WIJZE Ouderenmishandeling is meer dan geweld alleen Ophef over eigen bijdrage thuiszorg deels onnodig jrwijk GGD geeft voorlichting over beladen onderwerp OBT :omst >en POST SCRIPTUM COLOFON I Kaarten in 't Sant Gezonde voeding Expositie ANBO-leden Aangepaste vakanties Johanniter Bijzondere volksdansinstuif Prijsvraag rond zelfredzaamheid Emotionele intelligentie Bingo in De Paperclip I I •DONDERDAG 22 JANUARI 2004 - PAGINA 15 DE TILBURGSE KOERIER Gisteren vond de eerste voorlichtingsbijeenkomst over dit gevoelige onderwerp plaats in wijkcentrum De Ypelaer. rdergaan. Het resul- derne, uitnodigende Drop Oud heeft haar klanten snel een brief gestuurd lende vormen kunnen soms zelfs tegelijk naast elkaar bestaan." De Senioren* twee weken ii 1 I I I I I I I Op de woensdagen 28 januari en 4 februari kunnen ouderen in tref punt 't Sant (Beneluxlaan 74) rikken en jokeren. Leuke prijsjes. Kosten 1 euro p.p. Aanvang 10.00 uur. iwijzer verschijnt eenmaal in de in De Tilburgse Koerier. Hl 2004 - PAGINA istuurd worden naar het redac- ar De Tilburgse Koerier, Post- Actie bonden De gezamenlijke landelijke ouderenbonden laten de gevolgen van deze maatregel en andere bezuinigingen in de zorg doorreke- De liefde voor de fietser in Tilburg is behoorlijk afgenomen. Je hoeft maar naar de staat van de fietspaden te kijken en je weet het. Als er tenminste nog paden zijn. Zou de gemeente soms meer verdienen aan auto's? lister wijk een oproep Jen. Inmiddels, ruim langemeld. Het hoge dat veel organisaties ïstalte gegeven door litgiftepunt voor alle •ing. Maar ook de cdd te kleur per muziek^ lantvriendel ijker. bruikname In buurtcentrum Soekmekaar (Gen. Kockstraat 2a) verzorgt mw. R. van Hoek van de GGD maandag 26 januari een voorlichtingsmiddag over gezonde voeding. De 50-plusvoorlichter van de GGD vertelt dan onder meer over een goed voedingspatroon voor ouderen, botont- kalking, verminderde energiebehoefte, moeilijke stoelgang, slechtere nierfunctie en afnemend dorstgevoel. Tijd: 13.30 tot 15.30 uur. Toe gang gratis; koffie en thee staan klaar. dinator samen met de naar andere mogelijk- als organisaties die ters kunnen altijd vrij- >r informatie, onder) In overleg worden er ver hoe het steunpunt tmiddels zijn er al een lie gebruik hebben od. Daarnaast staan! ;sgesprekken gepland vrijwilligerswerk is >p woensdag- en don- 13.00 tot 16.00 uui k een aparte afspraak t steunpunt voor vrij, /inden aan het Kerk- Verwaarlozing Als een oudere lichamelijk, psychisch, mate rieel schade lijdt door het handelen of het nalaten van mensen die in een persoonlijke of professionele relatie met hem of haar staan, valt dat onder ouderenmishandeling. "Mensen mishandelen ouderen meestal niet lopen jaar zien. Een 83-jarige Assenaar heeft zijn even oude dementerende echtgenote gewurgd. "Dit is verschrikkelijk", zegt ze, "alsof dat niet genoeg is, zit hij ondanks zijn In bibliotheekzaal Heyhoef is vanaf maandag 2 februari een exposi tie te zien met kunstzinnige en handvaardigheidproducten van leden van ANBO-afdeling Tilburg. Op de tentoonstelling in de Reeshof tonen de leden de hele maand olieverfschilderijen, aquarellen, quilts, borduurwerk en kaarten. Een deel van het werk is te koop. Veel mensen met een handicap kunnen moeilijk op vakantie gaan. I Johanniter Hulpverlening organiseert daarom sinds 1957 groepsva- I kanties in Nederland en individuele vakanties in binnen- en buitenland. I De groepsvakanties (Johanniter Vakantieweken) worden gehouden I in volledig aangepaste accommodaties in Ommen en Lunteren. I Deze weken zijn speciaal bedoeld voor oudere mensen met een I handicap en hun partner. Tijdens deze vakanties worden de gasten I verzorgd door vrijwilligers, onder wie een arts, een fysiotherapeut, I verpleegkundigen en ziekenverzorgers. In onderling overleg worden I activiteiten georganiseerd. Lichamelijk en zintuiglijk gehandicapte mensen die op (een aange- I paste individuele) vakantie willen, kunnen begeleiding krijgen van I vrijwilligers. Het bemiddelingsbureau van Johanniter brengt deze I mensen met met elkaar in contact en houdt daarbij rekening met I eikaars achtergrond en voorkeuren. De vakanties variëren van I binnenlandse uitstapjes tot enkele weken vakantie in het buitenland. I Informatie: Johanniter Hulpverlening, Lange Voorhout 48, 2514 EG I Den Haag; tel. 070-3649920; e-mail vakantie@johanniter.nl; I www.johanniter.nl. Omgekeerde rollen "Het is ook een rare situatie waarin mantel zorgen verzeild raken", zegt Brekelmans, "de rollen worden omgedraaid. Kinderen zorgen voor hun ouders als die het niet meer zelf kunnen. Of je partner wordt een ander mens door dementie of lichamelijke achteruitgang. Daarnaast wordt de zorg geleidelijk zwaarder naarmate de oudere lichamelijk en/of geeste lijk achteruitgaat en steeds afhankelijker wordt. Soms handelen mantelzorgers ver- Nog geen meldpunt Volgens een onderzoek van het Nederlands Centrum Geestelijk Volksgezondheid (NcGv) krijgt ruim één op twintig zelfstandig wonende ouderen te maken met mishandeling. De vier Brabantse GGD's, het provinciaal onderzoeksinstituut PON en het Brabants Onder steuningsinstituut Zorg (BOZ) voeren momenteel een bewustmakingscampagne. Als die samenwerking in oktober 2005 afloopt, komt er waarschijnlijk een meldpunt voor oude renmishandeling, zoals voor kindermishandeling. Tot die tijd kan men bij vermoeden van ouderenmishandeling contact opnemen met de ouderenadviseur, de huisarts, het maat schappelijk werk of de thuiszorg. Zondag 1 februari is in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) een bijzondere volksdansinstuif. Seniorengroep Shalom treedt er op in prachtige folkloristische kostuums en de instuif duurt een uur lan ger: van 11.00 tot 14.00 uur. Entree: 2,50 euro. Ideeën verzamelen die de zelfredzaamheid bevorderen van thuiswo nende ouderen met gezondheidsproblemen: dat is de bedoeling van de nationale prijsvraag 'Zorg-voor-een-goed-idee'. Iedereen kan ideeën insturen waardoor deze groep ouderen helpen in beweging te blijven, zich veilig te voelen of om een rol te blijven spelen in de maat schappij. De voorstellen moeten natuurlijk wel concreet en uitvoer baar zijn, en overal toepasbaar. Het mag best een idee zijn dat nu al ergens op kleine schaal wordt uitgevoerd. Het bekroonde idee wordt ontwikkeld en in een proef uitgevoerd. De prijsvraag wordt georganiseerd door het Centraal Fonds RWZ, dat met geld van het voormalige vrijwillige ziekenfonds vernieuwen de ideeën stimuleert. De eerste, tweede en derde prijzen bedragen 2000, 1750 en 1500 euro. De winnaars worden gekozen door het publiek en een jury van bekende Nederlanders. Insturen kan tot 15 maart; de uitslag wordt in april bekendgemaakt. Meer informatie: www.zorg-voor-een-goed-idee.nl. Een wedstrijdfor- mulier aanvragen kan ook via tel. 030-6988505. Sed Vitae, organisatie van (oud-)cursisten van Seniorenacademie Brabant, organiseert vrijdag 6 februari een lezing door psycholoog O. Taborsky over emotionele intelligentie. Het in 1995 verschenen boek 'Emotional Intelligence1 van de Ameri kaanse psycholoog D. Goleman werd in vele Europese talen vertaald (Nederlands 1996) en was een groot succes. Taborsky gaat in op de vijf aspecten van het begrip: het herkennen van de gevoelens bij jezelf, het regelen van eigen gevoelens, emotioneel gemotiveerd zijn, onder kennen van andermans gevoelens en gevoelens van anderen kunnen beïnvloeden. Na de inleiding is er ruimte voor vragen en discussie over de betrouwbaarheid van het concept emotionele intelligentie. De middag in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2) duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Toegangsprijs 2,50 euro voor leden van Sed Vitae; 5,00 euro voor niet-leden. Vrijdag 23 januari organiseert KBO-afdeling 't Goirke een levensmid delenbingo in wijkcentrum De Paperclip (Oude Kapelstraat 25). Ook niet-leden zijn welkom. Aanvang 14.00 uur; zaal open 13.00 uur. Ouderenmis(be)handeling geboekstaafd Langzamerhand komt er meer aandacht voor mishandeling en ver keerd behandelen van ouderen. Ook aan het aanbod van boeken over dit onderwerp is dat te zien. In de bibliotheek vindt u enkele titels over dit onderwerp. 'Zorg om zorg' van Nicole Everaerts en anderen is een Vlaamse uit gave uit 1993. Hierin wordt de term 'misbehandelen' het eerst genoemd. Het boek is vooral bedoeld voor hulpverleners, niet voor slachtoffers of daders. Ook in 'De au van ouderdom' draait het nog vooral om wat de hulp verlening kan doen om ouderenmishandeling te signaleren en tegen te gaan. Maar de praktijkvoorbeelden spreken iedereen aan. Met name de paragrafen 'Schelden doet wel pijn' en 'Maar het is toch mijn zoon' zijn ook voor leken interessant. In 'Met de mantel der liefde' wordt de link tussen "ontspoorde" man telzorg en ouderenmishandeling gelegd. En hier wordt duidelijk dat zowel slachtoffers als daders hulp nodig hebben. Voorlichting is een manier om mishandeling te voorkomen. Ook andere informatie, bijvoorbeeld over mantelzorg of ziektebeelden, kan helpen mantelzorg te verlichten en daarmee sommige vormen van ouderenmis(be)handeling te voorkomen. Het boek 'Ik, mantelzorger?' van het Steunpunt Mantelzorg Midden- Brabant is bedoeld voor mantelzorgers en wijst hen waar ze terecht kunnen voor diverse vormen van hulp en ondersteuning. Het cursusboek 'Zorgen voor een ander' van Teleac leert mantelzor gers vooral goed voor zichzelf te zorgen om de zorg vol te kunnen houden. Andere titels over mantelzorg vindt u op de site van de bibli otheek (www.bibliotheekmiddenbrabant.nl) in de rubriek 'Vragen is gezond'. Ook met informatie over het ziektebeeld, bijvoorbeeld dementie, is de zorg meestal beter vol te houden. 'Leven met dementie' is maar een van de boeken over dit onderwerp. Opleiding Voor mantelzorgers is het volgens Brekel mans, zelf oud-verpleegster, een extra nadeel dat ze niet weten hoe ze met bepaal de situaties moeten omgaan. "Als een man een erectie krijgt, kun je er als verpleegkundi ge professioneel mee omgaan. Het is een zware baan is, maar je bent ervoor opgeleid. Maar voor een dochter die haar vader wast kan zo'n voorval zo erg zijn, dat ze hem zo min mogelijk wast. Met verwaarlozing als gevolg en dat is ook een vorm van mishan deling." Ouderen kunnen ook het slachtoffer zijn van seksueel misbruik, zoals exhibitio nisme, betasten van het lichaam en ver krachting. Mishandeling gebeurt door zowel mantelzor gers als professionele hulpverleners. De Lande lijke Organisatie van Cliëntenraden (LOC) wil een onderzoek laten doen naar ouderenmis handeling in verzorgings- en verpleeghuizen. Meer informatie: CAK-BK, tel. 0800-1925 (werkdagen 8.00-18.00 uur; gratis) e-mail: thuiszorg@cak-bz.nl Op www.cak-bz.nl kunt u de eigen bijdra ge laten uitrekenen door eerst 'Eigen bij drage thuiszorg' aan te klikken en vervolgens 'Bereken uw eigen bijdrage'. p en Maas gaan voor| ;n daarvan inventari-l een plan opgesteld] in de activiteiten van! eel daarvan is eenl roepen die dit soort] behouden en hoe dat] kis. e ook de basis legden] en lang leren' die het :zegd. keerd uit een soort noodzaak: het komt voor dat ze de ouderen vastbinden als er niemand anders is om op te passen terwijl de bood schappen gedaan moeten worden. Of ze gebruiken luiers, omdat de oudere vaak naar wc wil gaan of juist tegenwerkt. Het is niet goed, maar het gebeurt." Het gebeurt ook dat ouderen financieel worden uitgebuit. "Een mantelzorger kan misbruik maken van zijn volmacht bij de bank met de gedachte 'Ik doe zoveel; dit geld heb ik eigenlijk wel verdiend'." Ook schending van rechten komt voor, zoals post achterhouden of bezoekers wegsturen. Als er geweld in de familiegeschiedenis voor komt, is dat volgens de GGD-voorlichter een extra risicofactor. Die mensen passen vaak sneller geweld toe dan wanneer ze uit een gezin komen waar geen klappen vallen. Geweld komt meer voor bij sociaal zwakke gezinnen, zegt Brekelmans. "Die gezinnen zijn financieel minder bedeeld of wonen in kleine huizen, wat ook een stressfactor kan zijn." Maar ouderenmishandeling gebeurt in alle lagen van bevolking. Ze vertelt een voorval: "Een man was directeur en na zijn pensioen had hij niemand meer te commanderen, behalve zijn dementerende vrouw. Op een dag viel de man op de bovenverdieping. Zijn vrouw hoorde hem vallen, maar liet hem de hele dag liggen, omdat ze eindelijk eens kon uitrusten." t bereikte resultaat ei? i eigen medewerken de hoofdbibliotheek' nemen. Deze officL idt plaats op zondag ur. is er gelegenheid om de medewerkers die betrokken waren, al eringen te ondervitfl loor algemeen direct 15.30 uur volgt een restyling. Het geheet teund worden dot# t Broccoli. )l ters op deze dag toe-, /an de OBT. De OBT /bewaarfunctie. Toch ben van het pand aan interessante collectie iften waarvan enkele] naar de 19e eeuw. Zp jrbeeld twintig jaar-1 jdschrift'de Gids’dat> HH Klappen, een blauw oog: dat is het beeld dat de meeste mensen hebben van mishan- HB deling. Maar mensen kunnen een ander ook geestelijk verschrikkelijk slecht behande- len of geld stelen van iemand die van hen afhankelijk is. Ook ouderen zijn daarvan slachtoffer, vaker dan menigeen denkt. Daarom houdt de GGD Hart voor Brabant voor lichtingsbijeenkomsten over dit gevoelige onderwerp. Ouderen-misfbejhandeling hoge leeftijd in voorarrest. Ik keur zijn daad 'dbibliotheek van de noemt de GGD het, omdat het zo'n breed onderwerp is. Gisteren was de eerste bijeen- absoluut niet goed, maar het geeft wel aan Cronon komst samen met (jg Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) georgani- hoe ver het kan komen: dat mensen uit 8 seerd in wijkcentrum De Ypelaer. De Seniorenwijzer sprak met Joke Brekelmans, oude- onmacht en frustratie hun partners kunnen renvoorlichter van de GGD. mishandelen of zelfs vermoorden." Redactie: Hulya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens -Ver meer, Barth Noordzij, Mat de Vries Door de schrik over dat hoge uurtarief (was daarvoor 4,60 euro) hebben honderden mensen in het land begin januari de thuis zorg opgezegd. Maar in zijn brief noemde het CAK alleen de eigen bijdragen die gel den voor mensen met een hoog inkomen. In werkelijkheid is er sprake van een glijdende schaal. Daarbij betalen mensen met een (verzamel)inkomen tot 13.500 euro per jaar in beginsel 16 euro per periode van vier weken. Het maximum per periode voor men sen met een hoog inkomen is 528,20 euro. De thuiszorgorganisaties hebben gepro beerd de onrust te bezweren die ontstaan was door de onzorgvuldige informatie van het CAK-BK. Ook Thebe, de grootste Midden-Brabantse thuiszorgorganisatie, Brekelmans drukt zich uiterst voorzichtig uit. willens en wetens; vaak komt het voort uit "Het is een beladen onderwerp, waarvan de onmacht en frustratie. Mantelzorgers zijn grenzen niet voor iedereen duidelijk zijn, daarbij een risicogroep. Het zijn geen profes- Daarom houden we die voorlichtingsbijeen- sionele krachten; vaak raken ze zomaar in die komsten onder de noemer 'Ouderenmis- situatie, onvoorbereid", stelt Brekelmans. (be)handeling", zegt ze, met de nadruk op Veel mantelzorgers schakelen ook geen pro- 'be'. "\Ne willen het bespreekbaar maken door fessionele hulp in als ze de zorg niet meer ouderen erover te informeren en hopen dat aankunnen. Dan kan de zorg ontsporen in ze het daarna snel kunnen herkennen en sig- verwaarlozing of geweld. "Ouderen die daar- naleren. Mensen denken vaak aan lichame- van slachtoffer zijn, melden het vaak niet lijke mishandeling, maar het is veel breder: omdat ze bang zijn dat ze uit hun huis worden psychische mishandeling, verwaarlozing, geplaatst. Meestal willen ze niet naar een ver- financiële uitbuiting, seksueel misbruik, het zorgings- of verpleeghuis en houden ze hun schenden van basisrechten zoals het tegen- verzorgers de hand boven het hoofd." houden van sociale contacten. Die verschil- Bij de voorlichtingsbijeenkomsten kunnen i^nrio i/nnnnn mmr ,Qifo t^oiüiz bezoekers gevoelige vragen ook anoniem stellen aan Joke Brekelmans en haar collega Bep Hagenberg; dat kan door die vragen op papier te zetten en ze tijdens de pauze in te leveren. Naast de vragen gebruikt Brekel mans onder andere stellingen om gesprek ken met deelnemers op gang te brengen. Ze laat een gekopieerd krantenartikel van afge- I I Redactieadres I Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opges tie-adres of naar bus 10001, 5000 JA Tilburg; I tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Het Centraal Administratiekantoor Bijzondere Kosten (CAK-BK) heeft een paar weken nen door het NIBUD, de instelling die gezins- geleden met zijn algemene brief over de eigen bijdrage voor de thuiszorg veel onnodi- budgetten bestudeert. Een bedrag van 16 ge onrust veroorzaakt, met name bij ouderen. Die eigen bijdrage is met ingang van 1 euro kan immers voor minima veel beteke- januari wel gestegen, maar de hoogte is afhankelijk van het inkomen en het aantal uren nen, zeker in combinatie met andere prijsstij- thuiszorg. Mensen met een laag inkomen betalen voortaan 16 euro per vier weken en gingen. De resultaten van het NIBUD-onder- niet de volle 11,80 euro per uur, zoals menigeen vreesde. zoek nemen de ouderenorganisaties mee naar minister De Geus van Sociale Zaken, met wie ze volgende maand een gesprek met daarbij een uitleg hoe zij hun eigen bij- hebben. drage over 2004 alvast kunnen berekenen. Midden februari voeren de gezamenlijke Klanten die hierbij hulp nodig hebben, kun- ouderenbonden een landelijke actie tegen de nen bovendien een beroep doen op de admi- tariefsverhoging. Daarbij worden de gege- nistratie van Thebe. vens gepresenteerd die de 545 afdelingen Thebe heeft enkele tientallen opzeggingen van de ANBO deze maand verzamelt over voor thuiszorg ontvangen door de hogere de effecten van de hogere eigen bijdrage, eigen bijdrage. Op een totaal van veertien- duizend thuiszorgklanten valt dit mee, aldus Thebe. Wel kregen Thebemedewerkers veel (telefonische) vragen. Voor bedrijfsruim- Meer dan voorheen ntractueel regelen. I m de huur. Verhuur- iingsrecht contractu- dat niet dan kunnen rims van vertrekken- confronteerd. ruwe huurwetgeving ganiseert de Kamer, nsdag 27 januari vafi een seminar. Hierin te wijzigingen in heg roken. en kan bij de Kamer Iburg (013)5944510 kvk.nl/seminarhuur-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 15