§0 WIJZE in laatste levensfase K EL Steeds betere zorg voor zieken I 'Palliatieve zorg doet aantal verzoeken om euthanasie afnemen' eau 3 POST SCRIPTUM COLOFON r I I I I I I I I Bingo Alzheimercofé Trefpunt 't Sant Katholieke Vrouwengilde Cheque voor Seniorenorkest NKH Maaltijdenexpres Volksdansen en countrydansen Gemengd koor zoekt leden De intieme dood in de bibliotheek DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 8 JULI 2004 - PAGINA 13 irband. nt van een Wouters, d.nl CvD perking Informatie iggen van jevens, orwaarden jepaalde tijd. jericht aan ker m/v liotilburg.nl I i van het lere diensten, ichtdiensten srvicepunt van laan 2, nensen die ziekte. atsmede- lar een: n zelfstandig- n overleg De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. 1 I I I I I I I I Terminale sedatie Het toedienen van een slaapmiddel om het bewustzijn van de patiënt te verminderen om pijn en bijeffecten van de ziekte te bestrijden. Mag alleen worden ingezet onder strikte voorwaarden. De intentie is niet om de dood te bespoedigen. Kan (laatste) onderdeel van palliatieve zorg zijn. dersteunen ijds Netwerk, en de in tas, sbruikt. felle handva- 1989. Redactie: Hulya Qigdem. Chantal van Dijk. Riek Flipse-Tie- mens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, \Mlma Hurkens, Karei Lulijf (eindredacteur). Loes Mertens -Vermeer, Barth Noordzij, Debby Stmyk, Matde Vries >uderen in de locaties, het verzorgings- n dienstverle- ord AanHuis. Wie langer dan een jaar mantelzorg ver leent en daarvoor vaker bij de patiënt ver blijft dan thuis, raakt haar of zijn huursub sidie kwijt. Dat heeft de Raad van State bepaald. Alweer zo'n uitspraak uit Den Haag, deze keer van rechters, die de zorg ondermijnt. Drop Oud Deze vrijwilligers kunnen de mantelzorgers tij delijk ondersteunen door bij de ernstig zieke aanwezig te zijn; zo kunnen familieleden of vrienden even op adem komen. Ouderenvereniging Reeshof organiseert op vrijdag 9 juli (20.00 uur) en woensdag 21 juli (14.00 uur) bingo's in wijkcentrum Heyhoef. De bus lijnen 47 en 48 stoppen voor de deur. open. Een hospice biedt zorg aan mensen van wie de levensverwachting korter is dan drie maanden. Patiënten kunnen er op een waardige manier afscheid nemen van het leven. Ook voor familie, vrienden en anderen die bij het stervensproces betrokken zijn, biedt de hospice een zorgzame en gastvrije plek. "We zijn hier niet alleen bezig met afscheid nemen", vertelt teamleider Greet Vernooy van De Sporen, "maar kijken ook naar wat men sen nog willen doen. Een oma wilde bijvoor beeld heel graag naar de communie van haar kleindochter. We hebben toen een webcam geregeld, waardoor mevrouw via internet toch van alles getuige kon zijn." GBEDJE i ie keer gel auw met aan de tro. 5331' Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post bus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. gen de patiënten naar de huidige maatstaven te weinig zorg, omdat medici dachten niks meer te kunnen doen. De laatste jaren wordt ernaar gestreefd de patiënt een nog zo aan genaam mogelijk leven te bieden. Dat is mogelijk door een goede pijnbestrijding en het tegengaan van bijeffecten van de ziekte zoals misselijkheid en benauwdheid." Een belangrijk onderdeel is ook het bespreek baar maken van het sterven en de angst voor de dood. Raeven: "Veel mensen hebben nog afschuwelijke beelden over doodgaan in het hoofd, gebaseerd op ervaringen of verhalen uit het verleden. Maar met goede palliatieve zorg is het mogelijk om rustig en waardig te sterven. Bovendien", vermoedt de huisarts, "zal het aantal verzoeken om euthanasie, actieve levensbeëindiging, afnemen door vroegtijdig de angst rondom het sterven en de mogelijkheden en onmogelijkheden van palli atieve zorg te bespreken." Hospice Mensen die niet thuis kunnen of willen ster ven, bijvoorbeeld omdat er onvoldoende mantelzorg beschikbaar is, kunnen er ook voor kiezen verzorgd te worden in een hospi ce. Voor de terminale patiënten en hun naasten daar is een huiselijke situatie gecre ëerd; ze kunnen ook spulletjes van thuis mee nemen. Momenteel zijn er in deze regio twee hospices: De Sporen in Tilburg en Francinus de Wind in Waalwijk. Aan het einde van het jaar gaat in Dongen hospice De Volkaert Versterven Stoppen met kunstmatig vocht toedienen, kan soms menselijk zijn om het lijden van men sen niette verlengen. De klachten worden daarbij onder controle gehouden; de lichaams functies vallen uit. Versterven doet de patiënt meestal zelf, waarbij de arts dus niet ingrijpt. Mag alleen worden toegepast als kwaliteit van het leven ernstig onder druk staat. Kan (laatste) onderdeel van palliatieve zorg zijn. Dinsdag 13 juli heeft het AlzheimerCafé als onderwerp: jong demente renden. Drie medewerkers van De Hazelaar vertellen over hun erva ring met het werken met jongdementerenden en welke hulp er voor deze groep mogelijk is: psycholoog Mariek Soontiëns, hoofd Betsie Smetsers van de afdeling jong dementerenden en Jan van Gils, hoofd dagbehandeling. Dementerenden en hun verzorgenden zijn welkom van 19.30 tot 22.00 uur in de President Mandelahof, Korvelplein 60. De toegang is gratis; vooraf aanmelden is niet nodig. In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 14 juli een bingo-ochtend. Prijs: 3,50 euro voor een kaart van tien ronden. Aan-' vang 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. Op woensdag 21 juli kunt u kiezen uit kaarten of fietsen. Het rikken en jokeren kost 1 euro p.p. met leuke prijsjes. Aanvang beide activiteiten 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. Van maandag 26 juli t/m vrijdag 13 augustus is het trefpunt wegens vakantie gesloten. Het Katholiek Vrouwengilde Tilburg (KVG) heeft bijna driehonderd, vooral oudere leden. De vereniging organiseert lezingen over landen en steden, muziek en geschiedenis. Ook organiseert het KVG cursus sen; onder meer over kunstgeschiedenis, literatuur, de bijbel, film, enz. Daarnaast kunnen de leden deelnemen aan excursies in en rond Til burg (o.a. Natuurmuseum, Kamp Vught, Schouwburg, Biesbosch), bezoeken aan musea en Theaters Tilburg, en aan de kerstviering, Mariaviering, zomerwandelingen, een dagreis en fietstochten. Ze staan allemaal in het nieuwe jaarboekje 2004/2005 dat net uit is. Informatie: Riet van Grinsven (tel. 5430259) of Liesbeth Oldenkotte-Vissers (tel. 4680089). Advies Bij veel mensen is het begrip palliatieve zorg i echter nog nauwelijks bekend en ze weten niet dat ze hun huisarts of de behandelend arts in het ziekenhuis er om kunnen vragen. Om deze vorm van zorg zo adequaat moge lijk te organiseren, zijn er op veel plaatsen in ons land regionale netwerken opgericht. Ook de regio Tilburg kent een Netwerk Palliatieve Zorg, waarin onder andere de huisartsen, de thuiszorg, verpleeg- en verzorgingshuizen, ziekenhuizen, stichting Contour, stichting Mantelzorg Midden-Brabant en de hospices vertegenwoordigd zijn. Onderdeel van dit Netwerk is het Palliatief Adviesteam, een gespecialiseerd groep hulp verleners. Andere hulpverleners die weinig of geen ervaring hebben met palliatieve zorg, kunnen daar teercht voor advies en informa tie. "Het ontbreken van kennis en ervaring hoeft dus nooit een beperking te zijn voor het bieden van goede palliatieve zorg", stelt huis arts Mick Raeven uit Loon op Zand, die in Midden-Brabant voorzitter is van het Palliatief Adviesteam. "Deze vorm van zorg is de laat ste jaren sterk in ontwikkeling. In het verleden was de zorg op de eerste plaats gericht op het genezen van mensen. Lukte dat niet, dan kre- In de welvaartslanden, waaronder Neder land, zijn er steeds meer mensen die een langdurig sterfbed hebben. Oorzaken daarvan zijn de toename van ziektes zoals kanker die uiteindelijk dodelijk zijn en technologische ontwikkelingen in de medische wetenschap. Door de sterk ver beterde vormen van medicatie is het ook mogelijk veel meer aan pijnbestrijding te doen en bijwerkingen te verminderen. Dat zijn belangrijke onderdelen van palliatieve zorg - zorg voor stervenden - die een goed alternatief voor euthanasie kan zijn. Algemeen: stichting Agora, ondersteuningspunt palliatieve terminale zorg, tel. 030-6575898; www.palliatief.nl. Dit is een actuele site. www.zorgnetwerkmb.nl www.ikz-net.nl Thema Palliatieve Zorg na de zomer breed toegankelijk Voor patiënten: de huisarts of behandelend arts in ziekenhuis of instelling. Voor hulpverleners: Palliatief Adviesteam regio Tilburg, tel. 4679612; op werkdagen van 9.00-17.00 uur, in het weekend van 8.00 tot 20.00 uur). Hospice De Sporen, tel. 4628458. Hospice Francinus de Wind, tel. 0416-315800. Hospice De Volckaert, tel. 0162-314650. Indicatie voor thuiszorg en hospice: RIO, tel. 5952020. Over euthanasie Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde (NVVE), Postbus 753311070 AH Amsterdam; tel. 0900-6060606; www.nwe.nl. Euthanasie Actieve levensbeëindiging bij uitzichtloos lijden. Kan alleen op uitdrukkelijk verzoek van de patiënt door een arts verricht worden. Deze moet daarbij aan wettelijke voorwaarden voldoen, waaronder het raadplegen van een collega-arts. Na de euthanasie is de arts ver plicht deze te melden bij het Openbaar Ministerie. Rond de medische zorg bij het stervensproces worden verschillende begrippen nogal eens door elkaar gehaald. Hieronder staan ter verduidelijking de belangrijkste begrippen. Palliatieve zorg Het verzachten van het lijden in de laatste fase van een ongeneeslijke ziekte. Doel is de patiënt een zo goed mogelijke kwaliteit van leven te bieden, in de breedste zin, zonder daarbij de dood te vertragen of te bespoedigen. Het Seniorenorkest NKH is een orkest van de Muziekafdeling van de Sociëteit Nieuwe Koninklijke Harmonie en bestaat uit 53 oudere muzi kanten. Het orkest is een graag geziene gast in verzorgings- en ver pleegtehuizen en op stedelijke en regionale manifestaties. Bijna maan delijks wordt er ergens wel een optreden verzorgd. Met behulp van Mooi Zo Goed Zo heeft het orkest van het Monuta Charity Fund een 1080 euro gekregen om dit jaar optredens te kunnen blijven verzorgen. De cheque werd op 9 juni tijdens een concert in Servicecentrum Het Laar overhandigd. Het Monuta Charity Fund is een fonds van uitvaart- zorgverzekeraar Monuta, dat vrijwilligersprojecten steunt die vallen onder het thema 'zorg voor elkaar'. De Maaltijdenexpres Midden-Brabant heeft in 2003 258.601 maaltijden aan huis bezorgd in zijn werkgebied. Daarbij hebben de afnemers de keuze uit dagverse maaltijden (dagelijks aan huis bezorgd), koelverse, diepvries en Halal maaltijden (wekelijks bezorgd), of feestelijke maaltij den (dagelijks bezorgd). Ruim 77 procent van de klanten is ouder dan 70 jaar. De zes koelwagens zijn uitgerust met een geautomatiseerd koelre- gistratiesysteem. Dankzij de telefooncentrale met antwoordapparaat worden de klanten teruggebeld als alle lijnen bezet zijn. De medewerkers van de Maaltijdenexpres zorgen er ook voor dat voor cliënten in situaties van ernstige verwaarlozing, vervuiling, verwardheid of hulpeloosheid, deskundige hulp wordt gezocht. Nieuwe klanten zijn welkom. Wilt u een maaltijd proeven, laat het weten: Maaltijdenexpres Midden-Brabant; tel. 5442513; fax 5436019; e-mail info@maaltijdenexpres.nl; of www.maaltijdenexpres.nl. Volksdansdocente Maria Minkels organiseert in juli en begin augustus volksdans- en countrydansmiddagen voor 55-plussers, beide in wijk centrum De Ypelaer (Corellistraat 10). Het volksdansen is nog op de maandagmiddagen 5, 12, 19 en 26 juli en 2 augustus van 14.00 tot 16.00 uur. Het countrydansen is nog op de woensdagmiddagen 14, 21 en 28 juli en 4 augustus van 14.00 tot 16.00 uur. Informatie: Maria Min kels, tel. 5196470. Zangvereniging Cantabile is een gemengd koor met circa 35 leden en staat onder leiding van een goed gekwalificeerde dirigent en pianiste. Het koor dat vierstemmig in diverse talen zingt, kan op alle plaatsen versterking gebruiken. Partituren kunnen lezen is geen noodzaak. Het repertoire bestaat uit opera- en operettemelodieën, evergreens (van bijvoorbeeld Vera Lynn) en ander bekende liedjes uit de jaren 40 en 50, licht klassiek, en meezingliedjes voor ouderen. Cantabile repeteert elke woensdag van 14.15 tot 16.30 uur in zorg centrum De Heikant (Schubertstraat 10, Tllburg-Noord). De muziek staat voorop, maar daarnaast is er ook veel gezelligheid. Geïnteresseerde 50-plussers kunnen vrijblijvend contact opnemen met voorzitter Elly Vermeulen (tel. 4631609) of met Henk de Vries (tel. 4556813; e-mail vrieshenk@planet.nl). Gaan luisteren op een repetitie is ook mogelijk. ELTJE CHIC- nkerblauw met 'elle dierenprints rnzak chicco don met felle beertjes- in in ieder buggy 989 De algemene omschrijving voor palliatieve zorg is het verzachten van het lijden - in de breedste zin van het woord - in de laatste fase van een ongeneeslijke ziekte. Het belangrijk ste doel is de patiënt een zo goed mogelijke kwaliteit van leven te bieden, zonder daarbij de dood te vertragen of te bespoedigen. Daarnaast benadrukt bijvoorbeeld de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) van de Vere nigde Naties dat in de palliatieve zorg niet alleen naar lichamelijke klachten zoals pijn, benauwdheid of verstopping wordt gekeken. Ook psychische problemen, zoals gevoelens van angst of depressiviteit, krijgen daarbij aandacht, aldus onder meer de WHO. Boven dien richt deze zorg zich niet alleen op de patiënt zelf, maar ook op diens familie en I vrienden. Wilt u, na lezing van het artikel over palliatieve zorg meer weten? In de bibliotheek vindt u boeken, maar ook een videoband, waarmee u zich kunt verdiepen in dit en aanverwante onderwerpen. In de film De intieme dood worden drie kankerpatiënten in een zieken huis gevolgd tijdens de laatste fase van hun leven. Behalve de zieken komen ook familieleden en hulpverleners aan het woord. Zowel pallia tieve zorg als euthanasie komen aan de orde. In De praktijk van palliatieve zorg staat een aantal bijdragen over "ver zachtende stervensbegeleiding" zoals het in dit boek wordt genoemd. Het boek lijkt vooral bedoeld voor verzorgenden. Een goede plek om te sterven is een wegwijzer in de palliatieve zorg in Nederland. Pasto rale zorg en spiritualiteit komen aan bod in Zingeving in de palliatieve zorg van Marinus van den Berg en in Geloven in leven van Myriam Steemers van Winkoop. Het aanbod van palliatieve zorg kan het aantal vragen om euthanasie doen afnemen. Informatie over euthanasie is te vinden in Het laatste stuk, een uitgave van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. Als de dood voor het lijden is een bundel artikelen uit dag blad Trouw over euthanasie en hulp bij zelfdoding. De zorg voor stervenden is niet gemakkelijk. Ervaringen daarmee zijn te vinden in Einde goed, allen goed? van Huub Buijssen en Rob Brun- tink. Het boek zet aan tot nadenken over het werk in de palliatieve zorg en geeft tips om het langer vol te houden. Morgenlicht is een roman waarin een oudere verpleegster de laatste levensfase begeleidt van de man, op wie ze als schoolmeisje verliefd was. Tot nadenken gestemd? Ga ook eens te rade in de bibliotheek. Zorg thuis Meer dan driekwart van de Nederlanders wil het liefst thuis in de vertrouwde omgeving sterven. Palliatieve zorg draagt er aan bij dat dit steeds vaker mogelijk is. Daarbij spelen huisartsen en medewerkers van de thuiszorg een belangrijke rol. Afhankelijk van wat het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) nodig en mogelijk vindt, kan de thuiszorg verschillende vormen van zorg bie den aan patiënten in hun laatste levensfase. Thebe bijvoorbeeld heeft gespecialiseerde verpleegkundigen, die geschoold zijn in tech nische handelingen die nodig zijn bij onder andere het inbrengen van een infuus, het geven van kunstmatige voeding met behulp van sondes en het bedienen van apparatuur voor pijnbestrijding. Medewerkers van de intensieve thuiszorg kunnen, als dat nodig is, ook 's nachts zorg bieden. Daarnaast is er een mobiel zorgteam dat 24 uur per dag oproepbaar is bij onverwachte situaties. Naast beroepskrachten leveren vaak familie leden en vrienden een belangrijk aandeel in de palliatieve zorg. Nauwe betrokkenheid bij een stervende vraagt veel energie en inzet. Maar het kan een verrijkende ervaring zijn, zoals blijkt uit de ervaring van een dochter: "De laatste zes weken van zijn leven heb ik mijn vader thuis verzorgd. Die periode was heel intens. Voordat hij ziek werd, gingen we heel afstandelijk met elkaar om, maar in die korte tijd zijn we erg close geworden. Ik vind het nog steeds heel erg dat mijn vader er niet meer is. Maar ik put veel troost uit de herin neringen aan zijn laatste weken." Als de zorg voor de mantelzorgers te zwaar wordt, of als er geen mantelzorg beschikbaar is en een patiënt toch thuis wil sterven, kan er een beroep gedaan worden op vrijwilligers terminale zorg (VTZ) van stichting Contour. J 2004 - PAGINA 12 BOX licht beu- -■erstelbare bodem nderin. In nieuw- euro. 5331989. Mensen die niet thuis kunnen of willen sterven, bijvoorbeeld omdat er onvoldoende mantelzorg beschikbaar is, kunnen ervoor kiezen palliatie ve zorg te krijgen in een hospice, zoals De Sporen bij Tilburg. foto, de sporen GRACO wit met stippen. Grote den, kan geheel boodschappennet 35,- euro.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 13