeer is volgens het colic belangrijkste luchtvervuilers. De maatregelen richten zich dan ook voor een groot deel op wegen waar wettelijke normen worden overschreden. -n-sanitair ting Wet Inburgering, de wetgeving rondon vloertegels. keuze te weinig draagvl; heb ik daar q‘ «baar onderwijs. Boeteverordening Wet Inburgering De commissie Maatschappij buigt zich over de boeteverordenir ge maatregelen voor tegen mensen die niet aan de eisen van d E FILMS 6,- ig-of bedrijfsfeest? elijkheden. Echter, de regeling ingewikkelder dan je maatregelen illege één van de )p de drukke geweest in het lagere school >k is zij voorzit- tet Katholieke Vrouwengilde. raadslid Sticht1- vraag in in Witbr op 12 juli gebogen over trjaarverslag 2003. Uitkomsten van zijn onder andere dat er een evaluatie i het fenomeen wijkwethouderschap. De ondernemers rond het Pieter Vreedeplein hoeven geen inge wikkelde berekeningen te laten uitvoeren om een aanvraag tot schadevergoeding in te dienen. Het college neemt de suggestie van de Tilburgse Volkspartij (TVP) over om de procedure te versimpelen. Mohamed Azzougarh PvdA: "Het is onzin om te zeggen dat er voldoende belanc voor katholiek onderwijs. Er is bovendien vinden veel mensen belangrijker dan het ‘stempel* dat die draagt. Als je tr alleen maar aardappelen biedt, eten ze die vanzelf op is geen sprake van keus. Gedwongen winkelnering, dat Andere stromingen of scholen met een speciale didactis pak krijgen zo geen kans. Je moet inwoners zelf hun behoefte ligt. In ieder geval hoop ik dat de twecuc in Koolhoven géén katholieke school wordt. DONDERDAG 22 JULI 2004 - PAGINA 7 A A EATER U V E L k Moerenburg ouigt zich ook over de visie landschapspark Moerenburg. In deze visie beschrijft waardevolle buitengebied kunnen worden versterkt. Evaluatie Woning In Zicht In de commissie Fysiek komt de evaluatie Woning In Zicht aan de orde. Gemeente en Woningcorj hebben afspraken gemaakt over de verdeling en toewijzing van sociale huurwoningen. Dat is ah paar jaar geleden. Nu wordt bekeken hoe de regeling verloopt en welke aanpassingen gewenst zijn. Commissie Fysiek: maandag 13 september, aanvang 19.00 uur. In deze rubriek vindt u informatie over recente besluiten van de gemeenteraad of ui van raadscommissies en over onderwerpen die binnenkort op de agenda staan van t commissies. Tel: 013 4675530 E-mail: .m.verstraeten@raad.tilburg.nl Je huurwoning staat op de nominatie om gesloopt te worden. Daar ben je het absoluut niet mee eens. Maar de woningcorporatie wil doorzetten. Binnenkort moet de gemeenteraad een beslissing nemen over de plan nen. Wat doe je dan? Je nodigt de raadsleden uit om ter plekke een kijk je te komen nemen. Ten minste, dat deden de bewoners van 16 huurwo ningen in Jeruzalem. "Ik was best zenuwachtig", zegt bewoner en initia tiefnemer Wil de Rooy. "Maar ik ben blij dat we het gedaan hebben. Jaarrekening Ook stond de jaarrekening 2003 op de agenda. Daarmee oefent de raad haar controlerende taak uit op het college. Bekeken wordt of het college in 2003 zorg vuldig en ver antwoord met haar huis houdgeld is omgespron gen. Dat bleek het geval te zijn. De raad stelde de jaarreke ning unaniem vast. l ci vviuuciiuc uciangstelling is sprake van ontkerkelijking, i de kwaliteit van een school mensen op. Maar er dat is het. tactische aan lagen waar «ede school Kasper Groten CDA: “Wij zijn blij met de uitkomst. Uit de cijfers blijkt dat de meeste belangstelling uitgaat naar een katholieke school. Dat is tóch duidelijk. Er moet zo snel mogelijk begonnen worden met de bouw. Want Witbrand is straks gereed, maar de schooi nog niet. De wethouder heeft lang gedraald. Dat mag met de tweede school niet gebeuren. Ik weet niet wat voor school dat moet worden, als er maar voldoende belangstelling voor is. Eerst wil de wethouder praten met het neutraal en openbaar onderwijs. Maar rttocht het SKOT dat nodig achten, dan zullen ook zij gewoon een verzoek indienen. Terecht." Marcel van den Hoven (Algemeen Bela "Voor ons staat goed onderwijs voorop. Of katholiek,neutraal of openbaar is maakt niet veel uit. Als de school er maar zo snel mogelijk staat, anders moeten kinderen uit Witbrand onder het spoor door naar een andere school ver der weg. Dat is ongewenst. Ik kan me wel voorstellen dat bij de tweede school het neutraal of openbaar onderwijs voorrang krijgen bij een aanvraag. Immers, je moet proberen om mensen zoveel mogelijk keuze te geven. Maar als blijkt dat er voor die scholen te weinig draagvlak is, en voor een tweede katholieke school wel, heb ik daar geen problemen mee. Goed, bereikbaar en beschikbaar onderwijs. Daar gaat het om.” Marlies Scheepens (CDA) is in januari 1997 beëdigd als raadslid. "Maar eigenlijk ben ik al vanaf 1994 actief voor het CDA. Toen ik werd gevraagd om raadslid te worden heb ik daar wel over moeten nadenken. Ik was de 50 gepas seerd en had al een actief bestuursleven achter me liggen." Scheepens is actief gt bestuur van ouderenwerk, een lat en een verzorgingscentrum. Ook ter geweest van het Katholieke Vr "Uiteindelijk heb ik toch besloten om te worden omdat ik daar een bijzondere uitda ging in zag." Inmiddels is Scheepens fractie voorzitter. "Ik probeer alles te volgen wat er in de stad gebeurt. We hebben een hele actieve fractie. Het CDA gaat altijd in op uitnodigingen van organisaties of verenigingen. Doordat we veel werkbezoeken afleggen onderhouden we een breed contact met de stad. Dat vind ik erg belangrijk.'" De werkzaamheden rond het Pieter Vreedeplein gaan nog jaren duren. Ondernemers rond het gebied vrezen daardoor inkomsten mis te lopen. De gemeente wil hen tegemoet komen en heeft een aparte verordening nadeelcompensatie op gesteld. Speciaal voor het project Pieter Vreedeplein. Daarmee kunnen de benadeelden een schadevergoeding indienen. door zelf voor te financieren. Dat vindt ook een meerderheid van de raad. Het college heeft de opdracht gekregen om onderzoek te doen naar het effect van een dergelijke aanpak. De nieuwe woonbuurt Witbrand in de Reeshof is in middels in aanbouw. Over een aantal jaren wordt begon nen met het ernaast geplande Koolhoven. Hoog tijd dat er een beslissing valt over de bouw van twee basisscho len die in deze twee nieuwe buurten gepland zijn. In de commissie en de raad leidde het onderwerp tot veel dis cussie. Uiteindelijk is besloten om maar alvast te begin nen met de bouw van een rooms katholieke basisschool. Maar wat voor soort tweede basisschool er moet komen, daarover zijn de partijen het nog niet eens. In het burgerjaarverslag staat beschreven hoe de contacten tussen bestuurders en ambtenaren met de bevolking zijn verlopen. In het verslag gaat het over de kwaliteit van dienstverlening, inspraak, over klach ten en bezwaarschriften. In hoeverre burgers kunnen en willen meepraten in Tilburg en hoe ze bij het beleid betrokken worden. De discussie in de raad leverde twee moties op die zijn aangenomen. In deze editie van Raadswerk stellen we voor de laatste keer twee raads leden aan u voor. Alle leden zijn nu aan bod geweest. Als volksvertegen woordigers zijn de raadsleden er voor de burgers van de stad. Voor vragen of opmerkingen kunt u hen altijd bellen of mailen. Participatie Offensief Allochtonen De commissie Maatschappij behandelt de startnotitie Partic voor om in het najaar een breed debat met de stad te hou meer kunnen deelnemen aan de Tilburgse samenleving. I aan lopen kunnen worden opgelost. Bijvoorbeeld als het in wijken enz. Marc Verstraeten (WD) is sinds 1999 raadslid. "Ik ben al vanaf mijn studententijd lid van de WD. Op een gegeven moment ben ik bestuur lijk betrokken geraakt en werd ik penning meester. Daarna wilde ik me ook politiek voor de WD inzetten." Verstraeten vindt dat er erg veel gebeurt in de Tilburgse gemeentepolitiek. "Er gaat een wereld voor je open als je ziet wat er allemaal op lokaal niveau wordt besloten." Verstraeten vindt het contrast met het bedrijfs leven wel erg groot als het om onderhandelen gaat. "Ik werk zelf in het bedrijfsleven. Zaken doen in de politiek duurt vaak lang en soms is er weinig daadkracht. Compromissen sluiten is noodzakelijk omdat je er altijd samen moet uitkomen." Verstraeten woont in de Reeshof en onderhoudt er veel contacten. "De mensen die daar wonen weten mij te vinden. Maar het blijft tweerichtingsver keer. Je zult als raadslid ook zelf het contact met de mensen moeten opzoeken." Als raads lid is Verstraeten woordvoerder Economie en Financiën. Bovendien is hij voorzitter van de Rekeningcommissie. In Jeruzalem staan 16 woningen die in aanmerking komen voor sloop. Ze moeten plaats maken voor seniorenwoningen in de wijk. De huurders zijn er faliekant tegen. De Rooy: "We hebben een fijn buur tje met veel groen. Het is rustig, ook voor de kinderen. Onze woningen zijn niet ver vallen of zo. De noodzaak tot sloop ont gaat ons." De woningcorporatie zet echter door en het is binnen kort aan de raad om een finaal oordeel te vellen over het plan. De Rooy: "Wij dachten: voor raadsleden is het moeilijk oordelen zo vanaf papier. Dus hebben we de commissie Fysiek uitgenodigd voor een rondgang door onze buurt. Er kwamen maar liefst 13 raadsleden. Ik heb iedereen ook in mijn woning laten kijken, dus het was ineens erg druk bij mij thuis." De Rooy heeft niet veel ervaring met politiek en bestuur. "Ik weet er niet zoveel af, dus ik was best zenuwachtig. Maar de raadsleden waren heel aardig en zeiden dat ik gewoon mijn verhaal moest doen. Dat stelde me gerust. Ze waren echt geïnteresseerd en kregen ook een beter beeld van de situatie. Ze hebben met veel huurders gesproken. Dat is belangrijk. Ik weet niet of ons initiatief uiteindelijk helpt bij een voor ons goede afloop. Binnenkort is er een of andere vergadering. Daar krijgen we een uitnodiging voor om nogmaals ons verhaal te komen doen. Dan is het afwachten. Hoe dan ook, ik kan een derge lijke actie iedereen aanraden." Raadsgriffie gemeente Tilburg Communicatieadviesbureau Mercuur gemeente Tilburg Beeldveld Wilfried Scholtes jeling voor het Pieter Vreedeplein is op een bepaald punt i uaii de regeling die normaal voor planschade geldt. Ondernemers moeten precies aantonen hoeveel schade ze lijden. Dat is zeer wikkeld. Bovendien moeten ze voor aten uitrekenen van de schade extra hogere kosten maken. Terwijl deze eis niet wordt gesteld in de alge mene Planschade regeling van de gemeente. De TVP heeft daarom voor gesteld om op dit punt de procedure uit de algemene Planschade regeling over te nemen. Waarmee de exacte bewijslast vervalt. Het college heeft daarin toegestemd. Wat moest het worden: katholiek, openbaar, bijzonder neutraal of misschien wel heel iets anders. Hoe dan ook: In ieder geval moet de nieuwe school een paar jaar lang verzekerd zijn van een minimaal aantal leerlingen. Dat is wettelijk verplicht. De tting Katholiek Onderwijs Tilburg (SKOT) diende een aan- ig in. Maar volgens berekeningen zou een katholieke school uorand onvoldoende leerlingen hebben. Dus stelde de wet houder de commissie Maatschappij voor om het verzoek af te wijzen. Maar volgens de SKOT waren er door de gemeente al toezeggingen gedaan. Bovendien zou de katholieke school als ook de nieuwe buurt Koolhoven bij de berekening betrokken werd, wel op voldoende leerlingen kunnen rekenen. En omdat de wijk al in aanbouw is, Is haast dus geboden. Het leidde tot veel discussie in de commissie. Dat was voor de wethouder aanleiding om zijn plannen aan te passen. Aan de raad stelde hij voor om toch akkoord te gaan met een katholieke basis school. Bij de tweede school, gaat de eerste voorkeur dan uit naar openbaar of bijzonder neutraal onderwijs. Het voorstel werd aangenomen, maar veel fracties vonden het geen schoon heidsprijs verdienen. En over de tweede school is het laatste woord nog niet gezegd. september 9aan we er weer vol tegenaan. Willem Bartelings D66: "Ik vind de uitkomst teleurstellend. De methode is verkeerd: op basis van papieren gegevens concluderen of ergens wel of geen belangstelling voor is. Je moet de mensen zelf vragen waar ze behoefte aan hebben. Alle huizen in Witbrand zijn verkocht dus dat is gemakkelijk te regelen. Nu duw je ze iets door de strot waar ze misschien helemaal niet op zittten te wachten. Hetzelfde geldt voor de tweede school. Niet nu alvast een voor keur uitspreken voor openbaar of bijzonder neutraal. Neem de bevolking serieus. Bepaal niet wat goed voor ze is." Iedere wethouder heeft een of meerdere wijken in Tilburg 'geadopteerd'. Reden is dat burgers van zo'n wijk gemakkelijker naar 'hun' wethouder toe stappen. Het contact tussen de gemeente en bur gers verloopt zo soepeler. De PvdA merkte tijdens het debat op dat er in het burgerjaarverslag niets staat vermeld over dit wijkwethouderschap en vroeg daarom om een evaluatie. De raad stemde hiermee in en gaf het college de opdracht daar werk van te maken. Het CDA vindt dat alles in het werk moet worden gesteld om de sociaal economische structuur van Tilburg te versterken. Grote projecten moeten dan ook doorgaan. Bij dergelijke projecten is vaak een financiële bijdrage van het rijk of de provincie nodig. Om die partijen eerder over de streep te trekken moet Tilburg het goede voorbeeld geven rraken d of De 9emeenteraad wenst iedt

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 7