8© I J Z E W genoeg jong kader' 'Bloeiende club met DA POST SCRIPTUM COLOFON r: sr I asïïïu DE TILBURGSE KOERIER IT 2004 - PAGINA 12 Voorzitter Ties van Rijsewijk van vijftigjarige KBO Berkel-Enschot: jwegweg NDAG 8 MAART FOTO'S: INGRID DILLEN de groepen uit de bevolking, naast organisa- zijn er twee keer per jaar goed bezochte voor- ieater LeBelle ongevraagd adviezen geven. met de stichting Welzijn Ouderen organiseert. 0-18.00 uur 0-18.00 uur Drop Oud GP in een asielzoekerscentrum een delen met een of twee andere Essent: energie met een luchtje. Voorna melijk aan de rekening! HET WOORD IS AAN... re taal en cultuur. Verder konden of moch ten deze ouderen niet werken, hadden ze KL Meer informatie over KBO Berkel-Enschot en de jubileumactiviteiten: www.kboberkelen- schot.nl 1 I I I I I I I Ouderenadviseur In de Boomtak Het spreekuur van de ouderenadviseurs van de Twern in wijkcentrum In de Boomtak (Boomstraat 81tel. 5430920) is voortaan op dinsda gen van 14.30 tot 16.00 uur. Volksdans in De Baselaer Zondag 7 maart is er een volksdansinstuif voor senioren in wijkcen trum De Baselaer (Hoefstraat 175). Aanvang: 11.00 uur. -Claudia Zuigt I20- 22.00 uur ms 22.30 uur RIJ DE SCHOUW jring 188-22.00 uur ow URG raat 62-21.00 uur »ACS MAART SS’”" jrg SDAG 10 MAART I rwijzer verschijnt eenmaal in de in De Tilburgse Koerier. (^Tilburg 145 uur SS™ lay- MovieZone i Adel, een familie •DONDERDAG 4 MAART 2004 - PAGINA 13 ■aat44-TheChoice- m GuyvanNueten S ^IsMuests b-^uur spooktoren ver- naar het moeras dermate goed georganiseerd dat er geen andere (welzijns)instelling nodig is om acti- oudere vluchtelingen. Onder de 26.000 mensen die geen asiel krijgen, zitten namelijk ook 50-plussers die gevlucht zijn geen inkomen en waren ze daardoor AlzheimerCqfé Op dinsdag 9 maart is er weer een AlzheimerCafé in Tilburg. Het onderwerp die avond is: hoe gaat de (naaste) omgeving om met dementie? Met verschillende betrokkenen wordt gesproken over hoe zij met de dementerende omgaan. Bezoekers kunnen vragen stellen, reageren en elkaar tips geven. Dementerenden en hun verzorgenden zijn welkom van 19.30 tot 22.00 uur in de President Mandelahof (Korvelplein 60). De toegang is gratis; aanmelden vooraf is niet nodig. dat hij ook functies bekleedt in de belangen- daarvoor en duidelijk prober makon nf Hat nnn///ccnn hotaplhaar ic nt organisatie Regionaal Patiënten en Consu menten Platform (RPCP) en van daar uit onder meer in het Regionaal Zorgberaad en bij het regionaal Zorgkantoor. lat 49-20.30 uur Inloopmiddog voor mantelzorgers Mantelzorgers uit Berkel-Enschot, Udenhout en Tilburg-Noord die moeite hebben met het invullen van hun belastingaangifteformulier of daarover vragen hebben, kunnen op dinsdag 9 maart terecht in cultu reel centrum De Schalm. De inloop voor mantelzorgers begint om 13.30 uur en de toegang is gratis. Zo'n inloopmiddag is er overigens elke tweede dinsdag van de maand. Zelf is de nu 69-jarige Van Rijsewijk KBO-lid geworden, toen hij zeven jaar terug gevraagd werd voorzitter te worden. "Ik had na dertig jaar gewerkt te hebben bij de NCB (Noord- Brabantse Christelijke Boerenbond, voorloper van de huidige ZLTO; red.), geen behoefte om achterover te leunen. Bovendien vond ik het besturen aantrekkelijk." Het leidde er toe viteiten voor de ouderen in dit dorp op te zet ten, stelt de KBO-voorzitter. "Als het gaat om de welzijnsproducten die de gemeente Til burg wil uitbesteden, kunnen wij die best organiseren. Daarbij denk ik aan ontspan ning, scholing en het bestrijden van een zaamheid. We zijn in staat laagdrempelige activiteiten te organiseren. Ook kunnen we dat goedkoop doen, omdat we met vrijwilli gers werken." "Of daarbij een risico voor de continuïteit is? Ik weet zeker dat het tenminste de komende vijf jaar goed zal lopen. Er wonen hier relatief veel jongere ouderen en die 55-plussers zijn ook bereid wat te doen. Het is geen probleem mensen te vinden: dat is het voordeel van een bloeiende club." Genetische manipulatie Sed Vitae, de organisatie van studenten van Seniorenacademie Bra bant, organiseert op 19 maart een lezing over genetische manipulatie. Professor Pons Werrij van de Nijmeegse universiteit legt uit wat geneti sche modificatie technologie is, en waarom de samenleving daarop zo heftig reageert. De lezing in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijver- laan 2) begint om 14.00 uur. Toegang 5 euro; leden Sed Vitae 2,50 euro. Cursussen voor vrijwilligers Het Steunpunt Vrijwilligerswerk van Contour geeft vanaf maart cursus sen over de relatie tussen leidinggevenden (vrijwilligers en professio nals) en vrijwilligers. De cursus Communicatieve vaardigheden omvat drie avonden en start op woensdag 24 maart. De cursus Werven van nieuwe vrijwilligers duurt ook drie avonden en start op dinsdag 13 april. Een themamiddag over Gedogen en vrijwilligerswerk is gepland op dinsdag 11 mei. De cursus Coachen van vrijwilligers bestaat uit drie middagen en begint op dinsdag 8 juni. Cursussen en themamiddag vinden plaats bij Contour (St. Annaplein 21). Informatie/opgave: Mari anne de Groot, medewerker deskundigheidsbevordering Steunpunt Vrijwilligerswerk van Contour, tel. 5434572. Klussen voor iedereen Moet u voor elke loszittende stekker uw schoonzoon erbij halen? Vindt u voorrijdkosten wel erg hoog? Of heeft u nu gewoon wat meer tijd om zelf aan het klussen te slaan? In de bibliotheek vindt u informatie die u kan helpen bij het doe-het-zelven. 100 dingen waar je geen man voor nodig hebt van Alison Jenkins is - de titel zegt het al - speciaal bedoeld voor vrouwen. Hierin worden aparte hoofdstukken gewijd aan reparaties en aan benodigd gereed schap. Vooral de positieve toon is een opsteker; de kleine letter is wat minder prettig. Mannen kiezen misschien eerder voor 1001 reparaties in huis van de Consumentenbond, of voor Nico Zwinkels' Doe-het-zelfboek. Het eer ste boek is ingedeeld naar soort klussen (bijvoorbeeld 'vloeren' en 'water, afvoer, gas en cv'), het tweede naar delen van het huis, zoals 'hal' en 'badkamer'. Als u over een pc beschikt, kunt u ook cd-roms gebruiken als De grote klussen cd-rom en Klussen: praktische cd-rom voor succesvol klussen in huis. Voordelen van cd-roms zijn de uitge breide illustraties en zoekmogelijkheden. Bent u voortdurend op zoek naar inspiratie voor uw huis? Leen of lees dan in de bibliotheek het tijd schrift 101 woonideeën. Naast algemene doe-het-zelfboeken zijn er ook boeken over speciale klussen of voorwerpen die onderhoud vergen. De titels Behangen en schilderen van Christian Pessey en Pc-onderhoud van Marjon Hen driks spreken voor zich. 184 manieren om een band te plakken.van Karin Broer gaat naast het plakken van een band ook over andere fietsreparaties. 'he Fast Runner- ir or The Wrong-Eyed Zone Haaienmeer- e5+ e-Gay Cinema Gezondheidscentrum "Belangenbehartiging" is ook het woord dat hij noemt als inhoudelijke reden om voorzitter van KBO Berkel-Enschot te worden. Zo vorm den Berkel-Enschot en Udenhout de afge lopen jaren een van de proeftuinen voor het project Ouderenproof van het vernieuwende wonen, wordt in Udenhout en Berkel-Enschot door de Stichting Vitaal UBE vormgegeven in geïntegreerd lokaal ouderenbeleid. Het stre ven is onder meer te komen tot voldoende huisvestingsmogelijkheden voor senioren in woon-zorg-servicezones, waarin wonen, zorg en welzijn op maat worden aangeboden. "Dat betekent bijvoorbeeld ook het ontwikkelen van een gezondheidscentrum met een of meer huisartsen, de thuiszorg en andere eer stelijns gezondheidsvoorzieningen", vertelt Van Rijsewijk. "In Udenhout is er al een Toneelmiddag in Noord Vrijdag 12 maart organiseert SOON (Samenwerkende Oudere Orga nisaties Noord) een toneelmiddag in zorgcentrum De Heikant (Schu- bertstraat 700). Bejaardentoneel Waalwijk speelt dan 'Boer Joppel gaat gokken', een blijspel in twee bedrijven. Bewoners van De Heikant hebben gratis entree; andere bezoekers betalen 2 euro. Vanaf 13.30 uur is er een gratis kopje koffie of thee. Aanvang toneelstuk: 14.00 uur. Trefpunt Sant In trefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 10 maart een bingo-ochtend met mooie prijzen. Prijs: 3,50 euro voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. Op woensdag 17 maart kunt u er bloemschikken. U betaalt slechts de bloemenprijs. Zelf meebrengen: potje, mandje of bakje en een mesje. Het trefpunt is dringend op zoek naar twee nieuwe vrijwilligers, die één ochtend per week willen meewerken. Het voortbestaan van het tref punt is mede afhankelijk van- voldoende vrijwilligers. Inlichtingen: 's ochtends op werkdagen. MBvO en gymnastiek Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO) is een verzamelnaam van bewegingsactiviteiten voor ouderen. Bij de lessen wordt rekening gehou den met lichamelijke beperkingen. Trefwoorden zijn: plezier, gezelligheid en fitheid. In de Reeshof is weer ruimte voor 65-plussers die iets aan hun conditie willen doen. MBvO-gymnastiek is er op maandagen van 13.30 tot 14.30 uur in wijkcentrum De Heijhoef (Kerkenbosplaats 11,90 euro per keer), MBvO-sport en spel op donderdag van 15.30 tot 16.30 uur in gymzaal De Hinde (Bergeijkstraat 18, 2,31 euro per keer). Docente: Carla de Jong. Informatie: wijkcentrum Heyhoef, tel. 5728383 (vragen naar de zakelijk leider of van het ouderenwerk). Bij Annekes gym kunnen 55-plus vrouwen en mannen op dinsdagen van 10.00 tot 11.00 uur met en zonder muziek iets doen aan hun con ditie. Plaats: wijkcentrum Theresia (Nijverstraat 42). Inlichtingen: tel. 5433179/5355949. Domoticawoning te bezichtigen Geen dure high tech, maar betaalbare elektronische voorzieningen in huis die het leven veraangenamen en veiliger maken: ze zijn nog tot eind april te zien in de tijdelijke domoticawoning aan de President Man delahof (Korvelplein). De snufjes in dit Domotica Kenniscentrum van thuiszorgorganisatie Thebe en de woningcorporaties TBV Wonen, Tiwos en WonenBreburg zijn niet ingewikkeld, maar juist heel bruikbaar, ook voor ouderen. Een afspraak maken voor bezichtiging kan via Thebe, tel. 0900-8806. Meer informatie: www.domoticakenniscentrum- tilburg.nl. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn afhankelijk van giften. of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw Deze mensen, die een zeer moeilijke tijd ach- verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur ter de rug hebben en geestelijk en lichamelijk dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburg- kwetsbaar zijn, krijgen van het kabinet Balke- se Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder ver- nende geen pardon. Zij worden straks uit huis melding van'Het woord is aan...'Inzenden betekent niet gezet en ondergebracht in een vertrekcen- dat uw brief automatisch geplaatst wordt. trum, van waaruit ze teruggestuurd worden naar hun eigen land. Dat veroorzaakt onrust en héél veel angst bij deze ouderen. Het kabinet Balkenende wil zich profileren door meer aandacht voor normen en waarden. De basis daarvan is respect voor medemensen. Het debat over Nederlandse normen en waarden zou een geweldige impuls krijgen als onze ministers deze kwets bare groep vluchtelingen op de manier behandelen, waarop zij en wij ook behandeld zouden willen worden: met respect en mede dogen. bescheiden begin mee gemaakt rond zorg centrum De Eikelaar van stichting De Kreite. Wiske dat Alwina het kost haar heel I :ren hiervan te over- helemaal te spoken ske een gevonden ken aan tante Sido- I <t bijzonder gelnte- I i en weet tante Sido- I eze aan hem te ver- ima wordt Sidonia en Wiske beseffen isgevaar is en dat ze istere diamant terug eten brengen die de creëerde. ja- welzijn, hebben de KBO-ouderen in Berkel- niseert. "Er zijn mensen die hierom lid wor- Enschot een vinger in de pap. In de dorps- den", zegt de voorzitter. "Er kunnen steeds raad zijn zij een van de zes vertegenwoordig- maximaal vijftig mensen mee op zo'n reisje naar een cuituree| evenement of museum in ties van jeugd, sport, vrouwen, middenstand een Nederlandse of Belgische stad. Ook het en bewoners van het buitengebied. De dorps- wandelen en fietsen zijn populair." Daarnaast raad beschikt zelf over een betrekkelijk klein zijn er twee keer per jaar goed bezochte voor- budget en kan de gemeente gevraagd en lichtingsbijeenkomsten, die de KBO samen Juni eigenlijk niet als geheim agent, opdracht waar hij lee tegen kan zeg- nen zit opgesloten uterspel, gemaakt er'. Juni moet ver- van het spel door- n en zo zijn zus te emakkelijke opga- aker als leider van lies aan doet om en winnen. Met opa gaat Juni de driedimensionale een race tegen de het eindpunt niet Over. Doordat het streven van Gerrit Brokx gedeeltelijk is geslaagd om Tilburg groter te maken, horen er sinds halverwege de jaren negentig ook twee dorpen bij de gemeente: Berkel-Enschot en Udenhout. Die hebben allebei voor een belangrijk deel hun eigen karakter weten te bewaren. "In de stad leeft een groot deel van de mensen behoorlijk anoniem, maar de cohesie van de bevolking in Berkel- Enschot is nog echt dorps: iedereen kent nagenoeg iedereen", zegt voorzitter Ties van Rijsewijk van KBO Berkel-Enschot. Meer dan de helft van de 2400 65-plussers in het dorp is lid van deze ouderenbond die dit jaar zijn vijftigjarig bestaan viert. Maar ook over aanwas van jongere oude ren die bereid zijn de handen uit de mou wen te steken, heeft deze KBO-afdeling In Berkel-Enschot gaat over drie of vier jaar geen klagen. Torentjeshoef op de schop en komt er een nieuw zorgcentrum. Over de vraag waar en hoe zo'n gezondheidscentrum er moet komen, praten we de komende jaren. Want om het te verwezenlijken zullen de deelne mers ook investeringen moeten doen." Een ander onderdeel van Vitaal UBE is een campagne om oudere huisbezitters te advise ren over het aanpassen van hun woningen. Ties van Rijsewijk: "We willen die 2000 a 2500 mensen bewust maken van de moge- i-i.--u3ren te maken of dat opplussen betaalbaar is of niet." Op het terrein wonen is de afdelingsvoorzitter ook tevreden over de gemeente Tilburg: "We voelen ons serieus genomen als we als de twee stichtingen Welzijn Ouderen, de twee KBO-afdelingen en de beide dorpsraden om tafel zitten met de ambtenaren. We kunnen onze wensen kwijt over nieuwbouw, opplus sen en over het ontwikkelen van voorzienin gen in de Overhoeken, de nieuwe wijkjes aan de rand van Berkel-Enschot, en over het zoe- Een soosmiddag van KBO-Berkel-Enschot in cultureel centrum De Schalm. ken naar mogelijkheden in Udenhout." proCjnciI7oudere7belé?d ondêrde"nöZmTr Ook °P andere beleidsterreinen, bijvoorbeeld KBO Berkel-Enschot zes keer per jaar org< Vitaal Grijs. Het streven van Ouderenproof «c, iu om ouderen zo lang mogelijk thuis te laten raat 44 ■20.30 uur 20.30 uur um o.a. Liquid iris IURG Story ■20.30 uur de Ket-Dolle pret PARADOX aat 62-20.30 uur ond voor agne Koen aat 49-20.30 uur ■istolet RDAG 11 MAART Met veel genoegen lees ik regelmatig in de voor vervolging of geweld in oorlogsgebie- Seniorwijzer artikelen over onderwerpen, den. Zij zijn hier voor hun eigen veiligheid, waarin solidariteit doorklinkt met ouderen Sommigen van hen wonen al jaren in die het in deze geïndividualiseerde maat- Nederland. Ook hier hebben ze het meest- schappij niet zo gemakkelijk hebben. Daar- al niet zo fijn gehad: velen moesten na een om verbaasde het mij dat er zo'n vier verblijf in QQr' weken terug - toen er veel commotie was woning over het terugsturen van uitgeprocedeerde gezinnen. Dat waren dan meestal ook nog asielzoekers - geen bericht verscheen over gezinnen uit andere landen met een ande- Theaterbezoek Welzijnsproducten Nogal wat KBO'ers zijn actief in de belangen- De KBO-soosmiddag, elke maandag, trekt behartiging. Volgens Van Rijsewijk komen er -- ook voldoende jongere ouderen bij om dit op k een goed niveau vol te houden: 14 procent in Berkel-Enschot", aldus Van Rijsewijk, "we De Seniorem fives weken h Redactie: I Hulya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan van - Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens-Ver meer, Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres: I Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- bus 1OOO1, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. inVechelstraat 1-14.00 JKEHOF rgring 200 - 21.30 uur savond traaf 62 -10.30 uur >1 -17.00 uur unomded 434a-14.00 uur tfi tl-10.00 uur ikdag - Meezing -14.30 uur 4-19.30 uur rFusc 16.00 uur >ratorium steeds circa zeventig leden, die er kunnen rik ken, bridgen of biljarten. "Bingo doet het niet in Rprkpl-Fnsrhnt" aldus Van Rii.qpwiik "wp van de KBO-leden in Berkel-Enschot is jonger hebben het twee jaar terug twee keer gepro- dan 60 jaar. Maar ook voor het organiseren beerd, maar het sloeg niet aan." van diverse activiteiten voor de leden zijn er Al met al is deze ouderenbond zo geworteld genoeg enthousiaste vrijwilligers, vertelt hij in de gemeenschap van Berkel-Enschot en met zichtbare trots. "Er zijn zeven werkgroe- dermate goed georganiseerd dat er geen pen die zich bezighouden met vorming en scholing, sport en bewegingsactiviteiten, publiciteit, ledenwerving, ontspanning, thea terbezoek en de culturele reizen.” “De schouwburggroep bestaat sinds een jaar of tien: de KBO-leden kunnen opgeven welke voorstellingen van Theaters Tilburg ze willen zien; ook vermelden ze of ze een auto heb ben en bereid zijn anderen mee te nemen. Van de bestellingen wordt centraal een over zicht gemaakt en dat wordt doorgespeeld naar de schouwburg. Per groepje van tien deelnemers is er een vrijwilliger die voor de verspreiding van de kaartjes zorgt en afspra ken over het vervoer regelt. Ouderen die 's avonds niet in hun eentje naar de stad willen of durven, kunnen zo toch samen naar voor stellingen. Er zijn nu 265 deelnemers die samen 1750 plaatskaarten afnemen." Eerste in de topdrie van KBO-activiteiten in Berkel-Enschot zijn de cursussen, waarbij de computerlessen het hoogst scoren. Vijf vrijwil ligers geven vijf dagdelen in de week compu tercursussen; er zijn dit seizoen weer zo'n tweehonderd deelnemers. Ook gewild zijn de culturele dagtochtjes die

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 13