4 ik s ra Kampioenschappen bierbrouwen Hilvarenbeek CDA ll Tuinen en lanen in de binnenstad Uniek schutterstoemooi bij Boerke Mutsaers MEUBELDAGEN JORIAKTIE: Prijzen tijdelijk Helvoirts Weekend 360 Bedrijven slordig met vet Stadsnatuur lelig! O nnp 89 inkel taan... ellen Tilburg Wijnstadwijn 2004 gepresenteerd Grootschalige restauratie van Pauluskerk a lOGTE iltstappen, nuta W arX MEUBELHUIS UITZONDELIJKE STERK verlaagd! Ton voor Mappa Mondo r 198,00 WOENSDAG 19 MEI 2004 - PAGINA 3 DE TILBURGSE KOERIER 19 MEI 2004 - PAGINA2 Stadswandeling Tilburg te Voet 5 gems een k n Marco en Bianca van Schaik in hun thuisbrouwerij De Cherubyn ■■■te' \n\n\n. cda-tilburg. nl ledikant be algehele restauratie van de Pauluskerk is in gang gezet. Schutema RAC hülsta !5! Vier koninklijke handboogschutterijen zaterdag voor het eerst bijeen MACHALKE MACHALKE QeWfeirgeJtoerier .baxter) Deel taak) Natte vingers Dongevallei ïn Rob Vereijken ).OO uur. 190504-W21 013 455 08 60 OPEN af |JÖR[ dag gesloten en Rijk Tilburg isseltlaan 39 Expositie over hoogbouw i lattenbodem tras DIRECTIE J.A.J.M. de Beer REDACTIE Karei Luiijf Peter van Oirschot Susan Hermens TOPMERKEN SCHERP GEPRIJSD RONDOM HART VAN BRABANT Ladie een FOTOGRAFIE Peter Ligtenberg ESPALDAjR-8750 DESIGN PRODUCT DEVELOPMENT: JEAN-PIERRE AUDEBERT ■LINEAM700 DESIGN «PRODUCT DEVELOPMENT: JEAN-PIERRE AUDEBERT CRACK LEOLUX EXCLUSIEF DEALER van o.a. g en -verzekeringen In samenwerki Larenstein org platform Duin! ilderland - Lintei Label - BENCH Klachten over de bezorging? Bel tijdens kantooruren (013) 582 11 08 berg Manege terstraat 119, Loon i tie: Piet Rombouts, zes weke twee uur kundige b er zijn in relaties r sus start op donde en kost Interesse? Meld Annastraat 5421896. ;eum- ibeek t ONK tur aan Hilva- lburgsekoerier.nl akoerier.nl Alle dagen open van 10-19 i Zaterdag en zondag open vt Postbus 24,1 Telefoon: 041 spelen 's avonds van 20.00 tot 1.00 uur Do, X-cess, P.P.M. Band en WC Experience. De Tropical De resterende wandelingen zijn: 29 mei: De haven en Koningswei 5 juni: Lancierskazeme en ons Ven TILBURGSEWEG 64 (slaapwinkel) Zandkuilstraat 23 (woonwinkel) POPEL- BELG IE www.poppelsmeubelhuis.com Zaterdag met de n ov.vicecl r. In 48 Nee dragen aan meerde len en een langlo- ect. In 2002 is voor -'-ozen. Het g iracht workshops, verleer., vindt p'~ de St. Se renbeek. Schaik: "In se met het uwervaring niets over de landelijke handhavingestafette r gemeentelijke en landelijke hand- ilburgse bedrijven de opvang WOONWINKEL Donderdag Wijdag Zaterdag ondag ode Kruis biedt ir kinderen met Bezoek tevéns regio’s GROOTSTE SLAAPWINKEL! uur /an 10-18 uur. Dinsdag gesloten. U kunt voor uw exemplaar van De Til- burgse Koerier ook terecht bij ons kan toor aan het NS-Plein 14 in Tilburg. Bovendien kunt u de Koerier in Tilburg afhalen bij de stadskantoren aan het Brucknerlaan (noord) en de Kerkenbos plaats (Heyhoef) en Berkel-Enschot. In Udenhout bij het Inlooppunt. In Oister- wijk is de Koerier af te halen bij Tiliander Zaterdag 15 mei is in de Nieuwe Koninklijke Harmonie te Tilburg de Til burg Wijnstadwijn 2004 ten doop gehouden. Dit jaar is de keus gevallen op twee topwijnen van Jean-Marc Lafage. Vorige week woensdag en donderdag is <L gehouden. Bij deze verrassingsacties door geniet havers bleek bij 19 van de 28 gecontroleerde Til van vet niet in orde poten. Jarenl het water zoi te krijgen jaar droog boeren kon I Bezoek-Tip! Kom op werkdagen: meer aandacht, minder drukte. enissen. Generaal el Boddénweg 7, 12 28 93 (op afspra: uta.nl l Op donderdag 20 mei om 20.00 uur sluit de supportersclub Willem II haar seizoen af met het traditionele suppor- tersfeest, dat gehouden wordt in sup- porterscafe D'n Beitel in het Willem II stadion aan de Goirleseweg in Tilburg. Ook dit jaar kunnen de supporters zelf kiezen wie in aanmerking komen voor de titels speler en talent van het jaar. Daarnaast zullen ook de clubman/- vrouw, topscorer en pechvogel van het jaar in het zonnetje worden gezet. Ver der zal de winnaar van de voetbalpou- le een gratis seizoenkaart overhandigd krijgen. De spelersgroep zal zoals gebruikelijk een gesigneerd wed strijdshirt overhandigen aan de sup porter van het jaar. De avond wordt muzikaal omlijst door Disco For Music. Alle supporters zijn welkom. De entree is gratis. leidt dit tot aanzienlijke schade aan de gemeentelijke riolering. Herstel- en reiniging kosten de gemeente tiendui zenden euro's per jaar. De reinigingspolitie heeft woensdag ook gecontroleerd op het niet oprui men van hondenpoep. Daarbij zijn zes verbalen opgemaakt. Bij de controles zijn ook illegaal gestorte folders aan getroffen en een aanhanger met afval. De reinigingspolitie doet bij twee zaken nader onderzoek om de dader op te sporen. Bij andere zaken bleek dit niet (meer) mogelijk. De reinigingspolitie heeft acht contro les verricht op het illegaal sleutelen aan auto's. Daarbij zijn twee illegale garagebedrijven opgespoord. ivlc.d je aan bij Feniks, St 20, 5025 KB Tilburg, tel. Slotfeest supporters Willem II Waren het nog niet zo kerktorens en schoorstenen die de sk ze.,s line van Tilburg bepaalden, nu zijn da ,oe andere bouwwerken voor in de plar u-met zater(]ag -Je omlijsting. is er een programma ó-plussers, met o.m. een optre- •n 't Ploegeske. Op de Hollandse l zijn er vanaf 20.00 uur optre- van Gerard Vriezen, Grad ‘en De zevenhonderd leden van Ladies' Circle Nederland, waaror bantse Circle's, hebben 100.000 euro bijeengesprokkeld voor d van Mappa Mondo. Dit initiatief van het Nederlands Rode gespecialiseerde medische, gezinsvervangende opvang voor n. een levensbedreigende ziekte. Harmonia 1 een openbare gen d.m.v. blo P. Coppens. F Isidorusstraat 20.00 uur. 4557178. ilang heeft men geprobeerd snel mogelijk uit het gebied en, zodat het land vroeger in het was en men ook eerder met i beginnen. D66 en de Wadden Het bestuur van de D66/regio Noord/Brabant organiseert! op maan dagavond 24 mei een extra algemene regiovergadering (ARV) over de opstelling van deze partij ten aanzien van de gasboringen onder de Wadden zee. Onder andere D66-Tweede Kamerlid Boris van der Ham komt naar deze avond die om 19.30 uur begint in Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2, bij NS-station Tilburg-West). Ons genoegen Aquariumvereniging Ons Genoegen Tilburg verzorgt op donderdag 27 mei een presentatie van de onlangs gehou den advieshuiskeuring. Met behulp van dia's en een vakkundige toelich ting zullen de leden van de advies- huiskeuringscommissie hun bevindin gen presenteren. Adviezen, tips en voorstellen waarmee alle aanwezigen zonder twijfel hun voordeel kunnen doen.De bijeenkomst wordt gehouden in dierenpark reptielenhuis De Olie- rneulen", Reitsehoevenstraat 30 in Til burg, Aanvang om 20.00 uur. De toe gang is gratis. keurmeestersgilde (BKG) beoordeel worden op geur, smaak, mondgevoi. en nasmaak. Zaterdag wordt de uitslag bekend gemaakt. Naast het kampioenschap zijn er dan tal van andere activiteiten. Zo zijn er inte ressante lezingen voor amateur-brou- wers, zelfbrouwdemonstraties (waarbij men nieuwe ideeën kan opdoen) en een demonstratie distilleren. Voor de kinde ren zijn er bierige' spelen. Museumbrouwerij De Roos is op deze dag in bedrijf en men kan ook het Museum bezoeken. Het is een unieke kans om De Roos te bezoeken, een levend' museum, dat niet alleen in Nederland, maar ook ver daarbuiten, een begrip is. DE TILBURGSE KOERIER BV NS plein 14, 5014 DA Tilburg Postbus 10001, 5000 JA Tilburg Telefoon 013-5368805 Fax 013-5359985 E-mail: redactie@tilb Site: www.tilburgsek Het Platform Stadsnatuur Tilburg is een samenwerkingsverband van Natuurmuseum Brabant, IVN Vereniging voor natuur- en Natuurhistorische Vereniging) - afdeling Tilburg, Rauwbraken Onderwaterpark en gemeente Tilburg. Niet alleen muziek en gezelligheid, maar ook veilig uitgaan en veilig thuisko men staan centraal voor de organisatie van het Helvoirts Weekend. Dit jaar is er zelfs eem speciale openbaar-vervoersregeling. Met taxi's, busjes en z lijnbussen is Helvoirt voor de wijde omgeving een weekend lang 'om de hoe! Discoshow zorgt tot en n voor de muzikale omlijstir Vrijdagmiddag is- voor 55-plussers, den van r Avond zijn er vanaf 20.00 uur c™ dens van Gerard Vriezen, G Damen, Rob Ronalds, Springen! Frank van Etten. Zaterdag is er eerst een Kinderspekta- kel door Kindervakantiewerk Hel voirt, 's avonds gevolgd door optre dens van The Beatles 4ever show, Queen Revival band en de Crazy Pia no's. Zondag staat Helvoirt van 11.00 t 17.00 uur op zijn kop met een comt natie van jaarmarkt, braderie, diensten veiling en muziek. De Tilburgse Koerier is lid van organisatie van lokale nieuwsmedia De laatste twintig jaar is men er achter gekomen dat het droger maken van de grond ook veel nadelen heeft. In de zomer staan in heel Nederland de grote land- bouwsproeiers aan. De droogte slaat toe. Dat is nu het probleem. En hoe los je dat probleem op? Inderdaad door het weer natter te maken. Waar men vroege/ van kronkelige beken kanalen maakte, maakt met nu van die kanalen weer kronkelige natte natuurgebieden. De restauratie omvat torentje, hout werk onder dakpannen en steunbalken, alle hemelwaterafvoer, glas-in-lood ramen en schilderwerk. Het interieur krijgt een nieuwe natuursteen plavui zen vloer, nieuwe verlichting en ver warming en compleet schilderwerk. g 22 mei kunt u zelf kennismaken natte natuur in de Dongevallei. Om 9.30 uur verzamelen bij het informa tiebord over dit gebied aan de Langendijk in Tilburg. Inge Radstake neemt u verder mee het gebied in. Heeft u een verrekij ker, neem deze dan mee. De vogels zijn dan beter te bekijken. Het Tilburgs handboogschuttersgilde Sint Sebastiaan viert zaterdag zijn vijf de eeuwfeest met een bijzonder toernooi. Bij Boerke Mutsaers aan de Vij verlaan (bij NS-station Tilburg-West) komen de vier koninklijke handboog schutterijen die Nederland nog telt bij elkaar. Een daarvan is Sint Sebasti aan. Het toernooi dat voor iedereen toegankelijk is, begint om 13.30 uur. Hoofddoelstelling van het platform is het vergroten van het natuurbewustzijn bij mensen die i Tilburg wonen, werken en/of recreëren. Tegelijkertijd wil het platform dat op diverse fronten meer aandacht komt voor behoud en versterking van een gevarieerde natuur in de stedelijke omgeving van Tilburg. Eén van de activiteiten is deze artikelenreeks. Maandelijks wordt in deze rubriek informatie verstrekt over stadsnatuur (auteur is Rob Vereijken) en wordt een .buitenactiviteit over betreffend onderwerp aangekondigd. Reacties zijn welkom! U kunt contact opnemen met natuurmuseumbrabant.nl Paranormale waarnemingen heeft op maandag 24 mei re avond met waamemin- jloemen plukken door dhr. Plaats: De Goede Herder, at 6, Tilburg. Aanvang: Tel. 'info: 5470747 Medisch gezien is het niet nodig dat de Ladies'Circle (www.ladiescircle.nl) is kinderen in het ziekenhuis blijven, een internationale serviceclub voor maar door omstandigheden zijn ouders vrouwen tot 45 jaar. In 48 Nederlandse en/of verzorgers niet in staat het kind Circles leveren bijdn de benodigde zorg te geven. In <appa re regionale projecte Mondohuizen in Wezep en Rijswijk en pend nationaal project. In 2002 is voor binnenkort ook in Eindhoven Mappa Mondo gekozen. Het geld (www.mappamondo.nl) worden elk werd o.m. bijeengebracht door het acht kinderen dag en nacht met zorg organiseren van concerten, worksite;: omringd. kinderdisco's en een golftoemooi. Dialezing over tandheelkunde Op dinsdag 25 mei verzorgt Ben Hart man, tandarts in Schijndel in café De Brouwer (Rootven 11, Moergestel) een dialezing over 'De geschiedenis van de Tandheelkunde'. De lezing is geen duffe opsomming van histori sche feiten, maar een amusante voor dracht met grappige en leerzame dia's. Aanvang 20.00 Uur, toegang gratis. Jeeld Op de eerste plaats de Domaine Lafa- ïvoel ge Blanc 2003 - Coté Est - Vin de Pays des Cêtes Catalanes, een prachtige witte wijn van de Grenache Blanc, Chardonnay en een klein beetje Mus cat, die daardoor een heerlijk fris bou quet heeft en lekker fruit in de smaak met een tikje "muscat" op de achter grond. Droog maar mild. Een fan tastisch glas wijn als apéritief maar ook aan tafel. Daarnaast is gekozen voor Domaine Lafage Rouge 2003 - Coté Sud - Vin de Pays des Cötes Catalanes. De rode wijn van Lafage is laakt van Syrah, Grenache Noir en beetje Cabemet-Sauvignon. De terrasvormige wijngaarden liggen tegen de hellingen van de Pyreneeën 't Loo In 1849 en in 1851 organiseerde koning Willem III toernooien voor handboogschutterijen op 't Loo. Sint Sebastiaan deed daar aan mee, behaal de successen en voelde zich daardoor mans genoeg om het koninklijk beschermheerschap te vragen. Dat ver zoek werd op 16 oktober 1851 inge willigd door Willem III. Van de veertien schutterijen die toen officieel koninklijk zijn geworden en dat predikaat hebben mogen behou den, is alleen het Tilburgse Sint Sebastiaan nog actief. Later zijn nog er nog wel meer handboogschutterijen Om de paar jaar organiseert heemkundekring Tilborch samenwerking met de ervar stadsgids Evert Pierson een se wandelingen door de binnenst onder het motto 'Tilburg te va Dit keer vinden acht stadswant lingen plaats op de zaterdag, n telkens een ander thema, wordt steeds gestart bij ca restaurant Meesters, Monume straat 6 in Tilburg. nog van alles totaalpakket ilijke wensen, Stadsnatuur Tilburg Wandelexcursie Ooievaarnest Op zondag 23 mei organiseert het IVN Tilburg e.o. een openbare wan delexcursie in het ooievaarsnest. Dit landgoed ligt tegen de Belgische grens en is een bijzonder afwisselend gebied; van hoge beboste zandgron den tot laaggelegen, vochtige weilan den. Het gebied is rijk aan vogels (nachtegaal, uilen en houtsnip), wi)d (reeën, wezel en hermelijn) en amfi bieën. Dankzij de aanwezigheid van deze laatste diersoort was dit gebied vroeger een eldorado voor ooievaars. Voor kinderen wordt een speciale acti viteit georganiseerd. Deze begint net als de wandelexcursie om 10.00 uur. Startplaats: neem de weg van Tilburg naar Poppel. Ongeveer 3 km voorbij de kruising Goirle-Riel ziet u aan de linkerkant een boomgaard. Hier tegen over neemt u de (zand)weg rechts naar Nieuwkerk. Ca. 1 km voorbij het kapelletje van Nieuwkerk staan de gidsen klaar. Waterbeheer rond De Brand In samenwerking met de Hogeschool Larenstein organiseert het Overleg platform Duinboeren op 26 mei een informatieavond over de mogelijkhe den van optimaal waterverbruik op het boerenbedrijf. Paul v.d. Boogaert houdt een presentatie over de resulta ten van bedrijfswaterplannen in de Peel. Er wordt verder ingegaan op de mogelijkheden om beter met water om te gaan voor de boeren en andere grondgebruikers in en rond het gebied De Brand - Moleneind. De avond begint om 21.00 uur in Her- van Loon (Kloos- i op Zand). Informa- s, tel. 06-43006751. De Donge is zo’n riviertje dat nogal ingrijpend veranderd is. Het stroomt van uit België langs de Regte Heide, door het waterwingebied van de TWM en zo naar Dongen en verder. Door de uitbreiding van Tilburg in het Reeshofgebied, kwam Ooit begonnen als een vlooienmarkt om de clubkas van de jeugdbeweging te spekken is er nu sprake van een pro fessioneel werkende organisatie. Vele vrijwilligers uit het Helvoirtse vereni gingsleven laten vier dagen zien waar in een klein dorp groot kan zijn. De opbrengst is nog steeds voor het jeugd- en jongerenwerk. De vlooienmarkt morgen begint om 12.00 uur. Ook is een kindermarkt, waar zij voor een zacht prijsje speel goed, voertuigen, plantjes en koekjes te koop aanbieden. En verder zijn er kermisattracties, gezellige terrassen en muziek van The K-Tells. Op Hemelpop 1.00 t 'Tuinen en lanen' is op zaterdag mei het thema van de zesde wa deling in de reeks 'Tilburg te va Rond de oude Zomerstraat Nazarethstraat is nog veel ka ristieks van het oude Tilburg vinden. De wekelijkse stadswandeling blijken zo populair dat Evert Pit son het aantal deelnemers tot yma aan vroegere Zomerstraat. maximaal 30 mensen moet beper ken. Om 10.30 uur is er de inlei- 2,50 euro. Iedereen kan weer aan ding met een gratis kopje koffie, de wandeling deelnemen. Duur van de wandeling door dit deel van het centrum is ongeveer twee uur. Prijs 3,50 euro en voor leden van de Heemkundekring de Donge binnen de bebouwde kom te lig- J gen. Toen is een wonder geschied. In I plaats van dat het beekje met een pijp onder de wijk werd weggestopt, maakte de gemeente Tilburg er wel een heel 1 bijzonder stuk stadsnatuur van. De beek kreeg zelfs meer ruimte. Van 1996 tot I 1998 werd langs de beek een strook van minstens 100 meter breed afgegraven waardoor het gebied veel lager kwam te j liggen en regelmatig onderliep. Het lever- de niet alleen een prachtig stukje natuur op in deze nieuwe stadswijk. Ook de waardevolle natuurgebieden Regte Hei in het zuiden en de Rekken in het noord westen werden op deze manier met elkaar verbonden. Dieren die aan water gebon den zijn, kunnen zich zo eenvoudig verplaatsen. Ze komen in de Dongevallei terecht en via de vele vijvers en sloten dringen ze de hele wijk binnen. Libellen, vissen en watervogels komen zo bij de mensen voor de deur of in de achtertuin. Deze waterpartijen zijn de natte ‘vingers’ die hier de stad binnendringen. Zo krijgt eindelijk de uitdrukking ‘natte vinger werk’ toch nog een positieve betekenis. voorjaar van 2005. Inmiddels is do kerk eigendom van de nieuwe Protestantse Gemeente van Tilburg en Goirle (PKN). De restaura tie wordt bekostigd door bijdragen van de provincie en de gemeente Tilburg, alsmede door bijdragen van diverse fondsen. Er is door de kerkelijke gemeente ëen onderhouds- en restau ratiefonds opgebouwd. Tot slot lopen er nu acties om de laatste gelden bijeen te brengen. OPENINGSTIJDEN KANTOOR Maandag 9.00 -18.00 uur. Dinsdag 9.00 - 22.00 uur. Woensdag, Donderdag 9.00 -17.00 u. Vrijdag 9.00 -12.00 en 13.30 -17.00 u. Toernooien van handboogschutters vinden in Brabant met een grote regel maat plaats. Het toernooi zaterdag is bijzonder doordat handboogschutters gilden die het predikaat koninklijk mogen dragen zeldzaam zijn. Konin gin Beatrix heeft het bij haar aantreden in 1980 goed gevonden dat het Til burgse Sebastiaan zich 'koninklijk' bleef noemen. Voor de twintigste keer wordt zater dag het Open Nederlands Kampi oenschap (ONK) brouwen voor amateur-bierbrouwers georgani seerd, de grootste wedstrijd op dit gebied in de Benelux. De Roerstok, de grootste vereniging van amateur bierbrouwers in Nederland, viert met de organisatie van het ONK haar vierde lustrum. Ook Museum brouwerij De Roos in Hilvarenbeek verleent medewerking. Het plaats 13.00 tot 18.00 ut Sebastiaanstraat 4 te I De Pauluskerk aan de Tilburgse Heu velstraat is circa 180 jaar geleden gebouwd als vervanging voor de her vormde gemeente van de Heikese kerk. Deze kerk werd tot die tijd door de hervormde kerkgemeente gebruikt, maar was veel te groot. Na diverse kleinere restauraties is nu een algehele restauratie aan de gang van het rijks- monument, dat de Pauluskerk is. Tevens wordt het Batz-orgel, eveneens zÜn afkomstig uit de Heikese Kerk, gerestaureerd. Dit orgel in originele staat is een van de weinigen in zijn soort en draagt eveneens de status van rijksmonument. De werkzaamheden begonnen eind januari en zijn nu hal verwege. Het gebouw zal omstreeks eind juli gereed zijn, terwijl de restau ratie van het orgel nog zal duren tot het en krijgen derhalve volop zon. De wijn is prachtig van kleur, mooi rond van smaak, mondvullend, subtiel en heel elegant. Een "mond vol wijn”. Lekker om 's avonds van te genieten of bij een goed verzorgd diner. koninklijk geworden. Daarvan mogen echter alleen de Handboogschutterij Concordia in Amsterdam, de Hand boogvereniging Amicitia in Schijndel en de Sociëteit van Handboogschutters Sint Sebastiaan in Maastricht het pre dikaat koninklijk nog voeren. Deze drie gezelschappen komen zater dag naar het toernooi bij Boerke Mut saers. Het is de eerste keer dat deze vier handboogschutterijen bij elkaar zijn. Dit toernooi vindt plaats volgens de reglementen van de wedstrijden op 't Loo in 1849 en 1851Bijzonder voor Tilburg is dat de koninklijke organisa- c toren destijds voor het opstellen van en de za die reglementen in Tilburg te rade zijn niet get gegaan, 's Morgens wordt in besloten verbaal kring binnen op de doelen geschoten, dig i 's middags dus buiten in het openbaar De t op een houten vogel, die op een 12,5 gelij meter hoge mast is geplaatst. de Bij bakkers, restaurants en andere horeca zijn 25 vetafscheiders gecon troleerd. Bij drie bedrijven was geen vetafscheider aanwezig; hier zal de gemeente een bemonstering laten uit voeren om na te gaan of vethoudend afvalwater wordt geloosd. Zestien bedrijven bleken de afscheider niet tij dig te legen en/of schoon te maken. De gemeente heeft de bedrijven een week de tijd gegeven om de putten te legen V zaken in orde te brengen. Als dat ïbeurt, maakt de politie proces rivaal op en legt de gemeente zono- :g een dwangsom op. e resultaten van de controles zijn zor glijk, stelt de gemeente: als een zaak i vetvangers niet goed onderhoudt, Leren van ervaringen Stedelijk emancipatiecentrum Feniks organiseert samen met De Bocht de cursus 'Leren van ervaringen'. Deel neemsters leren daarin zichzelf de goede vragen te stellen en meer inzicht in hun problemen te krijgen. In kelijkse bijeenkomsten van r onderzoeken ze onder des- o- begeleiding de valkuilen die relaties met anderen. De cur- art op donderdagmorgen 10 juni st 35 euro. Het Keltisch Kruis Het Keltisch Kruis organiseert op woensdag 26 mei een paranormale avond met de heer J. Hoffman, die helderziende waarnemingen vanuit de zaal zal doen. Plaats: café Den Eik, Bredaseweg 177. Aanvang: 20.00 uur. Informatie: Joop en Maria Smit, tel. 5351436. Nieuwe ster Jean-Marc Lafage is een nieuwe ster aan het wijnmakers-firmament. Hij beheerst zijn vak tot in de finesse en weet als geen ander zowel een heer lijke witte als een prachtige rode wijn te produceren. Niet voor niets wordt hij nu al veel gevraagd om met raad en daad te assisteren in de "nieuwe" wijn- landen als Chili, Argentinië en Zuid- Afrika. Hoewel goede wijn geen krans behoeft, worden deze geselecteerde wijnen bekroond met ieder een uniek etiket aan de hand van twee kunstwerken van DIGITAAL BEELDMATERIAAL Digitaal fotomateriaal en fotoafdruk- ken dienen vrij van rechten te wor den aangeleverd. Eventuele naams vermelding van de fotograaf dient bij aanlevering expliciet gemeld te wor den. Bij verzuim komen kosten voor rekening van de aanbieder. lang geleden en die de sky- ”:j" daar andere bouwwerken voor in de plaats gekomen, zoals Westpoint, het Interpo lis hoofdkantoor en de Cenakel-woon- torens. Voor het Centrum voor Archi tectuur en Stedebouw Tilburg (CAST) is dit reden om een bijzondere reizende tentoonstelling te openen over het feno meen hoogbouw. Tot en met 4 juni is in de hal van Inter polis (Spoorlaan 298) de expositie Hoog, hoger, hoogst - hoogbouw door de eeuwen heen te zien. Daarin wordt duidelijk dat de fascinatie voor hoog bouw van alle tijden is. De expositie bestaat uit modellen van markante hoge gebouwen en constructies in de wereld én in Nederland. Ook nooit uitgevoerde ontwerpen van de Millennium Toren en een gebouw van één mijl hoog opgenomen, Open: 9.00 tot 17.00 uur. LAY-OUT Peter Ligtenberg Ruud Verploegen Maarten de Laat KOPIJSLUITING Vrijdag 12.00 uur, voorafgaand aan verschijningsdatum. Uitgezonderd sportberichten, maandag 12.00 uur. Een van degenen die in de prijzen hoopt te vallen is Marco van Schaik, sinds 1998 een enthousiast thuisbrou- wer, die brouwt onder de naarn De Cherubyn. "In brouwen kun je al je cre ativiteit kwijt", vertelt hij. "Je bedenkt een receptje en kijkt wat er uitkomt. Op een gegeven moment kun je aardig stu ren in dit proces en kun je van alles gaan uitproberen. Daarnaast heb je dan nog je brouwinstallatie, waaraan van alles kan worden verbeterd." Van Schaik, die eerder op het ONK een tiende plaats behaalde met een De Roos open perenbier, doet dit jaar mee met drie Inmiddels zijn op 8 mei alle aangebo- bieren: met een Meibok, een abdijbier den bieren door leden van het Bier- Mensen hebben het niet zo op nattigheid. Veel uitdrukkingen die iets met water te maken hebben, zijn dan ook niet echt positief. Denk maar aan: ‘Je bent nog niet droog achter je oren’, ‘je hebt zeker nat gelegen’, alles verwaterd’, ‘het water komt me tot de lippen’, ‘het is in het water gevallen’ en ‘natte vingerwerk’. Nederlanders gingen de strijd aan met het water. Als je het water kon beheersen, dan was je een machtig man. De boel onder water zetten deed je alleen als de nood heel hoog was: als het hoge waterpeil in de rivier steden bedreigde, mocht het water door het achterland verder stromen en in tijd van oorlog kon je het de vijand ook lekker moeilijk maken door de pol ders vol te laten lopen. Buiten deze uitzonderingen deed men er in Nederland alles aan om het droog te maken. Niet alleen het overstromingsge- vaar werd dan beperkt. Het land mag ook niet te nat zijn als je er wat van wilt oogsten. De bodem in Midden-Brabant was lange tijd erg arm. Alleen de beekda- len waren voedselrijker. Op die stukken grond kon je natuurlijk het beste je akkers aanleggen. Maar de beken overstroomden in het winterhalfjaar nogal eens. Een boer moest dan wachten tot het er droog genoeg was om planten, te zaaien of te GESPROKEN KOERIER Voor mensen met een leeshandicap verschijnt een selectie uit De Tilburgse Koerier ook óp cd-rom. Inl.: FNB (Federatie van Nederlandse Blindenbibliotheken) 5360 AA Grave 186 - 486 486 kunstenares Marja Dikmans, en wel °de exnloitatfr "laagtij bij dag” "laagti-> bij nacht de explortatie In aanwezjgjleid van de Wijnbaron en e Kruis biedt de wijnbarones leden van het wijn. broederschap Semper Amicis Vitis en het kookgilde St Laurentius is de Til burgse Wijnstadwijn zaterdag gepre senteerd aan een groot aantal belang stellenden. Stichting Tilburg Wijnstad is zeer gecharmeerd van deze beide wijnen en hoopt dat deze niet alleen tijdens Tilburg Wijnstad/Tilburg Culinair op 25 en 26 september door het grote publiek geapprecieerd worden, maar dat deze speciaal geselecteerde wijnen ook nu al door wijndrinkend Tilburg en omstreken wordt gekocht en gedronken. Wijnkoperij Gijsbert van Bilsen, Korvelseweg 45 te Til burg, assisteert u graag in de aan koop van de Tilburg Wijnstadwijn 2004. ADVERTENTIES Sluitingstijd voor advertenties dinsdagavond 18.00 uur. E-mail: adverteritie@tilburgsekoerier.nl en in de vrije klasse. Van de vrije klasse doe ik mee beste dat ik in vijf jaar brouw heb opgebouwd. Ik vertel nl mijn recept, dat is geheim!" "Ik hoop overigens op een gunstig oor deel van de keurmeester. Valt het oor deel wat minder uit, dan moet ik gewoon verder met het sleutelen aan de recepten. Dat is overigens geen straf, bierbrouwen verveelt nooit, evenmin als het bierdrinken." Bouvrie

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 3