W I De Oude Makkers 50 jaar j Voorverkoop concert Seniorenorkest GS 3 We werden toen buiten de samenleving geplaatst omdat we rood waren' I POST SCRIPTUM COLOFON r I I I I I I I I Trefpunt 't Sant :LL AlzheimerCafé over diagnose KB0 Berkel-Enschot 50 jaar Middag over Persoonsgebonden Budget Ouderenmishandeling Belangenbehartiging mantelzorg Dansen voor 55-plussers Aangepaste vakanties Johanniter Geen Oude Makkers in bibliotheek •DONDERDAG 8 JANUARI 2004 - PAGINA 7 DE TILBURGSE KOERIER '4 - PAGINA 6 entree €8,50 gesproken entree €6,50 E 3 entree €6,50 LY FOTO: PETER LIGTENBERG b baas)” HQ 'eventie FOTO: AD VERSCHUREN dat uw brief automatisch geplaatst an. 2004 »AG ER E L Voorzitter Frans Leemans (rechts) legt met andere leden van De Oude Makkers een kaartje in hun "vaste stekje", het gebouw Levensbouw. De regering heeft 500.000 euro uitgetrok ken voor hulp aan Iran. Het Nederlandse volk stak met Oud en Nieuw voor 50 mil joen euro vuurwerk af. Dat is honderd maal zoveel. Het gironummer voor hulp aan Iran is 555. Het is maar dat u het weet. Drop Oud verschijnt eenmaal in de Tilburgse Koerier. n ui de jken rtners” voor ELKAAR (120 CM) ZE TOEGANGS-, HET WOORD IS AAN... neer dan ner. inings- ingen, van ligt liddeld van ca. voor 6-51384440 Gorstellingen reren: i I I I I I I I I Op woensdag 21 januari kunnen ouderen in ouderentrefpunt t Sant (Beneluxlaan 74) onder leiding van Rian bloemstukjes maken. De prijs is afhankelijk van de bloemenprijs en het te maken stukje. Zelf mee brengen: potje, mandje of bakje en een mesje. Aanvang 10.00 uur. 3n -korting I660 tsheuvel ■meters. entree €6,50 .inderen €5,00 De Seniorenwijzer i twee weken in De i Goed dat er ook in de Seniorenwijzer aan dacht was voor het feit dat Terra Nova moet sluiten, omdat de gemeente de sub- In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet wordt. De slagwerkgroep van het Regionaal Senioren Orkest Midden-Brabant tij- dens een optreden in de Concertzaal. Het Regionaal Senioren Orkest Midden- Brabant organiseert voor de zevende keer muzikale middagen in de Concert zaal. Onder leiding van dirigent/compo- nist/arrangeur Maarten Jense speelt het orkest op dinsdag 13 en woensdag 14 april vanaf 14.00 uur een gevarieerd pro gramma. De voorverkoop van deze con certen is al van start gegaan. Op dinsdag 13 januari is er weer een AlzheimerCafé in de President Mandelahof (Korvelplein 60). Geriater Trudy Eerenberg van de geheugenpoli van het TweeSteden Ziekenhuis houdt dan een inlei ding over het belang van tijdige diagnose en de medicatie. Dementerenden en hun verzorgenden zijn van harte welkom van 19.30 tot 22.00 uur. De toegang is gratis; aanmelden vooraf is niet nodig. entree €6,50 Het was dubbel feest in café-restaurant 't Wandelbos, waar ook loco-burgemeester Els Aarts en vertegenwoordigers van alle Tilburgse ouderenorganisaties hun felicita ties kwamen overbrengen. Niet alleen de oprichting van De Oude Makkers werd her dacht, maar ook de ingebruikname van hun "vaste stekje" aan de Melis Stokestraat: het gebouw Levensbouw. Tegenwoordig komen deze ouderen zonder probleem bij elkaar, maar in de jaren '50 was dat anders. Toen werden ze denigre rend 'rooie rakkers' genoemd. "Ik zou die term niet schrijven. Het is erg ouderwets", zegt Leemans, maar vervolgens vertelt hij vol vuur over de periode na de Tweede Wereldoorlog. Het was in de tijd van de noodwet van Drees, de voorloper van de AOW. In Tilburg begon toen in politiek en burg is, zeker voor ouderen met een laag inkomen.Voor velen geldt dat ze geen geld hebben om elders cursussen te volgen en bovendien zijn die vaak bij een instelling met een hogere drempel. Om Terra Nova te redden heb ik het vol gende voorstel: doorgaan met de subsidie, onder voorwaarde dat de naam 'Terra Nova Tilburcf wordt. Dat is zeker zo'n goede pro motie voor de gemeente als de toevoeging Tilburg' achter de naam Willem II. M. van Kempen Goirle. De plaatsen worden toegekend op volgorde van betaling. In maart worden de kaarten verstuurd. Het aantal plaatsen voor rolstoel gebruikers is beperkt. Zij kunnen plaatsen reserveren bij het secretariaat, tel. 5052671 Vijftig jaar geleden is de KBO Berkel-Enschot ontstaan. Nu heeft deze vereniging meer dan 1250 leden. Het komende jaar wordt aan dit jubileum volop aandacht besteed, maar morgen al wordt vanaf 14.00 uur in cultureel centrum De Schalm het startsein van het jubi leumjaar gegeven. Dan wordt op de nieuwjaarsbijeenkomst de web site van de KBO Berkel-Enschot (www.kboberkelenschot.nl) officieel in werking gesteld. Daarnaast is er een optreden van De Gouden Mix met een programma vol toneel en zang over de jaren 1938 tot 1948. vakbeweging een discussie over het oprich ten van een ouderenorganisatie, herinnert leemans zich nog goed. Bij elkaar komen bleek al niet gemakkelijk te zijn. "We waren niet welkom bij de Tilburgse horeca. Behal ve een enkel café, zoals dat tegenover het station, wilde niemand ons ontvangen." Even wordt hij emotioneel. "Waarom heb ben we nooit geweten. We deden niemand iets. We zaten vanaf het begin in isolement, werden buiten de samenleving geplaatst omdat we 'rood' waren. De bisschoppen kondigden in 1954 een mandement af, waardoor katholieken geen lid mochten zijn van de vakbond NVV, niet naar de VARA mochten luisteren en geen socialistische kranten mochten lezen. Als je lid werd van De Oude Makkers mocht je niet op het katholieke kerkhof begraven worden of de sacramenten ontvangen." tal kaarten x 7,50) over te maken op reke ningnummer 1712.56.263 van RSO Midden Brabant in Hilvarenbeek. Daarbij moet u ook aangeven op welke datum u wilt komen. Uw naam en adres apart vermelden is niet nodig; daarvoor zorgt de Rabobank Tilburg- sidie gaat af bouwen. Vele malen is er in verschillende bladen geschreven over hoe belangrijk deze volksuniversiteit voor Til- In eerste instantie waren De Oude Makkers "met nadruk" gericht op vrijtijdsbesteding; toneel, muziek cabaret, activiteiten van vak beweging, sinterklaasvieringen-en 1 meibij- eenkomsten. "Achter in de tuin hadden we een openluchttheater en ons terras was een vaste rustplaats voor onze leden die een dagje gingen fietsen met hun familie. Bij ons konden ze iets fris drinken, 15 cent goedko per dan in de stad. Maar het was ook een echt trefpunt, het hart van het socialistisch gebeuren." Nu hebben De Oude Makkers 65 leden en komen ze elke week bij elkaar. Daarbij gaat het niet alleen om de ontspan ning. "Laatst hebben we een bijeenkomst georganiseerd over teruggave van belasting." Een Persoonsgebonden Budget (PGB) is een som geld waarmee je zelf kunt regelen wie je op welk tijdstip verzorgt. Het betekent dat het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) bepaalt het soort en de hoeveel heid zorg bepaalt, maar dat de patiënt/cliënt zelf baas is over de eigen tijd, huis en lichaam. Daarbij komt dat hij/zij werkgever wordt van de hulpverleners of opdrachtgever van een organisatie. Hierover organiseert het Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant samen met de Twern op dinsdag 13 januari een informatiemiddag in Cultureel Centrum De Schalm (Eikenbosch 1, Berkel-Enschot). Aanvang 13.30 uur; toegang gratis. Deze middag is de eerste inloopmiddag voor mantelzorgers in Berkel-Enschot, die voortaan elke tweede dinsdagmiddag van de maand wordt gehouden. Minstens één op de twintig thuiswonende ouderen lijdt onder licha melijke of psychische mishandeling of toegebrachte materiële scha de. De SOON (Samenwerkende Ouderenorganisaties Noord) organi seert daarom op woensdag 21 januari in de Ypelaer (Corellistraat 10) een informatiemiddag over ouderenmishandeling. Joke Brekelmans van de GGD zal een en ander vertellen. De middag begint om 14.00 uur. De entree is gratis, evenals een kopje koffie/thee in de pauze. Op 15 januari is er vanaf 13.15 uur in de raadszaal in stadskantoor 1 een informatiebijeenkomst over de opzet van een regionaal Platform Belangenbehartiging Mantelzorg. Het ministerie van VWS geeft de landelijke vereniging van mantelzorgers LOT geld voor belangenbe hartiging. In Midden-Brabant geven het provinciaal instituut PON, het Regionaal Patiënten Consumenten Platform en het Steunpunt Man telzorg de aanzet daarvoor. Mantelzorgers die willen meedoen kun nen contact opnemen met Trude Rietveld van het PON, tel. 5351535; e-mail t.rietveld@pon-brabant.nl Eén ouderenorganisatie In het Overleg Tilburgse Ouderenorganisa ties (OTO) proberen De Oude Makkers "een steentje" bij te dragen. "Ik ben niet enthou siast over ons toekomstperspectief", zegt Leemans. "Over tien jaar is 25 procent van de bevolking ouder dan 65 jaar. Onze inbreng is vrij beperkt, tenzij alle ouderen bonden in één organisatie opgaan, liefst ook landelijk. Het zal wel ooit gebeuren, maar ik weet niet of ik dat nog zal meema ken. Sommige KBO-prominenten houden erg vast aan hun identiteit, wat die ook mag wezen. Ik heb er geen problemen mee om onze identiteit op te geven, als het maar ten goede komt van de ouderen. Samen kun nen we meer druk uitoefenen op de lokale en landelijke politiek." Zich echt verdiepen irf de plaatselijke poli tiek doet Leemans niet, maar de sluiting van Terra Nova noemt hij "een kwalijke zaak voor minder draagkrachtige ouderen." Dat directeur Hans van de Muijsenberg van de Tilburgse volksuniversiteit de plaatselijke PvdA van een rechtse koers beschuldigt, wijst Leemans af: "Het is uiteindelijk een gevolg van wat ze in Den Haag besluiten." Zo komt de PvdA'er in Leemans even naar boven. "Met Wim Kok hadden ouderen 7 procent meer. Het rijk had zelfs een begro tingsoverschot. Ik wou dat de PvdA weer aan de aan de macht was, dan zou het alle maal weer goed komen. Maar ze kreeg te weinig mandaat van het volk." Sociaal bewogen is Leemans nog steeds, maar toch stopt hij dit jaar als voorzitter van De Oude Makkers, na de algemene verga dering. "Het is genoeg geweest." De voorbereidingen zijn in volle gang. Het orkest repeteert enthousiast aan een pro gramma, dat natuurlijk de nodige nostalgie bevat. Ouderen zullen er weer volop van genieten. Wie bij deze muzikale happening aanwezig wil zijn, doet er goed aan snel kaarten te bestellen. Dat kan eigenlijk tot 15 februari, maar de afgelopen jaren was de Concertzaal eind januari al volledig uitver kocht. Wie samen met familie en/of vrienden naar een concertzaal van het Seniorenorkest wil gaan en naast elkaar wil zitten, moet de benodigde plaatsen tegelijk vanaf één adres/bankrekening aanvargen. Bestellen kan door het verschuldigde bedrag (het aan- Volksdansen op zondag 11 januari; van 11.00 tot 13.00 uur in De Baselaer (Hoefstraat 175). Vrijdag 16 januari van 19.30 tot 23.30 uur in wijkcentrum Theresia (Nijverstraat 42). Entree 1 euro, inclusief een kopje koffie of thee en een lekker hapje. Zondag 18 januari van 14.00 tot 18.00 uur in wijkcentrum de Reit (Westertorenlaan 4). Kosten 1 euro. Op dinsdag 20 januari van 13.30 tot 16.30 uur in wijkcentrum De Baselaer. Entree (inclusief kopje koffie of thee) in de voorverkoop 1,35 euro, aan de zaal 1,80 euro. Voorverkoop: mw. M. Looijkens (Molenstraat 37), mw. M. de Jong (St. Willebrordstraat 103) en De Baselaer. Veel mensen met een handicap kunnen moeilijk op vakantie gaan. Johanniter Hulpverlening organiseert daarom sinds 1957 groepsva- kanties in Nederland en individuele vakanties in binnen- en buiten land. De groepsvakanties (Johanniter Vakantieweken) worden gehouden in volledig aangepaste accommodaties in Ommen en Lunteren. Deze weken zijn speciaal bedoeld voor oudere mensen met een handicap en hun partner. Tijdens deze vakanties worden de gasten verzorgd door vrijwilligers, onder wie een arts, een fysiotherapeut, verpleegkundigen en ziekenverzorgers. In onderling overleg worden activiteiten georganiseerd. Lichamelijk en zintuiglijk gehandicapte mensen die op (een aange paste individuele) vakantie willen, kunnen begeleiding krijgen van vrijwilligers. Het bemiddelingsbureau van Johanniter brengt deze mensen met met elkaar in contact en houdt daarbij rekening met eikaars achtergrond en voorkeuren. De vakanties variëren van binnenlandse uitstapjes tot enkele weken vakantie in het buitenland. Informatie: Johanniter Hulpverlening, Lange Voorhout 48, 2514 EG Den Haag; tel. 070-3649920; e-mail vakantie@johanniter.nl; www.johanniter.nl. De Tilburgse ouderenvereniging De Oude Makkers heeft in december haar vijftigja rig bestaan gevierd met een gezellige en druk bezochte receptie. Als het aan voor zitter Frans Leemans (82) ligt, mag de ver eniging met een sociaal-democratische achtergrond opgaan in één ouderenbond, samen met Katholieke Bond van Ouderen (KBO), Protestants Christelijke Ouderen bond (PCOB), de ANBO voor 50-plussers en de Surinaamse Ouderen Tilburg (SOT). "In het belang van de ouderen zijn we bereid onze identiteit op te geven." Redactie: Hulya Qigdem, Riek Hipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur). Loes Mertens-Ver meer Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post bus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Over de ouderenbond De Oude Makkers is in de openbare biblio theek niets te vinden. Maar over hun 'rode' achtergrond wel. In de vorige eeuw was de verzuiling in Tilburg lang nadrukkelijk aan wezig. Verzuiling en ontzuiling van Paul Pennings gaat over de geschiedenis van de verzuiling in Nederland. Hij gaat met name in op de lokale verschillen. Ook in het boek De kerk gaat uit... van Michel van der Plas wordt een beeld geschetst van een tijdperk, waarin het katholicisme nog alles bepalend was en gelovigen zich verre dienden te houden van socialisten en andere linkse mensen. Deeltje 8 van Ach lieve tijd gaat over de Tilburgers en hun strijd om het bestaan. Hierin wordt aangestipt hoe moeilijk het voor arbeiders was om zich te organiseren. Uiteraard gebeurde dit uiteindelijk wel, maar liefst onder katholieke vlag. De handen ineen van Henk van Doremalen gaat over de geschiedenis van 100 jaar vakbeweging in Tilburg. Hierin komen het mandement van de bisschoppen uit 1954 en de gevolgen ervan voor de vakbonden aan de orde. Veel van de eerste Tilburgse sociaal-democraten kwamen van boven de rivieren naar hier om in de spoorwegwerkplaats te werken. Henk van Doremalen heeft ook over deze werkplaats een boek geschre ven. Het heet D'n atelier 125 jaar en beslaat de periode 1868-1993. Honderd jaar sociaal-democratie in Nederland bevat opstellen over de geschiedenis van het socialisme in Nederland. Wilt u in het kort informatie over aanverwante onderwerpen? Kijk dan eens in de encyclopedie Encarta, op de gratis raadpleegbare pc in de biblio theek, bijvoorbeeld onder SDAP. Dubbeltjes en kwartjes Om toch regelmatig bij elkaar te kunnen komen, hebben de Tilburgse sociaal-demo craten hun eigen optrekje in de Melis Sto kestraat gebouwd. "Vooral drie mannen hebben zich daarvoor ingespannen: Bart van Pelt, Marten Bushof en Jan Bagger man, die in 1960 de tweede PvdA-wethou- der in Tilburg zou worden. Na veel bespre kingen over subsidie met de gemeente, eiste die dat we een gedeelte van het bedrag zelf zouden inbrengen en dat het gebouw sober moest zijn. Sober was bij de gemeente een ander woord voor goedkoop. Met dubbeltjes en kwartjes hebben we het bedrag bij elkaar gespaard. Dat was een opgave! Bij de bijeenkomsten doneerden de deelnemers wat ze konden missen. Het gebouw kostte totaal 17 duizend gulden. Dat was toen veel geld."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2004 | | pagina 7