WIJZE willen meer privacy’ ’Nieuwe ouderen de Vertrek bibliotheekdirecteur ;te Zorginstellingen houden zaterdag landelijke open dag PT Deelnemers open dag \l DE! POST SCRIPTUM COLOFON ling I Opening senioren Intemetatelier Trefpunt 't Sant Volksdansinstuif Ochtend over indicatie voor zorg Ouderenadviseur In de Boomtak Wandelclub Dansen in De Baselaer Dans en bingo in de Reit Seniorenrestaurant in Reeshof Rommelmarkt De Symfonie Stoppen met werken by de bibliotheek Genetische manipulatie r I I I I I DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 18 MAART 2004 - PAGINA 15 )04 - PAGINA 14 EN I FOTO: PETER UGTENBERG 488 )E en !ng Drop Oud Henk Ewoldt iur Gehandicaptenzorg ‘Stichting Amarant. Bredaseweg 570. ‘Vincentius, Schoorstraat 4 rur jur jur Wijken Om de zorg zoefficiëntmogelijkte maken.en, zo goed mogelijk af te stemmen op; de vraag van de ouderen, zullen, zorgcentra steeds Niet alleen richten zorgcentra steeds meer hun activiteiten op de omliggende wijken, ook de buurt 'komt binnen' in het zorgcentrum. Zo is in het vernieuwde servicecentrum Het Laar een kinderdagverblijf gehuisvest, 's Zomers als de deuren open staan is er meer contact mogelijk tussen kinderen en ouderen. Ziekenhuizen ‘St. Elisabeth Ziekenhuis, Hilvarenbeekseweg 60 ‘TweeSteden Ziekenhuis, Dr. Deelenlaan 5 ‘Kraamhotel de Meiboom, Tilburgseweg 184, Goirle ver deze (rzorging ijkheden nen met Corthout: 58805 of 3164819 17 .nl “Windmolenpark komt stap dichterbij", las ik deze week in, de-krant. Ook de Bra- bantse Milieufederate is voorstander van. een windmolenpark, maar vindt de. plaats niet goed gekozen. Conclusie: hef zal nog heel wat moeten stormen, voor er een windmolenpark komt. In de gemeente Tilburg doen komende zaterdag de volgende zorginstellingen mee aan de Open Dag. Ook De Meiboom is vermeld, omdat die instelling een belangrijke functie voor heel Midden-Brabant heeft. De instellingen zijn allemaal vrij toegankelijk van 11.00 tot 16.00 uur. Geestelijke gezondheidszorg *RIBW Midden-Brabant: Beschermd Wonen Tilburg, werkproject De Ambassade, Tongertose Hoefstraat 83, ingang Ijskelderstraat. ‘Dagactiviteitencentrum Pompidoe, Goirkestraat 103. ‘GGZ Midden-Brabant, Lage Witsiebaan 4. Thuiszorg ‘Thebe, Lage Witsiebaan 2 1 I I I I I I I I KBO-afdeling Heikant Quirijnstok opent woensdag 24 maart om 14.00 uur een intemetatelier voor 50-plussers. Elke maandag en woensdag van 13.00 tot 17.00 uur kunnen KBO-leden en andere 50- plussers er internetten. Prijs: leden/niet-leden 0,20/0,25 per kwar tier. Docenten van computerclub Floppy zorgen voor begeleiding, indien nodig. Plaats: seniorensoos 1 Hazennest, Kreverplein 27, tel. 4556919. In ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) zijn op de woensdagen 24 en 31 maart kaartochtenden. Liefhebbers kunnen er rikken en jokeren. Prijs 1,- p.p. Leuke prijsjes. De volksdansinstuif voor senioren in De Baselaer is komende keer niet op de eerste zondag van de maand april, maar bij uitzondering op de laatste zondag van maart. Dus: op 28 maart van 11.00 tot 13.00 uur in De Baselaer, Hoefstraat 175. Op woensdag 7 april organiseert Club 92 een informatieochtend, waarop het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) Midden-Brabant een presentatie geeft over de toegang tot zorg. Het RIO indiceert op grond van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) en adviseert gemeenten in het kader van de Wet voorzieningen gehandicapten (Wvg). De bijeenkomst vindt van 10.00 tot 12.00 uur plaats in de kantine van sporthal De Blaak (Grebbe 63) en is vrij toegankelijk voor 55-plussers. Het spreekuur van de ouderenadviseurs van de Twem in wijkcentrum In de Boomtak (Boomstraat 81tel. 5430920) is voortaan op dinsda gen van 14.30 tot 16.00 uur. Wandelclub 55+ Tilburg organiseert eenmaal per maand een wande ling van ongeveer 10 km, met een pauze op ongeveer de helft van de afstand. Er wordt vaak op bos- en zandpaden gewandeld, dus goede schoenen zijn noodzakelijk. De tochten zijn op de eérste en derde donderdag van de maand. De groep van de derde donderdag heeft de minste deelnemers, dus nieuwelingen kunnen zich het best daarbij aansluiten. Geïnteresseerden kunnen een of twee maal meewande len om de sfeer te proeven. Iedereen die graag wandelt en tot de doelgroep behoort kan lid wor den. De kosten zijn 15,-per jaar. Informatie: tel. 5362135, 4680548, 4676457 of 4685765. U hoort daar ook waar het startpunt is van de eerstvolgende wandeling. ak Op dinsdag 30 maart is er in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) een gezellige dansmiddag voor 55-plussers. Medewerking ver leent Ton Maas. De middag duurt van 13.30 tot 16.30 uur. Entree: (incl. kopje koffie of thee) in de voorverkoop 1,35, aan de zaal €1,80. Voorverkoop: De Baselaer. Qisterwijk. Ewoldt rekent zich tot de jongsenioren. "Voor de nieuwe fase die in dingen in eigen hand hebt en dat je mijn leven aanbreekt, ben ik, denk ik, redelijk goed klaar. Ik ben niet dom niet te veel ruimte moet geven. Zondag 21 maart is er van 14.00 tot 18.00 uur een dansmiddag met dj Cees in wijkcentrum De Reit. Kosten 1,- Zaal open:13.30 uur. Donderdag 25 maart is er bingomiddag met drie prijzen in elk van de tien ronden. Een kop koffie of thee is gratis. Een kaart kost 2,50. Aanvang 14.00 uurAdres: Westertorenlaan 4. De Seniorenwjzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. ben, maar dan in een omgeving, waarmee ze vertrouwd zijn geraakt. De meeste ouderen komen omdat ze het thuis wat te eenzaam vinden of omdat ze wat moeten bijkomen van minder prettige gebeurtenissen. Voor deelna me is geen RIO-indicatie nodig. Contact hebben met elkaar staat voorop. Samen met de vrijwilligster en de activitei tenbegeleidster praten de deelnemers over allerlei belangrijke en minder belangrijke dingen en kunnen ze een warme maaltijd gebruiken, spelletjes doen, naar muziek luisteren, een film kijken, boeken lezen, knutselen, wat wandelen, naar de kapper, Voor het seniorenrestaurant dat half mei de deuren opent in zorgcen trum de Reyshoeve worden nog representatieve gastvrouwen en - heren gezocht. Ook is het seniorenrestaurant in de Reeshof: op zoek naar andere vrijwilligers. Heeft u een horeca-achtergrond, tijd en zin iets voor een ander te betekenen, of kunt u met uw auto een minder mobiele wijkgenoot af en toe te vergezellen naar dit etablissement, dan is het seniorenrestaurant misschien wel iets voor u! Vragen en informatie: Marjolein de Graaff (ouderenwerk), wijkcentrum Heyhoef, tel. 5728383, e-mail marjolein.de.graaff@reeshoftilburg.nl Redactieadres: Seniorenwijzet p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Pbst- bus 10001, 500® JA Tilburg} tel. 5368805. Deadline: doniterdag 12:00. uur voor de verschijningsdatum. Regionaal Patiënten en Consumenten Platform (RPCP) ‘Lage Witsiebaan 2B Verpleeg- en verzorgingshuizen ‘Huize Mater Misericordiae, Kloosterstraat 10 ‘Stg. De Kreite, Locatie De Eikelaar, Slimstraat 40, Udenhout ‘Servicecentrum Het Laar, Gen. Winkelmanstraat 175 ‘Zorgcentrum Tilburg Zuid (ZTZ), Verpleeg/Woonzorgcentrum St. Jozefzorg, Wethouderlaan 9 ‘ZTZ, Woonzorgcentum Koningsvoorde, Gen. Smutslaan 224 ‘De Wever, De Hazelaar, Dr. Eygenraamstraat 3 ‘De Wever, Reyshoeve, Gendringenlaan 15 ‘De Wever, Den Herdgang, Berlagehof 60 ‘De Wever, De Bijsterstede, Herbothstraat 2 ‘De Wever, De Kievitshorst, Beneluxlaan 101 ‘De Wever, De Heikant, Schuberstraat 700 een intemetcursus doen, biljarten en gym men. De deelnemers bepalen zelf mee wat ze doen. Regelmatig doen de deelnemers mee met activiteiten voor bewoners van De Bijster stede, of gaan ze er even kijken. Maar dat gebeurt niet vaak, want het is onder elkaar al heel gezellig. In de dagopvang zijn al heel wat vriendschappen ontstaan. Belangstellenden kunnen zaterdag in t Ver zetje van 11.00 tot 16.00 uur terecht op de open dag of contact opnemen met Margreet Heine, tel. 5496180, e-mail m.heine @dewever.nl. De Symfonie is een seniorencomplex van drie blokken flats aan de Mendelssohnstraat. Ruim 140 huishoudens hebben er een eigen ont moetingsruimte waar sociale en culturele activiteiten gehouden wor den. Om de prijzen van de consumpties en de activiteiten zo laag mogelijk te houden is er tweemaal per jaar een rommelmarkt. Deze is er weer op zaterdag 20 maart van 10.00 tot 16.00 uur in de ontmoetingsruim te (Mendelssohnstraat 230a, tegenover zwembad De Drieburcht). Entree 0,50 per persoon. Zo'n twintig jaar geleden gingen oudere werknemers massaal met de VUT. Inmidddels is het tij gekeerd. Wie nu vervroegd wil stoppen, kan nog met prepensioen, of moet zelf voor een appeltje voor de dorst zorgen.. In de bibliotheek vindt u informatie over deze en aan verwante onderwerpen. In 1999 liet de overheid een onderzoek doen naar de VUT en het al dan niet blijven werken van ouderen. Lang genoeg gewerkt!? is het verslag van de studie naar dit actuele beleidsvraagstuk. Verzilvering van de vergrijzing: wie durft? van J. Vis is een pleidooi voor het voe ren van een actief beleid om oudere werknemers in te zetten en te behouden in bedrijven en organisaties. Van de kant van de ouderen zijn andere geluiden te horen. Hoe lang moet jij nog? is een aflevering uit de serie Je werk of je leven van de RVU. Deze video gaat over het dilemma ouderen en werk: willen wer ken, maar niet meer mogen, niet meer kunnen werken, maar toch moeten. Geldzaken vormen een belangrijk thema bij het ouder wor den. De kracht van je leven gaat over gezondheid en geldzaken voor bij de vijftig. Ook in Het grote geldboek van de Consumentenbond komt het (vervroegd) pensioen aan bod, net als beleggen, sparen en verzekeren. Stoppen of gestopt met werken? Neem eens een kijkje in de biblio theek bij u in de buurt. Gemeenschap Castenmillfer is niet optimistisch over hoe Den Haag met de zorg omgaat. Hij voorziet een versmalling van de zorg (huishoudelijke ver zorging) ih het pakket van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), waaruit ook opname im zorgcentra gefinancierd, wordt. Ook de nieuwe Wet Maatschappelijke Zorg, die naar verwachting, in 2006 onder meer een deel van de AWBZ en de. Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) gaat vervangen, stemt hemraiet hoopvol: “Hét rijk'wil dan meer verantwoordelijkheid bij de gemeenterr leg gen. Ik houd mijn Hart vast voor de financie ring, want die gemeenten hebben nui af last van de bezuinigingen. Er ia natuurlijk wel een generatie ouderen op komst, van. wie velen meer uit de eigen portemonnee kunnen, beta len, maar er blijft, ook een groep mensen, die afhankelijk is. van de gemeenschap; Dat: geld moeten we samen, opbrengen en, ik ben benieuwd cï die betrokkenheid bij. de zorg: er blijft, wat de Nederlander er voor over heeft." Hoewel Castenmiller zorgen heeft over hoe het regeringsbeleid er in. de toekomst uit zal zien, zit De Wever niet stil; Er zijn bouwplan-- nen voor Zbrgcentrum de Heikant, en. Ver pleeghuis de Hazelaar en bekeken, wordt, of Zorgcentrum de Kievitshorst een aanpassing krijgt om de bewoners: meer privacy te geven. Bovendien wordt erin samenwerking metcor- poratie WonenBreburg hard gewerkt aan dfe bouw van het nieuwe Zbrgcentrum Padua; iiv de wijk Hoefstraat/Groeseind. Dagopvang 't Verzetje De ouderenzorg past zich aan de behoef ten van ouderen aan: tussen helemaal zelfstandig thuis wonen en het verpleeg huis zijn allerlei variaties op het gebied van hulp en zorg mogelijk. Eén daarvan is de dagopvang, zoals in 't Verzetje, dat gehuisvest is in Zorgcentrum de Bijster stede aan de Herbothstraat 2, niet ver van het Besterdplein. De jaarlijkse Dag van de Zorg staat deze keer niet alleen in het teken van het wer ven van personeel, maar biedt ook andere belangstellenden de kans een kijkje ach ter de schermen te nemen. Ouderen kun nen zo eens op hun gemak rondneuzen in zorgcentra en verpleeghuizen, om te zien wat die hen later eventueel te bieden heb ben. Ook is er aandacht voor de moderni seringen van de laatste jaren en voor toe komstplannen. “Een van. de trends is dat wij. als. zorgcentra door de toenemende vergrijzing steeds meer te maken, hebben met hoogbejaarden. Dat betekent een zwaardere zorgvraag", vertelt Peter Castenmiller, voorzitter van de Raad van Bestuur van Stichting, de Wever. Onder deze stichting vallen vrijwel alle Tilburgse zorgcentra voor ouderen ten noorden, van de spoorlijn. "Ook meiken we dat zich een nieuwe generatie ouderen aandient. Mensen die meer gewend zijn voor zichzelf op te komen, die meer belang hechten aan privacy, aan hun eigen inrichting van hun kamer of appartement." Vanaf zomer 1965 was Ewoldt voornamelijk werkzaam in het Tilburg- se bibliotheekwerk: van 1975 tot 1984 als docent aan de toenmalige naar de bioscoop, genieten van rock ‘n roll, Bibliotheek- en Documentatie Academie en vanaf 1988 gaf hij leiding zaalvoetballen, Willem II volgen en veel fietsen en hardlopen." aan de Tilburgse bibliotheek. Tijdens zijn directeurschap kwam onder "Maar vooral in een lager tempo leven, er meer uithalen, vooral de ple- meer de nieuwe hoofdvestiging op het Koningsplein tot stand en werd zierige kanten opzoeken: langer slapen, van de zon genieten en een de OBT een regionale voorziening. Ewoldt laat de OBT achter met lekker pilsje drinken bijvoorbeeld." ambities en plannen voor de komende jaren, waaronder op korte ter- "Daarbij realiseer ik mij goed dat iemand van de seniorenleeftijd rea- mijn de openingen van twee nieuwe vestigingen in Groenewoud en listische en haalbare doelen moet stellen en niet als een 15-jarige door het leven kan dartelen. Maar ik ben er ook van overtuigd dat je veel gevoelens en gedrag van ouder- Zeker als je nog maar 60 wordt." Sed Vitae, de organisatie van studenten van Seniorenacademie Bra bant, organiseert op 19 maart een lezing over genetische manipulatie. Professor Fons Werrij van de Nijmeegse universiteit probeert in zijn voordracht te duiden wat genetische modificatie technologie is, en waarom de samenleving daarop zo heftig reageert. De lezing in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2) begint om 14.00 uur. Toegang 5 euro; leden Sed Vitae 2,50 euro. In Haagse kringen klinkt de roep om langer te werken steeds lui- bang in een zwart gat te vallen na al die druk- der, maar er zijn nog steeds mensen die voor hun 65e kunnen ke en volle jaren. Ik blijf bestuurlijk actief, stoppen met werken. Een van hen is directeur Henk Ewoldt van zoals in de stichtingen Roze Maandag Til de OBT; bibliotheek voor Midden-Brabant. Hij stond mede aan de burg en Topsportopleiding Tilburg. Daar- wieg van de bibliotheekrubriek die al sinds jaar en dag rechtson- naast heb ik zoveel leuke dingen die ik uit- der op deze pagina staat. Op 1 mei gaat Ewoldt met vervroegd gebreider, vaker, beter en rustiger wil gaan pensioen. "Je moet gevoelens van ouderdom niet te veel ruimte doen. Ik denk dan onder meer aan het lezen geven. Zeker als je nog maar 60 wordt." van al die mooie nieuwe boeken die ik nog thuis heb staan, de hoofdbibliotheek op het Koningsplein bezoeken voor kranten, tijd schriften en muziek, elke week een keer naar de bioscoop, geni zaalvoetballen, Willem I meer gaan samenwerken met thuiszorgorga nisaties Daarbij richten zich gezamenlijk op de wijken om de zorgcentra. Castenmiller: "Wij gaan de komende jaren krachtig inzetten op die samenwerking. Want op die manier kun je de cliënt in zijn of haar directe omge ving de beste zorg bieden. Zo zetten onze zorgcentra De Heikant, De Bijsterstede, Den Herdgang, De Kievitshorst en Reyshoeve al samenwerkingsverbanden op met Thebe." Dat de zorgcentra een grotere rol spelen in de wijken, is ook een reden om op de Dag van de Zorg nadrukkelijk aandacht te besteden aan de oudere buurtbewoners, vertelt Castenmil ler. "De functie van de zorgcentra in de buur ten zal de komende jaren steeds belangrijker worden. Ze worden steeds meer een ontmoe tingsplek voor ouderen, om bijvoorbeeld te eten of aan activiteiten deel te nemen." In een gezellige huiskamer bij de tuin wordt drie dagen per week een aantal ouderen ont vangen die op die dag letterlijk een uitje heb- Redactie: Hulya Qigdem, Riek Ftipse-Tiemens. Jan van Groos (voorzittaj, Gerry Hovers. WHmaHurkens, I Karel Luiijf (eindedacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Barth Nocrdsj, Mal de Vries

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 15