n 'Gelukkig doen steeds meer mensen een beroep op financiële ondersteuning' Unit Ouderenzorg van gemeente helpt 65-plussers met informatie en aanvragen Bn! POST SCRIPTUM COLOFON Ouderentrefpunt 't Sant Schenking en erfrecht Sportfit 55+ bij Dionysius Busreis naar Duitse breifabriek Internetatelier in Noord Bingo Bezorgdienst bibliotheek Inloop Mantelzorgers Veiligheid thuis Seniorenrestaurant in Reeshof Ochtend over indicatie voor zorg MC iilöUKUSE KOERIER 2004 - PAGINA 16 Overzicht regelingen af els ressor kt. NU nl meer,: van anderen. Riek Flipse knopen. Ook al kun je in termijnen betalen, belastingen en bril samen vormen toch een heel erg grote aanslag op haar portemonnee. Tilburg heeft een nieuwe politieke partij. Na een fors meningsverschil werden twee leden uit de WD-fractie gezet. Die vormen nu een nieuwe partij: de Tilburg se Volkspartij. Voor het geval u het niet meer snapt: het heeft in ieder geval niets te maken met vrijheid en democratie. Drop Oud HET WOORD IS AAN... In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag 7 april paasstukjes maken. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 14 april is er een bingo met leuke prijzen. Kosten 3,50 euro voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Esther Thuismode geeft op woensdag 26 mei een modeshow met loterij en verkoop. Belangstellenden moeten zich tijdig opgeven bij de dames N. v.d. Wouw en Zus vd. Laak. 1 I I I I I I I I twijzer verschijnt eenmaal in de in De Tilburgse Koerier. DONDERDAG 1 APRIL 2004 - PAGINA 17 Ad van Vugt van de Unit Ouderenzorg op huisbezoek bij een bewoonster van zorgcentrum De Bijsterstede. FOTO'S: PETER LIGTENBERG KBO De Goede Herder organiseert op dinsdag 6 april om 14.00 uur een themamiddag over schenkingen en erfrecht. Spreker is de heer Blokland van het Notariskantoor De Kort. Ook worden drie brochu- res/folders uitgereikt. De toegang is gratis voor leden en niet-leden. Koffie en thee zijn gratis. Adres: Isidorusstraat 6. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn service bieden. of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw Helaas is dit geen oplossing voor degenen verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur die echt aangewezen zijn op aangepast ver- dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburg- voer. Voor hen is vervoer van deur tot deur se Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder ver- gewoon een harde en reële noodzaak. Die melding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet mag niet beperkt zijn tot die enkele kilometers dat uw brief automatisch geplaatst wordt. of voor een belachelijke kilometerprijs van 1,25 euro. Uit die rampzalige voornemens kun je concluderen dat het systeem is bedacht door lieden in Den Haag, recht van lijf en leden, mobiel en zelfstandig, waar schijnlijk in het bezit van een comfortabele auto. Bedacht door beleidsmakers die zich er niet bewust van zijn hoe het is door een licha- gedwongen op het tussenbalkon of in de melijke handicap aangewezen te zijn op hulp laadruimte van de trein moeten zitten. Dat ook de kleinere stations een behoorlijke "Ouderen zoveel mogelijk gebruik laten maken van de gemeentelijke financiële regelin gen waar ze recht op hebben." Dat zegt Herma O'Prinsen over haar werk bij de Unit Ouderenzorg, een onderdeel van de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Tilburg. De consulent en haar collega Ad van Vugt geven ouderen boven de 65 jaar informatie over deze regelingen en helpen met het aanvragen hiervan. Als het nodig is, komen ze op huisbezoek. Ook verzorgen ze op verzoek informatiebijeenkomsten, bijvoorbeeld in wooncomplexen voor ouderen. Consulente Herma O'Prinsen FOTO: PETER LIGTENBERG Zo kan de een vergoeding geven voor de eigen bijdrage van de thuiszorg, de aanschaf van een bril, boortoestel, elastische kousen, steunzolen of orthopedische schoenen. Maar Welke ondersteuning biedt de gemeente Til burg aan 65-plussers? Wanneer komen ze ervoor in aanmerking? Als er sprake is van (het verrekenen van) ver mogen, kan dat verschillende zaken inhouden, bijvoorbeeld een spaarrekening en in een aan tal gevallen de auto. Bijzondere bijstand Vergoeding van extra kosten die noodzake lijk zijn vanwege medische of sociale omstandigheden. Voor mensen met alleen AOW worden de kosten volledig vergoed. Allenstaande oude ren die naast AOW een pensioentje hebben dat hoger is dan 92,58 per maand of echt- paren/samenwonenden met meer dan 109,33 extra moeten de kosten (gedeelte lijk) zelf betalen. Sociale Zaken maakt dan een draagkrachtberekening. Bij het krijgen van bijzondere bijstand telt naast inkomen ook vermogen mee. Het ver mogen mag niet meer zijn dan 5065,- per persoon. Onder bepaalde voorwaarden mag men daarnaast €3433, 90 per persoon reserveren voor begrafenis of crematie. Het leek een vroege 1 aprilgrap: het nieu we vervoersysteem voor mensen met een handicap. Helaas is de werkelijkheid anders, voor velen wordt het doffe ellende. Het systeem houdt namelijk in dat mensen met een handicap het met (veel) minder verplaatsingsvrijheid moeten doen, met ernstige gevolgen voor hun sociale leven. Natuurlijk is het zo dat veel van deze men- Vangnetregeling Als het inkomen (van het peiljaar) te hoog is om in aanmerking te komen voor huursubsi die, maar dat inkomen wel met tenminste 20 procent gedaald is, kan iemand in aanmer king komen voor de vangnetregeling Bij deze regeling wordt gekeken naar de hoogte van het huidige inkomen en de hoogte van de huur. Het vermogen mag niet meer zijn dan 36.292,- voor een alleen staande en 47.075,- voor een echtpaar. Kwijtschelding gemeentelijke belastingen De hoogte van het inkomen bepaalt of iemand in aanmerking komt voor (gedeelte lijke) kwijtschelding van de gemeentelijke belastingen. Het vermogen mag niet hoger zijn dan 2268,- per persoon plus AOW. Heffing waterschap Naast kwijtschelding van gemeentelijke belastingen, is het ook mogelijk om kwijt schelding aan te vragen voor de aanslag verontreinigingsheffing en/of ingezetenen omslag van het waterschap. Een formulier hiervoor aanvragen kan met de antwoord kaart die bij de aanslag zit. De inkomens-en vermogenseisen om voor kwijtschelding van de heffingen van het waterschap in aanmer king te komen zijn strenger dan die bij de gemeentelijke belastingen. Alleenstaanden kunnen vermindering aanvra gen van de verontreinigingsheffing, als ze nog niet als zodanig zijn ingedeeld. Dit scheelt veel geld, want de verontreinigingsheffing voor een woning bewoond door een persoon bedraagt €44,04, terwijl een twee- of meer- persoonshuishouden €132,12 betaalt. Schuldhulpverlening Wie niet van zijn of haar inkomen kan rond komen, schulden heeft en elke maand een flink bedrag moet aflossen, of iemand van wie de financiële situatie binnenkort flink verslechtert, kan gebruik maken van de diensten van het Bureau Schuldhulpverle ning. Deze hulp is gratis. Wel wordt van ver wacht dat de aanvrager gemotiveerd mee werkt aan de oplossing van het probleem. Sportfit 55+ is gezellig samen bezig zijn en ondertussen op een ver antwoorde manier werken aan je conditie. Bij Gymnastiek- en Turn vereniging Dionysius kan dat elke week. Tijdens de trainingen voor' zowel dames als heren worden eerst de spieren en gewrichten losge maakt en verstevigd. Vervolgens wordt met een spel of een andere vorm van bewegen gewerkt aan de conditie: alles op eigen niveau en snelheid. Deze sportfittraining vindt plaats op woensdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur in de gymzaal aan de Thomas van Aquinostraat. Belang stellenden zijn welkom om een keertje mee te trainen. Meer informa tie: tel. 5434077, e-mail info@dionysius.nl of website www.dionysi- us.nl. Werkgroep Ouderen van buurthuis Soekmekaar organiseert op woensdag 28 april een busreis naar Duitsland Vertrek om 8.30 uur vanaf Soekmekaar. In de breifabriek van Marcienne te Kirchhoven is er een modeshow en gelegenheid tot rondleiding en winkelen. In Landgasthof Lutgen krijgt men een heerlijke maaltijd, waarna het Brückenkopf-Park in Jülich bezocht wordt. Kosten: 35,- p.p. Deelname minimaal veertig en maximaal vijftig persoen. Opgeven voor 7 april in Soekmekaar, Gen. Kockstraat 2a; tel. 5802557. BO-afdeling Heikant/Quirijnstok heeft sinds eind maart een interneta telier voor 50-plussers. Elke maandag en woensdag van 13.00 tot 17.00 uur kunnen KBO-leden en andere 50-plussers er internetten. Prijs: leden/niet-leden 0,20/0,25 per kwartier. Docenten van com puterclub Floppy zorgen voor begeleiding, indien nodig. Plaats: seni- orensoos 't Hazennest, Kreverplein 27, tel. 4556919. Op 5 april organiseert KBO-afdeling Wandelbos een bingo in wijk centrum Het Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Elke eerste en derde woensdagmiddag en elke tweede vrijdagavond van de maand organiseert ouderenvereniging Reeshof 50+ een bingo in wijkcentrum Heyhoef. Deze bingo's zijn voor iedereen toegankelijk. De eerstvolgende bingo's zijn op woensdagen 7 en 21 april Om 14.00 uur en vrijdag 9 april om 20.00 uur. Leest u graag? Maar is de bibliotheek voor u te ver weg? Kunt u de trap van de bibliotheekbus niet meer op? Als u slecht ter been bent, heeft de OBT u een oplossing: de Bezorgdienst van Boeken aan Huis. Ook als u aan huis gebonden bent door een handicap of langdurige ziekte komt u hiervoor in aanmerking. Bel voor deze service naar de afdeling Educatieve en Groepsgerichte Dienstverlening (5470858) en vraag naar Otto Janssen. Hij maakt met u een afspraak om te zien of u in aanmerking komt en zo ja, welke leeswensen u heeft. Een bibliotheekmedewerker stelt elke drie weken een pakket voor u samen. Het kan bestaan uit romans, Grote Letter- boeken of andere boeken over onderwerpen waarvoor u belangstel ling heeft. U kunt bijvoorbeeld kiezen uit streek- en familieromans, detectives, literaire romans e.d. Dat geldt ook voor de boeken in Grote Letters. Films en muziek worden in beperkte mate uitgeleend.Een vrijwillig(st)er bezorgt de boeken bij u aan huis. Het abonnementsgeld bedraagt €17,50 inclusief leengeld. N.B.: in Oudfit van maart stond een verkeerd telefoonnummer ver meld. Het goede is dus 5470858. •Wet voorzieningen gehandicapten (WVG) Voorzieningen op het gebied van wonen, vervoer (waaronder de Deeltaxi) en rolstoe len voor mensen met een handicap. Om hiervoor in aanmerking te komen moet er sprake zijn van een min of meer blijvende sen, met een niet al te zware handicap, nog in staat zullen zijn zelfstandig met de trein te reizen. Dat ze dat verkiezen boven de rolstoelbus. Maar dan zal het openbare vervoer ook optimaal toegankelijk moeten zijn. Met goede zitplaatsen en niet nood- handicap. Naar vermogen wordt niet geke ken; wel wordt er voor bepaalde voorzienin gen gekeken naar het inkomen. Nogal wat mensen begrijpen de problemen van mantelzorgers niet goed. Daardoor kunnen deze verzorgenden hun verhaal niet kwijt en krijgen ze geen gehoor. Op de inloopmiddag voor mantelzorgers uit Berkel-Enschot, Udenhout en Tilburg-Noord krijgen ze de gelegenheid met elkaar onder deskundige leiding te praten. De inloop op dinsdag 13 april in Cultureel Centrum De Schalm in Berkel-Enschot begint om 13.30 uur. De toegang is gratis. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) verzorgt op 21 april samen met Safety4all.nl een voorlichtingsmiddag over vei ligheid in huis. Frans Paauw van Safety4all.nl zal dan in De Ypelaer spreken over veiligheid in de badkamer, aan de voordeur, brandpre ventie en valveiligheid. Hij toont en demonstreert een aantal produc ten. U wordt ontvangen met een kopje koffie of thee. Entree is gratis. Aanvang: 14.00 uur. Adres: Corellistraat 10. Voor het seniorenrestaurant dat half mei de deuren opent in zorgcen trum de Reyshoeve worden nog representatieve gastvrouwen en - heren gezocht. Ook is het seniorenrestaurant in de Reeshof: op zoek naar andere vrijwilligers. Heeft u een horeca-achtergrond, tijd en zin iets voor een ander te betekenen, of kunt u met uw auto een minder mobiele wijkgenoot af en toe te vergezellen naar dit etablissement, dan is het seniorenrestaurant misschien wel iets voor u! Vragen en informatie: Marjolein de Graaff (ouderenwerk), wijkcentrum Heyhoef, tel. 5728383, e-mail marjolein.de.graaff@reeshoftilburg.nl De Unit ouderenzorg beschikt over een folder met de regelingen waarop oude ren een beroep kunnen doen. Ouderen die gebruik willen maken van de dien sten van de Unit Ouderenzorg kunnen rechtstreeks telefonisch contact opne men met de medewerkers: Herma O'Prin sen (tel. 5429820) of Ad van Vugt (tel. 5429823). Aanmelden kan ook via tus senpersonen als de ouderenadviseur, dementieconsu lenten of medewerkers van de thuiszorg of informatiewinkels. Op woensdag 7 april organiseert Club 92 een informatieochtend, waarop het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) Midden-Brabant een presentatie geeft over de toegang tot zorg. Het RIO indiceert op grond van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) en adviseert gemeenten in het kader van de Wet voorzieningen gehandicapten (Wvg). De bijeenkomst vindt van 10.00 tot 12.00 uur plaats in de kantine van sporthal De Blaak (Grebbe 63) en is vrij toegankelijk voor 55-plussers. Het gaat om gemeentelijke regelingen die Ik heb haar op de mogelijkheid gewezen van enige (financiële) soelaas kunnen bieden, kwijtschelding van gemeentelijke belastingen zoals de bijzondere bijstand, de Wet Voorzie- en uitgelegd dat uit de bijzondere bijstand de ningen Gehandicapten (WVG), kwijtschelding kosten voor de aanschaf van een bril vergoed van gemeentelijke belastingen, de vangnetre- kunnen worden." geling en schuldhulpverlening. "Want", legt Van Vugt uit, "bijzondere bijstand "We horen nog vaak: 'Ik ga mijn handje niet jS mogelijk voor onvermijdbare medische of ophouden, hoor!"', vertelt O'Prinsen. "Maar sociale kosten waarvoor geen of een gedeel- gelukkig weten we steeds vaker mensen over telijke vergoeding wordt verstrekt door een te halen toch een beroep te doen op de finan- andere instantie zoals het ziekenfonds of een ciële ondersteuning die de gemeente kan bie- andere financiële regeling, den. We richten ons vooral op mensen in ver- gemeente zorgingshuizen en bewoners van aan-, in- en opleunwoningen, maar ook op andere 65- plussers, zeker degenen die zelfstandig nooit de stap zouden zetten om aan te kloppen bij 00k voor je meerkosten van door anderen de gemeente." bereide warme maaltijden." Nieuwe bril Van Vugt geeft een voorbeeld uit de recente Onrust praktijk. Hij was op huisbezoek bij een Ad van Vugt merkt dat de bezuinigingen van mevrouw die vertelde dat ze zich zorgen het kabinet onrust veroorzaken bij ouderen, maakte over hoe ze de gemeentelijke "Veel mensen maken zich ongerust over de belastingen moest betalen. "Een paar dagen verhoging van de eigen bijdrage voor de ervoor had ze een aanslag gehad van ruim thuiszorg en het schrappen van vergoedingen 500 euro. Ook is haar bril dringend aan ver- voor diverse medicijnen. Gelukkig is het voor vanging toe. Ze heeft alleen AOW en een mensen met een laag inkomen wel nog klein pensioentje van haar overleden echtge- steeds mogelijk de eigen bijdrage vergoed te noot. Al met al geen vetpot, maar het lukt haar krijgen via de bijzondere bijstand", aldus Van toch iedere maand de eindjes aan elkaar te vugt. De Seniorem twee weken i Redactie: Hulya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan van - Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens-Ver meer, Barth Noordzij, Mat de Vries B Redactieadres: I Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- bus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 17