I J Z E W Speciale vakanties Wat doen wij met onze ouders? o C*on) Vriju COLOFON I I I I I Seniorenrestaurant in Reeshof Veiligheid thuis Rommelmarkten Trefpunt 't Sant Wandelen in Nationale Sportweek Foto-expositie in watertoren Geologie van Marokko Unieke prestatie biljarters Literaire middag in bibliotheek Vrouwen in de overgang Orphe Orphe Zorg voor ouders in de bibliotheek Spelletjesmiddag fl de tilburgsi DE TILBURGSE KOERIER ■DONDERDAG 15 APRIL 2004 - PAGINA 14 Zo zijn er reisorganisaties die aangepaste cap niet zelfstandig op vakantie kunnen. Ook ners met hun partner. Ook zijn er gezamen- steuning aanwezig. Bij uitstapjes is er bege groepsreizen organiseren. Mevrouw Haag- deze vakanties worden begeleid door vrijwilli- lijke vakanties Goedkoop De Midden-Brabantse niseert jaarlijks ongeveer veertig groepsva- en tandemvakanties in binnen-en buitenland. CvD >rgt op FOTO’S: STICHTING MENS EN SAMENLEVING zodat het echt ónze vakantie is!" is gegaan naar het land van herkomst en Wat we doe Hebt u belongs) Bel (tussen 9.0C M. van Kempen St. Annaplein 21 PAR HET WOORD IS AAN... Onkostenve Je krijgt eei jaar. Maak j declareren. De Vrijwilli dan de naa Wij bieden werk gerich thuis woner Home-Start vrijwilliger i een gezin n maakt wel e zo goed gaa kracht te hf en de vrijwi waardigheid door vriend: Deskundig! Als vrijwillii geschoold o kunnen uih fessionele b telefonisch. 1 I I I mantelzorgers en gers, onder wie een arts, verpleegkundige en een protestants-christelijk karakter. van de Stichting Ontspanning en Recreatie Til- is bedoeld voor mensen die van een minimumuitkering moeten rondkomen. Jaarlijks ruilen ruim elfduizend mensen van woning en genieten daardoor van een goed kope, maar luxueuze vakantie, in eigen land maar ook daarbuiten. Homelink is een van de bemiddelaars en doet dat in meer dan vijftig landen. De Bron Secr. Ringbaan V Vredeskerk Ringbaan West 9 Zondag, 9.30u m.m.v. mannen] Bijsterstede Herbothstraat 2. Zaterdag, 16.15 Den Herdgant Berlagehof 60. Zaterdag, 18.45 St. Dionysius Secr. Goirkestraa Zondag, ll.OOi m.m.v. mannen! Voor het seniorenrestaurant dat half mei de deuren opent in zorgcen trum de Reyshoeve worden nog representatieve gastvrouwen en - heren gezocht. Ook is het seniorenrestaurant in de Reeshof: op zoek naar andere vrijwilligers. Heeft u een horeca-achtergrond, tijd en zin iets voor een ander te betekenen, of kunt u met uw auto een minder mobiele wijkgenoot af en toe te vergezellen naar dit etablissement, dan is het seniorenrestaurant misschien wel iets voor u! Vragen en informatie: Marjolein de Graaff (ouderenwerk), wijkcentrum Heyhoef, tel. 5728383, e-mail marjolein.de.graaff@reeshoftilburg.nl 16 jaar. Het aanbod is divers: korte en wat e langere steden- en excursiereizen, wandel- vakanties met zorg voor ouderen, ouderen hoevende ouders. Getoond worden onder meer kinderen uit een Tijdens de uitzending zijn diverse korte docu- groot gezin die met behulp van strakke mentaires te zien en komen verschillende afspraken voor hun oude moeder zorgen, een nog thuis, bijna 30 procent in een verzor- In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburg- se Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder ver melding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. De Vrijwillige thuis. Dit doet i mantelzorg-, so De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) verzor~‘ 21 april samen met Safety4all.nl in De Ypelaer een voorlichtingsmiddag over veiligheid in huis. Frans Paauw geeft uitleg en demonstreert een aantal producten. Entree gratis. Aanvang: 14.00 uur. Adres: Corelli- straat 10. waaronder van Mens en Samenleving worden begeleid door vrijwilligers, vakanties voor ouderen, waaronder van Mens en Samenleving worden bege- verpleegkundigen. Niet zelfstandig Johanniter Hulpverlening organiseert ook jaarlijks vijf vakantieweken in Nederland voor 50-plussers die door een lichamelijke handi- St. Maartei Secr. L. Witsieba St. Maarten Prof. Cobbenhag Zondag, 9.30u m.m.v. gemeng! Goede Herde Isidorusstraat 6. Zaterdag, 11.00 Kapel De Kie Beneluxlaan 101. Zaterdag, 18.3i munieviering m St. Lucas L. Witsiebaan 91. Zondag, ll.OOu nieviering vooi capten m.m.v. k Heilig Krui; Secr. Sinopelstra Kapel Duijnsl Indigolaan 100. Zaterdag, 1730 H. Kruiskerk Sinopelstraat 1. Zaterdag, 19.0C m.m.v. jongerer Jeugdharmonie in 1977, met als ten op te leiden Koninklijke Hat wel het orkest v< jeugdige leden, secties onderster Koninklijke Hai monie staat ondi Ron Antens en dag met een sel films en musica "Beauty and the Wolves” en "Th< Vervolgens zal d nie op het podiui Op zondag 18 april is er in de Frater Mattheushof (aan de Capucij- nenstraat) een gezellige snuffelmarkt. Ook is gerookte paling te koop op deze markt die van 11.00 tot 16.00 uur duurt. Kinderen tot 12 jaar gratis entree; anderen 1 euro. KBO-afdeling het Goirke organiseert op zaterdag 24 april van 10.00 tot 14.00 uur een rommelmarkt in wijkcentrum De Paperclip (Oude Kapelstraat 25). gebruik van de diensten van Johanniter. "Mijn vrouw en ik kiezen eerst samen onze vakan tiebestemming", vertelt meneer Van Omme ren. "Vervolgens zoekt Johanniter vrijwilligers die ons willen helpen (net wassen, aankle den, koken en begeleiden tijdens uitstapjes. Meestal zijn het mensen van onze eigen leef tijd. Er vindt altijd een kennismakingsgesprek Natuur ruiken Haagsma's voorkeur gaat uit naar excursie reizen en wandelvakanties; ze is de afge lopen jaren onder meer naar Kreta, Kent, Malta en Toscane geweest. "Het mooie aan een wandelvakantie is dat je de natuur goed kunt ruiken en dat je een sportieve prestatie levert. Bovendien is het gezellig om onder weg samen te praten. Daarnaast zijn de con tacten met de plaatselijke bevolking erg leuk. Zo hebben we in Toscane gezien hoe de drui ven geoogst worden", aldus een enthousi aste Haagsma. "Wel is het zo", vervolgt ze, "dat een wandelvakantie veel concentratie vergt van zowel de visueel gehandicapte als van de begeleider." TWIN-travel stelt geen leeftijdsgrenzen. Haagsma, net terug is van een vakantie naar Instanbul: "Het is belangrijk dat mensen over een goede conditie beschikken, maar zo zat er in onze groep zelfs een dame van 85 jaar. Er gaan begeleiders mee die een helpende hand bieden, maar er wordt vanuit gegaan dat de reizigers geen hulp nodig hebben bij dagelijkse dingen als wassen, aankleden, naar het toilet gaan en eten." gingstehuis en de rest in een verpleeghuis. Mantelzorgers zijn in overgrote meerderheid gehuwd of samenwonend, twee derde van hen is werkend en zes op de tien mantelzor gers zijn vrouw. 44 Procent van de mantel zorgers zorgt voor een of beide ouders, 14 procent voor de partner en 18 procent voor iemand die geen familie is. Liefde en genegenheid, vanzelfsprekend heid, "altijd een goede relatie gehad" en "ik vind het (niet meer dan) mijn plicht" zijn veruit de meest genoemde redenen die mantelzor gers noemen voor wat ze doen. In een aantal gevallen leveren ze minder zorg dan nodig is: onder meer bij het bereiden van warme maal tijden, boodschappen doen, zwaar huishou delijk werk en de was doen,. Helpen bij een - en uitkleden en bij het volledig wassen van de hulpbehoevende. Circa twee derde van de mantelzorgers maakt kosten,maar krijgt er geen vergoeding voor; een kwart heeft geen kosten; de rest krijgt kosten vergoed. Wat doen wij met onze ouders?: zondag 1$ april, 21.00 tot 24.00 uur op Nederland 3. Zie ook: www.vpro.nl/onzeouders. Informatie TWIN-travel, Jel. 0578-612346. Johanniter Vakantiebemiddelingsbureau en Hulpverlening, tel. 070-3649920. Stichting Mens en Samenleving, tel. 031-8485183. Thebe, tel. 0900-8806. Stichting Ontspanning en Recreatie Tilburg, Postbus 503, 5000 AM Tilburg. Holiday Link, tel. 050-3132424 Stichting IHD tel. 020-3161412. Informatiewinkel West, tel. 5900221 De Nederlandse Branchevereniging Aange paste Vakanties geeft jaarlijks de Blauwe Gids uit met een overzicht van aangepaste vakanties en vakantieaccommodaties in binnen -en buitenland. De Blauwe Gids is schriftelijk te bestellen bij Werkenrode Leer- werkbedrijf KP, Nijmeegsebaan 9, 6561 KE Groesbeek. Op woensdag 21 april geeft dhr. Martorell vanaf 10.00 uur een demon stratie sierglasblazen in ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74); gra tis entree. Op woensdag 28 april is er vanaf 10.00 uur een rik- en joker- ochtend. Kosyten 1 euro p.p.; leuke prijsjes. Van 9 tot en met 18 april vindt voor het eerst de Nationale Sportweek plaats. In het kader daarvan geven stichting Bots, atletiekvereniging Attila en GGD Hart voor Brabant op vrijdag 16 april een gratis workshop Sportief Wandelen. Deze workshop van ongeveer een uur onder des kundige begeleiding bestaat uit een warming-up, stevig wandelen, tempowisselingen, uitlopen en rekken.. Na afloop is er een kopje koffie of thee. Vertrek om 14.00 uur vanuit buurtcentrum De Spil (Heikestraat 54). Een paar goede wandelschoenen is een vereiste. De workshop is speciaal voor senioren uit Tilburg-Zuid. Maar ook geïnteresseerden uit andere stadsdelen kunnen zich inschrijven. Dat kan via tel. 5325858 of www.sportintilburg.nl/Bots/sportprojecten/ouderen in beweging. Fotoclub Kontrast heeft komend weekend zijn jaarlijkse expositie in de watertoren aan de Bredaseweg 207. Openingstijden: zaterdag 11.00 tot 18.00 uur, zondag 11.00 tot 17.00 uur. Gratis entree. Sed Vitae, vriendenvereniging van Seniorenacademie Brabant, organi seert op vrijdag 23 april een lezing door drs. R Knijnenburg over de geologie van Marokko. Hij toont dia's van droge woestijnen, besneeuwd hooggebergte en weelderig groene heuvels. Ook vertelt hij over de bevolking en haar gebruiken en de geologische geschiedenis van Marokko. De lezing in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2) begint om 14.00 uur. Toegang 5 euro, voor leden Sed Vitae 2,50 euro. Vier van de vijf teams van biljartclub Groeseind die deelnemen aan competities van de TOBO (Tilburgse Ouderen Biljart Organisatie) zijn in hun klasse kampioen geworden. Dat is een prestatie die zelden of nooit geleverd wordt. BC Groeseind heeft 37 leden die in de klassen Libre, Driebanden en Persoonlijke Kampioenschappen spelen. De leden trainen op maan dag- en vrijdagmorgen in wijkcentrum De Baselaer aan de Hoefstraat 175. Op 16 mei is er een rommelmarkt om de verenigingskas te spek ken. Verzorging Anderen gaan liever individueel of met zijn tweeën op vakantie. Als ze daarbij begelei ding en/of verzorging nodig hebben, waar voor ze geen beroep op familie of vrienden kunnen of willen doen, biedt het vakantiebu- reau van Johanniter Hulpverlening wellicht uitkomst. Dit bureau helpt bij het vinden van een vrijwillige begeleider. Mevrouw en meneer Van Ommeren, beiden lichamelijk Thuiszorg Wie voor thuiszorg geïndiceerd is, kan die ook op het vakantieadres in Nederland krijgen, mits het tijdig geregeld is. Voor thuiszorg in het buitenland gelden stren ge voorwaarden. De hulp moet gegeven wor den door een instelling die voldoet aan Nèderlandse kwaliteitseisen. Stichting IHD levert zorg in o.m. Spanje, Portugal en Frank rijk. Ook’ kan deze organisatie behulpzaam zijn bij het aanvragen van de vergoeding voor de thuiszorg. De ANBO houdt op dinsdag 20 april een literaire middag voor deelne mers van leesgroepen en andere belangstellenden. Er worden een aantal gedichten, een kort verhaal en literaire termen besproken. De bijeenkomst in de ontvangstruimte van de centrale bibliotheek op het Koningsplein duurt van 14.00 tot 16.30 uur. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Karin van Welt, coördinator ANBO gaat Literair, tel. 030-2330082, e-mail k.vanwelt@anbo.nl. Vakantie! Even lekker ontspannen, weg van de dagelijkse beslommeringen, nieuwe mensen ontmoeten, lekker luieren, of juist actief bezig zijn. Voor veel mensen vanzelf sprekend, maar niet voor ouderen die een smalle beurs hebben of senioren door beperkingen aangewezen zijn op extra zorg of begeleiding. Toch zijn er ook voor hen heel wat mogelijkheden. Hieronder een aantal voorbeelden. Woensdag 21 april houdt VI DO (Vrouwen in de overgang) van 9.30 tot 10.30 uur een informatieochtend, waar vrouwen tussen 40 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje koffie, maar ook voor informatie en hulp van ervaringsdeskundige vrouwen. Plaats: buurthuis Loven/Besterd (Koestraat 164, ingang Park De Horion). Meer informa tie: tel. 5345703 of 5426591, e-mail vidotilburg@zonnet.nl of website www.home.zonnet.nl/vidotilburg deskundigen aan het woord. Onderliggende Surinaams-Hindoestaans gezin dat moeder vraag is of er een soort 'etiquette' te vinden is in huis heeft en een Turks echtpaar, dat terug voor de omgang tussen kinderen en hulpbe- is gegaan naar het land van herkomst en je- s voor mantelzorgers en dege- leiding en het is mogelijk hulp te krijgen bij de sma, die zeer slechtziend is maar van actie- gers, onder wie een arts, verpleegkundige en nen die zij verzorgen. De vakanties van Mens lichamelijke verzorging. ve vakanties houdt, gaat minimaal twee keer fysiotherapeut. Niet gehandicapte partners en Samenleving worden begeleid door vrijwil- per jaar op reis met TWIN-travel. Deze orga- mogen mee tijdens deze vakantieweken met ligers, onder wie verpleegkundigen. niseert jaarlijks ongeveer veertig groepsva- een protestants-christelijk karakter. De Midden-Brabantse thuiszorgorganisatie In de bosrijke omgeving van Alphen ligt vakan- kanties voor blinden en slechtzienden vanaf De Stichting Mens en Samenleving heeft ook Thebe organiseert samen met Holiday Care tehuis De Leeuwenkoning. Dit vakantiehuis een brede doelgroep. Ze organiseert groeps- groepsvakanties met zorg. Bestemmingen v~" zjjn onc|er meer Valkenburg, Vledder en *3ur9 met een lichamelijke handicap en/of begin- Oostenrijk. De reis gaat per luxe touringcar en nende dementie en voor verpleeghuisbewo- tijdens de vakantie is verpleegkundige onder meneer Van Ommeren, beiden lichamelijk Heel wat vakanties voor ouderen, gehandicapt, maken al een aantal Jaar plaats, want het moet natuurlijk wel klikken." Veel veertigers en vijftigers krijgen met de vraag te maken hoe ze de benodigde zorg daardoor niet de zorg van hun kinderen krijgt. Als gehandicapte op deze wijze zelfstandig voor hun steeds ouder wordende ouders voor elkaar moeten krijgen: valt er iets te rege- Programmamaakster Djoeke Veeninga laat op vakantie gaan vraagt een lange en goede len of wordt het zelf doen, mantelzorg dus. Over dit thema verzorgt de VPRO komende zien hoe ze - naast haar werk en de opvoe- voorbereiding. Bovendien is het niet goed- zondag vanaf 21.00 uur op Nederland 3 de avondvullende thema-uitzending Wat doen ding van haar dochter - voor haar moeder koop, omdat ook de reis en verblijfskosten wij met onze ouders? zorgde die steeds verder achteruitging door van de vrijwilligers betaald moeten worden. de ziekte van Parkinson. "Maar", zegt Van Ommeren, "we kunnen wel Door de vergrijzing komen er steeds meer hoevende ouders. Ook komt de VPRO met interessante cijfers zelf bepalen wanneer we wat gaan doen, ouders die afhankelijk zijn van hun kinderen. Getoond worden onder meer kinderen uit een over ouderen en hun mantelzorgers. Zo -.iin zliz» ,lr> ..«n StralzIzA WOOnt CirC3 60 prOCOnt V3O de 85-plUSS6rS Op, zondagmid twee orkesten i rieerd voorjaar Udenhout. De nie Orpheus hedendaagse voor haar re Jeugdharmonit in het gehoor musicals vertol altsaxofonist zorgt voor eeni We worden gemiddeld ouder. Dat betekent dat steeds meer mensen te maken krijgen met de zorg voor (oude) ouders. Zeker nu er vanuit Den Haag weer bezuinigd wordt, komt er meer zorg neer op de schouders van kinderen. In de bibliotheek zijn steeds meer boeken te vinden over dit onderwerp. De roman Het zwijgen van Maria Zachea van Judith Koelemeijer gaat over twaalf kinderen uit een katholiek gezin. Zij zorgen dagelijks voor hun moeder na een hersenbloeding. Ondertussen kijken ze terug op hun jeugd in de jaren vijftig en zestig en de rol van hun moeder. Ook de roman De vader, de moeder en de tijd van Marijke Hilhorst is een autobiografisch getint relaas over het leven en de dementie van de ouders. In Heb jij nog een moeder? bespreekt Laura Reedijk vragen die in het bijartikel ook gesteld worden, zoals: Is het vanzelfsprekend om die zorg op je te nemen? En: Hoe ga je om met schuldgevoelens? Dit boek is vooral een handreiking bij emotionele zaken. De cursus Zorgen voor je ouders bestaat uit een video en een boek. De bedoeling is te leren hoe je zorg kunt geven zonder jezelf te verge ten. Dat dat laatste belangrijk is, blijkt ook wel uit het bestaan van de brochure Met de mantel der liefde. Hierin worden voorbeelden gege ven van mantelzorg die ontspoort. Of allochtonen tegen dezelfde pro blemen aanlopen bij de zorg voor hun ouders, staat te lezen in Een passende mantel. In de rechterkolom van de vorige Senio- Maar ook doordat de deelnemers van het renwijzer stond een aankondiging van een reisje niet voor elkaar willen onderdoen, busreisje naar een breifabriek in Duitsland, kopen ze dikwijls meer dan hun bedoeling Kosten van dit reisje - schrik niet! - 35 euro was. Een logisch advies is dan ook niet (of 77 ouderwetse guldens). meer geld mee te nemen dan je wil uitge- Veel geld, en dat terwijl de opzet van dit ven en je pinpas thuis laten. soort uitstapjes commercieel is. Het gaat Een ander advies: de Seniorenwijzer moet erom dat het te bezoeken bedrijf zoveel aankondigingen voor dit soort commercië- mogelijk verkoopt. Meestal lukt dat ook, Ie activiteiten niet meer opnemen. onder meer doordat de artikelen op een agressieve manier worden aangeboden. Sjoelen, knikkeren, toren van Pisa, bibberspiraal, en dergelijke: het kan allemaal op de spelltjesmiddag op dinsdag 20 april in de Frater Mat theushof aan de Capucijnenstraat. Aanvang om 14.00 uur met een gra tis kop koffie of thee; de entree is ook gratis: I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: I Hulya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan van - Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens-Ver meer, Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres: I Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- bus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 14