W I Hulp GGZ bij psychische problemen zt I Midden-Brabantse Fietsvierdaagse )A Cursusaanbod Senioren Academie Vakanties blinden en slechtzienden Tweedehands markt in De Kievitshorst Boeken steunen in de bibliotheek i POST SCRIPTUM COLOFON TRAATlOb 'Levenslust putten uit het verleden om de toekomst positief tegemoet te treden' Trefpunt 't Sant Lesbische en homoseksuele 50-plussers Volksdansen en countrydansen Bedevaart naar Scherpenheuvel I I I I I I I DONDERDAG 24 JUNI 2004 - PAGINA 9 DE TILBURGSE KOERIER- JNI 2004 - PAGINA 8 DAG 27 JUNI it 44 lies jager Vooral het doormaken van een verlies ervaring, zoals het overlijden van de partner of een ander naast familielid verhoogt de kans op depressie bij ouderen. FOTO: PETER LIGTENBERG Drop Oud Van 5 tot en met 8 juli wordt voor de zesde deelnemer naar het Ronald McDonaldhuis in Ie versnaperingen. Daarnaast kunnen ze 1/Artr Ciatewi ardooM. "TilKi im nnndnnn bij de startplaats inschrijven is ook nog moge- ango-avond IDAG28JUNI attheater N It44 opmagazine DAG 29 JUNI *44 Crowbar+Kataklysm JRC 544 48 44 De Tuinstraat blijft afgesloten voor fiet sers, stelde de gemeente van de week voor de rechter. Dat is veiliger met al dat vrachtverkeer, luidt de redenering. Die is zeker bedacht door een ambtenaar die nog nooit tijdens het spitsuur over de Korvelseweg heeft gefietst. Geen dementie Vooral depressief en angstig gedrag treden vaker op naarmate mensen ouder worden. Krook: "Vooral het doormaken van een ver- onderweg allerlei gezellige terrasjes aandoen. HSTERWIJK ■kapel lenfestival i-Enschot 1 I I I I I I I I Redactie Hutya Qigdem, Chantal van Dijk, Riek Flipse-Tie- mens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens-Vermeer, Barth Noordzij, Debby Struijk- Buitelaar, Mat de Vries Informatie/aanmelden: GGZ, afdeling Pre ventie, tel. 5808480. Een verwijzing naar de GGZ door de huisarts is niet nodig om te kunnen deelnemen aan deze cursus sen. «U naars I BOSVREUGD 6DAG30JUNI 3UM OLD FACTORY tat 22 ango Querida ERDAG 1 JULI r wijzer verschijnt eenmaal in de in De Tilburgse Koerier. 27 d presentatie SCHUTSBOOM weg, Gokte 3 LAP l06,Goirle Zondag 27 juni is er van 11.00 tot 16.00 uur een tweedehands markt in zorgcentrum De Kievitshorst (Beneluxlaan 101). Bezoekers kunnen ook meedoen aan een loterij, waarvan de opbrengst ten goede komt aan activiteiten voor de bewoners van De Kievitshorst. Entree: 1 euro. ner of een ander naast familielid, verhoogt de als de aanslagen op het WTC in New York en de herdenking van de watersnoodramp uit 1953 kunnen er toe leiden dat ouderen depressief gedrag gaan vertonen. Die gebeurtenissen roepen ingrijpende momen ten uit hun leven pp, waardoor alle toen door gemaakte gevoelens weer naar boven kun nen komen. Rond dit soort gebeurtenissen zie je dan ook vaak een toeloop naar de GGZ van ouderen met psychische klachten." Krook benadrukt dat het belangrijk is klachten en verschijnselen te (h)erkennen en er dan vervolgens iets mee te doen. Dit geldt voor mantelzorgers zoals partners en andere fami lieleden, maar ook voor verzorgenden uit de beroepspraktijk, huisartsen en natuurlijk de ouderen zelf. "Verschijnselen van depressief gedrag, zoals vergeetachtig overkomen en je niet goed kunnen concentreren, worden nogal snel geassocieerd met dementie. Daar moet je dus bijvoorbeeld mee oppassen." hand met cursussen, trainingen en onder steuningsgroepen. De stap om zich daarvoor op te geven is jammer genoeg ook nog groot, moet Krook constateren. "Blijkbaar kampen we nog steeds met een oud beeld van de GGZ, bijvoorbeeld een directe associatie Vanuit ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunnen ouderen op de woensdagen 30 juni en 7 juli gaan fietsen. Vertrek stipt om 10.00 uur. Op de dinsdagen en donderdagen in juli kunt u er kaarten maken door 'embossing'. Op de maandagen en vrijdagen kunt u er biljarten of kaarten. Kaarten op deze ochtenden kost 1 euro, u kunt er een leuk prijsje mee winnen. De non-profit stichting Twin-travel organiseert vakanties voor slecht zienden en blinden van 16 tot 96 jaar. Zij kunnen een reis boeken met of zonder eigen begeleider. Voor degenen die zonder eigen begeleider boeken, zorgt Twin-travel voor voldoende begeleiders. Andere culturen ontdekken, lekker verzorgd worden in een hotel, fietsend of wandelend een nieuwe omgeving ontdekken, andere mensen leren kennen: het zijn allemaal ingrediënten van deze vakanties. In 2004 staan onder meer tandemvakanties in Oisterwijk en Zeddam op het programma, evenals excursievakanties op Karpathos, in het Salzburgerland, Vlaan deren, De Lutte, Denemarken, Ierland, Noord-Frankrijk, Zeeland, Oisterwijk, aan de Olympische Rivièra, op enkele Griekse eilanden, Chios, Kreta en in China. Daarnaast zijn er stedenreizen naar Venetië en Moskou/Leningrad. Ook organiseert Twin-travel wandeldagen, -wee kenden en -weken in Nederland (diverse bestemmingen), Lefkas en Malta, in Sauerland en in Portugal, op Kreta en Mallorca. Gratis het uitgebreide vakantieprogramma (op cassette of per e-mail) aanvragen kan bij: stichting Twin-travel, Oost Ravenweg 14, 8162 PJ Epe; tel. 0578-612346; e-mail: twin@reizen.demon.nl; www.twintra- vel.nl. nen kort na de aanslagen. Tijdens de nacht merries beleefde hij weer de situaties die hij had meegemaakt tijdens de Tweede Wereld oorlog. Aangezien zijn toestand verslechter de, besloot Anneke, na overleg met haar teamleider en met de familie, contact te zoe ken met de huisarts. De aantekeningen die zij had gemaakt hielpen haar een duidelijk beeld te geven van de toestand van meneer. Deze werd doorverwezen naar het RIAGG waar hij gaandeweg weer herstelde van zijn klach ten." Met de beschrijving van deze situatie begin nen Koos Krook en Gerda van Straaten van GGZ Midden-Brabant hun boek Hoezo lastig! over het omgaan met probleemgedrag van ouderen, waaronder depressief, angstig, clai mend en grensoverschrijdend gedrag. Vanuit hun beroepspraktijk beschrijven ze hoe dit kan ontstaan en op welke wijze je er het beste mee kunt omgaan. met Jan Wier." "De GGZ probeert juist zo laagdrempelig mogelijk te zijn met geven van allerlei toege spitste cursussen", vertelt hij. "Mensen met gevoelens van depressie en angst kun je zodanig begeleiden dat ze beter met die angst kunnen omgaan. Maar ook voor hun partners of familieleden geven we trainingen om deze problemen beter het hoofd te kun nen bieden." "Zo is er de cursus Op zoek naar zin, waarin ouderen via hun verleden kunnen gaan nadenken over wat nog komen gaat: een stukje levenslust putten uit het verleden om de toekomst positief tegemoet te treden", aldus de GGZ-medewerker. In deze cursus speuren 55-plussers naar jeugdherinnerin gen, vertellen ze elkaar over de plaats waar ze woonden, over geuren van vroeger, over rituelen en gebruiken uit het dagelijkse leven van toen. Naast deze cursus heeft de GGZ andere cur sussen. Bij In de put uit de put leer je hoe je zelf depressiviteit kunt overwinnen en in Ver lies... en dan verder... om het alléén leven te leren vormgeven. Senioren Academie Brabant heeft voor najaar 2004 in Tilburg weer een groot aantal interessante cursussen door ervaren en zeer gemotiveer de docenten. De cursussen hier worden gegeven op de Universiteit van Tilburg (UvT) aan de Warandelaan 2. Ze bieden gedegen achtergron den bij actuele onderwerpen, verdieping in kunst, literatuur, muziek, godsdienstwetenschappen, geschiedenis en filosofie. De cursussen in Tilburg hebben uiteenlopende onderwerpen als de globalisering, de geschiedenis van de USA, de betekenis van emoties voor ons functio neren, operacomponist Wagner, de Barok, en Europa in de nabije toe komst. Een brochure aanvragen kan via tel. 076-5210771 of e-mail info@hovo- brab.com. Alle informatie is ook te vinden op www.hovobrabant.nl. Inschrijven kan voor de meeste cursussen tot 21 augustus. Op zondag 27 juni gaat De Salon van start, een ontmoetingspunt voor lesbische en homoseksuele 50-plussers. Een keer per maand wordt deze gemengde (mA/) bijeenkomst gehouden, afwisselend op donder dag van 20.00 tot 23.00 uur in buurthuis In de Boomtak (Boomstraat 81 en op zondag van 16.00 tot 19.00 uur in Gasterij d'n Frater (Gasthuis- ring 61-63). De Salon biedt ook de mogelijkheid om samen andere acti viteiten als wandelen, fietsen, kaarten en biljarten te ondernemen. Een tweemaandelijkse nieuwsbrief verschaft informatie over de salon- bijeenkomsten, andere activiteiten en over de themabijeenkomsten die in september van start gaan. Meer informatie: tel. 5435793 of 4561686. Zondag 4 juli is er van 11.00 tot 13.00 uur de laatste senioren volks- dansinstuif van dit seizoen in De Baselaer (Hoefstraat 175). Nieuw zijn volksdansmiddagen voor 55-plussers o.l.v. Maria Min- kels in juli en augustus. Die zijn op vijf maandagmiddagen (5,12,19 en 26 juli en 2 augustus van 14.00 tot 16.00 uur) in wijkcentrum De Ypela- er (Corellistraat 10). De kosten bedragen 12,50 euro voor vijf middagen, te betalen op de eerste dag. Aanmelden bij Maria Minkels, tel. 5196470. ‘Ook nieuw is het countrydansen voor 55-plussers in De Ypelaer. Dit gebeurt op vijf woensdagmiddagen: 7, 14, 21 en 28 juli en 4 augustus van 14.00 tot 16.00 uur (gekoelde zaal). De kosten zijn 12,5Ö euro, te betalen op de eerste dag. Aanmelden bij Maria Minkels, tel. 5196470. Op dinsdag 17 augustus gaan voor de 24ste keer bejaarde en gehan dicapte pelgrims uit Tilburg e.o. naar de Belgische bedevaartplaats Scherpenheuvel. In de basiliek daar worden een eucharistieviering, een kruisweg en een kort lof gehouden. De bedevaart en de bussen zijn geheel aangepast aan minder validen. Net als voorgaande jaren gaan er ook weer een eigen priester, een verpleegkundige, EHBO-ers en bejaardenverzorgsters mee. Rolstoelgebruikers wordt verzocht een eigen begeleider mee te nemen. Er is ook een mogelijkheid donateur te worden van de bedevaart. Infor matie over bedevaart en donateurschap: G. de Vrij, tel. 5421966. De GGZ biedt ouderen hulp bij verschillende psychische problemen. In de bibliotheek is over diezelfde problemen informatie te vinden. Een voorbeeld daarvan is het zelfzorgboek Depressie onder redactie van E.H. Coene. Het is overigens niet bedoeld om zelf te dokteren, zonder deskundige hulp in te schakelen. Ook romans bieden vaak herkenning. De roman Paars bloeit de heide van Gerda van Wageningen gaat over een vrouw die probeert met des kundige hulp en vrienden uit haar depressiviteit te komen. Volgt u de cursus Op zoek naar zin? Dan is het boek Leven toevoegen aan de jaren van Leo Missinne wellicht een aanvulling. Het bevat over wegingen vanuit christelijk perspectief over een zinvolle beleving van de ouderdom. Krijgt u als vrijwillig(st)er te maken met vragen naar de zin van het leven? Dan kan het boek Een dag die de moeite waard is uit komst bieden. Het gaat over ouderen, hun zinvragen en de rol van vrij willigers. Voelt u zich alleen en heeft u behoeft aan meer vrienden of vriendin nen? Het boek Zin in vriendschap van Nan Stevens gaat over het belang van vriendschappen voor ouderen en het nut van vriend- schapscursussen. Een partner verliezen is heel ingrijpend. Het overkomt heel veel oude ren. Er zijn dan ook tal van ervaringsverhalen opgeschreven en uitge geven. Jan van Berkum beschrijft zijn ervaringen na de plotselinge dood van zijn vrouw in Een volle kerk... een leeg huis. Zijn boek Laat je niet kisten gaat over het vervolg. Wellicht herkennen ook vrouwen veel van hun ervaringen hierin. Anders zijn er nog de verhalen in Verder leven na het afscheid waarin vrouwen vertellen over de dood van hun partner en het leven daarna. Hulp of steun nodig? Denk ook eens aan een boek uit de bibliotheek. Naarmate je ouder wordt, loop je meer kans op het krijgen van klachten van allerlei aard. Niet alleen op lichamelijk vlak, ook op geestelijk gebied laten de jaren hun invloed gel den. Wanneer ouderen depressief of angstig worden of zich claimend en grensover schrijdend gedragen, kunnen zij of hun verzorgenden een beroep doen op de afdeling lieservaring, zoals het overlijden van de part- preventie van GGZ Midden-Brabant. Deze afdeling van de geestelijke gezondheidszorg nfir nf fiAn anrlfir naast familielid varhnnnt da heeft cursussen, trainingen en ondersteuningsgroepen,waarin deelnemers vaardighe- kans op depressie. Maar ook gebeurter den leren om zelf hun problemen het hoofd te bieden en ervaringen met elkaar te delen, als de aanslagen op het WTC in New Yt Het gaat daarbij niet om therapie; deelnemers worden dan ook geen cliënt van de GGZ. Netwerk De enige echte manier om psychische pro blemen tegen te gaan, is het hebben van sociale steun", stelt Krook. "Het hebben van een sociaal netwerk is erg belangrijk. Maar als je bijvoorbeeld als' vrouw altijd voor de kinderen hebt gezorgd, dan is het niet gemakkelijk om zo'n netwerk te creëren. Ook de toenemende individualisering in onze maatschappij en de manier waarop onze samenleving is ingericht helpen daar niet echt aan mee. De eenzaamheid bij ouderen is groot, vaak wonen kinderen verder weg. Meedoen aan een cursus bij ons lost die din gen niet op, maar helpt ouderen wel met hun problemen om te leren gaan." DS-B d(h)d en of urofeedback ren en volwassenen J of daaraan gerela- icit. Om de hersen- gepaard gaat te tem- icijnen zoals Ritalin sen hun werk, maar blijven slikken blijft rkingen. De gebrui- i 'vlak' of 'mat', rmt een alternatief, an de nieuwste tech- :n en de snel voort op het gebied van de :n pakt de klachten or het zelfherstellen- vermogen van het n. Op dinsdag 6 juli van der Bentjex ringsdeskundige) en rofeedbacktherapeut, d programma met de en Neurofeedback". "Boerke Mutsaers", Iburg tegenover NS st van 20.00 - 22.00 ),- Informatief 13 arocare.nl of mail: 128 juni lalis Nicolaides VERSCHIJNING rierstraat 42 12 juli ie Draaijer, Foto Shop IHTING iNDENKRING use Akkers 15 december >che gijzelaars en tgangers VANDELGANGEN ieentehuis H’beek 3 juni van Brakel ïmoed Heuvel 12 foto's van Marijke van EZOMERLUST irwijksebaan tot juli van Rossum Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post bus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. vloer. Dit in verband met de steeds zwakker wordende gezondheid van meneer. Zo ook in de herfst van 2001kort na de aanslagen op het World Trade Center in Amerika. Anneke kwam binnen en merkte dat de sfeer anders was dan normaal. De televisie stond aan en liet verschrikkelijke beelden zien. Mevrouw, die Anneke normaal gesproken altijd met belangstelling opwachtte, zat somber voor zich uit te staren. Ze vertelde Anneke dat er iets 'niet goed' was met haar man. Anneke had dit inmiddels al gemerkt. Meneer was somber en angstig. Hij at minder en lag lan ger in bed dan normaal. Hij gaf aan slecht te slapen. Anneke besloot de situatie goed in de gaten te blijven houden en schreef haar bevindingen op in het zorgdossier. Geduren de de volgende dagen werd de toestand van meneer steeds ernstiger. Hij at steeds min der, werd mager en sliep zeer slecht. Anneke Lage drempel probeerde door gesprekjes erachter te Hulp bij de GGZ zoeken betekent lang niet komen wat er aan de hand was. Hij vertelde altijd in therapie gaan of een opname als pati- dat hij nachtmerries had. Deze waren begon- ënt. De GGZ biedt immers ook de helpende - drie nieuwe routes. is ook mogelijk; dat kost 3,50 euro p.p. Meer lijk. Van het inschrijfgeld gaat 50 eurocent per De deelnemers krijgen onderweg steeds enke- informatie: tel. 5362135 of www.tct93.nl. Een voorbeeld. "De heer en mevrouw Van Dongen, 75 en 73 jaar oud, zijn al vijftig jaar gelukkig getrouwd. Ze wonen in een leuk huis en hebben vijf kinderen en twaalf kleinkinde ren. Anneke is wijkziekenverzorgende en komt al enkele jaren bij de familie over de De Seniorem twee weken i keer de Midden-Brabantse Fietsvierdaag- Tilburg. c se gereden. De deelnemers, onder wie Alle routes zijn met pijlen aangegeven; Fietsers die minstens drie van de vier dage altijd veel ouderen, hebben de keus uit bovendien ontvangen de deelnemers bij ver- meedoen, ontvangen een leuke herinnering, drie afstanden (33, 45 of 70 kilometer) en trek een goede routebeschrijving. De routes Op de laatste dag worden de deelnemers bij kunnen vanaf 9.00 uur vertrekken Start voeren door natuurgebieden en mooie dor- terugkeer in Tilburg verwelkomd door Ons en finish zijn steeds bij de Stadssporthal pen rond Tilburg, onder meer naar de Vra- Hermenieke. aan de Goirleseweg 44B. chelse Heide, Meerselse Dreef, de Oister- Deelname kost 8,50 euro p.p. voor vier dagen, wijkse bossen en vennen, Oirschot, Gorp en Een gezin (ouders met minimaal twee kinde- De voorinschrijving is gesloten, maar op 5 juli Rovert en de Regte Heide. Er zijn dit jaar zelfs ren) betaalt 23 euro. Inschrijven voor één dag BE THUISZORG teelenlaan 6 s.schewonder ije, land en volk ERLANDS TIELMUSEUM <estraat96 september irg verzamelt ni tot 19 juli ecollectiestudenti Midden-Brabant DE NIEUWE DINGEN

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 9