iff WIJZE Wat te doen zonder mantelzorgers? I I Alleenstaande ouderen vaak aangewezen op steun van organisaties Hulp bij op orde brengen privé-administratie POST SCRIPTUM COLOFON es bij Informatiemiddag over thuiszorg Inloop mantelzorgers Noord s s Trejpunt 't Sant Buiten de deur eten Overgang Digitaal de bieb Sociale contacten Rommelmarkt en dansen in De Baselaer Bingo's I I •veis t I I I I Steunpunt Mantelzorg zelfstandig DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 13 MEI 2004 - PAGINA 13 FOTO: PETER LIGTENBERG atfontourtilburg.nl zij een beroep kunnen doen. Thuiszorg Mensen die thuis hulp of verzorging nodig bieden. Het kan daarbij naast aanwezig zijn van de laatste 25 jaar." nis jen e in? hulp men in aanmerking komt en bepaalt ook het aantal uren. Voor de thuiszorg die onder de AWBZ valt, moet de hulpvrager verschijnt eenmaal in de Tilburgse Koerier. gaan om licht verzorgend en huishoudelijk werk. Voorbeelden: het doen van bood schappen en het bereiden van maaltijden, het verzorgen van planten en huisdieren, Ouderenadviseurs in de wijken staan klaar om te helpen bij dit soort problemen. Het centraal afsprakenbureau van de ouderen adviseurs weet wie wanneer waar te bereiken is: tel. 5350505 (ma. t/m vrij. 9.00 tot 13.00 uur). Activiteitencommissie Ouderen St. Anna organiseert op-dinsdag 18 mei een informatiemiddag over de thuiszorg; mw. M. Kokx van Thebe geeft informatie. Aanvang 14.00 uur. Een kop koffie of thee en de entree zijn gratis. Plaats: Frater Mattheushof 1 (aan de Capucijnen- straat). Hoe om te gaan met dementie? Dat is op donderdag 13 mei het onder werp van de inloop voor mantelzorgers uit Tilburg Noord, Berkel- Enschot en Udenhout. Deze bijeenkomst wordt van 13.30 tot 15.30 uur gehouden in 't Plein, Tongerloplein 1 in Udenhout. n rt- CC ff 3 (T> W n opgenomen. Ouderen wonen steeds langer zelfstandig. Ook als ze een ziekte of een handicap heb ben, worden ze in toenemende mate thuis verzorgd en verpleegd. Familie, vrienden, kennissen of buren steken vaak een hel pende hand toe als iemand in hun omge ving zorg nodig heeft. Maar als je alleen bent en zulke hulp nodig hebt, moet je je weg zoeken bij allerlei organisaties en moet je vaak kosten maken. De Senioren- wijzer maakt de zoekende wegwijs. Met behulp van Festipet uit Udenhout dingt Tilburg mee naar de landelijke 'pret- prijs'. Wie had ooit durven denken dat ze daar Udenhout voor nodig zouden hebben? Nu nog een goede busverbinding! Drop Oud Ook is het mogelijk om thuiszorg te krijgen bij een commercieel bedrijf. De kosten hier van moeten in principe door de zorgvrager grootste hobby was, kan ik niet meer. Doordat ik bovendien wat vreemd en langzaam praat en weinig meemaak komen de weinige vrien dinnen en kennissen die ik nog heb steeds zelf betaald worden. Sommige ziektekosten minder op bezoek Daardoor voel ik me vaak verzekeringen vergoeden (een deel van) erg eenzaam." Toch wil ze nog zolang mogelijk deze kosten. zelfstandig blijven wonen en vraagt ze zich af Ouderen die ondersteuning en gezelschap op welke zorg of ondersteuning mensen zoals nodig hebben, kunnen gebruik Overleden partner Meestal zijn het mensen van wie de partner overleden is die met dit probleem zitten, ver telt Verhoeven. "Het zijn Nogal wat ouderen hebben problemen met het op orde houden van de papierwinkel die bij een huishouden hoort. De financiële administratie en andere paperassen zitten bij voorbeeld in een schoenendoos. Als het tegenzit, worden de rekeningen niet meer (op tijd) betaald. De ouderenadviseurs van de Twern kunnen uitkomst bieden. bijhield, zodat zij van toeten noch blazen weten. Daarnaast gebeurt het steeds vaker dat bij echtparen de administratie erbij inschiet, omdat één van beiden iets gaat mankeren en veel zorg nodig heeft. Ook het aantal ouderen dat slechtziend of blind wordt, of om een andere reden niet meer kan lezen en/of schrijven, neemt toe. Daarnaast krijgen we dit soort hulpvragen natuurlijk ook van analfabeten", aldus Verhoeven. Problemen met de administratie kunnen ook financiële ellende veroorzaken. Els Verhoe ven: "Er zijn helaas nog vrij veel ouderen, die door de euro geen notie van hun inkomsten en uitgaven hebben." Om de administratie weer op orde te krijgen, praat de ouderenadviseur verschillende keren met de oudere. "Eerst bekijken we wat er ongeveer nodig is en leggen we onze werk wijze uit. Een andere keer gaan we de papie ren sorteren en gooien we weg wat niet bewaard hoeft te blijven. Ook maken we een In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag 19 mei bloemschikken. U betaalt alleen de bloemen. Meebrengen: potje, mandje of bakje en een mesje. Aanvang 10.00 uur. Woensdag 26 mei verzorgt Esther Thuismode een modeshow met loterij en verkoop. Informatie: mevr. N. v.d. Wouw in het trefpunt. Het trefpunt is op Hemelvaartsdag, de dag erna (vrijdag 21 mei) en op tweede pinksterdag (maandag 31 mei) dicht. In Nederland wordt ruim 85 procent van alle zorg gegeven door mantelzorgers.Veel oude ren kunnen dan ook een beroep doen op familie en vrienden voor een groot gedeelte van de hulp die ze nodig hebben bij huishou delijke activiteiten en persoonlijke verzorging. Deze mantelzorg wordt vrijwillig en onbetaald gegeven. Maar er zijn ook steeds meer alleenwonende ouderen: mensen die nooit gehuwd zijn geweest, van wie de partner overleden is, of mensen die gescheiden zijn. Vrijwilligers Naast professionele instellingen zijn er vrijwilli gersorganisaties waarop ouderen en anderen kosteloos een beroep kunnen doen. De Vrijwillige Thuishulp van stichting Contour biedt op verschillende terreinen ondersteuning als vervanging van mantelzorgers. Zo kunnen vrijwilligers helpen bij allerlei dagelijkse dingen, of gezelschap houden en samen iets onderne men, zoals boodschappen doen of een eindje wandelen. Ook het opknappen van kleine klus jes voor mensen met een smalle beurs of zor gen voor vervoer voor mensen die niet (alleen) met de deeltaxi kunnen reizen behoort ook tot de mogelijkheden. Vrijwilligers van de Zonnebloem en het Rode Kruis bezoeken mensen die behoefte hebben aan gezelschap. Bij de laatste organisatie kun nen mensen zich ook inschrijven voor een Telefooncirkel Zo'n telefooncirkel bestaat uit vijf of zes mensen die elkaar iedere dag in een vaste volgorde op een vast tijdstip bellen. Een vrijwilliger van het Rode Kruis start de cirkel en is ook het eindpunt van de cirkel. Als één van de deelnemers de telefoon niet opneemt, neemt de vrijwilliger contact op met de con tactpersoon van de betreffende deelnemer. Ook veel kerkelijke organisaties bieden de inschatting of alles compleet is; zonodig vra gen we de ouderen eens op zoek te gaan naar 'verdwaalde papieren'. Hoe vaak we terug moeten komen, hangt af van de hoe veelheid sorteerwerk.” Om de papieren vervolgens netjes te bewa ren en gemakkelijk op te kunnen zoeken, worden ze opgeborgen in een ordner met tab bladen. "We leren de cliënt natuurlijk ook hoe hij of zij er verder mee om moet gaan. Als een ouderenadviseur de inschatting maakt dat de cliënt niet genoeg financieel inzicht heeft, kan hij of zij de oudere aanbieden alles op een rijt je te zetten." Vervolgens bekijken ze - indien nodig - of iemand uit de directe omgeving van de cliënt voortaan kan helpen bij de administratie. "Maar ja, je buren in je financiën laten kijken ligt natuurlijk nogal gevoelig", zegt Els Ver hoeven. mogelijkheid om als zieke, eenzame of rou wende thuis bezoek te krijgen. Meer hierover is te vinden in de gemeentegids of in wijkkranten. In tegenstelling tot wat soms gedacht wordt, heeft Stichting Mantelzorg Midden-Brabant (voorheen Steunpunt Mantelzorg) geen ver zorgenden beschikbaar voor mensen die in hun omgeving niemand hebben om op terug te vallen. Deze stichting biedt vooral informa tie en ondersteuning aan mantelzorgers, die het vaak zwaar hebben, zeker als ze langdu rig en intensief voor iemand moeten zorgen. CvD Ouderen die niet goed kunnen koken en/of het gezellig vinden om 's middags tegen een redelijke prijs samen met anderen te eten, hebben in Tilburg twee nieuwe mogelijkheden. Sociaal eethuis De Pollepel (Stedekestraat 7, bij het Wilhelminapark) is voortaan op werkdagen ook 's middags van 12.00 uur tot 14.00 uur geopend voor de warme maaltijd. De prijs is hetzelfde als ‘s avonds: 4 euro voor drie gangen (soep, groenten en/of aardappelen bijvragen mag). Meer informatie: tel. 5359061 of e-mail pollepeltilburg@tiscali.nl. Morgen gaat in zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) een gloednieuw seniorenrestaurant open. Dit is elke dag open tussen 12.00 en 13.30 uur en biedt plaats aan zestig personen. Iedere dag is er, naast een wisselend dagmenu, een keuze uit vijf verschillende hoofd gerechten. Het dagmenu kost 5,50 euro, een a la cartemenu 7 euro. Informatie: tel. 5785785. VIDO (Vrouwen in de overgang) organiseert elke eerste en derde woensdag van de maand van 9.30 tot 10.30 uur een 'iriformatieoch- tend, waar vrouwen tussen 40 en 60 jaar welkom zijn vóór een praat je en kopje koffie, maar ook voor informatie en hulp van ervaringsdes kundige vrouwen. De komende informatieochtend is woensdag 19 mei in buurthuis Loven/Besterd (Koestraat 164; ingang Park de Horion). Meer informatie: tel. 5345703/5426591, e-mail vidotilburg@zonnet.nl, website www.home.zonnet.nl/vidotilburg. Dat je in de bibliotheek van alles kunt opzoeken in boeken, tijdschriften en kranten weet vrijwel iedereen; velen weten ook dat je er ook video 's, cd-roms en dvd's kunt lenen. Maar de bibliotheek biedt meer! Je kunt er allerlei websites gratis bekijken, zoals die van de digitale telefoongids en de NS-reisplanner. Op de site van de gemeente Tilburg zijn bijvoorbeeld de plannen voor buurten te zien. Of je kunt oude foto's bekijken op de site van het Regionaal Archief Tilburg. Een test opzoeken in de Consumentengids of iets op het gebied van gezondheid kan ook. En naast de papieren Winkler Prins kunnen bibliotheek bezoekers de digitale Encarta Encyclopedie raadplegen. Kunt u niet overweg met computers? Bij de inlichtingenbureaus helpt men u graag. U kunt natuurlijk ook een computercursus of internetcursus volgen. Daarna kunt u tegen een geringe vergoeding gebruik blijven maken van de pc's in de bibliotheek. Het boek Digitaal voor late beginners van Mike Ackermans helpt u alvast op weg. In de bibliotheek zijn allerlei digitale bestanden te raadplegen die van uit huis niet benaderbaar zijn. De Krantenbank bevat het archief van landelijke dagbladen en is bij tot de dag van gisteren. De Nederlandse Centrale Catalogus (NCC) bevat alle titels van boeken en tijdschriften van alle grote bibliotheken in Nederland. LiteRom is een databank over Nederlandstalige literatuur. Het biedt een uitgebreid overzicht van boekrecencies en interviews vanaf 1900. Thuis kunt u wel terecht op de website van de bibliotheek zelf: www.bibliotheekmiddenbrabant.nl. Daar kunt u de catalogus raadple gen, uw lenergegevens opvragen, boeken reserveren of de leentermijn verlengen. De kosten hiervan betaalt u bij uw eerstvolgende bezoek. Heeft u een vraag? Stel hem aan Al@din, het digitale inlichtingenbu reau en u krijgt zo spoedig mogelijk antwoord. Alle digitale mogelijkheden staan in de folder ‘Wat kan er digitaal...’ en op de website van de bibliotheek. KBO De Goede Herder geeft op dinsdag 18 mei van 14.00'tot 16.30 uur een themamiddag over het belang van sociale contacten. De middag wordt verzorgd door mw. Siebelink van GGD Hart voor Brabant. De toegang is gratis, evenals koffie en thee. Adres: Isidorusstraat 6. Biljartvereniging Groeseind organiseert zondag 16 mei een grote rommelmarkt in De Baselaer (Hoefstraat 175). Tijd: 10.00 tot 15.30 uur. Entree 1 euro. De opbrengst komt ten goede van de vereniging. Op dinsdag 25 mei is er een gezellige dansmiddag voor 55-plussers. Medewerking verleent Ton Maas. De middag begint om 13.30 en duurt tot 16.30 uur. Entree (incl. kopje koffie of thee) in de voorverkoop 1,50 euro, aan de zaal 2,00 euro. Voorverkoop: mw. M. Looijkens (Molenstraat 37), mw. M. de Jong (St. Willebrordstraat 103) en De Baselaer. Ouderenvereniging Reeshof houdt weer bingo's in wijkcentrum Heyhoef: vrijdag 14 mei om 14.00 uur, woensdag 19 mei om 20.00 uur. De buslijnen 47 en 48 stoppen voor de deur. KBO-afdeling Goirke organiseert vrijdag 14 mei een bingo. Aanvang 14.00 uur in wijkcentrum De Paperclip (Oude Kapelstraat 25; zijstraat Kapelstraat. In wijkcentrum de Reit (Westertorenlaan 4) is op donderdag 27 mei een bingomiddag. Een kop koffie of thee is gratis. Aanvang 14.00 uur. t choreografieën en ren volgen. Tijdens n een reeks grond- trainen. Alle "pro- wil- ;nd I beeld van het bureau- I aanse rechtssysteem. ;n zitten in een vicieu- I rmoede, misdaad en esteem kan de situatie Onder hen zijn er ouderen die geen kinderen hebben of van wie de kinderen ver weg wonen. Ze hebben vaak niemand anders in hun omgeving die mantelzorg kan verlenen. I Zij zijn voor zorg grotendeels afhankelijk van professionele organisaties, die al dan niet met vrijwilligers werken. iw geleden geboren ijd ver vooruit was. het mentale en het binatie van visuali- gkeert naar de luie □lijkt de eerste stap Mislust en een goed 1 warm hart toe. De heen vliegt om op sgebied. Ze besloot enlange ervaring in 1-methode. die geconcentreerd rijn erop gericht de :n en spanning weg ■eëren. Pilates helpt iding en soepelheid gingsmethode voor I). Madge is zeker leeft ontdekt. Heel Tyler, Brad Pitt, irbeeld geloven er Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post bus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. "Hier in onze wijk kom ik die problemen vaak I tegen", vertelt Els Verhoeven, die als oudere- 1 nadviseur in Tilburg-Zuid werkt. "Er zijn men- I sen die zelf bij ons aankloppen met de vraag I hen te helpen met hun administratie. Maar het I gebeurt ook vaak dat ouderen ons vragen te I helpen bij het invullen van aanvraagformulie- I ren; dan blijkt bijvoorbeeld een huurcontract moeilijk te vinden, omdat ze alles door elkaar I bewaren. Daarbij gaat het dan vaak om één 1 plastic tas, maar er zijn ook mensen die een I paar bananendozen hebben met de papieren telt Verhoeven. "Het zijn zeker niet alleen I weduwen. Ook spreek ik regelmatig weduw- 1 naars die met de handen in het haar zitten, I omdat hun vrouw de administratie helemaal maken van de Senioren Oppas Centrale. Deze bemiddelt tussen een oudere die ondersteu ning nodig heeft en mensen die dat kunnen rijs vraag werd Puk nschot, die daarmee i 100 euro tegemoet rings Adviesbureau deelnemers en feli- van harte. De prij- i vanaf maandag 17 Corvelseweg 115 in rhouding aan de Oost- n op drift tussen lief- tisdaad in Sarajevo en Taiwanees 'stadsver- otouders en kleinkin- liezen: de drie VPRO naars van IFFR 2004 zien in de Filmfoyer, wordt twee maal per rd door het Internatio nal Rotterdam en is iankzij de Volkskrant 'ia het International otterdam. Zie ook lrotterdam.com ivincie Noord-Bra- zorgd door Debbie linsdag 18 mei van ierdag 27 mei van hrijving voor deze ■aat 535 in Tilburg, buiten om een frisse neus te halen, of om geldbedrag, waarmee zelf zorg kan worden boodschappen te doen. Ook tuinieren, dat mijn ingekocht, bijvoorbeeld bij particulieren. Informatie: RIO Midden -Brabant, tel. 5952020 Thebe thuiszorg, tel. 0900-8806 Senioren Oppas Centrale, tel. 0416-373736 Vrijwillige Thuishulp van Contour, tel. 5434572 de Zonnebloem, tel. 5434126 Rode Kruis, tel. 5425163 Stichting Mantelzorg Midden-Brabant: tel.5443343/5422131 Centraal afsprakenbureau Ouderenadviseur, tel. 5350505 (werkdagen 9.00-13.00 uur). ica Beste Buitenlandse ;htig gefotografeerde se familie Redlich die t naar Kenia. De Seniorenwijzer twee weken in De I Redactie: Hulya Qigdem, Chantal van Dijk, Riek Flipse-Tie- mens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, I Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens -Vermeer, Barth Noordzij, Debby Struyk, Mat de Vries De afgelopen jaren heeft het Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant zich als organisatie binnen Thebe Thuiszorg ontwikkeld. Sinds 1 april gaat het steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant verder als zelfstandige organisatie: Stichting Mantelzorg Midden-Brabant. Beide organisaties blijven in de toekomst wel nauw samenwerken. Het bezoekadres, de werkzaamheden en de samenstelling van het team blijven hetzelfde bij de stichting Mantelzorg. Wel veranderen de telefoonnummers en ons emailadres. De stichting is telefonisch bereikbaaf via 5443343 en 5422131via e-mail info@mantelzorgmb.nl. I hebben, kunnen een beroep doen op thuis zorg. Voor het verkrijgen van deze huishou delijke hulp, verzorging of verpleging is een indicatie van het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) nodig. Het RIO beoordeelt voor welke hulp bij het naar het toilet gaan of bij het aan- h..i-- --u-- I* en uitkleden. Voor deze ondersteuning gel den commerciële tarieven, vanaf circa 10 euro per uur. Beroerte Een van hen is de 73-jarige mevrouw Peters. Ook alleenstaande ouderen en hulp en zorg nodig, als ze bijvoorbeeld minder goed ter been zijn. Haar man is tien jaar geleden overleden en ze heeft geen kinderen. Vorig jaar heeft ze een beroerte gehad. Na een tijd revalideren is ze een inkomensafhankelijke eigen bijdrage nu weer thuis. Maar er is veel veranderd, ver- betalen. telt ze: "Zelfstandig de deur uitgaan kan niet De meeste mensen kiezen ervoor de hulp te meer, omdat mijn rechterbeen door de beroer- laten leveren door een thuiszorgorganisatie. te niet meer zo goed functioneert. Uit angst te Maar er kan ook gekozen worden voor een vallen durf ik niet alleen met mijn rollator naar persoonsgebonden budget (PGB). Dit is een MEI 2004 - PAGINA 12 I jn neef bij hem komt I isuf komt van het plat- I ad om werk te zoeken. I van besneeuwd Istan- I nemend in een van de I n het jaar; treurig en I ijk en intiem, persoon- I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 13