WIJZE ‘Ouderen hier zijn zo mobiel! S Journalist Mbanga uit Zimbabwe woont en werkt een Jaar lang in Tilburg 9 POST SCRIPTUM COLOFON Alzheimercqfé I r Trefpunt 't Sant ;Tnts Oud-Noord (in wijkcentrum) Muzikale matinee Rouwverwerking na verlies partner Beeld van Zimbabwe in de bibliotheek Kaarten in de Reit Zomerzegels Workshop internet I I Bingo Wandelbos DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 29 APRIL 2004 - PAGINA 17 FOTO: PETER LIGTENBERG schrapen jaarlijks baar vervoer, vindt de Zimbabwaan mooi. list uit. "Het zijn vooral hoger opgeleiden die nog 55 Zimbabwaanse dollars, nu 3500. De Soms, weliswaar slechts voor even, kan ik lend, omdat je de voorgelegde opties niet zelfde stem die wederom eist dat je gaat JRMATIE- Redactieadres: E. Groels KL 5CHE EN lLE HULP es en Men De situatie in de Tuinstraat achter V&D is inmiddels zo dat alleen voetgangers daar nog kunnen komen. Dat is een ramp voor de fietsers, die niet alleen niet meer kun nen doorrijden, maar bijvoorbeeld ook niet meer bij Kras een broodje kunnen gaan eten. Misschien zou verhuur van muilezels op de Heuvel een oplossing wezen, want het duurt gelukkig maar een jaar of vijf.' Drop Oud HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburg- se Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder ver melding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. ik oorspronkelijk vandaan kom, is het bijvoor beeld vanzelfsprekend dat een bezoeker blijft mee-eten. Iedereen op het platteland deelt het kleine beetje dat hij of zij heeft met de ander. Dat is heel goed, want zo worden zwakken als ouderen en gehandicapten nog enigszins beschermd." De aids-epidemie die zuidelijk Afrika teistert, heeft ook in Zimbabwe zowel in de stad als op het platteland hevig toegeslagen, vertelt Mbanga. "In de steden heeft een op de drie mensen hiv of aids. In de dorpen zijn de cij- Elke tweede dinsdag van de maand is er een Alzheimercafé. Steeds staat er een onderwerp centraal, maar elkaar ontmoeten is ook belangrijk. De volgende Alzheimercafés zijn op 11 mei, 8 juni en 13 juli. Dementerenden uit Midden-Brabant en hun verzorgenden zijn wel kom van 19.30 tot 22.00 uur in de President Mandelahof (Korvelplein 60). De toegang is gratis; aanmelden vooraf is niet nodig. »theek eijn) 1 I I I I I I I LANCE 120055 9/5438216 84° loten over psychische 10 euro p/m) CONSULENT ng en inf of dement uirijnstok uur loef informatie bij Oud-Zuid sstraat 13 PRIL 2004- PAGINA 161 van een jaar in Tilburg. Sinds november leven zijn vrouw hier in een rijtjeshuis. SEN ÏaWKan -L..-stac| gaan Werken, daar seks hebben en de naar huis sturen. Zo kunnen velen in Zimbab- ziekte vervolgens thuis op hun vrouw over- salarissen houden de inflatie bij lange na niet we nog overleven." brengen." "De epidemie heeft tot gevolg dat een hele - werkende - generatie van 16 tot 40 jaar weg gevaagd wordt. Daardoor zijn het de opa's en oma's die moeten zorgdragen voor de opvoe ding en het grootbrengen van de kinderen. Als die grootouders wegvallen, zijn er op het platteland altijd nog ooms en tantes die deze taak overnemen. Maar in de steden leven vele wezen onbeschermd. Daarover hebben we in onze krant zeer regelmatig geschreven. Bijvoorbeeld over een meisje van twaalf, zelf nog een kind dus, dat op deze manier gezinshoofd werd. Vaak moeten deze kinde ren gaan bedelen of ze komen in de prostitu tie of de criminaliteit terecht. Dat we hieraan aandacht besteedden, werd ons door de regering ook niet in dank afgenomen." Omdat hij verwacht opnieuw gearresteerd te worden, gaan de Mbanga's eind dit jaar nog niet terug naar Zimbabwe. "Sinds ons vertrek zijn er verschillende aandeelhouders en colle ga's opgepakt, dus het is alleen maar onveili ger geworden." Zijn vrouw en hij overwegen nu om eind november naar Groot-Brittannië te verhuizen en daar verder te gaan met schrijven. 4EPOSTEN )uw in uw woonplaats bloedafname plaats, •rmatie vraag uw eigen R PSYCHOTHERAPIE I Seniorenwijzer, p/a l 5038 SR Tilburg, of l cent van de t armoedegrens. Dat wordt mede veroorzaakt B infli Verzorgingstehuizen en andere manieren van ouderenhuisvesting: "prachtig" vindt Wilf Mbanga dat hier in Nederland. De jour nalist uit het straatarme en dictatoriaal geregeerde Zimbabwe verblijft gedurende een jaar met zijn vrouw Trish in Tilburg op uitnodiging van de stichting Vrijplaats. Mbanga, oprichter en hoofdredacteur van de krant The Daily News die door de rege ring Mugabe gesloten is, gebruikt de rust en veiligheid hier onder meer om samen met zijn vrouw een boek te schrijven over de eerste president van Botswana, in hun ogen een van de grootste democratische leiders die Afrika gekend heeft. president geweest die Afrika tot nu toe gekend heeft. Er was geen corruptie, maar wel democratie mét oppositie en vrijheid van drukpers. Hij heeft van Botswana een oase van tolerantie gemaakt." Redactie: Huiya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens-Ver meer, Barth Noordzij, Mat de Vries Bij een bezoek aan het Tilburgse zorgcentrum Den Herdgang ontmoette Wilf Mbanga de 99-jarige bewoonster Anna Wil lemen Cools. Hij was zeer onder de indruk van haar vitaliteit. kwaad worden op organisaties die je tele fonisch moet benaderen als j^ beeld zorghulp nodig hebt, of als je Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 5 mei (Bevrijdingsdag) gesloten. Ook op Hemelvaartsdag, de dag erna (vrij dag 21 mei) en op tweede pinksterdag (maandag 31 mei) is het tref punt dicht Op woensdag 12 mei is er weer een gezellige bingo. Kosten: 3,50 euro voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. West vijkcentrum 't Sant) Zuid De in 1999 opgerichte Daily News, die zeven dagen per week verscheen, schreef kritisch over het corrupte bewind. Hoofdredacteur I Mbanga werd door president Muggbe's veilig- I heidsdienst in de gaten gehouden en regelma- tig lastig gevallen. Om die reden liet hij een tweeëneenhalve meter hoge muur bouwen rond zijn huis in Zimbabwe's hoofdstad Harare. In 2000 werd er een bomaanslag gepleegd op het kantoor van de krant, twee jaar later op de pers. In oktober 2001 werd Mbanga gear resteerd, op een gefingeerde beschuldiging van fraude. Na een serie processen mocht de krant begin vorig jaar niet meer verschijnen, hoewel er met steun van Britse media een nieuwe pers was aangeschaft. In april 2003 werd Wilf Mbanga door de stich ting Vrijplaats uitgenodigd voor een verblijf hij en zijn vrouw hier in een rijtjeshuis. Gemengd huwelijk Een van Mbanga's werkzaamheden hier is het schrijven van een wekelijkse column in het Brabants Dagblad, deels over zijn beleve- I nissen hier, deels over de toestand in Zim- I babwe. Ook aan andere, vooral Britse, media levert hij bijdragen over de toestand in zijn vaderland. "Ik vind het een plicht te vechten j voor je land. Tegen deze regering die rot, cor rupt, wreed en onwettig is", zegt hij. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) organi seert op 12 mei samen met de Zonnebloem een muziekmatinee. Muziekvereniging De Vriendschap, een twintig man tellend gezel schap onder leiding van Kees Vugts, speelt dan in De Ypelaer (Corel- listraat 10) muziek van de Beatles, maar ook Egelander muziek, wal sen en tango's. Aanvang: 14.00 uur. Entree: 2 euro, inclusief koffie/thee en een consumptiemunt. Kaartverkoop vanaf 3 mei bij mw. R. v.d. Put (Componistenlaan 319) en mw. R. Hoesen in seniorensoos 't Hazennest (Kreverplein 27). Een partner door overlijden verliezen is een ingrijpende gebeurtenis, die nog jaren voelbaar is. Contacten met vrienden en activiteiten die je ervoor steeds samen ondernam, moet je nu alleen ondernemen. En bij thuiskomst is de ervaring niet meer te delen. Een gespreksgroep van tien bijeenkomsten, die begeleid worden door deskundigen van het Instituut voor Maatschappelijk Werk (IMW), kan een steuntje in de rug betekenen. Naast het krijgen van inzicht hoe een rouwproces verloopt, is er tijd en aandacht om ervaringen met elkaar uit te wisselen, gevoelens van verdriet en gemis met elkaar te delen. De ervaring heeft geleerd dat deelname aan de gespreksgroep pas echt zinvol is, voor mensen die al circa een half jaar alleen zijn. Bij vol doende aanmeldingen start een groep in het najaar. Kosten: 25 euro. Informatie en aanmelding tot 20 augustus bij mw. T. van den Braak- Hansen van het IMW, tel. 5952810. Gespreksgroepen voor nabestaanden van zelfdoding gaan twee maal per jaar van start: in voor- en najaar. Aanmelden hiervoor kan bij GGZ Midden-Brabant, tel. 5808080. Kent u Zimbabwe nog onder de naam Rhodesië, het land van premier Ian Smith? Of alleen uit boeken als De vloek van de hyena van schrij ver Wilbur Smith? Nu de gemeente Tilburg journalist Wilf Mbanga uit dat land een vrijplaats biedt, wordt het zeker tijd dat beeld bij te stel len. In de bibliotheek vindt u allerlei informatie over Zimbabwe: van reisgidsen tot romans, van kunstcatalogi tot verhalen van ouderen. Voor feitelijke informatie kunt u kijken op de gratis internet-pc bij 'lan den'. Ook de landenmap 'Zimbabwe' biedt korte feitelijke informatie. Bent u benieuwd hoe het land eruit ziet? Bekijk dan het fotoboek Zim babwe van Ian Murphy of leen de videoband Zimbabwe, Botswana Namibia. Heel andere beelden zijn te zien in Sculptors from Zimbabwe. Dit is namelijk een catalogus van beeldhouwwerken, die te zien zijn geweest in het Afrika Museum in Berg en Dal bij Nijmegen. Een andere kennismaking bieden romans en verhalen uit en over het land. Op gespannen voet van Tsitsi Dangarembga gaat over de lotge vallen van vier vrouwen in de jaren zestig. Zenzele: brief aan mijn dochter van J. Nozipo Maraire is het levensverhaal van een zwarte vrouw dat zich afspeelt in het land dat een tijd lang als Rhodesië bekend stond en nu Zimbabwe heet. De Engelse schrijfster Dorris Lessing doet in Terug naar Afrika verslag van vier reizen die zij tussen 1982 en 1992 maakte naar het land waar ze opgroeide. Hoeders van de aarde: ontmoeting met de wijzen van Zimbabwe bevat elf verhalen van ouderen. De titel vertelt al iets over de plek die ouderen in deze samenleving innemen. Het grootste deel van de genoemde boeken is te vinden in de hoofd bibliotheek aan het Koningsplein. De gratis internet-pc's zijn in elke bibliotheek te raadplegen. Op donderdag 6 mei is er een kaartmiddag in wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4). De keuze is uit rikken, jokeren of hoogjassen. Er is voor iedereen een prijsje en een kop koffie of thee is gratis. Kosten: 1,20. Aanvang 14.00 uur; zaal open om 13.30 uur. lSoT800UUr ange Stight uur - direct kunt overzien, kiest voor een je bijvoor- bepaald nummer, hoor je even later die- informatie wil hebben over het hoe en kiezen tussen nummer een, twee, drie of waarom van de elektriciteitsrekening, vier. Ook geeft de stem dan een'ontsnap- Zodra bij die dienstverlenende organisa- pingsmogelijkheid' aan: via nummer ties de telefoon overgaat, meldt zich zoveel kun je terugkeren naar het hoofd- T. 594 21 70 rSkT’ ing en informatie bij 21, e-mail: informatie- s@tsz.nl i-EN S informatie, advies vragen en klachtei 13.00 u. 70 (0,10 per min.) noord-brabant.nl SEgLUKE iformatie over de gees- idszorg Tel.: (013)594 fodesk@ggzmb.nl ONDEN BUDGET informatie over en PGB nten: ma-wo-do van tel.: (013) 594 21 91; assum@rpcp-mb.r ^(0^118 ieuvel@rpcp-mb.nl MILIEU i. Op het platteland, waar ongeveer de helft van "Vooral in de stedelijke gebieden eist de de bevolking leeft, zijn de gevolgen van de a_. armoede iets minder desastreus. De mensen door de vele scootmobiels: "Ouderen hier kost ongeveer 0,50 euro. De armsten slapen zjjn beter af, omdat ze vanuit hun traditie voor Scootmobiels "We gebruiken de koude maanden hier voor- Het grootste deel van hun tijd besteden Trish al om aan ons boek te werken. Nu het warmer en Wilf Mbanga hier aan het samen schrijven wordt, willen we er meer op uit trekken om van een boek over Botswana's eerste presi- Nederland beter te leren kennen, onder meer dent Seretse Khama en zijn Engelse vrouw op de fiets", zegt de journalist. Ruth Williams. De Mbanga's moesten zelf Maar in Tilburg heeft hij natuurlijk al wel veel 1ISCHE TILBURG bereikbaar voor een Niet alle hulp en zorg voor ouderen wordt gesubsidieerd en/of uit eigen bijdragen betaald. Regelmatig steunt het Nationaal Fonds Ouderenhulp projecten en activiteiten die ten goede komen aan kwetsbare ouderen. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om armoedebestrij ding, verbetering van veiligheid, huisbezoeken, vervoer, ontmoetings- activiteiten, inrichting van ontmoetingsruimten, ondersteuning en scholing van mantelzorgers. Wie het fonds wil helpen, kan een bijdrage storten op giro 250505 7.n.v. het Nationaal Fonds Ouderenhulp in Bunnik. Maar het is nu ook mogelijk Zomerzegels te kopen; op deze postzegels zit een toeslag van 19 eurocent die ten goede komt van het fonds. Zomerzegels zijn te koop bij postkantoren, TPG Servicepunten en vrijwilligers van het Nationaal Fonds Ouderenhulp. Meer info: www.ouderenhulp.nl. Internetten, chatten, e-mailen: 50-plussers kunnen er met professio nele begeleiding alles over leren in de SeniorGids computerworkshop. Na de ontvangst met koffie of thee volgen de onderdelen internetwin- kelen en informatie aanvragen, chatten en ontmoetingsplaatsen op het internet, e-mail gebruik, en netiquette (etiquette in de digitale wereld). Per deelnemer is een computer beschikbaar om op te oefe nen. De workshop kost 29,50 p.p. en duurt ongeveer 2,5 uur. Hij wordt gehouden op vrijdag 7 en zaterdag 8 mei in het pand van de Wereld winkel (Stationsstraat 39). Beide dagen is er keus uit drie aanvangstij den. Geïnteresseerden kunnen zich tot 4 mei aanmelden via tel. 0900- 2345000 (0,25 per minuut, van 9.00-17.00 uur). Per workshop kunnen tien mensen meedoen. Meer weten: de Nationale Computer Informa tielijn van SeniorGids: tel. 0900-2345000 of www.seniorgids.nl. Vrijplaats Het was burgemeester Johan Stekelenburg die Tilburg in augustus 2002 tot Vrijplaats ver klaarde. Dat betekent dat de gemeente op voordracht van de stichting Tilburg Vrijplaats een schrijver, dichter of journalist die door censuur, vervolging of terreur bedreigd wordt, uitnodigt om een jaar in Tilburg te wonen en werken. Voorzitter van de stichting is jurist/dichter/publicist Afshin Ellian, die zelf om politieke redenen uit Iran is gevlucht. Wilf en Trish Mbanga zijn de eerste gasten van de stichting. Hun woning is beschikbaar gesteld door de Van der Weegen Bouwgroep. De kosten van levensonderhoud worden gedragen door o.a. de gemeente, de provincie, de Fraters van Tilburg, Interpolis en het Prins Bernhard Cultuurfonds. SEN EN CEN an men bij de eigen huis- l.OO-17.00 uur. jdag van 17.00 uur 's mid- r 's-morgens, op zat., zon. gehele dag en nacht: rtsenpost, la Tilburg 0900-332 22 22. theek zit naast de :n is alleen geopend als st ook open is.’ Alleen ide recepten die door lacht- of weekendarts ireven, geen herhalings- De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. meestal een stem die zegt dat het tele- menu en dus opnieuw beginnen. Woe- foongesprek dertig eurocent per minuut dend ben ik dan. Niet alleen door de als- gaat kosten. Om die geldwaarde duidelijk maar oplopende kosten van dit soort tele- te laten voelen, blijft het daarna in de foongesprekken, maar ook door het meeste gevallen bijna een halve minuut gevoel van onmacht dat ik van deze stil. Vervolgens dwingt de stem je een onpersoonlijke, in computerachtige taal keuze te maken uit optie een, twee, drie of gestelde eisen krijg. soms zelfs vier of meer. Als je dan twijfe- OR MOEDERS EERD? om langs het Anti VEST-BRABANT ,Spoorlaan 2 ld ba S” □ëdingsvragen kinderen in de leeftijd de mogelijkheid een ;n voor dit spreekuur 106. 24 uur per dag «r Vincentiusstraat 102, - uvoo on i ilburg, of Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- bus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Op maandag 3 mei houdt de KBO-afdeling Wandelbos haar maande lijkse bingo. Deze is 14.00 tot 16.00 uur in wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). eind jaren zeventig in hun toen nog door de gezien. Zo raakte de 57-jarige Mbanga ("ik bij. En staatssteun of pensioenen bestaan er Opa's en oma's blanken nArAAAArriA land (dat tnpn nnn Rhn- hen oldish maar vnel me niet nud- ik sneel niet" vertelt Mhanna On hot nlattplanrl i desië heette) veel weerstanden overwinnen tennis en ben gezond") niet alleen onder de bij hun - ook gemengde - huwelijk. Maar dat indruk van de ouderenhuisvesting, maar ook armoede zijn tol. Het brood uit het voorbeeld viel nog mee vergeleken met wat de Khama- 's in 1948 hadden r -- Afrika en bij de Anglicaanse kerk in Groot-Brit- moeten ze de hele dag thuis zitten als ze niet ..JIW .w> ♦onniA not h..,.,Qiüv meer gOec| uj| (je voeten kunnen. De tech- 30 euro bij elkaar. Wie wat minder slecht af is, niek, ontwikkeling en welvaart hier zijn fan- heeft een hut die met allerlei materiaal in tastisch." Ook de kortingen die 60-plussers elkaar gezet is, en verdient circa 60 euro per blanken geregeerde land (dat toen nog Rho- ben oldish, maar voel me niet oud; ik speel niet", vertelt Mbanga. rlpcip hppffp) vaaI uupprctanrlpn rwnA/innpn fpnnic: pn hAn npznncl") nipt allppn nnrlpr rip "Vnnrnl in rlp efprlp indruk van de ouderenhuisvesting, J--a-UQ meegemaakt in zuidelijk kunnen zo heel lang mobiel blijven. In Afrika er in een gat in de grond, afgedekt met plastic e|kaar zorgen. Milf Mbanga: "In het dorp waar caanse kerk in Groot-Brit- moeten ze de hele dag thuis zitten als ze niet en schrapen jaarlijks een inkomen van zo'n jk oorsoronkeliik vandaan kom is het biivoor- tannië. Dat huwelijk bracht toen een maat schappelijke schokgolf onder de blanken teweeg. "Ons boek wordt een eerbetoon aan deze great love affair, die wat mij betreft ver- krijgen, bijvoorbeeld op reizen met het open- jaar. De 'top' van deze grote arme onderklas gelijkbaar is met die van Romeo en Julia, baar vervoer, vindt de Zimbabwaan mooi. se heeft jaarlijks 90 euro en kan zich een Khama is trouwens misschien wel de grootste In zijn eigen land is de situatie van de meeste huisje met hooguit twee slaapkamertjes ver ouderen totaal anders, zowel door traditie als oorloven, maar ook in een overbevolkte buurt door de economische rampspoed die Zim- met veel criminaliteit." babwe onder Mugabe getroffen heeft. Het Dat een kwart van de bevolking in het buiten werkloosheidscijfer is 70 procent en 80 pro- land verblijft, heeft een negatief en een posi- riQ bevolking leeft zelfs onder de tief gevolg, legt de tijdelijk uitgeweken journa- door de inflatie, die nu 600 procent per jaar vertrokken zijn. Dat kader ontbreekt nu. Maar fers bijna net zo erg, doordat mannen in de bedraagt. "Een brood kostte twee jaar terug een geluk bij een ongeluk is, is dat zij geld

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 17