emeentenieuws I I ve f Voorlopig Stads program ma 2005-2008 i http://stadsprogramma.tilburg.nl i 1 i c JL? DE TILBURGSE KOERIER Dit is een publicatie van het gemeentebestuur van Tilburg Waar komt er meer groen? In welke straat wordt een verkeersdrempel aangelegd? En waar komen buurtconciërges meehelpen om de buurt veiliger te maken? U leest het allemaal in het voorlopig Stadsprogramma 2005-2008. Daarin staat op een rij welke activiteiten en maatregelen de werken en leven. ïplicht, dan tanier de Alleen op internet Stadsdeel Noord Vaart houden in de uitvoering van alle plannen Reactie gevraagd Overzichtskaart met de stadsdelen West 4 MEI 2004 - PAGINA 8 I gemeente de komende jaren onderneemt om Tilburg goed leefbaar te houden. De gemeente gaat, samen met vele partners in de stad, voor een stad met kwaliteit waarin het fijn is om te wonen, Stadsdeel Binnenstad Kloppend hart met vele functies Belangrijk Thema Veel aandacht voor veiligheid Stadsdeel West Het jongste stadsdeel, maar toch aandacht nodig Stadsdeel Oude Stad Volop activiteit in de wijken Het voorlopig Stadsprogramma brengt in beeld wat er in de woonwijken, op bedrijventerreinen en in het buitengebied allemaal staat te gebeuren. Tilburg is daarbij verdeeld in vier stadsdelen: West, Noord, Oude stad en Binnenstad. Op deze pagina leest u, kort samengevat, een aantal opvallende punten. Het voor lopig Stadsprogramma ként naast de gebiedsindeling ook een indeling op thema. Daarin kunt u zien welke acties en maatregelen op stapel staan op het gebied van bijvoorbeeld cultuur, wonen, verkeer en vervoer en veiligheid. Gezien het belang van veiligheid wordt dit thema op deze gemeentepagina afzonderlijk even toegelicht. Stadsdeel Noord bestaat uit de woonwijken Stokhasselt, Heikant en Quirijnstok, het bedrijventerrein Loven, de dorpen Udenhout en Berkel- Enschot en het buitengebied waaronder Moerenburg. Noord krijgt op veel onderdelen als rapportcijfer een voldoende. Door verschillende plannen en acties wordt het gebied verder versterkt. Een greep uit de plannen uit het voorlopig Stadsprogramma: De ontwikkelingsvisies voor Kruidenbuurt/Paletplein en Westermarkt/Station West zijn in grote lijnen klaar. In de Kruidenbuurt worden ongeveer 120 huizen gesloopt en vervangen door nieuwbouw in de periode 2005-2012. In de Reeshof gaat de bereikbaarheid van de wijk er flink op vooruit, door de komst van de Noordwesttangent en de gedeeltelijke verbreding van de Burg. Baron Van Voorst tot Voorstweg. Het nieuwe NS-station Reeshof is vrijwel klaar. Er komen nog liften en mogelijk een bewaakte fietsenstalling. De Knoop, het gebied rond het station, wordt de komende jaren ingevuld. In Gesworen Hoek wordt het wijkplan nu uitgevoerd. Dat betekent onder andere betere voorzieningen voor kinderen en jongeren. De Breukeltuin is hier een voorbeeld van. Op Landgoed Charlotte komen bedrijven. De gemeente heeft het landgoed inmiddels aangekocht. Het bedrijventerrein Vossenberg wordt in de komende jaren in westelijke richting uitgebreid. Het centrum van Tilburg is het visitekaartje voor de stad. Winkelen, uit gaan, van cultuur genieten; het kan allemaal in Tilburg. Het maakt de stad aantrekkelijk. Maar in de binnenstad wonen en werken ook veel mensen. Al die functies zitten elkaar wel eens in de weg. Zo kunnen er in een cen trum dat veel te bieden heeft en daarom veel bezoekers trekt, makkelijk problemen ontstaan met bereikbaarheid en parkeren. De ambities in alle plannen en in uitvoering zijnde projecten zijn er niet minder om. Het Masterplan Binnenstad is de kapstok voor alle activiteit. Enkele krenten uit de pap: Een bekend gezicht in een nieuw jasje. De aflopen jaren verscheen het voorlopig Stadsprogramma steeds in een gedrukte versie. Omdat het programma vol staat met maatregelen en activiteiten in de stad was dat een dik pak papier. Dat gaat nu veranderen: het complete voorlopig Stadsprogramma 2005-2008 is alleen nog beschikbaar via de site http://stadsprogramma.tilburg.nl. Een makkelijke en goedkopere oplossing. Wilt U inspreken, gebruik dan het mailformulier op de site of stuur uw schriftelijke reactie vóór 24 juni naar: Het College van de gemeente Tilburg, Postbus 90155, 5000 LH Tilburg onder vermelding van ‘Inspraak voorlopig Stadsprogramma’ Verbetering van de leefomgeving in Tilburg vereist vele partners en is geen zaak van de gemeente alleen. Er wordt dan ook nadrukkelijk aan de stad gevraagd om op de inhoud van het voorlopig Stadsprogramma te reageren. Dat kan tot 24 juni 2004 per brief, of via een mailformulier op de site. Deze inspraakmogelijkheden zijn er vooral voor georganiseerde groepen. Maar ook individuele burgers mogen natuurlijk reageren. Vooral als u vindt dat belangrijke zaken in uw wijk of buurt ontbreken in het voorlopig Stadsprogramma. Na de behandeling van de begroting door de raad in november wordt het programma voor 2005 definitief door het college vastgesteld. Met dit definitief Stadsprogramma is er ook duidelijkheid over de invloed van mogelijke bezuinigingsmaatregelen. Over deze bezuinigingen besluit de gemeenteraad in november bij de vaststelling van de beleidsbegroting 2005. Deze bezuinigingen kunnen ook gevolgen hebben voor de maat regelen die zijn opgenomen in dit Stadsprogramma, in de zin dat ze worden geschrapt of doorgeschoven naar latere jaren. Kijk voor het voorlopig Stadsprogramma op http://stadsprogramma.tilburg.nl. Het ligt tevens ter inzage in het Gemeentelijke Informatiecentrum en in de stadswinkels. e Ber jelen voot In stadsdeel West wonen ruim 75.000 Tilburgers. Het is het jongste deel van de stad. West bestaat uit de woonwijken de Reit, ’t Zand, Wandelbos, de Blaak, Zorgvlied en Reeshof en de bedrijventerreinen Albionstraat, Katsbogten, Kraaiven en Vossenberg. De woningen, de leefomgeving en de voorzieningen zoals winkels en scholen zijn in West over het algemeen van een goede kwaliteit. Dat betekent niet dat er helemaal geen extra aandacht nodig is. Met name de woningen uit de vijftiger jaren verouderen. En in sommige delen van West ontstaan sociale problemen. Enkele maatregelen en activiteiten: Voor het gebied Tilburg-Noord liggen' de veranderingen vast in het Wijkontwikkélingsplan uit 1999. Daarin staat onder meer dat de drie flats aan de Nobelstraat worden gesloopt om plaats te maken voor duurdere koopwo ningen aan de nieuwe Quirijnboulevard. Ook is vastgelegd dat het gebied rond winkelcentrum Wagnerplein opnieuw wordt ingericht, mét extra woningen, en dat alle scholen in de wijk Stokhasselt worden vervangen door nieuwbouw. Het opknappen van bedrijventerrein Loven-Zuid zit in z’n laatste fase. De Kapt. Rondairestraat wordt in 2005 nog opnieuw ingericht en ook de renovatie van de haven staat op de planning. In Moerenburg wordt in 2005 de afvalwaterzuivering Oost gerenoveerd. Verder is er in het buitengebied veel aandacht voor landschappelijk groen langs de Burg. Bechtweg. In Berkel-Enschot is geld gereserveerd voor het inrichten van 30 km/uur gebieden en wordt in de Kerkstraat de ontbrekende schakel in de sternet- fietsroute aangelegd. In Udenhout start in 2005 de herinrichting van de Kreitenmolenstraat. Ook het woningbouwplan voor het gebied achter de Slimstraat/Schoorstraat wordt uitgevoerd. In verschillende winkel- en woonstraten investeert de gemeente in nieuwe bestrating, straatmeubilair en verlichting. In 2005 zijn de Noordstraat en de Tuinstraat aan de beurt. Het jaar erna de Willem II straat. De Binnenstad West moet sowieso een meer aantrekkelijk dwaalgebied worden. Met veel kleine winkeltjes, café’s en kunstateliers, aangevuld met bedrijfspaden voor zakelijke dienstverlening en woningen. Een Plan van Aanpak om dat te realiseren staat inmiddels op papier. Vooral op het Pieter Vreedeplëin is het merkbaar dat het centrum verandert. Daar komen winkels, vrijetijdsvoorzieningen als een bioscoop, ongeveer 110 woningen, een parkeerkelder voor 800 auto’s en een fietsenstalling. Februari 2007 wordt de eerste fase van het project opgeleverd. Ook in de Spoorzone staat veel op stapel. In de Visie Spoorzone is alles vastgelegd. Veel staat of valt met de verplaatsing van de NS-werkplaats. Eind dit jaar wordt duidelijk of dat inderdaad doorgaat. In 2005 wordt in ieder geval begonnen met de herinrichting van de Spoorlaan. Het Veemarktkwartier, het gebied achter de Heuvelse kerk, ontwikkelt zich gestaag verder. De nieuwbouw van jongerenorganisatie Attak, het GebouW, wordt dit jaar geopend. Verder zijn er plannen voor centra voor popmuziek, media en kunst. Mogelijk komt er een jongerenhotel. Ook het zuidelijke deel van het centrum verandert. De zogeheten tweede fase van het Kunstcluster is volop in aanbouw. Na de oplevering voorjaar 2005 wordt de muzentuin opnieuw ingericht. Aan de overkant van de B. Zwijsenstraat verrijst het nieuwe gebouw van Factorium, voorheen de Tilburgse Dans- en Muziekschool. Geen papier, maar internet. Zo’n veelomvattend en veelzijdig product als het voorlopig Stadsprogramma leent zich er bij uitstek voor. Nog steeds kunt u per stadsdeel zien op welke manier de komende jaren aan de stad wordt gewerkt. Downloaden per onderdeel, bijvoorbeeld per stadsdeel of thema is mogelijk. De keuze om alleen nog op internet het voorlopig Stadsprogramma beschikbaar te maken komt niet uit de lucht vallen. De steeds bredere beschikbaarheid en het toenemend gebruik van internet maakt het tot een logische stap. Maar natuurlijk betekent het achterwege laten van al het drukwerk ook een besparing. Overigens blijft het mogelijk om een papieren versie in te zien. Dit stadsdeel beslaat de oudere gedeelten van Tilburg met wijken als Korvel, Loven-Besterd, Oerle en Broekhoven. Ruim 40% van de woningen in de wijken in stadsdeel Oude Stad zijn van voor de oorlog, aangevuld met wat nieuwbouwcomplexen op voormalige fabrieksterreinen. Ook is er veel bedrijvigheid, op zogeheten binnenwijkse bedrijventerreinen en op twee grote bedrijventerreinen: Het Laar en Kanaalzone. Enkele maatregelen: Een veilig Tilburg vinden we allemaal enorm belangrijk. In het voorlopig Stadsprogramma staan flink wat maatregelen om de sociale onveiligheid aan te pakken. Zo zijn in 2004 enkele urgentiegebieden aangewezen: St. Anna, Pater v.d. Elsenplein e.o., Verdiplein e.o., Reeshofdijk e.o. en Wilhelminapark e.o. Daarnaast is besloten de Binnenstad als permanente urgentiewijk op het gebied van veiligheid aan te wijzen. Voor deze wijken ontwikkelt de gemeente actieprogramma’s met daarin allerlei maatregelen. Belangrijk hierbij is maatwerk én snelle actie. Ook buiten deze urgentie gebieden blijft er natuurlijk aandacht voor aanpak van kleine ergernissen en de bestrijding van verloedering. Samen met woningcorporatie Tiwos is de herstructurering van de Uitvinders-- Zeeheldenbuurt inmiddels gestart. De buurt krijgt door de sloop van woningen en de komst van nieuwbouw meer lucht, groen en ruimte. Het nieuwe multi- 1 functionele wijkcentrum moet straks het hart van de wijk gaan vormen. De Piushaven krijgt een nieuwe functie en wordt daarmee aantrekkelijker voor toeristen. Maar de komende tien jaar komt er ook ruimte voor 2.500 a 3.000 i woningen. Een bestemmingsplan dat alle plannen vastlegt, is begin 2005 klaar. Het wijkplan voor Groenewoud wordt binnenkort vastgesteld. Vooruitlopend op de uitvoering van het plan worden buurtbeheerders ingezet. In het wijkplan Oud-Noord is onder meer veel aandacht voor Groeseind- Hoefstraat. Er wordt nu een visie voor het gebied op papier gezet. Gebouwd wordt er al aan het multifunctionele wijkcentrum in de Hasseltse kerk. Bedrijventerrein Kanaalzone krijgt een nieuw bestemmingsplan voor het hele gebied.-In de Kanaalzone komt ruimte voor een menging van verschillende functies, waaronder woningbouw. Voor nadere informatie kunt u ook mailen óf bellen met: Mail: Jan.kruissen@tilburg.nl of Jasper.muilman@tilburg.nl Telefoon: 013- 542 85 28 of 013 - 542 88 16 WOENSDAG 19 MEI 2004 - PAGINA 9 tatregelen eemaken, kan ens bestaat )e raadscom- 0 uur en stadhuis. ■agen. Marjolein van 2 99, e-mail ewo- i gewerkt, m die in het iwoud. telt, is eerst >ehandelt het nog niet te rse tegen Maar in atselijke r de grenzen /enselijk is. goed benut msituaties de ■den. En om ker te maken Er begint in amwerk aan tan. Nu het Indanks zorgen’ keuzes, irgen. er beleids- rijk het Voor men ing maar wel iu niets tochtoon en cipatie en jrima ver- >r het ont- naatregelen otte hopen ie komst genomen itvoerings- :el- op het tienin-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 9