6© ’Krachten bundelen om toekomst zeker te stellen' W I J z Levenslust putten uit het verleden Wensen en behoeften Tilburgse ouderen worden per wijk in kaart gebracht Ouderenproof fir is r Si C! Ov POST SCRIPTUM COLOFON I I I I I I I I I I I Trefpunt 't Sant Vakantie Seniorenwijzer Muziek maken met Klavarmethode Gemengd koor zoekt leden Normen en waarden van oud en jong Kermis in de bibliotheek DONDERDAG 22 JULI 2004 - PAGINA 18 DE TILBURGSE KOERIER DE TILBURGSE FOTO: PETER LIGTENBERG P OTO-voorzitter Jan I wensen over leefbat van zich kunnen laten horen omdat ze hun huis niet uit kunnen, moeten hun en gehoord worden." Infor Voor met I totei telefc Wat Enth Nedt nodic onde Vrij» Bent om n Dan 1 - yen Kunnen nog suiiurper m uociu gouiciuiii J worden door een opgeroepen beeld te teke- Katholieke Vrouwengilde Het Katholiek Vrouwengilde Tilburg (KVG) San Ned< Sam sarn een Nedt wore ailed dee. taalh p/a Vincentiusstraat 102, ■g, of Postbus 3078, 5003 DB 39999. Cursus Psychologe Mariene Raaijmakers en creatief therapeute Anita de Gouw geven deze cur sus, die wordt aangeboden door de afdeling preventie van GGZ Midden-Brabant. De cur sus bestaat uit twaalf bijeenkomsten en start in het najaar van 2004. De kosten zijn 25 euro, inclusief alle materialen, koffie en thee. Er kunnen maximaal twaalf cursisten deelne men. Vrijblijvende informatie: secretariaat van de afdeling Preventie van de GGZ: tel. 5808480. Meijlink: "Juist ook mensen die nauwelijks Barheid van de stad kenbaar kunnen maken i Redactie: Hulya Qigdem. Chantal van Dijk, Riek Flipse-Tie- mens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens -Vermeer, Barth Noordzij. Debby Struyk Mat de Vries Om dit te verwezenlijken heeft het OTO het convenant opgesteld. Meijlink: ''Dat heb ik naar negenenzestig organisaties gestuurd, die we mee moeten hebben. Daarvan heeft inmiddels ruim de helft positief gereageerd door het toezeggen van concrete medewer king of door een adhesiebetuiging." Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is van maandag 26 juli t/m vrijdag 13 augustus wegens vakantie gesloten. Woensdag 18 augustus is er de gebruikelijke seizoensopening: een ochtendje gezellig bijkletsen over de vakantie onder het genot van een gratis kopje koffie met een versnapering. Herinneringen aan vroeger toveren vaak een glimlach op het gezicht van ouderen. Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt dat het ophalen van herinneringen voor ouderen vaak een positieve uitwerking heeft. De cursus Op zoek naar zin maakt gebruik van deze wetenschap en biedt 55-plussers de mogelijkheid een verkenningstocht te maken naar verhalen uit hun eigen leven. Die kunnen helpen waardevolle zaken uit het eigen leven te herkennen en daarmee het eigen bestaan weer richting te geven. nen of te schilderen, of door een collage te maken. Binnen de cursus wordt gebruik gemaakt van verschillende, eenvoudige crea tieve technieken die iedereen kan gebruiken. Het gaat er namelijk niet om bijvoorbeeld een prachtige tekening te maken, maar om het uitdrukken van een herinnering. Door een combinatie van praten, schrijven en creatieve werkvormen komen de herinneringen steeds meer tot leven. "Het thema van de cursus sprak me erg aan: de zin van het leven, daar is iedereen wel eens mee bezig", vertelt een deelneemster. "We hebben stukjes geschreven, geschil derd, gedichten gemaakt, naar muziek geluisterd. Vóór de cursus startte, dacht ik: 'Die creativiteit hoeft van mij niet, dat kan ik niet.' Maar het was erg leuk en leidde tot ver rassende resultaten die ik niet van mezelf verwacht had. Het gaf de mogelijkheid om gebeurtenissen en gevoelens uit te drukken, Ook de redactie van de Seniorenwijzer gaat er even tussenuit. De volgende editie van deze ouderenpagina verschijnt op donderdag 19 augustus. Kopij daarvoor moet op donderdag 12 augustus binnen zijn. De redactie wenst alle lezers mooie zomerse weken! Het Katholiek Vrouwengilde Tilburg (KVG) heeft bijna driehonderd, vooral oudere leden. De vereniging organiseert lezingen over landen en steden, muziek en geschiedenis. Ook organiseert het KVG cur sussen; onder meer over kunstgeschiedenis, literatuur, de bijbel, film, enz. Daarnaast kunnen de leden deelnemen aan excursies in en rond Tilburg (o.a. Natuurmuseum, Kamp Vught, Schouwburg, Biesbosch), bezoeken aan musea en Theaters Tilburg, en aan de kerstviering, Mariaviering, zomerwandelingen, een dagreis en fietstochten. Ze staan allemaal in het nieuwe jaarboekje 2004/2005 dat net uit is. Infor matie: Riet van Grinsven (tel. 5430259) of Liesbeth Oldenkotte-Vis- sers (tel. 4680089). Elke wijk van Tilburg moet ouderenproof worden: zoveel mogelijk geschikt voor ouderen om er gezond en prettig te kun nen blijven leven. Alle ouderen moeten daarover hun mening kunnen geven, stelt Jan Meijlink, voorzitter van het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO). Op initiatief van het OTO wordt in september in aanwezigheid van gedeputeerde Roel Augusteijn (Ouderenzaken) de samenwer kingsovereenkomst voor het project Ouderenproof voor de gemeente Tilburg ondertekend. Het is ook het startsein om in de binnenstad te beginnen met het pei len van de meningen en behoeften van ouderen daar. Inmiddels heeft zich naast de gemeente, wel zijnsorganisatie de Twem en de ouderenbon den een veertigtal organisaties achter dit con venant geschaard. De bedoeling is onder meer dat ouderen door de wijkgerichte aan pak een belangrijkere stem krijgen binnen het ouderenbeleid van de gemeente. Gehoord worden Hij is dol op uitdagingen, Jan Meijlink. Van huis uit komt de 67-jarige OTO-voorzitter uit de commerciële wereld en het maken van deals zit hem in het bloed. "In mijn vroegere werk zat ik in de verkoop van chocolade en koekjes en was ik gewend met de grote jon gens om de tafel te zitten en deals af te slui ten." Sinds anderhalf jaar zet Meijlink zich vanuit het OTO in om de ouderen in Tilburg een stem te geven. "De ouderen moeten zich bewust worden van wat hen te wachten staat. Nu kun je nog wat doen, maar over tien jaar hoeft het niet meer; dan kun je alleen nog zeggen: 'Had ik maar1. Daarnaast vind ik dat er nog teveel óver ouderen wordt gesproken en te weinig mét hen." "Het OTO wil dat niet alleen de leden van ouderenbonden zich uitspreken, maar ook degenen die niet zijn georganiseerd", bena drukt Meijlink. "Juist ook mensen die nauwe lijks van zich kunnen laten horen omdat ze hun huis niet uit kunnen, moeten hun wensen over leefbaarheid van de stad kenbaar kun nen maken en gehoord worden." De huur van het ouderentrefpunt op het Koningsplein is te hoog en dus moet het maar verhuizen, vindt de gemeente. Gesuggereerd wordt onderdak te zoeken in café Bet Kolen aan de Broekhovense- weg. Natuurlijk is dit voor ouderen uit de binnenstad te ver weg om even naar toe te lopen, al dan niet met rollator. Maar daarnaast is het onderbrengen in een café van een gesubsidieerde sociale acti viteit tamelijk vreemd. In het kader van deze Nieuwe Zakelijkheid bij de gemeen te kunnen de talencursussen van de bibliotheek dan eigenlijk beter naar com merciële taleninstituten of naar reisbure aus en de gezondheidscursussen van Thebe naar fitnesscentra. Ook lijkt het een opmaat naar het opheffen van de wijk- en buurthuizen: er is immers altijd wel een kroeg in de buurt te vinden! Drop Oud De cursus bestaat uit twaalf bijeenkomsten met verschillende thema's zoals vriendschap pen, normen en waarden, de lagere school tijd, huizen waar je gewoond hebt. De deel nemers speuren naar jeugdherinneringen, vertellen elkaar over de plaats waar ze woon den, over geuren van vroeger, over rituelen en gebruiken uit het dagelijkse leven, enz. Ook schrijven ze kleine stukjes uit het eigen levensverhaal op en lezen deze aan elkaar voor. Daarbij bepaalt iedere deelnemer zelf welke herinnering hij of zij met anderen wil delen. Eenvoudig Herinneringen kunnen terugkomen door erover te vertellen, door er vragen over te stellen, door naar muziek te luisteren, of door voorwerpen of foto's te bekijken; herinnerin gen kunnen nog scherper in beeld gebracht Belangenbehartiging De bedoeling is dat Tilburgse ouderen als ervaringsdeskundigen kunnen aangeven wat er in hun wijk moet veranderen om die in de komende tien tot twintig jaar leefbaar en ple zierig te maken en houden. Meijlink: "We werken op de manier van het project Ouderenproof van de provincie Noord-Brabant. Op deze manier plannen maken is al met succes gedaan in Berkel- Enschot en Udenhout. De ervaring die daar is opgedaan kan worden gebruikt in de andere wijken van Tilburg." De Binnenstad is volgens Meijlink de eerste wijk waar het project Ouderenproof in sep tember van start gaat. "En zoals het er nu naar uitziet, zullen omliggende wijken als Hasselt-Goirke er daarna snel instappen, gezien de belangstelling die ze nu al tonen." In iedere wijk wordt in overleg met de wijkor- ganisatie een projectgroep gevormd onder leiding van een deskundige oudere. Die pro jectgroep inventariseert de wensen en behoeften van de ouderen in die wijk. Dat kan wijkorganisaties." De gemeente en de provincie hebben subsi dies beloofd voor deze vorm van inspraak. Meijlink: "Als we krijgen wat toegezegd is, redden we het wel." Voor andere inkomsten bronnen toont hij enige reserve: "Alles wat er bij komt, is natuurlijk meegenomen. Maar er zijn ook organisaties met een commercieel belang die een financiële bijdrage willen leve ren. Om de onafhankelijkheid van het OTO te waarborgen moet je daarmee oppassen. Daarom wil ik het alleen financieren met de subsidie die momenteel is toegezegd. DS-B die ik in woorden niet zo goed had kunnen vertellen." Herinneringen kunnen helpen het eigen levensverhaal in beeld te krijgen, waardevol le zaken te herkennen en daarmee het leven weer richting te geven. Het is in deze cursus niet de bedoeling dat alle hoogte- en diepte punten uit het leven uitentreuren worden besproken. Natuurlijk zijn niet alle herinnerin gen positief. De negatieve gedachten en gevoelens mogen er ook zijn, maar in de cur sus wordt geprobeerd te kijken naar het posi tieve: je gaat op zoek naar je krachtbronnen, naar datgene dat je een goed gevoel geeft. Het doel is dan ook dat de deelnemers levenslust putten uit het verleden! Muziek maken en een instrument leren bespelen kan vrij eenvoudig, zonder notenschrift, met muziekschrift Klavarskribo, ook Klavar genoemd. Klavarskribo is een manier van muziek opschrijven die interessant is voor iedereen die een instrument wil bespelen of al bespeelt, met name piano, (elektronisch) orgel, keyboard of accorde on. Deze muzieknotatie lezen leer je in tien minuten: wat je ziet, is wat je doet. Bij voldoende belangstelling organiseert de Klavar Vereniging Neder land (KVN) samen met Factorium (voorheen Tilburgse Dans- en Muziekschool) komend najaar een kennismakingscursus van tien lessen. Daarbij wordt een keyboard gebruikt, maar de cursus is ook bedoeld voor bezitters van een al dan niet elektronische (digitale) piano of (elektronisch) orgel. Informatie/aanmelden: Fons Doornen, tel. 4685573, e-mail: fons@klavarvereniging.nl. Algemene informatie over de KVN en klavar: www.klavarvereniging.nl. Montfortke Secr. Corellistraa Zaterdag, 19.0 munieviering m Zondag, lO.OOi nieviering met Zaterdag 31 j ristieviering me Zondag 1 aug. viering met san Zaterdag 7 au^ communievierii Zondag 8 aug. communievierii Zangvereniging Cantabile is een gemengd koor met circa 35 leden en staat onder leiding van een goed gekwalificeerde dirigent en pia niste. Het koor dat vierstemmig in diverse talen zingt, kan op alle plaatsen versterking gebruiken. Partituren kunnen lezen is geen noodzaak. Het repertoire bestaat uit opera- en operettemelodieën, evergreens (van bijvoorbeeld Vera Lynn) en ander bekende liedjes uit de jaren 40 en 50, licht klassiek, en meezingliedjes voor ouderen. Cantabile repeteert elke woensdag van 14.15 tot 16.30 uur in zorg centrum De Heikant (Schubertstraat 10, Tilburg-Noord). De muziek staat voorop, maar daarnaast is er ook veel gezelligheid. Geïnteresseerde 50-plussers kunnen vrijblijvend contact opnemen met voorzitter Elly Vermeulen (tel. 4631609) of met Henk de Vries (tel. 4556813; e-mail vrieshenk@planet.nl). Gaan luisteren op een repetitie is ook mogelijk. op verschillende manieren gebeuren, bijvoor beeld tijdens bijeenkomsten. Vervolgens maakt de projectgroep daarover een rapport dat naar de gemeente gaat. Daarna vormt de wijkorganisatie samen met ouderen uit de buurt een verankeringscommissie, die er op toeziet dat de wensen en behoeften daad werkelijk gerealiseerd worden. Meijlink is opgetogen over de saamhorigheid van de organisaties die hun steun hebben toegezegd. "Eigenlijk viel het heel erg mee om iedereen van het belang van dit samen werkingsverband te overtuigen. De neuzen stonden al snel in dezelfde richting. Ook bij de Redactieadres: Seniorenwijzer, p 5038 SR Tilburg, Tilburg; tel. 58391 Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post bus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Protestant! (Feder. Herv. Gei Opstandingsi Prof. Cobbenhag Zondag, 10.Oi Hoeve. Zorgc. Zonne Prof. Gimbrèrelat Vrijdag, 15.00u hoven. Kerkgebouw Min. Mutsaersstn Zondag, 10.Ot doorn, Veenen Bok, Poederoije Evangel. Gen Offenbachstraat Zondag, 10.001 Evang. H.J. v.d. gendienst koffie Evangel. Bap Noordhoekring 9i Zondag, 10.00n Christengem. Ringbaan Oost 6 Zondag, 10.30 b Woensdag. 193 Christengem Dr. Nuyensstraat Zondag, 10.0 dienst/samenkoi dagschool aanv. Woensdag. 19.3 eenkomst. Elke maand 20.00u. wake. Voorgang 5358931. Gemeente Ne Zuiderooststraat Zondag, I2.00u Woensdag, 19.C Vrijdag. 19.00u Zaterdag, 14.0( Jeugd. Eerste za ll.OOu. Vrouwi Conradus. Gos] ten, begrafenis 4555334 5424 Gereja Kriste Karmelietenstr 4t Zondag, 14.00i Linandi uit Uith Zondag 1 aug., ds. J. Slobbe uit Zondag 8 aug., ds. M.A.M. Sas Het Thijmgenootschap, een katholieke vereniging voor wetenschap en levensbeschouwing, houdt ter gelegenheid van zijn honderdjarig bestaan samen met verwante organisaties een symposium over de levensbeschouwelijke en religieuze toestand van ons land. Het sym posium De hemel van Nederland. Nieuwe perspectieven op het christendom in samenleving en cultuur wordt op zaterdag 9 oktober gehouden op de Universiteit van Tilburg en bestaat naast algemene delen aan het begin en eind uit vijf discussies over verschillende onderwerpen die tegelijkertijd plaatsvinden. Die gaan over zorg, oor log en vrede, armoede en solidariteit, kunst, en over de opvattingen over normen en waarden van oud en jong. Laatstgenoemde sessie, georganiseerd samen met de Unie KBO, staat onder leiding van Maria van den Muijsenbergh-Geurts. De praktische organisatie van het symposium is in handen van het Soeterbeeck Pogramma van de Radboud Universiteit in Nijmegen. Deelname kost 35 euro, inclusief lunch, koffie, thee en een drankje. Informatie/opgave (voor 4 oktober): Soeterbeeck Programma, Post bus 32, 6500 AA Nijmegen; tel. 024-3615555; e-mail info@soeter- beeck.kun.nl; www.soeterbeeck.kun.nl. De provincie stimuleert gemeenten om zoveel mogelijk ouderenproof te zijn. Dat wil zeggen dat er voldoende voorzieningen moeten zijn op het gebied van wonen, zorg en welzijn om op een prettige en gezonde manier oud te kunnen worden. Dat betekent bij voorbeeld: voldoende geschikte woningen voor mensen met lichamelijke beperkingen en een veilige omgeving met voldoende winkels, openbaar vervoer en zorg. Ook belangrijk zijn de aanwezigheid van een informatie- en adviespunt en de mogelijkheden om mee te doen aan sport, andere recreatie, cursussen en vrijwilligerswerk In de stad Tilburg heeft het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO) het voortouw genomen om uit te vinden of de wijken ouderenproof zijn. Het OTO is een samenwer kingsverband van de ouderenbonden KBO, ANBO en PCOB en de organisaties Oude Makkers en Surinaamse Ouderen in Tilburg (SOT). Bent u een echte liefhebber van de Tilburgse kermis? Probeer dan in deze week ook een bezoek te brengen aan de hoofdbibliotheek op het Koningsplein. Dit jaar is deze vestiging voor het eerst 's middags open terwijl de kermis draait (vrijdag nog van 11.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur). U vindt er speciale attracties. Zo is er een fototentoonstelling over de Tilburgse kermis. Het zijn foto 's uit de jaren '50 en '60 van Harrie Janssens. Hij is de fotograaf van Tilburg gezien door Harrie Janssens. Dit boek is allang uitverkocht maar in de bibliotheek wel te leen. Verder vindt u door de hele bibliotheek verspreid boeken en andere materialen die aan de kermis doen denken. Ze vallen op door een fel- oranje boekenwijzen Tilburgers hebben hiervoor titels van boeken, verhalen, liedjes enzovoorts gemeld. Zo hebben inwoners van de stad de Grote Tilburgse Kermis Index samengesteld. Hiervan ver schijnt ook een bibliofiele uitgave in beperkte oplage. Op de foto van de dag ziet u misschien uzelf terug, of de draaimolen of een andere kermisattractie. En om de twee dagen is er een ande re presentatie Beeldzeitung onder redactie van Walter Kerkhofs en Annette Paulsen. Natuurlijk kunt u ook in andere vestigingen terecht voor boeken over de kermis. Enkele bekende titels die veel aanwezig zijn, zijn Hoog- gaat-ie, Veel vermaak en weinig wol en Draaiboek van een kermis- gek. Het eerste is een fotoboek van de Tilburgse kermis van Ernest Potters, het tweede een boek over de geschiedenis van de Tilburgse kermis van Hennie van Oers en Paul Spapens en het derde biedt een overzicht in woord en beeld van de Tilburgse kermis in de jaren '60. Kerkmis en kermis is een boek over de geschiedenis van kermissen in het algemeen. Hierin schets Hedde J. Vroom de opkomst en het verval van dit volksvermaak. Een kijkje achter de schermen van de kermis is ook altijd leuk. Wie staat er niet te kijken als de kermis wordt opgebouwd of afgebroken? En als klein kind heeft iedereen zich wel eens afgevraagd hoe het zou zijn om met de kermis mee te trekken. Kermistransport is een uitgave I |z van de Stichting Kermis-Cultuur. Zij duikt hier in de geschiedenis van I l het transport van de kermis. Alles draait...ik zie sterretjes is de geschiedenis van de kermisfamilie Janvier vanaf 1787 en de kermis. w ij Hoe het nu is om op de kermis te staan en ervan te leven is te zien in I Mensen van de kermis. Het is de videoversie van een televisieserie uit Hobby0." 2000/2001. «sport De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. HeikantQui Secr. De Schans Verzorgingsc Schubertstraat 71 Zaterdag. I7.3C Zaterdag 31 j ristieviering. Zaterdag 7 aug viering.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 18