W I Bang zijn is meestal niet nodig Onveiligheidsgevoelens verminderen door ouderen actief bij wijk te betrekken ‘Ministerie lijkt van zorgcentra af te willen’ POST SCRIPTUM COLOFON Opa voor beginners Kk irss'.rs'ïï.” Muziek in De Ypelaer Oude sketches in De Baselaer Middag met 't Hermenieke =ÜM Spirituele dimensie palliatieve zorg Bingo's Nieuwe flat met domotica Trefpunt 't Sant Overgang S'lzX'ï Veilig in de buurt van de bibliotheek I L v DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 10 JUNI 2004 - PAGINA 13 JUNI 2004 - PAGINA 12 Donkere straten, vuil op straat, losse stoeptegels, slecht verlichte fietspaden, burenru- CvD «k HULP- 4ILIEU ER fax. Drop Oud voor ouderen die handicaps hebben. maar lijkt er nu vooral op gericht ouderen zelf- voor zorg in de wijken.' RMATIE- SCHE EN Lle hulp kwam in november 2003 met haar eindrap port over de sociale veiligheid in Tilburg. het veiligheidsbeleid van de gemeente weinig samenhang vertoonde. De commissie Fijnaut Als er bezuinigd moet worden, zijn de ouderen altijd het eerst de klos. Nu krijgen de ouderen die het het hardst nodig heb ben 60 euro in de maand minder, terwijl 10 euro was toegezegd. Zouden ze bij het CDA nou niks geleerd hebben van de AOW-fout van Brinkman en het massale protest in het PSV-sta- dion? De Seniorem twee weken h HET WOORD IS AAN... ophalen. Echt de moeite waard! Jan van Groos Opa's zijn bijzonder en kunnen dan ook heel bijzondere dingen. In het boekje Opa voor beginners is een aantal spelletjes, knutsel- en doe-din- gen verzameld, die een beetje opa zeker moet kunnen. Van het maken van een walkie-talkie van blikjes, het tekenen van omkeerfiguren tot aan het ontwikkelen van een geheimschrift en heel veel andere dingen. Het boekje van uitgeverij Terra Lannoo telt 96 blz. kost 9,95 euro. Tilbur' Kopiji mens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens -Vermeer, Barth Noordzij, Debby Struijk- Buitelaar, Mat de Vries ANCE 120055 9/5438216 W21-190504 ’and |nW-18.00uur inge Slight 3566 ÏRLENEI 0833 f uirijnstok 0NISCHE JRG bereikbaar voor een Oud-Zuid sstraat 13 iwijzer verschijnt eenmaal in de in De Tilburgse Koerier. SEN In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of er een kijkje te gaan nemen. Voor al diege- haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal nen die dat niet kunnen en ook wel eens op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar meer willen weten over de geschiedenis van de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Tilburg en zijn straten en buurten, is er een Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van goede site op internet. 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief Als u naar http://regionaalarchief.tilburg.nl automatisch geplaatst wordt. gaat, kunt u daar van alles vinden over het Tilburg van vroeger. De site bevat een schat Kwaliteit De kwaliteit van veel woningen is ook onvol doende om als huisvesting te kunnen dienen geschikt als ontmoetingsplek en regiepunt vnor oudprAn dip handinans hphhpn vnnr 7nrn in dp wiikpn lige situaties in wijken kunnen ouderen zelf veel doen, zeggen Marianne Sieverding en Manu Zantkuijl die zich voor de Twern met deze problematiek bezighouden. Hun belang rijkste boodschap: actief worden! Regelmatig staan in de Tilburgse media, zoals doen in en om de Goirkestraat met zijn typi- aan informatie en prachtige oude foto's, De Tilburgse Koerier, interessante stukken die sche textielverleden en loopt er nu in dit week- zodat veel liefhebbers er hun hart kunnen te maken hebben met het verleden van de blad een serie rond de Stadswandelingen, stad. Zo was er afgelopen voorjaar veel te Doel van die artikelen is lezers op te wekken IEPOSTEN iuw in uw woonplaats bloedafname plaats, rmatie vraag uw eigen It PSYCHOTHERAPIE Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB jrg; tel. 5839999. >ij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post bus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. JNTEN OVER EN WELZIJN Oud-Noord (in wijkcentrum) West vijkcentrum 't Sant) Zuid Ook vraagt Castenmiller zich af of de maat schappij goedkoper af is, als er meer oude ren thuis zouden blijven wonen in plaats van in een zorgcentrum. "Een plaats in een ver zorgingstehuis kost 50 tot 60 euro per dag. zies, hangjongeren. Veel ouderen voelen zich onveilig op straat en durven vaak 's avonds niet alleen naar buiten. Maar uit onderzoek blijkt dat senioren minder vaak slachtoffer zijn van criminaliteit dan jongeren. Hun gevoel van onveiligheid is dus meer gebaseerd op wat ze menen dan op harde feiten. Aan dat gevoel en aan de echt onvei- Arcares een andere mogelijke oorzaak van leegstand - is hier niks mis, stelt Castenmil ler. "Ze staan in Tilburg op uitstekende plek ken: in het hart van de wijken. Ze zijn erg a- R MOEDERS is) :erd? ^Bureau tel. 5438917 5038 BA Tilburg HULP EST-BRABANT Spoorlaan 2 ld 1470 IABETEN 1.033-46305C ZORGVERI tel. 57008 Methoden De Twern heeft de afgelopen maanden een aantal methoden bedacht die gericht zijn op meester, wijkagent of buurtconciërge. Als ouderen een actieve rol in hun wijk of buurt hebben, krijgen ze een reëler beeld van de veiligheidssituatie in hun omgeving. En daardoor zullen hun zelfvertrouwen en gevoel van veiligheid toenemen. Met andere woor den: activeren doet relativeren!" De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) verzorgt op 23 juni als afsluiting van het seizoen een muzikale middag met mede werking van Twilight. Dit trio bestaat uit Anita Smits (zang), Theo Gruy- ters (zang en gitaar) en Wim van Ruyven (keyboard, presentatie). Het optreden in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10) begint om 14.00 uur. Zaal open: 13.30 uur. Bij ontvangst een kopje koffie/thee en een gratis consumptiepenning. Op dinsdag 15 juni is er een ontspanningsmiddag voor 50-plussers in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Wim van de Heijden brengt sketches en liedjes uit vervlogen jaren. Aanvang: 14.00 uur. Entree, incl. kopje koffie/thee in de voorverkoop 1,50 euro; aan de zaal 2 euro. Voor verkoop: M. Looijkens (Molenstraat 37), mw. De Jong (St. Willibrord- straat 103) en De Baselaer. In wijkcentrum De Kasteelhoeve (Hasseltstraat 256) is op donderdag 17 juni van 14.00 tot 16.00 uur een muzikale middag met 't Hermenie ke. Een kopje koffie/thee in de pauze is gratis. ing en informatie bij natie-centrumoncolo- De Regionale Indicatieorganen (RIO's) han teren de criteria voor opname in verzor gingstehuizen strakker, waardoor ouderen minder snel in aanmerking komen voor een plaats daar. Peter Castenmiller, voorzitter van de Raad van Bestuur van Stichting de Wever, vermoedt dat het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) daarachter zit. het vergroten van de veiligheid(gevoelens) bij kinderen, jongeren, volwassenen en ouderen. Voor de realisatie daarvan is samenwerking nodig met woningcorporaties, ouderenorgani saties, zorginstellingen, het onderwijs, de poli tie en de gemeente. Vanaf september kunnen de gemeente en andere instellingen met deze methoden aan de slag. Uitgangspunt is dat iedereen verant woordelijk is voor de sociale veiligheid. Zo kunnen ouderen weerbaarder gemaakt wor den, maar kunnen ze ook zelf hun (gevoel van) veiligheid vergroten door opbouw en onderhoud van netwerken en goede contac ten met de instanties die een bijdrage kunnen leveren aan veiligheid. De Twern kan hierover voorlichting en informatie bieden, onder meer door de ouderenadviseurs. Ook moeten ouderen in buurten en wijken beter op, elkaar en de buurt gaan letten, aan sociale controle doen, stelt Zantkuijl. "Zo kun nen ze bijdragen aan de buurtpreventie. Ze kunnen een oogje in het zeil houden. Maar ook door het opzetten van telefoon- en e- mailcirkels, waarmee je samen in de gaten houdt of iemand ziek is en eventueel hulp nodig heeft. Bovendien moet ook de bereid heid groeien om, als je onveilige situaties sig naleert, aan de bel te trekken bij mensen die daar wat aan kunnen doen, zoals een huis- Echt onveilige situaties kunt u melden bij de politie: 0900-8844 (lokaal tarief). Voor spoedeisende gevallen is er het alarmnummer 112. Kapotte lantaarnpaal, losse stoeptegels of zwerfvuil in de buurt? Bel het Centraal Meldpunt van de gemeente: tel. 0800-1920. Speciaal voor ouderen: onveilige situaties of plekken kunt u signaleren bij de ouderenadviseur in uw wijk. Informatie: het wijkcentrum of het Centraal Afsprakenbureau van de ouderenadviseurs, tel. 5350505 (werkdagen, 9.00 tot 13.00 uur). Meedoen aan buurtpreventie? Meld u aan bij uw wijkorganisatie of buurt groep. De aandacht voor palliatieve zorg voor ongeneeslijk zieke mensen groeit snel. Mede dankzij overheidssteun hebben ziekenhuizen, ver pleeghuizen en hospices de handen ineen geslagen en zo is er gelei delijk aan een stelsel ontstaan voor een betere stervenszorg. Op dins dag 15 juni organiseert de Theologische Faculteit Tilburg (TFT) het symposium De spirituele dimensie in de palliatieve zorg. In dit symposium staat de betekenis van de spiritualiteit zowel in de motivatie, intentie en levensbeschouwing van de hulpverlener als in het levensverhaal van de patiënt (en/of zijn naasten) centraal. Het sympo sium wordt georganiseerd naar aanleiding van de verschijning van het boek Eenzaam sterven? Communicatie in de palliatieve zorg van drs. Arthur Polspoel, docent Praktische theologie en supervisor aan de TFT. Tijd en plaats: 13.00-17.00 uur, aula van de Universiteit van Tilburg, Warandelaan 2. Kosten: 25 euro. Aanmelden: tel. 4662580 of www.uvt.nl/theologie. Ouderenvereniging Reeshof organiseert vrijdag 11 juni om 20.00 uur en woensdag 16 juni om 14.00 uur bingo's in wijkcentrum Heyhoef. De buslijnen 47 en 48 stoppen voor de deur. KBO-afdeling 't Goirke houdt vrijdag 11 juni een levensmiddelenbingo in wijkcentrum De Paperclip aan de Oude Kapelstraat 25 (zijstraat Kapelstraat). Aanvang 14.00 uur, zaal open 13.15 uur Zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen: domotica kan daarbij helpen met technische hulpmiddelen die het woongenot en het gevoel van vei ligheid vergroten. Uitgangspunten zijn daarbij eenvoudig te bedienen voorzieningen, financiële bereikbaarheid en toepasbaarheid in bestaan de woningen. Tilburgers konden afgelopen jaar met domotica kennismaken in een appartement aan de President Mandelahof; nu kan dat aan de Men- delssohnstraat in Noord. Daar is in een appartement een compleet domoticasysteem aangebracht, dat bestaat uit een huisautomatise- ringssystëem met een personenalarmering. Verschillende leveranciers, waaronder een doe-het-zelfketen, tonen er hun producten, waardoor deze te vergelijken zijn. Het Domotica Kenniscentrum (DKC) is een initiatief van thuiszorgorga nisatie Thebe en de woningcorporaties TBV Wonen, Tiwos en Wonen- Breburg. Een bezoek aan het DKC is gratis. Informatie/afspraak: Thebe, tel. 0900-8806. In ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag 16 juni bloemstukjes maken. Zelf meebrengen: een potje, mandje of bakje en een mesje. U betaalt slechts de bloemen. Aanvang: 10.00 uur. Op woensdag 23 juni kunnen de kaarters gezellig rikken en jokeren. Kosten 1 euro p.p. Fietsers gaan een mooie tocht maken. Aanvang van beide activiteiten: 10.00 uur. Vrouwen in de Overgang (VIDO) organiseert elke eerste en derde woensdag van de maand van 9.30 tot 10.30 een informatieochtend voor vrouwen tussen 40 en 60 jaar. De komende keer is op woens dag 16 juni. Plaats: buurthuis Loven/Besterd (Koestraat 164; ingang park de Horion). Informatie: tel. 5345703/4683678, e-mail vidotil- burg@zonnet.nl. tumaverwerking, rela- apie tel. 5350731 'ATIENTEN N PLATFORM SANT 2b Tilburg. ^^32 o^6009' S7dagenPer edingsvragen kinderen in de leeftijd de mogelijkheid een n voor dit spreekuur 106. 24 uur per dag 1ONSULENT ng en informatie bij of dementie Een maand geleden luidde Arcares, de lande lijke koepelorganisatie van verzorgings- en ver pleeghuizen, de alarmbel: met name in de grote steden zou de leegstand in de tehuizen groeien. "Wij merken daarvan nog niet veel, maar we kunnen er wel mee te maken krijgen," zegt Castenmiller van de Wever, de stichting die in Tilburg vrijwel alle zorgcentra ten noor- -1 den van de spoorlijn onder haar hoede heeft. De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de "We stellen grote vraagtekens bij de criteria twee weken in De Tilburgse Koerier. I van het R|Q Het R|Q moet objectjef indiceren| I maar liilri nr ni i \/nnrol nn narinht m irloron -zalf- Redactie: Hulya Qigdem, Chantal van Dijk, Riek Flipse-Tie- mens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, I Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes I Mertens-Vermeer, Barth Noordzij, Debby Struijk- Buitelaar, Mat de Vries Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, I 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- I I bus 1OOO1, 5000 JA Tilburg; I tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor Niet bagatelliseren Uit onderzoek blijkt dat ouderen minder vaak slachtoffer zijn van criminaliteit dan jongeren. Hun gevoel van onveiligheid is dus meer gebaseerd op wat ze denken te weten dan op harde feiten, stelt Sieverding. "Maar we moe- ten het probleem zeker ook niet bagatellise- niet gemakkelijk afgepakt kan worden, ren: daarvoor gebeurt er nog veel te veel. Bovendien zijn de gevolgen van criminaliteit voor oudere slachtoffers lichamelijk en psy chisch vaak groter dan voor jongeren." "Bijvoorbeeld", licht Zantkuijl toe, "een valpar tij met de fiets als gevolg van een straatroof. Die kan naast een lange lichamelijke herstel- Ouderen kunnen ook bijdragen aan hun eigen veiligheid en veiligheidsgevoel, bijvoorbeeld door hun tas zo te dragen dat die FOTO: PETER LIGTENBERG standig thuis te laten wonen, met behulp van "Woningen met trappen zijn niet geschikt, mantelzorgers en de thuiszorg. Dit riekt naar bijvoorbeeld. Daarin zouden vaak beter star- sturing van VWS om de verzorgingstehuizen ters op de woningmarkt kunnen wonen", af te bouwen." aldus Castenmiller Dat is een slechte zaak, vindt Castenmiller: Op een andere oorzaak van leegstand in "De bewoners bij ons zijn gemiddeld 87 jaar zorgcentra probeert stichting de Wever al en zij zitten er niet voor niks. Ze hebben te langer in te spelen: de veranderende smaak kampen met een niet al te beste gezond- en wooneisen van de ouderen. "We merken heid. En ze kunnen vaak slecht lopen, natuurlijk dat Reijshoeve erg populair is en waardoor hun mobiliteit gering is." dat oudere gebouwen minder in trek zijn. Om rvj, „roor,t r'ooiQr.miiiör of of zio de kwaliteit van het gebodene te verbeteren, zetten we bij De Heikant in op nieuwbouw. En bij De Herdgang en De Bijsterstëde wil len we de kwaliteit van de woongedeeltes verbeteren." Thuiswonende ouderen hebben ook zorg Met de locaties van de zorgcentra - volgens nodig en toelagen, zoals huursubsidie." a——— u Die houdt deels in dat overlast en criminaliteit sneller en harder aangepakt moeten worden. Daarnaast, stelde het rapport, moeten de gemeente, politie en organisaties in de stad meer samenwerken om onveiligheid zo vroeg mogelijk te signaleren en bestrijden. En omdat een belangrijk deel van de problemen i zich afspeelt in wijken en buurten moeten er op dat niveau ook meer netwerken en samen werking komen. I De Twern, de organisatie die in Tilburg het I sociaal-cultureel werk, opbouwwerk, jongeren en ouderenwerk in de wijken verzorgt, heeft de afgelopen maanden een aantal manieren bedacht die daaraan kunnen bijdragen. Staf medewerker Manu Zantkuijl van deze organi satie, die ook lid was van de commissie Fij naut, was nauw betrokken bij het ontwikkelen van de ideeën. Marianne Sieverding dacht namens het Overleg Tilburgse Ouderenorgani saties (OTO) specifiek mee over de mogelijk- 1 heden om onveiligheidsgevoelens bij ouderen te verminderen. In het dagelijks leven is zij directeur van het provinciaal bureau van oude- i renbond ANBO in Noord-Brabant; ook zij maakte deel uit van de commissie Fijnaut. it per minuut) LAUWE MAAN iffer seksueel misbruik 1.00 uur Veel inwoners van Tilburg voelen zich onveilig. Daar probeert de gemeente wat aan te doen. Wilt u meer weten? In de bibliotheek vindt u onder meer informatie van en over de gemeente, maar ook boeken over veilig wonen. In elke vestiging kunt u gratis op de site van de gemeente (www.til- burg.nl) kijken. Zoekt u op Fijnaut, - vraag hiervoor gerust om hulp - dan krijgt u allerlei berichten over veiligheid te zien. Zo ook het Stadspro gramma 2005 - 2008. Veiligheid is hierin een speerpunt. Tot eind juni kunt u uw mening over dit beleidsplan geven. Het volledige rapport van de commissie Fijnaut, Sociale (on)veiligheid in Tilburg, is te leen in de hoofdbibliotheek. Wonen voor senioren van de Consumentenbond gaat vooral over huis- vestingsmogelijkheden en financiën van ouderen. Maar in het eerste hoofdstuk wordt het belang van een veilige woonomgeving en hierover aan de bel trekken bij de gemeente onderstreept. Heeft u een idee hoe het beter kan bij u in de buurt? Kijk dan op de Til burgse gemeentesite voor het project Verrijk je wijk. Wilt u juist weten hoe uw wijk veiliger kan? Leen dan eens het boek Prettig en veilig wonen. Het is een gids voor een leefbare woning en wijk. Er wordt o.a. uitgelegd hoe u zelf kunt bijdragen aan een plezierige woonomgeving. Ook in het Handboek ruimtelijke aanpak van sociale veiligheid en cri minaliteitspreventie staan praktische voorbeelden, maar dit is meer bedoeld voor de gemeente zelf. Als vooral uw eigen gevoel van onveiligheid u parten speelt, heeft u wel licht iets aan Blijf er niet voorthuis. Het is een boek over zelfverdediging voor 55-plusvrouwen, waarin veel aandacht wordt besteed aan het gevoel van veiligheid en hoe dat te vergroten. >EN EN .EN kan men bij de eigen /an 8.00-17.00 uur. 'rijdag van 17.00 uur 1.00 uur ’s-morgens, op stdagen de gehele dag rtsenpost, a Tilburg 0900-332 22 Tl. :heek zit naast de n is alleen geopend als st ook open is. Alleen ide recepten die door acht- of weekendarts reven, geen herhalings- Er is in Tilburg, net als in de andere grote ste- tijd er ook toe leiden dat een oudere de rest den, wel meer overlast en criminaliteit dan van zijn leven niet meer durft te fietsen." enkele tientallen jaren geleden. Er wordt ook Sieverding: "Gevoelens van onveiligheid ont- vfiAl nvAr nenraat- in rip mpriia nn fAAstiPs An staan bij ouderen vooral uit angst dat hen iets thuis. Omdat de publieke opinie er zo mee kan overkomen. Die angst wordt onder meer <»ac an no nni/oio ornctinn innirinnfnn gevoed doordat jong en oud onbekend zijn met eikaars leefwerelden. Zo zal een oudere een groepje hangjongeren met knetterende i-.-„j ervaren Ook de media maken ouderen vaak bang. Ouderen hebben de neiging de verhalen die ze in de krant lezen of op tv zien op zich zelf Betere aanpak te betrekken en zaken groter voor te stellen De hoofdconclusie van het rapport was dat dan ze in werkelijkheid zijn. Bovendien zijn ze het veiligheidsbeleid van de gemeente weinig opgegroeid in een tijd dat criminaliteit bijna niet voorkwam en daardoor minder goed gaf zelf een aanzet voor een betere aanpak. voorbereid op bedreigende situaties." i veel over gepraat: in de media, op feestjes en I thuis. Omdat de publieke opinie er zo mee bezig was en na enkele ernstige incidenten stelde de gemeente de onderzoekscommis- I sie Veilig Samenleven in. Deze commissie onder leiding van professor Cyrille Fijnaut brommers al snel als bedreigend informatie, advies en vragen en klachten 70 (0,10 per min.) iformatie over de idheidszorg ggzmb.nl BONDEN BUDGET informatie over en PGB iten: ma-wo-do van tel.:(013)594 21 91; vandenassum@rpcp- eging en verzorging: lur; tel.: (013) 594 21 vandenheuvel@rpcp-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 13