W I H Gezellig en lekker eten w Nieuw seniorenrestaurant in zorgcentrum Reyshoeve Voorlichting over moderne techniek POST SCRIPTUM COLOFON I I I I I I I I KB0 't Heike 50jaar Bingo's Folkloristische dans Informatie over thuiszorg Kunstig met textiel Overgang Trefpunt 't Sant Steunpunt Mantelzorg zelfstandig Lekker en gezond [uit] eten Informatie over personenalarmering Alzheimercafé De Pollepel 's middags open I I I I I DE TILBURGSE KOERIER DE TILBURGSE DONDERDAG 27 MEI 2004 - PAGINA 10 D.S-B Het a la carte-restaurant van Reyshoeve heeft ook een belangrijke sociale functie. FOTO: PETER LIGTENBERG sneller vooruit. De ouderenbonden kunnen helpen om dat bij te houden. het algemeen, de mobiele telefoon, de NS- Drop Oud I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de i twee weken in De Tilburgse Koerier. Namens Werkgroep Ouderen A. Postelmans Nog iets i vrijdag 4 Spoorlaai hoogst -1 te zien. VI de grand café-uitstraling voor een luxe, maar ook gezellig gevoel. Het aantal ouderen blijft de komende jaren snel groeien. Gemeenten worden verantwoordelijk voor het ouderenbeleid, maar de vraag is of het rijk die lokale overheden daarbij extra geld geeft. Het begrip 'boter bij de vis' is in Den Haag kennelijk al overleden. daarvan kunnen dus aankloppen bij de plaat selijke afdeling van hun ouderenbond. Die kan dan, eventueel met hulp van een consu lent, een informatiebijeenkomst organiseren. nen die de bepaalden, bouwwerkei Technische st via huismeeste Voor spoedgev buiten kantoon. Telefoon 013-1 HET WOORD IS AAN... Het seniorenrestaurant van Reyshoeve heeft zestig plaatsen en is dagelijks geo pend van 12.00 tot 13.30 uur. Adres: Gend- ringenlaan 15. Vooraf altijd even reserve ren. Voor reserveren, inlichtingen (bijvoor beeld over vervoer) en het aanmelden van vrijwilligers kunt u bellen met Reyshoeve, tel. 5785785. Corresponder Postbus 356 5000 AJ Tilburc KBO 't Heike, één van de 28 afdelingen van KBO-Tilburg, viert op 29 mei zijn vijftigjarig bestaan. De vereniging met 536 leden doet dat zater dag met een H.Mis in de parochiekerk van 't Heike. Door de sluiting van Terra Nova verliest de KBO-afdeling na twintig jaren per 1 augustus zijn vaste onderdak. Het nieuwe onderkomen wordt De Vorstenhof aan de Piusstraat. KBO 't Goirke organiseert op 28 mei een levensmiddelenbingo in wijk centrum De Paperclip (Oude Kapelstraat 25). Aanvang 14.00 uur; zaal open 13.15 uur. Vereniging Reeshof 50+ organiseert elke eerste en derde woensdag middag en de tweede vrijdagavond van de maand een bingo in wijkcentrum Heyhoef. De eerstvolgende bingo's zijn op woensdag 2 juni (14.00 uur) en vrijdag 11 juni (20.00 uur). De buslijnen 47 en 48 stoppen voor de deur. Op zondag 6 juni is er weer een senioreninstuif met volksdans in De Baselaer (Hoefstraat 175). Tijd: 11.00 tot 13.00 uur. Zondag 6 juni treedt de senioren folkloredansgroep Shalom op in steunpunt Frater Mattheushof (Frater Mattheushof 1aan de Capucij- nenstraat). Op het programma staan dansen in en klederdracht uit Grie kenland, Polen, Turkije, Nederland, Roemenië, Israël en voormalig Joegoslavië. De artistieke leiding is in handen van Alma Verhagen. Aan vang: 14.00 uur. Toegang gratis. Op vrijdag 26 mei van 10.00 tot 12.00 uur geeft dirpcteur José Donders van thuiszorgorganisatie Zorgwerkt in wijkgebouw De Ypelaar (Corel- listraat 10) informatie over thuiszorg en wat nodig is om ervoor in aan merking te komen. Bezoekers kunnen ook vragen stellen. Ook woensdag 2 juni van 10.00 tot 12.00 uur geeft José Donders hier over voorlichting, dan in wijkcentrum De Wildacker in Goirle. Onder dit motto is er vanmiddag in De Kasteelhoeve (Hasseltstraat 256) een themamiddag met Truus de Kanter. Tijd: 14.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis, evenals een kopje koffie/thee onder de pauze. Internet: www.t E-mail: info@tt Openingstijden maandag tot er van 09.00-17.1 TBV Wonen Spoorlaan 430 5038 CG Tilbui Telefoon 013-1 FaxO13 - 594C partner hebben verloren en geen kinderen hebben, kunnen zich eenzaam voelen. Door hier te eten, komen ze in contact met andere senioren en kunnen ze ook zien wat er nog meer voor hen wordt georganiseerd in Reys hoeve. De komst van het a la carte-restaurant heeft vooral een sociale functie." Vervoer Ouderenwerker Marjolein de Graaff knikt instemmend. "Nu maar hopen dat ook veel ouderen uit de wijk hun weg naar het restau rant vinden. Bijvoorbeeld mensen die hun wol ken kr; zijn in vei elders in Jonge mensen lijken niet zonder te kunnen, en misschien zij ze juist voor oudere men- hulp- en adviesdienst voor individuele techni- sen helemaal handig: mobiele telefoons. En een treinkaartje aan het loket kopen wordt sche problemen. Daarnaast hebben de bon- steeds lastiger: de kaartjesautomaat is sneller en goedkoper. De techniek gaat steeds Tilburg is een eetgelegenheid voor ouderen rijker: het seniorenrestaurant van zorgcen trum Reyshoeve in de Reeshof. Naast de bewoners van het verzorgingstehuis kunnen ook ouderen uit de wijde omgeving er een vorkje meeprikken. Een dagmenu of a la carte: het is allebei mogelijk, vertelt Ruud Naujoks die in het restaurant van Reyshoeve de scepter zwaait. Samen met teamleider Annie van Rooy en ouderenwerker Marjolein de Graaff van stichting de Twern stond hij aan de wieg van het restaurant. 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. VIDO (Vrouwen in de overgang) organiseert elke eerste en derde woensdag van de maand van 9.30 tot 10.30 uur een informatieochtend, waar vrouwen tussen 40 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje koffie, maar ook voor informatie en hulp van ervaringsdeskundi ge vrouwen. De komende informatieochtend is woensdag 2 juni in buurthuis Loven/Besterd (Koestraat 164; ingang Park de Horion). Meer informatie: tel. 5345703/5426591e-mail vidotilburg@zonnet.nl, websi te www.home.zonnet.nl/vidotilburg. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of De ervaring van leden van de werkgroep die haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal er al enkele keren geweest zijn, is dat er geen op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar agressieve verkoopmethoden worden toege- de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, past. Integendeel: men blijft vriendelijk en Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van gastvrij, ook al wordt er niets gekocht. "Wilt u gebruik maken van het dagmenu of bestelt u liever a la carte?" Een vriendelijke dame komt aan tafel de bestelling opnemen. Er is echter nog geen tijd geweest om over de maaltijd na te denken: de ruimte is voor nieuwkomers de moeite waard om eerst op zich te laten inwerken. Alles is in het werk gesteld om er een heus restaurant van te De Graaff werkt nog aan twee praktische pun- Het restaurant heeft ook nog vrijwilligers nodig. De Graaff: "Mensen die gastvrouw of - heer van kwart voor twaalf tot ongeveer half twee willen zijn, kunnen zich ook aanmelden." Woningzoekei Dagelijks telefo van 09.00-17.1 Telefoon 013- Wij vinden dus dat Van Kempens brief een vertekend beeld geeft. Ook vinden de leden van de werkgroep - oudere vrijwilligers die zich inzetten om medewijkbewoners een aan, eet u smakelijk", zegt de dame die ook de bestelling heeft opgenomen. Even later brengt ze een schaaltje met knapperige broodjes, vers uit de oven. Na afloop van de maaltijd naar buiten kijkend, spreekt Naujoks de hoop uit dat iemand ooit het initiatief neemt om in de tuin van Reys hoeve live muziek te laten klinken. "Dat zou iedereen hier zeer op prijsstellen en de tuin is er een perfecte locatie voor." Ouderentrefpunt,'t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert op woensdag 2 juni bij goed weer een fietstocht. Vertrek stipt om 10.00 uur. Op woensdag 9 juni is er een bingo-ochtend. Kosten: 3,50 euro voor een kaart van tien ronden. Aanvang: 10.00 uur. De afgelopen jaren heeft het Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant zich als organisatie binnen Thebe Thuiszorg ontwikkeld. Sinds 1 april gaat het steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant verder als zelfstandige organisatie: Stichting Mantelzorg Midden-Brabant. Beide organisaties blijven in de toekomst wel nauw samenwerken. Het bezoekadres, de werkzaamheden en de samenstelling van het team blijven hetzelfde bij de stichting Mantelzorg. Wel veranderen de telefoonnummers en ons emailadres. De stichting is telefonisch bereikbaar via 5443343 en 5422131via e-mail info@mantelzorgmb.nl. Om gezond ouder te worden is het belangrijk om gezond te eten. Juist op latere leeftijd kan dat erbij inschieten. Omdat u minder geld heeft, gewoon minder trek heeft of alleen bent komen te staan. Dan kan een restaurant als in Reyshoeve of de Pollepel uitkomst bieden. Ook informatie over het belang van gezonde voeding kan u op weg hel pen. In de bibliotheek vindt u boeken over gezonde voeding en gezond ouder worden. Maar ook uit eten tips en letterlijk lekkere leesboeken. Voeding is een uitgave van de KBO over gezonde voeding voor 50+. Het Libelle fit en gezond plan bevat adviezen voor een gezonde levens stijl voor elke leeftijd. En het bladert lekker. Het boek Gezond ouder worden van de Consumentenbond geeft vooral feitelijke informatie over verouderen. Een hoofstuk bevat tien tips voor gezond ouder worden en een hoofdstuk is gewijd aan gezond eten. De auteurs van Vitaal oud worden; een levensstijl verkondigen met de energiebesparende levensstijl.heel andere inzichten. Een dagje weg en dan lekker maar niet te duur uit eten? Kijk van tevo ren in een gidsje. Habbekrats is een 'waar voor je geld gids'. Het bevat goedkope winkels, restaurants en uitgaansmogelijkheden in een aantal grote steden in Nederland. Het hart op de tong van Maeve Binchy leest lekker weg. Het gaat over twee mensen die een cateringbedrijf beginnen. Echte vrouwen koken anders is een bundel met fragmenten van romans waarin eten en koken een belangrijke, soms morbide, rol spelen. Wilt u snel weten of u wel gezond eet? Doe dan de test op www.voe dingscentrum.nl van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. In de bibliotheek is deze website tegen betaling te raadplegen. Gevarieerd Voor een dagmenu wordt 5,50 euro, in reke ning gebracht en voor een a la carte-menu 7 euro. Bewoners van Reyshoeve hoeven naast de 5,50 niet extra te betalen als ze a la carte willen eten. Op mensen met een dieet is uiteraard gerekend. Naujoks: "Iedere week worden in overleg met een diëtiste de gerech ten samengesteld. We houden er rekening mee dat deze zo gevarieerd mogelijk zijn en dat bepaalde combinaties niet voorkomen. Ook voor mensen die minder goed kunnen slikken, staan er gerechten op de kaart." Intussen wordt het voorgerecht - een heldere runderbouillon of gebonden venkelsoep - dampend opgediend. "Het brood komt er zo Op donderdag 3 juni organiseert de Informatiewinkel Plus in Oud-Zuid een bijeenkomst over Personenalarmering. Dit is een apparaatje dat mensen om hun nek dragen en waarmee ze iemand kunnen alarmeren door een knopje in te drukken. Thuiszorgorganisatie Thebe levert dit product, onder meer in de Informatiewinkel Plus. De bijeenkomst in buurthuis Soekmekaar (Generaal Kockstraat 2a) duurt van 13.30 tot 15.30 uur. De entree is gratis. Elke tweede dinsdag van de maand is er een Alzheimercafé-avond. Het volgende Alzheimercafé is dus op 8 juni. Dementerenden en hun verzorgenden uit Midden-Brabant zijn welkom van 19.30 tot 22.00 uur in de President Mandelahof, Korvelplein 60. De toegang is gratis; aan melden vooraf is niet nodig. Sociaal eethuis De Pollepel (Stedekestraat 7, bij het Wilhelminapark) is voortaan op werkdagen ook 's middags van 12.00 uur tot 14.00 uur geopend voor de warme maaltijd. De prijs is hetzelfde als 's avonds: 4 euro voor drie gangen (soep, groenten en/of aardappelen bijvragen mag). Meer informatie: tel. 5359061 of e-mail pollepeltilburg@tiscali.nl. den consulenten opgeleid die de afdelingen kunnen helpen bij organiseren van zulke bij eenkomsten. Ook kunnen de consulenten er Geld uit de automaat halen is zo langzamer- techniek juist voordelen biedt en vaak logisch bijvoorbeeld uitleg geven over de techniek in hand voor vrijwel iedereen gewoon. Steeds in elkaar zit voor de gebruiker. t-- -* meer ouderen kunnen met een computer Daarom zijn de ouderenbonden Unie KBO, kaartjesautomaat en over de betaalrekening, overweg en internetten of e-mailtjes uitwisse- ANBO en PCOB in 2002 begonnen met het pinnen en chippen. len met hun (klein)kinderen. project Ouderen en techniek. Ze hebben Sor.iorcr; d;c mcc, v.ctcr. over dc Senioren die meer willen weten over de Maar veel ouderen worstelen nog met (delen samen het Werkboek lokale voorlichting tech- moderne gebruikstechniek of onderdelen van) de moderne techniek, vaak uit angst niek geschreven voor hun plaatselijke afdelin- J 1 1 voor het onbekende, voor iets dat ingewikkeld gen. Die kunnen het boek als leidraad gebrui- lijkt. Praktische voorlichting kan helpen die ken bij het organiseren van informatiebijeen- angst te overwinnen en laten zien dat die komsten of -markten over techniek en een Wij willen graag reageren op de brief van M. show, koffie met gebak en broodjes, kost van Kempen in de Seniorenwijzer, waarin hij 7,50 euro. Daarnaast bestond het program- gezellig dagje uit te bezorgen - het niet pret- een aangekondigd busreisje naar een Duitse ma uit nogmaals koffie met gebak, een tig dat hun handelen negatief belicht wordt, breifabriek in een negatief daglicht plaatst. bezoek aan themapark Brückenkopf-Park in Het is niet zo dat de gevraagde 35 euro Jülich en een uitgebreid diner. alleen voor het bezoek aan de breifabriek Daarnaast slaat M. van Kempen de plank mis Soekmekaar, zijn. Dat bezoek, inclusief busreis, mode- over de verkoopmethoden in de breifabriek. Ontkoppeld koken Iedere oudere is hier welkom, of ze bewoner zijn van Reyshoeve of uit de omgeving komen. "Het is juist de bedoeling van dit a la carte-restaurant dat senioren uit de wijk hier komen eten", benadrukt manager dienstverle ning Naujoks, die hiervoor zestien jaar een eigen restaurant in Oosterhout heeft gerund. "Het was zelfs de aanleiding om over te gaan op ontkoppeld koken, zoals dat in vaktermen heet. Dat betekent dat het moment van con sumeren niet meer nagenoeg samen hoeft te vallen met het tijdstip van bereiding. De maal tijden worden bijvoorbeeld een dag eerder gekookt, vervolgens verpakt en in de koeling bewaard, natuurlijk volgens de strenge ver eisten van de Keuringsdienst van Waren. Gehaktballen krijg ik voorbereid aangeleverd, evenals voorgekookte groenten. We hoeven nu niet meer ver van tevoren te weten wat er precies gegeten gaat worden, het eten kan op aanvraag ter plekke verder worden bereid: a la carte dus, met keus uit vijf hoofdgerech ten." Naujoks vertelt dat de omschakeling de nodi ge voeten in aarde heeft gehad. "Zowel qua uitstraling als op het gebied van apparatuur is er behoorlijk wat aangepast. Waar we het eerst konden doen met twee elektrische kookplaten, zijn we nu overgegaan op induc tie, wat een geweldige vooruitgang betekent. Daarnaast zorgen we ervoor dat de aankle ding van het buffet er meer uitnodigend uit ziet. Bij binnenkomst zie je op het schoolbord wat het dagmenu is en ook zie je meteen de gezellig opgemaakte vitrines met dampende soep. De geur moet je als het ware verder naar binnen lokken en je eetlust opwekken." maken. Bij binnenkomst op de eerste verdie- ten om het functioneren van het restaurant te ping lokt de geur van de gerechten de bezoe- perfectioneren. Zo wil ze weten of er ouderen in kers al. In het restaurant aangekomen zorgt de wijk zijn die er wel willen komen eten, maar geen vervoer hebben. "Dan willen we daar natuurlijk een oplossing voor bedenken. Deze mensen kunnen zich melden bij Reyshoeve." Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post bus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. I Redactie: I Hulya Qigdem, Chantal van Dijk, Riek Flipse-Tie- mens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, I Wilma Hurkens, Karel Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens-Vermeer, Barth Noordzij, Debby Struijk- Buitelaar, Mat de Vries II I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 10